£eid&e 6owcmt VS bereid tot discussie over plaatsingsbesluit Spoorloos BON: Nieuwbouw C&A aan Haarlemmerstraat Tilburgse autopyromanen wilden naar 100 'fikkies' Nieuwe Nederlandse ideeën nemen we zeer ernstig' oninklijk aar bij doden- "herdenking Staking op komst bij Westduitse metaalindustrie ISRAËL SLAAT AANBOD VRAFAT AF Voorlaatste ronde Shampootje, meneer? 4§*£eid6C Sotwcmt Zaterdag 5 mei 1984,75e jaargang no. 22879 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerperc. behorende tol SijthoH Pers Apothekersdi,k 34,2312 DD leiden, Postbus 112300 AA, tel J»1 -122244 Giro103003 BankiAmro-^nk N.V Leiden, arecteur-taldr^acteur I IHallewas, Chei reddcleur WimBuuteweg. Advertenties: (exd.5% BTW) i 0,59 per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5 /o BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal i 63,07. jaar 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers t 1.00 HET WEER Af en toe zon en vrijwel over al droog. Middagtemperatuur van 11 tot 16 graden. Zwakke tot matige wind, draaiend naar noordoost tot noord. Zon op: 6.01; onder: 21.13; hoog water Schev.: 6.55 en 19.37; laag w.: 2.51 en 15.19. (aruzelski sluit akkoord iet Moskou tot jaar 2000 OSKOU De Poolse machthebber gene- al Jaruzelski heeft gisteren op de eerste ig van zijn bezoek aan Tjernenko in Mos- ,»u een akkoord met de Sovjet-Unie geslo- ,n voor economische en technische samen- erking tot het jaar 2000. Dit hoeft volgens aarnemers geen blikvanger te zijn om de indacht af te leiden van de jongste protes- n in Polen, daar het land in de afgelopen ren economisch steeds afhankelijker is jworden van de Sovjet-Unie. De schulden in Moskou bedragen thans 14 miljard gul- in. De nieuwe uitingen van protest in Po tt van de afgelopen dagen en de nieuwe eunbetuigingen aan de eerst vrije vak- >nd Solidariteit werden eveneens bespro- en. Het Russische persbureau Tass zei dat ihter niet met zoveel woorden. LEIDEN Het kledingconcern C&A is van plan op korte termijn aan de Haarlemmerstraat een nieuw gebouw op te trekken en de vestiging aan de Botermarkt op te heffen. Het gebouw zou moeten komen te staan in het gebied tussen de Spijkerboorsteeg en de Vrouwenkerkkoorstraat. De betrok ken panden zijn inmiddels door het kledingconcern aange kocht. Het gemeentebestuur zou in eerste instantie positief gereageerd hebben. Het C&A-pand moet twee verdiepingen hoog worden. (Pag 3: Plannen overrompelen gemeente) Afghaans verzet doodt Russische generaal PESHAWAR Een Afghaanse verzets groep heeft een Sovjet-generaal gedood die zij vorige maand gevangen had geno men. Dat heeft Homayoun Madjrouh, de Europese vertegenwoordiger van het verenigde Afghaanse verzet, gisteren in Parijs meegedeeld. Een niet nader geï dentificeerde Sovjet-generaal is volgens hem terechtgesteld nadat Russische vliegtuigen een zwaar bobardement had den uitgevoerd om zijn vrijlating af te dwingen. Alle 94 guerillastrijders die de generaal in een hinderlaag hadden over meesterd, zouden later om het leven zijn gekomen. Uit vergelding zouden. Russi sche militairen een groot aantal wonin gen hebben verwoest en vele vrouwen en kinderen hebben gedood. Café 's langer open bij titel Feyenoord ROTTERDAM, De café's in Rot terdam mogen morgen, indien Feye noord de landstitel behaalt, langer open blijven dan gewoonlijk. Burge meester Peper heeft hiertoe beslo ten. De café's kunen tot vier uur 's ochtends openblijven. Normaal wor den ze om middernacht of om twee uur gesloten. Indien de Rotterdam mers zondag bij Willem II inderdaad kampioen worden, zullen ze bij hun terugkomst aan de gemeentegrens worden „opgevangen" en onder poli- tie-escorte naar het stadhuis worden begeleid. Daar worden zij door het gemeentebestuur ontvangen, waarna de supporters de spelers op de Cool- singel zullen kunnen huldigen. >iana Dors •verleden e Britse actrice Diana Dors is isteren op 52-jarige leeftijd in findsor overleden. Vorige zaterdag kreeg ze plotse- ng hevige maagpijn en moest allerijl worden opgenomen in et Ziekenhuis. Daar werd ze laandag, voor de derde keer, eopereerd aan kankergezwel- in, waarna haar toestand ern- tig achteruit ging. Diana Dors ad in de jaren veertig, vijftig n zestig op in tal van films en rerd vermaard als „Blonde ombshell". Ze omschreef ichzelf ooit als „het enige sex- f ymbool dat Groot-Brittannië f wit heeft geproduceerd sinds ady Godiva". TILBURG De politie van Tilburg heeft twee inwo ners van die plaats aangehouden, die inmiddels heb ben bekend sinds eind september 1983 minstens 65 luto's in brand te hebben gestoken. Uit de eerste ver eren is gebleken dat het duo heeft gehandeld uit 'nsatiezucht en, naarmate het aantal in brand gesto en auto's groeide, de reeks uiteindelijk op honderd ad willen brengen. Met de brandstichting is een to tal schadebedrag gemoeid van circa 600.000 gulden, lat heeft de Tilburgse politie gisteren meegedeeld. Volgens commissaris R. Gerrand van de Tilburgse po heeft het onderzoek tot dusverre bijna tiendui- end extra manuren gekost. „Samen met de bijko- nende kosten, zoals het technisch onderzoek, komen Be kosten voor de politie daarmee op zo'n vier ton", ""e schadepost aan de 65 uitgebrande auto's schat errand op twee ton. Daarnaast zijn twaalf nabij ge- irkeerde auto's in meer of mindere mate beschadigd £n raakte eenmaal een garage in brand. Eén autobe zitter raakte gewond toen hij zijn brandende eigen- om wilde wegslepen. (Van correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De Amerikaanse regering is bereid tot „discussies en consultaties" met de Ne derlandse regering over varianten op het plaat singsplan voor 48 kruisra ketten in ons land. De „crisisplaatsing" (wel een rakettenbasis in Neder land bouwen, maar de projectielen pas binnen vliegen in geval van oor logsdreiging) is door Was hington in een officiële brief aan de Nederlandse regering verworpen. Maar een hoge Amerikaanse re geringsfunctionaris maak te gisteren duidelijk, dat andere Nederlandse alter natieven voor discussie in aanmerking zouden kun nen komen. „We zijn bereid te luisteren. We zijn ons bewust van de moeilijkheden waarin de kruisraketten de Nederlandse regering plaatsen", zei hij. „Washington staat klaar om de Nederlandse regering te hel pen en daarbij de bijzondere politieke situatie in Nederland in aanmerking te nemen". De regeringsfunctionaris, die on vermeld wenste te blijven, maar één van de hoogste be leidsmakers op het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken is, benadrukte dat nieuwe Nederlandse „be naderingen" van het kruisra- kettenbesluit „niet fundamen teel mogen afwijken van het NAVO-plaatsingsbesluit van 1979." Hij wilde het begrip fundamenteel echter niet na der omschrijven. „Maar als de Nederlanders met nieuwe ideeën komen, zullen we ze zeer ernstig nemen." Ten aanzien van de in Neder land overwogen mogelijkheid van gefraseerde plaatsing van bijv. 16 c.q. 32 kruisraketten zei hij: „Ik heb dat voorstel niet gezien. Ik weet niet of er over is gediscussieerd binnen de Nederlandse regering". De Amerikaanse regering biedt aan om over nieuwe voorstel len „zowel voor als na een be sluit van de Nederlandse rege ring" te discussiëren. Op welk politiek niveau die discussie zou moeten verlopen wilde hij niet zeggen. De topfunctiona ris liet ook doorschemeren dat een Amerikaans-Nederlandse discussie over variaties op het plaatsingsbesluit verder uitstel van een kabinetsbeslissing zou kunnen betekenen. AMSTERDAM Konin- Beatrix en prins Claus lebben gisteren tijdens de nationale herdenking als eersten een krans gelegd *bij het monument op de ®Dam in Amsterdam, ter ■jnagedachtenis van de ge vallenen in de Tweede Wereldoorlog. Zij werden jevolgd door twee nabe staanden van slachtofers, waarna kransen werden gelegd door minister-pre- .sident Lubbers en de mi nisters De Ruiter (Defeni- pe) en Brinkman (WVC) namens de ministerraad en door de chefs van sta ven namens de legerlei ding. ■Onder de genodigden bevon- |den zich zoals bekend geen Het Comité Na tionale Herdenking trok de uitnodiging aan de parlemen- 'jtariërs in, nadat protesten wa- gerezen tegen de aange kondigde komst van leden van de Centrumpartij. Voor zover bekend waren er ook geen Ka merleden als privépersoon on der het publiek, ongeveer 3000 "i mensen, aanwezig. VI Prinses Irene voerde het f woord tijdens een herden kingsbijeenkomst in de afgela- den Marekerk te Leiden („We moeten naar elkaar luisteren") lèn lieo daarna aan het hoofd van een stille tocht naar het monument voor de gevalle- jj nen, waar ze bloemen legde. lt| Eerder op de dag onthulde prins Bernard in Soesterberg het nieuwe vrijheidsmonu ment. Prines Irene legt bloemen Prines Irene legde gisteravond bloemen voor het monument van de gevallenen bij Molen de Valk in Leiden. De belangstelling voor deze kranslegging was zeer groot. Tijdens haar herden kingstoespraak in de Marekerk, eerder op de avond, betoogde de prinses dat de mensen beter naar elkaar moeten luisteren en zich niet moeten afsluiten voor anderen. Op de foto staan prinses Irene en burgemeester C. Goekoop in gedachten verzonken voor het monu ment. (Pag. 3: „We moeten naar elkaar luisteren".) (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De metaalarbeiders in het noorden van de deelstaat Baden-Würtenberg hebben besloten binne- kort te gaan staken. Daardoor zal de eerste staking in de Duitse metaalindustrie voor de 35-urige werkweek plaatsvinden in dat gedeelte van het land dat de laag ste werkloosheid en de hoogste lonen heeft. Bij een ge heime stemming heeft gisteren meer dan 80 procent van de 240.000 leden van de bond in dit gebied zich voor de staking uitgesproken. Voor het uitroepen van een staking is een meerderheid nodig van 75 procent van de leden van de vakbond, de IG Metall, in het betreffende gebied. Leden die niet aan de stemming deelne men worden geacht tegen te zijn. De uitslag van de stemming is een groot succes voor de bond. De werkgevers hebben de afgelo pen week herhaaldelijk gezegd dat zij ernstig betwijfelden of de bond de benodigde meerderheid van de leden achter zich zou krijgen. Vooral de Duitse automobielindustrie, die in 1983 een topjaar heeft gehad, zal door de stakingsacties worden getroffen. In het gebied waar nu gestaakt gaat worden liggen onder andere grote fabrieken van Mercedes en Porsche. JERUZALEM Israël heeft gisteren het eerste openlijke aanbod van PLO-voorzitter Yasser Arafat afgewezen om rechtstreekse onderhandelin gen over de toekomst van de GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MH INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA bezette Westoever te houden. Een regeringsfunctionaris, die werd verzocht te reageren op opmerkingen die Arafat zou hebben gemaakt in het linkse Franse weekblad Nouvel Ob- servateur, verklaarde dat Is raël de PLO nog steeds als een terroristische organisatie be schouwt. Tijdens het onderzoek naar de mislukte aanslagen op de Ara bische bussen in Oost-Jeruza- lem heeft de Israëlische politie verscheidene Joodse extremis tische organisaties, die in op richting waren, ontmanteld. Bepaalde groepen hadden plannen voor aanslagen op Palestijnse doelen in de bezet te gebieden. De voorverkiezingen om het Amerikaanse presidentschap zijn de voorlaatste ronde ingegaan. Onze correspondent in Washington, Mare de Koninck, verhaalt op de voorpagina van onze bijlage Finale van de ontreddering waarin de De mocratische partij zo langzamerhand verkeert. In alle ge- moede vraagt men zich in die kringen af welke oppositie kandidaat dan ook in staat zou zijn het met goed gevolg op te nemen tegen Reagan, die steeds succesvoller afstand weet te scheppen tussen zichzelf en zijn politiek. Enquêtes wijzen hem nog steeds aan als de meest geliefde president sinds Kennedy. De Amerikanen hebben mede dank zij zorgvuldig geselecteerde televisiebeelden een beeld van een 73-jarige president, die een lichamelijk fittere indruk maakt dan menige jongere man. Toch kan de leeftijd van Reagan hem de das om doen. Bij zijn bezoek aan China heeft hij het al wat rustiger aan moeten doen en Walter Mondale en Gary Hart lijken van plan de leeftijdskwestie flink hard aan te pakken in de tijd die hun nog rest. Liever wonderolie dan zwavelwater van Harro gate Westerse cultuur vormt hinderpaal voor ionge kerk in Derde Wereld. The Millers zijn niet stuk te krijgen. Verlegenheid kan het leven tot een hel maken. Nederland eeuw onder stroom. Generatie op generatie in de ban van Passiespelen Obe- rammergau. Medsiche rubriek: slechthorendheid. Jan van Beveren thuis in Amerika. „Nederlandse be moeizucht kan ik missen als kiespijn". Geert Trompetter voelt zich mislukt voetballer. Geen overspannen kapper (shampootje, meneer?), maar het om slaan van een vrachtwagen vol shampoo was er de oorzaak van, dat de rivier Lavant bij Wenen over 35 kilometer deze metersho ge schuimmassa opleverde. Of er veel mensen gebruikt hebben gemaakt van deze gratis mogelijkheid om hun haar te wassen is niet bekend. Wel dat duizenden vissen in de rivier dit vreemde natuurverschijnsel niet overleefden. Geen krant ontvangen "Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE audio video VOOR ECHTE HI-FI NIEUWE RIJN 17,2312 JC LEIOEN TELEFOON 071-120653 Wijlen Agatha Christie, de bekende schrijfster van detectiveromans, die haai boekenfiguren naar believen het verdwijnen en weer verschijnen, is ooit zelf spoorloos verdwenen geweest. Dat gebeurde 58 jaar geleden in het Engelse graafschap Surrey. Ze liet geen boodschap achter en iedereen vreesde het ergste. Maai na tien dagen werd zij door de politie in Harrogate ontdekt. Hoe dat allemaal gebeurde staat vandaag in de „Finale", de wekelijkse bijlage van de Leidse Courant. Telkens weer vol leesvenassingen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1