De wraak van Stanley Brard vlam per laser naar Verenigde Staten lympische Voetbal jeugd voor straf niet naar EKvanS TWEEDE DAMTITEL VOOR VAN DER WAL Formannoy weg bij Willem II Ajax contracteert Meeuws en Spelbos Oud-international Kraak overleden ontstoken. Als nieuwe datum wordt 7 mei genoemd. Uit protest tegen de verkoop van de vlam aan door het bedrijfsleven ge huurde fakkellopers voor 3000 dollar (9000 gulden) per kilome ter zullen de Grieken bij de ontsteking van het vuur afzien van de traditionele ceremonieën. Bovendien wordt de vlam niet in estafetteverband naar Athene gelopen. Het IOC zal een delega tie naar Olympia sturen, die de vlam direct na de ontsteking zal overnemen. Met laser-stralen wordt het vuur daarna via een ruimte-satelliet naar de Verenigde Staten overgebracht. Het voetbal-probleem wil het IOC op dezelfde manier oplossen als het in februari tijdens de Winterspelen in Sarajevo deed met het probleem van de ijshockeyspelers. De voorzitter van de toe latingscommissie van het IOC, de Westduitser Willy Daume, deelde gisteren in West-Berlijn mee, dat het IOC aan alle leden een brief heeft gezonden met het akkoord tussen IOC en FIFA (wereldvoetbalfederatie). Daarin is vastgelegd, dat aan het olym pisch voetbaltoernooi alle spelers mogen deelnemen, die via de nationale bonden binding hebben met de FIFA. Met uitzonde ring van die categorie spelers, die door het voetbal in hun le vensonderhoud voorziet. Voor Sarajevo was het IOC met de wereld-ijshockeyfederatie een identieke formule overeengekomen. Eén dag voor het begin van de spelen bleek die overeenkomst op grond van artikel 26 in het toelatings-reglement allerminst hanteerbaar en werden vijf beroepsspelers weggestuurd. Daarvoor had het IOC de be trokken bonden van Canada, Oostenrijk en Italië vergeefs onder druk gezet de vijf full-profs van overwegend Canadese her komst terug te trekken. Met de uitsluiting van vijf spelers werd de kwestie weliswaar gesust, maar het IOC schiep een prëcedent. Het weerde namelijk alleen de professionele ijshockeyers uit de Amerikaanse superli ga NHL, terwijl de collega 's uit de Canadese WHA, die eveneens voor honderd procent beroepsspeler zijn, wel het ijs in Sarajevo op mochten. Vermoedelijk wordt in Los Angeles het conflict voortgezet over de ruggen van de voetballers. Frankrijk heeft namelijk al aangekondigd de olympische strijd aan te binden met dezelfde profs, die voor de kwalificatie verantwoordelijk waren. oethals trainer ij Guimaraes SSABON De Belg ymond Goethals, wordt iner van de Portugese eniging Guimaraes. lethals werd wegens zijn ideel in het Belgische ikopingsschandaal voor 'j renslang geschorst in dat i id. Zaterdag tekende de d-oefenmeester van Stan- rd Luik een contract, dat a looptijd heeft van drie jr, met de in de hoogste rtugese voetbalklasse uit- mende vereniging. Goet- ls volgt bij Guimaraes de istenrijker Herman Stes- op. Omkooppoging bij voetbal in Azië SINGAPORE Bij het kwalificatietoernooi (voetbal) voor de Olympische Spelen, dat in Singapore voor de Aziati sch/Oceanische groep wordt gehouden, is een poging tot omkoping van een scheidsrechter gedaan. Een arbiter heeft toegegeven, dat hem een bedrag van ongeveer 40.000 gul den is geboden, wanneer hij de uitslag van de wedstrijd Saoedi Arabie - Zuid-Korea (5-4), zou beïnvloeden. De scheidsrechter was niet op de omkoop-poging ingegaan. De naam van de betrokken scheidsrechter is niet bekend ge maakt. De Aziatische bond zal de poging tot omkoping ver der onderzoeken en dan de zaak in handen geven van de FIFA. Irak plaatste zich gisteren door een overwinning van 1-0 op Zuid-Korea voor het olympische voetbaltoernooi. Muttar maakte in de 43ste minuut het enige doelpunt. Met de kwalificatie van Irak zijn alle deelnemers aan het Olym pische toernooi bekend. De deelnemende landen zijn Tsje- cho-Slowakije (titelverdediger), Verenigde-Staten (organi serend land), Frankrijk, Sovjet-Unie, Oost-Duitsland, Joe goslavië, Brazilië, Chili, Egypte, Marokko, Kameroen, Saoe- di-Arabië, Qatar, Canada, Costa Rica en Irak. Nederlandse zeilzeges HYERES De voor-olympische zeil wedstrijden op de Middellandse Zee bij Hyères hebben twee Nederlandse triom fen opgeleverd. Stephan van den Berg zegevierde in de windglider-surfklasse. Willy van Bladel en Huub Lambriex wa ren de snelste en regelmatigste combina tie bij de Tornado's. De Nederlandse eindwinnaars onderstreepten hun klasse zaterdag met overwinningen in de laatste regatta's. Bij de Finnen eindigde Mark Neeleman als derde in de eindrangschikking. In de vierde en vijfde race van zaterdag werd hij resp. zevende en tweede. In de laatste race lag hij steeds op kop, maar vergiste zich in de aankomstboei, waardoor de Brit Mcintyre juist voor hem over de fi nishlijn kon gaan. ELEGENHEIDSSPITS HELPT FEYENOORD OVER DREMPEL De strijd over de .verkoop" van het Olympisch van de toelating van beroepsspelers tot voetbaltoernooi hebben dit weekeinde de vraag van de So jet russen en wellicht het volledi- fblok aan de Zomerspelen in Los Angeles voor het eerst weken naar de achtergrond gedrongen. Bij beide thema's, voetbal, tekenden zich gisteren mogelijke compromissen Waarvan de verwezenlijking evenwel tot het laatste ogenblik blijft. na*"Athene en het hoofdkwartier van het IOC in Lausanne, 'Sl ter de laatste week dagelijks een crisis-beraad werd gehouden, 'ïfif,het olympisch vuur ondanks de aanvankelijke weigering /ft n burgemeester, Spyros Fotinos, toch in het antieke Olympia MAANDAG 30 APRIL 1984 PAGINA 11 J DOOR PUBLIEK Troost werd per brancard afgevoerd, maar bleek na het maken van foto's in het ziekenhuis slechts een zware enkel- te hebben opgelopen. ZURICH Een stuk vuur werk, dat op 11 april in Velsen op het veld werd geworpen, is de Nederlandse voetbaljeugd tot 18 jaar duur komen te staan. De UEFA bepaalde dat Nederland niet mag deelne men aan de strijd om het Eu ropees kampioenschap voor spelers tot achttien jaar, die in de Sovjet-Unie wordt gehou den. De UEFA veranderde de uitslag van de wedstrijd, Ne derland - Luxemburg, die met 4-2 door Oranje werd gewon nen, in een nederlaag van 0-3. Door die nieuwe uitslag gaat Luxemburg naar het eindtoer- nooi. In Velsen werd de Luxem burgse doelman Paul Koch in de 56e minuut door een rotje aan een oog getroffen. Nadat hij acht minuten lang door een arts was behandeld moest Koch later toch worden ver vangen. De UEFA legde de KNVB bovendien een boete van 6.000 Zwitserse franken (bijna 8.000 gulden) op. De tuchtcommissie sprak nog enkele strenge straffen uit. Hajduk Split mag in het ko mende seizoen een wedstrijd voor een een Europees beker toernooi niet op eigen terrein spelen omdat op 11 april in de halve finale-wedstrijd voor de strijd om de UEFA-beker vuurwerk was afgestoken. Daarbij kwam ook nog het feit dat een Joegoslavische toe schouwer in de rust op de mid denstip een haan, het embleem van de Spurs, geslacht had. OTTERDAM Uitgerekend Stanley Brard 'enlj -ak gisteren de ban voor Feyenoord. De bij >t publiek nauwelijks over „krediet beschik- ende" (zijn eigen woorden) voetballer, die al aanden wordt gehandhaafd op een plaats in Jet elftal, die de zijne niet is beleefde daar- ee gisteren misschien wel zijn meest plezie- ge moment in de Kuip in zeer lange tijd. eelvuldig uitgefloten, uitgejoeld en zelfs uit lachen vanwege zijn offensief vaak zo onbe- olpen acties was het toch deze zo vaak weg hoonde Brard, die Feyenoord over de empel tilde. TILBURG Willem II zal het komende seizoen geen gebruik meer maken van de diensten van doelman Jan Formannoy. Het huurkoopcontract met Sparta zal niet worden voortgezet. Voor zitter W. Groels: „Voor Formannoy moet een bedrag van 50.000 gulden per jaar, of 95.000 gulden ineens, worden neergeteld. Fi nancieel is de club nu gezond en dat moeten we zo houden". Formannoy is inmiddels op zoek naar een nieuwe club. Ook Bram Braam zal volgend seizoen niet meer voor Willem II uit komen. Braam kan de nieuwe salarisvoorstellen niet accepteren. Hij maakt gebruik van een vrije transfer. Piet Kraak samen met Arie de Vroet. Faas Wilkes en Jan Klaas- sens voor het duel met Belgie in 1947 in Antwerpen. HUISSEN In de spannende en sensationeel verlopen slotronde van het 66ste nationale damkampioenschap in Huissen heeft Jannes van der Wal zijn tweede nationale titel veroverd. Dat dankte de Friese grootmeester voor namelijk aan het optreden van debutant Evert Dolle- kamp, die titelverdediger Rob Clerc in een bijna vijf uur durende partij remise afdwong. Daardoor kon Clerc de kloof van twee punten die hem scheidde van de koplo per slechts gedeeltelijk overbruggen en werd Van der Wal zijn opvolger. Zelf moest de Friese grootmeester in de slotronde het hoofd buigen voor debutant Gérard Jansen. De strijd om de derde en vierde plaats werd on verwacht beslist in het voordeel van Jos Stokkel en John van den Borst, die hun onderlinge duel op remise afslo ten, nadat zij hadden geconstateerd dat hun naaste con currenten in nadeliger posities waren gemanoeuvreerd. k Stanley Brard (tweede van links) wordt na zijn gouden pass gecomplimenteerd door ploeggenoten. Zijn wraak is compleet. eerste diagnose was een gebro ken kuitbeen, maar foto's in het Clara-ziekenhuis wezen uit dat er „slechts" sprake van een zware enkelblessure. Troost is in elk geval even uit geschakeld en zal de bekerfi nale van woensdag tegen For- tuna Sittard en de definitieve verovering van de landstitel komend weekeinde in Tilburg bij Willem II moeten missen. Het seizoen moet ook voor Stafleu, Nielsen, Gullit en de gisteren niet spelende Hout man, die met vervelende kwetsuren kampen, niet veel langer duren. Zij houden zich al wekenlang op de been in de wetenschap, dat ze onmisbaar zijn in deze slotfase van het seizoen, maar zouden het liefst enige tijd rust nemen. Daar kan niet zo veel van komen, want Feyenoord heeft een trip naar Indonesië op het pro gramma staan. Feestreisje Bij die waarschijnlijk tot een feestreisje uitgroeiende trip zal eindelijk het spanningsveld ontbreken, dat de Feyenoor- ders de laatste maanden zo heeft verkrampt. De mogelijke dubbel legde zo'n grote druk op de ploeg, dat er met uitzon dering van de wedstrijd on langs tegen Roda JC vrijwel louter minne potjes zijn afgele verd. Ook gisteren tegen FC Utrecht, op welk duel (mede door de nederlaag daags eer der van PSV) toch maar liefst 30.000 toeschouwers waren af gekomen, presteerde de ko mende landskampioen onder maats. Zelfs Cruijff, die zich doorgaans toch nog wel posi tief onderscheidt in een moei zaam draaiende" ploeg, onder vond de terugslag. Nog maar zelden leed de maestro zó veel balverlies als gisteren tegen een FC Utrecht, dat zich zon der zorgen kon wijden aan een gezellig spelletje. Met slechts twaalf spelers tot zijn beschik king moest trainer Barry Hug hes aanzien, dat de fout van Van de Akker en de pass van Brard Feyenoord over de drempel tilden. „Het moet maar eens afgelopen zijn, dit seizoen", verwoordde Hughes een deze weken veelgehoorde mening van de Nederlandse spelers en trainers. Feyenoord sluit zich volgaarne aan bij die opmerking. Nog even en de fel begeerde dubbel zal voor het eerst in vijftien jaar zijn gerea liseerd. Ondanks alles toch een memorabele verrichting. FRANK WERKMAN Feyenoord-FC Utrecht 3-0 (0-0): 59. Gullit 1-0, 88. Gullit 2-0, 92. Hoekstra 3-0. Scheidsrechter: Draaisma. Toe schouwers: 30.000. Feyenoord: Hiele; Troost (Carbo), Van de Korput. Nielsen, Wijnstekers; Hoekstra, Cruijff, Duut (Stafleu); Gullit, Jeliazkov, Brard. FC Utrecht: Van Ede; Van de Ak ker, Plomp, Du Chatinier, Verkuyl; Verrips (Van Tamelen), Kruys, Wou ters; Van der Ham, Rietveld, De Wit. AMSTERDAM Ajax heeft voor het nieuwe seizoen verdedigende routine aangetrokken in de personen van Ronald Spelbos (28 jaar) en Walter Meeuws (32). Met Spelbos. de huidige voorstopper van Club Brugge, wordt binnenkort ccn overeenkomst afgesloten voor drie of vier jaar. Meeuws. de in een omkoopschandaal betrokken Belgische inter national, komt drie jaar bij Ajax spelen tenzij de UEFA op 19 mei besluit de straf van de Belgische voetbalbond (een jaar schorsing voor onder andere Meeuws) over te nemen. Ajax was overigens al ver voor het bekend worden van het om koopschandaal rond Waterschei - Standard Luik in onderhande ling met Meeuws. In de opvolging van de naar Manchester United vertrekkende linkerspits Jesper Olsen, heeft Ajax nog niet voorzien. Alleen als binnenkort nog een speler van het huidige arsenaal kan worden verkocht, zal Ajax nog zaken doen. „En dan kijken we niet naar buitenlanders. Gasselich en Meeuws zijn de twee buitenlanders, waarover we maximaal mogen beschikken. We hoeven ook niet naar buitenlanders te kijken, want Tahamata is per slot van re kening een Nederlander. En de andere spelers die we op het oog hebben ook. Eriksen van Roda JC en Tol van AZ '67 hebben we overigens niet meer op dat verlanglijstje staan", verduidelijkte Harmsen de transfer-politiek van Ajax. KOPENHAGEN Na tweeëneenhalf jaar in coma te hebben gelegen is zaterdag op 63-jarige leeftijd in Kopenhagen overle den de vroegere doelman van het Nederlands elftal, Piet Kraak. In de eerste jaren na de oorlog was Kraak de vaste laatste man in Oranje. Hij debuteerde, als opvolger van Adrie van Male, op 10 maart 1946 in de uit-wedstrijd tegen Luxemburg (2-6). Ruim zes jaar later werd hij nog eenmaal teruggeroepen. Op 19 okto ber 1952 speelde hij op 31 jarige leeftijd bij Belgie- - Nederland (2-1) zijn 33ste en laatste interlandwedstrijd. Na zijn voetballoopbaan is Kraak, die zelf speelde bij Stormvo gels en Elinkwijk, als trainer werkzaam geweest. Eerst in Ne derland, later in Denemarken. Vorig jaar werd bekend, dat Kraak er zeer slecht aan toe was. Een landelijke actie heeft toen geld opgebracht voor zijn medische behandeling en werd ook gedeeltelijk gebruikt voor de aflossing van zijn hypotheek. hem gewend. Hij had zelfs een klein kwartier later de kroon op zijn werk kunnen zetten als zijn brutale en eerste geslaagde inzet niet voorbij de verste paal was gegaan. Dan zou niet alleen zondag de 29e april voor Brard op een grote persoonlij ke genoegdoening zijn uitgelo pen, maar had de Hagenaar te vens zijn ploeg tijdig in veilige haven kunnen loodsen. Nu bleef het nog lang enigs zins onzeker voor de aanstaan de kampioen, die pas twee mi nuten voor en na de negentig ste minuut het definitieve gat kon slaan: 3-0. Eerst stuurde Cruijff de bal uit een vrije trap op het hoofd van de scorende Gullit en vervolgens bracht Cruijff Hoekstra doeltreffend in stelling. Acceptabel Daarmee kreeg de wedstrijd, waarin de Rotterdammers slechts in de tweede helft enigszins acceptabel voetbal presenteerden, een wat geflat teerde score. Want Feyenoord bewees ook gisteren dat het naar het einde van de rit snakt. Tal van kleine blessures teisteren de spelersgroep. En tot overmaat van ramp moest Sjaak Troost zelfs een kleine tien minuten voor het einde per brancard van het veld worden gedragen. De rechts achter was door Utrechter Rietveld bij een poging het strafschopgebied binnen te gaan fors getorpedeerd. De de veertiende minuut van tweede helft veroverde hu)s, ard na een taxatiefout van defensie van FC Utrecht an de Akker) de bal, zette •eet op maat voor naar Gul dié de hoek in het lege doel daJaar behoefde uit te kiezen. Prai larmee leidde Feyenoord ie, pjidelijk met 1-0 na een ui truil] -st povere eerste helft, die keufceiteloos meedong naar het edikaat „slechtste voetbal n het seizoen", anley Brard leed daar niet Rijm der. De donkere verdediger, voortdurend als pseudo ikerspits mag opdraven, in- jr. D sseerde eindelijk de waarde- ig voor zijn niet aflatende ij- apfer. Want daarover kan ieder- s kqen het eens zijn. Met de ar- nen beide languit omhoog ge- bleef Brard seconden- de plek bij de achter staan, van waar hij de ver- voorzet had gelan- op die plaats het te worden van opgeto- ploeggenoten, die hem voor stuk kwamen com- Zelfs vanaf de die hem voordien boosaardig had- bejegend, daalde een re- van waardering op zijn ge hoofd neer. voelde zich de koning te met zijn gouden pass en dat moment straalde zijn een stukje meer overtui- uit dan maandenlang van

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11