Samaranch: „Spelen gaan door" Sportlieden: „Spelen worden gedevalueerd Russen vertolken in vele sporten hoofdrol Russen vinden deelnemen in Los Angeles niet verantwoord mk LPITENLAND figidaeSowanl WOENSDAG 9 MEI 1984 PAGINA 11 I 'oorgeschiedenis oycot f :N' HAAG De voor- L ichiedenis van het be- I j» van de Sovjet-Unie II de Olympische Spelen Los Angeles te boycot- i is in grote lijnen als juli 1980: Bij de ope- ig van de 22e Olympi- ie Spelen marcheren chts 81 landen het Le i-stadion van Moskou inen. De Amerikaanse jsident Jimmy Carter d tot een boycot van de merspelen opgeroepen verband met de inval n de Russen in Afgha- imei 1982: De Ameri- jhse president Ronald agan zegt in zijn instal- iespeech tot het organi- fecomité van de Spelen Los Angeles: „Het is mij i groot voorrecht de ympische Spelen 1984 in s Angeles in naam van t Amerikaanse volk ilkom te heten", september 1983: De ee kamers van het Cali- nische parlement eisen uitsluiting van de Sov- -Unie van de Zomerspe- i wegens het neerschie- i van een Koreaans ver- ersvliegtuig boven Sa- alin. september 1983: Tij- ns een conferentie van ortministers van com- inistische landen be idt de voorzitter van de issisch Olympisch Comi- Marat Gramow, zijn hoorders voor op het t, dat de mogelijkheid nwezig is dat de Sovjet- ïie de Spelen in Los An- les niet zal meemaken. december 1983: Na zijn vénde bezoek aan Los igeles, verklaart presi- nt Gramov van het Rus- che olympisch comité, t er geen reden bestaat i ons land niet zal deel- men. januari 1984: Het Sov- -partijblad Pravda ver- ijt de FBI dat „het in Los igeles een atmosfeer nee kt van verdachtma- ng". rjjaart 1984: Het Ameri- lanse ministerie van Bui- nlandse Zaken weigert b olympische attaché van Sovjet-Unie een inreis- isum te verstrekken. Een Oordvoerder van het Uitte Huis verklaart dat de Verenigde Staten aan- wjiingen heeft, dat atta ché Jermisjkin een agent 'an KGB is. Deze visum- bering roept scherpe ltiek op uit de Oostblok- nden. maart 1984: De Ameri- anse regering deelt mee t Aeroflot landingsrech- i moet betalen. Het Rus- che passagiersschip roezia zal tijdens de Zo- erspelen ook liggeld oeten voldoen, april 1984: In een ver- aring van Tass wordt it niet navolgen van de ympische regels door de merikanen, de anti-Rus- iche campagne in de erenigde Staten scherp ïroordeeld. april 1984: Leidende fi- iren van de olympische imites van Oostbloklan- !n komen in Moskou bij kaar, waarvan geen re- Itaten bekend worden maakt. Rusland ziet van elneming af van voor- llympische wedstrijden schieten en boksen. april 1984: Gramov rklaart tijdens een in- rnationale persconferen- f in Moskou, dat de Sov- l-Unie niet denkt aan n boycot. april 1984: Een comité luit Rusland uit", dat 0 groeperingen van ferwegend Russische nigranten herbergt, geeft Los Angeles een verkla- ng uit waarin staat: „Wij illen de Russen, die deel- ïmen, het zo onaange- lam mogelijk maken", april 1984: In een extra jeen komst trachten IOC- resident Samaranch, de ijs Gramov en de voor tter van het organisatie- imité, Peter Ueberroth tt conflict tussen de Ver- ligde Staten en de Sovjet nie in verband met de imerspelen in goede ba- m te leiden. Gramov na loop: „We zijn een stapje rder gekomen, maar Tdere onderhandelingen jn nodig om de proble- en op te lossen". 5 april 1984: Ueberroth verklaart zijn terugkeer uit Lau- ïine: „Ik ben er ten volle an overtuigd dat de Sov- t Unie naar Los Angeles omt". 0 april 1984: Bulgarije laakt bekend, dat in het eval van een Oostblok- aycot van de Olympische pelen, er plannen gereed ggen voor alternatieve leien in Sofia, mei 1984: Gramov deelt ederom mee dat de Sov- t Unie op 25 mei een be- issing zal nemen wat be eft deelneming aan de pelen in Los Angeles, mei 1984: Het Olympisch omité van de Sovjet-Unie Kluit van deelneming an de Zomerspelen van os Angeles af te zien. IVDSKOU De beslissing geen sportlieden af te vaardigen naar de Olym- pi>che Spelen van Los An geles, maakte het olym- psch comité van de Sovjet Uiie gisteravond in een virklaring via het persbu reau Tass bekend. Irhet document staat: „zoals bekend heeft het olym- psch comité van de Sovjet- Uiie in een verklaring van 10 ap-il 1984 haar eerste bezorgd- htid uitgesproken over het schenden van de olympische regels door de organisatie, over de activiteiten van reac tionaire kringen in de Vere nigde Staten en het dulden door de autoriteiten van een anti-Sovjet Unie campagne, en heeft het comité zich gericht tot het Internationale Olympi sche Comité met het verzoek de ontstane situatie te bespre ken". Volgens de verklaring heeft het bestuur van het IOC tij dens een vergadering van 24 april de rechtmatigheid en ge grondheid van de houding van het olympische comité van de Sovjet Unie erkend. „Doch on geacht het besluit van het IOC bemoeien de autoriteiten in de Verenigde Staten zich nog steeds met aangelegenheden die uitsluitend tot de compe tentie van het Los Angeles Olympisch Organisatie Comité (LAOOC) behoren. Zoals be kend hebben de autoriteiten in de Verenigde Staten vanaf het begin geprobeerd de Spelen voor politieke doeleinden te misbruiken. In het land wor den chauvinistische gevoelens aangewakkerd en een anti- -Sovjet Unie hysterie ge kweekt. Geduld door de Amerikaanse autoriteiten hebben verschil lende extremistische organisa ties en -groepen zich gemani festeerd. die zich tot doel heb ben gesteld, onverdraagbare omstandigheden voor het ver blijf van een Russische delega tie en het optreden van atleten te creeëren. Vijandige demon straties tegen de Sovjet-Unie zijn in voorbereiding. Het olympische comité van de Sovjet Unie, de sporters en of ficiële vertegenwoordigers worden openlijk met fysiek geweld bedreigd. Vertegen woordigers van de Ameri kaanse regering en de leiders van anti-Sovjet en anti-socia listische organisaties prijzen hun bezigheden in het open baar aan. Voor het dulden van deze campagne beroepen de Amerikaanse autoriteiten en de organisatie van de Spelen zich op steeds andere wetten. De laatste tijd getuigt Was hington steeds van haar be reidheid de olympische regels in acht te nemen. Intussen blijkt uit het handelen van de Amerikanen dat zij niet van plan zijn de veiligheid van alle sporters te verzekeren, hun rechten en menselijke waarde in acht te nemen en normale omstandigheden voor het hou den van de Spelen te schep pen. De grove schendingen door de Amerikaanse autoriteiten van de olympische regels en de grote minachting voor de idea len en tradities van de olympi sche beweging, zijn een groot gevaar. In deze omstandigheden ziet het nationale olympische co mité van de Sovjet Unie zich genoodzaakt te verklaren, dat het deelnemen van Russische sporters aan de Olympische Spelen van Los Angeles onmo gelijk is Anders reageren zou een rechtvaardiging inhouden van de anti-olympische hande lingen van de Amerikaanse autoriteiten en van organisatie van de Spelen". (Vervolg voorpagina) VASHINGTON In een eerste reactie op het be richt, dat de Sovjet-Unie ce Olympische Spelen in los Angeles zal boycotten verklaarde voorzitter Sa- naranch van het Interna tionaal Olympisch Comité (isteren in Washington, cat de Spelen gewoon coorgaan. „We zullen ons iest doen alle internatio- iale sportcontacten te landhaven zoals wij ook lebben gedaan bij de boy- tot van de Spelen van Hoskou", aldus de Span iard. Samaranch was in Vashington voor een ge- örek met de Amerikaan- s president Reagan over ce Spelen. Volgens Sama- janch was hem door de Amerikanen verzekerd, cat „alle deelnemers aan ce Spelen op gelijke wijze jouden worden behandeld <n dat de olympische re- jels zouden worden jeëerbiedigd". Jeter Ueberroth, de grote man 'an het organisatiecomité van te Spelen: „We betalen voor <e boycot van 1980. De be- ehuldigingen zijn ongegrond". Ook John Hughes, de otticiële woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, laat er geen twij fel over bestaan dat hier spra ke is van een politiek besluit. De beschuldigingen als zou de veiligheid van de Sovjet-atle ten niet worden gegarandeerd worden als volstrekte onzin van de hand gewezen. „Wij zijn tot het uiterste gegaan om de Russen zoveel mogelijk te gemoet te komen. Elke vraag is uitvoerig behandeld. Er is geen sprake van een gebrek aan veiligheid". Ook Larry Speakes, de woordvoerder van het Wite Huis, reageerde na mens president Reagan fu rieus: „We hebben er alles aan gedaan om de komst van de Russen mogelijk te maken, we hebben een zuiver geweten". Aangeslagen Burgemeester Bradley van Los Angeles, samen met onder meer Peter Ueberroth in New York aanwezig bij de start van de olympische fakkeloptocht, waren kenbaar volledig aange slagen te zijn. Ik ben er onder steboven van. Dit is en on voorstelbare schok voor onze stad". De opmerkingen van Bradley zijn begrijpelijk. De op 'commercie gebouwde Spelen van 1984, die voor het eerst in de geschiedenis goed zouden zijn voor een daverend positief Voorzitter Samaranch van het Internationaal Olympisch Comité, geflankeerd door Marat Gramov, voorzitter van het Russisch Olympisch Comité en Peter Ueberroth van het organisatiecomité van de Olympische Spelen in Los Angeles (rechts). De foto werd onlangs in Lausanne genomen bij de besprekingen over een eventuele Russische boycot. saldo zullen nu geheel andere cijfers te zien geven. Weliswaar heeft McDonalds dat tien miljoen dollar in het evenement steekt al aange kondigd de financiële onder steuning niet te zullen terug draaien, maar dat betekent nog geen oplossing voor de nu dreigende problemen. Het Amerikaanse televisiesta tion ABC bijvoorbeeld dat de exclusieve rechten heeft ge kocht voor zowel het camera werk als de doorverkoop van het beeldmateriaal, zal nu in plaats van 225 miljoen slechts 145 miljoen dollar betalen. Toch staat vast dat ook ABC desondanks een flink verlies zal lijden. Dit als gevolg van het wegvallen van uitzendin gen, minder reclameopbreng sten door een geringere kijk dichtheid en het verlagen van zogenaamde sluipreclametarie- ven die zijn gebaseerd op een wereldwijde verspreiding van de beelden. Het feit dat thans ruim tachtig miljoen dollar minder aan het organisatieco mité behoeft te worden over gemaakt blijkt slechts een pleister op een gapende won de. Tegenvallend Het organisatiecomité moet overigens rekening houden met nog meer tegenvallende inkomsten. De kaartverkoop zal vermoedelijk aanzienlijk minder opbrengen dan gecal culeerd. ABC weigert overi gens nog commentaar te geven op de ontwikkelingen. De di rectie van de tv-moloch wijst er op dat de Sovjets de aanbe taling voor hun accommodatie hebben gedaan en de omroep nog niets hebben laten weten over een boycot. „Formeel hebben ze tot 2 juni de tijd om zich bij ons te melden voor an nulering", klinkt het laconiek. Het lijkt struisvogelpolitiek. Die lijkt eveneens te worden bedreven door Hans Genscher, de minister van buitenlandse zaken va de Bondsrepubliek die momenteel een bezoek aan Washington brengt. Hij ver klaart bij zijn eerstvolgend be zoek aan Moskou op 20 mei de kwestie met de Russen te zul len bespreken. Het zal de irri tatie bij de Sovjets vermoede lijk niet kunnen wegnemen. De Amerikanen menen juist te hebben gehandeld bij het wei geren van een visum voor de Sovjet-attaché Yerminshki. Als voorbeelden van de ge toonde wil wordt verwezen naar de aan de Russen gege ven toestemming een schip in Long Beach af te meren en chartertoestellen van Aeroflot toe te staan in Los Angeles te landen. Iets wat sinds de Rus sische inval in Afghanistan verboden is geweest. Een feit blijft wel, dat er niets is ge daan om de ergernis van de Russen over de vercommercia lisering van de Spelen weg te nemen. Doorslaggevend Doorslaggevend voor de hou ding van de Sovjet-Unie lijkt desondanks te zijn het optre den van de tientallen organi saties die zich met grote hef tigheid tegen de komst van de Russen hebben uitgesproken. Vooral het „ban de Russen"- comité van Gene Vosseler in Los Angeles lijkt van grote in vloed op het uiteindelijk geno men besluit te zijn. Vosseler c.s. is zoals bekend van plan geweest om onder meer bij het olympisch dorp grote borden te plaatsen met telefoonnum mers. Russische atleten die asiel zouden willen aanvragen zouden op die manier in staat worden gesteld over te lopen. De Amerikaanse overheid noch het Amerikaanse Olym pisch Comité zouden dit soort acties hebben kunnen verbie den. Het besluit van de Sovjet- Unie wordt door Vosseler als een grote overwinning voor zijn organisatie beschouwd. Vosseler is een van de weini gen die juichend heeft gerea geerd. Hoewel in de Russische verklaring het woord boycot angstvallig wordt vermeden - opmerkelijke zaak - heeft het niet deelnemen hetzelfde ef fect. ,Na de eerste klap ver werkt te hebben wordt bijna overal van teleurstelling ge sproken. Ook de woordvoer der van het Nederlands minis terie van buitenlandse zaken is daarbij niet achtergebleven. „Ook Nederland vindt dat het olympisch ideaal is gediend met de deelneming van een zo groot mogelijk aantal landen aan die Spelen". Voorzitter Sa maranch van het IOC stelt zich ondanks de tegenslag nog steeds neutraal op. „Wij zullen ons best doen alle internatio nale sportcontacten te handha ven zoals wij ook hebben ge daan bij de boycot van de Spe len van Moskou. We hebben van de Amerikanen overigens de verzekering gekregen dat alle deelnemers aan de Spelen op gelijke wijze zouden wor den behandeld en dat de Olympische regels zouden worden geërbiedigd". En de meeluisterende Peter Ueber roth „Wij zullen alles doen wat in onze macht ligt om de Sov jet-Unie te overreden terug te komen op hun beslissing". Hoop doet leven. Dat geldt ook voor Cees Kerdel, het Neder landse lid van het Internatio nale Olympische Comité: „Het is moeilijk te zeggen wat er gaat gebeuren. Vier jaar gele den waren er ook grote pro blemen. Ik heb nog steeds goe de hoop dat alles in orde komt". v:- len beeld van de slotceremonie van de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. De vlaggen van (e Sovjet-Unie en Los Angeles wapperden naast elkaar, omdat men er toen gewoon van uit ging, <at vier jaar later de Spelen in de Amerikaanse stad mét de Russen zouden plaats hebben. EEN HAAG Als de net de Sovjet-Unie ver binden landen eveneens bjsluiten tot een boycot, zin de Spelen van Los Angeles ernstig in waarde virminderd. In verschei- dine sporten maken ver tegenwoordigers van het Oistblok de dienst uit of splen een zeer grote rol. He atletiek bijvoorbeeld, de beangrijkste sport bij de Spe ler, zal zonder deelneming vai de Sovjet-Unie en de DDR eer groot aantal vedetten mis ser, Bij het eerste wereldkam pioenschap atletiek, vorig jaar in Helsinki, behaalden verte genwoordigers van het Oost blok van de 41 te winnen ti tels, er niet minder dan 22. De Sovjet-Unie en de DDR vero verden in Helsinki 45 van de in totaal 123 te winnen me dailles. Bij het zwemmen en het tur nen ligt de situatie iets anders. Daar zijn het vooral de vrou wen uit het Oostblok die ge mist zullen worden. Bij de he renzwemmers zal vooral het ontbreken van wereldkam pioen Vladimir Salnikov een gemis zijn. Bij de turners zal het niet meedoen van wereld kampioen Dimitri Belozertsjev worden gevoeld. De overmacht van het Oost blok komt het sterkst naar vo ren bij het gewichtheffen. Bij de laatste wereldkampioen schappen in Moskou gingen van de 90 medailles slechts twee aan het Oostblok voorbij. Niet alleen bij de individuele sporten zal het wegblijven van de Sovjet-Unie, en eventueel andere Oostbloklanden, merk baar zijn. De olympische voet- baltitel is sinds 1952 steeds bij een land uit het Oostblok te rechtgekomen. Bij het volley bal beheersten de Sovjet-Unie en Polen de Spelen van Mon treal en Moskou. Bij het vrou wen-basketbal is de Sovjet unie zo oppermachtig, dat de olympische titel eigenlijk al bij voorbaat was gereserveerd. DEN HAAG/WASHING TON De schrik zit er goed in. Dat blijkt onom stotelijk wanneer de woordvoerder van de ver schillende bij het Neder lands Olympisch Comité aangesloten bonden wor den benaderd en ook de atleten laten in het alge meen duidelijk merken met afschuw vervuld te zijn. In Amerika liegen de reacties er ook niet om. Toch zijn er al grote me ningsverschillen merk baar. Carl Lewis, de meest populaire atleet in de Verenigde Staten, de man die goed is voor de no dige gouden plakken, zegt: „Het heeft allemaal te maken met de boycot van 1980. Nu is het een poosje onderwerp van de gesprekken. Het gaat echter vanzelf voorbij. Voor mij maakt het geen verschil of de Russen wel of niet komen". Bob Toomey, de gouden tien kamper van 1968, denkt wat genuanceerder over de proble matiek: „Ik denk vooral aan de Russische atleten. Jaren lang hebben zij keihard ge traind vele uren per dag en nu mogen zij niet naar Ameri ka. De droom is kapot, net zo als in 1980. Eigenlijk is er niet veel nieuws onder de zon". Alberto Salazar, de befaamde lange afstandsspecialist is be droefd over de huidige ont wikkelingen. Hij vreest dat deze nieuwe boycot de dood zal zijn voor het Olympische feest. „Het gebeurt te vaak, het einde van de Olympiade nadert op deze manier snel". De Amerikaanse zwemmer Furnish meent dat een even tueel te winnen gouden me daille onder de nieuwe om standigheden aanzienlijk min der waarde zal hebben. Geen verrassing Ook voor Gerard Nijboer was het afzeggen van de Russen geen verrassing, omdat hij een maand geleden van zijn spon sor had vernomen, dat de Sov jet-Unie niet aan de Olympi sche Spelen zou deelnemen. Nijboer behoeft als marathon loper de Russen niet zo zeer te vrezen. Erger wordt het als andere Oostbloklanden het voorbeeld van de Sovjetunie zullen volgen. „Vooral van de Oostduitsers verwacht ik veel tegenstand, niet zozeer van olympisch kampioen Walde- mar Cierpiski, maar vooral van een nieuwkomer als Jórg Peter, die erg sterk in Tokio liep". Niet alle Amerikanen leggen overigens de schuld bij de Rus sen. De assistent coach van het Amerikaanse basketballteam George Raveling stelt keihard dat Amerika verantwoordelijk is. „Wij hebben een precedent geschapen. Het is hypocriet om nu moeilijk te doen". De tot het Amerikaanse zeilteam behorende Bush Randols meent eveneens dat de hand best in eigen boezem kan wor den gestoken. De in Amerika trainende Ria Stalman constateert: „Ik denk dat de organisatie door de boy cot het meest wordt getroffen Nieuw is deze ontwikkeling niet, er zijn al eerder inciden ten geweest. Het geloof in per fecte Spelen heb ik al lang verloren". Teleurstelling over de gang van zaken spreekt Herman Buuts, de trainingsco ördinator van de KNAU, uit. Buuts, die goede contacten heeft met het Oostblok is niet verrast. Hij heeft de bui al lang zien hangen. „Ik denk te kunnen stellen dat dit beslpit al enige maanden geleden vast stond en nu ook wordt gedic teerd aan de andere landen achter het IJzeren Gordijn. De DDR zal zich met die beslis sing enorm in de vingers snij den. Juist dit land gebruikt meer dan wie ook evenemen ten als de Spelen als prestige object. In de toekomst gaan volgens mij de wereldkampi oenschappen de Spelen over vleugelen. Ik denk overigens dat de toelatingscriteria voor L.A. nu moeten worden her zien. Een discuswerpster die goed is voor 55 meter zoals onze Ria Stalman promoveert regelrecht tot de medaillekan didaten. Verbaasd Voor directeur jhr. Van Bose van het NOC komt het besluit niet onverwacht „Het besluit was al lange tijd erg dichtbij. Met de werkgroep Olympische sportbonden waarvan ik deel uit maak was afgesproken dat we hierover nog een vergade ring in Los Angeles zouden houden. Kortgeleden werd dat ineens niet meer nodig gevon den door de Amerikaanse or ganisatiecomité. Ik verbaasde me hierover, tenslotte is het een voorbereidende werkcom- missie waarin ook vertegen woordigers van de Oostblok landen zittting hebben". De Nederlandse chef de mission Tjeerd van Wimersma Greida- nus is verbaasd. „Ik heb steeds gedacht dat er alleen maar plaagstootjes werden uitge deeld Dit had ik niet ver wacht. Het is teleurstellend en een enorme devaluatie van het toernooi". Hockeycoach Wim van Heumen sluit zich daar bij aan. „Voor het hockey blijft de schade beperkt. Toch is het jammer dat de Sovjet-Unie wegblijft. Het hockey maakt daar een verrassende ontwik keling door. Er wordt veel aandacht aan besteed". Harry Meeuwesse, directeur van de Wielerunie. waagt zich niet aan een positief stand punt. Hij spreekt alleen de hoop uit dat er nu eindelijk eens wegen mogen worden ge vonden die leiden tot een soort rondetafelconferentie om voor eens en voorgoed uit alle el lende te komen. Er is ook een bond die voor deel ziet in de absentie van de Sovjets. Voorzitter Karei Jan Heimig van de Nederlandse Basketbalbond: „Voor het na tionale team dat volgende week in Frankrijk de kwalifi catie moet afdwingen ins het pré- olympisch toernooi wordt de zaak er eenvoudiger op" In Franse Lille, waar de da- meshockeyploeg deelneemt aan het Europese kampioen schap, is de boycot een domper op de feestvreugde. Aanvoerd- ster Lisette Sevens: „Voor ons toernooi heeft het amper con sequenties. omdat de Russin nen zich niet hebben geplaatst. Maar voor de Spelen in zijn to taliteit is het een ramp. Spor tief gezien blijft er niet zo veel meer over". De woordvoerders van de Russiche formatie heb ben geweigerd te reageren. Een nors „njet" was het enige wat er nog af kon. Echt geschrokken is Jaap van der Krol, voorzitter van het NOC, betreurt de boycot bui tengewoon. „We krijgen nu weer dezelfde toestanden als vier jaar geleden'. De vraag is of bij het besluit van de Sov jet-Unie geen sprake is van re vanche. Ik vind het een uiter mate vervelende situatie. Ik wil echter niet dramatisch doen en lig er ook niet wakker van. Als de Sovjet-Unie niet komt isoleert ze zichzelf en daarom geloof ik toch dat het een opwelling is". Merkwaardig genoeg ziet de voorzitter van het Britse Olympische Comité Palmer nog wel mogelijkheden. Hij gelooft stellig dat de Russen op hun besluit zullen terug ko- Judoka Jan Rapmund, de Olympisch kandidaat uit Den Haag, zei gisteravond laat: „Ik kan hypocriet zeggen: het is een verzwakking van het Olympisch toernooi dat de Russen niet komen, maar aan de andere kant is het ook een concurrent minder. Alleen partijbonzen in Rusland beslis sen, hun judoka's en andere sporters zijn de dupe. Dat is het trieste. Zij hebben nu geen hoogtepunt. Ik weet toevallig dat de Rus Yaspevitch vorig jaar speciaal het wereldkampi oenschap judo in Moskou heeft overgeslagen en van de Olym pische Spelen in Los Angeles een hoogtepunt wilde maken. Aan de andere kant: ik weet niet hoe het Nederlands Olym pisch Comité zal reageren ten opzichte van de kandidaatstel ling van de Nederlandse judo ka's nu de Russische concur rentie is afgevallen". Rap mund mag vrijdag bellen voor de „uitslag". Vooral in waterpolo-kringen is het nieuws, dat de Sovjet-Unie niet deelneemt aan de Olympi sche Spelen van Los Angeles hard aangekomen. De Sovjet- Unie gold als Europees- en wereldkampioen als de voor naamste kandidaat voor het goud in Los Angeles. Verder blijft het de vraag wat de ove rige Oostbloklanden zullen doen. „Als Hongarije en wie weet Joegoslavië ook niet naar Los Angeles gaan, zijn wat ons betreft de Spelen kapot", aldus de Nederlandse chef d'équipe Nico van Seist. NOC houdt vast aan criteria DEN HAAG De boycot van de Sovjet-Unie zal voor de Ne derlandse atleten geen voor deel opleveren. Het Neder landse Olympische Comité houdt onverdroten vast aan een plaats bij de eerste acht van de wereld als criterium voor het deelnemen aan de Zomerspelen. Eerlijk gezegd verwacht ik in dit opzicht geen grote moeilijkheden. De meeste atleten zijn al zeker van uitzending bij vormbe houd. De boksers zijn even eens al aangewezen. Eind mei valt de beslissing over de wiel renners. Met de roeiers wordt op 5 juni. de ruiters op 19 juni en de zwemmers op 26 juni ge sproken. Voor de laatste cate gorie staan de richttijden vast er verandert dus niets", aldus de NOC-woordvoerder.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11