Het is hier veel te klein L VC is belangrijk poppodium in de regio £eid^ Soman t s Postkantoren op 5 mei dicht Ruzie over varken RENOVATIE RIJN EN VLIET VAN START Eü Rehadent b.v. Al voor f395,- h krvon-ofbrugdeel! Jongerenwerk in Leiden JONGEREN WILLEN AMUSEMENT EN GEEN GEZEUR AAN HUN KOP" REIDEN WOENSDAG 2 MEI 1984 PAGINA 3 "Politie maakt eind aan ^kraakactie LEIDEN Krakers van een [pand aan de Koddesteeg heb ben gisteren het pand vrij willig verlaten, nadat de po- Jitie daarom had gevraagd. Volgens de krakers stond het pand al sinds 1 januari leeg. Toen de eigenaar van het pand de politie te hulp riep B en een contract op tafel legde i- waaruit bleek dat hij het e pand pas op 16 april had ge- 2 kocht, vertrokken de kra- kers. LEIDEN De postkantoren kijn zaterdag 5 mei gesloten, fiet kopen van postzegels en het verrichten van geldtran- sacties is die dag niet moge- lijk. Het kantoor aan de Schipholweg is zaterdagoch- tend van negen tot tien uur uitsluitend open voor het r aannemen van exprespost. De postbushouders kunnen van negen tot twaalf uur hun bus leeghalen. De bezor ging van de post blijft be perkt tot de aflevering van exprespost, rouwcirculaires i en spoedeisende medische zendingen. ADVERTENTi Onze ervaring berust op. honderden .Poggenpohl- keukens. Voor u betekent V»I» il»Itl il gi E lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice pertekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. |iii:uaii:»:I1| I keukens LEIDEN Op de veemarkt bij de Groenoordhallen is gisteren tussen twee veehandelaren ruzie ontstaan de de verkoop van een varken. Een onbekend gebleven man kocht een varken voor 250 gulden. Vervolgens ging hij naar het slachthuis om te infor meren wanneer het beest geslacht zou kunnen worden. Toen hij weer op de markt terugkeer de, bleek zijn varken verdwenen. De verkoper had het beest nogmaals ver kocht. Hij bood een ander varken aan of tweehonderd gulden. De koper van het varken accepteerde dat niet en riep de politie te hulp. Bemiddeling zorgde tor dat de man het volle bedrag van 250 gulden terugkreeg. Wethouder Peters beheert portefeuille Tesselaar LEIDEN J. Peters, sinds gisteren wethouder van ruimtelijke ordening en verkeer, neemt de portefeuille van wethou der D. Tesselaar (huis vesting) in beheer zolang deze niet kan werken. Tesselaar werd zaterdag avond in het AZL opge nomen nadat hij tijdens een bijeenkomst van kampeervereniging 'De Wijde Vlucht' een hart aanval kreeg. De toe stand van wethouder Tesselaar wordt thans bevredigend genoemd. Hij zal in elk geval enke le maanden rust moeten houden. Het loco-burgemeester schap, dat Tesselaar na het vertrek van wethou der C. Waal op zich zou nemen, zal tijdelijk wor den bekleed door wet houder P.H. Schoute van volksgezondheid. Dit al les is gisterochtend in het college van B en W afge sproken. Deze situatie geldt voorlopig tot 18 mei. Dan zal opnieuw worden bekeken hoe de zaken er voorstaan. Het was gisteren de laat ste vergadering van het college, die door wethou der Waal werd bijge woond. Waal is vanmid dag beëdigd als burge meester van Deventer. Met het vertrek van Waal en de ziekte van Tesselaar is het college ernstig gehandicapt ach tergebleven. Op de schouders van de nog niet eens ingewerkte Pe ters rusten nu de twee zwaarste portefeuilles, terwijl de nieuwbakken wethouder van onder wijs, H. van Dongen, zich ook nog volledig moet in werken. Kolping Leiden zoekt oud-leden LEIDEN De afdeling Leiden van de Kolpingvereniging is op zoek naar oud leden van de vereniging. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de Kol pingvereniging verboden, maar afgelo pen zondag werd de Leidse afdeling van de Kolping- of St. Joseph's Gezel- lenvereniging officieel heropgericht met onder meer een eucharistieviering in de Lodewijkkerk. Voormalig wet houder S. Menken heropende het offi ciële notulenboek uit 1942. Aan alle vroegere leden werden insignes uitge reikt. Oud-leden kunnen zich via tele foonnummer 071-411644 aanmelden. De vereniging wil in de toekomst ook weer activiteiten voor de jeugd ont plooien. LEIDEN Voor de deur staan verhuiswagens. In de gangen heerst chaos. Kamers zijn al leeg. Men sen lopen af en aan. Kas ten worden leeggehaald. Dozen staan opgestapeld. Sommige gevuld en dicht geplakt, andere nog leeg. Voor de liften op de vijfde etage staan containers. Het bejaardencentrum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierstraat wordt gerenoveerd en een ver huizing van de inboedel en de bewoners is daar voor noodzakelijk. Voor het gebouw is de renova tie een bittere noodzaak, voor de bewoners een in grijpend gebeurtenis. Gis teren werd met de opera tie begonnen en vrijdag hoopt men met de verhui zing klaar te zijn. W.F. Taffijn (87 jaar, hij woon de tot vandaag op de vijfde etage van het bejaardencen trum) kan er niet mee zitten, dat hij van zijn kamer afmoet: „Het is hier veel te klein". Hij staat in zijn kamer midden tussen de dozen. Langs een muur een bed, tegen een ande re muur een kast, een tafel, een paar stoelen en de kamer is meer dan vol. „Ik heb niet eens een douche". Wat Taffijn betreft, werd het hoog tijd dat met de renovatie wordt begon nen. Hij heeft meer dan ge noeg van huisvesting waar hij het tot dusver mee moest doen en volgens de directeur van het bejaardencentrum, F. van Oosten, geldt dat voor verre weg het merendeel van de ruim tachtig bewoners (gemid delde leeftijd 84 jaar) van Rijn en Vliet: „Sommigen hebben er wel wat moeite mee, maar dat is ook wel te begrijpen. Ze hebben geen zin meer in alle beslommeringen". Met de verhuizing, die in fasen wordt uitgevoerd, is gisteren begonnen. De bibliotheek, het archief en een deel van de keuken gingen over en van daag verhuist een deel van de bewoners. Morgen en vrijdag wordt het resterende deel van de bewoners en het huisraad overgebracht. De bewoners worden met busjes en met taxi's naar het nieuwe tijde lijke adres vervoerd. Al in 1979 bestonden er plan nen om Rijn en Vliet te reno veren. Alles leek in kannen en kruiken, totdat WVC-minister L.C. Brinkman in juni 1983 liet weten, dat er van renova tie voorlopig geen sprake zou kunnen zijn. De bezuinigingen sloegen ook hier toe. Sindsdien zijn er door de bewoners van Rijn en Vliet en vanuit de wijk acties gevoerd. Ook van uit de Leidse politiek werd grote druk op het ministerie uitgeoefend en uiteindelijk werd in maart duidelijk, dat de renovatie van het bejaar dencentrum toch door zou kunnen gaan. De bewoners worden voorlo pig ondergebracht in een tijde lijk onderkomen aan de Schu- bertlaan. Dit gebouw is daar voor vier miljoen gulden neer gezet door de bejaardencentra Haagwijk, Groenhoven, Roomburg en Rijn en Vliet en moet voor de vier tehuizen als onderkomen dienen in tijden van renovatie. Rijn en Vliet is de laatste van de vier, dat aan renovatie toe is. Ook als er geen geld voor renovatie be schikbaar zou zijn gekomen, zouden de bewoners van Rijn en Vliet naar de Schubertlaan zijn gegaan, omdat deze tijde lijk behuizing beter is dan het geen Rijn en Vliet de bewo ners nog kon bieden. Het ge bouw aan de Aaltje Noorder wierstraat is twintig jaar oud en is ingericht als een rusthuis voor gezonde bejaarden. Nu maken juist veel ouderen die veel verzorging nodig hebben ervan gebruik. De renovatie, die in augustus volgend jaar klaar moet zijn, houdt onder meer in dat ramen worden vernieuwd, de kamers worden groter, het aantal bedden op de ziekenafdeling wordt ver dubbeld en er komt een nieu we vleugel met appartementen en ruimten voor groepsbewo- ning. De opknapbeurt kost 11,8 miljoen gulden. Rommelmarkt De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen krijgt per 1 september de beschikking over een nieuw vereni gingsgebouw aan de Caeciliastraat. Het inrichten van het gebouw kost veel geld en daarom wordt woensdag 9 mei van tien tot vier uur een rommelmarkt gehouden in het gebouw aan het Noordeinde 2a. Wie spullen voor deze markt wil afstaan kan contact opnemen met me vrouw C. ten Hacken, 01714-2007. Op maandag 7 en dinsdag 8 mei (tussen twee en vier uur) kan men spul len inleveren aan het Noordeinde. FNV De jaarvergadering van de afdeling Leiden /Katwijk van de voedingsbond FNV wordt morgenavond gehouden in het ABVA/KABO-gebouw aan de Driftstraat 49a en begint om acht uur. Er wordt onder meer een nieuw steunplan bekend gemaakt. Bingo De Christelijke Muziek en Showband Concordia houdt vanavond een bingo-avond in het clubgebouw in het Harteveldcomplex aan de Langegracht Het balletje gaat om acht uur rollen. Vakantie Het FIOM (Noordeinde 40b) houdt donderdag 10 mei van tien tot twaalf uur een informatie-ochtend over (goekope) vakantiemogelijkheden voor alleenstaande ouders en hun kinderen. Voor meer inlichtingen kan men het FIOM bel len, telefoon 144715. Jongerenbeweging De Jongerenbeweging houdt morgenavond een swinga vond in haar pand aan de Koppenhinksteeg 2. Naast disco is er een optreden van de break-dance en electric boogie groep „de Captains". De soos gaat om half ne gen open. Filmmorgen Het dienstencentrum Binnenstad /Zeehelden ivijk houdt morgen vanaf kwart over tien een filmochtend, waarbij films over de festiviteiten na de bevrijding gedraaid zullen worden. Na de film is er gelegenheid tot discussie. De film ochtend is bedoeld voor iedere belangstellende boven de 55 jaar. De kosten bedragen 1 gulden per persoon. (ADVERTENTIE) fUw natuurlijk gebit behouden: Hot wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- of brugdeel voor slechts 1.395,-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling Informatief«n Administratief Centrum is 45. 2665 ZG Bieiswgk Tel 01892 7280 LEIDEN Vroeger trok men er op een zonnige zomerdag graag op uit om bloemen en planten te gaan de termineren of ging men een weekje op kamp naar de Veluwe. 's Win ters werd de kolenkachel hoog op gestookt en zaten de jongens met het puntje van hun tong uit de. mond en met gebogen ruggen te fi guurzagen, terwijl de meisjes de mooiste patronen in hun hand werkje verwerkten. Er heerste orde en gezag, wie tegensprak kon een draai om de oren krijgen, de Tap toe op 2 oktober had nog een rustig verloop en van hasjiesj had nog niemand gehoord, zelfs de politie niet. Dat een vergelijking van het soci aal cultureel werk in Leiden tussen vroeger en nu ongeveer hetzelfde is als een poging om de overeenkom sten tussen een appel en een ba naan duidelijk te maken, zal ieder een zonneklaar zijn. Niets is het zelfde gebleven: de begrippen orde en gezag zijn geschrapt uit de voca bulaire van de welzijnswerkers van de jaren tachtig, om plaats te maken voor termen als agressie, drugsbeleid of hanteerbaarheid van de doelgroep. Door de veranderende maatschap pelijke omstandigheden en de daar door veroorzaakte ontwikkelingen op het gebied van het sociaal-cultu reel werk in Nederland, ontstond zo'n 20 jaar geleden vanuit het club- en buurthuiswerk een nieuwe richting: het jongerenwerk. De jon geren (toen nog jeugd genoemd) begonnen zich te ontwikkelen tot een groep met een eigen gedrag, ideeën en wensen, die een speciale aanpak vereiste. Uiteindelijk kreeg dit alles gestal te in nieuw opgezette jongerencen tra, de sociaal-cultureel werkers gingen zich jongerenwerkers noe men en op een aantal sociale acade mies werd zelfs een speciale studie richting jongerenwerk in het leven geroepen. Anno 1984 beschikt Leiden over drie jongerencentra die als zelf standige werksoort binnen het ste delijk sociaal-cultureel werk func tioneren: het Breehuys voor scho lieren, Stats voor de buitenlandse jongeren en het Leids Vrijetijds Centrum, dat zich, door de groot schalige aanpak, niet op één be paalde groep jongeren richt. Van daag het derde en laatste artikel van de serie over deze drie centra. LEIDEN Er zullen in Leiden niet zo veel mensen meer rond lopen bij wie, als ze de naam Leefbaar Leiden horen, een lichtje gaat branden. Leefbaar Leiden was een actiegroep die, in het spoor van Provo, strijd voerde voor een verbetering van het „leefklimaat" in deze stad. Be gunstigd door een tijd waarin bij bestuur ders een groeiende vrees bestond voor „buitenparlementaire actie" (toen een nieuw woord), bond Leefbaar Leiden de strijd aan met het gemeentebestuur. Een jaar later begon een groepje mensen, dat voortkwam uit Leefbaar Leiden, actie te voeren om te komen tot de oprichting van een centrum voor de ongeorganiseer de jeugd in Leiden. In december 1968 werd een lijst met 2200 handtekeningen, verzameld onder Leidse jongeren, aange boden aan de toenmalige burgemeester, vergezeld van een ontwerpnota Kreatief Sentrum. Sinds die tijd is het pand Breestraat 66 het brandpunt van de Leidse alternatieve jongerencultuur. Een tijd vol optimisme: men was lief voor elkaar. De flower-po wer heerste alom en men mocht zich graag met een stick in de hand geklemd, overgeven aan filosofieën over de wereld en de maatschappij. Het pand is in de af gelopen vijftien jaar een stille getuige ge weest van de meest uiteenlopende trends, uitwassen en verschijnselen die de jonge rencultuur te bieden had: de hippiecultus uit het begin van de zeventiger jaren, de roemruchte „kitsch en kultuur"-avonden (die zelfs de incrowd uit Amsterdam wis ten te boeien) en enerverende concerten met bekende binnen- en buitenlandse popgroepen. Drugsprobleem Het leek een tijd van grenzeloos optimis me, alles moest kunnen, bijna alles kon ook. Maar een ommekeer liet niet lang op zich wachten: een groeiend drugspro bleem, agressiviteit, financieel wanbe heer en een verflauwd elan van de- pio niers van weleer begonnen het centrum parten te spelen. Het Kreatief Sentrum begon een slechte naam te krijgen. Nadat een tijdelijke sluiting, bedoeld om orde op zaken te zetten en de problemen uit te bannen, maar weinig resultaat had, viel in 1975 het doek definitief. Op last van de gemeente werden de deuren gesloten en de subsidiëring stopgezet: wat als een groots experiment was begonnen, stierf een te vroege dood. In het begin van 1976 gaf de gemeente een nieuw stafteam de gelegenheid om de failliete boedel van het Kreatief Sentrum over te nemen. Om associaties met het negatieve verleden te voorkomen, en om aan te geven dat het om een nieuwe frisse start ging, werd het centrum onder de naam Leids Vrijetijds Centrum opnieuw geopend. De nadruk lag op actieve vrijetijdsbesteding, dus: knutselen, pottenbakken en volksdansen, en een kopje koffie in de pauze. Na een jaar op deze manier gedraaid te hebben kreeg de toenmalige staf in de gaten dat het LVC hoofdzakelijk een functie ver vulde voor een ouder publiek dat graag creatief bezig was, en men ontdekte bo vendien dat de ongeorganiseerde jonge ren lelijk in de kou stonden. Bovendien werd de roep van die jongeren, om het centrum zijn oude functie weer terug te geven, steeds luider. Langzaam maar ze ker werd de programmering omgebogen en meer afgestemd op de behoeften van Leidse jongeren. Er kwam een filmhuis, het cursussenpakket werd aangepast aan de wensen van jongeren, bovendien ont wikkelde het LVC zich tot het belang rijkste poppodium in de regio. Anno 1984 lijkt het LVC in goede doen te verkeren: een gezonde financiële exploi tatie, een breed programma-aanbod, wei nig problemen met hard-drugs. Toch doet het LVC nog wel eens wat wenkbrauwen fronsen: vorig jaar bijvoorbeeld, kwam het centrum nogal in opspraak door enige punkconcerten die bezocht werden door groepjes neo-fascisties georiënteerde jon geren en de boel op stelten te zetten, maar overigens niet uit Leiden afkomstig waren. Grootschalig In een gesprek met Gert-Jan Sweep (coördinator), Carola Eppink (staflid) en Hans Philipsen (stagiaire) wordt het een en ander rond het beleid en doelstelling van het LVC verduidelijkt. „Een cen trum als het LVC werkt principeel groot schalig", legt Gert-Jan uit. „Wij willen een zo breed mogelijke publieksgroep be dienen en ons niet, zoals bijvoorbeeld jon gerencentrum Stats'(voor Turkse en Ma rokkaanse jongeren, red.), op een bepaal de groep richten. Het gevolg daarvan is natuurlijk wel dat er bij ons sneller din gen mis kunnen gaan, hoewel dasin de praktijk erg meevalt". In sommige Leidse De staf van het LVC aan de bar. discotheken wil er ook nog wel eens het een en ander misgaan. Maar zo'n tent heeft dan de mogelijkheid, wanneer de situatie daarom vraagt, om zich op een bepaalde groep te gaan richten om pro blemen te voorkomen. Wij wijzen dat principieel af. Dat heeft als consequentie dat je een moeilijke weg bewandelt. „Maar", benadrukt hij, „gelukkig heeft dat nooit tot ernstige toestanden geleid. Als je het vergelijkt met het vroegere Kreatief Sentrum; bij ons is er nooit spra ke van geweest dat het centrum om de een of andere reden gesloten zou moeten worden". Lang geleden was het Kreatief Sentrum het domein van de hippies, het LVC nu lijkt nog wel eens gebukt te gaan onder het stempel punkcentrum. „Het LVC is zeker geen punkcentrum", zegt Carola. „In het verleden is er inder daad veel aandacht aan die groep be steed. En dat was maar goed ook, het was een groep die veel ideeën had over wat je met een centrum als het LVC zou kun nen doen. Daar zijn we toen op inge sprongen". „Gelukkig wel", lacht Gert- Jan, anders zaten we nu met een bezoe- kersgroep die hoofdzakelijk uit bedaagde dertigers zou bestaan". Vervolgens doet hij een greep uit het programma van de maand januari om het idee dat het LVC een punkcentrum zou zijn, te logenstraf fen: „Reggae, hard-rock, muziektheater en een op zich zelf staand verschijnsel als Herman Brood". Jongeren zitten in deze tijd niet altijd in een makkelijke positie: de werkloosheids cijfers onder deze groep zijn hoog, school verlaters hebben weinig perspectieven op de arbeidsmarkt, er wordt gekort op uit keringen enz. Dient een centrum als het LVC niet voor de belangen van deze jon geren op te komen? Carola: „Onze pro gramma's en activiteiten zijn bewust ge richt op recreatie en ontmoeting. Het heeft naar mijn idee weinig zin om bij voorbeeld vormende activiteiten in je programma te stoppen. Kijk", legt ze uit, „veel jongeren krijgen door het beleid van deze regering steeds meer de reke ning gepresenteerd. Die komen hier om zich te amuseren en willen niet met die problemen geconfronteerd worden, die gaan er op hun eigen manier mee om. Dat wil trouwens niet zeggen dat wé onze ogen er voor sluiten. De entreeprijzen bij voorbeeld, die worden zo laag mogelijk gehouden omdat de meeste jongeren over weinig geld beschikken". Geen gezeur „Die linkse actievoerderscultuur van vroeger bestaat bijna niet meer", zegt Gert-Jan. „Daar zitten naar mijn idee ook geen mogelijkheden meer in. Het heeft geen zin om op een krampachtige manier problemen van jongeren in pro gramma's te gaan vertalen. Het is zinloos om hier een theaterstuk, dat handelt over slechte huisvesting van jongeren, te laten zien. Dat weten die jongeren intussen zelf ook wel. Die komen hier om zich te amu seren en willen geen gezeur aan hun kop. Het is er de tijd ook niet meer voor", ver volgt hij. „Naar mijn idee houden jonge ren zich op dit moment niet bezig met de maatschappij, en hoe die zich verder zou moeten ontwikkelen. Ze zijn bezig met problemen waar ze dagelijks mee gecon fronteerd worden; hoe kom ik aan poen om te eten, hoe zorg ik er voor dat ik een goeie kamer krijg, dat soort dingen". Het gesprek komt op de toenemende ver- rechtsing onder jongeren. Heeft die ont wikkeling ook zijn weerslag op het LVC- publiek? Carola: „Dat de verrechtsing on der jongeren toeneemt, ook binnen het LVC, dat geloof ik zeker. Op straat ook, de racistische opmerkingen naar buiten landers en dergelijke. Of de groep skin heads, die vroeger onwijs van de punk waren, maar die teleurgesteld zijn ge raakt in de linkse, anarchistische kant er van. Een aantal daarvan is omgeslagen naar uiterst rechts. Het is een nieuwe manier van shockeren; met de punk ging dat niet meer". Volgens Gert-Jan gaat het ook om de vraag wanneer je dergelijke tendensen serieus moet gaan nemen: „Ik denk dat je de mensen die hier komen, en inmiddels ideeën in die richting gekregen hebben, uiteindelijk als slachtoffer moet zien. Want de grote breinen achter zoiets, die zie je hier niet". De vraag op welke wijze een jongeren centrum als het LVC een bijdrage kan le veren aan het bestrijden van dergelijke ontwikkelingen, levert geen duidelijke antwoorden op. Carola: „Het is heel moeilijk om er iets aan te doen. Je pro beert de gevolgen een beetje te dekken, maar de uiteindelijke oorzaken liggen voornamelijk bij de regering". Gert-Jan: „Je moet mensen eerst iets aantrekkelijks bieden zodat ze binnen komen, pas dan kan je over andere din gen gaan praten. Zoals gezegd heeft het niet zo veel zin om dan met vormings- achtige programma's te gaan werken of zo. Bij het LVC komt het in andere din gen tot uitdrukking; het laag houden van de entreeprijzen, het onderhouden van individuele contacten met bezoekers, waar de laatste tijd veel aandacht aan be steed wordt. Bovendien vinden we dat bereidheid tot het voeren van actie van uit de bezoekers zelf moet komen en niet door ons op de een of andere manier op gelegd moet worden". FRITS BRUINS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3