Britten ruziën over reageerbuisbaby's Paniek in parlement Quebec Aardbevingen houden Italië in ban van de angst Reagan wil met Duarte argwanend congres overhalen BUITENLAND CcidócSotiumt WOENSDAG 9 MEI 1984 PAGINA Tientallen Polen veroordeeld WARSCHAU In totaal 39 Polen die op 1 en 3 mei gehoor hebben gegeven aan oproepen van het ver boden vakverbond Solida riteit, om te demonstreren zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld die variëren van twee maanden tot een jaar, zo is officiéél meege deeld. Daarnaast heeft een groot aantal mensen een geldboete gekregen, omdat ze geprotesteerd hadden tegen het regiem op de dag van de arbeid. Duitse socialisten organiseren verzet tegen amnestiewet (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse socialisten gaan de bevolking mobiliseren tegen de omstreden amnestiewet van de regeringscoalitie van christen-democraten en libera len. De SPD heeft een grootscheepse handtekenin genactie op touw gezet. De amnestiewet is bedoeld om managers en politici die via belastingontduiking de partijen gesteund hebben, van vervolging te vrij waren. Het gaat om 1800 gevallen die door de offi cier van justitie in Bonn onderzocht worden. Het wetsontwerp is in het grootste geheim voorbereid door enkele specialisten uit de Bondsdagfracties van de christen-democratische CDU/CSU en de liberale FDP. De regeringspartijen hebben grote haast. Ze willen de amnestiewet al op 23 mei in de Bondsdag aan de orde stellen. Hoewel het verzet, ook binnen de coalitie, groeit, ziet het ernaar uit dat de omstre den wet het haalt. Helikopter neergeschoten MANAGUA Sandinis- tische militairen hebben gisterochtend een Hon- durese legerhelikopter boven Nicaraguaans grondgebied neergescho ten. De acht bemannings leden zijn om het leven gekomen. Dit heeft de Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken Miguel d'Escoto, in Ma nagua bekendgemaakt. Het toestel is volgens de minister acht kilometer van de Hondurese grens op Nicaraguaans grond gebied neergehaald. Op 94-jarige leeftijd is gis teren in Mt. Kisco, in de staat New York, Lila Acheson Wal lace overle den. Mevrouw Wallace en haar eerder overleden echtgenoot Dewitt Wallace zijn de oprich ters van het wereldwijd verspreide blad Readers' Digest, dat in Nederland ver schijnt onder de titel Het QUEBEC „Waar zijn de politici? Ik maak ze dood". Met deze woorden storm de gistermiddag om vier uur Nederlandse tijd een gewapende man de grote vergaderzaal van het par lementsgebouw van Que bec binnen. In zijn armen een automatisch geweer met 9 mm. kaliber, dwars over zijn borst een schou derriem met munitie. Technici en journalisten wa ren op dat moment bezig met het installeren van televisie- apparatuur om de debatten te verslaan die kort daarna zou den beginnen. De Mexicaanse president Miguel de la Madrid bevond zich op dat mome4nt in het gebouw. Het salvo waarmee de schutter zijn komst in de rechtszaal verge zeld deed gaan, duurde vol gens ooggetuigen zeker een halve minuut. Een groep kin deren die op het punt stond van een andere kant de verga derzaal te betreden, kon nog juist in veiligheid worden ge bracht. Drie aanwezigen wer den gedood. De man was in een beige Pon- tiac naar het parlementsge bouw gereden. Tevoren had hij bij een plaatselijk radiosta tion een bandje afgeleverd. Hij had de dienstdoende discjoc- key gevraagd de enveloppe waarin het bandje zat, niet vóór een bepaalde tijd te ope nen. Op dat bandje had hij teksten ingesproken als: „Ik heb wa pens en ik zal ze gebruike- n...Ik mag de regering niet. Ze doet slechte dingen...Politiek is één groot circus...Ik zal ze ver nietigen voordat ze nog meer slechte dingen doen". Volgens onbevestigde berich ten zou de man op weg naar het parlementsgebouw ook al schoten hebben afgevuurd. Leden van de Canadese provinciale politie snellen naar het parlement in Quebec Stad om het gebouw herme tisch af te sluiten. Eén van zijn doelwitten zou de sloten. Zeker honderd agenten Eén van de drie dodelijke militaire citadel zijn geweest, en militairen drongen het ge- slachtoffers is volgens een me- De citadel ligt vlakbij het par- bouw binnen. Premier Leves- dedeling van de politie een lementsgebouw en is een toe- que van Quebec was op het bode. Daarnaast werden tien ristische trekpleister. moment van de schietpartij mensen gewond, onder 'wie niet in de hoofdstad Quebec, twee ernstig. De overval op Onmiddellijk na het bekend het parlementsgebouw kwam worden van de schietpartij in Hij keerde evenwel onmiddel- als een volslagen verrassing, het parlementsgebouw werd lijk terug toen hij van het dra- de omgeving hermetisch afge- ma op de hoogte werd gesteld. Men vraagt zich af hoe de schutter zo gemakkelijk lot de vergaderzaal heeft kunnen doordringen. De autoriteiten zijn zich pijnlijk bewust van het feit dat op het moment van de schietpartij een hoog geplaatste gast in het parle mentsgebouw aanwezig was: de Mexicaanse president Mi guel de la Madrid. PLEIDOOI VOOR MEER MILITAIRE HULP AAN CENTRAAL AMERIKj (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De Amerikaanse regering en ook de politieke oppositie steken hun blijdschap over het resultaat van de presidentsverkiezingen in El Salvador niet onder stoelen of banken. Presi dent Reagan wil van die algemene Amerikaanse tevredenheid gebruik ma ken om zijn militair-eco nomische politiek in ge heel Midden-Amerika te versterken. „De verwachting dat Napoleon Duarte zal hebben gewonnen met flink verschil is zeer gun stig. Uiterst gunstig", aldus president Reagan gisteren te genover verslaggevers. Van avond (komende nacht, Euro pese tijd) zal Reagan in een nationale televisie-speech van uit het Witte Huis bepleiten om nu de militaire VS-hulp aan de regering van El Salva dor, in haar strijd tegen de linkse guerrilla, sterk uit te breiden. Reagans waarschijnlijke rivaal bij de komende Amerikaanse presidentsverkiezingen, Wal ter Mondale, verklaarde even eens blij te zijn dat Duarte heeft gewonnen en dat hij, Mondale, „nu waarschijnlijk ook voor extra militaire hulp aan El Salvador is, indien Du arte zijn beloften waarmaakt om de mensenrechten in zijn land te herstellen èn een dia loog aan te gaan met de guer rilla". President Reagan benadrukte nog dat El Salvador „een grote stap naar democratie heeft ge zet". En een groep Ameri kaanse waarnemers van uit eenlopende politieke gezindten verklaarde bij terugkeer in de VS unaniem dat „de verkie zingen in El Salvador een overweldigende verwerping betekenen van de guerrilla". Het Witte Huis heeft ook plan nen om Jose Napoleon Duarte zo spoedig mogelijk in Was hington te ontvangen. Hij zou dan behalve met president Reagan vooral ook met het Amerikaans congres moeten praten. Het congres is immers de laatste maanden steeds wei- gerachtiger geworden om Rea gans militaire inmenging in de burgeroorlogen in Centraal Amerika te steunen. Met name het Huis van Afge vaardigden („Tweede Kamer") heeft na onthullingen over de rol van de CIA in Nicaragua het door Reagan gevraagd be- grotingsgeld voor hulp aan de regering in El Salvador en aan de rechtse rebellen m Nicara gua niet willen vrijgeven. Naar verwachting zal de Ame rikaanse president in zijn tv-speech (die evenals het ge plande bezoek van Duarte is bedoeld om het congres onder druk te zetten) proberen het Amerikaanse volk ervan te overtuigen dat de gebeurtenis sen in El Salvador, Nicaragua, Honduras en Costa Rica direcl met elkaar verbonden zijn. D( democratie in El Salvador ver] sterken kan in Reagans visil alleen als het Sandinistischj bewind in Nicaragua da wapens zou leveren aan dl Salvadoraanse guerrilla o^ der maximale druk blijft on! de „export van de revolutie" te stoppen en het eigen land tt democratiseren. Vooralsnog is het twijfelachti| of het Amerikaans congre door de Duarte-overwinnin| in El Salvador ertoe kon wof den overgehaald om nu wél di geheime CIA-acties in samen werking met de rechtse Nica raguaanse rebellen (contra's te gaan goedkeuren. De mij nenlegging in de Nicaraguaan se havens en de sabotage vai 's lands energievoorziening - beide onder leiding van dl CIA uitgevoerd hebben ii de Amerikaanse volksverte genwoordiging een schokeffee gehad dat nog lang niet is uit getrild. De grensincidenten tussen Ni caragua en de buurlandet Honduras (waar het Ameri kaanse leger „permanenl grootscheeps oefent") en Cosfc Rica hebben bovendien zoveé kenmerken van uitlokking dat ze het congres in Washing ton eerder beducht makei] voor escalatie van het conflict vanuit het Witte Huis dar voor „agressie" van het straat arme Nicaragua, al lopen daai dan ook heel wat Cubanei) rond. Hemd van 2000 jaar In een graftombe in Sakkara, nabij Cairo, is dezer dagen een goed geconserveerd hemd aangetrof fen dat circa 2000 jaar oud moet zijn. Vol gens de aan de universiteit van Cairo verbonden archeoloog dr. Sayyed Tawfik moet het kleding stuk zijn vervaar digd tussen 300 jaar vóór en 30 jaar na Christus. Daarmee is het éèn van de oud ste in zijn soort. Om hem te vrijwaren voor de gevolgen van nieuwe bevingen werd deze zieke maandag avond in het stadje San Donato di Val Comino met bed en al in de buitenlucht gebracht. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Een aardbeving in Italië: het nieuws wordt eentonig. Afgelopen maandagavond en dins dagochtend was het weer zover in het land dat zich het aardbeving-gevoelig ste ter wereld mag noe men. De reeks van schok ken joeg miljoenen men sen in Midden-Italië de stuipen op het lijf. Drie pers.onen kwamen letter lijk van schrik om. En van de ongeveer 60 ernstig ge wonden zijn de meesten gevallen toen zij zich na de eerste schokken halso verkop in veiligheid trachtten te brengen door uit het raam te springen of zich van de trap te stor ten. De schade is volgens de eerste berichten uit het rampgebied aanzienlijk, maar de werkelij ke omvang weet men pas over enkele dagen wanneer alle ste den en dorpen de inventaris hebben opgemaakt. Uit angst voor nieuwe schokken hebben honderdduizenden mensen de nacht van maandag op dinsdag in auto's onder de blote hemel doorgebracht. Deze angst bleek gerechtvaardigd, want dinsdagochtend kort na vijven trilde de aarde opnieuw. Alleen al.de laatste drie we ken zijn er in Italië de volgen de trillingen geregistreerd: Een aardbeving in het gebied ten zuiden van de Mont Blanc, een aardbeving in de streek rond Pisa en Livorno; de vrij wel permanente aardbeving in Pozzuoli bij Napels, en de aardbeving vorige week in de regio Umbrië. Schade: vele honderden miljoenen guldens. Het, uitgestrekte, gebied dat maandagavond aan de beurt was ligt tussen de lijnen Ro- me-Pescara en Salerno-Foggia. Het centrum van de beving bevond zich in het Appenijns bergland, midden tussen de Tyrrheense en Adriatische Zee. Juist deze streek gaat met Friulie. Umbrië, Noord-Sicilië en Calabrië door voor het ge bied met de grootste kans op aardbevingen in Italië en wil- licht in heel de wereld. Op 13 januari 1915 werd het door een aardbeving volledig verwoest. Daarbij kwamen meer dan 30.000 mensen om het leven. De kracht van de aardbeving van maandagavond in Midde- n-Italië was 8 op de schaal van Mercalli (6 Richter), d.w.z. bij het epicentrum. In Napels (100 km. naar het zuidwesten) was de kracht nog 5 Mercalli en in Rome (100 km. naar het noord-westen) 4 Mercalli. Ook in Napels heeft de aardbeving schade aan gevels en daken aangericht, terwijl Rome ge spaard bleef. In de hoofdstad beefden alle gebouwen gedu rende 30 sec. maar niet met zo danige kracht, dat daardoor scheuren en barsten aan mu ren en plafonds ontstonden. Toch vluchtten in enkele zui delijke wijken van Rome nog duizenden mensen de straat op, uit angst en voorzorg, iets wat hier allang niet meer was voorgekomen. In het binnenland was de om vang van de ramp echter niet te overzien. Ingestorte huizen,, door puin geblokkeerde stra ten, gebroken leidingen van water, electriciteit en telefoon hebben er het leven ontwricht. Op verschillende plaatsen is het leger ingezet om voor dak loze mensen onderdak te orga niseren, in tenten en caravans. Verwacht wordt dat ruim 5.000 mensen niet meer naar hun huizen kunnen terugke ren en dus noodwoningen moeten krijgen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Britse gy naecologen, gespeciali seerd in zogeheten rea geerbuisbaby's, zijn het met elkaar oneens over de vraag, hoeveel eitjes hiervoor kunstmatig in de baarmoeder geplaatst moeten worden. Dr. Pa trick Steptoe en dr.Ro- bert Edwards, die op dit terrein pionierswerk ver richt hebben en dat zes jaar geleden al beloond zagen met de geboorte van de eerste reageer buisbaby ter wereld, vin den het onverstandig meer dan drie embryo's in de baarmoeder aan te brengen, omdat het risico van een veelvoudige ge boorte dan zoveel groter wordt. Maar dr. Robert Winston, hoofd van het artsenteam, dat afgelopen week in een West- londense kraamkliniek door middel van een keizersnede vier gezonde reageerbuisba- bies (drie jongens en een meisje) hielp ter wereld bren gen, plaatst voor de zekerheid meer dan drie eitjes. In het geval van de nieuwe vierling werden zelfs zes embryo's in geplant. „Met slechts een eitje is er maar vijf procent kans op suc ces", zegt dr. Winston. „Het risico van een veelvoudige ge boorte bestaat al van het mo ment, dat in de baarmoeder twee eitjes aanwezig zijn. Maar het neemt niet toe in verhouding tot het aantal eit jes. De methode die wij toe passen, is de meest gebruikte ter wereld. Mijn confraters Steptoe en Edwards zijn de enigen, die het anders doen". Dank zij de goede zorgen en de waakzaamheid van dr. Steptoe werden in Engeland tot nu toe 201 reageerbuisba by's geboren, na 402 zwanger schappen, die hij onder zijn toezicht had. Dr. Steptoe zegt, dat je met maximum drie eit jes 34 procent kans op succes hebt en dat door het aantal in te planten embryo's zo laag mogelijk te houden, het risico van fysische en morele schade aan de moeder gevoelig be perkt blijft. „Stel u een vrouw van 35 of 36 voor, die 12 tot 15 i'aar vruchteloos geprobeerd ïeeft om kinderen te krij gen", aldus redeneert dr. Steptoe. „En die plotsklaps vier reageerbuisbaby's ter we reld brengt. Gelooft u, dat zij zich makkelijk zal kunnen aanpassen"? Het meningsverschil over het risico van veelvoudige ge boorten na de inplanting van een groot aantal eitjes in de baarmoeder, is nog toegeno men omdat de moeder van de afgelopen week geboren rea geerbuis-vierling bekend heeft, dat zij dr. Winston en het artsencentrum van de zes Londense kraaminrichtingen, eerst niet de waarheid had verteld. Toen zij zich verleden jaar tot die dokters wendde, hopend door hen geholpen te zullen worden om door mid del van kunstmatige bevruch- tiging een kind te kunnen krijgen, vertelde Janice Sma- le (31) niet dat zij al vier maal moeder was geweest. Een van haar kinderen is ge storven. Janice had zich in 1974 laten steriliseren. Ze leeft gescheiden van haar man en woont in Surrey sa men met Dennis Smale" (37), van wie ze tegen de dokter zij dat hij haar man was. Dennis Smale is de vader van de vier reageerbuisbaby's. Twee maanden, nadat in haar baar moeder zes bevruchte eitjes ingeplant waren, bracht Jani ce de dokters volledig op de hoogte. Hun antwoord luidde, dat ze zich geen zorgen hoef de te maken. „Wij doen niet aan discriminatie", zeiden deze reageerbuis-specialisten, die toen niet konden voor zien, dat hun bedrijvigheid opspraak zou wekken. Het ministerie van volksgezond heid in Londen, dat de Britse Nationale Gezondheidsdienst superviseert, is verre van ge lukkig met het feit dat een van zijn bekendste kraamkli nieken zich veel geld en in spanningen getroost voor de reageerbuisbaby's van een vrouw, die al drie kinderen had. Het wordt Janice Smale ook kwalijk genomen, dat zij momenteel niet getrouwd is. Duizenden gehuwde Britse vrouwen, die geen kinderen kunnen krijgen, wachtten met ongeduld op een kans om dank zij de reageerbuistech niek toch aan een eigen baby te kunnen komen. Volgens velen had Janice Smale geen recht op een dergelijke kans. Guerrilla tegen Mozambique gaat door MAPUTO Steden en belangrijke verbinding* routes in Mozambique ko- mén steeds meer ondei druk te staan door de ac ties van het Mozambi- quaans Nationaal Verzei (MNR), dat strijdt teger het marxistische bewino van Samora Machel. Dil gebeurt ondanks het on langs gesloten veiligheid sakkoord (het Nkomati- akkoord) tussen Zuid- Afrika en Mozambique. Minstens zes aanslagen zijn ei de afgelopen maand gepleegd op treinen, waarbij meer dan vijftig mensen om het leven kwamen. De laatste aanslag vond vorige week plaats, toen een trein vol forenzen even ten noorden van Maputo mei machinekogels werd door zeefd. Er vielen twee doden en 30 mensen raakten gewond Ook de trein naar Zuid-Afrika op de spoorlijn ten westen van Maputo is al een keer bescho ten, en tenminste vier binnen landse treinen werden in april onder vuur genomen. De scha- de aan de spoorweg was aan zienlijk. Bij enkele aanslagen liet de MNR de trein eerst ont sporen, waarna de rebellen de rijtuigen doorliepen en de pas sagiers beschoten en met bajo netten neerstaken. Zelfs de hoofdstad Maputo is onlangs het doelwit geweest van een aanslag. Op 29 april werd er een bus aangevallen op de hoofdweg van de stadj en kwamen er twee mensen om het leven. Zuid-Afrika heeft, toen het de Nkomati- overeenkomst afgelopen maart ondertekende, beloofd de hulp aan de MNR te staken. Maar het is wel duidelijk geworden dat dit offensief van de guer rilla's tegen Maputo was opge zet voordat Pretoria de MNR in de steek liet. Een van de onlangs gevangen rebellen zei dat hij al vier jaar bij de MNR zat, en vertelde dat hij in Zuid-Afrika een parachutis^ tentraining had gevolgd en be gin dit jaar in de buurt van Maputo gedropt was. Copyright The Guardian J

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14