Den Uyl: looneisen zijn nu begrijpelijk maar ongewenst Kabinet wil er twee kerncentrales bij Muizekop in zak pinda's Ministers willen geen debat over nucleaire aspecten defensienota Buitenlanders 'en masse' op bezoek in Nederland Wachtend op transport Al voor f395,- 'n kroon-ofbrugdeel! NATUUR EN MILIEU: De schoorsteen vegen, moet dat dan? Uw Gasbedrijf adviseert. Nascholing Engels voor leerkrachten in basisonderwijs f "BINNENLAND CeidócSouoont WOENSDAG 2 MEI 1984 PAGINA 9 „Bevrijdingsdag '85 op zondag 5 mei" DEN HAAG Bevrijdingsdag wordt ook volgend jaar op vijf mei gevierd ook al valt dat op een zondag. Premier Lubbers is niet bereid mee te werken aan een verschuiving van de herdenking naar maandag 6 mei, zoals onder meer het Nationaal Comité Herden king Bevrijding heeft voorgesteld. Lubbers antwoordt dit op schriftelijke vragen van de kamerleden Schutte (GPV) en Faber (CDA). De premier wijst er op dat de regering in 1982 bij het Koninklijk Besluit over de bevrij dingsdag zich niet alleen heeft gerealiseerd dat vijf mei in 1957, 1963, 1968 en 1974 ook op zondag viel en is gevierd (in enkele gevallen na overleg met de verzetsorganisaties en in overeenstemming met hun wensen) maar ook dat bevrijdingsdag in 1985 wederom op een zondag zou vallen. Aiderhalf jaar gëist voor incest LEUWARDEN Procureur-gene- raalmr D.A. Steenhuis heeft gisteren voohet gerechtshof te Leeuwarden te- genie 54-jarige Tjibbe voor de W. uit het Friese Kollumerzwaag anderhalf jaargevangenisstraf geëist wegens het ple?n van incest met zijn drie dochters gedrende een periode van ongeveer tierjaar. Hoewel in een psychiatrisch raport werd aangedrongen op een stel verminderde toerekeningsvat- basheid, was de procureur-generaal ervn overtuigd dat Voor de W. erg goe wist wat hij deed. Als gevolg van de icest raakte in ieder één van zijn dooters zwanger. Zij liet abortus ple ger Het hof wijst arrest op 15 mei. Diesel goedkoper ROTTERDAM De prijs van dieselolie gaat morgen bij de vrije pompen en de oliemaat schappijen met 1,4 cent per liter omlaag. De meest gangbare prijs wordt dan 117,4 cent voor een liter zelfge- tankte diesel. Ook de prijs van de gasolie en de huisbrandolie gaan ten gevolge van ont wikkelingen op de in ternationale markt voor olieprodukten omlaag (1,6 cent), zo is gisteren bekendgemaakt. Boete geëist wegens discriminatie UTRECHT Twee jonge inwo ners uit Amerongen stonden giste ren in Utrecht terecht voor het ma ken van beledigende opmerkingen aan het adres van een Antilliaan. Het gebeurde toen een buschauf feur besloot een ambulance te roe pen voor de Antilliaan die onwel was geworden. De verdachten von den dit te veel moeite en kwamen met beledigende voorstellen. De rechter en officier van justitie lie ten beiden blijken zeer zwaar aan de zaak te tillen. De rechter ver oordeelde de verdachten tot een geldboete van tweeduizend gulden en een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden. Woongroepen van ouderen verenigen zich DEN HAAG Ouderen die een woon groep willen vormen of al in een woon groep zitten, richten op 16 mei in Amersfoort de Landelijke Vereniging van Woongroepen voor Ouderen op. Ze willen ervaringen en informatie uitwis selen en elkaar helpen bij het vormen van groepswonen van ouderen. Dit wil de vereniging door behartiging van be langen en beïnvloeding van het beleid. Op dit moment zijn er in ons land naar schatting ongeveer vijftig woongroepen voor ouderen in oprichting. De oprich ting van de vereniging is het gevolg van het besluit dat ongeveer dertig initia tiefgroepen van ouderen uit het hele land in oktober vorig jaar hebben geno men op een contactdag. Politie-agentes maken rus tig een praatje terwijl een jongeman, verdacht van „proletarisch winkelen" In een Amsterdams waren huis, op zijn knieën wacht op transport naar het bu reau. Het proletarisch win kelen maakte onderdeel uit van een betrekkelijk rustig verlopen „Dag van Onvre de", die gisteren in Am sterdam toch tot zeven ar restaties leidde. De arres taties waren het gevolg van vernieling, diefstal en openlijke geweldpleging. Een groep actievoerders bij het belastingkantoor aan de Wibautstraat werd door de politie eerst met zachte drang verspreid en later met enkele charges. HENGELO ?vdA-frac- tieleider Den Uyl heeft het gisteren ojeen 1-mei- bijeenkomst va zijn partij in Hengelo begrijpelijk genoemd dat r looneisen komen in berijfsectoren die nu forse ïnsten ma ken. Maar ir één adem voegde de opositieleider eraan toe datzulke loon eisen een orwenwichtige ontwikkeling van de in komens tot gevolg hebben en een directe bedreiging vormen voor de invoering van arbeidstijdverkorting. Naar het oordeel van Den Uyl moet in Nederland en andere Europese landen worden ge streefd naar een 35-urige werkweek in 1987 en een 32-urige in 1990. In dat jaar zou er werk moeten zijn voor zes miljoen Nederlanders. Nu zijn er dat nog 4,5 miljoen. Den Uyl voorspelde dat zo'n arbeidstijdverkorting een maatschappelijk omwenteling teweeg zal brengen maar die mag volgens hem niet van bo ven af worden opgedrongen. Volgens het CNV heeft presi dent Duisenberg van de Ne- derlandsche Bank te weinig oog voor herverdeling van de arbeid. In een reactie op het gisteren verschenen jaarver slag zegt het CNV te blijven streven naar voortzetting van het beleid zoals werkgevers en werknemers dat eina 1982 in de Stichting van de Arbeid zijn overeengekomen: de aan wending van de prijscompen satie voor rendementsherstel en arbeidstijdverkorting. Volgens het CDA krijgt het kabinet-Lubbers van Duisen berg een ruime voldoende. „Uit het jaarverslag blijkt dui delijk dat het kabinetsbeleid vruchten begint af te werpen. Ook is het een krachtige aan sporing om het kabinetsbeleid op alle drie fronten sane ring van de overheidsfinan ciën, versterking van het be drijfsleven en bestrijding van de werkloosheid voort te zetten". D'66 heeft echter de Nederlandsche Bank een on gefundeerd optimisme over de economie verweten. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De minis ters De Ruiter (defensie) en Van den Broek (bui tenlandse zaken) vinden het niet zinvol om volgen de week maandag met de Tweede Kamer te debat teren over de nucleaire aspecten van de defensie nota. De daartoe afgespro ken vergadering met de kamercommissies voor de fensie en buitenlandse za ken kan beter uitgesteld worden tot het kabinet een besluit heeft genomen over het al dan niet plaat sen van kruisraketten en de eventuele afstoting van bepaalde kerntaken van het Nederlandse leger, zo hebben de bewindslieden de Kamer in een brief la ten weten. Vorig jaar november, bij de presentatie van de Defensieno ta (een tienjarenplan voor het defensiebeleid) heeft het kabi net gezegd dat er nog een aparte nucleaire paragraaf aan zou worden toegevoegd. Daar in zou nader worden ingegaan op het vraagstuk rond de kruisraketten en de Neder landse kerntaken. Omdat het kabinet over beide zaken nog geen besluit heeft genomen ontbreekt die nucleaire para graaf nog steeds. Aanvankelijk was het echter de bedoeling dat het kernwapenvraagstuk op 7 mei in de Kamer aan de orde zou komen. De beide ministers geven toe dat het kabinet „nog niet tot een afgerond standpunt is ge komen" over de Nederlandse kernwapentaken en (in relatie daarmee) over de kruisraket ten. Het kabinet streeft er vol gens de twee bewindslieden naar in elk geval „vóór de zo mer" een besluit te nemen, „zodanig tijdig dat het overleg met de Kamer nog vóór het zomerreces kan plaatsvinden". CD A-fractieleider De Vries heeft gisteren de vrees geuit voor vertraging van het kruis raketten-besluit. Naar zijn me ning is de kans groot dat er vertraging optreedt doordat de NAVO-bondgenoten te weinig begrip hebben voor de Neder landse problemen rond de ra ketten. Op een partijbijeen komst in Heiloo zei De Vries dat bij het zoeken naar een op lossing niet alleen de goede wil van het kabinet nodig is, maar ook van de NAVO-partners. Hij vindt dat de bondgenoten rekening moeten houden met de specifieke Nederlandse om standigheden en de eigen posi tie die ons land sinds het voor behoud van 1979 (tegen het plaatsingsbesluit van de NAVO) heeft ingenomen. Dat voorbehoud rechtvaardigt vol gens De Vries, dat ons land ook nu een wat aparte positie inneemt. ADVERTENTIE Uw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden Rehadent BV leverl g m samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- of brugdeel voor slechts f. 395,-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling rw*r™r BI Rehadent b.v. Informatieten Adm is 45 2665 ZGBle.swMi« Tel 01892 7280 UTRECHT In de buurt van Urk (Noordoostpol- J der) en bij de dijk om de j Wieringermeer komen twee nieuwe kerncentra les. Hiertoe heeft het Ka- binet besloten. De centra les krijgen ieder een capa- citeit van 2.000 megawatt. I Dat is vier keer zoveel als die van de bestaande cen- t trales in Dodewaard en Borsele. Een en ander is gisteren bekend gemaakt door directeur P. Nijhoff van de Stichting Natuur en Milieu. Hij zegt de informatie te heb ben van ambtenaren van. het ministerie an economische zaken. Een oordvoerder van EZ wilde gteren geen com mentaar gten. De Kamer moet nog /orden ingelicht over het sndpunt van het Kabinet en aarop wil hij niet vooruit lope. Er is al eertr sprake van ge weest dat ii Flevoland of de Noordoostpder een kerncen trale zou orden gebouwd. Mede ondeiinvloed van een stroom vanprotesten daarte gen is het pn toen in de ijs kast verdwien. Volgens Nij hoff wil heKabinet de plan nen in septnber officieel be kend make De zure rejn wordt door de regering nawelijks bestreden. De notitie rer verzuring, die de ministö Winsemius en Braks naar de Kamer hebbèn gezonden, gaf duidelijk aan dat zure regen grote schade veroorzaakt en dat snel gehan deld moet worden. Toch wor den geen concrete maatregelen voorgesteld. Deze zouden in de volgende nota over luchtverontreiniging komen. Maar in deze nota wordt de beperking van de be staande uitworp van zwavel- dioxyde en stikstofoxyden nog Dit zegt Natuur en Milieu in een commentaar op de beleids nota, die vandaag aan de Tweede Kamer is gezonden. De stichting constateert dat het Nederlandse beleid op be langrijke punten (ontzwave ling van de kolencentrales en raffinaderijen en uitworpen cloor nieuwe auto's) achter blijft bij het Westduitse. Volgens Natuur en Milieu is in de 500 dagen die het Kabinet regeert een offensief milieube leid achterwege gebleven. „Het Kabinet doet veel te wei nig tegen zure regen, gif in de grond en de aftakeling van na tuur en landschap. Bovendien dreigt het onder druk van de werkgevers het principe „de vervuiler betaalt" los te laten". De Vliegasunie mag van mi nister Winsemius (Milieu) voorlopig weer vliegas verko pen aan cementindustrieën in Nederland en België. Vliegas, een wit-grijs poeder, komt vrij bij de winning van elektrici teit met behulp van kolen. De minister had eerder de ver koop van vliegas verboden, omdat het schadelijk voor het milieu zou zijn. Vliegas bevat een aantal milieu-onvriendelij ke stoffen, die alleen in „ge bonden" toepassingen gebruikt mogen worden. (ADVERTENTIE) Dit is een publikatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven. LEIDSCHENDAM In het Paasweekeinde en het 1 mei-weekeinde samen heeft een onverwacht groot aantal buitenlanders ons land bezocht. Vol gens het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) in Leidschendam, ruim 1,6 miljoen. Het afgelopen weekeinde met Koninginnedag en 1 mei heeft 800.000 bezoekers naar ons land getrokken, even veel als tijdens het Paasweekeinde. Het bureau noemde het opvallend dat het 1 mei-weekeinde, naast de Duitse, vooral veel Franse toeristen heeft getrokken. Publiekstrekkers bleken ook dit keer Amsterdam, de Bol lenstreek met bloemencorso en de Keukenhof waar 190.000 bezoekers binnenkwamen. Cijfers over vorig jaar zijn er niet (het NBT telde toen niet omdat 1 mei op een zondag viel), maar de cijfers van dit jaar steken zeer gunstig af bij die van 1982. Toen bezochten slechts 350.000 buitenlanders tijdens het 1 mei-weekeinde ons land. Het zijn ook nu weer het goe de weer, de bollen en de bloemen geweest die de toerist weer naar ons land hebben getrokken. De hotels en pen sions in Amsterdam waren het afgelopen weekeinde geheel bezet. De kust- en Bollenstreek was geheel volgeboekt. Toe risten die daar nog hotelaccommodatie zochten moesten worden doorverwezen naar Utrecht en zelfs Apeldoorn. In Den Haag was de grootste trekker Madurodam met 56.000 bezoekers, hetzelfde aantal als in het Paasweekeinde. De Ef- teling trok 45.000 bezoekers. De andere attractieparken, die meer afhankelijk zijn van het Nederlandse bezoek, trokken minder bezoekers, maar verkochten toch nog meer kaartjes dan in eenzelfde weekeinde vorig jaar. Het NBT is overigens zeer gekant tegen de (bezuinigings)- maatregel van minister Brinkman van WVC, waardoor veel buitenlanders die een rijksmuseum wilden bezoeken maan dag voor een gesloten deur kwamen. Het bureau wil de hele maandagsluiting ter diuscussie stellen. Nadat de bom onschadelijk was gemaakt, werd hij voor nader onderzoek meegenomen. Bom gevonden na anonieme tip UTRECHT De politie heeft gisteren na een anonieme mel ding een bom gevonden in het stadhuis van Utrecht. In de loop van de middag werd het projectiel onschadelijk gemaakt. De po litie kwam in actie na een anonieme tip. Een man aan de tele foon vertelde dat de bom om twaalf uur zou ontploffen. Na enig zoeken werd de explosieve lading op de afdeling burgerlijke stand in een plastic tas gevonden. Het projectiel dat voorzien was van een ontstekingsmechanisme en een tijdklok, gaf overi gens een later tijdstip dan twaalf uur aan. De bom wordt nader onderzocht in het gerechtelijk natuurkundig laboratorium. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG In de ko mende twee jaar zullen ongeveer 16.000 leer krachten van de toekom stige basisscholen voorbe reid moeten worden op het geven van Engels in de twee hoogste klassen van het basisonderwijs. Engels wordt op de basis scholen een verplicht vak. Hoewel de integratie van kleuter- en lager onderwijs al op 1 augustus volgend jaar een feit zal Zijn, zal het Engels pas officieel in augustus 1986 in het lespakket van alle basis scholen worden opgenomen. Op 24 september aanstaande start daarom de Stichting Te- leac in samenwerking met de Nederlandse Onderwijstelevi sie en de Stichting Leerplan ontwikkeling een uitgebreid cursusprogramma voor het ge ven van Engelse lessen aan leerlingen in het basisonder wijs. Bij de presentatie van de cur sus benadrukte staatssecretaris Van Leijenhorst (Onderwijs) gisteren dat de Engelse lessen vooral „kindvriendelijk" moe ten zijn. „De kinderen moeten Engels leren dat bij hen past. In de tijd dat er nog Frans werd gegeven in het primair onderwijs was dat vaak niet het geval", aldus de staatsse cretaris. Tot het voorjaar van 1986 zal via radio en televisie vier keer dezelfde cursus worden gege ven voor telkens 4000 leer krachten. De televisie- en ra- diolessen worden aangevuld met groepsbijeenkomsten van cursisten, die zullen worden gehouden op pedagogische academies en instituten voor lerarenopleidingen. De cursus sen voor de leerkrachten zijn geheel gratis. FRIEMELS UTRECHT De overbeken de „muis in melkfles" die al menig jaarverslag van keu ringsdiensten van waren heeft opgefleurd, heeft een opvolger gevonden die het althans gedeeltelijk in een zakje pinda's he^ft ge zocht. De KeuringsdiensTvan Waren voor het gebied Utrecht vond in 1983 in zo'n zakje de kop van een muis. Dezelfde fabrikant had al eerder pinda's met zwart smeervet op de markt ge bracht. ringsdlenst betrof twee vilt stiften in twee afzonderlijke pakjes gedroogde soep. On derzoek wees uit dat dit schrijfgerei gemakkelijk uit de borstzakken van arbeiders in de verpakkingen kon glij den. „Proces-verbaal werd opgemaakt en in dit bedrijf heeft men de borstzakken la ten dichtnaaien", aldus het jaarverslag 1983. Bizar waren ook een schroef in een lollie en een ingebakken dun scherp ijzerdraadje in gevul de biscuits. De Keurings dienst liet tegen beide fabri kanten strafvervolging in- stellén. Een winkelier die de uiterste verkoopdatum van kwark dacht te kunnen overschrij den door op de verpakkingen een plakkertje met de tekst „gezond voor huisdieren" aan te brengen kreeg ook een proces-verbaal aan zijn broek.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9