RSV miste miljardenorder door pmslaan minister Van der Stoel Streekvervoer oneens met werkonderbreking om kruisraketten iy&vB- Kamer stemt in met verdrag uitlevering terroristen Opnieuw pleidooi voor expositiehal bij Congresgebouw Fractieleiders niet naar dodenherdenking -INNENLAND QeidóeQowtant DONDERDAG 3 MEI 1984 PAGINA 13 )nderzoek naar jevolgen van innen op gifgrond |EN HAAó De Tweede Kamer jndt dat er geld ter beschikking moet pmen om onderzoek te starten naar de Wolgen van het wonen op gifbelten por de gezondheid van de bewoners. Ie Kamer vindt dat daarover nog veel weinig bekend is en dat het onder dek over de relatie tussen gezondheid n milieuverontreinigende factoren iet kracht ter hand moet worden ge- pmen. De PvdA had daarover een iotie ingediend. Moties van de linkse (jpositie om de gedupeerde bewoners Iin gifwijken en met name die van de erwedepolder in Dordrecht tegemoet i komen, haalden geen meerderheid. Kinderen willen zelf omgang regelen na echtscheiding DEN HAAG Wie kan er nu beter een wetsvoorstel over om gang na echtscheiding maken dan de kinderen en jongeren uit eenoudergezinnen, die alles van dichtbij meemaken. Ze hebben het dan ook gedaan en het document gisteren in Den Haag aan geboden aan de commissie van justitie uit de Tweede Kamer. Kern ervan is, dat ze een beslissende stem krijgen als er een omgangsregeling wordt getroffen. De jongeren vragen verder in een open brief aan minister Korthals Altes het wetsvoorstel se rieus te nemen. Kinderen zijn volgens hen het middelpunt van een echtscheiding, die vaak buiten hen om wordt geregeld. De mening van het kind dient evenwel serieus te worden genomen en ook moet worden geluisterd naar kinderen die nog geen twaalf jaar zijn. Liever ziet de jongeren helemaal geen wettelijke regeling. Omgang hebben met iemand is iets heel persoonlijks, wat spontaan moet komen. De jongeren zijn dan ook vierkant tegen de Raad voor de Kinderbescherming die vindt, dat in alle gevallen naar een omgangsregeling moet worden gestreefd. Politie op spoor van omvangrijke vleesfraude ARNHEM Op 24 verschillende plaatsen in 18 ge meenten, waaronder Den Haag en Delft, zijn gisteren huiszoekingen verricht in verband met een miljoenen fraude met vlees. Bij de fraude zouden tientallen bedrijven op het ge bied van import, verwerking en verkoop van vlees betrokken zijn. Bij de huiszoekingen waren meer dan honderd politiemensen betrokken. Overal zijn administraties van personen en bedrijven in beslag genomen. Er werden geen aanhoudingen verricht. Volgens een politiewoordvoerder is een spe ciaal rechercheteam, dat onder de naam „black meat team" vanuit Arnhem opereert al weken met het on derzoek bezig naar aanleiding van „binnengekomen informaties". °P (Van onze parlementaire redactie) r|)EN HAAG Grote ruk van minister-presi- ent Den Uyl en van BycjA-fotcttelmcler Van (hijn heeft er in mei 1976 :hroor gezorgd dat PvdA- •jiinister Van der Stoel -Buitenlandse Zaken) van iieni,ng veranderde bij de leslüitvorming rond een luidafrikaanse order. Het ;ing daarbij over de leve- irig van onderdelen voor erhcentrales. Van der itóei trok op het laatste nopient zijn instemming net het verlenen van een ixportkredietverzekering lan RSV in. Daarmee wa- en de voorstanders in het cabinet niet langer in de neerderheid. Dit feit is er >ok de oorzaak van dat üSV de Zuidafrikaanse >rder van drie miljard ulden, uiteindelijk mis- iep. Dit is gisteren uit het verhoor van premier Lubbers in het kabinet Den Uyl tussen mei 1973 en december 1977 minis ter van economische zaken door de RSV-Kamercommissie gebleken. Uit het verhoor werd verder duidelijk dat Van der Stoel in de nacht van 16 op 17 mei is „omgegaan". Het was hem geen kabinetscrisis waard. Daarmee werd de ver houding tussen voor en tegen standers in het kabinet over het verlenen van de export kredietverzekering acht-acht. In het kabinet waren de mi nisters van KVP, ARP, D'66 en PvdA minister Duisenberg (Financiën) voor, de overige PvdA-ministers en de PPR- ministers tegen. Lubbers zei dat het omgaan van Van der Stoel werd ver oorzaakt door binnenlandse politieke problemen die rond de affaire speelden. Op 7 mei bleek Van der Stoel in het ka binet nog voor het verlenen van de exportkredietverzeke ring omdat RSV aan in augus tus 1975 voor het kabinet ge stelde voorwaarden voor het verkrijgen van die verzeke ring en een exportvergunning voor kernreactorvaten had voldaan. Telex Lubbers erkende het bestaan van een niet verzonden telex aan RSV van 13 mei 1976 waarin te kennen werd gege ven dat het kabinet de export kredietverzekering zou geven; een teken voor RSV aan de or der vast te houden. De telex werd overhandigd door de RSV-regeringswaarnemer Molkenboer aan het RS V-be stuur. Op 18 mei meldde Lub bers zelf aan RSV niet meer te kunnen instaan voor een goe de afloop van de zaak. De besluiteloosheid leidde na 17 mei tot een crisisachtige sfeer binnen het kabinet. Lub bers zei voor de Kamercom missie zelf zijn houding nadien te hebben verhard. Hij dreigde zelfs met opstappen. Op 25 mei besloot het kabinet alsnog om staatssecretaris Kooijmans voor overleg ovei de voorwaarden naar Amerika te sturen. Bovendien berichtte men de Kamer het parlement bij de besluitvorming te be trekken. Het kabinet nam daarbij volgens Lubbers be wust het risico dat RSV de voorkeurspositie bij de order- verlening zou verliezen. Men ging er echter vanuit dat RSV, met General Electric als hoofdaannemer, een grote kans op de order zou houden. Toen echter bleek dat 28 mei de uiterste datum was voor een besluit, deed men nog een laatste poging. Op dat moment was het al te laat, de Zuidafri kanen weigerden langer te wachten en kozen voor Frank rijk. Tegenwerking RSv-topman Stikker liet bij zijn verhoor weten dat bij zijn aantreden in 1973 bij RSV de fusie van Rijn-Schelde en Ver- olme nog niet rond was en ook niet rond kwam door tegen werking van de werkmaat schappijen van RSV en van mensen binnen de raad van bestuur. Stikker verklaarde verder dat er door de commissie die de fusie voorbereidde, de com missie Winsemius, enkele „mythen" rond de toekomstige ontwikkeling waren afgekon digd die in de praktijk niet werkten. Zo moest een her structurering zonder verlies aan werk plaatsvinden, de vakbeweging meepraten over iedere herstructurering en de scheepsbouw tenslotte koste wat kost behouden worden. Stikker, die vandaag opnieuw verhoord wordt, zei ook dat de raad van bestuur niet sterk ge noeg was om RSV te besturen en dat men, toen men de zaak enigszins in de greep had, op geëist werd voor het oplossen van het ene financiële pro bleem na het andere. Hij stelde de bestuursleden Bout en Maignay verantwoordelijk voor het aantrekken van du bieuze orders voor de bouw van mammoettankers in 1974 en besluiten om schepen voor eigen rekening te gaan bou wen. In die jaren was een be sluit om de grote scheepsbouw te staken volgens Stikker „on denkbaar". Oefening belemmert snelle hulp Het ongeluk waarbij gisteravond een man om het leven kwam op een weg bij Arnhem (foto boven) was extra wrang, omdat tegelijkertijd in de Gelderse hoofdstad een grote rampoefening werd ge houden, waarbij een kettingbotsing met 14 doden en meer dan 130 gewonden werd nagebootst (foto onder). Het echte ongeluk was het gevolg van een inhaalmanouvre, waarbij een personenauto frontaal tegen een tegemoetkomende vrachtauto botste. Omdat vrijwel al het beschikbare perso neel van politie, brandweer en GGenGD bij de oefening betrokken was, duurde het lang voordat bij de echte ramp mensen en materieel ter plaatse waren. JTRECHT In navol- jing van de NS-directie lebben ook de werkge vers in het streekvervoer |e Vervoersbond FNV la- weten dat ze de voor mei aangekondigde werkonderbreking uit irotest tegen de plaatsing kruisraketten af keu en. In het kader van de andelijke protestacties te len de raketten heeft de ^NV-bond de NS'ers en le chauffeurs in het treekvervoer opgeroepen iet werk van 11.45 tot ,2.00 neer te leggen. !et Komitee Kruisraketten ee (KKN) is gisteren in Den Haag in de openbaarheid ge komen met het programma van de actieweek van 5 tot en met 12 mei. Niet minder dan 2.000 activiteiten, waarvan sommige in plaatsen die voor het eerst in hun bestaan met het actiewezen in aanraking komen, moeten regering en parlement ervan overtuigen dat de kruisraketten uit Ne derland weg moeten blijven. Woordvoerders van het comité zeggen nog geen flauw idee te hebben van het aantal mensen dat bij de acties wordt betrok ken. Op de donderdag van de ge plande werkonderbreking is er in de Grote Kerk in Den Haag een landelijke kerkwake met onder andere prof. Mul der, voorzitter van de Raad van Kerken. De daaropvol gende dag staat in het teken van acties in de kunstwereld. Het grootste evenement hier belooft een nacht tegen de kruisraketten in de Rotter damse Doelen te worden. De agenda voor de leden J van het Koninklijk Huis is als volgt: 4 mei Koningin Beatrix en prins Claus wonen in Amster dam de Nationale Herden king bij ter nagedachtenis aan allen die sinds 10 mei 1940 waar ook ter wereld tijdens of als gevolg van oorlogshandelingen zijn omgekomen. Prins Bernhard neemt in de Westenbergkazerne in Schalkhaar het eerste exemplaar in ontvangst van het boek „Ik zou weer zo zijn schiedenis van de Konink lijke Nederlandse Brigade Prinses Irene van de hand van Hanny Meyler. PTT opent offensief tegen Amerikaanse telecommunicatie AMSTERDAM De PTT zal in de komende twee tot drie jaar in de agglomeratie Amsterdam een uit twee ringen bestaand glasvezel kabelnet aanleggen en een grondstation installeren voor satellietverkeer. Het staatsbedrijf wil ermee de Amerikaan se maatschappij Western Union de pas afsnijden, die enkele maanden geleden aankondigde in samenwerking met de ge meente Amsterdam een glasvezelnet aan te leggen langs de Ringspoorbaan. Directeur-generaal Wit, die deze plannen giste ren in Amsterdam bekend maakte, mikt vooral op de vele be drijven in de hoofdstad die op financieel terrein actief zijn, zoals banken, handelsbedrijven, informatie-industrie, de RAI en Schiphol. Burgemeester Van Thijn heeft gisteren, ogenschijnlijk ontspannen, de eerste digitale telefooncen trale in gebruik genomen. Deze centrale wordt gebruikt voor internationale gesprekken. CDA en VVD sluiten vrede over PABO's DEN HAAG De regeringspartijen CDA en VVD zitten weer op één lijn over de omvang van de pedagogische academies voor het basisonderwijs (PABO's) na invoering van de wet op het ho ger beroepsonderwijs. Dat bleek gisteren bij de stemmingen over de hbo-wet. Volgens een wijzigingsvoorstel van de de kamerle den Franssen (VVD) en Niessen (PvdA) moeten PABO's mini maal 250 leerlingen tellen om zelfstandig te kunnen blijven be staan, maar gelden er voor kleinere scholen in bepaalde geval len uitzonderingsregels. Volgens Franssen kunnen bij de inwer kingtreding van de hbo-wet PABO's die minder leerlingen heb ben nog vier jaar blijven bestaan, met een uitzondering voor de laatste PABO's in een regio of van een confessionele richting. De CDA'er Van Baars zei dat zijn fractie er begrip voor heeft dat de identiteit van een school niet alleenbepalend kan zijn bij de beslissing of een school zelfstandig kan blijven voortbestaan. Het CDA kon zich vinden in de uitleg die Franssen aan het VVD-PvdA-voorstel gaf. :RIEMELS DAN KRIJG IK nu Z.CCOOUUB4 vrtfV u. IK ÜE&EKeAU&tT li vCOft T ^eN62»J VAN 2.8 ZIEKTES.. Koning, Keizer, Admiraal; de krant lezen ze allemaal. DEN HAAG De direc tie van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag heeft gisteren nog maals gepleit voor de bouw van een tentoonstel lingshal. Zo'n hal zou moeten komen op het dak van de parkeergarage. Volgens de directie heeft een dergelijke voorziening een gunstige invloed op het aan trekken van congressen. Als de expositiehal er komt kan het Congresgebouw een zes daags internationaal congres van anesthesisten krijgen, met zesduizend deelnemers. Het laatstgenoemde congres, dat plaatsvindt in 1992 is het grootste dat ooit in het Neder lands Congresgebouw is ge houden. Het congres gaat ech ter alleen door als de directie aan het einde van dit jaar de definitieve toezegging kan doen dat de hal wordt ge bouwd. Dit zei de directie gis teren tegen de raadscommissie voor economische zaken, die een werkbezoek bracht aan het Congresgebouw. Voor de hal zijn overigens nog geen uitgewerkte bouwtekeningen. Directeur B. van der Staaij verwacht echter dat het Con gresgebouw binnen enkele maanden een concreet bouw plan aan het gemeentebestuur kan voorleggen. Hij benadruk te dat een tentoonstellings ruimte winstgevend is. Met die winst kan het exploitatiever lies van het Congresgebouw jaarlijks met enkele tonnen worden gedrukt. Het exploita tieverlies bedraagt gemiddeld per jaar 6,2 miljoen gulden. Een onderzoek, in opdracht van het ministerie van econo mische zaken, heeft uitgewe zen dat congressen niet alleen van belang zijn voor de beste dingen van de congresgangers in de congresstad maar ook voor de werkgelegenheid, on der meer in de hotelsector. Zo is berekend dat de congressen in het Congresgebouw in 1984 goed zijn voor 21 miljoen aan bestedingen en vierhonderd arbeidsplaatsen. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Terroris ten uit Westeuropese lan den, die zich in Nederland bevinden, moeten aan hun land van herkomst of aan het land waar ze een misdaad hebben gepleegd worden uitgeleverd als daartoe een verzoek wordt ingediend. Slechts in zeer bijzondere geval len mag ons land de uitle vering weigeren. In dat geval moet de betreffende buitenlandse terrorist hier berecht worden. Dit is de kern van het Europees verdrag tot bestrijding van terrorisme, waarmee de Tweede Kamer giste ren akkoord is gegaan. Alleen de PSP-fractie was tegen. In het verdrag worden onder terroristen verstaan degenen die zich schuldig maken aan vliegtuigkaping, gijzeling, aan slagen op diplomaten of straf bare feiten, begaan met een politiek oogmerk, waarbij gé bruik is gemaakt van explosie ven of automatische vuurwar pens. Bij de ondertekening van het verdrag heeft de Ne derlandse regering een voor behoud gemaakt ten aanzien van de verplichte uitlevering. Volgens dit voorbehoud kan ons land weigeren een zich hier bevindende buitenlandse terrorist uit te leveren als de betreffende verdachte in zijn eigen land tijdens „algemene interne politieke onlusten" een verzetsdaad heeft gepleegd. PvdA en VVD vinden deze omschrijving te vaag en vroe gen om een duidelijker voor behoud. Minister Korthals Al tes (Justitie) zei dat dit moei lijk te realiseren is en dat van geval tot geval zorgvuldig zal moeten worden bezien of ie mand al dan niet uitgeleverd wordt. De Kamer stemde ook in met een tweetal verdragen inzakt Europese samenwerking bij de vervolging van strafbare fei ten in het algemeen, dus ook niet-terroristische delicten. Volgens deze verdragen is elke Westeuropees land bevoegd misdadigers te berechten uit andere landen die bij de ver dragen zijn aangesloten. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractieleiders in de Tweede Kamer leggen zich neer bij de beslissing van het Comité Nationale Herden king, alleen de voorzitters van de Eerste - en Tweede Kamer uit te nodigen voor de officiële dodenherdenking die morgen in Amsterdam wordt, gehouden. Zoals bekend had het Comité aanvankelijk alle fracties uitgeno digd. Daartegen rees echter verzet van tal van organisaties om dat hierdoor ook het-Kamerlid Janmaat van de Centrumpartij aan de herdenking zou deelnemen. Geen van de fractieleiders zal de herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk en de kranslegging bij het monument op de Dam bijwonen. PvdA-voorman Den Uyl riep gisteren de fractieleiders uit de Kamer, met uitzondering van Janmaat, in vergadering bijeen om over het besluit van het Comité Nationale Herdenking te overleggen. Na afloop van het beraad zei Den Uyl dat men uit respect voor de waardigheid van de nationale herdenking het besluit van het Comité in de gegeven omstandigheden accep teert. Inmiddels heeft Janmaat laten weten, morgen niet bij de her denkingsplechtigheden aanwezig te zullen zijn. Hij wil echter wel naar een herdenking op de Grebbeberg op 10 mei, waarvoor alle partijen zijn uitgenodigd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13