Leidse organisator sportmanifestaties verdacht van fraude „Ik hoop een trouw supporter van Go Ahead Eagles te worden Terrein openbare binnenstadschool nauwelijks vervuild Ciidae (Souiant POLITICI EN ARTIESTEN VOETBALDEN VOOR NIETS 'LEIDEN DONDERDAG 3 MEI 1984 PAGINA 3 I Hoorzitting meubelboulevard LEIDEN Gedeputeerde Sta ten houden donderdag 10 mei een hoorzitting over de reali sering van een meubelboule vard in of buiten Leiden. De hoorzitting is bedoeld om dui delijkheid te krijgen over de fj,bezwaren die zijn ingediend tegen het bouwplan in het Lei- derdorpse Elisabethhof. Bo- vendien willen GS weten hoe er gedacht wordt over de overigens nog niet ingediende J aanvraag om medewerking van de gemeente Leiden voor rj de bouw van een meubelbou- 'levard aan de Plesmanlaan. Lakenhal zoekt sponsors LEIDEN Stedelijk museum De Lakenhal zoekt sponsors die willen bijdragen in de restauratiekosten van 150 schilderijen. Deze restauratie kost 750.000 gulden en aangezien De Laken hal over „slechts"/200.000 gulden beschikt, moet via gulle geld gevers een half miljoen gulden op tafel komen. Men zoekt steun bij het bedrijfsleven en kunstlievende particulieren. Vanaf zaterdag 12 mei is in De Lakenhal aan de Oude Singel de expositie „Schilderijen zoeken sponsors" is te zien. Daar kunnen belangstellenden de 150 restauratie behoevende kunstwerken zien. De schilderijen zijn eigendom van het museum en zijn van vóór 1900. De restauratiekosten variëren van 15.000 tot 500 gulden. Op de tentoonstelling kan men ook schilderijen bezichti gen die in het afgelopen jaar zijn gerestaureerd. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij De Lakenhal tel. 071-254620. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur open. Op zon- en feestdagen van een tot vijf uur. Rozentuin in brand LEIDEN De rozentuin van een 85-jarige vrouw, die aan de Koninginnelaan woont, is gisteren in brand gestoken. De politie vermoedt dat de dader een jongeman uit de buurt van de Koninginnelaan is. Diefstal sieraden LEIDEN Uit een woning aan de Titus Brandsmalaan zijn vorige week 12 ringen, een medaillon en 4 gouden tientjes gestolen. De eigenares, een 71-jarige Leidse vrouw, deed gisteren aangifte van deze diefstal die vermoedelijk is gepleegd met een valse sleu tel. Het gaat om gouden, zil veren en platina ringen die zijn bezet met edelstenen. Vijf Mei in teken van anti-fascime LEIDEN De 4/5 mei werkgroep organiseert op 4 mei vanaf 21.00 uur een culturele avond in het Antonius clubhuis. Op 5 mei heeft in de Hooglandse kerk een inloopmarkt plaats met als thema 'Nederland bevrijd'. De werkgroep roept op 4 mei te her denken en 5 mei te vieren juist nu fascisme en racisme de kop op steken. Leiden kent twee organisaties die rond de vijfde mei tal van ac tiviteiten organiseren. De Stichting 5 mei comité die vooral her denking en bevrijding wil vieren en de 4/5 mei werkgroep voortgekomen uit het anti fascisme overleg en het comité Lei den tegen fascisme die middels de herdenking vooral strijdt tegen het opkomend fascisme. Vrijdagavond begint onmiddellijk na de stille tocht en de krans- legging (ongeveer 21.00 uur) een culturele avond in het Antoni- usclubhuis. Hier zullen liederen en gedichten ten gehore worden gebracht. De volgende dag heeft van 11 tot 16 uur een inloop- markt plaats waarbij onder meer wordt opgetreden door een Turkse en een Chileense groep. 5-mei tentoonstelling geopend De secretaris generaal van het ministerie van WVC, de heer Gijsbers, opende gisteravond de tentoonstelling 'Verzet als reaktie op de jodenvervolging' die tot en met 8 mei in het Waaggebouw in Leiden wordt gehouden. Onder de vele be langstellenden bevonden zich onder meer burgemeester C. Goekoop en cultuur-wethouder P.H.Schoute. De expositie is ingericht door de Stichting 5 mei comité. Aan de tentoonstel ling is meegewerkt door Nederland, W. Duitsland, Israel, De nemarken en Noorwegen. Verkeerslichten op Voorschoterweg LEIDEN Provinciale Wa terstaat begint deze week met de aanleg van een verkeers lichteninstallatie op het kruis- punt Voorschoterweg/Roose- veltstraat. Hiermee wordt beoogd de verkeersveiligheid op dit kruispunt te verbeteren. Binnen twee jaar tijd vonden 1 er op het kruispunt 44 onge- vallen plaats waarvan één met dodelijke afloop. Tegelijkertijd wordt begonnen met de aanleg van een bus baan langs de Vlietkant van de Voorschoterweg tussen Churchilllaan en Roosevelt- straat, onderdeel van het bus banenplan in de regio Leiden. De bus zal bij de aan te leggen stoplichten een voorkeursbe handeling krijgen. De werk- I zaamheden nemen ongeveer twee maanden in beslag. Het verkeer op de Voorschoterweg zal hier enige hinder van on- i dervinden. (ADVERTENTIE) 500 m2 ZONNIGE IDEEËN HAND.0ND. JAN v.d, MEER B.V. Noordeinde 45-53 Hoelofarendsveen Tel. 01713-9008 LEIDEN/KATWIJK De 33-jarige Leidse orga nisator van grootscheepse sportieve manifestaties voor goede doelen is dins dag in zijn woning op ver denking van valsheid in geschrifte en verduiste ring aangehouden. Prinses Juliana, oud-premier Van Agt, Danny Kaye, talrijke prominente politici en veel wetenschappers, vooral van het Leids Aca demisch Ziekenhuis en de Leidse Universiteit, heb ben zich in de afgelopen jaren ingespannen voor het welslagen van de door de Leidenaar georgani seerde evenementen. De Leidse organisator is aan gehouden omdat hij 25.000 gul den, bestemd voor diverse goe de doelen, in eigen zak zou hebben gestoken. Maar niet al leen „goede doelen" zouden zijn gedupeerd, ook bedrijven die goederen leverden zouden nog steeds openstaande reke ningen van soms enige duizen den guldens hebben. De politie heeft van de 25 mille niets te ruggevonden. Bewondering De Leidenaar, portier van pro fessie, verwierf nationale faam met twee zeer grote manifesta ties in Leiden. Hij slaagde er met veel enthousiasme in om vele prominenten met schijn baar speels gemak naar Leiden te lokken. „Hij kreeg dingen voor elkaar, die niemand an ders lukten. Voor hem ging elke deur open. Wij hadden al tijd veel bewondering voor de manier waarop hij dat deed", zegt één van degenen die be trokken was bij de organisatie van de verschillende wedstrij den. In de zomer van 1981 werd zo'n uniek voetbaltoer nooi gehouden op de velden van voetbalvereniging Rood- enburg. Prinses Juliana ver richtte de aftrap en talrijke le den van de Tweede Kamer vormden een team dat streed tegen een team van topfunc tionarissen uit het bedrijfsle ven. De baten kwamen ten goede aan het Prinses Beatrix Fonds. Een jaar later werd een soortgelijke manifestatie ge houden op de velden van UVS. Toen was Danny Kaye de smaakmaker, terwijl Pieter van Vollenhoven voor de af trap van de prominenten-wed strijd zorgde. De baten waren bestemd voor Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naties. Volgens een woord voerder van Unicef is er van oneffenheden bij deze mani festatie geen sprake geweest. „Na afloop is er een accoun tantsrapport opgemaakt en wij hebben een aanzienlijk bedrag ontvangen." Zeehospitium Een „goed doel" dat nooit geld zag is het Zeehospitium Rijn land in Katwijk. Begin augus tus vorig jaar werd op de vel den van Quick Boys een voet balwedstrijd gehouden met een aantal artiesten, politici en oud-Oranje spelers. Ook hier zou de opbrengst aan het goe de doel beschikbaar worden gesteld, volgens folders die toen werden verspreid was de manifestatie ten bate van „het gehandicapte kind". Deze wat vage omschrijving werd later nader omschreven met doelen als het Katwijks Zeehospitium. Een woordvoerder van het Zeehospitium verklaarde gis teren nog nimmer iets van enige baten te hebben gezien, terwijl men ook zelf met vrij willigers in Katwijk aan het evenement deelnam. „In Kat wijk werd vorig jaar overigens eveneens een huis-aan-huis- collecte gehouden en ook de opbrengst daarvan is nooit bij ons beland", aldus de woord voerder. Stukjes en beetjes De zaak kwam aan het rollen toen namens de Stichting Eve nementen Katwijk op 17 april van dit jaar bij de Leidse poli tie aangifte werd gedaan we gens valsheid, in geschrifte en verduistering. Volgens de stichting zou de penningmees ter annex p.r.-functionaris de 33-jarige Leidenaar, die nu is aangehouden verant woordelijk zijn voor het niet kloppen van de kas van de stichting. De Leidse recherche stelde een uitgebreid onder zoek in en besloot begin deze week dat er genoeg redenen waren om de man aan te hou den. Volgens een woordvoerder van de politie zorgde de Leide naar ervoor dat alles op papier in orde leek, maar intussen stak hij de 25 mille met stukjes en beetjes in eigen zak. Hij viel door de mand toen andere leden van het stichtingsbe stuur in de gaten kregen dat toch niet alles in orde was. Van die overige bestuursleden was overigens niemand be reikbaar voor commentaar. WAAL GEÏNSTALLEERD TOT BURGEMEESTER VAN DEVENTER In de watten... De nieuwbakken burgemeester van Deventer, C. Waal, werd bij zijn benoeming door de inwoners van Deventer in de watten ge- legd. Een initiatief van het Leidse PvdA-gemeenteraadslid W. van i der Pluijm die voor deze gelegenheid een grote doos met zakjes watten uit Leiden had meegenomen en deze de Deventenaren ter beschikking stelde. „Jammer dat Waal Leiden verlaten heeft maar erg plezierig voor de inwoners van Deventer die naar mijn mening deze Waal in de watten zouden moeten leggen", stelde Van der Pluijm vast. DEVENTER/LEIDEN Tijdens een sobere maar druk bezochte plechtig heid is mr. C. Waal gister middag geïnstalleerd tot burgemeester van Deven ter. Waal volgt de heer H. Posthuma op die per 1 april met de VUT is ge gaan. Waal stelde de De ventenaren in het vooruit zicht dat hij hun stad niet wil leren kennen vanach ter zijn bureau maar dat hij zich actief in het dage lijkse Deventer leven zal storten. De kersverse bur gemeester, die zich in Lei den nimmer als getalen teerd voetballer ontpopte, hoopt zich in Deventer ac tief met de (voetbal)sport op eredivisieniveau bezig te houden. „Als supporter kan ik wellicht een ver sterking van Go Ahead Eagles zijn", aldus Waal. Loco-burgemeester B.J.M. Duimel hangt mr. C.J.D. Waal de ambtsketen om. Enkele honderden personen waaronder B en W, raads leden en ambtenaren uit Lei den hoorden Waal gister middag betogen dat hij een burgemeester voor alleman wil zijn. „Ik heb de ambitie om burgemeester te zijn voor geheel Deventer en voor alle mensen in de stad. Dat wil zeggen voor alle wijken in Deventer en voor alle bevol kingsgroepen. Vooral voor de minderheden. Als burge meester wil ik voor iedereen toegankelijk zijn en naar ie dereen luisteren". De fractieleiders in de De venter gemeenteraad maak ten de voormalige Leidse wethouder duidelijk dat hij van harte welkom is. Het geen overigens al eerder bleek uit de unanieme keuze van de vertrouwenscommis sie voor de heer Waal. „Het moet een unieke stad zijn wanneer zelfs de VVD de voorkeur aan een socialist geeft", aldus de plaatselijk PvdA-fractievoorzitter. Vanuit de VVD-fractie werd Waal opgeroepen niet alleen onafhankelijk en onpartijdig, maar ook een flinke vent te zijn wanneer het gaat om handhaving van openbare orde en veiligheid. Waal be loofde naar onpartijdigheid te streven zonder zijn soci aal-democratische achter grond te verlochenen. Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn dat een burgemeester zich terughoudend moet op stellen in politiek gevoelige zaken. Waal: „Meer nog dan wethouders zal ik mij richten op coördinatie van beleids voorbereiding en het over bruggen van tegenstellin gen". De Belgische groep The Honeymoon Killers treedt morgenavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Er zijn inmiddels drie langspeelplaten door deze formatie uitgebracht, waarvan „Les tueurs de la lune de Miel" de meest recente is. Het concert be gint om negen uur, de toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. LVC-leden betalen zes gulden. Stads wandeling Sedert een jaar kent Leiden het fenomeen stadsgidsen: vijf dames en twee heren die alle dagen van de week klaar staan om groepen bezoekers door de stad te leiden. Met in gang van zaterdag 5 mei (tot en met 15 septemberstart de VVV met stadswandelingen op de zaterdagochtend onder leiding van een gids. Deze wandelingen beginnen om half elf bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein en duren on geveer anderhalf uur. De kosten van deelname bedragen drie gulden per persoon met een maximum van tien gul den per gezin. De wandeling voert langs allerlei karakte ristieke plekjes in de binnenstad en eindigt met een rond leiding door het stadhuis. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) wordt zaterdag 5 mei de tweewekelijkse swingavond gehou den. Op het zoldercafé treedt de Leidse groep Cadillac Walk op. Vanaf negen uur kan er worden geswingd, het optreden van Cadillac Walk begint rond half elf. De toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder, LVC-leden moeten f 1,50 betalen. Aniba De groep Holland-Amerika-lijn geeft morgenavond een concert in Aniba's muziekkamer aan de Herenstraat 1. Deze formatie speelt muziek uit Amerika (blue grass, appa- lachian), Engeland en de Balkan. De Holland-Amerika-lijn bestaat uit: Hans Troost (viool), Giel de Banjo (banjo) en Marc Emory (gitaar). Het concert begint om negen uur. Holland-Amerika-lijn. Film Op het filmprogramma van het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 staat voor zondag 6 mei de film „Children of the mist" op het programma. De film, die om drie uur begint, duurt ongeveer 30 mi nuten en gaat over de Toehoes, die oorspronkelijk in een geïsoleerd deel van Nieuw-Zeeland woonden. Steeds meer Toehoes trekken de laatste wijd weg naar de grote steden vanwege slechte economische en socia le omstandigheden. Het is gebleken dat zij temidden van de westerse cultuur hun eigen identiteit hebben weten te behouden. Kindervoorstelling Micro-theater Imperium aan de Oude Vest 33e geeft zon dagmiddag 6 mei een kindervoorstelling. Het stuk dat ge speeld gaat worden heet „min 8" en is bestemd voor kinde ren boven de acht jaar. De voorstelling begint om half drie. De toegangsprijs bedraagt drie gulden voor kinderen en zes gulden voor volwassenen. Wandeltocht Om de aanschaf van nieuwe kerkramen voor de SL Le- onarduskerk aan de Haagweg te financieren, wordt op zondag 6 mei een puzzel-wandeltocht gehouden. Deel name kost f2,50 per persoon voor volwassenen en fl voor kinderen. Tussen 12.00 en 14.00 uur kan vertrok ken worden vanaf het parochiehuis aan de Haagweg 14. Voor de winnaars zijn prijzen beschikbaar, terwijl ieder deelnemend kind een attractie ontvangt Inlich tingen bij G. Rozemeijer, telefoon 153692/761692. De restauratie van de kerkramen gaat 100.000 gulden kos ten. Onlangs werd een comité opgericht dat zal trach ten het geld bij elkaar te krijgen. Het is mogelijk voor vijf gulden donateur te worden of giften te storten op gironummer 757295 ten name van actie kerkramen. NOG SLECHTS ZES BEZWAARSCHRIFTEN OVER LEIDEN De bouw van de openbare binnenstadschool is weer een stapje dich terbij. Het terrein aan de Vliet de ver binding tussen het Rapenburg en de Boi- sotkade waar vroeger de Sijthoffdrukkerij stond, dat nu braak ligt en waar de nieu we school moet komen is nauwelijks vervuild. Onderzoek dat in opdracht van de gemeente is gedaan, heeft uitgewezen, dat weliswaar enige schadelijke stoffen in de bodem zitten, maar dat de concentra ties zo laag zijn dat niet tot sanering hoeft te worden overgegaan. De gemeente hoopt in het vooijaar van 1985 met de bouw van de school te beginnen en een jaar later zou de school dan geopend kun nen worden. Vervuiling van de bodem was een van de factoren, die vertraging van de bouw van de school tot gevolg zou kunnen hebben. Bij de gemeente was ongerustheid ont staan over de mogelijke vervuiling van het terrein aan de Vliet nadat op het Leidse Stadhuis bekend werd, dat een stuk grond aan de Wagenstraat in Den Haag, waar ook een drukkerij van Sijthoff heeft gestaan, was vervuild. Daar werden onder meer oliën gevonden en ook vanuit de Leidse gemeenteraad werd toen ge vraagd om een bodemonderzoek aan de Vliet. Volgens milieu-ambtenaar A. van den Berg „ziet het er goed uit". „Het is ons erg meegevallen, de vervuiling is niet zorg wekkend. Na dat geval met Sijthoff in Den Haag en omdat je weet dat bij een drukkerij met allerlei schadelijke stoffen als lood en oplosmiddelen wordt gewerkt, waren we bang dat de grond gesaneerd zou moeten worden. Dat blijkt gelukkig niet nodig". Eén van de stoffen die wel werd gevonden, maar volgens Van den Berg in een zeer geringe hoeveelheid, is tolueen. Als er echt van gifgrond sprake zou zijn geweest, dan had dat voor vertraging van de bouwplannen voor de school kunnen zoreen en bovendien had het de aemeente veel geld kunnen kosten om grond schoon te maken of af te graven. De gemeente poogt al een paar jaar een nieuwe openbare school in de binnenstad te bouwen. Er waren plannen voor de Kaasmarkt en de Garenmarkt, maar on der meer een stroom van bezwaarschrif ten leidde ertoe, dat uiteindelijk gekozen werd voor de Vliet. Maar ook dat bleek een lokatie die niet bij iedereen in even goede aarde viel. Tegen het zogeheten be stemmingsplan Sijthoff, dat werd ontwor pen om de school aan de Vliet mogelijk te maken, werden 93 bezwaarschriften inge diend. Het merendeel was afkomstig van van niiHprc van Ho naastpplpopn Haanctra- school. Men was bang voor teveel concur rentie voor de eigen basisschool die pas is gestart. Ook een aantal buurtbewoners wees het idee om aan de Vliet een school te bouwen af. Zij zagen aan de Vliet liever woningen verrijzen. De omwonenden voelden zich door de gemeente in hun hemd gezet nu kort na de vaststelling van het daar geldende bestemmingsplan een deel daarvan wordt gewijzigd. Een aantal omwonenden maakte ook be zwaar tegen het opnemen van een groot schalig gebouw in een gebied dat tot be schermd stadsgezicht is verklaard. Uit het feit dat momenteel nog steeds geen teke nineen van de eevel beschikbaar ziin. kan worden afgeleid dat het enige hoofdbre kens kost op deze plaats een geschikt en betaalbaar gebouw te ontwerpen. Op de gemeenteraad maakten de inge diende bezwaren geen indruk. Daar wer den de 93 stuks van tafel geveegd. Bij de provincie Zuid-Holland zijn inmiddels slechts zes bezwaarschriften tegen de wij ziging van het bestemmingsplan inge diend. Het provinciaal bestuur wil pas in het voorjaar van 1985 een hoorzitting over de bezwaarschriften houden zodat het Leidse gemeentebestuur van een versnel de procedure gebruik zal moeten maken om in 1985 met de bouw van start te kun- J

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3