Dringend beroep op Zuidbewoners om bezwaarschrift in te trekken benoeming Pati jn tot commissaris oningin wordt vrijdag verwacht ;iden loedelverkoop bij Oegstgeestse belastingweigeraar BURGERLIJKE STAND Platform" krijgt gestalte CDA Katwijk tevreden met gemeentebestuur Vijfjaar UW in Van Wijckerslooth Bols stuurt behoedzaam aan op uitbreiding CetebeSomatit WOENSDAG 9 MEI 1984 PAGINA 7 n plaats voor Edah en ros in Noordwijkerhout 4IOHDWIJKERHOUT Zowel de bouwver- 7 ning voor de Edah in het gat van de Dorps- Mat naast Waasdorp als van de Digrosvesti- in de drie leegstaande panden aan de rpsringweg is afgekeurd. Als reden is opge- tn dat de gebouwen te groot zijn. 3et bestemmingsplan centrum zijn de betref- "tie terreinen namelijk opgedeeld in zoge- 'mde „voorterreinen" en „achterterreinen"., 7feen achterterrein mag wel gebouwd worden leen schuur) maar een winkel zelf moet per Mlleen op dat voorterrein staan. De Edah en Digros hadden beide bouwplannen inge- pd waarbij dit achterterrein bij de winkel l getrokken, waardoor ze te groot werden. Acht mille schade na inbraak KATWIJK Bij een inbraak in een winkel in levens middelen aan de Kóningin Juliana- laan is voor 8.000 gulden aan tabak sartikelen gestolen. De dieven kwamen in de nacht van maandag op dins dag het pand bin nen door een ruit in te slaan. Zwammerdams bedrijf reconstrueert Hoofdstraat VALKENBURG De Hoofdstraat in Valkenburg gaat gereconstrueerd wor den door de firma Zwam- merdam uit de gelijknami ge plaats. Deze firma was de laagste inschrijver met zijn aanbod de klus voor 1,4 miljoen gulden te doen. De firma Schouls uit Lei den mag, zoals verwacht, de Joghtlaan opknappen. Deze firma schreef op dit werk als laagste in. B en W hebben gistermiddag de werken gegund. Kerkeveiling groot succes SASSENHEIM De kerkeveiling voor de St. Pancratiuspa- rochie in Sassenheim heeft bijna 89.000 gulden opgebracht, bijna duizend gulden meer dan vorig jaar. Tijdens de eerste avond, maandag, werd een opbrengst van 36.000 gulden ge teld, maar de tweede avond was de belangstelling zo groot dat het bedrag flink steeg. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van de parochiegebouwen. Tijdens de beide avonden werd er van alles geveild en ook enkele „gekke" zaken. Zo leverde de eerste avond een avondje gourmetten met de pastoor 850 gulden op en de tweede avond werd daar zelfs 1100 gulden voor gedokt. Een hobbelpaard bracht onder meer 200 gulden op, een fles jon ge 120 en een kruiwagen met geraniums 190 gulden. Tijdens de eerste veilingavond werd afscheid genomen van N. Dofferhof, die 37 jaar deel uitmaakte van het veilingco mité. Gisteravond werd afscheid genomen van notaris Noordraven die vanaf 1965 aan de kerkeveilingen meewerk te. Verkoper verzilverde gestolen cheques LEIDSCHENDAM De politie van Leidschendam heeft onlangs een 24-jarige Hagenaar aangehouden, die heeft be kend gestolen cheques te hebben verzilverd voor een totaal bedrag van 20.000 gulden. De Hagenaar werkte als verkoper bij het warenhuis Vroom en Dreesmann in Leidsenhage. Vanaf december vorig jaar vulde hij de gestolen cheques in en ondertekende ze, stopte ze in de kassa van de afdeling waar hij werkte en nam hetzelfde bedrag aan contant geld uit de kassa, zodat de kas klopte. De cheques werden gesto len door ongeveer even oude vrienden uit Den Haag, onder meer bij inbraken in woningen. Bij de Hagenaar thuis wer den nog 74 gestolen cheques aangetroffen. De politie kwam hem op het spoor doordat de eigenaren van de cheques mel ding maakten van afschrijvingen vanwege aankopen bij V&D die ze nooit hadden gedaan. Inmiddels zijn ook twee Haagse medeplichtigen aangehouden. De politie verwacht nog meer arrestaties te kunnen verrichten in deze zaak. oort- en leluitleen in pbruikgenomen een mini-competitie te- de lokale- en regionale heeft de commissie ir ontmoeting in Katwijk termiddag de gemeente- sport- en speluitleen of- il in gebruik genomen. |de tuin van het raadhuis achtereenvolgens jmkeer-speedball", jush-ball" en gewoon hoc- y gespeeld waarbij de po pi onder aanvoering van Ithouder W. van der Plas ee nederlagen leden en nmaal het genoegen laakten om gelijk te eindi- n. Met de sport- en spe- tleen wil de gemeente ortieve recreatie-activitei- ji ondersteunen, zowel van nolen en verenigingen als p partculieren. Voor het (lenen van het materiaal jrdt een kleine vergoeding aagd die uitsluitend ge likt wordt voor de ver- iging en aanschaf van iteriaal. Inlichtingen kun- worden verkregen bij Ij afdeling sportzaken van -I gemeente. SOCIALE WONINGBOUW IN GEVAAR DOOR KROON-BEROEP NOORDWIJK In de gisteravond gehouden vergadering van de raads commissie voor ruimtelij ke ordening heeft CDA- fractievoorzitter Alkema de, tevens nestor van de gemeenteraad, een bewo gen beroep gedaan op de Stichting Zuidduinen om haar kroon-beroep in te trekken ten behoeve van de sociale woningbouw in Noordwijk. Rubingh (VVD) sloot zich bij deze oproep aan, evenals Van Rijnberk van D '66 en de woordvoerders van de PvdA en de PPR. Het beroep van de raad op de bewoners van De zuid, die zich in de stichting hebben verenigd, volgde op een uit eenzetting van wethouder Van Duijn over de recente ontwik kelingen ten aanzien van het bestemmingsplan Vinkenveld. Er zijn tegen dit plan twee be zwaarschriften ingediend: één van de gemeente zelf tegen de afwijzing door de provincie van de gewenste aansluiting van het plangebied op de Gla- diolenstraat, en één van de Stichting Zuidduinen. De deel nemers in deze stichting ble ken van mening, dat er in het Vinkenveld om redenen van landschappelijke aard in het geheel niet gebouwd zou moe ten worden. Het gemeentebe stuur, er van uitgaande dat de planontwikkeling het normale verloop zou krijgen, realiseer de in het gebied de eerste fase van de sociale woningbouw. In de daarop volgende fase had men een achttal kavels gere serveerd voor zelfbouwers. Hiervan waren inmiddels zes percelen verkocht aan over het algemeen jonge Noordwij- kérs, die op eigen kracht wil den zorgen voor een eigen dak boven het hoofd. Aangezien het bestemmingsplan nog niet was goedgekeurd, was voor deze bouw van de provincie een verklaring van geen be zwaar nodig. Negatief advies Op die verklaring zit de zaak vast. Kort geleden, zo bleek uit het verhaal van de wethouder, kreeg het college te horen, dat er bij de provincie problemen ten aanzien van de zes wonin gen waren ontstaan. Volgens deze informatie !ag er bij gede puteerde staten een negatief advies van de inspecteur van de ruimtelijke ordening, waar in onder meer geattendeerd werd op het Kroon-beroep van de Stichting Zuidduinen tegen het bestemmingsplan Vinken veld. Het advies hield verder rekening met de mogelijkheid, dat de opponen ten aanzien van een gedeelte van het Vin kenveld in het gelijk zouden worden gesteld. Omdat in dit gedeelte de zes bouwpercelen zouden kunnen liggen, advi seerde de inspecteur het Kroon-beroep af te wachten. Met deze opstelling van de in spectie kwam niet alleen de afwikkeling van de zes bouw- kavels maar ook het gehele programma 1985 voor de socia le woningbouw in het gedrang, bleek uit het relaas van de wethouder. Wat het al dan niet doorgaan van dit pro gramma betreft, verkeerde de gemeente in volkomen onze kerheid. In die onzekerheid verkeert ze pog. Ten aanzien van het gedeelte van het be stemmingsplan waaraan goed keuring dreigt te worden ont houden, blijkt namelijk slechts één kaart te bestaan. Deze kaart zou op het ministerie zijn, doch is nergens te vinden. „We zijn bezig met het opspo ren van de lijn, die door het bestemmingsplan is getrok ken", aldus Van Duijn. Om tot een beslissing te kunnen ko men, had de wethouder een afspraak gemaakt met gedepu teerde Borgman. Lelietuin 84 in de Keukenhof LISSE Het sluitstuk van Keukenhof 1984 zal dit jaar worden gevormd door de Lelietuin '84. Een binnententoonstelling die klinkt als een klok en waaraan wordt deelgeno men door zeventien inzen ders die gespecialiseerd zijn in het kweken en hy- bridiseren van lelies. De tentoonstelling is morgen vanaf half een open. Voor het bezoeken van deze Lelietuin hoeft geen extra hoge entreeprijs betaald te worden. Heel late bezoekers van Keukenhof kunnen bo- vendien ook nog een andere speciale binnententoonstelling bewonderen, namelijk die van het zogenaamde Bijgoed, die van 17 tot en met 20 mei wordt gehouden in het Konin gin Julianapaviljoen. Een - klein nadeel is dat veel buiten- bloemen al aan het eind van hun bloeiperiode zijn. Lelie- tuim '84 maakt veel goed met de ongeveer 15.000 takken le lies die in de 2.500 vierkante meter grote expositieruimte van de kassen alle aandacht vragen. 15 arrangeurs zullen ze verwerken tot fraaie bloem werken, waarbij ook gebruik- wordt gemaakt van andere bloemen, zoals amaryllis, als- troemeria, gerbera, iris en ook gladiolen. De Keukenhof is tot en met 20 mei dagelijks geo pend van acht uur tot naif acht. De entree kost acht gul- den, kinderen tot 12 jaar en 65+'ers betalen de helft en j' woensdagmiddag mag de jeugd tot 12 jaar gratis met de ouders binnen. tGSTGEEST De ïdse deurwaarder Van lastrecht heeft gister- ptend in opdracht van Inspecteur Ontvanger r directe belastingen in iden beslag gelegd op 1 deel van de inboedel n de familie Kruithof J de Kennedylaan te Oegstgeest. Op 22 mei zal ten huize van deze familie de openbare verkoop plaatsvinden. Het is allemaal geschied naar aanleiding van het feit, dat de heer Kruithof, die Hd is van de Steungroep van de Bewe ging Weigering Defensiebelas ting en de actie „Betaal niet mee" een deel van de door hem voor zijn gezin over 1982 en 1983 verschuldigde belas tinggelden niet heeft afgedra gen. Het gaat om een bedrag van 2800 gulden dat Kruithof heeft gestort in het vredes- fonds van een gelijknamige stichting in Amersfoort. Daar wordt het in depot ge houden in afwachting van de door Kruithof en zijn geest verwanten nagestreefde wette lijke regeling voor gewetens bezwaarden. Hoewel Kruithof erkent dat Nederland geen defensiebelas ting kent, acht hij zich per soonlijk verantwoordelijk voor het geld dat de overheid jaar in, jaar uit voor zijn verdedi ging uitgeeft met middelen die hij, op grond van zijn geloofso vertuiging nadrukkelijk af wijst. ÜN HAAG Schelto lijn, nu Tweede-Ka- ■Irlid voor de PvdA, Irdt waarschijnlijk nog te week benoemd tot inmissaris van de ko- igin in Zuid-Holland. !t ministerie van Bin- hlandse Zaken rekent jp dat het kabinet vrij de opvolger zal aan- :en van mr. M. Vrolijk, volgende maand met ïsioen gaat. Volgens in- ijden is Patijn de enig overgebleven kandidaat voor deze functie. Dr. Schelto Patijn (48), inwo ner van Voorburg, geldt als een zeer deskundig kamerlid, op zowel binnenlandse (Ko ninklijk Huis, grondwetzaken) en buitenlandse terreinen (vooral Europa). Bekendheid kreeg hij als voorzitter van de commissie, die in 1978 en 1979 een onderzoek instelde naar de gedragingen van mr. Wil lem Aantjes als politicus, in verband met diens ontdekte oorlogsverleden. Het was al een tijd duidelijk dat Patijn de Tweede Kamer, waar hij in mei 1973 lid van werd, uit wil de. Hij stelde zich kandidaat voor het burgemeesterschap van Rotterdam, maar deze functie ging naar zijn partijge noot dr. Bram Peper. Wat Zuid-Holland betreft had Patijn het geluk dat het kabi net de splitsing van deze pro vincie niet wil doorzetten. Mi nister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) liet vorige week offi ciéél weten dat hij het betref fende wetsontwerp wenst in te trekken. Als de splitsing wel \yas doorgegaan, zou André van der Louw, die nu voorzit ter is van het Openbaar Li chaam Rijnmond, waarschijn lijk commissaris van het zuide lijk deel (het huidige Rijn mond) geworden zijn, terwijl het nieuwe Midden-Holland vermoedelijk naar een CDA'er zou zijn gegaan. In de Tweede Kamer wordt Patijn mogelijk opgevolgd door dr. Hein Roethof, die in 1982 niet werd herkozen. Als Roethof, die nu voorzitter is van de Nationale Commissie voor Ontwikkelingssamenwer king (NCO) niet wil, is de zetel voor de Leidse belastingdes kundige Willem Vermeend. SENHEIM Geboren: Anouk F.T.J. Knops en M.M. Dek- [Nanda, d.v. A.G.J.C. van Breda Hogewoning. d: K. Honders en C.T. van reld; H.J.M. van der Vlugt en Hoogervorst, P.A.J. Vink en Schrama. leden: J.J. Koning; T. Boef. w.v. enboom; A.M.C. van Rooijen, _Goldhagen; B.J. Zwart; L. de I w.v. Philippo. •>T> ZOETERWOUDE De ge meente Zoeterwoude heeft een financiële meevaller van zo'n 21.000 gulden. Dat deelde wet houder mevrouw H. S. Gra- niewski-Wijnands gisteravond mee tijdens de vergadering van de raadscommissie wel zijn. Gebleken is namelijk dat het gemeentebestuur over 1983 3 mille en over 1984 18 mille méér rijksbijdrage ontvangt voor het sociaal-cultureel werk. Het ligt in het voorne men het bedrag in het zoge naamde „cultuurfonds" te storten. Voorts ging de raads commissie in op de uitslag van de enquete die door het „Plat form Zoeterwoude" is gehou den. Van de 750 formulieren die zijn verspreid zijn er 175 geretourneerd. Gebleken is dat 80% van de inzenders behoort tot de leeftijdscategorie 21 tot 65 jaar. De formulieren zijn in gevuld door 92 vrouwen en 74 mannen terwijl 9 formulieren wel zijn ingeleverd doch niet verder ingevuld. Het „Plat form" wil zich richten op drie essentiële aspecten: informatie verstrekken, activiteiten op touwzetten en een „trefpunt inrichten. De raadscommissie toonde zich tevreden over de activiteiten van het „Plat form". Zeker nu het definitief is dat er zes bijeenkomsten zullen komen in „Ons Huis" om bepaalde zaken nader uit te werken. KATWIJK De gemeen te Katwijk wordt eensge zind bestuurd. Tot die conclusie kwam CDA- fractievoorzitter A. C. Berkheij gisteravond tij dens een ledenvergade ring van zijn partij waarbij hij de aanwezigen voorre kende dat bijna 100% van alle door B en W inge diende voorstellen door de raad worden geaccep teerd. En dat in veel ge vallen zelfs zonder stem ming. Berkheij zag dit als een succes voor zijn frac tie die immers drie van de vier wethouderszetels in neemt. De fractievoorzitter van de grootste partij in de raad nam hiermee stelling tegen bepaal de groeperingen in de Kat- wijkse politiek die het CDA weinig koersvast noemen. „Links verwijt ons dat we naar rechts opschuiven, terwijl rechts, met name dan de RPF, ons juist naar links ziet afglij den". aldus Berkheij, die deze meningen bestreed met de raadsnotulen van de afgelopen zes maanden bij de hand. Van de 128 voorstellen die in deze periode zijn behandeld, reken de hij voor, werden er 119 zon der stemming door de raad aanvaard. „De overige negen behaalde ook na de stemming de eindstreep", meldde hij trots. De fractievoorzitter wees erop dat er zeker geen kinderachti ge zaken door de raad zijn ge loosd. Hij noemde onder meer de behandeling van de begro ting, het welzijnsplan, het ac tualiseren van de begroting en het verlenen van een ringsbijdrage aan Noordwijk. De heer Berkheij vergat bij zijn opsomming dat de raads fractie van het CDA een colle gevoorstel, ondersteund door twee van de eigen wethouders, over de subsidiëring van het JAC heeft weggestemd. Op deze kwestie werd door de le den tijdens een uitgebreide vragenronde teruggekomen waarbij het verdeeld naar bui ten treden bij deze zaak beur telings als een vertoon van zwakheid en van kracht werd gezien. Inzamelingsactie bestrijdingsmiddelen LEIDEN/STREEK De ko- mende tijd is er in Leiden en omgeving en de Duin- en Bol lenstreek gelegenheid om res tanten van bestrijdingsmidde len en diergeneesmiddelen in te leveren. De actie opent don derdag in Oegstgeest. De inza melingsactie in deze streek wordt gehouden in het kader van een landelijke actie. De inzameling is een uitste kende gelegenheid om van oude of inmiddels verboden middelen af te komen. Na deze actie is geen verweer meer mogelijk als de inspectie toch nog middelen' aantreft. Niet alle gemeenten doen overigens mee en de inleverplaatsen zijn ook nog niet allemaal bekend. In Oegstgeest kan op donder dag en op 15 en 17 mei worden" ingeleverd, in Voorhout kan dat van 14 tot en met 18 mei, in Leidschendam op 18 mei, in Leiden, Wassenaar en Voor schoten van 21 tot en met 23 mei, in Noordwijkerhout op 21 mei, in Lisse op 22 mei, in Sas senheim (brandweerkazerne) op 23 mei en in Noordwijk op 22 en 23 mei. Verenigingen moeten markt zelf betalen KATWIJK Het gemeente- bestuur staat op het standpunt dat de verenigingenmarkt, zo als die enkele jaren aan het begin van een nieuw seizoen is gehouden, door de deelnemers zelf moet worden bekostigd. Dit in tegenstelling tot de in '81 en '82 gehouden markten die voor kosten van de ge meente kwamen. In '83 werd er om bezuinigingsredenen al helemaal geen verenigingen- presentatie gehouden. Wan neer de verenigingen zelf voor de organisatie van de markt op willen draaien gaat het per kraam zo'n honderd gulden kosten. De gemeente wil nu een enquête nouden onder de deelnemers van de afgelopen jaren om te peilen of er onder deze omstandigheden nog wel interesse voor het gebeuren is. Wethouder W. van der Plas maakte dit gistermiddag in de commissie voor ontmoeting bekend. De commissie sprak zich gistermiddag uit voor het beschikbaar stellen van een bedrag in het kader van het jongerenjaar 1985. Gedacht wordt aan een eenmalige bij drage van één gulden per in woner, wat een bedrag van ruim 38.000 gulden oplevert. Dit bedrag zou geheel aan een voorziening voor de jeugd moeten worden besteed. De commissie staat bij de beste ding van het geld open voor goede suggesties. OEGSTGEEST In het verpleeghuis „Van Wijckers looth" werd gisteren het feit gevierd dat de „Unie Van Vrijwilligers, Oegstgeest" 5 jaar lang behulpzaam is bij diverse activiteiten ten be hoeve van de bewoners en patiënten. In april 1979 is men van start gegaan. Er ontstonden toen twee projek- ten zoals een „Rijdend win keltje" en het projekt „Wijc kerslooth" waaraan thans zo'n vijftig vrijwilligers bij toerbeurt deelnemen. Zij brengen regelmatig bezoeken aan de bewoners. Het eerste lustrum werd gis teren gevierd in de grote zaal van het centrum Rusten- borch waar de voorzitter van de Stichting, waartoe Van Wijckerslooth behoort, de heer S. Menken, de leden van de UW bedankte. Me vrouw Kool overhandigde namens de UW een enve loppe met inhoud aan de vice-voorzitter van de Stich ting Rolstoelbus mevrouw M. J. H. ten Doeschate- Clercx. Tenslotte trad de oud-voorzitter van de UW Oegstgeest, mevrouw Zal- mann-van Buuren voor het voetlicht om op de van haar bekende, geestige wijze alle activiteiten van de afgelopen vijf jaar nog eens de revu te laten passeren. De UW telt in Nederland 16.000 vrijwilli gers, waarvan 450 mannen en 11.550 vrouwen. De UVV-dames in de grote zaal van Rustenborch. NIEUW-VENNEP Het drankenconcern Bols zoekt voorzichtig uitbreidingsmoge lijkheden in het buitenland. We zijn daar eigenlijk continu mee bezig, aldus bestuursvoor zitter J. Bouwens gisteren in een toelichting op de jaarcij fers, maar het kost tijd en ge duld. Bouwens wilde alleen kwijt dat het bedrijven in Eu ropese landen zijn waarin Bols geïnteresseerd is. De Verenig de Staten lijkt voor Bols als fa brikant van merkartikelen, een te grote stap, aldus het be stuur. Het voorzichtige beleid heeft Bols ook in het afgelopen jaar weer geen windeieren gelegd. Hoewel de afzet stagneert is de winst, zoals eerder is bekend gemaakt, met 15 procent geste gen tot ƒ53,5 miljoen. Bols is buitengewoon tevreden met de aankoop van de Italiaande fa briek van alcoholvrije aperi- tiefs in Crodo. Bols gaat tussen de 15 miljoen en 20 miljoen investeren teneinde de pro- duktie te verdubbelen, want de fabriek kan momenteel niet eens aan de vraag voldoen. De produkten zullen ook buiten Italië verkocht gaan worden. Crodo behaalde een omzet van 90 miljoen en een winst van circa 10 miljoen. De enige verliesgevende tak van Bofs is Branderij De Ko ning in Schiedam, waar uit sluitend nog korenwijn en moutwijn worden geprodu ceerd. Het is de bedoeling dat deze produktie met een jaar of twee wordt overgeplaatst naar Nieuw-Vennep, waarmee De Koning zal zijn opgeheven. Over de winstverwachting, voor het lopende jaar bleef Bouwens vaag, maar volgens hem is de daling in de afzet in het laatste kwartaal van 1983 tot staan gekomen en is er in de eerste maanden van 1984 een opleving merkbaar in bij-.' na alle sectoren van het be drijf. We zijn optimistisch, al dus de bestuursvoorzitter van Bols.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7