Mes in het ziekenfonds Bejaarden vaak ten onrechte dement genoemd Boete nu ook voor misdrijven Koffieprijs op de tocht Opgewekt BON: Brand slaat over ^ü£eiclóa 6oiiml AflV Uitgave Westerpers, behorende lol Siitholl Pers, Apothekersdi|k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel 071 122244, Giro 103003 Bank Amro-bank N.V. Leiden Directeur-hooldredacteur: M Hallewas. Chef-redacteur; Wim Buijleweg. Advertenties, (e-xcl. 5% BTW) f 0,59permm,kleint|esl 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) pier maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling). kwartaal I 63,07, [aar! 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tol 19 00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Loss? Woensdag 2 mei 1984, 75e jaargang no. 22876 HET WEER Wolkenvelden en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 7, middagtempera- tuur omstreeks 15 graden. Ma tige wind, eerst oostelijk, in de middag draaiend naar zuid- west. Zón op: 06.07, onder: 21.08; hoog water Schev.: 05.07 en 17.31, laag water: 01.00 en 13.27. DODENHERDENKING Vrijdag 4 mei a.s. te 19.30 uur in de Marekerk. Aansluitend Stille Tocht. AMSTERDAM Douwe Egberts heeft het sein gegeven voor een prijzenslag op koffiegebied. DE verlaagt morgen de prijzen voor de consument met 12 cent per pak van een half pond en met 16 cent voor het merk Rosta. Dit gebeurt om zuiver commerciële redenen, zo heeft DE bekendge maakt. De verenigde koffiebranders en Economische Za ken zijn van de verlaging op de hoogte gebracht. Volgens de koffiebranders komt de prijsverlaging van DE als een „verrassing". Van Nelle heeft inmiddels laten weten de prijzen van de meeste koffiesoorten eveneens met 12 cent per half pond te zullen verlagen. Ahold en Edah zullen volgen. Lidmaatschap Centrumpartij geen reden voor ontslag LEIDEN Commissaris van politie H. van Voorden is van me ning dat agenten die lid zijn van de Centrumpartij niet mogen worden ontslagen. Dit liet Van Voorden vanmorgen weten. „Als hij of zij zich gedraagt als een politie-ambtenaar zich moet ge dragen dan is er niets aan te doen. Ik vind het ook niet zo be langrijk of een agent lid is, veel belangrijker is hoe hij zich ge draagt en wat zijn houding is". Van Voorden sluit zich hierbij aan bij uitlatingen van burgemeester C. Goekoop. Van Voorden zegt niet te weten of er agenten binnen het Leidse korps zijn die lid zijn van de Centrumpartij. Hij ziet ook geen aanleiding dit te onderzoeken. NIJMEGEN Bejaarden met bepaalde gedragsstoornissen wor den veel te vaak ten onrechte als dement beschouwd. In meer dan 30 procent van de gevallen blijkt dat een onjuiste diagnose te zijn. Het gaat dan niet om dementie, maar om gedragstorin gen van uiteenlopende aard die. mits tijdig behandeld, verhol pen kunnen worden. Zo wordt depressiviteit zeer vaak met de mentie verward. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nijmeegse bejaardenarts W. Claessens, die daarop morgen promoveert aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Tussen 1971 en 1976 observeerde hij in De koffie wordt weer goedkoper, Gist-Brocades ziet zijn winst groeien, de mensen gaan weer wat meer sparen, Peter Post maakte weer naam in West- Duitsland, Duisenberg is nogal optimistisch en er komt na wat malse regenbuitjes geleidelijk weer wat meer zon. Dus wat let u om met al die goede berichten, uiteraard via de Leidse Courant, in een opgewekte stemming te komen. En te blijven, via onderstaande bon. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend «§*£etdóe Soiwaiit Bejaarden - en vrijwillige verzekering moeten vervallen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staats secretaris Van der Reij- den (wvc) wil gaan snoeien in het zieken fondspakket. Met in gang van volgend jaar wil de bewindsman geen bejaarden meer toelaten in de bejaar denverzekering binnen de ziekenfondsen, ter wijl hij de vrijwillige ziekenfondsverzekering wil laten vallen. Bejaar den en degenen die zich nu vrijwillig bij een zie kenfonds laten verzeke ren moeten zich in het plan van de bewinds man in de toekomst particulier laten verze keren. Van der Reijden heeft zijn plan gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting bekend ge maakt. Van der Reijden wil met het plan, volgens zijn zeg gen, ordening aanbrengen in het ziekenfondspakket. Tegelijk zou met het plan een tekort bij de zieken fondsen van een miljard gulden gedekt kunnen wor den. De bewindsman is met zijn plan gekomen omdat de Ziekenfondsraad en de SER niet vóór 1 oktober met voorstellen zullen komen om te gaan bezuinigen op de ziekenfondsen. Daarmee kunnen eventueel voorge stelde bezuinigingen niet meer op 1 januari 1985 in gaan. Van der Reijden wil over zijn plan wel advies vragen aan de Ziekenfonds raad. Voor dit jaar heeft het kabi net afgezien van een in greep in het ziekenfonds pakket zoals onder meer CDA en VVD hadden voor gesteld. Daarmee viel een gat in de door het kabinet voorziene bezuinigingen op de volksgezondheid van 290 miljoen gulden. Van der Reijden wil zelf wel vast houden aan de door het ka binet tot 1986 gestelde be zuinigingen op jle volksge zondheid. Hij voelt daaren tegen niets voor discussies over het beperken van het ziekenfondspakket. In de vrijwillige zieken fondsverzekering zitten nu veel zelfstandigen onder een bepaalde inkomens grens. Het aantal verzeker den is met de bejaarden on geveer 2,5 miljoen. De vereniging van Neder landse ziekenfondsen heeft in een reactie laten weten alleen met de plannen te zullen instemmen als de premies voor de betrokke nen daardoor niet sterk stij gen. De ziekenfondsen zelf wilden nog niet reageren op de voornemens van de be windsman. Twee miljoen voor Surinaamse studenten DEN HAAG Minister Schoo van ont wikkelingssamenwerking stelt twee mil joen gulden ter beschikking van Surinaam se studenten in Nederland die door de slechte economische situatie in eigen land van hun ouders geen geld meer krijgen om hun studie hier te kunnen voortzetten. Schoo heeft dit besluit genomen „uit be zorgdheid met de financieel-economische situatie in Suriname". De deviezenpositie in 't land van dictator Bouterse is zoveel slechter geworden dat voor de studenten geen geld uit Suriname kan worden over gemaakt. Bommelding tijdens Edison Gala HILVERSUM Een bommel ding heeft gisteravond voor enige opschudding gezorgd tij dens het „Edison Gala popu lair 1984". De rechtstreekse uitzending werd voor tien mi nuten onderbroken. Willem Ruis vertelde tegen de mensen in de zaal dat hij zijn tekst kwijt was en daarom maar pauze had geroepen. De televi sie-kijker kreeg de indruk dat het ook inderdaad om een pauze ging. De enige opmer king die over de bommelding werd gemaakt, kwam direct na het hervatten van de show in de vorm van een grap: „Het zou mij een knal hebben gege ven", aldus Willem Ruis. Lori Spee, Paul Young, The President en Youp van 't Hek behoorden tot degenen die de in brons uitgevoerde replica van het door beeldhouwer Pieter d'Hont geschapen beeld van Thomas Alva Edison kre gen uitgereikt. Fag. 17: Lori Spee: „Philip, je moet nu naar bed jongen". Arabieren vragen Nederland hulp bij beëindigen Golfoorlog DEN HAAG De ministers van Buitenlandse Zaken van Jordanië en Noord-Jemen. Ta- her al Masri en Ahmed Mo hammed Abbasi, hebben Ne derland gevraagd zijn invloed aan te wenden om zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de oorlog tussen Iran en Irak. Minister Van den Broek heeft hun toegezegd dat Ne derland zowel in de Europese Gemeenschap als in de Veilig heidsraad zal proberen zijn in vloed aan te wenden om de nu al bijna drie jaar durende oor log te beëindigen. Beide minis ters, vergezeld door de ambas sadeurs van Saoedi-Arabië en Irak, voerden gisteren bespre kingen op het ministerie in Den Haag. Ongevraagd huis in tuin HEILOO Ex-Europarlementariër Berkhouwer keek gis termiddag bij thuiskomst wel even vreemd op toen hij in de tuin van zijn boerderij in Heiloo een huis zag staan. Toen hij vervolgens Ralph In bar, presentator van de Bana na Splitshow, tevoorschijn zag komen ging er een lampje bij hem branden. Berkhouwer begreep dat hij het slachtof fer was geworden van een nieuwe grap van dit televisie programma. Het geprefabriceerde huis werd geplaatst na dat Berkhouwer met een smoes elders was uitgenodigd. De makers van dit programma nemen in elke uitzending een prominente Nederlander in de maling. De grap wordt met een verborgen camera opgenomen. totaal 231) bejaarden met een gemiddelde leeftijd van 78 jaar. Het ging om bejaarden die als dement in verpleeghuizen waren op genomen zonder te zijn onderzocht naar de oorzaken van hun ziektebeeld. Volgens Claessens, die tot voor kort directeur was van een ver pleeghuis in Den Haag, verdwenen bij 70 procent van de depres sieve bejaarden die hij gedurende zijn studie onderzocht, door behandeling zowel de depressiviteit als de zogenaamde demen tieverschijnselen. Uit observatie van als dement opgenomen be jaarden is naar zijn mening gebleken, dat het vaak gaat om be jaarden die slechts lijden aan gedragsstoornissen als tijdelijke re actie op de verstoring van hun wankele geestelijke en maat schappelijke evenwicht: Hij pleit er dan ook voor zulke bejaarden zo snel mogelijk na het optreden van dergelijke gedragsstoornissen te laten onderzoeken op de oorzaken van die stoornissen door een team waarin onder meer een bejaardenarts, een psycholoog, een neuroloog, een fy siotherapeut, een verpleegkundige, een logopedist en een maat schappelijk werker zitting hebben. Daarmee kan verwarring nret de dementie naar zijn mening worden voorkomen. Dat volgt uit de Wet vermo genssancties, die een jaar gele den in werking is getreden, nu nader is uitgewerkt en giste ren van kracht is geworden. BILJET VAN 250 GULDEN IN DE MAAK DEN HAAG In opdracht van de Nederlandsche Bank wordt gewerkt aan de ontwik keling van een bankbiljet van 250 gulden. Dit is terug te vin den in het gisteren gepresen teerde jaarverslag. Daarin bleek verder dat vorig jaar de circulatie van 1000 gulden bil jetten met 24 procent is geste gen. De circulatie van de 100 gulden biljetten nam met 7,5 procent toe. Het 25 gulden bil jet was in 1983 minder in trek. Dit is te verklaren door een toenemend gebruik van het in '82 ingevoerde 50 gulden biljet. Jackson wint zijn eerste voorverkiezing WASHINGTON De zwarte dominee Jesse Jackson heeft in de strijd om de De mocratische presidentskandidatuur zijn eerste overwinning behaald. In Washing ton D.C., waar de bevolking voor de meerderheid uit zwarten bestaat, behaalde Jackson 63 procent van de stemmen. Mondaie kreeg daar 30 procent en Hart slechts 7 procent van de stemmen. In de voorverkiezing van Tennessee won Mon daie echter met 40 procent van de stem men weer gemakkelijk van Hart en Jack son, die daar respectievelijk 29 en 26 pro cent behaalden. De gewezen vice-presi dent Mondaie is hierdoor opnieuw een stap dichter bij de Democratische presi dentskandidatuur gekomen. Burgemeester van Arnhem onder invloed achter stuur ARNHEM De burgemeester van Arnhem, mr. J Drijber, is in de nacht van maandag op dinsdag door de politie aangehouden nadat hij met grote snel heid door de binnenstad van zijn woon plaats reed. De betrokken agenten con stateerden dat hij Koninginnedag met de nodige alcohol had gevierd. Na twee blaasproeven, die voor de burgemeester nadelig uitvielen, werd op het politie bureau een bloedproef afgenomen. De uitslag daarvan wordt pas later bekend. Of er ook bestuurlijke maatregelen worden getroffen hangt af van een on derzoek, dat de commissaris van de ko ningin in Gelderland mr. M. de Bruy- ne, instelt. Israëlische diplomaten in Libanon gearresteerd JERUZALEM Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken stelt momenteel al les in het werk om drie Israëlische diplo maten vrij te krijgen. Zij werden gisteren in Libanon garresteerd. nadat zij terecht waren gekomen in door Syrië gecontro leerd gebied. De diplomaten zijn leden van het Israëlische verbindingskantoor, dat even ten noorden van Beiroet is gevestigd. Volgens een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse zaken wa ren de drie kennelijk de weg kwijtgeraakt. Ongeveer 20 kilometer ten zuiden van de havenstad Tripoli werden zij aangehouden door Libanese troepen. Het ministerie wei gerde verder in te gaan op Libanese radio berichten als zouden de Israëliërs inmiddels zijn overgedragen aan het Syrische leger. De grote brand, die vannacht het farmaceuti sche bedrijf Interpharm in Rotterdam in de as legde, is overgeslagen op de levensmiddelen handel Zegro. De schade bij Interpharm wordt op tien miljoen geschat, die bij Zegro op twee a drie miljoen. De Rotterdamse brandweer was met 100 man en een wirwar van brandslangen in de slag om het vuur te bestrijden. De oorzaak van de brand, die gepaard ging met talloze klei ne ontploffingen, is nog niet bekend. DEN HAAG Niet alleen overtredin gen, maar ook misdrijven kunnen in het vervolg door de rechter worden bestraft met een boete in plaats van een vrij heidsstraf. De boetes kun nen oplopen tot ten hoog ste een ton voor indivi duele delinkwenten en tot een miljoen gulden voor rechtspersonen, zoals in stellingen, verenigingen en bedrijven. De boete kan worden opgelegd voor elk misdrijf, onge acht de ernst ervan. iJOQ cant De nieuwe wetgeving omvat zes boetecategorieën, varië rend van maximaal vijfhon derd gulden tot een miljoen gulden. Het miljoen geldt voor alleen voor rechtspersonen, die een misdrijf hebben ge pleegd waarop nu zers jaar cel staat. Individuen kunnen voor een soortgelijk delict met ten hoogste een ton worden be boet. Voor feiten waarop tus sen de één en zes jaar staat, geldt een boete van ten hoog ste 25.000 gulden. Voor feiten (dat kunnen zowel misdrijven als overtredingen zijn) waarop straffen staan tussen de vier maanden en een jaar kan 10.000 gulden worden opge legd, en voor feiten waarop minder dan vier maanden staat 5.000 gulden. De laagste categorie, waarvoor een boete geldt van maximaal 500 gul den, heeft alleen betrekking op overtredingen waarop min de^ dan twee weken vrijheids straf staat plus maximaal 200 gulden boete. Hoewel voor de allerzwaarste delicten maar zelden een boete zal worden opgelegd, is die mogelijkheid toch welbewust opengelaten, aldus het minis terie. In de nieuwe wet is voorts en passant de maximale vrijheidsstraf voor valsheid in geschrifte verhoogd van vijf tot zes jaar, zodat de mogelijk heid om voor dit delict voorlo pige hechtenis op te leggen wordt verruimd. Bij onderzoe ken naar omvangrijke fraudes is de laatste jaren gebleken dat daaraan grote behoefte bestaat. Post overstroomt Danny de Munk Danny de Munk wordt overstroomd met fanmail die hij krijgt door zijn rol als Ciske in de film Ciske de Rat Op deze foto toont hij de oogst van het weekeinde: vele honderden brieven. Deze maand wordt de miljoenste bezoeker van de film verwacht. De single „Ik voel me zo verdomd alleen" van Danny is al door gedrongen tof de top van de hitparade; deze maand zullen 100.000 stuks over de toonbank gaan, goed voor een gouden plaat. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1