Oegstgeestse middenstand bevreesd voor overbewinkeling In t Gareel houdt tradities in stand DE ROUTE VAN DE CckLcSouoaut Jackyen Jacqueline NOSTALGIE VAN „PAARD EN WAGEN" IN BOLLENRIT Milieu Educatief Centrum in Leiderdorp Rietkerk wil overleg over intrekking wetsontwerp splitsing Zuid-Holland .LEIDEN DONDERDAG 3 MEI 1984 PAGINA 7 Inbrekers aangehouden LEIDERDORP Een dief keert altijd op de plaats van de misdaad terug. Dat spreekwoord bleek in de nacht van maandag op dinsdag toen de Leider- dorpse politie twee inwoners van Lei den, 32 en 29 jaar oud, aanhield wegens inbraak. Het tweetal werd aangetroffen bij een wasserij-stomerij aan de Lijn baan. Zij kwamen spullen ophalen die zij de nacht ervoor bij een inbraak had den klaargezet. De politie voorkwam dat echter. Het tweetal had de eerste avond al dertig sloffen sigaretten en drank gestolen en kwam nu een post zak vol onderleggers voor bedden op halen. Kermisbezoeker Kleuterschool Springplank mishandeld LEIDERDORP Een 19-jarige Leider dorper heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van mishan deling. De man kreeg op de kermis gisteravond een klap in het ge zicht en toen hij op de grond viel nog een trap na. De aanlei ding is onbekend, maar de dader heeft zich wel gisteravond al bij de politie ge meld. OEGSTGEEST Het ministerie van onderwijs is tot de conclusie gekomen dat de bouw van een kleuterschool aan de bestaande openbare lagere Spring- plankschool in Oegstgeest zeer urgent is. Het gaat om twee werklokalen en 1 speellokaal die voor de invoering van het basisonderwijs, volgend jaar, gereed moeten zijn. Gisteravond ging de raads commissie van onderwijs en welzijn reeds akkoord met het voorstel door de voorzitter, wethouder mevr. Blom de Koek van Leeuwen gedaan. De open bare school De Springplank vervult, naast de christelijke Joris de Witte- school een belangrijke opvang voor leerlingen uit de nieuwe wijk Haas- wijk. Te weinig parkeermeters in centrum van Wassenaar WASSENAAR In het centrum van Wassenaar zijn veel te weinig parkeerplaatsen en parkeerme ters. Dit heeft een vertegenwoordiger van de cen trumwinkeliers gisteravond laten weten aan de raadscommissie ruimtelijke ordening. De winkeliers willen meer parkeerplaatsen en niet, zoals het vol gens hen nu gaat, een afname van 100 plaatsen. Ze zijn daarom tegen de verdere bebouwing van de Van Hogendorpstraat. Een uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen en parkeermeters zou een verster king van de positie van de Wassenaarse winkeliers betekenen. Wethouder Cocheret de la Morinière zei dat er in de gemeenteraad geen meerderheid te vin den is voor parkeermeters. De VVD is namelijk te gen. De wethouder wil nader overleg met de winke liers voeren. OEGSTGEEST De ge meentelijke plannen voor een wijkwinkelcentrum in Haaswijk en de dreigende vestiging van Macintosh in Oegstgeest hebben de Oegstgeestse middenstand in het geweer gebracht. Tijdens een algemene le denvergadering van de Stichting Winkelcentrum Lange Voort, die ook bij gewoond werd door be stuursleden van „Oegst geest Actief", werd er aandacht geschonken aan de gang van zaken. In opdracht van de gemeente is er door het Centraal Insti tuut van Midden en Kleinbe drijf een onderzoek verricht naar de haalbaarheid van een buurtwinkelcentrum in Haas- wijk. Het CIMK kwam tot de conclusie dat een centrum van ongeveer 1600 M2, als Haas- wijk afgebouwd is en 6000 in woners zal tellen, tot de moge lijkheid behoort. Een winkelcentrum dat overi gens, gezien de ligging ervan, maar 500 meter verwijderd ligt van het winkelcentrum Lange Voort. De opdracht van het CIMK, zo bleek gister avond, ging echter niet verder dan het peilen van de haal baarheid van een centrum. Het rapport dat uitgebracht is, vermeldt niet of het centrum Lange Voort de concurrentie wel kan dragen. Mevr. Drs. Taatgen deelde mee dat het CIMK niet moet worden gezien als belangenbe hartiger van de middenstand maar uitsluitend als een advi serende instantie. Mevrouw Groenin-Van Zoelen van het Kon. Ned. Onderne mers Verbond (KNOV) ver klaarde dat de provincie een bestemmingsplan als dat van Haaswijk niet zou geaccep teerd hebben als er geen win kelvoorziening in onderge bracht zou zijn. In het eerdere bestemmingplan van Haaswijk bedroeg het aantal vierkante meters voor winkelvoorzienin gen 600m2. Nu door het ver vallen van de secundaire pro vinciale weg nr. 6 het opper vlak van Haaswijk, dat be bouwd wordt, verdubbeld is heeft de gemeente ook het aantal vierkante meters buurt centrum maar verdubbeld. „De gemeente heeft niet nage trokken of dit wel juist was en verzuimd wettelijke verplich tingen na te komen. De thans geplande 1100 m2 is te veel. Het centrum is te groot om de ondernemers een redelijk be staan te verschaffen", aldus mevrouw Groeninx, namens het KNOV. Ook de heer Blom van het KNOV ging uitgebreid op de situatie in. Uit vele vragen bleek dat de Oegstgeestse mid denstand niet gelukkig is met de gang van zaken. Men zal te gen de plannen van de ge meente om voor de dagvoor zieningen (aangeduid met su permarkt) veel méér dan 600 m2 te bestemmen in beroep gaan. Dit als de inrichting van het onderhavige deeplan VIII ter visie zal worden gelegd. De heer Blom adviseerde de Oegstgeestse middenstanders om van het CIMK offerte te vragen voor een onderzoek dat de gehele Oegstgeestse middenstand betreft. Thans beschikt men over cijfers van 1975 en die zijn verouderd. Het KNOV is er van overtuigd dat eerder genoemde 600 m2 winkeloppervlak voor een dagsupermarkt voldoende is. In verband met de huidige Haaswijkplannen werd ook de naam van Dirk van der Broek genoemd De voorzitter van de Stichting winkelcentrum „Lange Voort" bracht verder de eventuele vestiging van de kleding-gi- gant Macintosh ter sprake. Als deze firma zich in het pand van garage Kamsteeg vestigt, zal dit gevolgen hebben voor winkeliers in de gehele regio. De uitlating van burgemeester Scheenstra, tijdens de onlangs gehouden raadvergadering als zou het assortiment van Ma cintosh verrijkend werken voor de gemeente werd sterk in twijfel getrokken. Boven dien verwacht men dat, als de vestiging doorgaat, een levens groot verkeersprobleem op de Geverstraat ontstaat. Niet al leen de Oegstgeestse winke liers maar ook het KNOV ziet geen heil in de komst van Ma cintosh naar Oegstgeest. Deze kleine pinguïn, die een paar dagen geleden Is geboren in het Dierenpark Wassenaar, voelt zich door de liefderijke behan deling van dierenverzorg ster Jacqueline Ruys heel wat veiliger dan voorheen. De uit Peru afkomstige Humboldt pinguin die luis tert naar de naam Jacky, werd door haar ouders nu niet bepaald met zorg en liefde ontvangen. Gelukkig is troetelkindje Jacky bij Jacqueline in goede han den en het is dan ook nau welijks een wonder te noe men dat zij zich de maal tijd uit het pipetje goed laat smaken. Er wordt ove rigens niet zo maar wat voedsel verstrekt, maar een zorgvuldig samenge steld recept in overleg met de Londense Zoo bestaan de uit gemalen vis, aange vuld met vitaminen, mine ralen en zout water. Gevolgen zure regen vallen mee in Wassenaar WASSENAAR De afde ling groenvoorziening van Wassenaar heeft gisteren de raadscommissie open bare werken meegedeeld dat het met de gevolgen van de zure regen in Was senaar voorlopig nog wel meevalt. Verzuring treft vooral naaldbomen en daarvan heeft Wassenaar er aanzienlijk minder dan loofbomen, die beter te gen zure regen bestand zijn. De mededelingen werden ge daan op verzoek van VVD- raadslid A. Pruijs, die zei gea larmeerd te zijn over tv-pro- gramma's en publicaties, in onder meer deze krant. „Het is absoluut noodzakelijk dat de raad een duidelijk beleid over het groen voert,aldus de li beraal. De fracties van CDA en PvdA steunen hem daarin. De raadsleden stelden gisteren dat al het mogelijke gedaan moet worden om verzuring te gen te gaan. Al is het vaak niet duidelijk wat de oorzaak is van het afsterven van een boom, steeds vaker wordt ge dacht aan de gevolgen van zure regen. Het afsterven van bomen betekent voor Wasse naar ook een financieel ver lies. De groene gemeente heeft veel meer bomen dan huizen, en al die bomen zijn samen meer dan 100 miljoen gulden waard. Wethouder mr. A.F. Cocheret de la Morinière zei dat Wassenaar zelf weinig kan doen. „Een echt actief beleid is onmogelijk, omdat we niet zelf de verzuring veroorzaken. De gemeente Wassenmaar kan geen fabrieken in het Ruhrge- bied sluiten", aldus de wethou der. RIJNSBURG/SASSEN- HEIM De Bollenrit leidt zondag weer enkele tientallen antieke rijtui gen met paarden ervoor door de Bollenstreek. Jaarlijks kijken velen naar dit kleurige schouw spel vol nostalgie, maar maar weinigen weten dat daarachter een heuse ver eniging schuilgaat die het rijden met aangespannen rijtuigen wil bevorderen. Dat is de Vereniging van het aangespannen paard „In 't Gareel", die onder leiding van voorzitter J.L. van der Geest uit Sassen- heim al negen jaar groeit en bloeit. De voorzitter is bij velen een „bekende onbekende", want hij rijdt I ieder jaar met zijn koetsje 1 mee in het Bloemencorso van de Bollenstreek. „Zijn" vereniging begon in mei 1975 met twaalf le den in Rijnsburg en telt- nu 140 actieve leden uit de hele streek en zelfs van verder zoals Utrecht. „Koetsiers zijn heel anders dan ruiters. Veel jovialer, ze helpen elkaar en er is geen haat en nijd, maar gewoon I gezellig onder elkaar", zo verklaart de voorzitter van onder zijn fraaie snor die hem als koetsier helemaal „af" maakt. Die gezelligheid is ook de reden geweest van de oprichting van de vereni ging negen jaar geleden. Een tiental eigenaars van aan spanningen kwam elkaar steeds weer tegen bij georga niseerde ritten en besloot ook daarbuiten eikaars gezel schap te zoeken. Het doel was het rijden met aanspan ningen en het overdragen van de kennis. Daarom wor den er ook regelmatig men-, dressuur- en hoefverzor- gingscursussen gehouden. Ook wisselt men gegevens uit over de antieke rijtuigen en manieren van inspannen. „Vroeger had elke stad zijn rijtuigbouwer, maar die zijn zo langzamerhand uitgestor ven. En met hen verdween de kennis van het bouwen in het graf, want er stond niets van op papier. Gelukkig zijn er steeds meer mensen, voor al jongeren, die er hun hobb- by van maken die wagens te restaureren en met de over gebleven vakkennis aan de slag gaan". Het rijden met een aanspan ning is volgens Van der Geest heel moeilijk. Dat blijkt onder meer uit het feit dat onlangs enkele mensen, die al jaren rijden, toch voor een men-examen zakten. „Het is veel moeilijker dan in een auto. Een dier kan in eens schrikken, een auto niet. Een paard heeft iedere dag andere nukken. Daarom duurt het ook zeker een paar maanden, als je aanleg hebt, voordat je onder begeleiding met een aanspanning op de weg kunt rijden. En dan nog moet overal op worden gelet. Een niet goed ingespannen paard levert problemen op. Eer je alleen al een tuig hebt opgedaan, alle riemen zijn verstelbaar en ze moeten precies op maat worden vast gemaakt. Bovendien zitten ook daaraan weer veel tradi ties vast. Die proberen wij, net als collega-verenigingen, in stand te houden. Zo zitten wij rechts op de bok volgens de Engelse traditie en wij rij den ook in Engelse stijl met een bepaalde manier van leidselvoering, dat is de meest volmaakte". Dit alles is belangrijk tijdens grote rit ten die tot klassementsritten zijn verklaard. Men moet er drie afleggen en een jury geeft punten voor het totaal: rijtuig, tuig, paard en kleding („het publiek kijkt juist in omgekeerde volgorde", lacht Van der Geest). Die punten worden naar een landelijk secretariaat gestuurd die uit zoekt wie de landelijke win naar is. „Vorig jaar won onze vereniging de eerste en tweede prijs bij de tweespan nen", vermeldt Van de Geest trots. Overigens is de Bollen rit van komende zondag ook een klassementsrit. Regels Iets geheel anders is de kle ding van de „bemanning" van de rijtuigen. Die wordt veelal zelf gemaakt en moet, ook al volgens de regels, pas sen bij het rijtuig: een opval lend detail is dat de kleur van de japon van de dame terug moet komen in het rij tuig. Ook voor de heren gel den strenge regels. „De koet sier van een enkelspan (rij tuig met één paard ervoor) moet een zwarte of grijze bolhoed en een grijs of don ker pak dragen. De koetsier van een gareelrijtuig of tweespan moet een grijs pak en een grijze hoge hoed dra gen. Bovendien moet een koetsier op welk rijtuig dan ook altijd een schoot (een enorm leren schort en var- Het echtpaar Van der Geest op hun jachtwagen. Zaterdag zullen in de Bollenrit zo'n 48 antieke rijtuigen door de streek rijden. Ze vertrekken bij het Want- veld in Noordwijk, wat na zes uur ook het eindpunt is. De rit voert via Leeuwenhorst naar Lisse en De Zilk. Onderweg zijn er enkele rust punten, maar om kwart voor zes hoopt men bij het Hof van Holland aan de Noordwijkse Voorstraat aan te komen. Daar worden de rijtui gen, paarden en berijders aan het publiek „gepresenteerd", er wordt een korte uitleg gegeven van de hele aanspanning. De route van de Bollenrit is als volgt: (10.30 Noordwijk) Wantveld, Bosweg, Koningin Wilhelminabou- levard, Hoofdstraat, Huis ter Duin straat, Duinweg, Northgodreef, Westeinde; (11.00) Langelaan bij Leeuwenhorst, 's Gravendamseweg, 't Soldaatje, Loosterweg-zuid met van 12.00 tot 13.00 pauze bij de Pun tenburg; (13.00 Lisse) Puntenburg, Spekkelaan, Van Lyndenweg, Sta tionsweg, (13.20) Keukenhof, Loos- terweg-noord, 3e Loosterweg, 2e Loosterweg, le Loosterweg, Mar grietenlaan; (De Zilk) Zilkerduin- weg, Sportlaan (14.30); (16.00 De Zilk) Zilkerduinweg, de Ruige Hoek, Vogelaarsdreef, Kapellebos- laan. Duinweg; (17.30 Noordwijk) Northgodreef, Duinwetering, Wete ringkade, Van Limburg Stirum- straat, Lindenplein, Voorstraat. Na de presentatie bij het Hof van Hol land rijdt men terug naar het Want veld via de Zeestraat, Nieuwe Zee weg, Duinweg, Quarles van XJtford- straat, Koningin Wilhelminaboule- vard, Hoofdstraat, Huis ter Duin straat, De Grent, Parallelboulevard. kensleren handschoenen dragen en moet hij de zweep in de hand hebben", vertelt Van der Geest geestdriftig. Als hij hierover begint blijkt pas aan hoeveel regels het rijden met een aanspanning gebonden is. „Dat van die zweep in de hand is heel be langrijk. Je werkt met die ren en je moet gelijk kunnen corrigeren. Je hebt niet zoals een ruiter de mogelijkheid met je benen te corrigeren. Je kan alleen gebruik maken van de leidsels, de zweep en je stem. Als er een jury is of een presentatie zoals in Noordwijk tijdens de Bollen rit, dan moet je officieel groeten. De koetsier moet de leidsels en de zweep in zijn linkerhand hebben en met zijn hoed in zijn rechterhand snel groeten door die 45 gra den naar beneden te bewe gen met de dichte kant van de hoed naar voren. Als een dame ment, moet zij de zweep ter groet recht boven haar rechteroog houden", noemt Van der Geest wat strenge voorschriften. Zijn vrouw vult aan met: „Als dame naast de koetsier mag je niet eens groeten, je mag alleen maar even een beetje hooghartig knikken". Onbetaalbaar „Men denkt altijd dat dit een elite-sport is, maar dat is het niet. De meesten zijn van huis uit opgegroeid met paar den, veelal op de boerderij. Bovendien kost elke hobby geld en je begint met een eenvoudig rijtuigje en een paard en dat breidt zich langzaam maar zeker uit. Het rijtuig, de paarden, de tuigen en de kleding kosten natuurlijk geld, maar mijn man stalt de paarden bijvoor beeld bij zijn broer op de boerderij. Als je dat in een manege moet doen, is het on betaalbaar", komt mevrouw Van der Geest ertussen. Het echtpaar heeft inmiddels be halve een ponywagen voor de kinderen drie antieke rui- tuigen, een mooie mosgroene Zwitserse panier die om- bouwbaar is van twee naar vier zitplaatsen, een dichte kerkbrik, die vroeger ge bruikt werd door de boeren en tuinders om naar de kerk te gaan en een jachtwagen. „Dat is de eenvoudigste, maar die rijdt het lekkerst", stelt Van der Geest die het rijden met aanspanningen omschrijft als een hobby voor het hele gezin. Bij veel ritten gaat het hele gezin mee en wordt voor onderweg de picknick-mand meegeno men en ook vakanties wor den vaak met paard en wa gen beleefd. Buiten die ritten kan men le den van de vereniging in het hele land regelmatig tegen komen als ze op uitnodiging ergens rijden, de eigen maandelijkse rit volbrengen en meedoen aan het in de streek zo populaire ringste ken bij Oranje- of andere feesten. Een bijzonderheidje was de deelname aan de tele- viesieserie „Armoede". Bij veel scènes, zoals aan de He rengracht in Leiden en op het strand bij Katwijk en Noordwijk, werd opgetreden als bakker en schelpenvis sers. Iets anders was de jong ste Koninginnedag in Den Haag waar twee leden van „in 't Gareel" de paarden trams van de koninklijke fa milie bestuurden. En elke keer weer moeten daarvoor de tuigen en wagens worden opgepoetst en de kleding ge wassen en gestreken. „Je bent zeker een hele dag te voren in touw om alles te poetsen", vertelt mevrouw Van der Geest, wijzend op de bestofte Zwitserse panier en alle gewassen tuigen die in de garage staan en hangen. ASTRID SCHOORDIJK LEIDERDORP Het plan van de Biologie Werkgroep Leider dorp voor de realisering van een Milieu Educatief Centrum werd gisteravond enthousiast ontvangen door de raadscommisise onderwijs. Het centrum moet worden gerealiseerd in de buurt van de boerderij De Houtkamp. De werkgroep ijvert al jaren voor de totstandkoming van een Milieu Educatief Centrum die ook ten dienste van het onderwijs zal staan. Het gebrek aan fi nanciën leek aanvankelijk een spaak in het wiel te steken. De gemeente bleek bij de begrotingsbehandeling niet meer dan 8.000.- per jaar uit te willen trekken. Niet genoeg om de stich- tingskosten van het centrum van 80.000.- te dekken. Een fi nanciële truc moet er voor zorgen dat er een bedrag van 54.000,- op tafel komt. Het college wil dit bedrag dat te boek staat als overschot van de stichtingskostenvergoeding van de openbare kleuterscholen in de wijk Binnenhof bestemmen voor de bouw van het centrum in de Houtkamp. De inmiddels ge vormde stichting moet het ontbrekende bedrag door middel van subsidies zien binnen te halen. Een aanvraag van 20.000,- is al ingediend bij het Wereldnatuurfonds. Zelfwerkzaamheid van de bestuursleden moet er voor zorgen dat de kosten binnen de per ken blijven. Een snelle besluitvorming waarop het stichtingsbe stuur hoopte zit er niet in. De raadscommissie bleek er een voor stander van eerst de raadscommissie financiën en de raadscom missie welzijn te raadplegen. Dat betekent dat de gemeenteraad zich pas eind juni over de totstandkoming van een Milieu Edu catief Centrum kan uitspreken. Het raadscommissielid A. Wes- seling (PvdA) deed nog een poging een tussentijdse gecombi neerde vergadering van beide commissies te laten houden. Maar dat ide werd door wethouder J. Bezemer (PvdA), die daar slech te ervaring mee had, van de hand gewezen. MINISTER VINDT PLANNEN TE DUUR DEN HAAG Minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken wil met de Tweede Kamer overleg plegen over het voornemen tot intrekking van het wetsontwerp tot splitsing van de provincie Zuid-Holland. Hij heeft dit voornemen gisteren bekendgemaakt in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. De be windsman wijst er op dat uit het eindverslag van de Tweede Ka mer van 16 februari verdeeldheid over de aanvaardbaarheid van het wetsvoorstel blijkt. Deze verdeeldheid hangt, aldus Rietkerk in zijn brief, samen met de vraag of de nieuw in te stellen provincies een uitgebrei der pakket taken en bevoegdheden zouden moeten krijgen dan het huidige en met de indeling van een aantal gemeenten. Minister Rietkerk voegt daaraan toe dat de meningsverschillen in de Tweede Kamer over de wenselijkheid van splitsing de verdeeldheid in de maatschappij weerspiegelen. „Veel Zuid-Hol landse gemeentebesturen zijn het oneens met elkaar waar het gaat om splitsing en de meningen van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland en het bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond staan lijnrecht tegenover elkaar", aldus de bewinds man. Minister Rietkerk wijst er in zijn brief aan de Tweede Kamer op dat de financiële positie van het Rijk realisering van de splitsing steeds problematischer maakt. „De splitsing vergt zoals bekend extra incidentele en structurele financiële middelen. In de hui dige begrotingssituatie kunnen deze alleen gevonden worden door ombuigingen op andere posten", aldus de bewindsman. Een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland deelde giste ren in een reactie mee niet verheugd te zijn over het voornemen tot intrekking van het wetsontwerp. Zuid-Holland is immers al tijd voorstander van splitsing geweest, echter wel gekoppeld aan een uitbreiding van de bevoegdheden van de provincies, aldus de woordvoerder. Nu het kabinet daar niet voor voelt, beoor deelt Zuid-Holland het voornemen tot intrekking als „verstan dig", zo liet hij weten. De CDA en PvdA in de Tweede Kamer zijn voorstander van het doorgaan van de splitsing. S. Faber, woordvoerder van de CDA-fractie in de Tweede Kamer over de splitsing van Zuid-Holland: „Er zijn mij geen nieuwe feiten be kend., De financiële gevolgen van splitsing waren vorig jaar, toen de minister zich nog vierkant vóór splitsing uitsprak, al be kend. Ik vraag me daarom af wat hem nu heeft doen besluiten tegen splitsing te pleiten", aldus Faber. De CDA-woordvoerder is nog steeds heilig overtuigd van de noodzaak tot de vorming van de twee nieuwe provincies. Het CDA is bereid over een uit gebreider takenpakket voor de twee provincies te overleggen met de PvdA. PvdA-woordvoerder H. Alders vindt dat het CDA en zijn partij „eens moeten praten, over een gezamenlijke aanpak van de splitsingsproblemen. Als de heer Faber denkt aan een soort aparte status voor de twee nieuwe provincies, betekent dat ver moedelijk toch meer taken. Dat gaat dan toch iets de kant op van de provincies-nieuwe-stijl". Mochten CDA en PvdA inder daad samen ageren tegen het voornemen van minister Rietkerk, dan bestaat een kamermeerderheid voor splitsing en kan de mi nister weinig anders dan de vorming van twee nieuwe provin cies door te zetten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7