Ierse politici willen stapsgewijze hereniging Nederland prominent aanwezig op tuinfestival in Liverpool Nimeiri voert verborgen oorlog in Zuid-Soedan Perscensuur in Suriname gedeeltelijk opgeheven Israël eist vrijlating diplomaten iBUITENLAND QeidwOowMMt DONDERDAG 3 MEI 1984 PAGINA 15 hadaffy waarschuwt tanden die zijn tegenstanders herbergen f*RIPOLI De Libische leider, kolonel Ihadaffy, heeft Groot-Brittannië en an dere landen die „Libische terroristen her ergen" gewaarschuwd dat hij hen zal effen waar hij kan. p een persconferentie in Tripoli beschul digde Khadaffy de Britse regering van Darbarisme zonder weerga". Hij zei dat Britse politie de wapens die zij in de ormalige Libische ambassade heeft ge- snden er zelf had neerlegd. Gevraagd of Libië de betrekkingen met Londen zou eëindigen, antwoordde Khadaffy dat het esluit van Groot-Brittannië de banden te erbreken eenzijdig is. FRANSE AANKLAGER ACHT UITLEVERING ONTVOERDERS VAN HEINEKEN MOGELIJK PARIJS Het openbaar ministerie in Parijs vindt dat Frankrijk twee verdachten in de ontvoeringszaak-Heineken aan Nederland kan uitleveren op grond van wederrechtelij ke vrijheidsberoving en afpersing. Gisteren betoogde de advocaat-generaal bij het Hof van Appèl in Parijs dat het Hof kan instemmen met uitlevering op deze gronden, hoewel deze niet zijn opgenomen in het uitle veringsverdrag tussen Nederland en Frank rijk. De twee verdachten, de 26-jarige Cor van H. en de 25-jarige Willem H. verzetten zich tegen uitlevering op grond van afpersing en vrijheidsberoving. Als zij op basis van deze misdrijven aan Nederland worden uitgele verd staan zij er hier ook voor terecht. Moskou protesteert tegen ondervraging geleerde MOSKOU De Sovjet-Unie heeft giste ren geprotesteerd tegen de wijze waarop een Sovjet geleerde door Amerikaanse au toriteiten is ondervraagd. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Amerikaanse ambassadeur in Moskou ontboden en het incident „een grove pro vocatie" genoemd. Het Russisch protest volgde na een inci dent, waarbij de geleerde Sergei Kozlov was betrokken. Kozlov, die enkele gast colleges in de VS had gegeven, zou door Amerikaanse functionarissen zijn onder vraagd om vast te stellen of hij werkelijk weer terug wilde naar de Sovjet-Unie. De ondervraging zou hebben plaatsgevonden op het vliegveld en vijf uur hebben ge duurd. Joodse extremisten bekennen aanslag op Universiteit van Hebron TEL AVIV Twee joodse verdachten, die afgelopen weekeinde zijn gearresteerd in verband met de recente po ging een aantal Palestijnse bussen op te blazen, hebben be kend betrokken te zijn geweest bij de aanslag op de isla- mitsche universiteit in Hebron, die in juli 1983 plaatsvond. Dat heeft de Israëlische media gisteren bekend gemaakt. Bij de aanslag kwamen drie Palestijnse studenten om het leven en raakten enkele tientallen mensen gewond. In goedingelichte kring is vernomen dat de verhoren van de gearresteerde joodse extremisten mogelijk ook leiden tot de oplossing van het onderzoek naar de aanslagen op de Pale stijnse burgermeesters van Nabloes en Ramallah. |L (Van onze correspondent) ■JONDEN De vier oornaamste partijen van le Ierse republiek hebben jroot-Brittannië gisteren ingeroepen deel te nemen lan een grondwettelijke conferentie over de kwes- ;ie Noord-Ierland. Zij vin- len dat de strijd tussen katholieken en protestan- en in Noord-Ierland kri- ieke proporties heeft aan genomen en stellen dat itapsgewijze hereniging ivan de Ierse republiek en ye door protestanten over- leerste Britse provincie Joord-Ierland de enige /eg is die tot vrede leidt. )at staat in een gezamen- ijk rapport van de partij- n die zich in het zoge naamde Nieuw Ierland 'orum hebben verenigd op initiatief van de Ierse premier Garret Fitzge rald. In Londen zei de Britse minis ter van Noord-Ierland, James Prior, dat hij de inhoud ervan grondig zou doornemen. „Het bevat belangwekkende sugges ties", verklaarde Prior, „maar het is een nationalistisch rap port en we weten allemaal, dat de meeste Noord-Ieren niet van een verenigd Ierland wil len weten. Ik vind het niet juist dat het Forum alleen op lossingen op lange termijn voorstelt en niets suggereert dat in korte tijd tot herstel van de vrede in Ierland zou kun nen leiden". Londense waar nemers vragen zich af, of het Forum-rapport na verloop van tijd als een stoffig boekdeel bij premier Thatcher in de la zal blijven liggen, of'dat het wer kelijk zal leiden tot de oplos sing van het Ierse probleem, dat al zoveel bloed en tranen heeft gekost. De bedoeling van de opstelling van net rapport was onder meer suggesties te doen waarover Groot-Brittan nië en Ierland zouden kunnen praten tijdens een topconfe rentie tussen de premiers Thatcher en Fitzgerald. That cher maakt geen aanstalten om een topbijeenkomst op touw te zetten. Zij is geneigd de protestanten van Noord- Ierland te steunen in hun op vatting, dat hun provincie Brits is en dat de Brit moet blijven. De meeste suggesties zijn inderdaad sterk nationa listisch getint. De eerste luidt, dat Ierland opnieuw een on deelbare staat moet worden. De tweede stelt een federaal Ierland voor, terwijl de derde gewag maakt van een systeem van gezamenlijk toezicht over Noord-Ierland, waar Dublin dan precies evenveel soeverei ne rechten zal hebben als Lon den. De exclusieve invloed van het katholicisme zou in een nieuwe grondwet moeten worden teruggedrongen. Bloemen voor Yvonne Fletcher De bloemen, die hier tegen de stoeprand op St.James Square liggen, markeren de plek waar de Britse agente Yvonne Fletcher op 17 april werd gedood door machinevuur uit de Libische ambas sade. Gisteren mocht het publiek voor het eerst sinds de schietpartij weer langs het ambassadege bouw lopen en rijden. [Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Britse konin gin Elizabeth II heeft gisteren n het Noordengelse Liver pool een groot internationaal uinfestival geopend, waaraan neer dan dertig landen deel- ■n. Afgelopen jaar was Jïelgië de eerste vreemde na- _lie die zich bereid verklaarde een eigen tuin tot stand te prengen. Ook Nederland is iterk vertegenwoordigd. 3et tuinfestival vindt plaats >p ongeveer drie kilometer :en zuiden van het centrum van Liverpool. Drie jaar gele ien deden zich daar ernstige ■assenrellen voor. Op braak- ide grond van 150 hecta- e die vroeger een vuinisbelt was, werd vrucht bare aarde aangebracht om kunstmatige heuvels, zachte glooiingen en ruimte voor 58 verschillende tuinen tot stand te kunnen brengen. Het was een project dat bijna 31 mil joen pond kostte. Pas wan neer het internationale tuin festival meer dan drie miljoen bezoekers gekregen heeft (sommige Britten betwijfelen dat dit zaL gebeuren), kan het zichzelf financieren. Het tuinfestival blijft geopend tot 14 oktober van dit jaar; de toegangsprijs bedraagt 3.50 pond. Voor dat bedrag mag men naar hartelust per minia tuur stoomtrein of electrische trein dwars door de uitge strekte festivalruimte rijden. Als het sprookje uit is, wordt de grond in losse percelen verkocht. De deelnemende landen hebben er 250.000 bo men en 330.000 bloembollen geplant. Daarnaast vonden ze nog geschikte plaatsen voor niet minder dan 270.000 tuin planten, waaronder struiken, bloemen en heesters. Nederland hoopt uiteraard door deelneming aan de ten toonstelling de belangstelling bij de Britten voor zijn tuin- bouwprodukten te kunnen vergroten. Er wordt uitgepakt met een tuin waarin tulpen en andere bolbloemen er een feest voor het oog van maken. Verder zijn er ornamentele planten, heesters, bomen en sierstruiken. Van Nederland se zijde werd gestreefd naar grote verscheidenheid en ac tie. Sterk verschillende ten toonstellingen in een fraai pa viljoen, die veel weg heeft van een moderne broeikas met zwart geschilderde stalen geraamten, hebben onder meer tot doel de nieuwsgie righeid van steeds opnieuw terugkerende bezoekers te wekken. Praktisch om de veertien dagen zal daar iets anders te zien zijn. In het midden van de Neder landse tuin is'een fraaie vijver aangebracht, die hem een echt Hollands karakter geeft. De bekende Nederlandse beeldhouwster Nenne van Dijk, die in Engeland woont, heeft enkele speciale beeld houwwerken gemaakt, die de pracht en de schoonheid van het water demonstreren. De aantrekkingskracht van de Nederlandse tuin in Liver pool wordt nog vergroot door een twaalf meter hoge ultra moderne windmolen, die elec trische stroom produceert voor verlichting en verwar ming. Nederland volgt hier mee in zekere mate het voor beeld van de stad Liverpool, die onder het terrein van het internationale tuinfestival grote hoeveelheden methaan gas wegpompt dat uit de vroe gere vuilnisbelt komt en naar schatting nog vijftien jaar lang gebruikt zal kunnen worden voor verlichting en verwarming. Britse helikopter maakt noodlanding op Noordzee LONDEN Alle 47 inzitten den van een Britse Chinook- helikopter zijn gisteren gered, nadat het toestel tijdens een vlucht van een olieplatform naar Aberdeen een noodlan ding moest maken op de Noordzee. Volgens een woordvoerder van British Airways deden zich tijdens de vlucht techni sche problemen met de Chi nook, waarop de piloot besloot een landing op zee uit te voe ren. De Chinook-helikopter is uitgerust met drijvers. De in zittenden werden vervolgens ten noorden van de Shetland- Eilanden opgepikt door heli kopters en vaartuigen van een booreiland van de Koninklijke Shell. ARAMARIBO/DEN HAAG Een aantal Surinaam- i e kranten en radiostations, die sinds de december- loorden in 1982 hun werk moesten staken, zullen nog eze week hun activiteiten hervatten. Het gaat om het agblad „De West" en de particuliere radiostations Apintië" en Rapar (Radio-Paramaribo). inds 8 december '82 verscheen nog slechts het gecensureerde dagblad „De Ware Tijd" en zond alleen de staatsradio SRS uit. De censuur is met ingang van deze maand opgeheven. De Surinaamse verzetsorganisatie Amsterdams Volksverzet (AVV) is van plan een delegatie naar Suriname te sturen, on danks de uitlating van legerleider Bouterse dat hij „niets met het verzet te bespreken heeft". „Er gaat een missie naar Surina me", zo zei AVV-woordvoerder R. Deekman gisteren. Het AVV heeft gistermiddag een „constructief" gesprek gehad met de Su rinaamse ambassadeur Rerrenberg. Het is nog niet duidelijk wanneer de delegatie vertrekt en wie er deel van uitmaken. Het AVV, waarvan de politieke leiding in handen is van ex-mi- nister Haakmat, had vorige week aangekondigd een dialoog te willen aangaan met het Surinaamse regime en maatschappelijke groeperingen om Suriname uit de impasse te halen. Het AVV heeft een democratiseringsplan opgesteld dat aan de orde zou moeten komen tijdens een conferentie buiten Suriname. BUITENHEER TEL AVIV Israël heeft Sy rië gisteren gewaarschuwd geen „valse beschuldigingen" in te brengen tegen de drie Is raëlische functionarissen, die dinsdag in Libanon gevangen zijn genomen door Syrische troepen. De mannen moeten „zo snel mogelijk" worden overgedragen aan de Libanese autoriteiten, zo eiste de Israëli sche premier Shamir. Volgens Shamir zijn de man nen ..bekende leden" van het Israëlische verbindingskantoor in het stadje Dbayeh, dat even ten noorden van Beiroet ligt. Zij maakten slechts een uit stapje toen zij werden gearres teerd, aldus de premier. Sha mir reageerde met zijn uitla tingen op de Syrische verkla ring dat de drie Israëliërs le den van een terreurcommando zijn. De Israëlische televisie meldde gisteravond, dat de Is raëlische regering via de Vere nigde Staten in contact staat met T.ibannn en Svrië DEN HAAG Het uitroepen afgelopen zondag van de noodtoestand is de hardste maatregel waarmee de Soe- danese president Nimeiri tot nu toe heeft geprobeerd het verzet tegen de invoering van de islamitische wet geving te onderdrukken. Het was dan ook een grote verrassing toen Nimeiri zondagavond de noodtoestand afkondigde, omdat er aanwijzingen waren dat hij langs vreedzame weg wilde proberen de problemen in het opstandige zuiden op te lossen. In Zuid-Soedan wonen veel christenen, die zich tegen de overheersing van het islamitische noorden verzetten. In zijn rede van afgelopen zondag zei Nimeiri onder meer dat de vijanden van Soedan zich in binnen- en buitenland bevinden. Zij zouden zich ver enigd hebben tegen het regime in Khartoem. Hierbij verwees hij naar het in Zuid-Soedan opgerichte Soedanese Volksbe vrijdingsfront, naar de recente stakingen van de bijna 3.000 artsen in overheidsdienst en naar de sluiting van de Uni versiteit van Khartoem als ge volg van een staking van hoogleraren. Volgens Nimeiri zou met name het verzet in het zuiden worden gesteund door buitenlandse politieke krachten. Sinds zondag zijn stakingen, demonstraties en andere maasa-bijeenkomsten verbo den. Het Soedanese veiligheid sapparaat was al aanzienlijk versterkt, nadat bijna twee maanden geleden het radiosta tion bij Khartoem was gebom bardeerd. In Soedanese rege ringskringen is men ervan overtuigd dat Libië achter dit bombardement zat, omdat ko lonel Khadaffy alle belang heeft bij een destabilisatie van Soedan. Sinds Nimeiri in 1969 middels een staatsgreep aan de macht kwam, is hij al meer dan tien maal het doelwit geweest van een aanslag. Zijn grootste bui tenlandse tegenstander is kolo nel Khadaffy, die in 1969 eveneens middels een coup aan de macht kwam. In 1976 werd Khartoem geïn filtreerd door rebellen die door Libië waren bewapend. Dit leidde tot een opstand, die pas na enkele dagen kon wor den onderdrukt. Na het „Libi sche" bombardement van half maart deed Nimeiri onmiddel lijk een beroep op Egypte en de Verenigde Staten om hulp te verlenen tegen de dreiging vanuit Libië. De Amerikaanse luchtmacht reageerde meteen en bracht Egyptische advi seurs naar Soedan. Amerikaanse hulp De Amerikaanse militaire hulp zal verder worden opge voerd. Volgens afspraak zal Nimeiri in juni nogeens twee F-5 gevechtsvliegtuigen en een aantal pantserwagens krij gen. Volgens goed ingelichte kringen in Ethiopië is de Soe danese luchtmacht in februari en maart zeker vijftig ingezet om stellingen van rebellen te bombarderen. Zuidsoedanese opstandelingen, die bases heb ben in Ethiopië, hebben al di verse grensgarnizoenën en le gerposten overvallen in het zuiden van het land. De activiteiten van de rebellen dwongen de Amerikaanse oliemaatschappij Chevron vo rig jaar af te zien van een plan om mét ingang van 1986 Zuid soedanese olievelden te exploi teren. Tegelijkertijd werden plannen om met behulp van een Franse bouwonderneming een kanaal te graven op de lange baan geschoven. Een niet onbelangrijke beslissing, omdat via dat kanaal meer water naar Egypte en Soedan zou worden gebracht, hetgeen gezien de enorme droogte in dat land gebied geen overbodi ge luxe is. Het niet doorgaan van deze twee projecten drukt zwaar op de toch al noodlij dende Soedanese economie. Na zeventien burgeroorlog werd in 1972 een verdrag ge sloten, waardoor het zuiden autonomie werd verleend met een zelfstandige rechtspraak. In dat gebied wonen wonen ongeveer zes van de twee-en- twintig miljoen Soedanezen. De afgelopen jaren is de on vrede in het zuiden, met name onder de christenen, weer toe genomen. Oorzaak hiervoor is de sterk gegroeide economi sche achterstand, die het zui den bij het noorden heeft op gelopen. Nadat Nimeiri in september vorig jaar de islamitische wet geving voor het gehele land afkondigde, een daad waarmee hij de moslim fundamentalis ten de wind uit de zeilen hoopt te nemen, verscherpte de kri tiek van de christenen zich. Enkele maanden eerder had Nimeiri zich daar al bijzonder impopulair gemaakt door Zuid-Soedan in drie districten te verdelen. Hoewel Nimeiri hiermee de beëindiging beoog de van de overheersing door de Dinka-stam in het zuiden, werd hem dit door de overige stammen niet in dank afgeno men, omdat hij het autonomie- verdrag geschonden zou heb ben. Of de afkondiging van de noodtoestand en de woensdag doorgevoerde ingrijpende wij zigingen in de regering vol doende maatregelen zullen zijn om stand te kunnen tegen de groeiende golf van onrust in Soedan, zal in belangrijke mate afhangen of buitenlandse mogendheden, zoals Libië, nu de kans zullen grijpen om het regime in Khartoem ten val te brengen. Soedan verkeert in ernstige problemen en een eventuele val van het regime- Nimeiri zal grote politieke ge volgen hebben voor de omlig gende landen, in het bijzonder voor Egypte. Oostenrijk. Obernbe/g/Tyrol. Goed familiehotel in prachtig gelegen dorp, 10 km. van de Brennerpas. Ha If pension. O *"1 P.p.p.n.v.a. Hs 44.- Ls Dl," Spanje. Salou/Costa Dorada: 17-daagse busreis m.i.v. 21/5,28/5 en 4/6.3 Kmr.appanement (max. 6 pers) O A O p.p. v. a. 312.- tot O UZ BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Italië. Idro/ldromeer. Nederlands vakantiepark aan het meer. Zeer geschikt voor kinderen. Appane- n tent max. 6 pers.) C A p.n.v.a. Hs 99.-Ls JU.~ Frankrijk. Redoute-Plage/ Languedoc: 4-pers. bungalowtent. 4-sierrencamping. K indeirriendelijk strand. OAT P. w. Hs805- Ls DZJr talie. Naxos/SiciHë: 15-daagse vliegreis naar zonnige bungalows (max. 4pers.). Vertrek 12/5. Kinderen 50Q O C P.p.v.a. Hs 1298.- Ls O J J r Frankrijk. Antibes/Cótes d'Azur. 4 pers. caravans op een van de mooiste campings. Voor jongen oud. Per caravan p.n.v.a. Hs 117.- Ls JZ." Nederland. Heeze/B rabant: 6 ners. bungalowtent. Volledig ingericht, op compleet recreatiecentrum, vlak bij bos en hei. A C A P.w.v.a. Hs450-Ls Z JU." België. Virion /Ardennen: 6-peis. bungalows op park met voorzie ningen voor mooi en slecht weer. Per bungalow O A p.n.v.a. Hs 106.-Ls J7r Nederland. Oisterwiik/Brabant. Gezinsvakantie in gene/lijk hotel. Kinderen (gratis) worden bezig gehouden. Logies 'IIA en ontbijtp.p.p.w. ZjU." België. Vielsalm/Ardennen: 6-pers. bungalows in paik voor ideale gezinsvakantie. 1 dor alle leef tijden. Per bungalow O A p.n.v.a. Hs 106.- Ls Jy." ANWB-Lciden. Stationsweg 2. tel. 071-146241. ANWB UW GEZINSVAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM M TE BOEKEN BIJ HET REISBUREAU VAN DE ANWB.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15