Is ma CcidóeSotvtant Voorlaatste ronde in VS-voor- verkiezingen 3. ZATERDAG 5 MEI 1984 ■Washington - De voorver- ■iiezingen om het Amerikaan- presidentschap zijn hun jorlaatste ronde ingegaan, andaag zijn de kiezers in de elangrijke deelstaat Texas &n de beurt en komende insdag zijn er „primaries" in ier deelstaten tegelijk, waar- an Ohio de voornaamste is. ij de Democratische (opposi- e-)partij kan de zaak dins- agavond bekeken zijn. Er )u een klein wonder moeten :beuren, wil senator Gary Urt zo sterk terugkomen dat ij de uiteindelijke aanwijzing Jan Walter Mondale tot uitda- r van president Ronald eagan nog in gevaar kan rengen. De allerlaatste voor- >nde is op 5 juni, als onder leer in Amerika's grootste eelstaat Californië de leden an de Democratische en de epublikeinse partij de presi- ntskandidaat van hun voor- eur gaan aankruisen. Daarna )lgen in juli en in augustus feestelijke nationale con- essen (conventies) van beide irtijen, waarin de resultaten in de voorverkiezingen for- leel worden bekrachtigd. Bij Republikeinen is president eagan de enige kandidaat en js zekere winnaar. De presi- ntsverkiezingen zijn op 6 jvember a.s. 1 de Democratische partij is zo hgzamerhand sprake van ontred dering. De opwinding die de jeug dige en charmante outsider Gary Hart met zijn aanvankelijke succes sen teweeg had gebracht, is geheel verdwenen. Het verschijnsel-Hart bevestigde alleen dat de Amerika nen altijd in zijn voor „nieuwe ideeën" en „nieuw leiderschap". Maar de nieuwkomer moet dan wel enige inhoud kunnen geven aan die slogans. Omdat Hart dus niet echt hieuw bleek, kon Walter Mondale dank zij traditionele steun van arbeiders en ouderen gedurende de afgelopen maand tijdens voorverkiezingen in kleinere deelstaten zijn voorsprong in kiesmannen (eigen afgevaardig den naar de partijconventie in juli in San Francisco) gestaag vergro ten. Mondale heeft er nu 1215, Hart 644 en Jackson 206. De strijd tussen de „onvermijdelij ke" Mondale en de uitgebluste Hart is daarom dodelijk saai geworden, te meer daar beider politieke idéé ën behalve versleten ook vrijwel aan elkaar gelijk zijn. Mondale is sociaal-economisch iets „socialisti- scher" (om een on-Amerikaanse term te gebruiken) en inzake bui tenlands beleid en defensie iets conservatiever dan Hart. Beiden zouden als president aan de Sovjet- -Unie een (wederzijdse) bevriezing aanbieden van de aanmaak en plaatsing van alle kernwapens. Maar beiden achten vooraf onder handelingen noodzakelijk over in gewikkelde „details" zoals weder zijdse controle. Wie zich in Neder land bewust is van het tempo waar in Amerikaans-Russische ontwape ningsgesprekken zich plachten te voltrekken, moge betwijfelen of ons land van ene president Monda le of Hart geen kruisraketten zou hoeven te plaatsen. Kansloos De malaise in de Democratische partij is ook een gevolg van het vermoeden dat welke oppositiekan didaat dan ook toch kansloos is te gen Reagan. De laatste is zojuist te ruggekeerd van een glorieuze reis door China, waarvan het Ameri kaanse publiek de prachtigste tv-beelden heeft kunnen bewonde ren. Reagan, wiens uitspraken over God, particulier initiatief en vrij heid van meningsuiting feilloos door zijn communistische gastheren werden weggecensureerd, bleek een magische aantrekkingskracht uit te oefenen op miljoenen Chine zen die waren uitgelopen om de lange Amerikaanse man voorbij te zien flitsen. Ronald Reagan weet steeds succes voller afstand te scheppen tussen zichzelf en zijn politiek. „Hij komt overal goed mee weg. Hoe meer fi asco's, hoe populairder hij wordt", klaagt een bestuurslid van de De mocratische Partij. Enquêtes wijzen Reagan aan als de meest geliefde president sinds Kennedy, terwijl hetzelfde publiek zich in record- -percentages uitspreekt tegen Rea- gans politiek jegens de armen, je gens Midden-Amerika, het Mid den-Oosten en de Sovjet-Unie. „Misschien is het beter voor de De mocratische Partij om dit jaar van Reagan te verliezen. Dan krijgen we de tijd om ons te herstellen en komen we in 1988 hopelijk terug", zuchtte de progressieve Washing ton Post onlangs. De krant meende dat een Democratische president thans niet veel anders zou kunnen doen dan Reagans rechtse economi sche herstelpolitiek voortzetten, hetgeen tot grote spanningen bin nen de partij met de vakbondsvleu gel zou leiden. Anderen stellen vast dat de Ameri kanen thans kennelijk meer be hoefte hebben aan een goedlachs nationaal symbool in het Witte Huis dan aan een ernstige ploete raar zoals volgens het weekblad News Week Jimmy Carter was „die met al zijn goede bedoelingen en deskundigheid het presidents schap droeg als een kruis en het Witte Huis tot zijn gevangenis maakte". Stigma Walter Mondale, die vice-president was onder Carter, draagt nog steeds het stigma van die sombere dagen van economische depressie en Amerikaanse gijzelaars in handen van ayatollah Khomeiny. Gary Hart benadrukt de laatste weken de verantwoordelijkheid van Mon dale voor de ellende van vier jaar geleden. Volgens Hart is Mondale niet voor niets „Reagans favoriete tegenstander". Maar ook met het teruggrijpen naar het verleden blijkt Hart geen zielen te winnen. Zelfs zijn succes volle aanval op Mondale's half-ille- gale campagnefinanciering uit vak bondsfondsen deerde de voormali ge vice-president nauwelijks. Vori ge week moest Mondale beloven het te veel ontvangen geld (de kies wet schrijft strikte beperking van donaties voor) terug te geven. Maar het incident weerhield hem er niet van om afgelopen dinsdag de voor- verkiezing in Tennessee te winnen. Meest opmerkelijk feit bij die pri mary was de opkomst. Slechts vijf tien procent van de kiesgerechtigde Democratische-Partijleden was vol doende geboeid door de verkie zingsstrijd om er een wandeling naar het stembureau voor over te hebben Als het straks op de eigenlijke strijd tussen Reagan en hem aan komt, wil Mondale naar verluidt zijn kansen vergroten met een Amerikaanse primeur: een vrouw en /of zwarte partijgenoot als kan didaat vice-president. Genoemd wordt Geraldine Ferraro, lid van het Huis van Afgevaardigden, van Italiaanse oorsprong en afkomstig uit de wijk Queens in New York, waar ook Archie Bunker van „All in the Family" woonde. De gema tigd feministische Ferraro, plagen- derwijs wel 'ns Edith Bunker ge noemd, is voorzitter van de Demo cratische „platform-commissie", die het verkiezingsprogramma aan het schrijven is. Een eventuele zwarte kandidaat- -vice-president is burgemeester Wilson Goode van Philadelphia. Goode is een van Amerika's voor aanstaande negerleiders die gewei gerd hebben de van te veel egoïsti sche ambitie beschuldigde Jesse Jackson te steunen. Met Goode als vice-president zou Mondale afstand kunnen nemen van Jackson, maar diens zwarte aanhang toch aan zich verplichten. De militante negerpredikant Jack son blijft intussen de enige die voor opwinding zorgt in de Democrati sche Partij. Hij won deze week de voorverkiezing in de (voor 70 pro cent zwarte) stadsstaat Washington D.C. met liefst 63 procent tegen Mondale 30 en Hart maar 7 pro cent. Hoewel Jackson een „regenboog- -coalitie" binnen de Democratische Partij zegt te willen vormen, krijgt hij bijna alleen maar dan wel massale steun van zwarte De mocraten. Angst om van racisme te worden beticht heeft „kritisch blank" Amerika er tot voor kort van weerhouden onder meer in de pers om Jackson net zo arg wanend te volgen' als iedere politi cus in de VS pleegt te worden beje gend. Pas sinds een paar weken durven kranten het aan om Jack son hard aan te vallen op bijvoor beeld zijn „verkeerde vrienden", zoals leider Louis Farrakan van de Zwarte Moslims, die alle blanken als duivels beschouwt (behalve „een groot man" als Adolf Hitler) en die een aparte negerstaat binnen de VS wil stichten. Jackson heeft de politieke steun van deze Farrakan (die ook een aantal van zijn lijfwachten aan de presidentskandidaat heeft uitge leend) niet van de hand willen wij zen. Niet alleen daarom, maar om het algehele appèl van Jackson aan de negerbevolking als zodanig, wordt hem nu steeds vaker verwe ten zoals de Washington Post schreef „de zwarten te isoleren in een land dat eindenlijk niet meer gekweld werd door racisme". Jackson verzekert de Democrati sche Partij niet te willen splijten maar juist uit te breiden. Maar ve len vrezen tijdens de conventie in San Francisco een schisma. „Jack son is het zoveelste voorbeeld van het politiek geluk dat telkens weer naar Ronald Reagan lacht", liet een politiek strateeg in het hoofdkwar tier van de Republikeinse Partij zich deze week ontvallen. MARC DE KONINCK Tijdens een discussie tussen de drie presidentskandidaten voor de Democratische Partij zet dominee Jesse Jackson zijn standpunt uiteen over de gelijkberechtiging van man en vrouw. Naast hem zitten Walter Mondale (links) en Gary Hart (rechts). De drie kandidaten discussieerden deze week in het hotel van het vliegveld van Dallas voor de Liga van Vrouwelijke Stemgerechtigden. YASHING TON Waarom ad president Reagan voor ijn vredes-missie naar China vee keer zoveel tijd nodig als jn voorgangers? Dutte 'eagan wel of niet in tijdens et tekenen van overeenkom en in Peking? En waarom robeerde hij van onderwerp veranderen toen zijn Chine- i gastheren hem vertelden at hij voor zijn leeftijd nog fn bijzonder vitale indruk laakte? China is tenslotte )ch een land waar men de uderdom met eerbied be- \houwt. Iit lijken onbenullige vragen, laar voor de gewone Amerikaanse 1irger zijn ze wel degelijk van be ng. Het zijn zaken waarmee men ph heeft beziggehouden tijdens resident Reagans reis naar en in I Chinese Volksrepubliek. pagan is nu 73 jaar. In de afgelo- pn regeringsperiode zijn de presi- pnf en zijn naaste medewerkers er om er kei ijk goed in geslaagd vra- pn over de problemen die een der- olijke leeftijd met zich mee kan rengen te vermijden. De leeftijds- kesf/e is sinds 1980 enigszins in de brgetelheid geraakt. Dat was het Iar waarin het George Bush on- pnAs zijn jogging-inspanningen lef lukte Reagan te verslaan in de Ice om het presidentschap, en Iaarin Jimmy Carter in elkaar prffe tijdens een hardloop wed- Vijd in de heuvels van Maryland. Jeugdige indruk Tijdens zijn ambtsperiode hebben zowel Reagans persoonlijke advi seurs als zijn verbazend jonge uiter lijk er voor gezorgd dat de presi dent in de ogen van het publiek steeds een vitale en jeugdige in druk heeft gemaakt. Óp weg naar China konden we de president zelfs nog in de branding van Hawaï zien ronddartelen. Door middel van zorgvuldig gese lecteerde televisiebeelden en „uit gelekte" verhalen heeft het publiek een beeld gekregen van een presi dent die een lichamelijk fittere in druk maakt dan menig jongere man. Pas bij deze laatste reis naar Peking hebben Reagans adviseurs er openlijk op aangedrongen dat de president het wat rustiger aan moest doen. Het zou het Witte Huis geen goed hebben gedaan wanneer de president tijdens een feestelijk banket boven zijn tjap-tjoi in slaap zou zijn gevallen. Deze maatregel kan echter grote gevolgen hebben in een natie waar jeugd, waakzaamheid en sportivi teit hoog in het vaandel geschreven staan. Men vraagt zich af of het Ameri kaanse volk werkelijk bereid is het niet onwaarschijnlijke risico te lo pen dat hun president-op-leeftijd tijdens een onverwachte crisissitua tie plotseling door ziekte wordt ge veld. Er moet tenslotte ook al reke ning gehouden worden met de mo gelijkheid van een nieuwe moord aanslag. Overigens zijn er sinds het begin van zijn ambtstermijn al veel van Reagans boezemvrienden over leden. De president heeft zich ech ter op geen enkele begrafenis laten zien. Mensen die het voor Reagan opne men in de kwestie over zijn leeftijd wijzen op de vele voorgangers die hij heeft in de recente geschiedenis. Konrad Adenauer was drie maan den ouder dan president Reagan nu is toen hij bondskanselier van West-Duitsland werd en hij behield deze positie nog veertien jaar. Win ston Churchill en Charles de Gaul le legden respectievelijk het werk op 80- en 78-jarige leeftijd neer. Goede gezondheid Reagan heeft bij het aanvaarden van het presidentschap beloofd dat hij bereid was zich geregeld licha melijk en geestelijk te laten onder zoeken. De artsen die Reagan heb ben behandeld voor een aantal kleine kwaaltjes zijn van mening dat hun patiënt in een goede ge zondheid verkeert. Rapporten ten tijde van zijn 73e verjaardag be schrijven hem als „gezond, licha melijk fit, geestelijk alert" en als ie mand die voldoende lichaamsbewe ging neemt en een simpel eetpa troon volgt. Het is nu twee jaar geleden dat Reagan voor het laatst een uitge breid lichamelijk onderzoek heeft gehad. Serieuze problemen hebben zich sinds die tijd niet voorgedaan. Wel draagt hij vanaf augustus een microscopisch klein gehoorappa raat en heeft hij last van allergieën die hem vaak hees maken. Maar hoe zit het met zijn verstan delijke vermogensVoor zover be kend heeft Reagan zich nooit on derworpen aan de seniliteitstesten die hij zelf ooit voorstelde te zullen ondergaan indien dat nodig werd geacht. Verhalen over zijn mentale gesteldheid zijn daarom vaak anek dotisch en werken naar twee kan ten. Aan de ene kant komt de pre sident naar voren als een doeltref fende grappenmaker, die precies weet hoe te reageren op de lastige vragensteller of de al te slimme journalist, en die ad rem uit de hoek komt als men tijdens een be langrijke rede op het verkeerde moment begint te klappen. Zijn vermogen om lange en complexe redevoeringen te houden heeft hem een legendarische faam be zorgd; dit in tegenstelling tot Tsjer- nenko', die in zijn Kremlin-spee ches nogal eens over zijn woorden struikelt Er doen echter ook andere verha len de ronde. Tijdens een Latijns- Amerikaanse reis in 1982 dronk Reagan op de gezondheid van de Bolivianenin Brazilië. En in een interview dat plaatsvond vlak voor een belangrijke economische topconferentie in Williamsburg vo rig jaar bleek hij niet goed te weten wie nu precies tegen wie vocht in Centraal-Amerika. Toen het ge sprek binnenkwam in het perscen trum brak er een enorm hoonge lach uit. Dergelijke interviews zijn er na deze onfortuinlijke gebeurte nis niet meer gegeven. Namen van zijn naaste medewer kers haalt de president ook wel eens door elkaar. Zo sprak hij on langs William Ruckelshaus van mi lieubeheer aan met „Don". Hij ver warde hem blijkbaar met Donald Rumsfeld, zijn belangrijkste onder handelaar in het Midden-Oosten. De pas gepubliceerde mémoires van de voortijdig afgetreden minis ter van buitenlandse zaken, Haig, hebben vragen opgeroepen over het aandeel van de president in het politieke beleid van de VS. Het zijn dit soort gebeurtenissen die een belangrijke rol kunnen gaan Gedurende hun bezoek aan China brachten pre sident Reagan en zijn vrouw Nancy onder meer een be zoek aan het historisch ar cheologisch museum van Xian, waar zij voor de pers fotograten even namen tussen de van terra cotta gemaak te soldaten. spelen in dit verkiezingsjaar. Wal ter Mondale heeft misschien ook zijn tekortkomingen, maar als poli ticus staat hij met beide benen op de grond. Bovendien is hij in het bezit van een opmerkelijk goed ge heugen en maakt hij de indruk te weten waar het in staatszaken om gaat. Senator Gary Hart heeft niet alleen een jeugdig uiterlijk maar ver spreidt ook een soort intellectueel zelfvertrouwen dat bij Reagan ont breekt. Beiden schijnen zich voor genomen te hebben de leeftijds kwestie flink hard aan te pakken. ALEX BRUMMER Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13