Walesa dringt zich in officiële 1-mei- viering Diplomaat schoot agente dood „beslissend" offensief louterse weigert lontact met Indré Haakmat m Iran maakt zich op voor Reagan prijst nieuwe contacten met China RUSSISCHE WISKUNDIG BLIJFT IN DE VERENIGDE STATEN LONDENSE POLITIE NA ONDERZOEK: JÏTENLAND Ciidac Sou/tout WOENSDAG 2 MEI 1984 PAGINA 11 ederlandse radio chadelijk" geacht ior Indonesische volk ■CARTA/HILVERSUM Een hoge Indone- he militair heeft kritiek geleverd op de êrhèersing" van Radio Nederland Wereld- •oep bij de berichtgeving over de situatie in n Jaya. Volgens hem wordt de nieuwsvoor- ung over de Indonesische provincie gedomi- rd door de Wereldomroep en de Australische 1o. De luitenant-generaal Soerjadiredja wees de „gevaren" van deze overheersing en zei deze buitenlandse radioberichten „schadelijk zijn voor de Indonesische regering en het Een woordvoerder van de Wereldomroep „niet te schrikken" van de Indonesische kri- Volgens hem zijn dergelijke geluiden niet ewoon in landen, waar geen vrije nieuws- Yziening is. Papoea-rebellen publiceren foto's van geëxecuteerde Indonesiërs PORT MORESBY Rebellen In de Indone- Sische provincie Irian Jahya hebben het afge lopen weekeinde kleurenfoto's gepubliceerd, waarop de executie is te zien van twee Indo nesiërs, die in maart gevangen wai*en geno men. De foto's werden gepubliceerd op de voorpagina van hét dagblad Niugini Nius dat in Port Moresby, de hoofdstad van Papoea- Nieuw Guinea, verschijnt De rebellen zou den een officier van het leger en een arts in dienst van de Indonesische regering hebben gedood. Met de publikatie van de foto's heb ben de rebellen de Indonesiërs willen waar schuwen. dat hen een zelfde lot boven het hoofd hangt als zij in handen van de Papoea's vallen. VS-generaal omgekomen bij ongeluk met zeer geheim testvliegtuig WASHINGTON Een generaal van de Amerikaan se luchtmacht, die vorige week met zijn vliegtuig verongelukte tijdens een testvlucht in Nevada, vloog met een toestel waarmee uiterst geheime proeven werden genomen. Volgens de Washington Post, die zich baseerd op goedingelichte bronnen, worden de tails van het ongeluk zorgvuldig door de luchtmacht geheim gehouden. De Amerikanen werken sinds 1977 aan een vliegtuigtype dat onzichtbaar blijft voor vijandelijke radar. Door zijn revolutionaire vorm, toepassing van nieuw materiaal en bijzondere elek tronische instrumenten zou het toestel, dat de naam „Stealth" heeft gekregen de radargolven absorberen in plaats van ze terug te kaatsen en daardoor niet meer op de radarschermen gesignaleerd worden. Amerikaanse Academie wil minder raketten WASHINGTON De Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschap pen heeft de Amerikaanse regering gevraagd met voorstellen te komen voor een vermindering van de strategische kernwapens. De Academie signaleert on der veel meer zaken een en ander in haar jaarverslag. De president van de Acade mie zegt dat de tijd rijp is dat de VS voorstellen doen voor sterke vermindering van de kernwapens. Britse verpleegsters Bewoners Bikini eisen klagen over uniform HARROGATE De ver- pleegsters in Groot-Brittannië hebben geklaagd over hun uniform dat aan de nadën gaat scheuren wanneer zij zich bukken. Volgens de verpleeg' sters springt ook de drukk- noopjessluiting van het uni form regelmatig open. Boven dien geeft het uniform tijdens het beddenopmaken schokken als gevolg van statische elec- triciteit. De ontevredenheid over het uniform kwam aan het licht in een enquête die is gehouden door het Royal Col lege of Nursing. terugkeer naar hun eiland WASHINGTON Ongeveer duizend voormalige bewoners van het atol Bikini zijn gisteren de strijd begonnen om de Verenigde Staten te dwingen hun terug keer mogelijk te maken naar het eiland. Bikini is onbewoonbaar geworden als ge volg van de kernproeven, die de VS er ge houden hebben. De mensen van net eiland, dat ongeveer 4.000 kilometer ten zuidwesten van Hawaï ligt, hebben in het Congres aandacht voor hun zaak ge vraagd en een geding aangespannen voor de districtsrechtbank in Honolulu om van de Verenigde Staten te eisen dat zij het atol schoonmaken. Het schoonmaken van het eiland zou zo'n 300 miljoen gulden kosten en ongeveer 10 jaar duren. :n Walesa maakt met een grote groep aanhangers vlak voor het begin van de Jongeren die zich met doeken hebben beschermd tegen traangas gooien met ste- iei-parade In Gdansk het onverwinningsteken. nen naar de oproerpolitie. .RAMARIBO/DEN HAAG „Ik heb niets te be keken met het verzet. Ik ken helemaal geen verzet", t heeft de Surinaamse legerleider Bouterse in een Ie in Paramaribo verklaard. iterse die sprak tijdens een informatiebijeenkomst van de heidsbeweging Stanvaste reageerde met de uitspraak op het iatief van het Amsterdams Volksverzet dat onder leiding it van ex-minister Haakmat. Hij is onder bepaalde voorwaar- i bereid een dialoog met het bewind Bouterse aan te gaan. I ^verkennersmissie" zou binnenkort naar Paramaribo moe- vertrekken. Bouterse sprak in zijn maandagnacht uitgesprO- i rede slechts kort over het initiatief van Haakmat. ^ertussen blijft de situatie in Suriname gespahnen. Onder »r is er nog altijd niets bekend over. de twee groentehandela- Ganpat en Dasasing, die enkele weken geleden spoorloos dwenen. Het tweetal zou zijn gearresteerd op. verdenking steun aan de oppositie-beweging, die zich irt Frans-Guyana gevestigd. In Paramaribo gaan geruchten dat het tweetal r Surinaamse militairen zou zijn vermoord. Amnesty Inter- onal stelt een onderzoek in naar het lot van de twee groente- delaren. Pentagon: Succes bij bestrijding computersmokkel naar Sovjet-Unie WASHINGTON De rege- ring-Reagan heeft vooruitgang geboekt bij haar pogingen de smokkel van hoogwaardige technologie naar de Sovjet- Unie tegen te gaan. Tot die conclusie komt de Amerikaan se minister van defensie, Weinberger,; in een rapport aan het Congres. De huidige Amerikaanse rege ring heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat moet worden voorkomen dat de Sovjet-Unie belangrijke wes terse technologie verwerft die zij kan gebruiken voor het moderniseren van haar bewa pening. Met name Weinberger drong aan op maatregelen te gen de overdracht van vitale westerse apparatuur. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. JSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL irrif... Liet zuiht vsn Yerluhlinf.p^X^ veir dvonluur dthttr de Tuf1 rw\'/? Dn bmuim mjonnensm interim BWimR non na wfliERen on oom een emo in oe ToeKonst. Ve moeten onie hennii. onze onöermiint en iet mdleridêl februihen om mtmtn.overneel 1e wereld,bij te slson in hun strijd lefen de tee1 EJf oemumen nnmin nu onw- sroono nun vol- room een mooi volk vnniensiein LAno ovenvini oe nnwumemriien. FAIRBANKS De Amerikaanse president Ronald Reagar heeft op de terugreis van China naar de VS gezegd dat de be trekkingen tussen China en de Verenigde Staten „op een nieuw niveau" zijn getild door zijn bezoek. Reagan zei dat er meer begrip en vertrouwen tussen beide par tijen was ontstaan. „Dat vertrouwen hadden ze misschien nief gekregen als ik mijn mond had gehouden en niet gezegd had wat ik geloof en dat geldt voor hun ook. In een rede na zijn aankomst in Fairbanks, Alaska, zei Reagan de militaire verster king van de VS in China te hebben verdedigd als een maatregel om goed te maken wat vorige Amerikaanse regeringen hadden verzuimd te doen aan defensie. Wij zouden liever onderhande len over wapenakkoorden met de Russen dan nieuwe wapens maken', aldus de president. Maar wijzend op het opschorten door de Sovjet-Unie van de Geneefse kernwapenondernandelin- gen voegde Reagan daar aan toe ,dat wij niet Kunnen onderhan delen met lege stoelen. Rèagan heeft vanavond in Fairbanks een ontmoeting met paus Johannes Paulus, die op doorreis is naar Zuid-Korea. TEHERAN Iran lijkt zich voor te bereiden op een nieuw offensief tegen Irak. Teheran hoopt dat dit offensief de doorslag zal geven in de oorlog die nu al drie en een half jaar duurt. Volgens waarne mers ter plaatse zijn de af gelopen weken vele dui zenden vrijwilligers ge mobiliseerd en naar het front overgebracht. Het totaal aantal soldaten be draagt nu bijna een mil joen. De nieuwe aanval komt waarschijnlijk nog eind deze maand of begin mei; in ieder geval ver wacht niemand dat de huidige gevechtspauze nog lang zal duren. Ondertussen heerst in Tehe ran een opmerkelijk optimisti sche stemming. Bijna iedereen is er van overtuigd dat de oor log binnen een jaar afgelopen zal zijn. „Over het algemeen wordt er op het politieke vlak geen vooruitgang geboekt, maar militair gezien komt het einde in zichtaldus Hojato- leslam Hashemi Rafsandjani, voorzitter van het Iraanse par lement in een recent inter view. Het kan natuurlijk zijn dat ik te optimistisch ben, maar ik baseer dit op bereke ningen". Na president Ali Khameini, voorzitter van de Opperste Defensieraad, is Rafsandjani een van de politici die het meest betrokken is bij de oorlogsinspanningen. Hij is Khomeiny's persoonlijke ver tegenwoordiger in de raad. Het optimisme lijkt gedeelte lijk voort te komen uit de ver overing van de Majnoen-ei- landjes tijdens het laatse offen sief in maart. Het lukte de Ira- niërs echter niet door te stoten naar de Iraakse stad Al Qoer- nah, even ten noorden van Basra, zoals men had gehoopt. De Iraniërs geloven verder dat ze een propaganda-overwin- ning hebben geboekt doordat Irak chemische wapens is gaan gebruiken. Rafsandjani zei nierover:„De chemische oorlog vormt voor ons aan het front niet langer een bedreiging. We zijn er voldoende op voorbe reid. De Irakezen hebben er niets mee bereikt". Veel steun Zoals andere revolutionairen voor hen lijken de Iraanse lei ders hun positie verstevigd te hebben als gevolg van de oor log. Ze genieten veel steun in het leger en er is geen gebrek aan vrijwilligers voor de „martelarendood". Ook is men niet bang voor een dreigende economische ineenstorting. Ongetwijfeld moeten er offers gebracht worden, maar toch maakt Teheran een onver wacht normale en vriendelijke indruk. Dagelijkse levensbe hoeften zoals vlees, rijst en suiker zijn gerantsoeneerd, maar nog wel voorhanden. Brood is volop aanwezig en wordt gesubsidieerd. Het is vooral de oorlog die Irans olie-inkomsten opslurpt. Als gevolg hiervan zijn veel ontwikkelingsprojecten stil ko men te liggen. Ook moeten er uitkeringen aan de oorlogs slachtoffers en de achterblij vende familieleden betaald worden, en bovendien moet er ook gezorgd worden voor de honderdduizenden mensen die hun huis als gevolg van de oorlog zijn kwijtgeraakt. Geruchten als zouden er ern stige meningsverschillen be staan tussen de geestelijke lei ders onderling over het voort zetten van de oorlog worden in Teheran niet serieus geno men. Een debat hierover in het parlement is daarom in ieder geval voorlopig niet waarschijnlijk. Maar de stem ming kan omslaan. „Ze hebben altijd gedacht dat een langdurige oorlog in hun belang zou zijn, maar nu ze zien dat Irak veel hulp van buitenaf krijgt, zijn ze daar niet meer zo zeker van", zei een waarnemer. „Steeds meer mensen willen er een punt achter zetten". De meningen lopen daarom uiteen over wat er zal gebeu ren als het komende offensief niet de gewenste doorbraak oplevert en Iran het initiatief uit handen moet geven. Op dit moment is het zo dat geen van beide partijen op hetzelfde tijdstip bemiddeling wil accep teren, maar dat moment zou kunnen komen als Iran besluit van koers te willen verande ren voordat de bevolking ge noeg krijgt van de oorlog. Begraafplaats Voorlopig echter maken de Iraniërs zich op om nog meer offers te brengen. De 100.000 jonge mannen die al gevallen zijn liggen begraven op een speciale begraafplaats buiten Teheran, waar ook andere slachtoffers van de revolutie liggen zoals een president en twee premiers die gedood wer den tijdens bomaanslagen. De aanwezigheid van de dood is hier bijna tastbaar. Onder een deken van groene, witte en rode vlaggen liggen de gra ven van de soldaten die zijn gesneuveld bij de Majnoen-ei- landen. Op de marmeren graf stenen prijken hun foto's. Sommige tonen de jongeren in al hun jeugdige onschuld, an dere laten de oorlogswonden in al hun verschrikkingen zien. Uit een fontein spuit roodgekleurd water als gruwe lijk symbool van het vele ver goten bloed. De treurende fa milies beschouwen het „marte laarschap" als een grote eer, maar hebben dit soort uiterlijk vertoon nodig. PETER HILDREW Thé Guardian WASHINGTON Een Russische wiskundige, die plotseling zijn gastcolleges in Californië afbrak, is gisteren in de Verenigde Staten gebleven na langdu rige gesprekken op het vliegveld met Amerikaanse ambtenaren over de vraag of hij naar zijn land terug wilde. Sergei Kozlov, die studeerde in het kader van een Amerikaans-RuSsisch uitwisselingsprogramma, zou aanvankelijk maandagavond met een Europees lijn- vliegtuig zijn vertrokken van het vliegveld Dulles bij Washington. Maar de woordvoerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken zei, dat Kozlov plotse ling bekend maakte niet naar de Sovjetambassade te willen terugkeren. De zaak-Kozlov begon in Pasadena, waar de Rus de komende zes weken zou hebben gedoceerd aan het California Institute of Technology. Hij betaalde voor een hotelkamer, maar zaterdag belde hij volgens de politie een dokter omdat iemand in het hotel „hem in zijn kamer had proberen te vergassen". (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Scotland Yard heeft gisteren diver se wapens en munitie ont dekt in het vroegere Libi sche Volksbureau, de door dertig diplomaten en „stu denten" ontruimde am bassade van Libië in Lon den. Bij eerdere voorbe reidende werkzaamheden rond het doorzoeker^van de ambassade was mets gevonden. De Yard meent nu ook te weten, dat poli tieagente Yvonne Flet cher (25) veertien dagen geleden vermoord werd door een diplomaat, die niet gerechtelijk vervolgd kon worden. Dat de dader gevuurd heeft vanuit een ambassadevenster op de eerste etage, staat nu on omstotelijk vast. In een van de ramen vond de politie niet al leen een lege huls van negen mm maar ook duidelijke spo ren, die er op wezen dat daar geschoten was. Agente Flet cher stierf door een 9 mm-ko- gel in de rug. De politie vond dit dodelijke projectiel afgelo pen weekeinde op St.James Square. In de ontruimde Libische am bassade ontdekten zij onder meer twee revolvers, geladen met zogeheten dum-dumko- gels, die gevaarlijk en moeilijk te genezen wonden veroorza ken. Er lagen ook machinepis tolen, lege en gevulde patroon houders, dolken en ongeladen revolvers. De zeventig kamers van de voormalige Libische ambassade werden doorzocht in aanwezigheid van een Saoe- di-Arabische diplomaat. Het onderzoek duurt voort. Vol gens Scotland Yard bewijzen de acht geladen wapens en munitie, dat het Libische Volksbureau een arsenaal was waarin moordtuigen opgesta peld werden, bestemd om in Groot-Brittannië tegenstan ders van het Khadaffy-regiem uit te roeien. De Britse overheid stelt zich nu de vraag hoeveel wapens en munitie de Libiërs afgelo pen vrijdag hebben meegeno men in hun diplomatieke ba gage. Omdat de politie pas gis teravond en niet de dag tevo ren melding maakte van de wapens en munitie die zij ge vonden had in het lege ambas sadegebouw. wordt verwacht dat Groot-Brittannië door Li bië ervan beschuldigd zal wor den deze moordtuigen zelf „gepland" te hebben. In het Lagerhuis weigerde premier Thatcher gisteren een open baar onderzoek te laten instel len omtrent de manier waarop de Brits-Libische confrontatie aangepakt is. Ze laat wel on derzoeken of de overheid te laks was ten aanzien van de Libische terreurgroepen. LRSCHAU In Polen het gisteren tot forse singen gekomen tussen ihangers van de verbo- vakbeweging Solida- lit en de politie tijdens -officiële 1-mei-viering. Gdansk infiltreerden iele duizenden mensen bijwoning van een mis de officiële 1-mei-op- ht om om te betogen voor Solidariteit. De groep waarin zich Lech Walesa bevond marcheerde voor bij de eretribune waarop de vertegenwoordigers van de plaatselijke over heid stonden. De politie probeerde een paar keer Walesa en de zijnen uit de optocht te werken, maar zij wisten niettemin de eretribune te bereiken en daar het V-te- ken te maken. In Warschau richtte de politie het waterka non op enkele duizenden men sen die na een kerkdienst eveneens voor Solidariteit op kwamen. De Poolse media ne geerden het protest van Soli dariteit volkomen. Op de eerste 1-mei-viering die in Chili sinds de omverwer- fiing van het bewind van Al- enae plaats had, kwam het tot forse incidenten. Groepen jon geren gooiden in de hoofdstad Santiago stenen naar de poli tie. Er werden naar schatting honderd arrestaties verricht. De rellen ontstonden nadat een grote massabijeenkomst in het centrum van de stad waar bij volgens de organisatoren 150.000 mensen aanwezig wa ren, ontaardde in geweld. De aanwezigen eisten het aftre den van president Augusto Pi nochet In Parijs was weinig animo voor de 1-mei-viering en spra ke van grote verdeeldheid tus sen socialisten en communis ten die de bezuinigingspolitiek van Mitterrand hekelden. Elders op de wereld werd de eerste mei met veel vuurwerk en parades gevierd. In de Sov jet-Unie zat Sovjet-president Tsjemenko vooraan bij de pa rades waarin levensgrote por tretten van hem werden mee gedragen. De meeste NAVO- ambassadeurs waren daarbij aanwezig. Iraakse lagere schooljongetjes verlaten het leslokaal, waar zij zojuist geschiedenis hebben gehad. Tijdens deze lessen wordt, zoals de muurschilderingen al aantonen, de Iraaks-lraanse oorlog voor gesteld als een nieuwe Arabisch-Perzische strijd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11