„Taal schiet tekort om moord op Digna te omschrijven" Organisaties tegen CP bij herdenking: Tol erg hoog U hoeft uwgeld niet meer vast te zetten als u ii hoge rente wilt. Kremlin vril hot-line met Witte Huis in stilte verbeteren Scvjetdissidenten inisoleercel ECHTPAAR HOORT LEVENSLANG EISEN BINNENLAND/BUITENLAND QeidóaQowiarit Egypte accepteert geen ambassades in Jeruzalem KAIRO De Egyptische president Moebarak heeft gisteren gezegd de di plomatieke betrekkingen te verbreken met landen die hun ambassade in Israël naar Jeruzalem willen overplaatsen. Vorige week verbrak Egypte de diplo matieke betrekkingen met Costa Rica en El Salvador uit protest tegen het be sluit van deze landen hun ambassades naar Jeruzalem over te plaatsen. Egyp te. dat Jeruzalem niet erkent als de hoofdstad van Israël, veroordeelde hiermee indirect de druk die het Ame rikaanse Congres op de regering-Rea- gan uitoefent om de Amerikaanse am bassade van Tel Aviv naar Jeruzalem over te brengen. Negen maanden geëist voor afpersing Shell DEN HAAG Negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Den Haag gisteren ge ëist tegen de 27-jarige zanger/componist J.S. uit het Zuidlimburgse Elsloo, wegens afpersing en be dreiging van de directie van Shell. S. probeerde eind januari telefonisch 50.000 gulden van de olie maatschappij los te krijgen, met de mededeling dat hij dan beschieting en gijzeling van personeelsle den door de MOBO zou kunnen voorkomen. Die MOBO was een bedenksel van hemzelf; de letters stonden voor militante organisatie ter bestrijding van onrecht. S., die samen met zijn moeder op treedt als „Het duo met de hoed", bekende de da der te zijn van ruim dertig valse bommeldingen, onder andere bij Veronica, de burgemeester van Almere en zanger Peter Koelewijn. Heineken-ontvoerder verliest kort geding over uitlevering DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank vindt het niet onrechtmatig dat Nederland aan Frankrijk heeft gevraagd twee verdachten van de Heineken-ont- voeringszaak na hun uitlevering ook voor andere feiten te vervolgen dan de feiten waarvoor zij worden uitgele verd. Een diplomatieke nota waarin dit wordt voorgesteld hoeft niet te worden ingetrokken, zo bepaalde de presi dent, mr. M.R. Wijnholt, gisteren in kort geding. Het ge ding was aangespannen door de advocaat van één van de twee in Frankrijk vastzittende verdachten, de 26-jarige Amsterdammer Cor van H. De raadsman betoogde dat twee van de drie feiten waarvoor uitlevering wordt ge vraagd niet in het uit 1895 daterende uitleveringsverdrag tussen Nederland en Frankrijk voorkomen en dus buiten de rechtszaak in Nederland moeten blijven. Wekelijks actueel debat in Kamer DEN HAAG De Tweede Kamer zal vanaf het najaar iedere dinsdag een uur durend actueel politiek debat houden. Het komt in de plaats van het wekelijkse uurtje op donderdag, waarin bewindslie den kamervragen komen beantwoorden. Het voorstel is afkomstig van de kamer commissie voor de werkwijze die onder leiding staat van kamervoorzitter Dol man. De Kamer moet het plan nog wel overnemen. In het plan van de commis sie wordt tijdens het debat discussie tus sen de Kamer en de bewindslieden en tussen kamerleden onderling toegestaan. De dinsdag is voor het nieuwe debat ge kozen om de kamerleden de kans te ge ven direct op uitspraken van bewindslie den in het weekeinde te reageren. DEN AAG Twee politieke gevangenen in de Sovjet- Unie zten reeds enkele maanden onafgebroken in de isola tiecel. Dit heeft de Boekovski-stichting in Amsterdam uit dissidetenkringen in Moskou vernomen. De twee dissiden ten ve>lijven in „kamp 35" in Perm, in de Oeral, zo wordt gezegdHet betreft de 29-jarige Iwan Kowaljov, lid van de Moskoïe Helsinki-groep en in 1982 tot tien jaar veroor deeld, n de 39-jarige Waleri Senderov, die in 1982 tot twaalf tar werd veroordeeld wegens vakbondsactiviteiten.-. Kowaljv zit reeds negen maanden onafgebroken in de iso- latieceLvegens klachten over de kwaliteit van het eten en zijn wejering, op medische gronden, om zwaar werk te yer- richtenSenderov zit zeven maanden in de isolatiecel, voorr namelij omdat hij de klachten van Kowaljov heeft onder steund.De gezondheid van beiden zou uiterst slecht zijn. GRONINGEN Officier van justitie mr. H. van Voorst heeft gisteren bij de rechtbank in Gronin gen levenslange gevange nisstraf geëist tegen de 34- jarige A.J.M.P. en zijn 26- jarige echtgenote J.P.M.P. uit Groningen. De officier achtte wettig en overtui gend bewezen dat beiden zich hebben schuldig ge maakt aan het samen ple gen van de moord op het 9-jarig meisje Digna van der Roest uit Groningen. Ook staat naar de mening van de officier vast dat de twee samen ontucht met het kind hebben gepleegd en de man haar heeft ver kracht waarbij de vrouw behulpzaam is geweest. Digna van der Roest werd voor het laatst gezien op 7 juni 1982 door een vriendinnetje met wie ze per bus van school naar huis reisde Vlak bij haar huis stapte ze uit. Om vier uur had ze thuis moeten zijn. Om half zeven schakelden haar ongerust geworden ouders de politie in. Nog diezelfde avond vond er een uitgebreid buurt onderzoek plaats; in de dagen, weken en maanden daarop ge volgd door talloze zoekacties en pogingen met de ontvoer ders van het kind in contact te komen. Pas vijftien maanden later werd haar stoffelijk over schot opgegraven in een grep pel nabij een parkeerplaats in het Drentse Ruinen. Dat ge beurde op aanwijzing van me vrouw P., die via de politie in Utrecht liet weten dat haar man Digna om het leven had gebracht. Al snel bleek dat be halve haar man zij ook een be langrijke rol in de zaak had gespeeld. Volgens de verklaring van Hannie P. ging zij op 7 juni „op bestelling" van haar man. Ook buiten de rechtzaal bestond belangstelling voor de rechtzaak tegen het echtpaar P.. dat hier in een witte bestelwagen wordt weggevoerd. liefhebber van kinderporno, op zoek naar een meisje. P. ontkende geweten te hebben waarom zijn vrouw die dag de woning had verlaten en op de fiets naar de wijk vertrok waar ze ooit had gewoond en waar een school staat. Met een smoes over jonge poesjes die ze thuis zou hebben, lokte ze Dig na mee. Onderweg kreeg ze een mombakkes uit een feest winkel opgezet, om te voorko men dat iemand haar achteraf zou kunnen herkennen. Thuis gekomen ging Hannie P. meteen haar dochtertje uit de crèche halen, Digna kreeg een glas ranja met een slaapmid del. In de uren daarna kreeg ze nog een aantal glazen limo nade met kalmerende midde len. Daarna werden er foto's van haar gemaakt en ontucht met haar gepleegd, zowel door de man als door de vrouw. „Tegen mijn zin, want ik vond het eigenlijk maar vies", ver klaarde de vrouw gisteren op de zitting. Ee"n opmerking die Ton P. in woede deed ontste ken: „Je liegt", riep hij, zoals hij zich nog vaker over de ver klaringen van zijn vrouw zou uitspreken. Verdorvenheid Het aanvankelijke plan het meisje „ergens in een bos" af te zetten, maakte plaats voor het plan haar op te ruimen. Met een geleende auto, een stuk touw, een schop ert Digna gewikkeld in een deken op de achterbank, koersten ze naar een parkeerplaats in Ruinen. Daar bedacht één van hen (beiden gaven over dat idee el kaar gisteren de schuld) dat als Ton nog wat wilde, hij het toen nog kon doen. Op de ach terbank werd het meisje ver volgens verkracht met assis tentie van de vrouw. „Die daad, gepleegd op het moment vlak voordat het genomen be sluit ten uitvoer zou worden gebracht, tekent beide ver dachten meer in hun verdor venheid dan een proces ver baal van de politie, een psychi atrisch rapport van het Pieter Baancentrum of een requisi toir van een officier van justi- Emoties GRONINGEN Recht bankpresident mr. J. Mein verzocht voor het begin van de zaak tegen het echtpaar P. om rust en stilte. „Emoties horen bij de behandeling in de rechtszaal niet thuis", zei hij. Kort nadat verdachte Ton P. aan het woord was gekomen, werden de emo ties iemand op de publieke tribune toch te veel. Hij werd buiten kennis de zaal uitgedragen. tie ooit zullen vermogen", zei de officier daarover. Terwijl P. de kuil groef werd het meisje gewurgd door me vrouw P. en later voor alle ze kerheid nog een paar keer met de schop op de schedel gesla gen voordat de kuil werd dicht gegooid. In de vroege ochtend uren werd thuis de bebloede kleding van P. gewassen en schoenen aan reepjes.gesneden en de schop bij een bouwplaats gedeponeerd. De kleren van het slachtoffertje gingen in een zak met de vuilnisman mee. „Men kan slechts consta teren dat er in onze taal onvol doende begrippen voorhanden zijn om het misdadige hande len van de verdachten op ade quate wijze te kunnen om schrijven", zei de officier. Al kan dan niet meer met ze kerheid worden vastgesteld wie precies wat heeft gedaan en wat precies de dood'spor- zaak is geweest, zeker is dat het een combinatie van de des betreffende handelingen is'ge weest. Omdat beide verdach ten in de conclusie van een in het Pieter Baancentrum opge maakt psychiatrisch rapport volledig toerekeningsvatbaar worden beschouwd, vond de Advocaat mr. Rietveldt (links) met verdachte Hsnie P. officier dat hen een maximale straf (levenslng) toekomt. Te meer daar uit hetzelfde rap port blijkt dat bij beiden de kans op herhaling niet uitge sloten wordt geacht, terwijl te vens bij beiden de kans op suc ces van een behandeling niet erg groot mag heten. „Boven dien", aldus de officier, „moet duidelijk zijn dat er bij een combinatie van dit soort mis drijven geen compromissen mogelijk zijn". Levensloop De advocaten van beide ver dachten gingen niet alleen uit voerig in op de levensloop en de minimale kans die zowel Ton als Hannie P. daarin ge had hebben, waren even min erg gelukig met de con clusie zoals diuit het rapport naar voren is jkomen. Zo ci teerde raadsmi mr. M. Riet veldt veelvuld'e passages uit dat rapport oir Hannie P., waarin naar vqn komt dat er wel degelijk eistige psychia trische stoornisjn bij haar be staan. De advoiat constateer de een gebre aan logica, doordat de webrkende angst bij de vrouw nt is meegeno men in de conpsie en vroeg de rechtbank djï ook om een vernieuwde, aayullende psy chiatrische rafcortage. Die naar zijn menii; moet uitwij zen dat mevrou P, wel dege lijk sterk tot cr sterk ver minderd toerejningsvatbaar moet worden geacht voor haar daden. Niet om het gebeuren te recht vaardigen maar wel om de da ders en hun daden te kunnen beoordelen gingen beide advo caten in op de levensloop van hun clienten. Mr. F. Vermeer schetste hoe Ton P. in zijn eer ste levensjaar drie verschillen de vaders heeft gekend, terwijl Zijn biologische vader altijd onbekend is gebleven. Vanaf Zijn jongste jaren werd de man geconfronteerd met mishande lingen, zowel van hemzelf als tussen zijn opvoeders onder ling. Vanaf zijn vierde jaar heeft hij in diverse tehuizen gezeten en op zijn veertiende; jaar is hij in de Rekkense in richtingen beland. In de daar opvolgende jaren volgen vele veroordelingen voor voorna- - melijk vermogensdelicten. „Het eindresultaat van zo'n jeugd moet welhaast zijn dat de betrokkene aan de zelfkant van de samenleving terecht komt. Dat is hier dan ook he laas gebeurd", aldus de raads man. In 1975 ontmoette hij me vrouw P., wier levensloop zo mogelijk nog ongunstiger is« dan de zijne. „Uit de combina tie van deze twee levens kon niets goeds komen", conclu deerde de advocaat. Die sa menleving van de verdachten werd dan ook gekenmerkt door ontelbare incidenten, prostitutie, souteneurschap, diefstallen en veroordelingen,- ruzies, geweld, chaos, het weg- lopen door de vrouw, etcetera etcetera. „Ik sta er mee op en ik ga er mee naar bed", zei Ton P. gisteren huilend in zijn laatste woord. „Iedereen ziet mij als een beest, maar ik ben ook een mens en vader van twee kinderen". Mevrouw P. toonde geen emotie. „Hij liegtr over alles wat hij zegt", gaf ze als reactie op de verklaringen van haar man over haar per soon. De rechtbank zal op 14 mei vonnis wijzen. HANNIE JIPPES Kamerfracties niet uitgenodigd AMSTERDAM De tol die nu, door het niet uitnodigen van de Kamerfracties bij de Dodenherdenking, wordt ge vraagd is wel erg hoog, maar om de waardigheid van de herdenking te verzekeren, stemmen wij in met de geko zen oplossing. Dit staat in een gisteren uitge geven verklaring van de 76 organisaties die het Comité Nationale Herdenking hadden gevraagd de uitnodiging aan de Centrumpartij in te trek ken. Het Comité had maandag de uitnodigingen aan alle fracties in Eerste en Tweede Kamer ingetrokken om zo de CP te kunnen weren van de nationa le herdenking op vrijdag 4 mei in Amsterdam. Alleen de voorzitters van beide kamers zijn nu uitgenodigd. De politiek heeft zich tegen het besluit van het comité ge keerd. Ook de protesterende organisaties zijn er niet echt gelukkig mee. Weliswaar is hun doel (het weren van de CP) bereikt, maar „het blijft een vergissing te menen dat de Centrumpartij een democrati sche organisatie is". Ter gelegenheid van de Natio nale Dodenherdenking zal voorzitter D. Dolman van de Tweede Kamer vrijdagavond om acht uur in het gebouw van de Tweede Kamer een krans leggen bij de erelijst van gevallenen. Deze erelijst werd op 4 mei 1960 door koningin Juliana aangeboden aan de Kamerle den als vertegenwoordigers van het Nederlandse volk. De erelijst bevat 17.500 namen van Nederlandse gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Dagelijks wordt er een pagina met 24 namen omgeslagen. ADVERTENTIE De Giro Plus Rekening is een aan trekkelijke spaarvorm van de Amro Bank. U profiteert van een hoge rente en toch kunt u over uw spaargeld beschikken wanneer, u dat wilt. Dat is handig als u onverwachts een rekening moet betalen of spaart voor iets speciaals. Want van uw Giro Plus Rekening kunt u elke maand f 3.000,- op nemen (of meer tegen 1% kosten). Inleggen en opnemen gaat heel een voudig via uw bank- of girorekening. Bij elke Amro Bank kunt u direct zo'n spaarrekening openen. 6 ||ujj Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. r Melk en kaas minder in trek DEN HAAG Het melkver- bruik in ons land is in 1983 met drie liter per hoofd van de bevolking gedaald tot bijna 132 liter per persoon per jaar. De daling komt helemaal voor re kening van een mindere im port van buitenlandse melk. RUITENHEER Nederlandse melk werd iets meer gedronken. Dit heeft het bedrijfschap voor de detail handel in melk- en zuivelpro- dukten bekend gemaakt. De kaascomsumptie daalde vorig jaar met 0,3 kilo per persoon tot 12,4 kilo. Alleen de afzet van in ons land gemaakte „buitenlandse" kaas (plus 30 procent) en van poederkaas (plus vijf procent) steeg. De comsumptie van eieren nam per persoon met vier af tot 198. De vraag naar scharrelei eren nam in 1983 met 25 pro cent toe. Cadeaubon van VW in opmars DEN HAAG De VVV-ca- deaubon wint sterk terrein. De verkoop ervan steeg vorig jaar met ruim 100.000 stuks tot zo'n 1,7 miljoen. De bon neemt daarmee veertig miljoen gul den omzet in de detailhandel voor zijn rekening. Bij diverse gelegenheden is volgens de Stichting Advies bureau voor de Boekhandel in Den Haag in totaal voor bijna 32 miljoen gulden (1,5 miljoen stuks) aan boekenbonnen overhandigd en voor zo'n 22 miljoen gulden aan platen bon nen. IRENE SPREEKT 4 MEI IN LEIDEN LEIDEN Tijdens de dodenherdenking in de Marekerk op vrijdag 4 mei zal prinsese Irene een toespraak houden. De her denking, die wordt geopend door burgemeester C. Goekoop be gint om half acht. Na de-4oespraak door de prinses begint om ongeveer tien voor half negen de stille tocht naar het monument voor de gevallenen, tegenover molen „De Valk" (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn het eens geworden over techni sche verbetering van de rechtstreekse „rode lijn" (hot-line) tussen het Witte Huis en het Kremlin. Maar Ameri kaanse en Russische functionarissen bek vechten al geruime tijd over de wijze waarop het akkoord daarover moet worden bezegeld en aan de wereld moet worden gepresenteerd. De regering in Washington wenst een plechtig vertoon rond het plaatsen van de handtekeningen. Er zou den liefst ministers, maar minstens de wederzijdse ambassadeurs aan te pas moeten komen. Maar Mos kou heeft er helemaal geen zin in om mee te werken aan wat ze als politieke propaganda voor president Reagan ziet. „Het Kremlin zou het liefst alleen maar de bestelbon laten onderte kenen door een Ameri kaanse en een Russische conciërge in Novosibirsk in het holst van de nacht", verklaarde gisteren een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlance zaken in Washington. Hij bevestigdedat presi dent Reagan It akkoord over de hot-ke-verbete- ring ziet als „ea stap naar betere Amerilans-Russi- sche verhoudigen", ter wijl het voor Ie Russen een puur technche aange legenheid is e, geenszins een keerpunt iide slechte Oost-West-relat. Het is al gerune tijd de taktiek van deteagan-re- gering om akkïrden met Moskou na te seven over zaken die minck- gevoelig en complex zij dan wa penbeperking. G die wijze wil Reagan torn dat hij ondanks onovdcomelijke politieke verscillen, als pragmatisch vreldleider bereid is tot ee zakelijk vruchtbaarder verstand houding met t Sovjet- Unie. Onpersoonlijk De not-line tusse het Wit te Huis en het Femlin is kort na de Cubcrisis in 1963 tot stand ekomen. Het is geen telefoiverbin- ding hoewel ok die be staat maar eeitelexlijn om bij een dreigide we reldoorlog scriftelijke boodschappen ennforma- tie te kunnen uivisselen, vooral ter voorkoming van fatale misverstanden. De huidige installatie is volslagen verouderd. De capaciteit is niet meer dan 60 woorden per minuut. Men is het nu eens gewor den over installatie van computer-terminals, die behalve teksten ook land kaarten en andere figuur lijke voorstellingen in een flits kunnen overbrengen. Besloten is om de hot-line niet met beeldtelefoon en video uit te breiden. Beide zijden blijven de voorkeur geven aan een onpersoon lijke en schriftelijke crisis- -verbinding. Daarnaast is er voor beide politieke lei ders altijd de mogelijkheid om telefonisch contact op te nemen. De Amerikanen hadden voorgesteld om nog een ex tra, aparte en rechtstreekse data-verbinding aan te leg gen tussen het Amerikaan se en Russische ministerie van defensie en tussen bei de ambassades in de twee hoofdsteden. Maar de Sov jet-Unie achtte dat een ge vaarlijke, „decentralisatie van het commando" bij een eventuele kernoorlog. Ook vreesde Moskou dat Was hington de extra rode lij nen op een of andere ma nier voor spionagedoelein- den zou kunnen misbrui ken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10