Wegenwacht gaat vluchtstrook mijden Meer belangstelling voor investeringen in ons eigen land Korpschef: Misdaadgolf dreigt West-Europa te overspoelen Duisenberg waarschuwt tegen looneisen KAPITAAL STROOMT WEER TOE VNO: draai herstelde nek niet opnieuw om PvdA wil nieuwe Navo- strategie BINNENLAND CcidócSommit DINSDAG 1 MEI 1984 PAGINA 9 «Overval op illegale Rotterdamse lotto ROTTERDAM Op een kan- |toor van de illegale Rotter damse stadslotto op de Schie- weg is zondagavond een gewa pende overval gepleegd. •Volgens de politie drongen Idrie gewapende mannen het 'in een woning gevestigde kan toor binnen en dwongen zij de ^aanwezigen op de grond te gaan liggen. De mannen ver- Idwenen met 25.000 gulden en 'de lottobriefjes. In de woning ■werden volgens de politie in- leggelden en lottobriefjes ver zameld. Van de overvallers ontbreekt elk spoor. Uitbreiding handel met Saoedi-Arabië DEN HAAG Bij het bezoek van pre mier Lubbers aan Saoedi-Arabië eind vol gende week wordt naar verwachting een technologische en economische overeen komst getekend. Dit is gisteren in Saoe- die-Arabië bekend geworden. Lubbers wordt op zijn reis vergezeld door minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Saoedi-Arabië is de belangrijkste olie-le verancier van Nederland. Eerder dit jaar werd een Nederlands-Saoedische nota ge tekend inzake de uiwisseling van techni sche know-how betreffende waterwerken. Tijdens een bezoek van minister Winse- mius (VROM) in januari werden ook af spraken over agrarische samenwerking en veeteelt getekend. Zweefvlieger tot stunten gedwongen AMERONGEN Een Amsterdamse verze keringsagent kreeg gistermiddag als zweef vlieger de schrik van zijn leven. Nadat hij was opgestegen vanaf vliegveld Teriet, werd het zicht spoedig minder. De man moest te rugkeren maar kon het vliegveld niet vinden en besloot, bij rugwind, tot een landing. Daar bij moest hij niet alleen enige kippenschuren omzeilen, ook zag hij bij Amerongen de spoorlijn Utrecht-Arnhem voor zich opdoe men. De amateur-vlieger zag kans tussen rails en bovenleiding door te glippen zonder de NS schade te berokkenen. Dat gold echter niet voor de Koninklijke Vereniging voor de Luchtvaart, eigenaresse van het toestel dat bij de landing total loss raakte. De zweefvlieger zelf kwam met de schrik vrij. Hoger beroepsonderwijs moet achterstand met computer inhalen UTRECHT Als het midden- en kleinbedrijf van economische wil profiteren moet de invoering van de computer gericht worden aangepakt. Het bedrijfsleven kan de steun van het onderwijs, en vooral van het ho ger beroepsonderwijs, niet missen. Het HBO kan zowel goed opgeleid personeel ter beschikking stellen als de invoering van de computer ondersteunen. Dit heeft voorzitter Gevers van de HBO-raad vandaag bij de in stallatie van het Informaticaplatform voor het HBO in Utrecht gezegd. De raad heeft het platform ingesteld om de informaticakennis in het hoger beroepsonder wijs, de bedrijven en de maatschappelijke instellingen te bundelen. Het HBO zou zo in staat moeten zijn om snel de nog bestaande achterstand in te lopen. Als voorbeeld noemde Gevers de gezondheidszorg, de bi bliotheken en het onderwijs zelf. Schade door betonrot niet 383, maar 71 miljoen ZOETERMEER De reparatie van flats met betonrot kost niet 383 miljoen, zoals het ministerie van volkshuisvesting on langs becijferde, maar 71 miljoen gulden. Dit blijkt uit een studie van de stichting voor onderzoek voorschriften en kwali teitseisen. Het onderzoek toont aan dat ruim twee procent van de flats zichtbare schade heeft opgelopen. Bijna 75 procent verkeert in goede staat. Ruim 23 procent wordt als „verdacht" aangemerkt en moet binnenkort een onderhoudsbeurt ondergaan. De kosten hiervan bedragen 312 miljoen gulden. Het ministerie had de echte schade en de kosten voor on derhoud bij elkaar opgeteld. Landingslichten Volkel zwart VOLKEL Twaalf anti-milita ristische vrouwen hebben in de afgelopen nacht een aantal lan dingslichten van de vliegbasis Volkel zwart geschilderd. Het vliegverkeer werd stilgelegd tot dat de lampen waren schoonge maakt. De vrouwen zeggen tot hun actie te zijn gekomen uit on vrede met het afbraakbeleid van de regering. Zij wijzen er op dat op Volkel dagelijks voor duizen den guldens de lucht in gaat, ter wijl talloze vrouwen met een uit kering maar moeten zien dat ze de eindjes aan elkaar knopen. De actie richt zich verder tegen de plaatsing van kruisraketten. Commissaris J.A Blaauw Politie machteloos tegen narcoticatang NASHVILLE/ROTTER DAM De handel in verdovende middelen kan alleen effectief worden bestreden als voor dit mis drijf een Europese wetge ving in het leven wordt geroepen, die in alle lid staten van de EG van kracht is. Dit heeft het hoofd van de re cherche van de Rotterdamse gDlitie, commissaris J.A. laauw, gisteren gezegd op een congres van drugsbestrij ders in Nashville (Tennessee) in de VS. Een Europese wetge ving zou het de politie ook mo gelijk moeten maken om onder streng toezicht van de rechter te infiltreren in de internationale misdaadorgani saties. Blaauw schetste de situatie zo als die zich nu in Nederland en de rest van West-Europa voordoet. De politiekorpsen werken onafhankelijk van el kaar en zijn gebonden aan een wetgeving die 100 jaar geleden |is gemaakt. Bovendien wordt ide bestrijding van de drugs-' bandel belemmerd door een ingewikkeld systeem van uit leveringsverdragen. Volgens de recherchechef zou den drugshandelaren uit Azië of Zuid-Amerika, die in Euro pa worden opgepakt, levens lang uit de EG moeten worden verbannen. Nu is het zo dat als een crimineel de Nederlandse grens wordt overgezet, hij bin- /ïen een paar dagen terug kan komen, aldus Blaauw, die ove rigens weinig optimistisch is over een Europese samenwer king, „gezien de deplorabele ,toestand van de EG". Jïlaauw is somber gestemd over het drugsbeleid in Euro pa. „Als er niet snel iets ge beurt, worden de Westeurope- se landen overspoeld door een golf van criminaliteit als ge volg van het verslavingspro bleem. Nu al ondervindt men de toeneming van het aantal inbraken en diefstallen uit au to's. Dat zal nog veel erger worden", zo voorspelt hij. Volgens Blaauw, die ook forse kritiek uitte op het plan om in Amsterdam gratis heroïne te verstrekken, wordt Europa be dreigd door een „narcoticatang met .wereldwijde tentakels". Enorme hoeveelheden heroïne worden aangevoerd vanuit Pa kistan, Turkije en Zuidoost-A- Bovendien vreest Blaauw dat de cocaïne die vanuit Zuid-A- merika wordt aangevoerd, steeds meer terrein gaat win nen. Was dit middel een paar jaar geleden nog exclusief voor de „upperclass" nu wordt co caïne veel algemener gebruikt en vaak in combinatie met he roïne. Hij waarschuwt-voor de opmars van dit middel, dat de gebruiker, in tegenstelling tot heroïne, agressief maakt. Blaauw wijst ook op de rol van de Rotterdamse haven, die als aanvoerplaats voor verdoven de middelen ongelooflijk be langrijk is. „Door de uitge strektheid van het havenge bied en de gigantische goede renstroom is het ondoenlijk hier vat op te krijgen. We moeten het hebben van tips", aldus Blaauw. „Alleen door de politie de in strumenten te geven om op te treden tegen de jungle-achtig opererende internationale drugsbendes kan enig effect worden gesorteerd. We moe ten deze criminelen met alle mogelijke middelen bestrijden. Zij moeten dezelfde status krij gen als terroristen. Ze moeten door heel Europa worden op gejaagd. Al hun bezittingen moeten hen worden afgeno- DEN HAAG Automo bilisten die met slechts een klein euvel aan hun vervoermiddel de Wegen wacht bellen, zullen in het vervolg het verzoek krijgen door te rijden naar de dichtstbijzijnde par keerplaats of een nabij pompstation. Reparaties zullen zo min mogelijk op de vluchtstrook worden uitgevoerd. Die plaats is voor de Wegenwachters te gevaarlijk geworden. Het rijgedrag van Neder landse automobilist loopt vol gens de ANWB de spuigaten uit. Zozeer zelfs dat de 575 monteurs van de Wegen wacht dagelijks voor hun le ven vrezen. In het Paas weekeinde werd een 28-jari- ge Wegenwachter doodgere den toen hij op de A-27, ter hoogste van het Brabantse Nieuwendijk een gestrande automobilist stond te helpen. Volgens de ANWB is het eu- vel dat veel wegen sporen vertonen, een van de rede nen waarom zoveel mogelijk rechts wordt gereden, vooral door automobilisten met een caravan achter hun wagen. En als er files ontstaan, wordt door haastige automo bilisten van de verboden vluchtstrook gebruik ge maakt om zich naar voren te werken. De Wegenwacht gaat met het ministerie van verkeer en waterstaat overleggen of het mogelijk is tussen vlucht strook en rijbaan een ribbel- strook aan te leggen. Die waarschuwt dan de automo bilist als hij te veel naar rechts zit. Reparaties op de vluchtstrook zijn voor de Wegen wachters levens gevaarlijk geworden. GEZAMENLIJKE AANVAL OP WERKLOOSHEID NODIG (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM On danks een duidelijk eco nomisch herstel moet een verdere stijging van de werkloosheid als gevolg van een groot aanbod nieuwe arbeidskrachten, niet worden uitgesloten. In zijn vandaag versche nen jaarverslag bevestigt dr. Duisenberg daarbij het door onder meer de FNV geschetste beeld van een florerende exportindus trie, maar een nog steeds produktie als gevolg van een blijvende stagnatie in de afzet. De binnenlandse markt zal daarom niet meteen in staat zijn voor voldoende nieuwe werk gelegenheid te zorgen. Toch wil de president van De Nederlandsche Bank deze ont wikkeling niet langs de weg van het kunstmatig oppeppen van de binnenlandse bestedin gen wijzigen. De gevolgen daarvan voor het financie ringstekort zijn te groot, meent Duisenberg. De bankpresident hoopt en verwacht dat een on- exportindustrie enerzijds en de dus Duisenberg. bedrijven die zich op de bin- Nu er sprake is van een duide- nenlandse markt richten an- lijk verbeterende vermogens- derzijds als vanzelf zal worden positie van bedrijven en het rechtgetrokken. Een groot particulier verbruik anderzijds overschot op de betalingsba lans zal gebruikt kunnen wor- niet echt is ingezakt, vindt de president van De Nederland den om de rente te verlagen, sche Bank het noodzakelijk waardoor ook de binnenlandse dat werkgevers en werkne- bestedingen kunnen gaan toe- mers een gezamenlijke recht- nemen, redeneert Duisenberg. streekse aanval doen op de Hij waarschuwt de werkne mersorganisaties ervoor oplo pende winsten in de exportin dustrie niet te gaan vertalen ir werkloosheid. Zij mogen en moeten daarbij niet te sterk naar de overheid blijven kij ken. Duisenberg laat op het looneisen. „Nederland heeft punt van de bestrijding van de behoefte aan groei van werk- jeugdwerkloosheid zelfs zijn worstelende binnenlandse gelijke ontwikkeling tussen de verder uit de markt prijst", al- gelegenheid en daartoe is het scepsis over arbeidstijdverkor- simpelweg noodzakelijk dat de factor arbeid zich niet nog ting als middel hiertoe varen. Voor het overige blijft de bankpresident arbeidstijdver korting echter met de nodige reserves bezien. Het plan voor een vijfurige werkdag van zijn partijgenoot Marcel van Dam (PvdA) wijst Duisenberg bij voorbeeld resoluut af. „Niets anders dan het op een andere manier verdelen van bestaan de armoede", noemt hij het. „Bovendien staat het volko men haaks op de zorg die in deze kring blijkt te bestaan voor het inzakken van de be stedingen. Men kan alleen iets aan de werkloosheid doen bij een groei van drie procent en daar komen we dit jaar geluk kig aardig bij in de buurt". (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM Sinds vorig jaar stroomt er weer meer kapitaal van de Ver enigde Staten naar Neder land dan andersom. Er is dan ook geen sprake van dat Nederlandse besparin gen zouden verdwijnen om in de VS te worden geïnvesteerd. Uit het vandaag verschenen jaarverslag van De Nederland sche Bank blijkt dat er in 1983 juist voor 0,6 miljard gulden aan lang kapitaal vanuit de VS naar Nederland is gestroomd. Amerikaanse cijfers tonen ook aan dat in 1984 de investerin gen van industriële vestigin gen van Amerikaanse dochter bedrijven in Nederland (bijna de helft van de buitenlandse investeerders in ons land) met 20 procent zullen gaan toene men, tegen een reductie van twee procent in 1983. Nu er meer in Nederland zelf wordt geïnvesteerd, is de be- zich herstellende economie in langstelling voor het buiten- eigen land, op terug te komen. land tanende. Blijkens het jaarverslag van De Nederland- Ondanks de teruggelopen koopkracht van de Nederlan sche Bank is de Nederlandse der is het tekort op de reisba- investeringsstroom naar het lans nog opgelopen met 0,2 buitenland thans al gedaald tot dieptepunt in de jaren miljard gulden. De Nederlan ders gaan weliswaar minder in 1970-1983. Dat betekent een het buitenland op vakantie, halvering in twee jaar tijd. Vooral de pensioenfondsen, beleggingsmaatschappijen en verzekeringsinstellingen, die tot voor kort veel in het bui tenland investeerden, blijken daar onder invloed van de maar anderzijds besteedden de Belgen, Fransen, Duitsers en Engelsen minder geld in Ne derland, zodat we ook minder buitenlandse valuta binnen kregen. We besteden nu voor 5,2 miljard gulden meer in het buitenland dan omgekeerd. FRIEMELS DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) vindt dat Nederland het risico loopt zijn herstelde nek om te draaien als het finan cieringstekort niet voldoende structureel wordt te ruggedrongen of als in sectoren waar het nog slecht gaat looneisen worden gesteld omdat het elders al iets beter gaat. Het Verbond vindt het terecht dat in het jaarverslag van de Nederlandsche Bank weer wat optimistischer geluiden door klinken dan in voorafgaande jaren. Het christelijk werkge versverbond NCW deelt de opvatting van Duisenberg dat meer investeringen, groei en werkgelegenheid in hoge mate steunen op vertrouwen en consistent beleid en uitvoering van de voorgenomen plannen. De kritiek die bankpresident Duisenberg uit op de voorspel lingen van het Centraal Planbureau is voor de FNV niet erg overtuigend. Zoals bekend heeft het CPB berekend aat bij een voortzetting van het huidige bezuinigingsbeleid de bin nenlandse bestedingen blijven stagneren. Duisenberg weet niet aannemelijk te maken dat de voorspelling van het CPB te somber is, aldus de FNV. De bankpresident slaagt er vol gens de FNV evenmin in, om duidelijk te maken waar en hoe er op dit moment in het binnenland geïnvesteerd zou moeten worden. Dat brengt hem uiteindelijk tot een min of meer vertwijfelde oproep aan de ondernemers om ook wer kelijk iets te gaan ondernemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een nieuwe Navo-strategie no dig waarbij wapenvermin dering en wapenbeheer sing centraal staan. De af hankelijkheid van kern wapens zal daarbij moeten verdwijnen. Dat staat in de nota „Vrede en veilig heid in de tachtiger ja ren", die de PvdA van middag heeft gepubli ceerd. De nota die als een alternatief moet worden gezien voor de Defensienota van het kabinet Lubbers, spreekt zich uit voor vertrouwenwekkende maatre gelen die de kansen op een on gewild conflict aanzienlijk verminderen. Daarbij valt vol gens de PvdA te denken aan het sluiten van een niet aan valsverdrag, het instellen van een kernwapenvrije zone en het verwijderen uit de grens gebieden van wapensystemen en eenheden die een verras singsaanval mogelijk maken. De nieuwe Navo-strategie moet gericht zijn op oorlogs- voorkoming, vindt de PvdA. Duidelijk moet blijken uit de beschikbaar gemaakte militai re middelen dat de strategie op verdediging is gericht. De afhankelijkheid van kern wapens moet verdwijnen. De PvdA stelt daarom voor de meest kwetsbare en destabili serende kernwapensystemen het eerst te verwijderen. Ver- wevehheid van conventionele, nucleaire en chemische strijd middelen, waar nu steeds meer van wordt uitgegaan moet worden voorkomen. Anderzijds meent de PvdA dat de defensieve gerichtheid van de Navo-defensie ook vraagt om een aantal aanvullende versterkende maatregelen. Zo moeten de voorraden op peil worden gebracht. De voorzie ningen voor het overbrengen van Amerikaanse reservetroe pen moet worden verbeterd en het gebrek aan die reserve- troepen moet worden opgehe ven. Door het drastisch reduceren van de atoomtaken denkt de PvdA ook nog flink op de de fensie te kunnen bezuinigen. Dat zou ook kunnen worden bereikt door het verlagen van de ontslagleeftijd, vertraging van bevorderingen, het terug brengen van het aantal parate bataljons, besparing op munitie en het afzien van grote inves teringen. Alles bij elkaar denkt de PvdA in de periode 1984-1988 op die manier 1121 miljoen te kunnen besparen en in de periode 1989-1993 nog eens 6120 miljoen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9