Popmuziek bij mavo-C „Op papier zijn we de sterkste" vScha t jes9 Nederlands Lyceum gaan democratie hoog houden Stakingsrecht ambtenaren gebundeld in „knevelwet" LOF VOOR SWINGENDE TEKSTVERKLARINGEN Hongerstaking uit liefde bijBerlijnse muur BINNENLAND/BUITENLAND £eid&c Commit DONDERDAG 3 MEI 1984 PAGINA lï Frits Spits en Doe Maar in een examentekst, dan kan het niet meer stuk. Dat geluk hadden gisteren de mavo-C-kandidaten. Ze kregen een lekkere tekst verklaring) van Rogier van Bakel voorgeschoteld onder de titel „De Neder landse taal wint terrein in de popmuziek". In het verhaal wordt de pop muziek vanaf 1959 („Kom van dat dak af") tot en met 1982 behandeld. In dat laatste jaar vindt de doorbraak van de Ne derlandstalige pop plaats, waaraan Frits Spits en Doe Maar een flinke steen hebben bijgedragen. Ook mavo-D had twee aardige teksten, de eerste over „Spij- belrecord teken aan de wand" van Eveline van Dijek (uit NRC Handelsblad) en als te genhanger „Leerlingen gaan graag naar school" van Doro- thé Nagy (uit School). Zowel Teerlingen als docenten vonden de teksten informatief en een goede aanvulling van elkaar, hoewel het eerste arti kel nogal oppervlakkig is. Er wordt niet ingegaan op dingen als druggebruik en echtschei ding, vaak oorzaken van spij belen. Ook het lbo had een aardige tekst met als titel „Drie Suskes en Wiskes herdrukt". Wel wa ren er wat wisselende menin-. gen over de moeilijkheids graad van de tekst, waarover veertien vragen werden ge steld. Er zaten enkele niet zo alledaagse uitdrukkingen in. Frans Frans (50 meerkeuzevragen) bij mavo-C en leao met onder andere teksten over Nana Mouskouri en Kuifje werd over het algemeen zeer ge waardeerd. Alleen de tweede tekst (Pour l'amour de Julien) werd nogal moeilijk gevonden vanwege een aantal woorden die men niet herkende. Dat de Hongaarse componist Bela Bartok (vijfde tekst) niet de meest aansprekende com ponist is bleek uit het feit dat verschillende leerlingen te kennen gaven nog nooit van de man gehoord te hebben. Frans bij mavo-D werd als erg moeilijk gekenschetst. Velen zijn dan ook nauwelijks aan de vijfde en laatste tekst toegeko men. In het algemeen werd de op merking gemaakt dat vijf keer overschakelen tijdens één exa men nogal wat vraagt. Daarte genover staat dat als men met een tekst de mist ingaat, er nog vier andere zijn om er toer» nog een aardig cijfer uit te slepen. Samenvatting vwo De vwo'ers kregen gistermor gen geen gemakkelijke Neder landse tekst ter samenvatiing voorgezet. Het ging om een be werkt fragment van het hoofdstuk „Politiek en infor matie, de vechtende tweeling" uit: Ton Planken, Den Haag Vandaag. Volgens de docente was de tekst er door het indikken (het ging immers om een fragment) niet helderder op geworden. Het begin was nog wel duide lijk, maar op het moment dat het op details aankwam, werd het vaak moeilijk. De conclu sie kwam door de indikking als het ware uit de lucht val len en leek daardoor snel in elkaar gefrommeld te zijn. De leerlingen vonden het een interessant onderwerp met een vlotte inleiding, maar daarna verzoop de tekst zo'n beetje in een opsomming die bijna tot het einde doorzette. Een van de leerlingen vond dat de schrijver met twee benen in de lucht had gehangen door in formatie met openheid (toch niet helemaal dezelfde begrip pen) te verwarren. Een ander vond dat het onderscheid tus sen politiek bestel en informa tie niet zo duidelijk uit de verf kwam. Latijn vwo De latinisten werden 's mid dags onthaald op een passage uit Cicero's „De officiis", waarin de grote redenaar na gaat aan welke morele regels men is gebonden. Zowel de verhoudingen tussen indivi duen als tussen de staten ko men ter sprake. Een niet al te gemakkelijke tekst, opgebouwd uit Cicero's bekende retorische stijlmidde len die het geheel er niet sim peler op maken. Het stuk ademt wel de supreme hou ding van de grote Romein te genover zijn tijdgenoten. Tekst havo De havo-kandidaten zijn giste ren bepaald niet gebukt ge gaan onder de Nederlandse tekstverklaring. Kwinkslaand zei een groepje na afloop dat iedereen wel zo'n 9 tot 9.2 zal hebben gehaald op een enkele na met een zeventje. Iedereen was ruim binnen de tijd klaar. Immers de gebruikte taal was gemakkelijk en er zaten geen woorden in om over te strui kelen. Minder te spreken was men over het onderwerp, waarover elf vragen en opdrachten wer den gevraagd. Het ging over een tekst van Joke Huisman getiteld „Vrouwen in mannen- üoor Jan Hooyrnan om Prils Stommols beroepen". Veel leerlingen vonden het verhaal dat begint met Sjaan als lasser op een constructiefabriek en verder gaat over de (gelijke?) kansen van mannen en vrouwen op de arbeidsmarkt (gepubliceerd in 1981 en in 1982) een beetje Voor handelswetenschappen en recht kregen de havo- kan didaten een traditioneel exa men opgediend waarmeee leerlingen die redelijk ge traind waren, niet al te veel moeite gehad zullen hebben. Som 1 was een standaardopga- ve die elk jaar terugkomt. Op gave 2 ging over het eigen en vreemde vermogen van een N.V. waarbij de gebruikelijke winstverdeling ter sprake komt. De opgaven 3 en 4 be helsden zeer eenvoudige kost prijsberekeningen. Echte hoofdbrekens kwamen eigen lijk alleen te pas bij het tweede gedeelte van de vijfde opgave over indexcijfers. WEST-BERLIJN De 24-jarige Westberlijnse werkloze leidekker Robert Riewendt is bezig met een hongerstaking bij de Oost- berlijnse muur. Hij wil daarmee bereiken dat zijn 17-jarige Oostduitse vrien din Babette naar het weste lijk stadsdeel mag gaan. Riewendt verblijft sinds een week of twee in een tentje bij"Checkpoint Charlie", een grensover gang die is voorbehouden aan geallieerden en niet- -Duitse bezoekers. De Oostduitse overheid laat Riewendt niet toe sinds zijn vriendin in februari met zijn hulp vergeefs heeft geprobeerd via Bul garije het Westen te berei ken. Afscheidsgeschenk van Cees Schelling De scheidende voorzitter van de voedingsbond FNV, Cees Schelling, heeft gisteren de Tweed" Kamerleden Van Es (PSP) en Beckers (PPR) de eerste exemplaren overhandigd van het aan herr, gewijde en door Herman Verbeek geschreven boek. Daarin zegt Schelling o.a. dat de vakbeweging niet als „banenbeweging" kan overleven, maar nieuwe wegen moet zoeken, een veel bredere be"- weging moet worden die zich niet uitsluitend bezig houdt met arbeid. (Vervolg van de voorpagina) Ook over het wetsontwerp van minister Rietkerk betref fende collectieve acties van overheidspersoneel vond giste ren tijdens de periodieke bij eenkomst van de minister met de bonden geen echte discussie plaats. De bonden wilden wat meer voorbereidingstijd, maar hun aanvankelijke reacties waren reeds bijzonder nega tief. Tegenover de stelling van de minister, dat de ambtena ren nu officieel een stakings recht krijgen, hebben de bon den aangevoerd dat dit recht in de praktijk .reeds bestaat en dat het wetsontwerp er alleen maar beperkingen op aan brengt. Volgens Van de Scheur zal 20 a 30 pet van de ambtenaren van het stakingsrecht worden uitgesloten om, zoals de minis ter zegt, het functioneren van bepaalde openbare diensten niet in gevaar te brengen. Bo vendien kan in elke situatie nog eens apart een actie wor den verboden. In feite is de zaak nog ernstiger, zei woord voerder Gerard van Dalen van de CMHA (hogere ambte naren). Er is namelijk sprake van collectieve acties; zelfs zou men dus niet eens een protest vergadering mogen beleggen. De toch wel vredelievende CMHA spreekt dan ook van een knevelwet. Tot die karak terisering vindt men te meer aanleiding nu gebleken is dat Rietkerk zijn ontwerp dit jaar nog door het parlement aangd nomen wil zien. De bonden willen dit wetsonl werp niet afzonderlijk behar deld zien. Zij eisen dat eei nieuwe regeling voor het ovei^ leg, de geschillenregeling ei de actiewet als één gehe* worden gezien. ,,Ik houd mijl hart vast", zei Van der Scheui „Als het parlement je aan d ene kant kortingen oplegt ei™ aan de andere kant het hou den van acties daartegen wet telijk bemoeilijkt of verbied' zal men andere manieren gaai zoeken om zich te verwereii zal men andere middelen zöé" ken om zijn recht te haleii Dergelijke geluiden hoor il reeds in de achterban". TUDENS BEZOEK AAN RAAD VAN EUROPA IN STRAATSBURG VEN HAAG Schat- jes". Conrectrix Netty La maker van het Neder lands Lyceum in Den Haag heeft het dan over haar leerlingen. Over de 25 vierdeklassers die morgen naar de Raad van Europa in Straatsburg gaan. De lerares heeft de film „Schatjes" op het oog, waarin kinderen ware monstertjes zijn. Ze maakt een grapje, natuur lijk. Hoe dan ook, haar schat jes gaan in Frankrijk, samen met andere jongeren uit heel Europa, praten over het be houd van de democratie. Het Nederlands Lyceum is de eni ge Nederlandse school die, op uitnodiging van de bijna (35)- jarige Raad. mag komen. Praten over de democratie dus. Democratie is volgens de leerlingen: het volk regeert. Maar ook: vrijheid van me ningsuiting, van onderwijs, van alles eigenlijk. Dus vin den ze Rusland maar niks. En de jongeren hebben het niet zo begrepen op discriminatie. Gelijke rechten voor iedereen is in een democratie absoluut noodzakelijk. Een schoolvoor beeld van een anti-democra tisch gezelschap is volgens hen de Centrumpartij. „Die partij discrimineert buitenlan ders Wat de Raad van Europa is en doet is nou niet direct bij ie dereen bekend. De Raad geeft adviezen aan de ministers van de 21 aangesloten democrati sche Westeuropese landen. Het lichaam houdt zich vooral bezig met bescherming van de democratie, de mensenrech ten en samenwerking op Eu ropees gebied. En verder bij voorbeeld met Europese wet geving, met gezondheidszorg, educatie, de jeugd, sport en cultuur. 385 Miljoen Europeanen heb ben baat bij het werk van de Raad van Europa. Maar de macht of zelfs maar de in vloed is erg beperkt. De Raad heeft nóg minder te vertellen dan het Europees Parlement, dat moeizaam voortmoddert. De Raad moet het ook met heel weinig geld doen: elke Nederlander betaalt per jaar maar een kwartje, net als de Centrumpartij Onder leiding van Netty La maker en Anke Meerburg zijn Maartje, Mark, Arjan, Alex en de andere leerlingen van het Nederlands Lyceum al maan den bezig met de voorberei ding van het bezoek aan de Raad. Er zijn vijf groepen ge vormd (Discriminatie, Jonge- renproblemen, Media, Educa tie en Mensenrechten) en die hebben in de stad enquêtes gehouden. Of beroepsenquêteur drs. Maurice de Hond hun metho de zou kunnen billijken is de vraag, maar uit de enquête blijkt in elk geval dat „de meeste mensen" tegen de Centrumpartij zijn. Iedereen is tegen kraken, terwijl de meeste geënquêteerden de op rotpremie voor buitenlanders wel zien zitten en dat geldt ook voor het uitzetten van il legale buitenlanders. „Educatie" kreeg geen mede werking van de scholen. „Men vindt de Raad van Eu ropa te onbelangrijk", zo wordt wat spijtig geconsta teerd. De door „Educatie" geënqueteerde mensen blijken overigens voor een „vrije" op voeding te zijn en daarmee bedoelen ze bijvoorbeeld een opvoeding zonder godsdienst. Gezwam Lessen in politiek op jongere leeftijd helpen tegen „onge grond gezwam", zo hebben de jongeren uit de monden van de geënquêteerden opgete kend. Alleen, dan moeten die lessen niet van de politici zelf komen, want de politieke voorlichting wordt door de mensen slecht gevonden. Bij „Jongerenproblemen valt de jeugdwerkloosheid natuur lijk op. En in de groep Media blijkt dat de pers grote proble men heeft met de berichtge ving over de Centrumpartij: „De pers weet niet of men niets moet zeggen over deze partij of juist hun acties moet opblazen In het hoofdstuk „Discrimina tie" komt de Centrumpartij natuurlijk ook voor. „De oor zaak van discriminatie van buitenlanders kan gezien worden als het zoeken van een zondebok voor de slechte economische toestand", zo staat er. De jongeren constate ren overigens dat discrimina tie overal voorkomt en zij ge ven meteen al een „oplossing" aan: goeie voorlichting en het verspreiden van de rassen. Gewapend met al deze infor matie zijn de 25 leerlingen aan de slag gegaan. Er zijn vragen opgeworpen, bespro ken en beantwoord, er zijn conclusies getrokken. En er is gepraat met vertegenwoordi gers van politieke partijen, terwijl een lid van de Raad van Europa, mevrouw Van der Werf, die voor het CDA ook nog in de Eerste Kamer zit, een verhaal mocht komen houden. Discrimina tie Na uitvoerige discussies is er een aantal „resoluties" uitge rold die straks, in Straatsburg, aan bod komen. Een greep uit de resoluties: er moet meer aandacht ko men voor de gevaren van dis criminatie, ouderen moeten meer bij de maatschappij be trokken worden, de opvang van ex-gedetineerden moet beter. LAURIEN WILLEMSE OVER EK DAMESHOCKEY: DEN HAAG Het woor denboek biedt bijna geen superlatieven meer, die de prestaties van het Neder lands dameshockeyteam nog op originele wijze kunnen kenschetsen. Im mers, de selectie van coach Gijs van Heumen zegevierde overal ter we reld, met als meest recen te hoogtepunt de wereld titel van vorig jaar in Koeala Loempoer. Afgelopen weekeinde sloten de Oranje-dames het vierlan- dentoernooi van West-Berlijn zonder puntverlies af, logisch dat Nederland als de grote fa voriet geldt voor het Europees kampioenschap, dat vandaag in het Noordfranse Lille van start gaat. Laurien Willemse, die maan dag nog voor Oranje het win nende doelpunt maakte in de wedstrijd tegen West-Duits- land, geeft dat grif toe. „Op papier", zegt ze, „zijn we de sterkste. Maar uiteraard weet je nooit hoe het loopt. Als het even niet lukt, weet je niet hoe de ploeg reageert". Al won Nederland in West- Berlijn alle wedstrijden, geheel vlekkeloos verliep het geheel nog niet. Vooral de winstpar tijen tegen de Verenigde Sta ten (3-2) en West-Duitsland (1- 0) verliepen qua score moei zaam. „Toch waren we twee keer duidelijk beter", zegt, Willemse vol overtuiging. „Ze ker tot de 23-meterlijn loopt het prima, daarna krijgen we het moeilijker. Er worden ge noeg kansen gecreëerd, maar de afwerking laat nog te wen sen over. We zijn eigenlijk nog niet helemaal goed inge speeld". Gijs van Heumen, die deson danks minder moeilijke dagen doormaakt dan zijn vader Wim (coach van de heren- ploeg) heeft alle zestien speel sters gebruikt in de drie duels. „De concurrentie", legt Lau rien Willemse uit, „is enorm groot. Zelfs Lisette Sevens heeft op de bank gezeten. Wij hebben nu zestien bijna gelijk waardige hockeysters, maar ik denk dat die strijd onderling alleen maar goed kan zijn voor de prestaties". De 22-jarige Willemse, die haar club Nijmegen wegens een studie fysiotherapie ver ruilde voor het Wassenaarse HGC („Ook voor het hockey hoor"), betreurt het dat het eerste EK voor dames juist dit jaar op het programma staat. „We hebben ook al de Olym pische Spelen. Twee belangrij ke evenementen in één jaar is nooit zo leuk. We moeten nu twee keer pieken. Beter kan het gespreid worden, maar desondanks leeft het EK van Laurien Willemse (links) in acti< Nederland, die op 21 maart 198 den werd gespeeld. Rechts Mai Lille wel degelijk binnen de selectie. Er is tenslotte toch een gouden plak te verdie- Veelvuldig Willemse, die zeventien inter lands achter haar naam heeft staan, weet nog niet of zij in Frankrijk veelvuldig in actie zal komen. „De coach heeft zich nog niet uitgelaten over de opstelling. Er is geëxperi menteerd in West-Berlijn, maar dat zal zich niet voort zetten in Lille. Op het mid denveld was het even zoeken. Op de positie midden-midden hebben Marieke van Doorn, Elsemieke Hillen en ikzelf ge speeld, maar het zal toch waarschijnlijk Sandra Le tijdens de Interland Engeland- in het Wembley-stadion te Lon- jriet Zegers. Poole worden". Door het wegvallen van An- nelies Kaptein, die wegens een blessure zal worden vervan gen door Aletta van Manen, is er volgens Laurien Willemse in de frontlinie voor haar de meeste kans. „Ik hoop dat ik daar kan spelen", zegt de nog jeugdige international, die gis teren met de nationale selectie naar Noord-Frankrijk afreis de. „De sterkste elf spelen. Ik hoop eigenlijk alleen maar dat ik tot die groep word gere kend. Nu is echter alles nog onzeker. Ik ken het wedstrijd- programma ook niet. Ik weet wel dat we (vandaag, red.) te gen Italië beginnen. En dat West-Duitsland en de Sovjet- Unie de sterkste tegenstanders zijn". DENNIS MULKENS Gijs van Heumen woedend over slechte accommodatie LILLE Gijs van Heumen, de coach van het Nederlands dameshockeyteam, heeft zich gisteren bijzonder kwaad ge maakt over de uiterst gebrekkige staat, waarin het speel veld voor de eerste Europese titelstrijd in de historie in Villeneuve d'Asq bij Lille verkeert. „Het is werkelijk een schandaal, dat we daarop moeten spelen", brieste Van Heumen in het ongezellige hotel aan de rand van een drukke autoweg, waar de speelsters elf dagen moeten bivakkeren. „Op deze manier wordt het da- meshockey echt weer in een hoek gedrukt. Junioren krij gen nog betere velden toegewezen. En dat direct nadat we zo'n supertoernooi in Berlijn hebben meegemaakt". Het naast het hypermoderne stadion Du Nord gelegen stokoude astroturf veld, dat ruim tien jaar geleden werd aangelegd, biedt een armetierige aanblik. De banen kunst gras, die verschillende tinten groen hebben, zijn zo ver uit elkaar geweken, dat hier en daar gaten van drie tot vijf centimeter zijn ontstaan. „Het is levensgevaarlijk", zei Van Heumen, „en het is niet denkbeeldig dat iemand met de schoen blijft haken en een been breekt. Het is ongelooflijk dat ze de speelsters daarop durven te sturen". „Valse" schoorsteenveger LEIDEN In de Professoren- wijk was gisteren een man ac tief die zich uitgaf als schoor steenveger van het Leidse be drijf Van Dam. Navraag leer de dat de man niets met het Leidse bedrijf, dat alleen via telefonische afspraken werkt, te maken heeft. De politie heeft de man ondervraagd, maar heeft hem weer laten gaan. Het is niet uitgesloten dat in deze tijd meer malafide schoorsteenvegers hun dien sten aanbieden. Kappen zonder vergunning LEIDEN In een achtertuin van een huis aan de Boerhaa- velaan zijn gisteren vijf bomen zonder kapvergunning omge zaagd. De politie werd door buurtbewoners gewaarschuwd. De tuinlieden waren juist van plan om een aantal grotere bo men te kappen. Tegen de eige naar zal proces verbaal wor den opgemaakt. Teun van Vliet in ploeg Swerts DEN HAAG De Maaslandse wielrenner Teun van Vliet, die eer der deze week de Fran se etappewedstrijd Cir cuit des Mines op zijn naam schreef, zal van daag in Rotterdam zijn 1 handtekening zetten onder een contract bij de Belgische beroeps formatie van ploeglei- f der Roger Swerts. Van Vliet maakt zondag al j zijn debuut als profes- i sional in een derny- 1 koers in Rotterdam. Anke Meerburg legt uit, de leerlingen luisteren en Netty Lamaker ook. Daarnaast moeten er sancties komen op het niet naleven van mensenrechten, de be strijding van de jeugdwerk loosheid moet beter, net als de politieke voorlichting en de negatieve berichtgeving over jongeren (baldadigheid, werk loosheid). En, het kon niet uitblijven, de Raad van Euro pa moet meer te zeggen krij gen. Uiteraard zijn alle negen reso luties vertaald, in 't Engels. De voertaal in Frankrijk is ook Engels. Vrijdag houden de vierdeklassers hun spreek beurt. Verder praten ze na tuurlijk met de amateur-poli ticivan de Raad van Europa. Vooral over democratie, want daar was tenslotte alles om ■begonnen. Onvermijdelijk is de vraag hoe het dan wel met de demo cratie op het lyceum zelf ge steld is. Het schoolparlement is doodgebloed, zo vertelt Anke Meerburg en het ant woord van de jonge Straats- burggangers is dan ook geen verrassing. De leerlingen, die met instemming van de lera ressen de democratie verdedi gen, vinden de school niet'de-' mocratisch. „We hebben niks te vertellen". Anke Meerburg en Netty La maker sputteren tegen. Anke Meerburg zegt: „Jullie krijgen de school die je zelf wilt". En Netty Lamaker: „Een beetje autoritair is het wel. Maar wij leggen ons oor bij de schatjes te luisteren. En verder", zo grapt ze, „weet ik natuurlijk wel wat goed voor ze is". :'i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14