Geen stimulans door lagere belasting Hiljoenenschade lij brand daagse bioscoop Iplichter maakt half miljoen buit METAALSTAKING KAN DUITSE AUTO-INDUSTRIE LAMLEGGEN De eerste BON: Centraal Planbureau: PREI EN GEHAKT £eicke 0ouwnt Maancag .4 mei 1984, 75e jaargang no. 22886 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244 Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: M.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl 5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes 1 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02(uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63,07, jaar I 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. Toenemende bewolking en mogelijk een bui. Vannacht 7 graden. Morgenmiddag onge veer 16 graden. Matige wind. Zon op: 05.46; onder: 21.27. Schev. hoog water: 3.51 en 16.13; laag water: 12.01 en 00.20 uur. wee ïagenaars waar ewond na larteling JN HAAG Twee vrien- van 21 en 28 jaar zijn gis- ochtend zwaar gewond naar t ziekenhuis Leyenburg ver- jrd. Zij bleken op gruwelij- wijze te zijn gemarteld. De •jarige Hagenaar werd om geveer drie uur door de po- e op de Dedemsvaartweg ^getroffen. De man lag in na. Hij had een aangezichts- iis schedelfractuur en een rsenbloeding. Bovendien ren zijn oren ingesneden en haren afgeknipt. Het hele jam zat onder de bloeduit- tingen en schaafwonden, jongeman ligt op de afde- intensive care. Zijn toe- I is zorgwekkend. Zijn 28- ige vriend werd door de po- op de nabijgelegen Es- tplaan gevonden. Hij had scheurtje in de schedel, jwonden in het gezicht en het hoofd en bloeduitstor- gen over het hele lichaam, politie tast over deze zaak in het duister. aanse marineboot zonken na explosie 1NDAYE Een Spaanse ineboot is vanochtend jeg gezonken, nadat zich n boord een explosie had irgedaan. De ontploffing leurde bij de havenplaats ilpuzcoa. Dit hebben haven- ictionarissen in de nabijge- en Franse plaats Hendaye egedeeld. De mogelijkheid een aanslag wordt niet «loten. Eén van de twee varenden is gedood, aldus van de havenfunctionaris- Joop Geesink overleden AMSTERDAM De cineast Joop Geesink is gisteravond in de Boerhaavekliniek in Am sterdam op 71-jarige leeftijd overleden. Johan Louis Gee sink, op 28 april 1913 in Den Haag geboren, maakte voorna melijk truc- en speelfilms met poppen voor reclamedoelein den. Zo was hij de geestelijke vader van Loeki de Leeuw van de STER-reclame, één van zijn poppencreaties die in ternationale bekendheid ge nieten. Pagina 8: Geesink begon nieuw project. BELGIË WIL RADIO-ACTIEF AFVAL OPSLAAN IN KLEILAGEN (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Het Belgische Studie Centrum voor Kernenergie gaat binnenkort experimenteren met het opslaan van radio-ac tief afval in de kleilagen tussen Moll-Dessel en Donk, niet ver van de Nederlandse grens. Het experiment zal voor een gedeelte betaald worden uit het EG-fonds, waaruit ook proeven betaald worden met het opslaan van radio-actief afval in zoutlagen in het Westduitse Asse en in granietlagen in Frankrijk en Groot- Brittannië. De gemeente Mol, waar al een kerncentrale geves tigd is, is ingenomen met het experiment. Een woordvoerder van de gemeente zei hierover: „Het is van nationaal belang. Of het experiment goed of niet goed is, valt buiten de bevoegdhe den van de gemeente. Eén en ander zorgt voor werkgelegenheid en dat is van grote betekenis". De kerncentrale bij Moll geeft aan 3000 mensen werk. Tot dusver heeft België zijn radioactief afval altijd in zee gedumpt met de hulp van Britse schepen. Maar de Britse zeemansbond heeft onlangs zijn medewerking daaraan opgezegd. Israëlische politie pakt joodse extremist op JERUZALEM Eén van de geestelijke leiders van de ex tremistische joodse beweging Goesj Emoniem, rabijn Mosje Levinger, is gisteren gearres teerd. Dat heeft de politie in Jeruzalem bekend gemaakt. Rabijn Levinger, fervent voor stander van annexatie van de in 1967 bezette gebieden, was de afgelopen weken al min stens vier maal door de politie ondervraagd. Dit in verband met het onderzoek naar een netwerk van joodse terreur groepen, die ervan worden verdacht talrijke aanslagen te gen Palestijnen in de bezette gebieden te hebben gepleegd. unHBHSum (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verlaging van belasting om de koop kracht op te peppen blijkt de binnenlandse economie niet of nauwelijks te ver sterken. Berekeningen wij zen uit dat op de korte ter mijn weliswaar een impuls uitgaat van zo'n lastenver lichting, maar dat de posi tieve gevolgen na verloop tijd sterk afzwakken of deels omslaan in een nega tief resultaat. Een en ander staat in het Centraal Economisch Plan, de jaarlijkse tekening van de economische ontwikke ling die de rekenmeesters van het kabinet, het Cen traal Planbureau (CPB), vanmiddag hebben gepubli ceerd. Verlichting van de lasten van de burgers met het doel de binnenlandse markt te stimuleren staat in het brandpunt van de discussie. Vooral van vakbondszijde wordt hier met klem voor gepleit. Uit berekeningen van het CPB blijkt echter dat zo'n lastenverlichting naast of in plaats van een verlaging van de lasten voor de bedrijven nauwe lijks helpt. Er blijft sprake van enige scheefgroei in de economi sche ontwikkeling, waarbij de exportindustrie het beter doet dan de bedrijven die op de binnenlandse markt zijn gericht. Een gunstig ef fect op de werkgelegenheid doet zich slechts in zeer be scheiden mate voor. Uitein delijk zou het werkloos heidscijfer maar rond 20.000 lager uitkomen. Direct ge volg van een belastingverla ging is echter een groter fi nancieringstekort. wat leidt tot toenemende rentelasten en een stijgende rentevoet. Uitgaande van het beleid dat het kabinet thans voert voorziet het CPB een duide lijk herstel van de economie in 1984, vooral als gevolg van een sterk groeiende uit voer. Ook doet zich een dui delijke opgang in de indus triële investeringen voor. Industriële produktie en de produktie in de bouw groei en en ook de vermogenspo sitie van de bedrijven her stelt zich. Zoals al eerder bekend werd valt de econo mische ontwikkeling hier door over een breed front twee procent beter uit dan in september van het vorig jaar werd geraamd, met als voornaamste gevolg dat het afbrokkelen van de werk gelegenheid wordt stopge- het moment, dat de fotografen de schade van de inmiddels Iwongen brand konden fotograferen laaide het vuur weer in hevigheid op. fHAAG Een snel om heen grijpende brand l<ft gisteravond voor enige poenen guldens schade aan- ficht aan de tot het Meer- _fg-theaterbeheer bv beho ede Asta-bioscoop aan het ti in Den Haag. De brand jedde uitsluitend in het in- ,idige van het gebouw en is l|t naar buiten geslagen. Op moment dat de brand uit- half zeven had het •liek de zaal juist verlaten, grote zaal (Asta). met 750 zitplaatsen brandde volledig uit, de tot het complex beho rende bioscopen Calypso met 350 zitplaatsen, die pal boven de grote zaal ligt en Bijou met 120 zitplaatsen, die op de bo venste verdieping is gelegen, liepen rookschade op, maar zijn als gevolg van het uit branden van de foyer op de derde verdieping ook voor on bepaalde tijd onbruikbaar. Het hele gebouw liep zware rook- en roetschade op. (ADVERTENTIE) .OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uil 100 stuks. Alkemadelaan 1 Roelolarendsreen Telefoon 01713-2866-2071 E3 NISSAN Snelheidsrecord Flora op Moederdag RIJNSBURG De hypermo derne verwerkingslijn in de Rijnsburgse bloemenveiling Flora heeft gedurende het overvolle Moederdagweekein- de zijn waarde bewezen. Maar liefst 12.000 karren met bloe men en planten moesten in dit systeem worden verkocht en afgeleverd. De medewerkers aan de band hadden niet meer dan 25 uur nodig om de 12.000 karren te verwerken. De vei lingmeesters hadden 22 uur nodig voor de verkoop, het geen inhoudt dat 35 minuten na het eind van de veiling de laatste bloemen bij de kopers werden afgeleverd. 5E De rijkspolitie van heeft verleden week 31-jarige Amsterdammer igehouden, die ervan rdt verdacht een half mil- gulden te hebben buitge- pakt door oplichting van di- rse bedrijven. Een en ander êft zich afgespeeld in 1981. De man is overigens in af wachting van een gerechter- lijke procedure weer naar huis gestuurd. De Amsterdammers zou zich in 1981 in Lisse hebben geves tigd met een onderneming. Hiervoor bestelde hij bij ver schillende leveranciers in Bel gië en het oosten van het land grote hoeveelheden video-ap- paratuur en videobanden. De zaak kwam aan het rollen toen die leveranciers nooit geld zagen voor die leverin gen. Toen de schuldeisers de politie inschakelden was de firma echter verdwenen zon der een spoor achter te laten. Onlangs kwam de politie de Amsterdammer weer op het spoor en arresteerde hem. De man ontkent de hem ten laste gelegde feiten en claimt dat hij slechts de rol van tussen persoon heeft gespeeld BONN Dertienduizend Westduitse metaalarbeiders zijn vandaag een staking be gonnen, die volgens de werk gevers de hele Westduitse auto-industrie lam kan leggen. De arbeiders willen met hun actie kracht bijzetten aan de eis tot invoering van een 35- urige werkweek. De staking is uitgeroepen in veertien zorgvuldig uitgekozen bedrijven in het gebied rond Stuttgart. Onder de getroffen bedrijven zijn de gigant Bosch die auto-accu's en ontstekings- apparatuur maakt. De staking zal dan ook spoedig gevolgen hebben voor de auto-industrie die slechts over kleine voorra den reserve-onderdelen be schikt. De machtige vakbond IG-Me- tall, die vorige week tot de sta king besloot, spreekt van een „waarschuwingsschot" en on derstreept dat de acties zullen worden opgevoerd, indien werkgevers en overheid wei geren in te gaan op de eis de arbeidstijd met vijf uur per week te verminderen zonder verlies van loon. Volgens de vakbond zal de werktijdver korting ertoe bijdragen dat de werkloosheid met 2,4 miljoen daalt. De wergevers geloven echter dat vermindering van arbeidstijd het prille econo misch herstel teniet doet. De werkgevers hebben gedreigd met uitsluiting van de staken de arbeiders. FNV-voorzitter Wim Kok noemt het Duitse vakbonds plan „rechsstreeks ons be lang". Een negatieve beslissing daar betekent dat we voor ja ren achteruit worden 'gewor pen, aldus Kok. Het CNV zal zijn leden oproepen geen be smet Duits werk uit te voeren. ADVERTENTIES STAAT DER NEDERLANDEN 9>é96 LENING 19B4n PER 1988/1991 inschrijving op 15 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Gehakt half om half, 500g<ws4.48 7QQ kilo ®s>®® A vO 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Laagterecord toeschouwers in eredivisie DEN HAAG In de laatste ronde van de eredivisie heeft Johan Cruijff afscheid genomen van het competi tievoetbal. Feyenoord won gistermiddag voor circa 32.000 toeschouwers in dit laatste treffen van de „mae stro" met 2-1 van PEC Zwolle. Ajax maakte tegen DS '79. dat afscheid nam van de eredivisie, de honderd doelpunten vol: 7-1 Feye noord heeft de Belgische in ternational Guy Vanders- missen voor het nieuwe sei zoen aangetrokken en ook is er belangstelling voor Tscheu La Ling. In de eredivisie bevolkten dit afgelopen seizoen in to taal 2.543.000 toeschouwers de tribunes, een laagtere cord. Er werden 1079 doel punten (het hoogste aantal sedert jaren) gescoord, Mar co van Basten werd met 28 treffers topscorer. De scheidsrechters gaven 241 gele en 3 rode kaarten. In de eerste divisie werd NAC, dat met liefst 10-1 won van SC Veendam, de vierde deelnemer aan de nacompe- titie, die komende zaterdag begint met de wedstrijden NAC-NEC en De Graaf- schap-FC VVV. Gerard Nijboer werd zater dag in Amsterdam Neder lands marathon-kampioen. Door een complete verkeers chaos en harde tegenwind was zijn tijd erg matig: 2.14,28. Hierdoor kon Wate- ringer Jacques Valentin niet aan de olympische limiet voldoen. De Nederlandse hockeyda- mes veroverden in Lille de Europese titel door een zege van 2-0 op de Sovjet-Unie. Feyenoords aanvoerder Bennie Wijnstekers, voorzitter-be taald-voetbal Andrè van der Louw en de afscheid nemende Johan Cruijff met de kampioensbeker. Verder onder meer in Sporttribune: Johan Cruijff: „Ik ben het hele seizoen moe geweest" Liverpool voltooit trilogie Ererondje hockeydames niet nodig Uno Hazelaar laat het afweten Lugdunum prolongeert eersteklasserschap DOSR na twintig jaar terug in derde klasse Rijnsburgse Boys stelt titel op „gepaste" wijze veilig Dertiende speeladg brengt Fides Pacta geen geluk Unicum opnieuw sterk Rijnsburgse Boys kampioen Rijnsburgse Boys verzekerde zich zaterdag van de titel in de eerste klasse B van de zaterdagamateurs. In het door de aanwezigheid van zo'n 2000 supporters tijdelijk Rijnsburgs geworden Volendam, versloeg de formatie uit het bloemen- dorp de Volendamse degradatiekandidaat met 0-4. Rijns burgse Boys mag zich nu gaan opmaken voor de strijd om het algemeen zaterdagkampioenschap, waarin IJsselmeervo- gels en NSW hoogstwaarschijnlijk de tegenstanders zullen Eentje kan er maar de eerste zijn. Een oude wijsheid, die zeker opgeld doet in de sport. Immers, wie het snelst is of als beste uit de bus komt wordt kampioen. Dat ondervonden ook de hockeydames dit weekeinde, die het Europese kampioenschap behaalden. Met kranten is het met veel anders. Ze proberen allemaal het eerste met het nieuws te komen. De Leidse Courant ook. En met succes. Bekijkt u het eens veertien dagen en meldt u dan als abonnee. Een ding is jammer, U zult beslist de eerste met zijn! De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. mSTfleidóe Souoont

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1