ïGat van Lagendijk baart iValkenburg ernstig zorgen „Samen werken aan aantrekken industrie" Partijen leggen bom onder kernwapenhoorzitting Henk van Dijk is verknocht aan zijn motoren Boete voor autodief Henk van Dijk bij een motor uit 1926. OUDE MOTORRIT DOOR BOLLENSTREEK WARMOND Tientallen oude motoren razen zaterdag door Warmond en de bollen streek onder verantwoorde lijkheid van de Vereniging tot Viering van Warmonds Feesten en de Veteranen Mo tor Club. De bestuurders, vaak gehuld in de originele kleding die bij de leeftijd van de motor past lijken zo uit een verhaal van Agatha Christie te zijn weggereden. Alle motoren zijn vóór de Tweede Wereldoorlog ge bouwd. De motorrit heeft de enigszins eigenaardige bij naam „Concours d'elegance" meegekregen. Het feit dat het startsein voor deze bijzondere tocht in War mond wordt gegeven is te danken aan Warmonder Henk van Dijk. Hij is een echte liefhebber van oude motoren en bezit enkele zeer fraaie exemplaren. Vrijwel al zijn vrije tijd besteedt Van Dijk aan het reviseren en on derhouden van oude motor en bromfietsen en zijn oude Austin. Zijn woning aan de Bijleveldlaan getuigt van deze hobby. Waar men ook kijkt, stuit men op afbeeldin gen van motoren, modellen, onderdelen, encyclopedieën of de motorfietsen zelf. Van een oude bonk roest kan Henk van Dijk weer een fon kelende motor maken. Dat betekent erg veel werk want even een nieuw onderdeel bestellen is er niet bij. Schaars De meeste versleten of ver dwenen onderdelen maakt Van Dijk er zelf weer bij of er wordt net zolang bij colle- ga-motorgekken gezocht tot het gewenste onderdeel ge vonden is. De meeste motor- fabrieken van voor de Twee de Wereldoorlog uit die tijd bestaan niet meer. Veel mo tormerken hebben slechts enkele jaren bestaan en van de motoren die toen werden gebouwd zijn geen grote aan tallen verkocht zodat de on derdelen altijd schaars voor handen zijn. Dat heeft tot ge volg dat de „veteranenmoto- ren" zoveel mogelijk ge spaard worden en vrijwel nooit als echt vervoermiddel worden gebruikt; ze worden gereserveerd voor speciale ritten zoals het Concours d'e legance. De deelnemers komen uit Nederland en België. Ze ver zamelen zich tussen elf uur en half twaalf op het pleintje bij 't Meerpunt. Om ongeveer een uur wordt het startsein voor de bollentocht gegeven en om vier uur hopen de deelnemers weer terug te zijn in Warmond waar een de monstratie in behendigheid wordt gegeven op de Baan. BEIDEN CeidócSommvt WOENSDAG 2 MEI 1984 PAGINA 7 j™5P helpt met papieren Omroerend goedbelasting tfOORDWIJK De aanslagen voor de gemeentelijke onroe- jend goedbelasting vallen nu overal in de bus. Daarom is de af- leling Noordwijk van de Socialistische Partij (SP) een actie be- >kjonnen om de mogelijkheden van kwijtschelding van deze be lasting zo goed mogelijk bekend te maken. Huis-aan-huis wordt er|aarom een folder hierover verspreid in Noordwijk. T0e SP is vorig jaar in enkele grote steden met deze actie begon nen. Daarbij is gebleken dat tienduizenden mensen geen gebruik _naken van hun rechten ofwel vanwege onbekendheid met die voiechten ofwel omdat de te volgen procedures ingewikkeld ge- jzeiaakt zijn. Ook bleek dat veel bijstands-ontvangers hun verzoe tten om kwijtschelding afgewezen zagen, omdat de ontvanger bajer belastingen in Leiden geheel op eigen houtje een eigen be- eid voerde. Dat is inmiddels recht gezet. Voor nadere informa- ie kan men terecht bij de SP-Noordwijk, Postbus 1044, 2200 BA Jïoordwijk of telefonisch bij het districtsbureau 071-219317 of ,.44600. Mogelijk zomercursussen in „Drieluik" OEGSTGEEST Oegstgeest wil de verhuur van het gebouw „Het Drieluik" gedurende zo mermaanden intensiveren. Het gebouw, dat in gebruik is bij de Leidse streekmuziekschool en volksuniversiteit K en O, staat gedurende de zomermaanden grotendeels leeg. De gemeente heeft al pogingen in het werk ge steld om de leegstand tegen te gaan, maar voor individuele verhuur van de ruimte blijkt niet zoveel belangstelling te bestaan. Tijdens een vergadering van de raadscommissie financiën vroeg het CDA-raadslid Van Veen gisteravond de volksuniversiteit eens te polsen over een tij delijke andere bestemming. Hierbij kan worden gedacht aan bijvoorbeeld verhuur van het ge bouw voor zomercursussen. Wethouder Kohl- beck zegde toe een en ander te onderzoeken. Meisje gewond HAZERSWOUDE Een Hazerswoudse wielrijdster is gistermorgen omstreeks kwart over acht gewond ge raakt bij een ongeval op het fietspad van de Hoge Rijn dijk in Hazerswoude. Het meisje werd door een passerende bromfietser ge raakt, waarna ze viel. De bromfietser reed door. Het meisje is met een gebroken sleutelbeen overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. 364 VARKENS NAAR DESTRUCTOR Varkenspest in Stompwijk LEIDSCHENDAM Na het constateren van varkenspest op het bedrijf van de gebr. Van der Voort aan de Ondermeerweg in Stompwijk zijn 364 varkens naar een destructiebedrijf vervoerd. De veterinaire inspectie, de Gezondheidsdienst voor Dieren te Gouda, heeft verder een vervoerverbod binnen een straal van twee kilometer ingesteld en een exportverbod van levende var kens binnen een straal van vijf kilometer. Het is niet zo dat alle varkens aangetast waren, meestal zijn het er maar enkele, maar uit voorzorg voor deze besmettelijke ziek te wordt altijd het bedrijf geruimd en vervolgens een paar maal geheel ontsmet. Wat de schadevergoeding betreft zegt de afde ling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw dat de over heid via een taxateur de dieren vergoedt. De zieke varkens te gen 50 van de dagwaarde, de overigen voor de volle dagwaar de. De vervoersverboden gelden circa zes weken, afhankelijk van het tijdstip van ontsmetting. De taak van de gemeentelijke overheid beperkt zich tot het aanbrengen van de waarschu wingsborden. Voorschotens IKV zoekt zustergemeente in Oostblok VOORSCHOTEN Het IKV in Voorschoten en de VAKA (Vlaams Actiecomité tegen Atoomwapens) in de Belgische zustergemeente Schoten hebben hun gemeentebesturen ge vraagd contact te zoeken met een Oosteuropese gemeente. Er zou met deze gemeente niet al leen een culturele uitwisseling plaats moeten vinden, zo menen beide organisaties, maar ook ruimte moeten zijn om te praten over ontwape ning. Een delegatie van het IKV-Voorschoten bracht het afgelopen weekeinde een bezoek aan Schoten waar het verzoek op schrift werd ge steld. De Voorschotenaren namen deel aan de 'omarming' van de toekomstige kruisraketten- basis in Florennes en mochten bovendien enke le bordjes 'Schoten - kernwapenvrije gemeente' onthullen. >ile -VALKENBURG De ijproblemen rond het re- gacreatiegebied Ommedijkse folder (Het Gat van La- vigendijk) lijken Valken burg boven het hoofd te _stijgen. Er zal een drin gend beroep op de provin cie moeten worden ge daan de onhoudbare situa tie spoedig op te lossen. Tot deze conclusie kwam *]e gemeenteraad gister avond tijdens de behande ling van een voorstel tot ipwijziging van de verorde ning op de recreatie. provincie overweegt om de )7toegang tot het recreatiegebied te verplaatsen naar de Omme- dijkseweg. Er komt dan meer ruimte voor een parkeerter rein en een zonneweide. De provincie pleegt momenteel overleg omtrent aankoop van gronden. Unaniem sprak de raad zijn bezorgdheid uit voor de eerst komende jaren, als de provin cie nog geen afdoende maatre gelen kan treffen en er sprake is van een overgangsperiode gemeente/provincie. De pro blemen rijzen de pan uit. Hoe lossen we de verkeersproble men aan de Voorschoterweg op? Zal de gemeente de ko mende klachten gaan behan delen? Kunnen we dit pro bleem nog enkele jaren zp la ten liggen. Alle fracties vuur den de vragen af op het colle ge van b. en w. Dat de problemen bii het Gat van Lagendijk de pan uit rij zen bleek tijdens het spreek recht na de raadsvergadering, waarvan een der bewoners (de heer P. J.v.d. Belt) gebruik maakte. Toiletten zijn er niet in dit recreatiegebied. Ook geen telefoon. Gevolg is dat hij ieder moment van de dag per sonen aan de deur krijgt. Het overvloedige afval ligt rondom de woningen. „Het is een grote puinzooi. Het stofoverlast is ondragelijk. Het gebied is een ontmoetingsplaats geworden voor de jongeren. Onze doch ters zijn niet veilig maar door oneerbare voorstellen waar mee ze lastig gevallen worden.' Het is daar een crimineel ge beuren. De auto's geven veel overlast en de aanlegplaats voor boten in de Wassenaarse Wetering veroorzaakt veel overlast vanwege kampvuren en vuurwerken. Nog maar niet te spreken van de narig heid die veroorzaakt wordt door lieden die te diep in het glaasje gekeken hebben. Als men een recreatiegebied be gint moet men niet de bewo ners de rekening laten beta len", aldus de heer Van der Belt. Tijdens de raadsvergadering kwam tevens het eindrapport van het regionaal economisch onderzoek Duin- en Bollen streek aan de orde. B en w hadden meegedeeld tegen de voortzetting van samenwer king geen bezwaar te hebben mits er geen financiële gevol gen aan deze samenwerking zijn verbonden. In de discussie daarover bleek de raad met dit standpunt nog al moeite te hebben. De raads leden A. P. Bremer en A. R. v.d. Broek-Westerink (PvdA/PPR) betreurden de reactie van het college en we zen op het feit dat een kleine gemeente als Valkenburg, lo kaal weinig mogelijkheden heeft. In regionaal verband liggen die mogelijkheden er H. Dijkhuizen (CDA): „De ge meenten (SOB) hebben in dit plan behoorlijk geïnvesteerd. Wij vinden als deze gemeenten het noodzakelijk achten om met financiële aanvullingen over de brug te komen, Val kenburg niet achter mag blij ven. Ook de VVD en GPV waren deze mening toegedaan. Uiteindelijk stemde het college hierin eveneens toe. Burgemeester Van de Wouw (réchts) neemt het boek in ontvangst. EERSTE EXEMPLAAR BOEKJE OVER ZWANGERSCHAPS- ZWEMMEN OVERHANDIGD RIJNSBURG De voorzitter van de landelijke contactraad, de landelijke Stichting voor de gemeentelijke bemoeiingen met li chamelijke opvoeding, sport en recreatie- en burgemeester van 'Voorhout de heer M. Th. v.d. Wouw heeft gisteravond uit han den van de heer v.d. Wijs van „Vrieseborch" Uitgeverij, het eer ste exemplaar van de uitgave „Zwanger in water bewegen" ont vangen. Deze unieke uitgave over het zwanger in water bewe gen kwam tot stand door samenwerking van fysiotherapeute mevrouw E. J. W. Witmaar-Roerdink en zwembad-directeur W. J. P. Janssen. Verder werkten aan deze uitgave mee de heer R. Wormgoor, die als fotograaf optrad en de heer G. C. Witmaar die de eindredactie voor zijn rekening nam. De heer v.d. Wijs van de uitgeverij „Vrieseborch" bedankte iedereen, die aan deze uitgave meegewerkt had, ook de toen nog zwangere dames, die allen een exemplaar van deze uitgave kregen. De heer v.d. Wouw zei niet te weten hoe het voelt om zwanger te zijn en dat hij dus zeer ondeskundig was op dit gebied, maar gezien de vele goede reacties was hij blij dat deze unieke uitgave tot stand ge komen was. Hij vond de samenwerking tussen fysiotherapie en zwemonderwijs geweldig. „Deze uitgave betekent wel, dat anderen met deze gegevens ver der kunnen gaan", meende hij. Na de vele bedankjes geuit door de heer W. Janssen ging mevrouw Witmaar verder met bedan ken en het geven van bloemen en presentexemplaren. Het boek „Zwanger in water bewegen" gaat over oefeningen in het water en zwemoefeningen als aanvulling op de zwangerschapsgymnas- tiek. Iedere door de dokter of verloskundige goedgekeurde vrouw mag aan het zwangerschapszwemmen in het Waterbos. dat één keer in de week gehouden wordt, deelnemen. Het boek is in Hp hnpkhanHpl vnnr f 94 SO fp lrr»nr» kameraadschap Vil 1t,Een ludiek gegeven, goed voor de kameraadschap", was de verklaring van com missaris H. van Voorden van morgen voor het merkwaar- ndige tafereel dat zich van nacht om half twee op de bLeidse Breestraat afspeelde. d£en rolstoel met een zwaai licht achterop, daarin een _jnet handboeien aan de stoel Vastgelegde politieman. Er omheen een aantal politie auto's die de rolstoel met in zittende naar het Stadhuis ^scorteerden. De man in de stoel bleek brigadier W. -Greefhorst te zijn. Greefhorst Is onlangs tot brigadier be vorderd en dat was voor de )7Pnder zijn commando staan de manschappen aanleiding ""de brigadier zoals dat heet „in te wijden". Min of meer gebruikelijk in politiekringen Plwaarbij het de kunst is om zo alorigineel mogelijk te zijn. Oegstgeest pakt i7=pbstakels aan -J2EGSTGEEST De raads commissie financiën had gis teravond zeer weinig moeite -jnet het beschikbaarstellen van ruim 37.000 gulden voor Jiet opruimen van enkele ob stakels in de gemeente Oegst geest. Ongeveer een half jaar -jgeleden bood de werkgroep „Oegstgeest zonder Obstakels" (OZO) aan het gemeentebe- «tuur een uitgebreid verkeers- fapport aan. Hierin werden de ,gplaatsen in de gemeente aan gegeven waar zich voor ge handicapten hinderlijke obsta kels bevinden. Tevens zijn j floor de werkgroep suggesties gedaan om de gemeente zo -Veel mogelijk obstakelvrij te maken. tJCen aantal voorzieningen kan betroffen worden in het kader "Van het normale dagelijkse on derhoud zoals het verplaatsen >.(Van paaltjes en het vastleggen ^an tegels. Er zijn verder "Voorzieningen die in het nor male onderhoudsschema van u\|e wegen kunnen worden op- 'ejenomen. Bovendien is men ïfjbt de conclusie gekomen dat _jr enkele extra maatregelen jetroffen moeten worden zoals xottoir-afritten en algemen Invalidenparkeerplaatsen, énkele door de werkgroep langedragen voorzieningen loals het minder steil maken '5yan de helling van de Van Ey- -Tingabrug, zijn om financiële fn technische redenen niet Jnogelijk. j>e CDA'er van Veen vond dat "ae prijs van een afritje, 550 I lulden, redelijk hoog. De libe- faal Heilbron wilde graag we- |{en welke maatregelen finan cieel niet haalbaar zijn. Van Eisen (PPR) merkte op dat als kjiet geld komt uit het ver- Tseersleefbaarheidsfonds men Mie bedoeling van dit fonds /erruimd: „Het is verstandig ♦m dit fonds te voeden anders jaakt het snel uitgeput". Wuis- jri&n (D'66) vroeg wethouder Kohlbeck in de begroting van [985 duidelijk aan te geven velke maatregelen men op het tebied van wegen etc. gaat ne men, met een Link naar OZO. ■Wethouder Kohlbeck zegde rjpe er nader op in te zullen Ipan en hij beloofde gegevens Bver zaken die niet kunnen 9>eer te zullen onderbouwen. RIJNSBURG De gemeen ten uit het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek (SOB) zouden gezamenlijk actief moeten gaan werken aan het aantrekken van kleinschalige industrie. Dit om een geva rieerde werkgelegenheid te krijgen en om te voorkomen dat er „gaten vallen" als steeds meer bollenteelt uit de streek verdwijnt. Dit staat in de con cept-reactie van de gemeente Rijnsburg op het regionaal economisch onderzoek Duin en Bollenstreek. De gemeente raad oordeelt daar donderdag avond over, hoewel de reactie uiterlijk 30 april al bij het SOB binnen had moeten zijn. De hoofdpunten van de Rijns- burgse reactie komen neer op de agrarische aspecten uit het onderzoek. Ondersteund door de raadscommissies welzijn en ruimtelijke ordening merken B en W op dat er in het, overi gens goed genoemde, onder zoek nauwelijks tot geen aan dacht is besteed aan Hp vpp- teelt. „Een derde van het op pervlak van het onderzochte gebied is grasland. Ook uit het aantal bedrijven blijkt het be lang van veeteelt, die met name gericht is op de melk- produktie. Met name voor de zuivel lijkt de toekomst niet florissant gezien de onlangs genomen EG-maatregelen ter bestrijding van de melk-over- schotten". B en W merken ook op^dat, wil het gedane onderzoek met aanpedrapen knpl- pn artip- punten nut hebben, het maken van actie- en jaarprogramma's noodzakelijk is om een bijdra ge te leveren aan de regionaal- economische ontwikkeling. Op basis daarvan kunnen gerichte activiteiten worden ontplooid. De commissie welzijnszaken heeft verder gepleit voor aan dacht voor de energieprijzen vooral in het belang van de glastuinbouw, een snellere af wikkeling van subsidie-die door het bedrijfsleven bij het rijk zijn ingediend. Bovendien hooft Hio commi«io oocfolH Hat er ruimere mogelijkheden moeten komen voor de vesti ging van aan de agrarische sector verwante bedrijven in het buitengebied zodat de werkgelegenheid in de agra- risexhe sector kan worden uit gebreid. Al deze verlangens zijn door B en W overgenomen in de concept-reactie. Alleen over het verlangen van de commissie om een gemeente lijk jaarprogramma naast het regfionale actieprogramma op te stellen, willen B en W zien nop beraden. „WD ALS CENTRUMPARTIJ BEHANDELD" LEIDERDORP Rond de organisatie van een hoorzitting over de kern- wapenproblematiek van de gemeenteraad is in be stuurlijke kringen in Lei derdorp de nodige irritatie en verwarring ontstaan. Gemeentesecretaris Ton Willems blijkt verrast door een actie van de par tijvoorzitters van CDA, PvdA, D'66 en PPR. Die hebben de fractievoorzit ters in de gemeenteraad van Leiderdorp verzocht deel te nemen aan een hoorzitting die door de af delingsbesturen in samen werking met het college van burgemeester en wet houders wordt georgani seerd. Willems meent dat door deze actie het college een besluit van de gemeenteraad niet meer kan uitvoeren. De ge meenteraad besloot op 9 april op dinsdag 8 mei een hoorzit ting over kernwapens in het gemeentehuis te houden. De gemeentesecretaris is veront waardigd dat het college van burgemeester en wethouders door middel van een afschrift van de brief van de afdelings voorzitters aan het bestuur van de VVD op de hoogte is gesteld. „Hoe kan dat nou, het college weet hier niets van en is nog steeds gehouden het raadsbesluit uit te voeren", al dus een boze Willems. Verjaardag Naar verluidt is het initiatief van de afdelingsvoorzitters tot stand gekomen op de verjaar dagsbijeenkomst van burge meester M. A. van der Have die op 20 april 64 jaar werd. Aanleiding hiertoe was het feit, dat de fractie van de VVD van meet af aan geweigerd heeft mee te werken aan een hoorzitting van de gemeente raad. De conclusie lag dan ook voor de hand dat een formele gemeenteraadsvergadering waarin besluiten genomen zouden kunnen worden geen haalbare kaart was. Vandaar het initiatief tot een hoorzit ting georganiseerd door afde lingsbesturen. De wijze waarop de actie tot stand is gekomen blijkt intus sen niet erg goed te zijn geval len bij de VVD. Raadslid W. Scheffer vindt dat de afdeling- voorzitters niet erg behoed zaam hebben geopereerd in deze politiek gevoelige kwestie door de VVD niet in de voor bereidingen van een informele bijeenkomst van de raad te be trekken. „Wij worden behan deld als een soort Centrumpar tij", zegt een verontwaardigde Scheffer. VVD-fractievoorzit- ter C. Huigen-van Boven, die ook een afschrift heeft ont vangen, meent dat de brief van de partijvoorzitters niet erg uitmunt door duidelijk heid. „Wij weten niet onder welke voorwaarden deze hoor zitting zal worden georgani seerd", zo stelt mevrouw Hui gen. Het laatste woord over de hoorzitting over de kernwa- penproblematiek in Leider dorp lijkt nog niet te zijn ge zegd. Gouden echtpaar in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Morgen is het vijftig jaar geleden dat Quirinus H. Onderwater en Adriana C. van der Geest met elkaar in het huwelijk traden. De feestelijkheden rond het Zoeterwouds echtpaar worden morgen ingezet met een H. Mis in de St. Janskerk (half twee), gevolgd door het „gou den feest" in Don Bosco waar van vijf uur tot half zeven een receptie wordt gehouden. De heer Q. Onderwater, geboren in Lisse, heeft een boerderij in het Westeinde. In het verleden heeft hij diverse functies in Zoeterwoude vervuld. Hij maakte 17 jaar deel uit van de KVP-fraktie in de gemeente raad. Niet minder dan 35 jaar was hij lid van het kerkbe stuur van de parochie Sint Jan. De St. Vincentiusvereni- ging („armenzorg") heeft vele jaren geprofiteerd van de be- stuurscapaciteiten van de heer Onderwater die ook nog eens zo n 15 jaar lid was van het polderbestuur van de „Grote Westeindsepolder". Mevrouw Onderwater heeft zich be halve met het opvoeden van negen kinderen ook inten sief beziggehouden met het be drijf. Het maken van Goudse kaas was een taak die haar was toevertrouwd. Een zwaar leven? Mevrouw Onderwater: „Neen hoor, er moest brood op de plank komen en dus werd er gewerkt". DEN HAAG/VOORSCHO- De motor was door het onbe- TEN Een 19-jarige dienst- heerste rijden vastgelopen. De plichtig militair uit Voorscho- jongen uit Voorschoten heeft ten is door de Haagse politie- toegegeven, dat hij nog meer rechter mr. J.H. van Overbeek autodiefstallen op zijn geweten veroordeeld tot een boete van heeft. 1500 gulden en een voorwaar- De officier van justitie mr. delijke gevangenisstraf van H.D. Klein Breteler eiste nog vier weken wegens de diefstal geen onvoorwaardelijke ge- van drie auto's. vangenisstraf, omdat de ver- De knaap opereerde samen dachte tot gisteren een blanco met een vriend. De vriend strafblad had. De boete viel verwijderde met een schroeve- des te hoger uit. De knaap draaier de achterruiten van de werd veroordeeld conform de auto's, terwijl de jongen uit eis van de officier. Voorschoten de motor aan de praat probeerde te krijgen. De eerste auto werd aan de Bachstraat gestolen. Enkele dagen later sloegen de jongens wederom hun slag. Aan de Doelengracht stalen zij een Volkswagen. Bij de Haagse Schouw liep het voertuig vast in het zand. De jongens namen de benen, maar keerden later terug om een cassetterecorder en geluidsboxen uit de auto te stelen. Tenslotte namen zij in Oegstgeest bezit van een BMW. Nabij Holiday Inn lie ten de jongens de auto achter.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7