rr. „Uitspraak Hof morele klap voor VS" ABP-directeur Masson aangehouden Sekten vormen geen gevaar GIN MAASTRICHT Stormvogeltje 1001 uitlaten. -AUTOWARENHUIS Yfëél nieuwe modellenN Uitgave Westerpers. behorende tot Sjjtfrolf Pers Apothekersdnk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank Amro fcank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I LHallewas. Chef redacteur: Wim Bunteweg Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f 21.02 (uitsl aut.betahng).kwartaal f 63.07. jaar f 240.46 Klachten bezorging- maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Vrijdag 11 mei 1984, 75e jaargang no. 22884 HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden af en toe regen. Minimumtemperatuur omstreeks 6. middagtempera- tuur ongeveer 13 graden. Na# zondag geleidelijk iets warmer. Vrij krachtige, noordoosten wind. Zon op: 05.51, onder: 21.22; hoog water Schev.: 01.26 en 13.46; laag water: 09.26 en 22.09. Mondriaans in Parijs ,ju\moo Het beroemde Par^se Centre George- Tl'ompidou is naar de Franse refhter gestapt om de itenticiteit aan te vechten van drie doeken van de schilder Piet Mondriaan, die in 1978 een Franse particulier zijn gekocht. de directie van het centrum is men bij de van de werken (een kubistisch schilderij uit een werk uit de zogeheten Plu^ et Minus-serie, 1916-1917 en een plastiek uit 1921) afge- op frauduleuze verklaringen van een aantal ge- mmeerde kunstkenners, waaronder de Franse en eerste biograaf van Mondriaan, Mi- ior. Onafhankelijke expèrts ontdekten de kVervaismg juist voordat aan de eerste betalingster- ijn door het centrum werd voldaan. De schilderijen V uden oorspronkelijk in Nederland zijn gekocht, ichel Seuphor geeft toe dat de werken niet direct aan de criteria van de experts, maar hem gaat het wel degelijk om originele Mon- Helmhoed Deze moderne variatie op de tropenhelm was een van de prijs winnende ont werpen bij een wedstrijd voor jonge mode-ont werpers in Lon den. Josephine Hudson voerde haar creatie uit in stro, voorzien van een zwarte band. Voor vijf pond (nog geen 25 gulden) is het hoedje in Lon den te koop. Patijn nieuwe commissaris der koningin DEN HAAG Dr. Schelto Patijn (47) is vandaag door het kabinet voorge dragen als commissaris der koningin in Zuid-Holland. Patijn volgt mr. M. Vrolijk op. die 1 juni met pensioen gaat. De Voorburger, Tweede Kamer lid voor de PvdA, wordt waarschijn lijk op 16 juni beëdigd. Patijn heeft elf jaar in de Tweede Kamer gezeten en vier jaar in het Europees Parlement. Enige bekendheid kreeg hij toen hij voorzitter was van de onderzoekscom missie naar het oorlogsverleden van W. Aantjes. Enkele jaren geleden ein digde hij als tweede in de race om het burgemeesterschap van Rotterdam. Goedkoop vliegen tussen Amsterdam en Londen SCHIPHOL Een vliegretourtje Amsterdam-Lon- den wordt met ingang van 1 juli mogelijk vanaf 199. KLM en British Airways brengen dit retourta rief op de markt bij wijze van experiment, dat tot en met 31 december zal duren. „Aan de hand van de ervaringen zal worden bekeken of dit lage tarief ook op andere Europese routes kan worden ingevoerd", aldus een KLM-woordvoerder gisteren. Aan tarief van 199 is wel een aantal beperkende voorwaarden verbonden. Zo is de geldigheidsduur maximaal zeven dagen en kan zowel de heen- als de terugreis pas de dag voor de vlucht worden gereser veerd. Wanneer de heenreis is geboekt en alsnog van de reis moet worden afgezien, wordt de reissom niet terugbetaald. De boeking van de retourvlucht moet worden gedaan in het land van waaruit men wil te rugkeren. Na spieken uitgesloten NIJMEGEN Aan het Elshofcollege in Nij megen is een vwo-leerling tijdens het eind examen biologie op spieken betrapt en uitge sloten van verdere deelname aan het eind examen. De leerling zal geen diploma ont vangen. Het spieken gebeurde via het toilet, waarin een ander een briefje met de oplossingen van de veertig meerkeuzevragen biologie had neergelegd. De desbetreffende leerling ging na een bezoek aan het toilet zo openlijk met deze informatie aan het werk dat de leerling ,,op heterdaad" werd betrapt. Voor rector De Groot van het college is het wegsturen van een leerling van het examen „het ergste dat je kan overkomen. Het is voor het eerst in de negentien jaar dat ik aan deze school ben verbonden dat zoiets gebeurt". Pag. 14; Examenrubriek: Een goede dag voor de creatievelingen Amerikanen mogen havens Nicaragua niet blokkeren JOCCASIO K-SPECIALIST ^UTOHEEMSKEBI^^Tffl Een vol jaar garantie mogelijk. I Keuze uit 100 stuks. Alkemadelaan 1 Roeloferendsrton 1 Telefoon 01713-2866-2071 Bel voor de scherpste prijzen MANAGUA, NEW YORK De veroorde ling door het Interna tionale hof van Justitie in Den Haag van Ame rikaanse steun aan Ni caraguaanse opstande lingen is een morele klap voor de Verenigde Staten. Dit heeft de Ni caraguaanse minister van buitenlandse zaken, Miguel d' Escota, giste ren verklaard in Mana gua, waar de uitspraak m^t grote instemming is ontvangen. Hltt Hof kwam gisteren in Den Haag tot de „order", vergelijkbaar met een uit spraak in kort geding, dat de Verenigde Staten niet langer de toegang tot Nica raguaanse havens mogen hinderen of in gevaar bren gen door het leggen van mijnen. De Verenigde Sta ten hadden vergeefs gepro beerd op grond van allerlei De Nicaraguaanse-diplomaat Carlos Arguello Gomez groet de leden van de Amerikaanse delegatie aan het begin van de zitting van^hetinternationale Hof van Justitie in Den Haag. 'fit juridische en formele gron den te voorkomen dat het Hof gevolg zou geven aan het Nicaraguaanse verzoek om de Verenigde Staten te veroordelen. De VS kregen van het Hof te horen dat „het recht op soevereiniteit en politieke onafhankelijk heid" van Nicaragua even als van ieder ander land moeten worden gerespec- teërd. Van de zestien rech ters van het Hof stemde al leen de Amerikaanse rech ter Schwebel wat dit laatste punt tegen. Het Hof begon zijn uit spraak met de afwijzing van het Amerikaans verzoek de zaak van de r.ol te. schrap pen onder meer omdat het Hof geen rechtsmacht in deze zaak zou hebben. Het Hof is kennelijk van me ning dat er voldoende grond aanwezig is om nu voorlopige maatregelen uit te vaardigen en kondigde aan een definitieve uit spraak te zullen doen over de rechtsmachtkwestie wanneer de eigenlijke rechtszaak is begionnen. Een definitieve uitspraak zal dan nog wel enige tijd op zich laten wachten. De vberenigde Staten hebben opnieuw laten weten de rechtsmacht van het Hof niet te erkennen. Lange tijd heeft men aangenomen, dat hij was uitgestorven, maar na een jaar zoeken kreeg een Britse natuurvorser hem ineens tegen zijn hoofd gevlogen: het stormvogeltje. Voor het laatst 129 jaar geleden op het Fiji-eiland Gau gesignaleerd. Hij blij, het vogeltje misschien niet. Maar toch vindt hij één exemplaar nog geen bewijs dat de soort nog bestaat. Net zo goed als één Leidse Courant niet genoeg is om te beoordelen of het soms ook uw lijfblad wordt. Daar moet u tenminste veertien dagen de krant voor lezen. T} \T De Leidse Courant wil ik best r^I I |\l 14 dagen proberen U 11 Gratis en geheel vnjbli)vend NmTI In een open envelop zonder postzegel opsturen naar i Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag I Indien daartoe aanleiding beslaat kan eer verzoek ooi een proelabonnemenl worden geweigerd Cl, *8*£eidóc Souoant tijn (1170 gr), daarna twee meisjes, Lonneke (1480gr) en Maaike (1020 gr), vervolgens een jongen. Koen (1120 gr), en tenslotte weer een meisje, Noortje (1160 gr). De kinderen zijn tién weken te vroeg gebo ren. De verlossing vond plaats met behulp van -de keizersne de en duurde 38 minuten. De baby's moeten kunstmatig bea demd worden. De eerste maand is voor hen kritiek. Zo dra de kinderen 2500 gram wegen, mogen ze naar huis. Prof. De Haan deelde mee dat DEN HAAG Op last van de officier van justi tie, mr. J. Laumen in Maastricht is gisteren mr.drs. A.J.M. Masson, de geschorste directeur be leggingen van het Alge meen Burgerlijk Pensi oenfonds in Heerlen, in Den Haag aangehouden. „De arrestatie is geschied binnen het kader van het onderzoek naar eventueel gepleegde strafbare feiten bij het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds", aldus een verklaring van de of ficier vanmorgen. De arrestatie van de direc teur beleggingen van het ABP is een uitvloeisel van onregelmatigheden in de be leggingsfeer die vorig jaar zomer, na een onderzoek van een commissie onder voorzit terschap van drs. J. Gruy- ters, in de openbarheid kwa men. Chantage van de heer Masson zou daarbij een rol hebben gespeeld. Begin april werd al een onroerend göed- -handelaar uit Rotterdam ge arresteerd, vanwege zijn mo- geijke betrokkenheid bij de zaak. De problemen bij het ABP waren begonnen nadat het fonds zich in 1982 was gaan bezig houden met grote aan kopen van commercieel on roerend goed, zoals winkel centra en kantorencom plexen. De interne controle procedures waren hierop niet berekend. Soms werd onroerend goed aangeschaft alleen op basis van een taxa tie van een makelaar. Masson zou minder hebben gelet op het tot stand bren gen van goede procedures, dan wel op het zelf aktief zijn bij transacties. Hierbij zou in enkele gevallen spra ke zijn geweest van chanta ge, waardoor het ABP werd benadeeld. De hoofddirec teur stond deze gang van za ken toe. Inmiddels is, na advies van de commissie Polak in febru ari, de gepensioneerde direc teur-generaal van de PTT Leenman tijdelijk topman bij het ABP geworden. KAMERCOMMISSIE: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nieuwe religieuze bewegingen be rokkenen geen schade aan de volksgezondheid. Be weringen, dat het lid maatschap van deze bewe gingen leidt tot meer ver zoeken om psychiatrische hulp zijn niet te staven. Dit staat in een rapport, dat de bijzondere kamer commissie voor sekten binnenkort zal uitbren gen. Het rapport is het re sultaat van vier jaar on derzoek door de commis sie, die werd opgericht na dat de Kamer werd over spoeld met brieven van ouders wier kinderen tot sekten waren toegetreden. De commissie uit in bet rap port wel kritiek op enkele sek ten. Zo wordt over de Sciento logy Kerk gezegd, dat deze handelt in strijd met de eerbie diging van de persoonlijke le venssfeer en dat zij op gespan nen voet staat met .de vrijheid van godsdienst. De Kamer commissie is helemaal niet te spreken over de berichtgeving in de media rond de sekten. Volgens het rapport hebben de media de kant gekozen van de anti-sektebewegingen waar door een niet aflatende stroom negatieve berichten over sek ten de wereld in komt. Daar mee is een sinister beeld van de sekten ontstaan, aldus de Kamercommissie. Pagina 2: Sekten tonen grote terughoudendheid bij leden werving. (ADVERTENTIE) In onze toonzalen vindt u steeds nieuwe modellen en voor nieuwe prijzen. Kom eiken kijken in BEVERWIJK Parallelweg 100. Meubelboulevard, tel 02510-26923. (koopavond donderdag). BERKEL(ZH) Noordeindseweg 116. tel. 01891-4670. (koopavond vrijdag). Hartverwarmend welkom Hartverwarmend werd prinses Juliana gisteren in Katwijk verwel komd door honderden Katwijkers toen zij het museum van deze bad- en vissersplaats kwam openen. Een kleuterklas1 van het Wit te Schooltje aan de Voorstraat deed zijn naam eer aan door in witte jurkjes, zwarte kniebroekjes en oranje sjerpen de prinses bij het museum te ontvangen met een wit biedermeier-boeket. Pag 7: Katwijks museum stijlvol geopend ADVERTENTIE In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Indien daartoe aanleiding beslaat kan eer verzoek oni een proelabonnemenl worden geweigerd Cl, *8*£eidóe Souoant Het team dat de ge boorte van de vijf ling begeleidde: V.l.n.r. dr. W. Me- artzdorf kinderarts, mevr. M. Beelen wnd. hoofd verple ging neonatologie, prof. J. de Haan qy- naecoloog, prof. L. Ramakers kinder arts, dr. F. Smits gynaecoloog en dr. C. Blanco hoofd ne onatologie. een vijfling normaal in Neder land één keer per 250 jaar wordt geboren. De laatste ja ren is door toepassing van be paalde methoden die frequen tie hoger geworden. De Haan leverde kritiek op het feit dat de zwangerschap, die met vruchtbaarheid stimulerende middelen tot stand is geko men, niet beter is gecontro leerd. „Een vijfling betekent voor de moeder tenslotte een enorme belasting", aldus de Haan. het echtpaar had al een tweejarig zoontje. Geen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. het Sint in Maas- icht is gisteren een vijfling 'boren. De vijf verkeren vol- prof. dr. J. de Haan. van de verloskundige in een redelijke con- moeder, mevrouw M. Van Kempen (26) uit Noordbrabantse Boxtel, het goed. drie meisjes en twee jon- kwamen met een tussen- >os van telkens twintig se- ter wereld. Eerst Mar-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1