Door kennis van Nederlands moet immigrant zich staande houden m Lelies staan in volle bloei op Keukenhof. Treinverkeer morgen in de war door vredesstaking Boetes geëist tegen jong „Looneisen stellen zeer gevaarlijk" SOCIOLOOG ENTZINGER IN PROEFSCHRIFT: Lastenverlichting inzet bij overleg 445,- 595,- 385,- KONINKLIJK HUIS l&fy&JME lu/ZE&miD ui/ Atlas Nederland brengt voortdurende groei in kaart BINNENLAND C&idóc Sou/umt WOENSDAG 9 MEI 1984 PAGINA 9 TILBURG Het stellen van looneisen tegen de achtergrond van een aaitrekkende Nederlandse economie is zeer gevaarlijk voor het economisch herstel en rampzalig vooi de uitkeringsgerechtig den. Wie nu spreekt of pleit voor loonsverhoging blaast op termijn het stekel van sociale zekerheid op. Deze waarschuwoide woorden sprak CNV-voorzitter H.van derMeulen gisteren op een bijeenkomst van de vakcaitrale in Tilburg ter ge legenheid van het 75-jarif bestaan van het CNV. Van der Meulen stelde da. het CNV een ontwikke ling in de richting van let stellen van looneisen „ongewenst" vindt. De vakcentrale heeft al eerder gesteld dat meevallers in de eerste plaats moeten worden gebruikt voor hef scheppen van een betere toekomst voor de jeud, alius Van der Meulen. Zestig jaar achter stuur zonder een rijbewijs KESSEL De politie in het Noordlimburgse Kessel heeft bij een verkeerscontrole een 85-ja rige inwoner van die plaats aan gehouden. zonder rijbewijs. De man zei dat hij al zestig zonder reed. Vijfentwintig jaar terug had hij wel geprobeerd een rij bewijs te halen, maar was bij het examen twee maal gezakt. De man reed in een dertien jaar oude Opel. die volgens de poli tie technisch in uitstekende staat verkeerde, maar niet ver zekerd was. Ook had de man geen geldig kentekenbewijs. Te gen hem is proces verbaal opge maakt. Kabinet voelt niet voor code export geneesmiddelen DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Ka mer vindt dat er in het kader van de Wereld Gezond heidsorganisatie (WHO) overheidsregels moeten wor den gesteld aan de export van geneesmiddelen naar de Derde Wereld. De regering is echter niet bereid ini tiatieven voor zo'n code te nemen, omdat er binnen de WHO te weinig steun voor is te vinden. De Kamer wijdde gisteren een debatje aan een brief van staats secretaris Van der Reijden (volksgezondheid) waarin Nederlandse initiatieven voor de totstandkoming van een WHO-code worden afgewezen. Volgens Van der Reijden is het beter af te wachten of een code die is opgesteld door de internationale farmaceutische in dustrie werkt. PvdA en PPR menen dat de afspraken van de industrie zelf te weinig waarborgen geven voor een verbod op de uitvoer van schadelijke medi cijnen naar ontwikkelingslanden. VVD wil soepeler ontslagprocedure jongeren DEN HAAG Een eenvoudiger ontslag procedure voor jongeren zou werkgevers er toe kunnen bewegen eerder en meer jongeren in dienst te nemen. Daarom zou een ontslagprocedure voor een werkne mer onder de 25 jaar alleen nog via het gewestelijk arbeidsbureau moeten lopen als de betrokkene al meer dan twee jaar bij dezelfde werkgever in dienst is ge weest. Dat is een van de conclusies van een vanmiddag gepresenteerde studie van de Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de VVD. De opstellers van het rapport zien in een versoepeling van de ontslagregels een beter middel om voor de werkgevers de aantrekkelijkheid van het aannemen van jongeren te vergroten dan in een nog verdere verlaging van de jeugdlonen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het min derhedenbeleid van de overheid heeft de afgelo- pen vier jaar een belaig- rijke koerswijziging >n- dergaan. In de jaren ze ventig wilde men de efrii- sche minderheden op tal van terreinen nog een Dij- zondere behandeling ge ven, maar momenteel wenst de overheid cteze groepen zoveel mogelijk net als alle Nederlanders te behandelen. Hoewel het van regeringszijde nooit zal worden toegege ven is deze koerswijziging vooral een gevolg van het feit dat een toenemend aantal Nederlanders er door de economische crisis moeite mee heeft gekre gen dat minderheden be voordeeld werden. Een andere oorzaak van het veranderde beleid is de langzaam tot de overheid doorgedrongen gedachte dat de buitenlanders hier permanant zullen blijven. Tot deze conclusies komt de socioloog drs. H.B. Entzinger in zijn proefschrift over het minderhedenbeleid, waarop hij vandaag aan de Rijksuni versiteit van Leiden is gepro moveerd. Entzinger (37) werkt in Leiden bij het Centrum voor Onderzoek van maat schappelijke tegenstellingen en is secretaris van de Advies commissie onderzoek minder heden van de rijksoverheid. De ontwikkeling die Entzinger signaleert waardeert hij overi gens positief. Een algemeen beleid gericht op alle kansar me groepen, zowel Nederlan ders als buitenlanders, getuigt naar zijn mening van een „nuchterder kijk op het min derhedenbeleid". Volgens Entzinger moet de overheid wel met kracht stre ven naar overbrugging van de verschillen in rechtspositie en cultuur tussen Nederlanders en etnische minderheden. Een zeer belangrijke voorwaarde om dit te bereiken noemt hij het onderwijs in de Neder landse taal. „Een goede kennis van het Nederlands is voor een vlot verloop van het inte gratieproces van groot belang. Dit belang wordt door de overheid schromelijk onder schat", aldus de promovendus. Hij bepleit daarom betere voorzieningen om immigran ten Nederlands te leren. Ent zinger: „Als zij de taal beter zouden beheersen zouden de buitenlanders beter in staat zijn zich op de Nederlandse sa menleving te oriënteren en daardoor als vanzelf ook bete re maatschappelijke kansen krijgen. Nu de verzorgings staat op zijn retour is kan zo'n aanpak het de immigranten mogelijk maken zich in Neder land staande te houden zonder dat zij daarbij langdurig op overheidssteun zijn aangewe zen". Volgens Entzinger is het onderwijs in eigen taal en cul tuur, dat buitenlandse kinde ren enkele uren per week op de lagere school krijgen, niet noodzakelijk en zelfs onge wenst. „De overheid moet maar eens een onderzoek in stellen naar het nut en de ef fecten van dat onderwijs", al dus Entzinger. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verder gaande arbeidstijdverkir- ting en een krachtige be strijding van de jeujd- werkloosheid zijn de tvee punten die het kabiiet centraal wil stellen bij iet overleg, volgende week woensdag, waarvoor let werkgevers en werkie- mers gisteravond heft uitgenodigd. Om een gezamenlijke aanpk van de jeugdwerkloosheid no- gelijk te maken en het proces van arbeidstijdverkorting krachtig voort te zetten vil het kabinet de 1,5 tot 2 miljird gulden lastenverlichting die het bedrijfsleven is toegezegd inzetten in dat overleg. Dat betekent dat volgende wtek samen met de sociale partners moet worden bekeken iioe deze lastenverlichting het best ten bate van deze twee doel stellingen kan worden inge vuld. Een en ander staat in een brief waarmee het kabinet werkgevers en werknemers uitgenodigt. ADVERTENTIE 5 DAGEN FREDERICA, DENEMARKEN Vertrek 27 mei a.s. incl. excursies o.a. Lego- land. Odense, Esbjerg en Aarhus. 10 DAGEN LECHTAL, OOSTENRIJK Vertrek 28 mei, 11 en 25 juni a.s. incl. excursies 3-passen- tocht. Bodensee en Liech- 10 DAGEN MALGRAT, SPANJE Vertrek 4,1118,25 juni as. Pendelbus verblijf vol pen sion. Inlichtingen en boekingen 070-190882maandag tm vrijdag van 9 tot 13 uur ol persoonlijk in onze stads- vestiging Spuistraat 71/ hoek Spui,Den Haag. ■S-SIJTHOFF PERS Het kabinet zegt op voorhand toe te zullen bezien welke mo gelijkheden het heeft de ver dere verkorting van de werk tijd te ondersteunen. De las tenverlichting moet daarbij behulpzaam zijn. Het kabinet onderkent dat per bedrijfstak verschillende vorderingen op dit terrein gemaakt kunnen worden. Als er in de marktsec tor echter een stap vooruit wordt gezet, zal ook een ver dergaande verkorting van de werktijd in de overheidssector en bij de gèsubsideerde instel lingen mogelijk worden. Daar bij zegt het kabinet uit te gaan van een hogere graad van her bezetting, dat wil zeggen dat er meer nieuwe banen bij zul len komen. Jonge werklozen zouden daarbij voorrang moe ten krijgen. VVD De sociaal-economisch specia list van de VVD-fractie, dr. R. de Korte bepleit dat een deel van de negen a tien miljard gulden aan bezuinigingen die het kabinet voor 1985 wil doorvoeren wordt omgezet in een verlaging van belastingen en premies die de werknemers moeten betalen. Hij schrift dit in Elseviers Weekblad van deze week. Volgens De Korte moet het kabinet er alles aan doen om in het overleg met werkgevers en werknemers, dan volgende week woensdagavond wordt gevoerd, de geest van het ak koord dat in 1982 tot stand kwam „springlevend" te hou den. Dat betekent dat de loon matiging die is opgetreden niet op de tocht mag worden gezet. Verlaging van premies en be lastingen voor werknemers zou de kans van slagen van het CAO-overleg voor 1985 en daarna aanzienlijk vergroten, meent De Korte. Bovendien zou het de binnenlandse beste dingen aanwakkeren, waar met name de vakbeweging sterkvoor pleit. Tegen die achtergrond moet het kabinet zo'n belastingverlaging voor werknemers in het aanstaande overleg op tafel leggen. De agenda voor de leden van het Koninklijk Huis is als volgt: 10 mei Prinses Juliana opent in Katwijk aan Zee het Kat- wijks Museum. In dit mu seum is de collectie van het genootschap „Oud Katwijk" ondergebracht. Het Oorlogs- Verzetsmuseum Overloon bezit sinds gisteren een bronzen borstbeeld van koningin Wilhel- mina in oorlogstijd, en een van prins Bernhard, als bevel hebber van de toen malige Nederlandse strijdkrachten. Bei de beelden, ver vaardigd door de beeldhouwer Pieter de Monchy, zijn een geschenk van de Stichting Verjaar dag Prins Bernhard. Samen met een aantal voormalige verzetslieden was prins Bernhard bij de onthulling van de beelden aanwezig. In Groningen is deze week een nieuwe vorm van dienst verlening gestart, waarbij men op verzoek zijn woning kernwapen-vrij kan laten verklaren. Hiertoe wordt op de stoep voor het huis een kernraket met het woord „Nee" geschilderd. AMSTERDAM De vredesstaking waartoe het Komi- tee Kruisraketten Nee heeft opgeroepen zal morgen in het treinverkeer tot flinke vertragingen kunnen lei den. De door de vervoersbond FNV gesteunde werkon derbreking duurt van kwart voor twaalf tot twaalf uur. Afhankelijk van de mate waarin aan de oproep gehoor wordt gegeven, zal de treinenloop echter ook de rest van de dag min of meer ernstig ontregeld kunnen zijn. Tussen de Vervoersbond FNV en de NS vindt vandaag overleg plaats over maatregelen om de veiligheid van het treinverkeer te waarborgen. De gevolgen van de werkonderbreking zullen ook in tal van an dere opzichten merkbaar zijn. Zo moet in de grote steden reke ning worden gehouden met vertraging in het openbaar vervoer. Waar de werknemers in het grootwinkelbedrijf aan de werkon derbreking meedoen, zal ook daar enige overlast kunnen ont staan. B. en w. van Amsterdam verwachten een zo grote deelname van gemeente-ambtenaren aan de vredesstaking dat de dienstverle ning van de gemeente rond het middaguur vrijwel stil zal ko men te liggen. De fracties van het CDA en de linkse partijen in de Amsterdam se gemeenteraad hebben een verklaring ondertekend waarin wordt opgeroepen tot deelname aan de actieweek in het alge meen. De linkse partijen in de hoofdstad wilden eigenlijk ook oproepen tot deelname aan de werkonderbreking morgen, maar dat ging het CDA te ver. Gisteren lag het accent van de landelijke actieweek tegen nieu we kernwapens vooral op de gezondheidszorg. In tientallen plaatsen hielden voornamelijk huisartsen kernwapen-spreeku ren, waarvan sommige, zoals in Alphen aan den Rijn, in de openlucht. Klachten als moedeloosheid werden verholpen met een oproep om morgen even het werk neer te leggen. Ook zoge naamde anti-stralingspillen vonden gretig aftrek. Soortgelijke acties vonden onder meer plaats in Groningen, Amsterdam, Den Haag, Utrecht. DEN HAAG „De oude heren iri de Raad van Be stuur van het slagerijcon cern de Vleeschmeesters zaten als spinnen in een web van tientallen werk maatschappijen. De senio ren bepaalden het beleid van de holding. In een aantal jaren bouwden ze een imperium op dat aan de lopende band stromen valse facturen produceer de". Dat was gisteren één van de conclusies van da Haagse officier van justi tie, mr. H.J. den Os, op de eerste dag van het Vleeschmeesters-proces. Tegenover een handvol mach tige mannen, die in een sfeer van oywe-jongens-krenten- brood een mammoet-concern bestierden, stelden de jonge di recteuren en bedrijfsleiders niet veel voor. Alleen de „in telligent" genoemde zoon Ed die (35), eigenaar van een vleesimport- en -exportfirma in Rotterdam, gedroeg zich al lesbehalve als een gehoorzame slagersknecht. „Hij leek eerder op een tomeloze, op hol gesla gen beer, die zelfs door zijn ei gen vader Ger niet was te temmen. Met deze gegevens completeerde de Haagse advo caat, mr. Gerard Spong, het beeld dat de officier de recht bank tijdens de acht uur du rende rundvleesshow had ge schetst. Knoeien De Raad van Bestuur, directie en sub-top van het 450 filialen en 3000 man personeel tellen de slagersconsortium wordt verweten leiding te hebben gegeven aan valsheid in ge schrifte. De verdachten zou den van '79 tot en met '80 op grote schaal de EG-importhef- fingen op rundvlees hebben ontdoken door te knoeien met verantwoordingsstaten. be stemd voor het met de eind controle belaste Produktschap voor Vee en Vlees in Rijswijk. De slagers importeerden tegen aanzienlijke kortingen giganti sche partijen bevroren rund vlees. die voor de conserven- verwerking waren bestemd. In werkelijkheid vlogen de diep vrieslappen, bereid tot rollade en pekelvlees, als broodjes warm vlees de winkels en su permarkten uit. De verkoop werd gedekt met valse factu- Milioenezwendel De figurantenrol van de juri dische première was wegge legd voor vier ondergeschik ten twee „papieren" direc teuren, een procuratiehouder en een bedrijfsleider. „Daar mee kan de rechtbank zich al vast warm draaien voor de ko mende weken", aldus mr. den Os, die de finale van de in to taal drie dagen vergende frau de-zaak op 5 juni heeft ge pland. De officier eiste tegen de verdachten Jan (46), Ge rard (57), Martin (38) en Wout (40) voor hun aandeel in de miljoenenzwendel voorwaar delijke gevangenisstraffen van vier tot acht maanden, en geldboetes van 5.000 tot 10.000 gulden. Mr. den Os baseerde zijn on verwacht „milde" eis onder meer op het feit dat de ver dachten sinds het vooronder zoek in 1982 al die tijd op hun berechting hebben moeten wachten. De vertraging was volgens de aanklager te wijten aan de Hoge Raad, die er acht tien maanden over deed om te beslissen of de inbeslaggeno- men controledossiers van de registeraccountant voor het proces gebruikt mochten wor den. „Een conclusie die ik in één middag al had getrokken". Ook telde mee dat de Vleesch meesters de aan de EG berok kende schade van tien miljoen gulden intussen hebben ver goed. Medebepalend voor de lage strafeis was bovendien de misleidende, althans ontoerei kende wijze waarop het Pro duktschap voor Vee en Vlees zijn controles op de naleving van de rundvleesimporten tus sen 1979 en 1980 heeft uitgeoe fend. Eén mannetje De landelijke controle op de verwerking van rundvlees tot blikvoer was bij het Produkt schap in handen van slechts „één mannetje". „Terwijl er in feite een heel leger controleurs nodig was geweest", aldus de officier. Rechtbankpresident mr. S.F. Kootte: „Meestal kwam hij als er niets meer te controleren viel, als de zaak administratief was verwerkt en de produktie zogenaamd had plaatsgevonden. Zo trof men hem rondstampend aan op de puinhopen van een net verbouwde produktiehal. Als antwoord op zijn vraag hoe veel rundvlees tot conserven was gewerkt, noteerde hij braaf: „20.000 kilo". Ik vraag me af hoeveel kilootjes vlees hij kreeg toegestopt". Soortge lijke kritiek had mr. den Os ook op de registeraccoutants van het slagerijconcern. „On begrijpelijk dat ze niets heb ben gemerkt. Ze stonden er met hun neus bovenop". Vonnis op 22 mei. PETER VIERING ADVERTENTIE 28 ha. lente in Lisse wachten op U. Woensdag-Gezinsdag: Kinderen t/m 12 jaar, in gezinsverband, gratis toegang. Vragen? bel 02521-13841. Trein-toegang-biljetten en folders bij de meeste NS-stations verkrijgbaar. I\£JARjSTll\OJ IS Cl/ZL CUl§QLILLGTS. Extra Expositie: Lelietuin '84 van 10 t/m 20 mei. FRIEMELS DEN HAAG Geheel volgens de moderne op vattingen over het ge bruik van kaarten heeft de Staatsdrukkerij van daag de eerste delen ge publiceerd van de nieuwe Atlas van Nederland. In ruim duizend kaarten, kartogrammen en dia grammen wordt daarin een toegankelijk beeld ge geven van de Nederlandse samenleving in deze jaren en de verwachtingen voor de nabije toekomst, kort om het proces waarin de Nederlanders hun land nog steeds maken. In to taal zal de atlas bestaan uit twintig delen. Tot 1987 zullen jaarlijks vier tot zes delen verschijnen. De kaarten van de nieuwe At las van Nederland een eer dere. meer op wetenschappers gerichte editie verscheen in de jaren 1963 tot 1977 zijn niet op de eerste plaats topogra fisch maar voornamelijk the matisch. Met de mens als cen traal thema worden behan deld: bevolking, steden en dor pen, de wijze van leven, de be drijvigheid, de zorg voor land schap en milieu en het plan nen maken. De eerste delen die vandaag zijn verschenen behandelen bevolking en wo nen. Het bevolkingsdeel beschrijft de geboorten-explosie na de oorlog en de inmiddels inge treden vergrijzing. Met een blik op de ontwikkeling sinds 1795 worden lijnen doorge trokken naar 2050. Behandeld worden huishoudens en gezin nen, bevolkingsspreiding en minderheden. Het deel wonen gaat o.a. over de woningmarkt, de rol van de overheid op het terrein van de huisvesting, contrasten tussen stad en om geving, woonvoorkeuren e.d.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9