weer lart blaakt an zelfvertrouwen SACHAROY m HONGERSTAKING Lille is opgetogen over vervoer zonder bestuurder Oudere emigrant zoekt Nederlandse cultuur op ^ig en Gifgolf in Rijn vrijdag bij Lobith Nieuw perspectief op conferentie Stockholm CAMPAGNE VOOR NEDERLANDS GEORIENTEERDE BEJAARDENOORDEN TENLAND CetdacQoiruwi WOENSDAG 9 MEI 1984 PAGINA 15 raiense Lida Ti- (65) trouwde met de Italiaan irasselli (75). Zij elkaar veertig ileden in een incentratiekamp nnen en wilden jwen, maar kort hadden zij el- het oog verlo- )9rasselli kwam rjcort geleden bij ieweer op haar lAaarna Lida een afcum kreeg en zij Jein het Italiaanse Sant Angelo ^trouwen. Turkije blijft gevangenen martelen DEN HAAG In Turkije is er dit jaar geen duidelijke verandering opgetreden in het eer der vastgestelde patroon van het wijdverbreid voorkomen van systematisch martelen van po litieke gevangenen. Dit heeft de internationale mensenrechtenor- fanisatie Amnesty International vandaag be- endgemaakL Tot de martelingen die worden toegepast in Turkije horen ondermeer: ver brandingen met sigaretten, schoppen, slaan, electrische schokken en de zogeheten „falaka" (het langdurig slaan op de voetzolen). Sinds vorig jaar september zijn er in de beruchtste gevangenissen van Turkije, die van Diyarbakir in oost-Turkije en de „Mamak" in Ankara, hongerstakingen gehouden uit protest tegen de onmenselijke behandeling. Massa-proces tegen IRA BELFAST In de Noordierse stad Belfast is gisteren het grootste proces in de Britse geschiedenis begon nen tegen 40 vermeende leden van het Ierse Republi keinse leger (IRA) die terechtstaan op bijna 200 be schuldigingen, alle gebaseerd op verklaringen van een arrestant die met de politie is gaan samenwerken. Honderden agenten bewaakten de rechtzaal waar het proces tegen de 37 mannen en drie vrouwen begon wegens aanklachten variërend van moord, poging tot moord en wapenbezit tot lidmaatschap van een guer rillaorganisatie. De verdachten zijn in staat van be schuldiging gesteld enkel en alleen op basis van be wijzen uit verklaringen van de IRA-informant Ray mond Gilmour, die de afgelopen twee jaar onder poli tiebescherming staat. De 24-jarige Gilmour heeft ge weigerd zijn verklaringen voor de politie in te trek ken ondanks de tien maanden lange ontvoering door de IRA van zijn vader in 1982. i| t| er \e van de voorpagina) INGTON Er res- ■j iu nog voorverkie- in zeven van de Amerikaanse deel- Een weer zelfver- li uitstralende ^Jlart verklaarde gis- "ni/an plan te zijn al t verblijvende lokale "metingen inclu de in het zwaarwe- Californië - te dat mocht lukken. Hart zijn grote achter kiesmannen (stemge- Conventie-gan^ers) niet op Mondale heb- Igemaakt. Maar de se- it Colorado hoopt, dat ^le ongecommitteerde die zich op an de presidentskandi- lebben willen vastleg- [dan tijdens de Conven- San Francisco massaal tart zullen kiezen. Indien Mondale in de eerste stemmingsronde in San Fran cisco geen absolute meerder heid van de bijna 4.000 demo cratische kiesmannen achter zich krijgt, volgt er een tweede stemming, waarin alle kies mannen (ook degenen, die zich bij de voorverkiezingen aan Mondale, Hart of Jackson heb ben gecommitteerd) vrij zijn om hun stem te veranderen. „Dan zal de meerderheid zich realiseren, dat ik een betere kans heb dan Mondale om Reagan te verslaan", aldus Gary Hart. Realistischer lijkt vooralsnog echter de uitspraak van Mon dale, dat de voorverkiezingen van afgelopen dinsdag voor hem opnieuw een grote stap zijn op een zekere weg naar de presidentsnominatie van de Democratische Partij. In wer kelijkheid vergrootte Mondale dinsdag inderdaad zijn voor sprong in kiesmannen nog op Hart. Behalve in Ohio en Indi ana waren er ook „primaries" in de minder gewichtige staten Maryland en Noord-Carolina. Mondale verloor in Ohio en Indiana maar op het nippertje (in beide gevallen met 40 te gen 42 procent) van Hart, maar won in de twee andere deelstaten met een veel groter verschil, zodat hij zo'n vijftig kiesmannen verder op Hart uitliep. Mondale heeft er nu 1.530 en Hart 870. Jesse Jack son scoorde opnieuw hoog on der de zwarte minderheid, maar hij slaagt er niet in om ook veel blanke kiezers voor zich te winnen. Jacksons totaal aantal kiesmannen bedraagt daarom nog maar 280. Het aantal ongecommitteerden be loopt 550. Een kandidaat heeft ditmaal op de Democratische Conventie 1.967 kiesmannen nodig, om de nominatie te krijgen. De kiezers stemmen in primaries niet rechtstreeks op de presidentskandidaten, maar op de gedelegeerden (kiesmannen) naar de Partij Conventie. Gary Hart had afgelopen maandag met enorme over macht ook al de voorverkie zing in ziln staat van her komst, Colorado, gewonnen. Na zijn zoveelste verlies, vori ge week in Texas, overwoog Hart om uit de race om het Amerikaans presidentschap te stappen, indien hij deze week opnieuw zijn meerdere in ex- vice-president Mondale zou moeten erkennen. Maar giste ren riep Hart in de hoofdstad Washington een zeer driftige menigte weer strijdlustig toe: „Wat nu vooral duidelijk is ge worden, is dat de Democrati sche Partij-leden in ons land de race nog niet beëindigd wensen te zien. Die race tus sen mij en Mondale is in feite de race tussen de toekomst en het verleden". Hart blijft erop hammeren dat hij „nieuw leiderschap" en „nieuwe ideeën" vertegen woordigt, terwijl objectieve vergelijking van zijn politieke programma met dat van Mon dale maar geringe verschillen laat zien. Mondale heeft de laatste dagen schade onder vonden van Harts beschuldi- Gary Hart heeft weer zelfvertrouwen ging dat Mondale met omzei- ren. „Geef het geld terug, ling van de kieswet zijn cam- Walter", was Harts slogan en pagne met grote sommen vak- Mondale kon inderdaad niets bondsgeld heeft laten financie- anders doen. 'is zegt loek aan jna iseling af JG Het bezoek van ssische eerste vice- Ivan Archipov nhina is op het laatste nt uitgesteld op ver ban de Sovjet-Unie, 1 „voor enige tijd", een woordvoerder Het Chinese ministe- 'tin buitenlandse za- n^nmorgen. d itbv zou morgen voor r n officieel bezoek van gen aan de Chinese publiek aankomen, iv zou de hoogste Sov- 'tionaris zijn die China sinds het in de jaren it een breuk tussen bei- i nunistische mogendhe- d'am. n n ivs reis had ten doel giuwe impuls te geven n t normaliseringsproces i ide landen anderhalf il leden op gang hebben Hoewel Archipov de allerbelangrijkste I. olitici behoort, hecht- airnemers grote waarde i komst van Archipov king, vooral omdat het tien dagen na het be- 1 n de Amerikaanse pre- Ronald Reagan, plaats den. Moskou heeft het van de Amerikaanse nt in China met argus- etvolgd. In het Kremlin men dat de Verenigde uit zijn op een tegen de Unie gericht militair nootschap met China, s diplomatieke waarne- il China met de komst tchipov naar Peking jenwicht geven. Andrei Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner. MOSKOU De bekende Rus sische- dissident Andrei Sacha rov is sinds 2 mei in honger staking gegaan uit protest te gen de weigering van de Sov jetautoriteiten zijn vrouw Jele na Bonner toestemming te ge ven Gorki te verlaten. Dit ver klaarde de Russische wiskun dige Irina Kristi, een vriendin van de familie. Zij verklaarde tegenover westelijke verslag gevers dat Jelena Bonner de voor buitenlanders verboden stad Gorki, 400 kilometer ten oosten van Moskou, niet meer mag verlaten. Mevrouw Kristi zei gisteren dat de 62-jarige Sacharov met zijn hongerstaking hoopt te be reiken dat zijn vrouw naar het Westen mag vertrekken om een medische behandeling te ondergaan. Jelena Bonner lijdt aan een oogziekte en heeft ernstige hartklachten. Sacha rov heeft verklaard zijn actie „tot het einde" te willen voort zetten. Mevrouw Bonner wordt volgens Irina Kristi door de autoriteiten beschul digd van anti-sovjetactiviteit, strafbaar volgens het wetboek van strafrecht van de Sovjet- Unie. Irina Kristi heeft afgelo pen zondag enkele minuten met het echtpaar Sacharov kunnen praten voor zij door de politie werd opgepakt. Zii kreeg een boete van 15 roebel en werd op de trein naar Mos kou gezet. Gisteren werd haar telefoon afgesneden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De mogelijkheid bestaat dat er vrijdag een grote golf gevaarlijke chemicaliën ons land via de Rijn binnenkomt. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is gewaarschuwd door de Duitse autoriteiten, nadat zich maandag een storing had voorgedaan in de zuiveringsinstallatie van het chemisch concern BASF in Ludwigshafen. Volgens een woordvoerder van V W is nog niet bekend om welke chemicaliën en welke concentra ties het gaat. Vrijdag zal het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA) monsters nemen bij Lobith. Mocht daaruit blijken dat er sprake is van een onaanvaardbare verontreini ging, dan zullen waterleidingbedrijven van Amsterdam en Noord-Holland het advies krijgen voorlopig geen Rijnwater in te nemen. Vorig jaar moest de toevoer uit de Rijn een week wor den gestaakt; ook toen had zich een ongeval voorgedaan bij BASF. STOCKHOLM De Sovjet-Unie heeft gisteren op de eerste dag van de tweede ronde van de Europese ont wapeningsconferentie in Stockholm haar bereidheid uitgesproken gecombineerde politieke en militaire on derhandelingen te beginnen, die het risico van een mi litair conflict in Europa zouden moeten verkleinen. De Sovjets presenteerden daarmee voor het eerst hun eigen voorstellen op de conferentie die bedoeld is om door middel van vertrouwen wekkende maatregelen de spanning tussen beide machtsblokken te verminderen. Volgens westerse waarnemers zijn de meeste voorstellen van de Russen in Stochholm echter niet nieuw. Een van de elementen was ook nu weer het voorstel voor een niet-aanvalsverdrag en het scheppen van kernwapen- vrije zones in Europa. De Sovjet-Unie presenteerde echter voor de eerste maal voorstellen die gedetailleerde vertouwenwekken- de maatregelen bevatten, waar het Westen al zo lang op aan dringt. Hij noemde onder meer het vaststellen van een boven grens voor oefeningen van de landstrijdkrachten, het aankondi gen van grote troepnverplaatsingen. De Amerikanen hebben ge zegd de voorstellen nauwlettend te bestuderen. EERSTE AUTOMATISCHE METRO IN EUROPA (Van onze correspondent Bob van Huët) LILLE „Wie de techniek heeft, heeft de toekomst", zo bepleitte president Mitterrand onlangs de noodzaak van mo dernisering van de Franse industrie. „Of Frankrijk zal in staat zijn de concurrentie met andere landen aan te gaan en in dat geval behouden we onze onafhankelijkheid en wel vaart, öf ons land zakt verder weg en zal tenslotte ten onder gaan". Toen het staatshoofd tijdens zijn geruchtmakende „derde persconferentie" het Franse volk informeerde over de stand van zaken in de eigen industrie, stond zijn gezicht ongewoon ernstig. De leer-, de hout- en chemische industrie draaiden hoofdzakelijk met verliezen, problemen waren er in de au- tofabrieken en de in de scheepsbouw en de toestand was ronduit kritiek in de kolen- en staalsector. „Te lang heeft Frankrijk het verleden gesubsidieerd in plaats van te inves teren in de toekomst", verzuchtte Mitterrand. Maar gelukkig, zo constateerde hij, waren er ook lichtpun ten; industrieën waarin de Fransen wel competitief waren en zelfs „tot de eerste drie van de wereld gerekend kunnen worden". De president noemde in dat verband de spoorwe gen, de telecommunicatie, de kernernergie, de ruimtevaart en de metro. Daarmee zat men volgens hem op het goede spoor. Het was aan de andere industrieën hunn voorbeeld te volgen. Een van Frankrijks paradepaardjes van dit moment is zon der twijfel de metro en dan met name de VAL (Véhicule Automatique Léger), de eerste automatische metro in Euro pa, die nu een jaar in en onder de Noordfranse stad Lille rijdt. Een jaar waarin vijftien miljoen reizigers werden ver voerd zonder ook maar een ongeluk of incident. „Lille heeft het openbaar vervoer van de toekomst", sprak burgervader en ook eerste minister Pierre Mauroy in de geest van Mit terrand toen hii een honderdtal ambassadeurs, handelsatta- ché's en journalisten voorging bij een bezoek aan dit open bare wonder op wielen. Al zijn dan miljoenen mensen hem voorgegaan, toch aarzelt de aspirant VAL-reiziger een moment als het beige-rode ge vaarte voorrijdt. Tevergeefs zoeken ziin ogen naar iemand die tenminste de indruk geeft deze VAL te besturen. Geen bestuurder, ook geen conducteur, alles gaat hier automa tisch. Een toeter, en als bij een lift sluiten de deuren van perron en VAL. Bijna ongemerkt zoeft de metro naar zijn kruissnelheid van 60 km per uur. Primeur De metro van Lille is de eerste en enige in zijn soort in Eu ropa. In Amerika en Japan bestaan soortgelijke systemen bij verbindingen tussen vliegvelden en universiteiten en in pretparken, maar Frankrijk heeft de primeur als het om massaal openbaar vervoer gaat. Zonder bestuurder heeft ie dere wagen een maximum capaciteit van 200 personen. On geveer 250 camera's begeleiden de VAL's op hun bijna vijf tien kilometer lange tocht langs 23 stations. „In onze controlekamer vind je de hoogste graad van pro- duktiviteit ter wereld", zegt Norbert Charpit, direkteur marketing van Matra, de onderneming die het VAL-sy- steem exploiteert. „Door de ver doorgevoerde automatise ring zijn acht mensen voldoende, 1 miljoen mensen een vei lige reis te garanderen. Twintig uur per dag, zeven dagen in de week". Alleen in de beginperiode stond een aantal mensen sceptisch tegenover „Lille's spooktrein", een enkeling weigerde zich door een robot te laten vervoeren. Maar dat was nieuwig heid, aldus de heer Charpit. Na een jaar is iedere Lillois ver trouwd met de techniek. Nu is het niet zo dat de VAL „blind" over het parcours raast. De wagens zijn uitgerust met, wat heet, „kunstmatige hersens", die snelheid, stoptijd en veiligheid wat betreft de afstand tot andere wagens bere kenen en meteen in passende orders vertalen. Norbert Charpit laat weten, dat in Lille nog nooit een ongeluk is ge beurd. Alle perrons zijn afgezet met kunststofwanden, wat ook zelfmoordenaars geen kans geeft. Pas als de VAL stil staat, heeft men toegang tot de baan. Buitenland Verheugend is voor Matra, voor 50 procent in handen van de Franse staat, de buitenlandse interesse voor het systeem. Al heeft de VAL stevige concurrentie te duchten van Sie mens, het Canadese bedrijf UTDC en de Amerikaanse on derneming Westinghouse, toch voorziet men goede export mogelijkheden naar Azië (Seoel en Kuala Lumpur), het Midden-Oosten (Koeweit) en zelfs Amerika (Dallas en Or lando). „Vergeleken met een normale metro zijn we de helft goedkoper", zegt Norbert Charpit. In eigen land zouden Toulouse, Bordeaux en Straatsburg op de markt zijn. Maar Matra heeft nog een pijl op de boog in de vorm van het nog verder geavanceerde Aramis-systeem, waarvoor Pa rijs belangstelling zou hebben. Amaris kan men omschrijven als een metro „a la carte". Abonnementhouders toetsen bij het instappen hun bestemming en worden daar dan direkt heengereden. Onderweg kan hun mini-cabine worden ge koppeld aan die van mensen, die dezelfde kant opgaan. Eind dit jaar wordt op de Boulevard Victor in de hoofdstad een proefbaan in gebruik genomen. Als men tot <le aanschaffing van Aramis besluit, kost dat de Parijse belastingbetaler een dikke 3 miljard francs. Montepeillier, Rouen en Monaco kij ken de kat uit de boom, alvorens het Parijse voorbeeld te volgen. Lille is vooralsnog dik tevreden met zijn VAL, die volgens Pierre Mauroy het ritme van de stad symboliseert. Een rit me, dat binnenkort nog eens een investering van 2 miljard francs zal vragen voor de uitbreiding met een tweede lijn. DEN HAAG „Ik ben ervan overtuigd dat in het huidig tijdsbestek alle aanleiding bestaat voor de Nederlandse overheid om een emigratiebeleid te blijven voeren. Daarbij gaat het om een beleid dat kan bijdragen aan de indi viduele ontplooiingsmoge- TENHEER lijkheden van de mensen en ook een aandeel kan leveren bij het verlichten van de druk op de ar beidsmarkt". Dit zei staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid gistermiddag in het Nederlands Congresge bouw ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Ne derlands Emigratie Fonds. Het Fonds wilde deze gelegen heid aangrijpen om zichzelf eindelijk wat bekendheid te geven. Voorzitter Th.J. Loe rakker van het Fonds een onafhankelijke stichting sprak van de activiteiten die het in die iaren heeft ontwik keld. Zo schenkt het Fonds re gelmatig boeken aan de Ne derlandse emigranten-organi saties en verstrekt het studie leningen aan kinderen van Nederlandse emigranten. Voorts financiert het Fonds Nederlandstalige radio-uitzen dingen in de landen waar de emigranten wonen. Verleden jaar nog, gaf het geldelijke steun aan Nederlandse emi granten, die bij de hevige bos branden in Australië have en goed verloren. Een belangrijke nieuwe activi teit van de stichting is de fi nanciële deelneming van en kele op te richten bejaarden centra, zoals bijvoorbeeld „Be atrix Village" in Australië. Be jaarde ex-Nederlanders kun nen daar genieten van een plezierige oude-dag. „Smeltkroes" ,,Het globale beeld van ingroei van de Nederlandse emigrant in de nieuwe wereld vertoont te weinig nuances. De werke lijkheid, vijfendertig jaar na het begin van de grootscheep se na-oorlogse emigratie van uit Nederland, blijkt anders te zijn dan men zich oorspronke lijk heeft voorgesteld'aldus De Graaf. Toen de Nederlanders naar hun ideale land vertrokken, streefden zij er bewust naar om Australiër te worden met de Australiërs, Canadees met de Canadezen. De oplossing was het aan de Verenigde Sta ten ontleende idee van de „smeltkroes". De Nederlandse emigranten woonden en wo nen dan ook niet samengeklit in woonwijken, maar ver spreid in wijk en stad van het land. Tevens blijkt uit onder zoekingen dat Nederlanders zelfs thuis, binnen hun gezin, de taal van het emigratie-land spreken. Ook trouwen Neder landers vaker met een partner .uit het nieuwe land dan ande re nationaliteiten. Herinneringen Bij het ouder worden, wat vaak gepaard gaat met het vertrek van de kinderen uit huis, komen bij de emigranten de ervaringen en herinnerin gen uit het Hollandse verleden weer op de voorgrond. Zij zoe ken dan bewust contacten met andere Nederlanders, vanwege de taal en gemeenschappelijke achtergrond. Velen van de eerste na-oorlogse generatie Nederlandse emigranten ver keren nu in deze fase. Omdat de Nederlandse emi granten het beeld van zichzelf hebben opgeroepen van zo snel mogelijk aanpassen, wor den zij in de landen waar zij wonen nauwelijks als een aparte etnische groep be schouwd. Toch hebben zij be hoefte aan Nederlandse cul tuur om zich heen en willen zij als bejaarden de rest van hun jaren doorbrengen in een Nederlands georiënteerd be jaardenoord. Om zich daar in te kopen hebben zij echter doorgaans onvoldoende geld. Ook het Emigratie Fonds kan hierin geen hulp verlenen. Daarom gaat het fonds een campagne starten om een mil joen bijeen te krijgen om daar uit renteloze leningen te ver strekken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15