haotisch competitieslot Michels twee jaar bij KNVB Johan C Ik ben het hele seizoen moe geweest Eric de Bruin werpt discus weer verder MAANDAG 14 MEI 1984 eel supporters ij hockeytitel ,LE Een jaar na het veroveren de wereldtitel in de hitte van Koea- Loempoer heeft het Nederlandse da- ihockeyteam zich in het gure Rijssel het eerste Europese kampioenschap reeigend. In de finale, waar opval- veel Nederlandse supporters op wa- afgekomen. nam Oranje met een rwinning van 2-0 op de Sovjet-Unie lelijk revanche voor de vier dagen Ier in de poule geleden nederlaag, li it dat verlies gaf Nederland de extra uls, die nodig was, om dit bij voort- ing sfeerloze evenement tot een goed le te brengen Zie verder pagina Sophie von Weiier maakt het de verdediging van de Sovjet-Unie moeilijk. Vandalisme verzekering middenstanders EINDHOVEN De Kamer van Koophandel en fabrieken in oos telijk Noord-Brabant vindt dat er een vandalisme-verzekering moet komen tijdens voetbalwedstrijden. Middenstanders, die door rel- sehoppende supporters schade lij den. zouden die dan op deze ver zekering kunnen verhalen. De premie zou kunnen worden opge bracht door de entreekaartjes in prijs te verhogen. Afgelopen zon dag richtten supporters van Feye- noord voor een half miljoen gul den schade aan in drie gloednieu we sprintertreinen. Coe terug op atletiekbaan WOLVERHAMPTON Se- bastian Coe. de olympisch kampioen op de 1500 meter, is zaterdag in Wolverhampton met succes teruggekeerd op de atletiekbaan. De Britse atleet, tien maanden buiten het wed strijd-circuit gebleven wegens een klier-ontsteking. was de tweede loper in een clubesta fette over 4 x 400 meter. Coe begon aan zijn race met acht meter achterstand op de kop loper en eindigde met twee meter voorsprong. De officieu ze tijd van het prominentste lid van Haringey was 47,6 se conden. 1TERDAM r— Feyenoord, dat zich vorige week zekerde van de titel, speelde gisteren tegen PEC olie ongeïnspireerd en moest zelfs een vroeg opgelo- achterstand - Booy kopte de bal over de te ver r zijn doel staande Hiele in - wegwerken. Cruijff de na dertien minuten voor de gelijkmaker. Na jeven van Gullit omspeelde hij Schrijvers, die de ede helft wegens een schouderblessure aan de kant ;f. Houtman hield de punten in de Kuip: 2-1. merendeel van het publiek, dat met ruim 32.000 toeschou- i wel erg laag was geschat, had na de hervatting meer oog de jeugdige supporters dan voor hetgeen op het veld gebo- werd. De jeugdige fans drongen op naar het de hekken, zij door de politie enkele malen met de wapenstok werden gedreven. Terwijl enkele rookbommen tot ontploffing wer- gebracht zorgde Houtman in de 79e minuut op aangeven Gullit voor 2-1. wel direct daarna verliet Cruijff het veld. Hij stapte op idsrechter Severein, die zijn laatste wedstrijd blies en dat ze niet vlekkeloos deed. af en meldde te gaan vertrekken. Op schouders van Ben Wijnstekers en Stanley Brard werd jff naar de tunnel gedragen. Een fenomeen had afscheid ge en. Daarna was het de beurt aan het jeugdige publiek. Voor laastribune werd het toegangshek naar het veld omgedrukt iet honderden tegelijk stroomde men het veld op. Aan de re kant werd het gras rond het veld gesloopt en onder het d door kroop het jeugdige publiek .het veld op. Met duizen- upporters op het veld langs de lijn hield scheidsrechter Se tt het enkele minuten voor tijd voor gezien, waarna de spe- in het arbitrale trio het vege lijf trachtten te redden. noord: Hiele: Stafleu. Nielsen. Van de Korput, Wijnstekers; Hoekstra, E (Been). Duut; Gullit. Houtman. Brard Zwolle: Schrijvers (De Boer); Weggelaar, Van Moorst, Van Kooten, IJ- Kamstra. Booy. Willems, Riemens (Mulder); Van Roon, Rep. AMSTERDAM Met nog dertien minuten te spelen, Van Basten had juist zijn vijfde doelpunt tegen DS79 en het honderdste van Ajax in deze competi tie gemaakt, brak de „vreugde" los. Zogenaam de Ajax-fans klommen over de hekken en „bezet ten" het veld. Er ontstond een grote chaos op het veld. De bewakers grepen niet in. Scheidsrechter Hobé zag geen andere op lossing dan de twee ploe gen naar de kleedkamer te zenden in de hoop dat de aanhang tot bezinning zou komen. Dat duurde lang. Na herhaaldelijk aandringen van de omroe per, na veel geschreeuw van de aanvoerders van de supporters was het. veld na ongeveer 20 mi nuten weer vrij. Op het moment van staken leidde Ajax met 7-1. Vijfmaal had Marco van Basten de roos getroffen, waarmee hij zich niet alleen de productiefste schutter toonde in een wed strijd, maar zich tevens defini- Marco van Basten: topscorer betaald voetbal 1983-1984. tief aan de kop van de topsco- voetbal in de eerste helft DS79 rerslijst nestelde, de andere in de houdgreep genomen en treffers kwamen op naam van dartelde speels door de wei. Vanf Schip en Gasselich. Het spel was, ondanks het feit Ajax had door aantrekkelijk dat er niets op het spel stond, van beide kanten pittig en soms wel eens te hard. Van Basten was natuurlijk de grote man in die eerste drie kwar tier met drie treffers. In de tweede helft was even de stoom van de ketel. Na af loop. liet trainer De Mos weten dat door het aanwezig zijn van Hassie van Wijk en dokter Ro- link er plotseling iets over de ploeg kwam. „Nu halen wij de 100", was de kreet. Toch moest eerst DS79 via Van der Gijp tegenscoren alvorens de geest weer vaardig werd over de Ajacieden. Van Basten maakte er 6-1 van en toen klonk de kreet „100, 100". Ajax voldeed aan het verzoek van zijn pu bliek en de vreugde was groot toen juist Van Basten deze ma gische grens bereikte. Na het herstellen van de orde bepaal de Melis de eindstand op 7-2. Ajax-DS '79 7-2 (5-0): 8. Van Basten (strafschop) 1-0. 10. Van Basten 2-0, 22. Van Basten (strafschop) 3-0, 31. Vanf Schip 4-0. 44. Gasselich 5-0, 55. Van der Gijp 5-1, 64. Van Basten 6-1, 66. Van Basten 7-1, 83 Melis 7-2. Scheidsrechter: Hobe. Toeschouwers: 5000. Ajax: Menzo; Ophof, Silooy. Koeman (Motby), Boeve; Rijkaard. Gasselich, Vanenburg; Van f Schip (Molenaar). Van Basten. Schoenaker. DS79: Bloem. Los. Lees. Overweg, Bartelings; Van der Steene (Melis), Spaan. Notten; Lems. Van der Gijp, Den Bakker. {OTTERDAM Zonder ïen uiterlijk spoor van ?motie heeft Johan >uijff gistermiddag af- cheid genomen van het ïederlandse voetbal. Na ifloop van het zeer mati- ;e treffen tussen Feye- ïoord en PEC Zwolle, lat hij elf minuten voor iet eindsignaal verliet, lekende de man die al- emeen beschouwd vordt als de beste voet- laller die het Neder- mdse voetbal heeft ge- end, dat de belissing te toppen erg moeilijk was eweest. Ik heb de beslissing net zo mij uitgeschoven 3t het niet meer kon. Ik heb en aantal dingen tegen el- stoppen De mededeling was voor trai ner Thijs Libregts als een verrassing gekomen. Li bregts: Vrijdagmorgen, na een gesprek met Johan, had ik sterk de indruk dat hij nog een jaar zou doorgaan. Toen ik hoorde dat hij toch beslo ten had te stoppen, was dat een complete verrassing". Cruijff vertelde gistermiddag dat Feyenoord alles had ge daan om hem nog een jaar te behouden. „Ik kon het rusti ger aan gaan doen, maar zo iets ligt niet in mijn lijn-. Ik ben kennelijk belangrijk voor Feyenoord en als je dat bent moet je ook volledig aanwezig zijn. Dan kun je niet zeggen, vandaag ben ik moe en train ik niet. Ik kan ook geen halve wedstrijden Een beeld, dat de realiteit moet symboliseren: Johan Cruijff trekt zijn voetbalschoenen uit. lopig niet bij. Hij maakt de komende weken de toernee - 0-jvan Feyenoord naar Indone- aar afgewogen en tenslotte gaan spelen. Het enige wat ik sië mee en komende donder- e knoop doorgehakt. Vrij- agmiddag heb ik de voorzit nu ambieer is rust". Rust is er voor Cruijff voor- dag speelt hij in Barcelona met zijn oude club FC Barce- han Cruijff op weg naar zijn laatste doelpunt als actief voetballer. Doelman Piet Schrijvers van ■C Zwolle is al verslagen. lona een wedstrijd tegen een Zuidamerikaanse selectie. Nog niet geheel Cruijff erkende dat hij de draagwijdte van zijn beslis sing nog niet geheel zal kun nen overzien. Misschien krijg ik het nog wel heel erg moeilijk. Dat kan over enke le maanden zijn, maar ik moest nu mijn beslissing aan Feyenoord bekend maken omdat de club maatregelen moet nemen. Ik heb bij mijn beslissing echt alles de revue laten passeren. Het was een constante tweestrijd. Ik ben het gehele seizoen moe ge weest. Alleen de laatste wed strijden ging het goed. Na tuurlijk hopen dan een hele boel mensen dat je toch nog een jaar doorgaat." Johan Cruijff is zeker niet voor het voetbal verloren. „Ik kan er niet buiten. Ik zou wel graag een job in de tech nische staf van een club heb ben, maar die mogelijkheden zijn niet zo groot. Trainer worden is er niet bij omdat ik de diplomas niet heb. Er zal ongetwijfeld iets komen. Na mijn vakantie beslis ik wat ik ga doen". Cruijff vertelde gistermiddag met medeweten van Feye noord al enkele maanden contact te hebben met Phi lips. „Niet in de voetballerij. „Men doet daar ook nog iets anders. Export en Holland promotie is erg belangrijk." Johan Cruijff, die ditmaal een succesvol afscheid werd ge gund, wordt van het veld gedragen door Bennie Wijnstekers en Stanley Brard, twee van de Feyenoorders die mede de ideeën van de maestro met positief gevolg uitvoerden. m üj 9* ZEIST Rinus Michels treedt met ingang van 1 juli voor een periode van ten minste twee jaar in dienst als technisch coordinator bij de KNVB. Michels kwam za terdagmiddag te Zeist tot overeenstemming met de commissie technische zaken en opleidingen, die daar toe was gemachtigd door het bondsbestuur. De aanstelling van Michels, in de functie van bondsmanager technische zaken en opleidingen, gebeurde na een gesprek dat de betreffende commissie heeft gevoerd met de bondsoefen- meesters van de KNVB. De 56-jarige voetbaltrainer heeft eerder voor de KNVB gewerkt Hij was in 1974 als supervisor in samenwerking met dr Franti- sek Fadrhonc verantwoordelijk voor het Nederlands elftal, dat in de eindronde van de strijd het wereldkampioenschap de tweede plaats achter West-Duitsland behaalde. Michels, ooit leraar lichamelijke opvoeding, is zijn loopbaan als trainer begonnen bij amateurvereniging JOS. Het grote werk is hij begonnen bij Ajax, dat onder zijn leiding voor het eerst de Europese beker voor landskampioenen veroverde in 1971. Daar na werkte Michels onder meer voor Barcelona, de Los Angeles Aztecs, weer Ajax, FC Köln en de laatste maanden, als „kort- -verbander" bij MVV. Freddy Royers feliciteert Kenneth Leeuwin bij zijn huldiging als Europees karatekampioen in het middengewicht. De Nederlander wordt geflankeerd door de Zwitser Gerald Sauthier (links) en de Fransman Didier Moreau. Europees goud karateka Leeuwin PARIJS Kenneth Leeuwin is zaterdagavond in Parijs Euro pees kampioen karate in de gewichtsklasse tot 75 kilogram ge worden. Leeuwin versloeg in de finale de Zwitser Sauthier met 7-3. Fred Royers behaalde in dezelfde klasse een bronzen me daille. In de gewichtsklasse tot 80 kilogram werd Ottie Roethof tweede. Hij verloor in de eindstrijd van de Fransman Pettinella. Hans Nijman werd in deze klasse derde. Gisteren, op de laatste dag van de Europese kampioenschappen veroverden de Neder landse deelnemers geen medailles meer. Gewichtheffer Degenaars bij limiet Spelen MAASTRICHT Dio Degenaars uit Leiden heeft afgelopen weekeinde tijdens de nationale titelstrijd gewichtheffen in Maas tricht de olympische limiet tot vijftien kilogram benaderd. De in de klasse tot 90 kilogram uitkomende Degenaars trok en stootte 325 kilogram, een Nederlands record. Ook bij het trekken (137,5 kg) en stoten (187,5 kg) wordt voor de verrichtingen van de Leidse half-zwaargewicht een plaats op de nationale recordlij- sten ingeruimd. Opvallend was in sporthal De Heeg voorts de overmacht van de gewichtheffers uit Nijmegen, zij waren goed voor vier van de negen titels. Vooral in de lichte en de zware klassen waren de heffers uit de Gelderse stad superieur. VUGHT Eric de Bruin (Sparta) heeft gisteren tijdens atletiek wedstrijden in Vught het Nederlandse record discuswerpen ver beterd en gebracht op 63,66 meter. Het record stond sedert 5 mei (Lisse) met 63,14 meter reeds op zijn naam. Het was de derde maal dat De Bruin in het nog jonge seizoen het nationale record discuswerpen verbeterde. Met zijn prestatie in Vught heeft de 21-jarige atleet voldaan aan de eis (63,50 m) van het Nederlands Olympische Comité voor uitzending naar de Olympische Spelen in Los Angeles. Bij het vaststellen van de Olympische limieten heeft het NOC echter bepaald dat aan de eisen een keer voldaan moet worden in de periode van 15 mei tot 6 juli. Voor De Bruin kwam de prestatie dus twee dagen le vroeg

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11