onderd hectare natuur sneuvelt n vuurzee bij Hellendoorn Onderwijs kan verschil in afkomst niet opheffen erken met uitkering rijt betaald werk niet Plaatsing raketten belangrijk in campagne Euroverkiezingen De Vries ontkent stemdwangin CDA VIootschouw tegen inpoldering Markermeer Bezetters Iraanse ambassade voorgeleid IINNENLAND CeidócSoiutmt MAANDAG 30 APRIL 1984 PAGINA 5 Geinig geld op iro Madagascar IPHOL Het Nederlandse Rode Kruis •ft bijzonder weinig geld binnengekregen ir hulp aan het door een cycloon getrof- Madagascar. Op het speciale gironum- •r 777 is slechts tienduizend gulden ge- ,rt. Alleen als er veel meer geld binnen- imt, kan de hulp worden voortgezet. Tot toe is via het Rode Kruis voor 800.000 Jden aan hulpgoederen naar Madagascar •rzonden. Het Rode Kruis wijt de tegen- illende opbrengst aan het geringe aantal iden bij de ramp (rond de veertig). Maar materiele schade is enorm. De cycloon •ft zo'n 110.000 mensen getroffen, van er 65.000 dringend behoefte hebben aan iderdak en hulpgoederen. Volgens het ->de kruis is er zeker vijf miljoen gulden bdig voor het lenigen van de eerste nood. 'Radboud' vindt nieuwe narcosemethode uit NIJMEGEN In het Radboudziekenhuis in Nij megen is een nieuwe methode ontwikkeld om meerdere operatiepatiënten gelijktijdig onder nar- ose te houden en te bewaken. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van een „massaspectrometer", een apparaat dat de anaesthesist centraal alle informa tie verschaft over de samenstelling van door de patiënten in- en uitgeademde narcosegassen. Zo kan de toevoer van gassen per patiënt onmiddel lijk worden bijgesteld, als deze meer of minder binnenkrijgt dan gewenst is. Massaspectrometrie bestond al als bijna ideale maar zeer dure metho de. Daardoor is het niet haalbaar elke operatieka mer met zo'n apparaat uit te rusten. In Nijmegen is door de anesthesioloog Lerou die daarop op 4 mei promoveert nu een systeem ontwikkeld om gelijktijdig vier patiënten aan het apparaat te „koppelen". Prins Bernhard naar Antillen DEN HAAG Prins Bernhard zal van 23 tot 26 mei een bezoek bren gen aan Curasao en Bo naire als voorzitter van het Wereldnatuurfonds, aldus de RVD. De prins zal projecten van de stichting nationale par ken bezoeken. Op Cura sao bezoekt hij onder meer het Christoffel- park en op Bonaire het natuurreservaat Was hington en het onder waterpark. Gezinsuitbreiding in de Apenheul APELDOORN Voor de vijfde maal in enkele jaren tijd is in de Apenheul in Apeldoorn een gorilla geboren: Dihi, dochter van Minta. Over de hele wereld worden per jaar in gevangenschap nog geen twintig gorilla's geboren, en vaak worden de jongen dan ook nog door de moeder verstoten. Maar moeder Minta is duidelijk blij met haar tweede kind. Gistervond bleek dat de geweldenaar Bongo als wettige vader het wurm ook had geaccep teerd. Bongo beschermt nu moeder en kind tegen mogelijke pesterijtjes van de jaloerse gorilla-tantes. En wat belangrijker is: hij zal nu ook de kleine Dihi geen haar krenken. Korte gijzeling in bajes Den Bosch DEN BOSCH Twee gedetineerden in het huis van bewaring in Den Bosch hebben zater dagavond twee bewaarders gegijzeld met de be doeling zich een weg naar de vrijheid te banen. De gijzeling vond plaats tijdens het toilet ma ken van de gedetineerden. Een van de bewaar ders werd een schaar op de keel gezet, terwijl de andere gevangene met een bandijzer pro beerde de tweede bewaarder in een wurggreep te nemen onder het uiten van de woorden „Dit is een gijzeling, wij willen eruit". De gijzeling bleek echter kort en zonder succes doordat de laatste bewaarder zich uit de wurggreep wist te bevrijden en daarna met behulp van een ande re gedetineerde zijn collega wist te ontzetten. Beide gedetineerden waren onlangs al overge plaatst, ook wegens bedreiging van het perso neel. Het zijn ex-zwagers van elkaar. Eis: CP mag niet bij dodenherdenking AMSTERDAM Liefst 76 organisaties heb ben protest aangetekend tegen de uitnodiging aan de Centrumpartij om de dodenherdenking 4 mei in Amsterdam bij te wonen. Het comité Nationale Dodenherdenking moet die uitnodiging weer intrekken, zo eisen de De organisaties, waaronder anti-fascisme-co- mité's en verzetsorganisaties, zeggen in een brief zich „geprovoceerd" te voelen door de aanwezigheid van CP-leden bij de plechtig heid. Het protocol wil evenwel dat alle politie ke partijen worden uitgenodigd, aldus de or ganisatoren. Vorig jaar liet de CP verstek gaan, maar dit jaar neeft de partij aangekon digd de herdenking te zullen bijwonen. CLLENDOORN randen al dan niet ïgestoken hebben ;t afgelopen weekeinde jnk huisgehouden op ïle plaatsen in het land. het landgoed Spren- fnberg bij Hellendoorn zaterdag zeker hon- »rd hectare bos en heide vlammen op. Veel die vooral korhoenders, )eten in de vuurzee de )od hebben gevonden. het natuurgebied de iberveense Plas in het jentse Pessen brandde lijdagnacht ongeveer vijf Ictare af. Omdat steeds Jeuwe brandhaarden Jitstonden houdt de landweer rekening met landstichting. werd een it deel van de zoutdrogerij AKZO in Hengelo door onbekende oorzaak in de ilegd. Volgens het bedrijf agt de schade enkele •nen guldens. De brand- ongeveer een uur iezig met blussen, maar bij het /uur ontstonden geen gevaar- chemische stoffen. Of iroerend goed werd verder prooi van vlammen in het oningse Scheemda, waar 'hO'ndagmiddag een sporthal 9r0 >rd verwoest; in Ermelo, Dit handjevol brandweerlieden en meters hoge vlammen die achter waar vrijdagnacht een deel van een schoolgebouw in brand vloog en in het Lim burgse Herten waar vrijdag nacht twee uur de sexclub Cindarella tot de grond toe af- een te hulp geschoten boer lijken machteloos tegen de tientallen hun ruggen in de bossen van Hellendoorn oprijzen. aangestoken. In Finsterwolde van de afgelopen weken. Bij ging verder zaterdagmiddag een dergelijke „vroegtijdige De zoutproduktie bij Akzo in Hengelo moest worden stilgelegd als gevolg van een brand, die onder meer een silo, transportban den en een werkbrug in de as legde. een boerderij in vlammen op. In het vuur kwamen vijf kal veren om. De oorzaak van deze brand is onbekend. De natuurband in Hellendoorn was vermoedelijk voor een deel te wijten aan de droogte zomerbrand' sneuvelde vorige week een deel van het duin in Noordwijk. In Hellendoorn waren vier uur lang enkele honderden brandweerlieden met dertig blusvoertuigen, tientallen boe ren met tankwagens achter hun traktoren en even zovele vrijwilligers met takken en schoppen bezig om het vuur te bestrijden. Het blussen bleek verre van gemakkelijk, onder meer omdat de straffe wind steeds draaide. Continu vloog boven de brand een vliegtuigje van de rijkspo litie om het mogelijk te maken 'bluseenheden naar de brand haarden te sturen. De rijkspo litie had dit weekeinde uit voorzorg in totaal zes vlietuig- jes in de lucht om natuurbran- den tijdig te kunnen lokalise- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-lei- der De Vries bestrijdt dat er binnen de CDA-fractie sprake zal zijn van stemd- wang als straks oordeel moet worden geveld over het al dan niet plaatsen van kruisraketten in ons land. De Vries verklaarde vanmorgen voor de mi crofoon van NCRV's Hier en Nu zich „op geen enke le manier schuldig te voe len" aan de klacht die een dertigtal inwoners van Zeist en omgeving onder wie een aantal CDA-le- den, bij de Rotterdamse rechter hebben gedepo neerd. Via een rechtszaak willen zij De Vries dwingen dat deel in de CDA-fractie dat zich tegen de komst van de raketten ver zet bij stemmingen de vrije hand te laten. De dertig zijn bang dat die minderheid door een meerderheid van de frac tie die vóór plaatsing is, in dat zelfde gareel gedwongen zou worden. De Vries erkende vanochtend, dat het de zaak van de fractie voorzitter is de eenheid bin nen de fractie te bevorderen en zoveel mogelijk te streven naar een gemeenschappelijk standpunt, maar voor elk lid blijft ruimte voor een laatste afweging, aldus De Vries. „Bij ons is er dus meer ruimte dan bijvoorbeeld de Partij van de Arbeid, waar fractiediscipline op grond van het fractieregle ment geëist kan worden", zo meent de CDA-fractieleider. De Vries verklaarde verder nog, geen heil meer te zien in het houden van een kamerde bat op 7 mei over de defensie nota. „Ik had erg gehoopt dat het kabinet nog tijdens het paasrecès tot een besluit was gekomen ten aanzien van de plaatsing van de kruisraket ten. Nu zullen we met een hoop geruchten blijven zitten over wat er nu wel of niet gaat gebeuren. De kans is groot, dat we dan een ongelukkige ver menging van twee verschillen de debatten krijgen", zo moti veerde De Vries zijn wens tot uitstel van dit debat. GPV: KABINET, REKEN NIET OP KLEIN RECHTS ARNHEM GPV-fractievoorzitter Schutte heeft het Kabinet zaterdag gewaarschuwd in zijn besluit over de kruisraketten duidelijk de wil te laten blijken om de toegenomen militaire en politieke druk vanuit Moskou te weerstaan. Als dat niet gebeurt is de GPV-fractie in de Tweede Kamer niet beschikbaar, aldus Schutte tijdens de Algemene Vergadering van zijn partij. „Het is een riskante onderneming als het Kabinet de kleine christelijke fracties zou beschouwen als reservetroepen, die zonodig te hulp geroepen kunnen worden voor het krijgen van een meerderheid voor welk compromis over kruisraketten ook," vervolgde Schut te. Schutte merkte op, dat de eerste prioriteit niet moet zijn de bondgenoten ervan te overtuigen dat een slap compromis altijd nog beter is dan een kabinetscrisis gevolgd door een Kabinet met de PvdA. im Hasjo'a Amsterdam ;stujrer do hele wereld gisteren op Jom |enr sjo'a (de Dag der K e'irinnering) de odse slachoffers in de nazi-terreur he"rdacht. In Amster- •tat gebeurde dat in 1 voormalige Hol- uldl tdsche Schouw de rg aan de Plantage ddenlaan in Am- rdam. Op de bin- nplaats van het ge- ïuw, van waaruit de den op transport irden gesteld, wa- n onder de belang eenden ook Am- erdams burge- lester Ed van Thijn iks met hoed) wet- uder Jan Schaefer idden) en minister irthals Altes van ititie. pN HAAG Een onderzoek zes werklozenprojecten 6ft niet aangetoond, dat Irken met behoud van uit ging betaalde arbeidsplaat- direct verdringt. Een aan- |werkzaamheden in het ka- k van die projecten bleek ter wel concurrentiever- lend. Door de beperkte laai en het soms korte be- i van de projecten kon in- icte verdringing als gevolg van niet worden aange- id. conclusies van dit onder staan in het rapport berken met behoud van uit kering; verdringing van regu liere arbeid Het onderzoek is verricht door het Instituut voor Sociaal-Wetenschappelijk Onderzoek (IVA) in Tilburg, in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkge legenheid. Minister De Koning heeft het rapport naar de Eer ste en Tweede Kamer ge stuurd. Doel van het onderzoek was zicht te krijgen op klachten, mogelijke oplossingen en de omvang en verwachte toene ming van werken met een uit kering. De zes onderzochte projecten waren op enigerlei wijze in opspraak geweest. Van rechtstreekse' verdringing bleek evenwel geen sprake. Wèl werd geconstateerd, dat de werkzaamheden niet steeds alleen door werken met een uitkering konden worden ver richt. Met name in de sectoren waar handel belangrijk was bleek concurrentievervalsing nau welijks te voorkomen. Vanwe ge de beperkte schaal en korte bestaansduur van de projecten waren de gevolgen van die vervalsing voor de bestaande werkgelegenheid vrijwel niet na te gaan, aldus het IVA. J UITENHEER DEN HAAG „Natuur lijk zal een beslissing over plaatsing van kernraket ten een belangrijke rol spelen in de campagnes van de verschillende par tijen voor de verkiezing van een nieuw Europees Parlement. Als de minis ters van buitenlandse za ken van de EG-lidstaten over de politieke aspecten van veiligheidsbeleid spreken, kan het Europees Parlement niet achterblij ven". Dit heeft de lijsttrekker van de VVD voor de Europese ver kiezingen, Hans Nord, zater dag in Den Haag verklaard. Hij sprak tijdens een bijeen komst van de Europese Bewe ging, waar het startschot voor die verkiezingen werd gege ven. De andere sprekers, Ien van den Heuvel (PvdA), Doeke Eisma (D'66) en Bram van der Lek (Groen Progressief Ak koord) waren het met Nord eens dat het onvermijdelijk zal zijn dat de kernraketten een belangrijke rol zullen spelen tijdens de campagnes. Alleen de lijsttrekker van het CDA, Bouke Beumer, had er moeite mee. Hij wees erop dat dit geen probleem is waar het parlement zeggenschap over heeft. Bestrijding van de werkloos heid, bescherming van het mi lieu en emancipatie van ach tergebleven groepen bleken in alle programma's een belang rijke rol te spelen. Getwist werd slechts over de beste ma nier waarop dat bereikt kon worden. Van den Heuvel bepleitte het gebruik van overheidsgeld om de economie en arbeidstijdver korting te stimuleren, Beumer is voor voor versterking van het Europees monetair sy steem, Eisma voor het schoon maken van het milieu, ook al omdat de hiervoor te ontwik kelen technologie een goed ex portartikel zou kunnen zijn, terwijl Nord om ruimte voor Europa en de Europeanen vroeg. „Schaf de dure nationa le bureaucratieën af, anders wordt in de toekomst werkge legenheid het voornaamste ex portartikel van de EG", aldus de VVD'er. De sprekers, op Van den Heu vel na lijsttrekker voor hun partij, waren het eens over de noodzaak tot verdergaande sa menwerking van Europa. Slechts Bram van der Lek vormde een uitzondering. „Wij zijn tegen de EG. Beschouwt u ons als infiltranten. We zullen, als we gekozen worden, onze macht gebruiken om zaken te gen te houden. De buitenpar lementaire tegenmacht inter nationaal uitbouwen". Van der Lek ontmoette felle tegenstand. Van den Heuvel verweet hem de actiegroepen te monopoliseren, terwijl Nord vindt dat voor iedere Europe aan het moment aangebroken was om te gaan emigreren als Van der Lek kans zag „zijn chaos" tot beleid te maken. Vrijwel alle beroeps-zeilschippers die zich de afgelopen jaren langs de Noordhollandse IJsselmeerkust hebben gevestigd, zijn tegen Inpoldering van het Markermeer. Dit bewees zaterdag een Imposante vlootschouw die vanaf Hoorn open water koos en waaraan enkele honderden meest antieke zeilschepen mee deden. In Hoorn werd een bord onthuld met de tekst: „Welkom in Hoorn aan open water" en aan de keerzijde: „Verboden in te polderen". Volgens de organiserende Belangenvereniging Beroeps Zeil schippers (BBZ) vinden circa 500 mensen werk in de (toeristi sche) beroeps-zeilvaart. Inpoldering van het Markermeer bete kent dat hun het brood uit de mond wordt gestoten. De grotere zeilschepen hebben immers open water nodig. Bij de demonstra tie waren onder anderen enkele kamerleden, kamervoorzitter Dolman en minister De Koning aanwezig. Op de foto kiest de tweemaster „De Eenhoorn" het ruime sop. DEN HAAG Het sociaal milieu heeft bij jongeren een belang rijke invloed op het gevolgde onderwijs. De beroepskeuze is be halve van de opleiding ook afhankelijk van afkomst, aanleg en aspiratie. Met onderwijs kan slechts een deel van de sociale on gelijkheid worden opgeheven. Dit is één van de conclusies uit een onderzoek van het Instituut voor Toegepaste Sociologie (ITS) in Nijmegen. Het onderzoek is gehouden onder kinderen die in 1965 in de 6e klas van de lagere school zaten. Uit het onderzoek kwam naar voren dat tussen de sociale mi lieus grote verschillen in intellectueel klimaat blijken te bestaan. Kinderen zijn daardoor in ongelijke mate uitgerust voor het vol gen van onderwijs. Verder vertonen de sociale milieus ook ver schillen in opvatting over wat door onderwijs te bereiken valt. Wie goed kan leren op de lagere school, aldus het ITS, volgt daarna langer dan anderen onderwijs en komt daardoor eerder terecht in een beroep dat wordt gekenmerkt door hoofdarbeid of sociale arbeid. Degenen die eerder afhaken oefenen over het al gemeen een beroep uit dat valt onder de categorie handenar beid. Is men eenmaal in één van die categorieën beland, dan komt men later niet snel toe aan verandering DEN HAAG De zeven tien Iraanse studenten die afgelopen woensdag de Iraanse ambassade in Den Haag bijna een uur lang bezet hielden, zijn van morgen voorgeleid aan de officier van justitie. Ze worden alle zeventien verdacht van poging tot doodslag, zware mishan deling of mishandeling. Deze juridische kwalificaties gelden de hoofdwond die de ambassadeur van de Islamit- sche Republiek in ons land op liep. Hoe zijn gezondheidstoe stand is, was vandaag niet te achterhalen, maar vrijdag liep hij nog rond in het ziekenhuis Westeinde in Den Haag. Vol gens een verklaring van de ambassade werd de diplomaat met stokken op zijn hoofd ge slagen, maar volgens de bezet ters verwondde de man zich zelf bij een poging de deur van zijn kamer te barricaderen. De bezetters worden volgens de politie ook verdacht van diefstal. Na de bezetting werd door de ambassade een koffer met documenten en stempels als vermist opgegeven. Bij het fouilleren van de zeventien verdachten kwamen echter niet meer dan twee paspoorten tevoorschijn, aldus de politie gisteravond. Volgens de advocaten van de studenten ging het er ook niet om documenten te ontvreem den. „De bezetting was vooral bedoeld om de slechte situatie van de politieke gevangenen in de publiciteit te brengen", aldus mr. J. Hofdijk, één van de advocaten. De Iraniërs ont kennen dan ook enige betrok kenheid bii het gebruik van geweld of het aanrichten van vernielingen in het pand. Zij geven wel toe dat in het ge bouw leuzen zijn gekalkt en de alom tegenwoordige portretten van Chomeiny van de muren zijn gerukt: Het onderzoek naar de moge lijk door de achterdeur ver dwenen bezetters heeft vol gens de politie overigens nog niets opgeleverd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5