kleintes Den Uyl: Huidige bewind Israël groot risico ÜC spec M Boeiend optreden Residentie Orkest Teleurstellende prestaties Leidse zwemsters foto film LEIDEN/REGIO CcidócSoimmt MAANDAG 30 APRIL 1984 PAGINA LEIDEN Andermaal heeft het Residentie Orkest, afgelo pen zaterdag in de Stadsge hoorzaal en voor het laatst in haar Leidse Serie L, het bewijs geleverd dat het onder zijn vaste dirigent Hans Vonk tot prestaties op hoog niveau komt en dat het er dan minder toe doet of het programma uit het geijkte repertoire is sa mengesteld: ouverture 'Leono- re' nr. 3 van Beethoven, ge volgd door diens 4e pianocon cert en na de pauze drie delen uit opera's van Richard Wag ner. Hans Vonk verstaat als geen ander de kunst om met een topzware bezetting binnen de akoestische grenzen van de Stadsgehoorzaal te blijven, deze transparant te laten klin ken, maar desondanks in de uitvoering een maximum aan spanning en zeggingskracht te leggen. Leonore 3 werd qua interpretatie wel niet in een nieuw jasje gestoken, maar ging, ook al kent men het werk van haver tot gort, een voudigweg weer boeien door de intensiteit, waarmee zij uit gevoerd werd. Een soortgelijke ervaring gaf de uitvoering van twee frag menten uit Wagners 'Götter- dëmmerung', gevolgd door de ouverture tot 'Die Meistersin- ger von Nürnberg'. Ook hier betreft het zeer bekende mu ziek, die de aandacht evenwel vasthield door de meeslepende uitvoering, die Vonk ervan gaf. De massieve en donkere sfeer, Wagner zo eigen, riep hij met een indrukwekkende kracht op, maar des te dieper ging, doordat hij hiervoor geen concesies aan de helderheid hoefde te doen en slechts (re latief) bescheiden en akoes tisch verantwoorde klankpro porties nodig had. In Beethovens 4e pianocon cert, waar het orkest vanzelf sprekend wat op de achter grond staat, was het aan solist Jean-Yves Thibaudet om het werk muzikaal te dragen. Hij deed dit met verve. Na een zwakke inzet met de vijf be kende openingsmaten, bracht hij, nadat het samenspel met het orkest een paar maal fout was gelopen, een duidelijker structuur in zijn spel aan. De klank werd hoekiger en exac ter, met name door de accen ten feller te prononceren, waardoor zijn spel in zijn ge heel dramatischer en indrin gender werd. Thibaudet ging hierin echter niet te ver, maar hield de ba lans in evenwicht door in alle rust een zeer genuanceerde, maar steeds natuurlijk blijven de expressie uit te spelen. Dit evenwicht hield hij gedurende het hele concert vast en wist elke passage naar mijn gevoel grandioos in zijn karakter te treffen. Van groot belang hier voor was het dat hij zijn partij technisch gesproken met een virtuoos gemak beheerste. DIRK VOOREN (Van onze zwemmedewerker) LEIDEN De lange afstands Kring zwemwedstrijden van gisteren hebben aan de Leidse zijde slechts een beperkt aan tal medaillewinnaars opgele verd. Jolanda Laterveer (Zijl/LGB) en Sylvia Bakker (LZ) wonnen beiden een pro grammaonderdeel. Zij zege vierden alletwee op de 400 m. wisselslag. Laterveer tikte aan in 5.36.4, Bakker had voor de zelfde afstand slechts 5.28.2 Na Bakker tikte haar clubge note Miriam Hagendijk als derde aan in 5.44.1. Bij de meisjes onder de 12 jaar was het LZ-zwemster Pauline Sta- stra die een plak veroverde. Ook op de 400 m. wisselslag en wel in een tijd van 5.47.0. In- grid van Veen (Zijl/LGB) was de laatste Leidse die voor een medaille in aanmerking kwam. Zij legde de 400 m. wis selslag af in 5.54.6. Bij de jon gens en heren werd alleen de 400 m. vrij afgewerkt. LZ'er Antoine van Weerde verbeter de zijn persoonlijke record met ruim zes sekonden en bracht het hiermee tot 4.35.0. Dit was echter niet voldoende om ook nog voor een medaille in aan merking te komen. Reinier Haasnoot was over alle jaar gangen bezien de snelste Leid se deelnemer. Hij beëindide zijn race na 4.29.3. Kunst en bloemen in raadhuis Rijnsburg RIJNSBURG Ds. Hans Bouma heeft zaterdagmiddag de zevende Rijnsburg Oranje Expositie geopend die wordt gehouden in de hal van het Rijnsburgse raadhuis. In deze hal staan en hangen zo'n klei ne honderd kunstwerken, ver fraaid met prachtige bloemar- rangementen. Vijf beeldende kunstenaars Otto Dicke (teke naar en tekenbroeder van Hans Bouma), Ineke Pijn (gra fiek), Wim Jonker (beeld houwwerk), Jaap vander Plas (grafiek) en Joop van Egmond (aquarellen en pastels) en team Flora. Het duo „Quadrivium" omlijst ten de opening muzikaal. Na de opening ging het gehele ge zelschap naar de hal om de ex positie te bewonderen. Deze is nog open tot en met 12 mei. Tijdens de werkdagen is de expositie gedurende kantooru ren te bezichtigen, tevens op woensdagavond van zeven tot negen uur en zaterdagmiddag van twaalf tot vijf uur en za terdag 12 mei tot vier uur. De schoolkinderen vanaf de vier de klassen lagere school krij gen een rondleiding op deze expositie. De expositie is voor iedereen vrij toegankelijk. Brand in CV-ruimte ALPHEN AAN DEN RIJN Een woonhuis aan de Albert Einsteinweg in Alphen heeft zaterdagavond door brand flinke schade opgelopen. De brand ontstond in de ruimte van de centrale verwarming op de begane grond. Vervol gens vatte ook de keuken vlam. De brandweer had de uitslaande brand binnen een half uur onder controle en kon verdere uitbreiding van het vuur voorkomen. Niettemin ontstond veel rook- en water schade. De woning is het ei gendom van het aangrenzende transportbedrijf Verkerk. Oostduitse auteur eist wijziging censuur DDR STUTTGART De in Oost-Berlijn wonende auteur Stef; Heym heeft van de Oostduitse autoriteiten geëist dat het suurbeleid in de DDR wordt gewijzigd. In een vraaggesprek het Westduitse dagblad „Stuttgarter Nachrichten" verklaarde schrijver dat publikatie van werken zoals hij die geschrei heeft, noodzakelijk is voor Oost-Duitsland. Heym doelde vooi 1 op zijn jongste roman „Schwarzenberg", die alleen in het Wt ten is veschenen en in de DDR wordt doodgezwegen. De kriin°- sche auteur keerde zich tegen een staat „waarin bureaucraten ^'0' leiding hebben". Er vroeg zich af hoe het mogelijk is „dat in e<frcy land, dat zich socialistisch noemt, de mensen niet willen Heym tracht met zijn boeken naar eigen zeggen „uit dit bestaande socialisme, een socialisme te maken dat geen mui nodig heeft en waaruit de mensen niet willen vertrekken" SCHIPHOL Oppositieleider Den Uyl denkt dat er toene mende spanningen tussen Is raël en Syrië gaan ontstaan als na de verkiezingen van eind juli de huidige Likoed-rege- ring in Israël aan de macht blijft. Het risico van een oorlog met Syrië hangt als een donkere wolk boven de situatie in Is raël, aldus Den Uyl. Hij heeft dit gisteren op Schiphol gezegd na terugkeer van een vijfdaag se bezoek van een PvdA-dele- Den Uyl heeft zijn hoop geves tigd op een overwinning van de Arbeiderspartij (nu opposi tie) in Israël. Die partij wil nog oe SSAl .eiiner n renig oetha ideel bkopi Jvensl: Td. 2 I-oef ,firtug( menc Is vo DSteni dit jaar de Israëlische troepen uit Libanon terugtrekken en de nederzettingen-politiek van Israël veranderen. Dat zijn initiatieven die onder handelen over e< vredesregeling voor het Mii den-Oosten mogelijk makei/ meent Den Uyl. Van de IA koed-regering verwacht wat dit betreft geen enk nieuw initiatief. F amilieberichten Diep bedroefd, maar dankbaar voor alles wat zij in haar werkzaam en zorgzaam leven voor ons heeft betekend, delen wij u mede dat ten gevolge van een noodlottig ongeval van ons is heengegaan, onze lieve zuster, schoonzuster, tante en oudtante ADRIANA MARIA ZONNEVELD op de leeftijd van 69 jaar. Familie Zonneveld Correspondentieadres: Familie Geerlings-Zonneveld, Ranonkelstraat 20, 2201 EB Noordwijk. De overledene is overgebracht naar de rouwkapel van de St. Jeroenkerk te Noordwijk-Binnen, alwaar geen bezoek. Wij zullen voor haar bidden tijdens een Avondwake welke wordt gehouden op dinsdag 1 mei om 19.30 uur in de parochiekerk van St. Jeroen te Noord wijk-Binnen, waarna er gelegenheid is tot condole- De gezongen Uitvaartmis zal worden opgedragen op woensdag 2 mei om 14.00 uur in voornoemde kerk, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de R.K. Begraafplaats aan de Gooweg. i wij kennis van het noodlottig D. VRIJ Direktie en medewerkers Ehagé b.v. Hollands Eerste Gordijnenfabriek Voorschoten Dankbaar dat wij vader zolang in ons midden mochten hebben delen wij u mede dat in de gezegende leeftijd van 88 jaar, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, van ons is heengegaan, onze lieve vader, groot- en overgrootvader CORS CHRISTIANUS ROTTEVEEL Zoeterwoude,27 april 1984. „Huize Emmaus" Bennebroekweg 1 Correspondentie-adres: Uiterdijk 6 2381 LX Zoeterwoude. Vader ligt opgebaard in het mortuarium van „Huize Emmaus". Maandagavond om 7.30 uur is er een avondmis in de St. Janskerk aan de Zuidbuurtseweg te Zoeter woude, waarna gelegenheid tot condoleren. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden op dins dag 1 mei om 10.30 uur in de bovengenoemde parochiekerk, waarna de begrafenis zal volgen op het r.k. kerkhof aldaar. MEDEDELING Familieberichten kunnen dagelijks tot 8.30 uur 's-morgens worden aangeboden. Voor de zater dagkrant tot vrijdagavond 17.00 uur. Van aanlevering na genoemde tijdstippen kan plaatsing NIET worden gegarandeerd Heden is na een noodlottig ongeval van ons weg- genomen, on e lieve zorgzame man en papa, zoon, schoonzoon, kleinzoon, broer, zwager en oom DICK VRIJ op de leeftijd van 39 jaar. Tineke Vrij-van Egmond Simon Alexander en verdere familie 2341 KM Oec stgeest, 27 april 1984 Regentesselaan 13 Dick is opge baard in het Rouwcentrum Van der Luit, Willem e Zwijgerlaan 179, Leiden. Gelegenheid !ot afscheid nemen aldaar dinsdag- avond van 7.00-7.45 uur. De rouwdienst is bepaald op woensdag 2 mei a.s. om 2.00 uur .m. in de „Groene- of Willibrordkerk" te Oegstgee t, waarna de begrafenis plaats zal vinden op de begraafplaats aldaar. ïi verschijnt de bijlage Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door P van der Reijden, telefoon 071-122244. 071-122244 LEIDSE COURANT Minimum plaatsing 10 oostl Ier t v iit-en waai brieven onder nummer f. 3,73 extra) worden afgehaald brieven moeten worden doorgezonc bewijsnummer toezenden f. 2,96 extra) (aankruisen wat van toepassin.' Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: O I /O Leidse Courant, Antwoordnr. 10070, 2300 VB Leiden. mrfjp 10 'Igens grdt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10