Omroep Rijnland saterdag op de kabel St. Agnietenklooster geeft geheimen prijs Sandalen houden huis n Bonaventuracollege DV LEIDSE REGIO EN BOLLENSTREEK Op grote schaal werkonderbreking verwacht Festival of Fools in Sleutelstad r REIDEN Pgid-W (tfOtnCWt WOENSDAG 9 MEI 1984 PAGINA 3 OOR DUIZENDEN GULDEN SCHADE PIDEN Opnieuw is door vandalisme schade aangericht in het Bo- iventuracollege aan de Kernstraat. Gisteravond tegen twaalf uur [rd ontdekt dat een schutting in brand stond en dat een aantal brand- hnen in de school waren opengezet. Het brandje is geblust door de hciërge van de school. Afgelopen weekeinde werden acht jongens van hiddelde 14 jaar aangehouden die worden verdacht van het plegen h vernielingen in het schoolgebouw. Toen werden 31 ruiten inge- bid. 90 meter van het dak van een fietsenstalling werd vernield, vier trkante meter bestrating werd weggehaald en negen meter hekwerk [rd gesloopt. De schade van deze pogingen tot vermaak wordt op [OOO a 15.000 gulden geschat. Hoeveel de schade, die gisteren werd hgericht, bedraagt, is niet bekend. De politie verdenkt dezelfde acht Igens, die dit weekeinde voor hetzelfde feit werden aangehouden. Forumdiscussie Euro-parlement LEIDEN Mevr. I. van den Heuvel (PvdA) en de heren K. van der Steenhoven (CDA), Fon ten Thij (GPA) en C. Trojan (VVD) spreken 17 mei tijdens een bijeenkomst over de verkie zingen van het Europees parlement. Deze forumavond wordt ge houden door het staatsrechtelijk dispuut Res Publica, de studen tenvereniging voor Internationale Betrekkingen en het politico logisch dispuut Gapende Hoogten om kwart voor acht in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Met de forumdiscussie beoogt men informatie te verschaffen over het belang, de mogelijkheden en de doelstellingen van de Europese Gemeenschap (EG). De verkiezingen van het Europe se parlement zullen de discussie over het functioneren van de EG nog feller doen oplaaien. In de jaren zestig en zeventig heeft dit samenwerkingsverband goed gefunctioneerd en in belangrij ke mate bijgedragen aan de toenemende welvaart. Op de econo mische crisis, die steeds dieper in het leven van de Europeanen ingrijpt, is de EG echter tot nu toe het antwoord schuldig geble ven. Na een inleiding over de verschillende verkiezingspro gramma's zullen de forumleden onder leiding van prof. mr. H.G. Schermers discussiëren. WD vraagt onderzoek naar verlaging OGB LEIDEN Het VVD-raadslid M. van der Nat heeft het college gevraagd te onderzoeken of de onroerend goed- belasting (OGB) dit jaar verlaagd kan worden. Van der Nat wijst er op dat het door een wijziging van de Ge meentewet met ingang van 1983 mogelijk is onroerend goed belasting (OGB) te heffen op zogenaamde 'incou rante' gebouwen zoals ziekenhuizen, musea etc. Hierdoor kunnen de OGB-inkomsten voor de gemeente vergroot worden. De taxatie van deze gebouwen heeft reeds plaats gehad en de uitkomsten hiervan zouden inmiddels be kend moeten zijn. Van der Nat heeft het college ge vraagd hoeveel extra inkomsten het gemeentebestuur denkt te verwerven. „Wanneer deze meevallen bent u dan bereid de verzending van de OGB-aanslagbiljetten voor 1984 op te schorten en het tarief te verlagen", aldus Van der Nat. Wanneer blijkt dat ook de opbrengst over '83 hoger is dan verwacht, zou deze volgens het raadslid ook in het tarief voor '84 moeten worden doorberekend. Huid verzorging De thema-ochtend voor vrouwen in clubhuis Matilo aan de Zaanstrrat 126 is op morgen gewijd aan het on derwerp „huidverzorging". Een schoonheidsspecialiste zal uitleg geven en vragen beantwoorden. De bijeen komst begint om half tien en de toegangsprijs be draagt fl,50. Idiotsavant Het internationale muziekcollectief ..Idiotsavant" treedt vrijdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Idiotsavant, dat uit vijf vrouwen en drie mannen bestaat, brengt een zeer explosieve live-act. De zaal gaat om negen uur open. de toegangsprijs bedraagt zes gulden. LVC-leden moeten4,50 betalen. LEIDEN/REGIO Het Leids Platform 'Kruisraketten Nee' heeft goede hoop dat een groot aantal personen in Leiden aan de oproep zal voldoen om mor gen, als protest tegen de plaat sing van de kruisraketten, het werk van 11.45 tot 12.00 te on derbreken. Het is de bedoeling dat actievoerders zich rond die tijd op het Stadhuisplein ver zamelen waar een korte mani festatie zal plaatshebben. Reeds bekend is dat bij een aantal bedrijven het werk neergelegd zal worden. Op het Stadsbouwhuis is de pauze vervroegd naar half twaalf, ambtenaren zullen met hun collegae van gemeentereini ging en bestratingen optrek ken naar het Stadhuisplein. Personeel van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest zal tijdens de werkonderbre king een demonstratieve tocht door de Kempenaarstraat in Oegstgeest maken. Een werk onderbreking is ook te ver wachten bij het Kinder Psy chiatrisch Centrum Curium. Studenten van de opleiding voor verpleegkundigen en fy siotherapie houden morgen ochtend een manifestatie op een grasveld bij het ziekenhuis terwijl studenten aan de Christelijke Pedagogische Aca demie in Oegstgeest de werk onderbreking aan zullen grij pen om protestbrieven naar de Tweede Kamer te sturen. Le raren van de sociaal pedagogi sche academie De Lok zullen op het Diamantplein vijf mi nuten stilte betrachten, van een klein aantal docenten van de scholengemeenschap Rijn mond te Katwijk is bekend dat zij het werk zullen neerleggen. Het actiecomité heeft de werk nemers die niet in staat zijn het werk te onderbreken, op- geroepen wekkers mee naar het werk te nemen en deze om 11.45 te laten aflopen. Jeugdige dief lag niet in bed LEIDEN Een 13-jarige jon gen is vannacht bij een poging tot diefstal door de politie ver rast en heeft op zijn beurt zijn ouders verrast. De jongen liep vannacht om kwart over één op de Haagse Schouwweg met een brommer en een zwaai licht. De bemanning van een passerende politie-auto zag de jongen lopen en hield hem aan. De goederen die hij bij zich had. bleken in de buurt gestolen. De politie waar schuwde zijn ouders die hoge lijk verbaasd waren. Ze ver- keerden in de veronderstel ling, dat hun zoon in bed lag. De jongen was echter in de loop van de avond weer uit zijn bed gekropen en op stap gegaan. Salsa Charanga de oorspronkelijke. Dit als gevolg van de bezuinigingen. Een deel van de platencol lectie is verdwenen. Toch EIDEN De eerste experi- entele radio- en televisieuit- nding van Omroep Rijnland zaterdag te horen en te zien a de kabel. De uitzendingen in een uur zijn te volgen in (iden en omgeving en in de illenstreek. Alleen in Zoeter- aude en in Warmond zal het levisieprogramma niet beke- in kunnen worden, omdat er ten kanaal beschikbaar is. »den van de programma's is »t 10-jarig bestaan van de ichting Kabelnet Merenwijk eiden. In de uitzendingen wil mroep Rijnland een beeld ven van wat een regionale iroep kan zijn. De bedoeling 'dat op 26 mei een tweede perimentele regionale uit- nding wordt verzorgd. e radio-uitzending duurt een ur en er wordt onder meer indacht besteed aan kruisra- ettenacties in Leiden en om- ?ving, het bloemencorso van vee weken geleden en sport, foor de televisie uitzending 'eldt ongeveer hetzelfde, maar men wil ook laten zien hoe de radio-uitzendingen tot stand komen. De televisie-uitzending van Omroep Rijnland is zaterdag middag van twee tot drie uur alleen in de Leidse Merenwijk te zien via kanaal 46. Hetzelf de programma wordt zaterdag avond van tien tot elf uur voor „UITZENDING BUITEN de rest van de Leidse regio behalve Zoeterwoude en War mond uitgezonden via het kanaal waar nu de Franstalige zender TV 5 op zit. Met deze zender werd het gat opvuld, dat ontstond na het omwaaien van een zendmast in België. In de Bollenstreek is het pro- LEIDEN VERBIEDEN" gramma te zien via het daar bestaande mededelingenka naal. Het radioprogramma van Omroep Rijnland is zaterdag middag van drie tot vier uur in de hele regio te beluisteren via de FM kabelaansluiting op 95,5 Mhz en in de Merenwijk via het TV-kanaal 46. Het pro gramma wordt 's avonds her haald met telefonische reac ties van luisteraars, een num mer wordt later bekend ge maakt van elf tot twaalf uur via het zelfde FM-kanaal. De radio-uitzending is zater dagavond ook via het televi siekanaal TV 5 en in de Bol lenstreek via het mededelin genkanaal te beluisteren. Overigens hebben vier radio piraten Studio B, San Tro- pez, Centraal en Pro Deo een stichting opgericht onder de naam Stichting BCPS en zich bij Omroep Rijnland ge meld als een organisatie, die behulpzaam wil zijn bij het maken van uitzendingen en het verder op poten zetten van de omroepvereniging. LÉIDEN/KATWIJK De experimentele uitzendingen van Omroep Rijnland van zaterdag 12 en 26 mei mogen alleen in Leiden op de kabel worden gezet. De kabelexploitant moet ver hinderen dat de uitzendingen ook elders in de Leidse regio en in de Bollenstreek ontvangen kunnen worden. Dat is de mening van de Vereniging Lokale Omroep Katwijk (VLOK). De VLOK zegt te betwijfelen of Rijnland representatief is voor het gehele gebied. De VLOK stelt dat zij tijdens de gemeenteraadsverkie zingen in 1982 een experimentele uitzending voor Katwijk wilde verzorgen, maar dat dat niet mocht omdat de VLOK niet vol doende representatief voor het gehele gebied zou zijn. J. Walen kamp, voorzitter van het de Omroep Rijnland, zegt in een reac tie, dat de Gemeenschappelijk Regeling de exploitant van de kabel heeft laten weten voor de twee experimentele uitzen dingen „niet moeilijk te zullen doen, ook al omdat het technisch zeer veel moeite kost om de rest van de kabel af te sluiten". „Formeel is Kijr.land inderdaad niet representatief voor het hele gebied, maar Leiden is natuurlijk niet niks. Ze kunnen in Kat wijk toch de knop omdraaien", aldus Walenkamp. De tienmans formatie Salsa Charanga verzorgt zater dagavond een concert in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep maakt een soort Salsa die een kruising is tussen Cubaanse, Franse, Zuidame- rikaanse en Amerikaanse muziek. De zaal gaat om ne gen uur open, de toegangsprijs bedraagt f 5,50. LVC-le den moeten f4 betalen. La terra trema De film „La terra trema" van Luchino Visconti wordt vrij- dag 11 en zaterdag 12 mei gedraaid in het Filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum. Deze film is één van de eerste prod uk ten van Visconti en nog in de neo-realistische stijl gemaakt. De film gaat over een Siciliaanse visser, die in opstand komt tegen de hem uitbuitende visverkopers en reders. De voorstellingen beginnen om kwart over negen. Voetreflex Repelsteel start maandag 14 mei een cursus voetreflex- massage. Aanmelden kan telefonisch, 121296, of bij Re pelsteel aan de Breestraat 19. De cursus bestaat uit vier bijeenkomsten op maandagavond. LEIDEN Burgemeester C. Goekoop wil dat binnen het politieapparaat meer mensen worden vrijgemaakt voor de bestrijding van de drugshan del. In een brief aan de CDA- fractie schrijft Goekoop de of ficier van justitie hierover te zullen aanspreken. Afhanke lijk van het resultaat van dit overleg zal de prioriteitstelling binnen het politiekorps wor den gewijzigd. Het CDA had de burgemeester geschreven over de vermeende uitbreiding van de drugshandel in Leiden. Maar dit valt volgens Goekoop best mee alhoewel „de omvang van het verschijnsel drugs in Leiden eerder toe- dan af neemt". Daarom zal de bestrij ding van de handel in verdo vende middelen zowel uit het oogpunt van de gezondheids zorg als vanuit de criminali teitsbeheersing de bijzondere aandacht van de burgemeester houden. Goekoop is tevens van plan over de drugsbestrij ding in overleg te treden met de gemeentebesturen in de randgemeenten „aangezien de problematiek natuurlijk niet bij de gemeentegrenzen op houdt". De groep Bloolips, één van de deelnemende groepen aan het Leidse Festival of Fools. r IEIDEN Burgemees- ,ter C. Goekoop en de wethouders J. Peters en P.H. Schoute namen gis teren een kijkje bij de opgravingen van het St. Agnietenklooster. Dit klooster stond vroeger naast de Onze Lieve Vrouwenkerk. Op de plek waar het klooster heeft gestaan, wordt na de bouwvakvakantie be gonnen met woningbouw en tot die tijd kan op het terrein archeologisch on derzoek naar de resten van het klooster worden gedaan. In onze krant van 25 april werd hier aan al aandacht besteed. Inmiddels zijn al enkele opmerkelijke vondsten gedaan, zoals een bijzon dere kruik uit Duitsland. Burgemeester Goekoop en de wethouders J. Peters en P.H. Schoute luisteren naar de toelich ting van de archeoloog. VVD- thema-a vond Met een druk op een knop zette gistermiddag de heer M.J. Koornstra, lid van het college van bestuur, een be scheiden waterval in werking en opende daarmee de gere noveerde grote kas in de Leidse Hortus. De gereno veerde kas is wat kleiner dan kunnen er misschien zelfs 3 of 4 arbeidsplaatsen van ge financierd worden". De reno vatie van deze kas was nood zakelijk omdat sinds het be gin van de Hortus in 1938 het achterstallig onderhoud zich steeds meer opstapelde. De „opper fool" Jango Ed wards, die in 1975 met de Am sterdamse Melkweg, Paradiso en het Shaffytheater het Festi val of Fools opzette, zal het Leidse festival openen met zijn solo-programma „Classics". Verder zullen bijzondere figu ren als de beroemde slagwer ker uit Japan, Ondekoza, de Tsjechische mime-speler Bo- leslav Polivka optreden en groepen als The Odehe Folklo- ric Troupe uit Ghana en een traditionele performancegroep Performance Multi Media en uit Italië, Theatro Nucleo. Vanuit Leiden doen de groe- pen Lazarus, de Commedia dl: Latte en Pancras mee. «3* Het festival of Fools wordt sinds 1980 om de twee jaar ge organiseerd. Voorheen werc^ dit jaarlijks gehouden en wais^ uitsluitend te zien op de Ant^l sterdamse pleinen, straten ept; theaters. Het is dit jaar vooc.' het eerst dat naast Amsterdam ook Leiden wordt aangedaan^ Was het Festival of Fools vroeger een gebeuren waarin de „fooi" centraal stond, van wege zijn symbool voor het re-- lativerende, absurde of dwarse element, thans wordt er door* de organisatoren steeds meer plaats ingeruimd voor het avant-gardetheater. Vervolgens, na de bouwvak, gaat men op zoek naar de fundamenten van het Mi chielsklooster. Deze funde ring ligt onder een paar pak huizen die tussen de Caecilia- straat en het terrein van het Agnietenklooster staan. Deze pakhuizen moeten plaats ma ken voor woningbouw en worden binnenkort gesloopt. Het Michielsklooster en Ag nietenklooster zijn de twee enige kloosters in Leiden waarvan de fundamenten nog kunnen worden onder zocht. door vrouwen die onder meer met weven in hun on derhoud voorzagen. Deze vrouwen (in de bloeitijd van het klooster woonden er zo'n veertig) hadden geen geeste lijke opleiding genoten en waren leken in de derde orde van Sint FranSiscus. Na de sloop van het klooster wer den de Korte en Lange Ag- nietenstraat aangelegd en werden op het vrijgekomen terrein armenhuizen ge bouwd. In de loop van de ze ventiende. eeuw werd de Turfschuur gebouwd en in 1840 verrees het Arsenaal. De fundamenten van het Ag nietenklooster worden mo menteel aan een minitieus onderzoek onderworpen en steen voor steen afgebroken. De inhoud van water- en beerputten moet een nauw keurige inspectie doorstaan. Er zijn geen hele voorwerpen gevonden, maar wel veel hout, leer, botten en scher ven. Uit deze scherven is een aantal gebruiksvoorwerpen samengesteld, zoals kruiken, kannen, een po en olielamp jes. Heel bijzonder is een kruik van grijs en blauw steengoed afkomstig uit het Westerwald (Duitsland). De kruik, waarop het jaartal 1594 staat, is gesierd met een soort „stripverhaal". Het gaat om taferelen van een boeren- maaltijd die in een ruzie ont aardt. De ruzie wordt bijge legd en de gasten gaan gezel lig dansen. Volgens archeo loog Van Heeringen gaat het hier om een zeer zeldzame kruik. In Duitsland, het land van herkomst, beschikt men niet over een heel exemplaar, maar heeft men slechts scherven. Het onderzoek heeft als doel enig licht te werpen op de bouw en inrichting van mid deleeuwse kloosters en hun kapellen. Hiervan is maar weinig bekend. Aan de hand van de opgravingen wordt een kaart samengesteld. Geen eenvoudig karwei, tus sen de fundamenten van het klooster bevinden zich ook de funderingen van zeven tiende en achttiende eeuwse bebouwing. De archeologen staan voor de taak om uit te zoeken welke fundamenten wél en welke niet bij het klooster horen. Ook over de leefwijze van de kloosterbewoonsters kan een opgraving wat leren. In een grote beerput (diameter drie meter) werd veel oude beer aangetroffen. Deze substantie was rijk aan voedselresten, zoals vijgen, pruim- en drui venpitten. Hieruit kan wor den geconcludeerd dat de be woonsters uit een gevarieërd menu konden kiezen. Vooral de aanwezigheid van vijgen is opmerkelijk. Deze vruch ten moesten worden aange voerd uit het Middelandse Zeegebied en dat was in die tijd een hele onderneming. De afdeling Leiden van de VVD houdt maandagavond 14 mei een bijeenkomst over het minderhedenbeleid. Aan de discussie wordt deel genomen door het VVD-2e kamerlid C. Hermans, het gemeenteraadslid M. Zonnevylle, de amb tenaren C. van Ingen en G. Kooien en C. Sönmez van de Stichting Rijn en Lek. Mevrouw F. van Wijk-Bouwland zal het forum voorzitten. De bijeenkomst heeft plaats in café restaurant Wienerwald aan de Steenstraat 2 en begint om acht uur. was men gistermiddag blij met de nieuwe kas omdat deze de educatieve functie van de Hortus versterkt. Te vens is het natuurhistorisch aspect van de zich in de kas bevindende planten gewaar borgd. Maar niet alleen daar was vreugde over. Na de re novatie van de kas, die ander half miljoen gulden heeft ge kost, bleek het energiever bruik in de kas met één der de te zijn verminderd. De heer Koornstra: „De investe ring betaalt zich binnen drie jaar terug. Doordat er jaar lijks minder uitgaven zijn, Goekoop wil hardere aanpak drugshandel LEIDEN Het in Am- sterdam bekende „Festi val of Fools" komt in de week van 7 tot en met 16 juni ook naar Leiden. Dankzij een samenwer kingsverband van de Leidse Schouwburg en de Directie Sociaal Cultureel Werk is het mogelijk ge worden dit evenement naar de Sleutelstad te ha len. In totaal zullen zes tien buitenlandse en drie Leidse groepen voorstel lingen geven op straat en in de Schouwburg. Provinciaal archeoloog Hal- lewas maakte van de gele genheid gebruik om burge meester en wethouders weer eens te wijzen op de nood zaak van een stadsarcheoloog in Leiden. Het onderzoek naar het Agnietenklooster' wordt uitgevoerd door Leidse amateurs die onder leiding staan van drs. R. van Heerin gen van het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodem onderzoek. Van Heeringen werkt met behoud van uitke ring en de gemeente Leiden ondersteunt dit project met een financiële bijdrage. Het Agnietenklooster werd in 1400 gesticht en, als gevolg van de reformatie, in 1580 gesloopt. Het werd bewoond De bijzondere Duitse kruik, die werd gevonden. Gerenoveerde kassen van Hortus heropend

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3