Generatie op generatie in de ban van Passiespelen ^Slechthorendheid Beiers stadje blijft ondanks alles trouw aan 350 jaar oude gelofte ZATERDAG 5 MEI 1984 een begrip geworden in de wereld pers. Bij de viering van het drie honderdjarig bestaan in 1934 regi streerde men 450.000 bezoekers. De Tweede Wereldoorlog wordt om schreven als een „erzwungene Pau se", een opgelegde onderbreking, waarin veel Oberammergauers sneuvelden, maar de eerste opvoe ringen nadien, in 1950, gaven een record te zien van 510.000 bezoe kers en ontelbare gegadigden die men geen plaats meer kon bieden. Anti-semitisme De ernstigste bedreiging voor de traditie van Oberammergau vormt het steeds weer de kop opstekende verwijt, dat de strekking of althans bepaalde teksten van het spel anti semitisch zouden zijn. In 1970 leid de dit tot een zo ernstige boycot, dat veel vakken in het theater leeg bleven, nadat twintig jaar voordien al de aanzet was gegeven tot deze ontwikkeling. De gruwelen in de concentratiekampen leidden tot een verscherpte aandacht voor al les, wat de joden zou kunnen kwet sen. De halve wereldpers is intussen al over Oberammergau heengevallen, maar hoe hoog de discussies ook opliepen, de bewoners lieten zich niet ontmoedigen. Zij onderwier pen de uiteenlopende versies van het spel en met name de bewerking van pastoor Alois Daisenberger aan het oordeel van experts. Terwijl de schriftgeleerden zich daar over bo gen, verleende de regering van Beieren een garantiekrediet van 7,5 miljoen mark om de opvoering van 1980 veilig te stellen. Naar het zich laat aanzien is de storm intussen geluwd. De ook on der de bevolking levende onenig heid over de vraag aan welke tekstbewerking de voorkeur moest wórden gegeven, die van Rosner of van Daisenberger, behoort tot het verleden. Katholieke hoogwaardig heidsbekleders hebben verklaard, dat elk spoor van anti-semitisme vreemd is aan dit gebeuren. Vier jaar geleden opende kardinaal Jo seph Ratzinger de spelen met een toespraak, waarin hij de opvoering een gebed noemde en een vredes boodschap rondom het kruis. Intus sen is er geschaafd aan de oude zin sneden en onheilspellende kreten uit de lijdensgeschiedenis zoals het „Kruisigt hem". De zo vaak mis bruikte bijbelwoorden: „Zijn bloed kome over ons en over onze kinde ren" werden in de juiste context geplaatst. Naar de paus Hoewel Oberammergau al officieel was gerehabiliteerd, vond men het in maart 1983 toch passend om met een deputatie van 180 personen op bezoek te gaan in Rome en audiën tie aan te vragen bij de paus. Leden van het comité, van de gemeente raad, van koor en orkest overhan digden de paus een in hun stadje gesneden houten Piëta en verzoch ten hem ootmoedig als eregast aan wezig te willen zijn bij de jubileum opvoering van 1984. Zij kregen de pauselijke zegen en moesten zich verder tevreden stellen met de onvergetelijke reactie: „Wir wer den sehen", „wij zullen wel eens zien". Afwachten dus maar. Diverse repetities, de generale op 19 mei en een optreden voor de pers op zondag 20 mei, gaan vooraf aan de lange reeks opvoeringen, de eerste op 21 mei en de laatste op vrijdag 28 september. Uitputting bedreigt dan in de nazomer stellig de Christusvertolkers en de Mari a's, maar ook zoveel andere inwo ners die een belangrijke rol spelen. Spelleider Hans Maier, houtsnij- kunstenaar van beroep, draagt een grote verantwoordelijkheid. Nog nooit hebben zoveel mensen hun aandeel geleverd in de meeslepen de reconstructie van Christus' lij den en sterven. In totaal zijn het er 1.700, vóór en achter de schermen, variërend van meisjes die kostuums naaien en dertig toneelknechten tot hogepriester Kajafas en de gebaar de apostelen. Van de 500.000 bezoekers komt tachtig procent uit het buitenland, van wie een klein deel uit Neder land. Zowel de katholieke als de protestantse kerk in Oberammer gau staat klaar voor de opvang van geloofsgenoten met extra-diensten en dergelijke. Er wordt niets aan het toeval overgelaten. Vorig jaar is er al een begin ge maakt met de organisatie. Het be sluit tot de jubileumopvoering is genomen op zondag 8 mei 1983, de historische dag, bij welke gelegen heid 1.500 mensen zich van hun zit plaatsen verhieven, om hun in stemming te betuigen met dit voor nemen. Eten en drinken Hoezeer de spelen er ook op gericht zijn om de gedachten in hoger sfe ren te brengen, de stoffelijke in wendige mens krijgt toch alle aan dacht. Er is in de restaurants van Oberammergau plaats voor 5.400 eters tegelijk. Trouw aan hun ge liefde Beieren serveren de koks doorgaans geen liflafjes maar bij voorbeeld „Lebernockeln ge- schmalzt met Sauerkraut und Kar- toffeln", dit alles voor slecht 8,50 mark. Er is keus uit een grote variatie aan spijzen en een menu van 34,80 mark, met bijvoorbeeld als voorge recht „Wacholdergerauchertes Fo- rellenfilet mit Apfelkern". Om elk misverstand uit te sluiten is vastge steld, dat een biefstuk ten minste 160 gram moet wegen en een kalfs kotelet 190 gram. Wie nog meer wil weten van alles wat Oberammer gau lichaam en ziel te bieden heeft kan informatie vragen bij: Geschaftsstelle der Passionsspiele 1984, Schnitzlergasse 6, D-8103 Oberammergau, telefoon 088 22 - 4921. Met de mogelijkheid dat alle kaar tjes nu al zijn uitverkocht moet re kening worden gehouden. In dat geval dient men zich tijdig te bera den op een aanvrage voor 1990. LEO J. LEEUWIS ür ie\Vat het betekent om blind te zijn kan iedereen nagaan :°<tioor zijn ogen dicht te doen. Om stomheid na te bootsen lt hoef je alleen maar je mond te houden. Maar wat slecht- nhorendheid precies is laat zich moeilijker navoelen. Je ^bootst het in elk geval niet na door de vingers in de oren ste stoppen. Wie slecht hoort hoort niet alleen alles zach ter, hij hoort vaak wat hij hoort ook nog eens een keer erkeerd. Juist dat verkeerd horen maakt slechthorend- eid tot een weinig begrepen kwaal. [oe horen we eigenlijk? Stel, ie- ïand staat tegen ons aan te praten t jen we begrijpen ook nog wat hij eifeegt. Nu even in vertraagde opna- lsine. Spreker produoeert geluidsgol- diren die via de uitwendige gehoor- ;ang tegen ons trommelvlies opbot- en. De trillingen van het trommel- lies worden vervolgens door drie iddenoorbeentjes hamer, aam-, ;eld en stijgbeugel voortgeleid i baar het binnenoor. In het binnen- ir zit een in spiraalvorm opge- onden snaar, het slakkenhuis, die ")^dik begint en dun eindigt. Bij lage anen trilt het dikke gedeelte van lie snaar mee, bij hoge tonen het lunne gedeelte van de snaar. De rillingen van de snaar in het slak- lenhuis worden door zenuwcellen ipgevangen en vervolgens via een 30.000 vezels bevattende zenuw de hersenen binnengeleid. Pas als het zenuwsignaal diep in de hersenen is doorgedrongen, dan pas horen we. Oorschelp, uitwendige gehoorgang, trommelvlies, middenoorbeentjes, slakkenhuis, gehoorzenuw; het ge luid moet al die stations passeren om gehoord te worden. Op elk punt van die keten kan het geluid tegen worden gehouden en een bepaalde vorm van slechthorendheid zo niet doofheid veroorzaken. Voor het ge mak worden twee vormen van doofheid onderscheiden: gelei dingsdoofheid en perceptiedoof heid. Om met de eerste te beginnen. Van geleidingsdoofheid spreekt de dok ter als er iets mis is met de voortge leiding van het geluid tot aan het slakkenhuis. Dat kan gebeuren door een prop in het oor, een ge scheurd trommelvlies of door een in het ongerede geraakt midden- oorbeentje. Simpel gezegd hoor je bij een dergelijke doofheid alles zachter, alsof je naar een al te zacht spelende radio luistert. De remedie ligt voor de hand: als het geluid wordt versterkt door harder praten of door een gehoorapparaat, dan kun je met een geleidingsdoofheid alsnog een gesprak prima volgen. Helaas komt een dergelijke doof heid niet zo erg vaak voor. De meeste mensen, vooral oudere mensen, hebben last van die twee de vorm van doofheid, perceptie doofheid. Vanaf het twintigste le vensjaar begint het binnenoor (het Ligging van uitwendig oor, middenoor en inwendig oor in schematische dwar se doorsnede van het rechteroor. Achterste helft van voren gezien. W is het knobbeltje van Woolner of Darwin. Het audiogram op ver schillende leeftijden. Tus sen de 5 en 18 jaar hoor je alle geluiden (rechte lijn) even goed. Daarna begint de gevoeligheid voor de hoge tonen met de leeftijd af te nemen. Die gevoeligheid kan zelfs zo afnemen dat het volgen van een gesprek moeilijk wordt. Veel oude mensen lijden aan de gevolgen van presbyacusis, ofwel ouderdomsdoofheid. De remedie ligt in dit geval niet voor de hand. Je kunt het horen van veel oudere mensen het beste voorstellen alsof je naar een ver keerd afgestelde radio luistert. In dat geval hoor je twee of meer zen ders door elkaar jengelen. Draai je dan de volumeknop open dah hoor je wel meer decibellen geluid, maar het blijft onverstaanbaar gejengel. Harder praten (mooi weertje, hè opa. Wat zeg je jongen? IK-ZEI- MOOI-WEERTJE) helpt dus niet. Om diezelfde reden helpt een ge hoorapparaat vaak ook niet. Zo'n apparaat is dom en versterkt dl het geluid: niet alleen het gesprokene, maar ook het geroezemoes binnen, het gedram van Hilversum 3 en het verkeerslawaai buiten. Onzin blijft onzin, ook al wordt het honderd voudig versterkt. Hoe met een ouderdomsdove te spreken? Hard praten zie bo ven helpt niet. Ook al draagt hij of zij een gehoorapparaat, dan is dat nog steeds geen garantie ook zie boven dat het gesprokene verstaanbaar overkomt. De beste methode is om niet hard, maar wel langzaam en duidelijk gearticu leerd te praten. Wordt het gespro kene niet verstaan, ga dan vooral niet harder praten maar herhaal het gezegde in andere woorden. (Dus: ik ga vanavond naar de film. Wat zeg je??? Ik ga vanavond naar de bioscoop). Praat nooit met afge wend hoofd, de meeste slechtho renden kunnen liplezen. En vooral: smoor het achtergrondgeluid. Draai Nederland 1 en 2 of Hilversum 1 tot en met 4 meedogenloos de nek om. Je kunt je best doen wat je maar wilt, maar elk gesprek gaat moeiteloos kopje onder in het niet aflatend gekwaak van de luidspre ker. Een van de pittoreske straatjes van het Beierse Oberammergau. De vijfduizend inwoners van het stadje zullen zichzelf er nog nauwelijks tegenkomen wanneer de tienduizenden bezoekers van de Passiespelen de straten zullen bevolken. OBERAMMERGAU Dezer dagen is het 350 jaar geleden, dat de bewoners van Oberammergau een „pestepidemie bedwongen met de plechtige belofte om ééns in de tien jaar het lijden en sterven van a Christus zo getrouw mogelijk uit te beelden. Nadat i de zwarte dood in het plaatsje 84 slachtoffers had ge- eist, als nasleep van de Dertigjarige Oorlog, kwam er M plotseling een einde aan de massale sterfte. Dit won- Hder geschiedde op 8 mei 1633 en een jaar later werd 3ihet beloofde passiespel voor het eerst opgevoerd, re dden om nu, 350 jaar later, een extra-opvoering te rechtvaardigen. 'iHet plaatsje aan de Ammer, onge- gjveer honderd kilometer ten zuiden jvan München, bejegent de drogist 5 Max Jablonka met een bijzondere pachting, nu hij is uitverkoren om in gi dit jubileumjaar de rol van Christus 2|te spelen. Hij deelt deze eer met de voor tandarts studerende Rudolf BL ijZwink, de zoon van een vroegere 19 burgemeester, die al in 1980, zijn gjjeugdige leeftijd (21) ten spijt, die b^rol mocht vervullen. ^iHet behoort tot de traditie van "J Oberammergau om te zorgen voor leen dubbele bezetting van de ^hoofdrollen, zodat de spelers elkaar lL|kunnen afwisselen. Zou slechts één jlpersoon deze last op de schouders nemen, dan zou hij of zij eronder 0Ibezwijken. Er staan voor deze zo- vjJjner bijvoorbeeld een kleine hon- 0, lerd opvoeringen op het program- inl Ha en slechts twee dagen per week ;et' (dinsdag en donderdag) kunnen de ji circa 1.400 medewerkenden even Jop adem komen. 3 o (Stempel /jDe belofte van drie en een halve nleeuw geleden heeft voorgoed een Istempel gedrukt op dit stadje in ^Beieren. In de jaren, waarin het spel wordt opgevoerd, ontstijgt het aan de beperkingen van het pro vincialisme, door in een kort tijds bestek een half miljoen bezoekers te ontvangen. Een zekere vervoe ring bezielt dan de 5.200 inwoners, zij het dat deze zich paart aan een ongekend .massatoerisme, zodat ook velen door begeerte worden aange raakt. De kassa's rinkelen in souve nirwinkels en horecabedrijven, bij kamerverhuurders en anderen. 1 In het kantoor van de „Geschafts stelle der Passionsspiele 1984" con centreert zich de bedrijvigheid van een multinationale onderneming. Deze organisatie houdt alle com- ^merciële touwtjes in handen en verkoopt de toegangsbewijzen in vijf werelddelen. Het is een miljoe nenbedrijf, dat voor het goedkoop ste arrangement, bestaande uit het biljet voor het reusachtige theater ((5.200 zitplaatsen), een avondmaal tijd na aankomst en een overnach ting plus ontbijt en één lunch, 209 «"mark (230 gulden) in rekening brengt. Wie het beste hotel ver langt, komt terecht in de hoogste 'an maar liefst elf categorieën en >p het prijsniveau van 346 mark ruim 380 gulden). leze koppelverkoop geldt voor het ;ros van de circa vijfhonderddui zend entreebewijzen die dit jaar van de hand zullen gaan. Wil men twee nachten in Oberammergau blijven, dan is er keus uit arrange menten van tussen de 260 en 494 mark. Extra's zoals gratis bezoek aan een museum en het bijzonder mooie vrijetijdscentrum „Wellen- Bergen" met zwembaden, het ge bruik van streekbussen enz. zijn bij de prijzen inbegrepen. Kritiek Niettemin is er nogal wat kritiek op dit systeem. Toegangsbewijzen zonder de omranking van een ar rangement zijn slechts beschikbaar voor de twintig zogenaamde „Wie- derholungsspiele" (elk met 4.700 toeschouwers). Voor de andere voorstellingen blijft dit aantal be perkt tot telkens driehonderd. Het eerste kaartje kost dan negentig mark en het tweede zestig. Deze cijfers illustreren de bedragen waar Oberammergau rekening mee moet houden, telkenmale als Jezus op zijn ezeltje komt aangereden om het sein te geven tot de opvoerin gen, die een ganse dag in beslag ne men, namelijk van negen tot half zes, met pen middagpauze van drie uren! De deelnemers moeten dus wel met een heilig vuur zijn be zield, te meer omdat zij ongeveer een jaar intensief betrokken zijn bij de voorbereidingen en slechts een bescheiden som ontvangen voor ge derfde inkomsten. Het is het merkwaardige verschil tussen een- soms ontroerende vroomheid en de geperfectioneerde toeristenindustrie eromheen, waar aan veel waarnemers een zeker scepticisme ontlenen. Beide Maria's zijn diep onder de in druk van hun (geheime) uitverkie zing tot hoofdrolspeelsters. Wie voor deze rol in aanmerking wil komen moet ongehuwd zijn, ten hoogste vijfendertig jaar oud zijn en al twintig jaar in Oberammer gau wonen of er geboren zijn. Ur sula Burkhart voldoet aan alle ei sen, te meer omdat zij reeds als achtjarige op de planken heeft ge staan en toen de hele passietekst al uit haar hoofd kende. De 23-jarige verpleegster in een kinderzieken huis heeft het donkere haar en het voorkomen van een vrouw, die ge boren zou kunnen zijn in het Mid den-Oosten. Theresia Fellner echter, de tweede vertolkster, beantwoordt aan het Maria-ideaal van onze breedte graad, door blond, frêle en slank een identificatie mogelijk te maken met de vele schilderijen waarop Maria, blank als albast en kwijnend is afgebeeld. De studente sociologie, nauwelijks twintig jaar oud. heeft in 1980 al de rol van Maria Magda- lena vertolkt, toen haar vader als Simon van Cyrene gebukt ging on der het' kruis. Dezelfde vader, die dit jaar als de apostel Mattheiis op de planken zal komen. Generaties lang Hele gezinnen zijn van generatie op generatie betrokken bij de pas siespelen en ontlenen daaraan zo wel trots als inspiratie. De deelne mers verdiepen zich maandenlang in de Heilige Schrift en de teksten voor hun rol. Toch blijft Oberam mergau tobben met de al gememo reerde kritiek op de geoliede ma chine die zoveel miljoenen marken verwerkt. Ook dit jaar is de „Geschaftsstelle" weer monopolisme verweten, kar telvorming en ander wangedrag, zodat een uitspraak van de rechter nodig was om deze aanklachten te weerleggen. Is er afgunst in het spel? De grote doorbraak kondigde zich aan, toen de spoorlijn steeds verder oprukte in de richting van het stad je. De stoomtrein voerde al gauw drommen Engelsen en Amerika nen naar de spelen. Een reisorgani satie in Groot-Brittannië verkocht al in 1880 kaartjes voor het evene ment en later ging de grote Thomas Cook zich daar mee bemoeien. Na veel wederwaardigheden is de huidige organisatie als een samen werkingsverband in het leven ge roepen, telkens aangevochten door grote reisorganisaties, die ook een vinger in de pap willen. Oberammergau beschouwt het als een wonder, dat de karavaan altijd is verder getrokken, het geblaf van de honden ten spijt. Een eerste ver bod trof veel andere passiespelen al in 1770, maar aan de Ammer ging men door, zelfs in het jaar 1800, toen het dorp onder vuur lag, ter wijl het spel werd opgevoerd. De soldaten van Napoleon raakten er zo van onder de indruk, dat extra voorstellingen voor de bezettings troepen ingelast moesten worden. Smeekbeden en pleitredenen ble ken in de Napoleontische tijd met een allesomvattende secularisatie toereikend om een voor 1810 gel dend verbod op te heffen, zodat een jaar later de inhaalopvoering kon voorkomen, dat de gelofte van 1633 werd verbroken. De officiële erkenning kwam, toen Beierens eerste koning Max I Josef zelf naar Oberammergau reisde. Hij was de voorloper van dozijnen Europese vorsten en andere hooggeplaatsten. Sinds 1830 zijn deze passiespelen 250 500 slakkenhuis) af te takelen. Het wordt met de leeftijd almaar onge voeliger voor hogere tonen. Op een gegeven moment worden zelfs de toonhoogten waarop gesprekken worden gevoerd aangetast. Hoge klanken als de f, de s en de i wor den op hogere leeftijd slecht of zelfs in het geheel niet gehoord. In het gesprokene gaan dus gaten val len, een gesprek volgen wordt al maar lastiger. Daar komt nog bij dat ouderdomsdoofheid vaak ge paard gaat met een eigenaardig fe nomeen: recruitment. Een beetje te hard geluid wordt al gauw als on aangenaam ervaren. „Het laatste Avondmaal", zoals dat werd uitgebeeld, nadat wijzigingen in de oorspronkelijke tekst waren aangebracht, vanwege beschuldigingen van antisemitische tendensen. Half miljoen mensen verwacht in jubilerend Oberammergau

Leidse Courant | 1984 | | pagina 23