Industrie biedt werk aan 90.000 jongeren Samaranch naar Moskou Wim Kok: streven naar vrede hoort bij vakbondswerk VIJFTIG ARRESTATIES BIJ FINALE UEFA CUP Vijfenzeventig Stel supporters ver an twoordelijk voor tremen £cicbc <2owuvnt Donderdag 10 mei 1984,75e jaargang no. 22883 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk .34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank:Amro-Dank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buifteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes! 0,41 per mm. Abonnementen: (incl, 5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling), kwartaal f63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Lossz Wisselend bewolkt en moge lijk een bui. Vannacht 4 gra den, morgenmiddag 12 graden. Matige oostenwind. Zon op: 05.53; onder: 21.21. Schev. hoog water: 12.42; laag water: 8.13 en 21.02 uur. leagan bepleit vergroting ïulp aan £1 Salvador WASHINGTON President ing van zijn beleid in Mid- en-Amerika. 'olgens Reagan is er een bru- ale poging aan de gang van de iovjet-Unie, Cuba en Nicara- ua door middel van geweld iet communisme op te leggen an het westelijk halfrond. Iet zijn toespraak, die voor de v werd uitgezonden probeert teagan de slag met het Con- res te winnen over een voor tel tot extra hulp aan El Sal vador. Reagan zei dat "onze aak neerkomt op het bevor- leren van democratie en wel- raart" tegen de achtergrond van agressie waar de Sovjet- Jnie achter staat". Reagan zei liet van plan te zijn Ameri kaanse troepen naar gevechts in Midden-Amerika te verplaatsen. Volgens Reagan lebben de verkiezingen van ifgelopen zondag aangetoond dat de Salvadoranen democra tie wensen. Wij hebben genoeg hulp verleend om een regel rechte ramp af te wenden, waar niet genoeg om de crisis U)ie lossen, aldus Reagan. ftjina 17: D'Aubuisson eist herwinning in Salvado- anse verkiezingen op. 5aan bij jolitie niet n trek )EN HAAG Bij de politie korpsen in ons land zijn naar ichatting enige honderden ba ten onbezet. Ondanks uitge- ireide wervingsacties slagen veel korpsen er niet in vacatu res op te vullen. Hoewel het irobleem volgens Binnenland- e Zaken landelijk speelt, is vooral een politiebaan in de (rote steden in de Randstad i trek. Het Centraal Bureau voor de Statistiek gaat in opdracht van 5Z uitzoeken wat de werkelij ke oorzaak van de geringe ani- no voor een politieloopbaan tou kunnen zijn. Aan de hand van de resultaten daarvan zal iet ministerie zich beraden >ver een mogelijke groot- cheepse wervingscampagne, lealarmeerd door vele open ilaatsen doet het ministerie met een nieuwe landelijke wervingscampagne een poging daar wat aan te doen. het aan- (al vacatures zal naar ver wachting de komende maan den nog stijgen door de invoe ring van arbeidstijdverkorting )n de mogelijkheid deeltijdba nen te creëren. Vooral het aantal sollicitaties uit etnische minderheden en van vrouwen blijft onder de maat; de extra aandacht die deze groepen de aatste jaren bij de werving hebben gekregen ten spijt. Ook de recente verhoging van de minimumleeftijd van 17 naar 19 jaar zou een rol spelen. (ADVERTENTIE) tï77 Het Motorhuis Vondellaan 80. Lelden. Tel.: 071-76 9313 Enthousiaste reactie op overeenstemming ZOETERMEER Werkgevers en werknemers in de industrie hebben gisteravond overeen stemming bereikt over de grote lijnen van een plan dat de be staande jeugdwerkloosheid moet verminderen en verdere stijging moet voorkomen. Het gaat om werk voor 90.000 jonge ren. Omdat een daadwerkelijke aan- ter Van der Meulen hebben enthou siast op het plan gereageerd. De Industriebond FNV, de Industrie- en Voedingsbond CNV, de Algemene werkgeversvereniging en de Vereni ging voor de Metaal- en Elektrotech nische Industrie FMË hebben als deelnemers aan de besprekingen de volgende punten van overeenstem ming bekend gemaakt: versterking en uitbreiding van het leerlingenwezen; het instellen van een praktijkleerfa- pak van het probleem een breed se voor functies waar dit thans niet draagvlak vereist, zullen de voorstel- gebruikelijk is; len worden Voorgelegd aan de Stich ting van de Arbeid. Bonden en werk gevers zijn van mening dat voor een succesvolle aanpak ook een belangrij ke rol voor de overheid is weggelegd. De vakcentrale FNV en CNV-voorzit- vergroting van de mogelijkheid voor deeltijdarbeid door jongeren; invoering van groeibanen, zowel voor degenen die direct uit htet dagon derwijs komen, als voor degenen die de leerfase hebben afgesloten. Het plan draagt een globaal karakter, waardoor het gemakkelijker per on derneming of bedrijfstak kan worden ingevuld. Uitwerking in ondernemin gen en bedrijfstakken in 1985 en 1986 moet nog volgen, maar de gespreks partners willen dat ook voor dit jaar bekeken wordt of er mogelijkheden zijn met het plan te starten. De over heid zou het plan als richtsnoer voor het jongerenbeleid moeten aanvaar den. Daarnaast willen de overlegpart ners praten met de overheid over sub sidies en andere ondersteuning. Het plan heeft betrekking op 70.000 schoolverlaters die jaarlijks niet aan de slag komen en op 20.000 jongeren die al langere tijd als werkloos zijn in geschreven. Jaarlijks verlaten onge veer een kwart miljoen jongeren de scholen. Ter gelegenheid van de Vredesweek werd giste ren op het Binnenhof een manifestatie voor kinderen gehouden. Deze kleine demon strant zingt het „vredes lied" Honderd duizenden staan kwartier „stil" bij kruis raketten VLISSINGEN Het is de taak van de vakbeweging om zich actief in te zetten voor vrede en ontspan ning. Ook de vakbewe ging moet haar best doen de huidige verscherping van de tegenstellingen en de groeiende oorlogsdrei ging tegen te gaan. Dit zei voorzitter Wim Kok van de Federatie Nederlandse Vakbeweging FNV vanmor gen tijdens de werkonderbre king tegen de kruisraketten. De taxatie bij het sluiten van deze editie was dat honderd twaalf tot twaalf uur, hebben deelgenomen. De treinenloop lag goeddeels «til, veel bus chauffeurs zetten hun voertuig langs de kant van de weg, ter wijl ook in het onderwijs mas saal werd meegedaan aan de werkonderbreking. Alleen al in de industriesector, aldus de eerste schattingen, gaven 100.000 man gehoor aan de op roep om met een passief kwar tiertje tegen de komst van de kruisraketten te protesteren. Niet-werkenden uitten hun zorg over de nieuwe wapens door massale deelname aan de tientallen vredesmanifestaties die vandaag overal in het land vap hun afkeer van de kruis raketten, als symbool van de bewapeningswedloop, te getui gen als bij de grote vredesde- schakeling van oorlogs- naar vredesproduktie. „Voor we het weten zijn als werknemers en werklozen de gegijzelden van duizenden mensen aan de ac- werden gehouden. Al met al tie, die duurde van kwart voor leken zeker zoveel mensen monstraties in Amsterdam en de bewapeningsindustrie", Den Haag- Op het Stadhuisplein in Vlis- singen beklemtoonde Kok, en bij de omroep discussie ont- wiens organisatie tot de „vre- staan over de vraag of de vre- desstaking" had opgeroepen, desstakers op hun loon moeten dat het streven naar vrede worden gekort ter compensa- niet los is te zien van de strijd tie van de gederfde arbeidstijd, van de vakbeweging tegen de Formeel zou dat het geval werkloosheid. Daarbij wees hij moeten zijn. erop dat de bewapeningswed loop een steeds grotere bedrei- Zoals bekend hebben de vak- ging gaat vormen voor de soci- centrales CNV en MHP zich ale verworvenheden die de gedistantieerd van de actie. Zij vakbeweging heeft opge- vinden dat het probleem van bouwd. De FNV-voorzitter de kruisraketten buiten het stelde dat het van groot belang werkterrein van de vakbewe- is om te werken aan de om- ging ligt. (ADVERTENTIE) Let op! vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. Zie pagina 18 Deze relschoppende supporter van Tottenham Hotspur is er in zijn eentje lelijk bij. wanneer twee agenten van de Belgische politie hem als een Deux-chevaux tussen hun paarden klem rijden. DEN HAAG Voetbalsupporters moeten zelf de verant woordelijkheid krijgen over treinstellen, waarin zij naar en van voetbalwedstrijden reizen. Dit Britse systeem moet ook in ons land worden toegepast. Deze suggestie hebben de Ka merleden De Beer, Keja en Jorritsma (allen VVD) de minis ters Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en Korthals Altes (Justitie) gedaan naar aanleiding van vernielingen die sup porters van Feyenoord afgelopen zondag aanrichtten. De Beer en Keja deden hetzelfde voorstel ook al in oktober 1982. De Kamerleden vragen zich ook af of de NS haar ver voersplicht wel moet handhaven ten opzichte van reizigers waarvan wordt verwacht dat zij grote vernielingen zullen aanbrengen, ondanks de aanwezigheid van bewakingsperso neel. (ADVERTENTIE) Maak wat van je leven, begin in de tuin. wij leven gaarne mee! garden-centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp tel. 071-410377 BRUSSEL De Belgi sche politie heeft gisteren voor, tijdens en na de voetbalwedstrijd Ander- lecht-Tottenham Hotspur (1-1), de eerste wedstrijd van de finale om de UEFA Cup, vijftig arresta ties verricht. Bij de botsin gen tussen politie en sup porters en bij de reeks van vernielingen door de En gelsen. raakte meer dan een dozijn mensen ge wond. Zoals bekend verloor gis ternacht een Britse sup porter tijdens een gevecht het leven. De politie van Eindhoven heeft gisteren een 17-jarige jongen uit Den Bosch aange houden, die bekende zondag tijdens de voetbalwedstrijd PSV-FC Den Bosch een ijze ren staaf in een supporters vak te hebben gegooid. Daar door raakten twee personen ernstig gewond. De politie is de aangehouden verdachte op het spoor gekomen aan de hand van zijn shirt dat hij had achtergelaten in het sta dion om herkenning te voor komen. Zie verder pagina 9 Klaus Barbie betrokken bij moord op Che Guevara HAMBURG Klaus Barbie, bijgenaamd de „slager van Lyon", heeft na de oorlog tot aan zijn uitwijzing naar Frankrijk in Bolivia gewerkt voor de geheime diensten van West-Duitsland en de Vere nigde Staten. In Bolivia was hij onder andere betrokken bij de moord op Che Guevara. Dit staat in het deze week uit gebrachte nummer van het Westduitse weekblad Stern. Het blad zal de komende we ken verhalen publiceren over de handel en wandel van Bar bie in Latijns-Amerika. Ad junct-hoofdredacteur Gütt zei gisteren, dat een reportage team van Stern een „uitput tend onderzoek" heeft gedaan naar de naoorlogse activiteiten van Barbie. PARIJS Juan Antonio Samaranch, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, ver trekt morgen naar Mos kou om te proberen de Sovjet-Unie te overreden terug te komen op de inmiddels door Bulgarije caan Rana, gisteren in Parijs een opening te zoeken in de gevolgde beslissing niet mee. vastgelopen verhouding. De HppI tP npmen aan de 7o- Samaranch gaat samen met secretaris-generaal van het deel te nemen aan ae Rana en Neblolo (voorzitter zweeds Olympisch Comité. Bo merspeien van l_iOS Ange- iaAF), burgemeester Bradley Bengtsson, meent dat Zweden les. van Los Angeles en Jesse als neutraal land hier- Jackson, één van de democra- voor de beste kansen bezit. Dat deelde de voorzitter van tische kandidaten voor het de Vereniging van Nationale presidentschap. Ook Zweden Pagina 17: VS hebben nog Olympische Comités, de Mexi- heeft aangeboden vóór 2 juni sprankje hoop. Dit jaar, iedereen ziet het dagelijks met grote cijfers op de voorpagina staan, bestaat de Leidse Courant 75 jaar. Een respectabele leeftijd. Maar ook een krant is net zo oud als hij zich voelt. En dat is dus jong. De Leidse Courant heeft in die 75 jaar bewezen met zijn tijd mee te gaan. Jong en oud zijn verknocht geraakt aan hun dagelijkse, betrouwbare informatiebron over het wel en wee van Leiden en omgeving. Hoort u nog niet tot de lezerskring? Aansluiten is slechts een formaliteit- De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend pen envelop zonder postzegel opsturen naar lourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Courant Met examenkoorts laapkamer binnen TTRECHT Een scholier die eind- xamen wiskunde moest doen is giste- en op weg naar school een huis bin- engereden. De 19-jarige jongen was tet een bestelbusje, dat hij van zijn va- er had geleend, op weg naar zijn chool in Zeist. Maar op de Utrechtse 'ykmanlaan werden de zenuwen hem machtig. Het busje raakte in een slip n reed via een plantsoen pardoes een uis binnen. De bewoonster daarvan verd ruw gewekt, want het busje wam met de neus in de slaapkamer an de straatkant terecht. De scholier n de vrouw kwamen met de schrik rij. De Utrechtse politie zorgde ervoor lat de onfortuinlijke kandidaat op tijd p school arriveerde. Fred Astaire vijfentachtig Fred Astaire glimlacht breed als hij op vriendelijk verzoek voor zijn huis in Beverly Hills is gaan staan voor een plaat je, ter gelegenheid van zijn 85e verjaardag die hij van daag viert. „Maar zonder onzin en zon der de dag te vieren, want ik heb nooit van verjaardagen gehouden", licht hij toe. Bo vendien vindt Astaire dat hij gewoon door moet gaan met zijn werk. „Ik ben niet met pensioen", zegt Astaire, „ik ben gewoon een acteur die niet van flauwekul houdt. Dat is alles". Hella Haasse krijgt P C Hooftprijs '83 DEN HAAG De Staatsprijs voor Letterkunde 1983, de P C. Hooftprijs (een bedrag van 10.000 gulden) is in de categorie proza toegekend aan de schrijfster Hella Haasse (66) in St. Witz, Frank rijk. De prijs wordt 26 juni uitgereikt op het Mui- derslot. Minister Brinkman van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur heeft de prijs vandaag toegekend. Hella Haasse werd in Indonesië geboren, waar ze twintig jaar heeft gewoond. Ze was zestien toe ze gedichten begon te schrijven. In '45 verscheen een verzenbundel. Drie jaar later schreef ze het boekenweekgeschenk „Oeroeg", waarna nog meer dan twintig romans plus vijf toneelstukken verschenen, alsmede novellen en essays.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1