Zijn gerbera 9s I deftige bloemen 1 IN EN OM DE KAS Verontruste Tuinders Westland: Tuinders: „Spanning stijgt' LAND EN TUINBOUW EcicUcSou/iont MAANDAG 30 APRIL 1984 PAGINA? Anjerteelt voert in Spanje de boventoon De totale oppervlakte, waarop in Spanje bloemen worden ge teeld, bedraagt 880 hectaren. Ongeveer de helft daarvan wordt benut voor de anjerteelt, waarvan meer dan driekwart in de volle grond. Rozen, voor negentig procent beschermde teelt, beslaan 180 hectaren. De rest, ongeveer 200 hectaren, zijn andere bloemen. De teelt van bloemen is geconcentreerd in vier gebieden. Ten noorden van Barcelona bevindt zich een gebied van 350 hec- grond worden geteeld, dp de kanarische Eilanden zijn bloe- mentuinders te vinden, die daar 200 hectaren betelen, waar van tweederde op Tenerife. In hoofdzaak anjers treft men aan in Almeria, waar 180 tot 200 hectaren worden benut. Tenslotte is er nog enige bloementeelt in de Levant. In het seizoen 1980/81 werden er 130 miljoen rozen geprodu ceerd, waarvan ruim de helft bestemd was voor de binnen landse markt. De rest werd geëxporteerd. De belangrijkse cultivars zijn Baccara, Sonia, Visa, Ilona, Mercedes en Belinda. De plantdichtheid wordt geschat op zes tig- tot tachtigduizend per hectare. In hetelfde seizoen wer den in Spanje 670 miljoen anjers geteeld. Daarvasn was 88 procent bestemd ovor de binnenlandse markt. De anjers wor den voor het overgrote deel in de open lucht geteeld, vooral de Sim (rood voor de binnenlandse markt) en trosji tot vijftien procent voor de export). De tuinders acht tot tien bloemen van één plant te snijden. De ste produktiegebieden zijn Catalonië (220 hectaren) lusië (133 hectaren). De afgelopen jaren zijn ook in Spanje de lonen en de kosten van produktiemiddelen snel gestegen. De Spaanse kweker levert aldus de gegevens ontleend PVS-koerier zijn produkten af aan de binnenlandse porterende groothandel (die een marge van dertig tot veertig procent rekent), aan de coöperatie (marge vijfentwintig tot dertig procent) of aan tussenpersonen (marge tien tot twintig procent). dt Sinds 4 maart 1982 bestaat in het Westland de groep Ver ontruste Tuinders Westland. Rond dat tijdstip werd een actie nabij het proefstation te Naaldwijk voorbereid ten tij de van het bezoek van minis ter J. de Koning aan het Westland. Dit gebeuren ver liep toen vrij ordelijk en de minister toonde zich bereid om te praten. Ruim één maand geleden ondernam de tuinbouw weer actie en dit maal bij het ministerie van landbouw en visserij te Den Haag en het beeld van de tuinder, die zich ontkleedde in het bijzijn van minister G. C. T. Braks en talrijke s_ doekteksten (betrekking bend op de energieprijzen), ligt nog vers in de herinne ring. Ondertussen, en dat te kent wel de complexe situa tie, is er nog weinig gebeurd vele tuinders hebben het wat te ondernemen. Laten nieuw gascontract. De tijd jullie ook de kop al hangen dringt en dë onzekerheid, Pikken jullie alles. Haal d€ waarin we leven en geleefd boel eens onderuit" zijn enige worden, is steeds groter. De bijzonder moeilijk. Niet léén de gasprijs, maar o talloze andere kostenfacl heet hang De groep Verontruste Tuin ders Westland bestaat uit 2 Lierse tuinders, één uit Poel dijk en de vierde en laatste komt uit Leidschendam. Hun namen willen ze liever niet in de krant, maar het is dui delijk dat ze namens talloze vakbroeders spreken en ze ker niet naast de HLO's wil- n. „Je hoort veel de practijk en we de standsorganisaties ondersteunen". „Het beleid moet nog krachtiger worden als tot op heden al geweest is" en „Steeds worden we op gepord door de achterban om Op de volle veilingtribune van Flora is altijd wel wat te horen. Een verslaggever behoeft zijn opvouwbare oren maar open te klappen en hier en daar een beetje een prikkende vraag te stellen... en dan begint het. Er zijn altijd praktische mensen in de buurt die wat te vertellen hebben. Over de bloemenprijzen, over de handel en over de klanten en over de kweker. Ze we ten „van de hoed en de rand" zogezegd en kennen de kracht, maar ook de zwakke plekken in de bloe menwereld. Op de veiling tribune, daar klopt het hart van de bloemennegotie. Zo kwam het gesprek op ger- bera's. De gerberakwekers beleven slechte tijden. Deze uit zuidelijk Afrika afkom stige schitterende bloemen liggen in de prijzengoot. Ze brengen weinig op, behou dens enkele extreme soor ten. Hoe dat komt? Gerbera's bloeien juist in deze tijd uitbundig en dan komen er te veel. Bij een grote veiling staan dagelijks meer dan 600 volgeladen veilingwagens met dozen gerbera's en dat is te veel van het goede. Al die bloe men zijn stuk voor stuk in dozen van 50 verpakt. „Kunnen die bloemen niet gewoon per bos worden aangevoerd?", was de vraag. En toen was de kurk van de fles. „Weet je wat die gerberak wekers moeten doen", zei een niet-gerberakweker. „De koppen bij elkaar ste ken en tijdens een oogst- piek twintig procent van hun aanvoer door de veilin gen laten vernietigen. Dan zou je wel wat betere prij zen krijgen". „Laten er eerst maar eens een paar proberen de gewo nere soorten in bossen te veilen", zei een inventieve veilingman. „Dan zijn ze van de dure verpakking af en kan de winkel en de marktkoopman de emmers met gerbera's op straat zet ten". „Het wordt tijd dat die ger bera's gewoon populair worden", zei een voorlich ter. „Ze moeten niet deftig blijven en door winkeliers per stuk en duur verkocht worden. De klanten moeten een lekkere bos gerbera's kunnen kopen. De bloem stelen zijn stevig genoeg". Op dat moment kwam er een grote bloemenlijnrijder in het beeld. Zijn auto's rij den in tien Duitse steden. „Gerbera's in bossen?", zei de koopman. „Dan worden ze beschadigd. Mijn klanten denken dan dat het tweede soort is. Geef mij maar do zen. De gerbera kost nou eenmaal bijna één Mark in Duitsland en daar verander je niks aan. Populair ma ken? Dan moeten ze per bos met een tak varen erbij naar de supermarkten. Het is een bloem geworden die last krijgt van haar eigen deftigheid", zei de koop man. lijk „De betere soorten die wor- bi den beter betaald", riep deme kweker. „Maar daar zijn er Pd weinig van", zei de ander.J Het blijft een moeilijk derwerp. Een gerberakweker: „Ik ben er voor om tien of"e twintig procent van de aan voer tijdens piekdagen in te. leveren, om ze uit de marked te halen. De grote oogstpiek is de laatste jaren voor onspr een ramp geworden", zeija, hij. „Dan voeren we een,er deel van de oogst aan inLj bossen. Maar ook de gerbe-)ei rakwekersclub werkt aam. i verbetering van de verpak- king. De doos moet nogen kleiner worden, want de tl koopman-exporteur wil» geen lucht vervoeren naarte Duitsland. We zullen ook)r moeten zorgen dat de bos-f sen gerbera's door het pu-0| bliek gekocht kunnen wor-|r'' den. Een gerbera mag van'/e; mij in de winter een deftige* bloem zijn, maar nu moeten?s ze in emmers voor de win-J" kei staan. Maar ik geloof; dat", zo sprak de kweker^ verder, „als we nu onze gerbera's per bos aanvoer den, dat we een betere prijs,- zouden krijgen". Nog veertien dagen en het is weer Moederdag (13 mei). Een uitgelezen gelegenheid^ om een bos gerbera's ca -on deau te doen. Een binnen-l/n komer van de eerste orde;ci Weinig water, zo'n vijf cen-f timeter, in de vaas, een hal- ve druppel chlorine in het' water... en het resultaat is^1 verbluffend. f®' Bloemenkwekers in Denemarken optimistisch Het gaat goed met de snij bloemen in Denemarken. De bloemenkwekers daar zijn optimistisch gestemd. De GASA Odense rekent voor 1983 met een totale omzet van rond de achthonderd miljoen kronen, hetgeen der tien procent meer is dan het jaar ervoor. Daarmee heeft GASA Odense zijn omzet in zes jaar tijd zien verdubbelen. De snijbloemensector van de Deense tuinbouworganisatie Dansk Ervervsgartnerfore- ning (DEG) telt momenteel nog 104 leden. Samen beteel- den die twee jaar geleden nog 63 hectaren snijbloemen onder glas. Vergeleken met het jaar daarvoor was dat acht hectaren minder. De vollegrondsteelt beslaat 506 hectaren, inclusief bloembol len, maar ook hier nam het areaal met acht hectaren af. De omzet in de sector was in 1981 en 1982 met 222 miljoen Deense kronen gelijk. Prijs- !U te/ stijgingen van vijf tot tier, procent in 1982 en van vijf] tien tot twintig procent iij/jj 1983 geven de Deense kwe^ kers reden tot optimisme j Door de verbeterde situatie in de sector hoopt men dat dr' investeringen in nieuwbou\f en verbetering van de kassef toenemen. Overigens rekent men er wel op dat de si bloemenimport in 1983 grens van de 100 miljoeif1 overschrijdt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8