Bejaarde tabaksfirma geeft de pijp aan Maarten AANGESLAGEN „Concurrentiepositie Nederlandse scheepsbouw is relatief gunstig" 6 i'i 66,6°°- II2 l§r De slager geslacht 7 Beurs van Amsterdam Mb JbNOMIE Ceidae Commit ZATERDAG 28 APRIL 1984 PAGINA 8 |P( Omzetstijging Equity Law I I I EN HAAG De Haag- l.e levensverzekerings- 'maatschappij Equity- Law heeft vorig jaar zijn omzet met 21,2 pro cent zien stijgen van 179,2 naar 217,2 min gulden. Het verzekerde bestand bedroeg per ultimo 1983 5,7 miljard gulden, zo heeft de maatschappij gisteren bekendgemaakt. De maatschappij ver wacht ook dit jaar bevre digende resultaten te be halen. Schap: drankverkoop stijgt onvoldoende SCHIEDAM De afzet van gedistilleerd is in 1983 weliswaar met 4,9 procent gestegen ten opzichte van 1982, maar dat is nog onvoldoende om te kunnen spreken van herstel van de Nederlandse sterke- -drankindustrie. Dat schrijft het produktschap voor Gedistilleerde Dranken in zijn jaarverslag dat vol gende week verschijnt. Het schap vindt de afzetstijging onvoldoende omdat de prijzen als gevolg van sterke concurrentie tussen slijters en drankhallen eigenlijk te laag zijn. Uit het jaarverslag blijkt verder dat het Nederlandse pro- dukt (vooral jenever) steeds meer terrein wint op buitenlands gedistilleerd zoals whisky en cognac. Je never had vorig jaar een marktaandeel van bijna 45 procent Tweede was vieux met ruim tien procent. Daarna volgen whisky (7,3 procent) en bitters (bij voorbeeld Jëgermeister) met 6,6 procent. HEMA-DIRECTEUR: Horeca niet afhankelijk van tv of weer DEN HAAG De bezetting in restaurants en café's is niet afhankelijk van de weersomstandigheden, het televisieprogramma of voetbalwed strijden, zoals ondernemers in deze branche graag beweren. Dat heeft G. Zekveld, hoofd Horeca Hema, vrijdag gezegd tijdens een bijeenkomst van het Nederlands Zuivelbureau dat het eerste handboek voor de ho reca en voor bedrijfskeukens presenteerde met recepten en hun kost prijs. Volgens Zekveld gaan horecaondernemers te veel uit van veronderstellin gen en ontbreekt het hen aan feitelijke kennis en informatie over het „ge drag" van hun klanten. Hierdoor slaan sommige horecabedrijven te veel of te weinig voorraden in, kortom, ze weten niet goed wat ze moeten verwach ten van afzet en omzet. Zekveld vertelde in dit verband dat de Hema's sinds enkele jaren werken met kassa's die registreren welke gerechten en dranken de klant gebruikt. Hierdoor kunnen zij vantevoren precies berekenen welke hoeveelheden van het gebodene op de menukaart in bepaalde periodes nodig zijn. Duidelijk economisch herstel in EG BRUSSEL De landen van de Europese Gemeenschap be ginnen nu duidelijk uit de in 1979 begonnen economische recessie te geraken. Dit zal voorlopig echter nog niet lei den tot een vermindering van de werkloosheid, zo staat in het gisteren gepubliceerde driemaandelijkse rapport van de EG over de economische ontwikkeling. De vooruitzichten voor de der tien miljoen werklozen in de Gemeenschap hangen volgens het rapport hoofdzakelijk af van het vermogen van de tien lidstaten om hun economische structuur aan te passen aan de veranderde omstandigheden. Verwacht wordt dat het per centage werklozen onder de beroepsbevolking dit jaar nog iets zal stijgen tot 11. Nadat er sinds het dieptepunt van de recessie in het laatste kwartaal van 1982 aanvanke lijk sprake was van een onre gelmatig en traag herstel wij zen de voorlopige resultaten over 1983 erop dat er een dui delijk verbetering is opgetre den die eerdere voorspellingen overtreft. De voorwaarden lij ken nu aanwezig voor een versnelling van het tempo van de economische groei tot 2,5 procent in 1984, aldus het rap port. Dollarkoers In het rapport wordt er wel op gewezen dat voor het in stand houden van de groei een ver dere gestage groei van de we reldhandel nodig is. Gevaren die het herstel zouden kunnen remmen zijn handelsbeperkin gen binnen de Gemeenschap, de hoge koers van de dollar en de precaire financiële positie van veel ontwikkelingslanden. De inflatie in de EG is vorig jaar met 6,2 procent duidelijk lager uitgevallen dan de ra ming van 8,6 procent. Voor dit jaar wordt een verdere ver mindering van het tempo van de prijsstijgingen verwacht tot 5,2 procent. Op de gezamenlij ke handelsbalans van de EG- -landen zal dit jaar opnieuw een tekort ontstaan, voor een deel als gevolg van stijgingen van de grondstoffenprijzen. De lópende rekening van de beta lingsbalans zal echter een overschot van naar schatting acht miljard dollar vertonen na tekorten van 1,5 miljard dollar in 1983 en elf miljard dollar in 1982. AMSTERDAM De 106 jaar oude sigarentabaks- handel Rohte en Jiskoot zoekt een koper. Op die manier probeert het be drijf te ontkomen aan li quidatie. Volgens een woordvoerder is er een gegadigde, die overweegt een openbaar bod uit te brengen op de aandelen. Uit een analyse van de fi nanciën is inmiddels ge bleken dat bij liquidatie de aandeelhouders 70 kunnen ontvangen voor hun aandelen van 80 no minaal. Rohte en Jiskoot leed over 1983 een verlies van 750.000. Op de enige fabriek, een ta- bakspakkerij met een voor raad van 800.000 kilogram ta bak in Brazilië is een bod uit gebracht van 1,6 miljoen. Er is |*een koper te vinden die méér biedt. Uitgaande van de intrinsieke waarde, zal Rohte en Jiskoot, als de verkoop doorgaat, een strop van bijna een miljoen gulden lijden op de verkoop van het Brazili aanse bedrijf. Het enige wat daarbij vast staat is, dat het geld naar Nederland kan wor den overgebracht, zo legde commissaris mr R. van de Vij ver gisteren uit tijdens een buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders. „Het is een trieste zaak", zo zei desgevraagd directeur Dem- mers van Rothe en Jiskoot. Hij ziet voor het bedrijf geen toe komst meer. De markt voor de tabakssoorten waarin de firma is gespecialiseerd is ingekrom pen. Bovendien zijn er proble men aan het valutafront ge zien de devaluaties in Brazilië, het enige land waar het bedrijf nog gevestigd was. Ook de moeilijkheid om een opvolger te vinden voor direc teur H.L. Demmers, die met pensioen gaat, en voor de be drijfsleider in Brazilië heeft een rol gespeeld bij de beslis sing om de activiteiten van Rohte en Jiskoot te beëindi gen. De banken toonden zich bovendien steeds aarzelender om nog kredieten te verstrek- Het feit dat sigarenrokers steeds zeldzamer worden heeft Rohte en Jiskoot (mede) de das omgedaan. ken met als zekerheid de schier onverkoopbare plantage in Brazilië. De veertien aanwezige aan deelhouders spraken zich gis teren uit voor verkoop van het Braziliaanse bedrijf, de laatste activiteit van Rohte en Jis koot. Vervolgens staat niets li quidatie in de weg, maar er zijn verschillende serieuze po- tientiële kopers voor de aande len Rohte en Jiskoot, zo bleek gisteren. Verkoop is, zo betoogden Jis koot en Van de Vijver, veel aantrekkelijker voor de aan deelhouders, omdat dit tijd en geld spaart. Liquidatie is een langdurige zaak, waaraan ook enkele honderdduizenden gul dens kosten zijn verbonden. Volgens Van de Vijver kan er over enkele maanden meer ze kerheid zijn over het bod op de aandelen. In juni is de jaar vergadering van Rohte en Jis koot. Rothe en Jiskoot is één van de laatst overgebleven tabaksfir ma's, die nog in Nederlandse handen zijn. De andere zijn Van Beek en Deli, die beide centen. Hierdoor welijks nog plaats Bloeiend gebeuren De tabakshandel in Nederland was in de vorige eeuw een bloeiend gebeuren. Op 1 janu ari 1878 richtten Willem Jis koot en Oscar Rohte de firma in Amsterdam op. Het bedrijf specialiseerde zich in Javata- bak. Het bedrijfje kende zijn hoogtijdagen in de jaren twin tig en dertig van deze eeuw, toen de tabaksveilingen in Amsterdam nog bestonden en een vooraanstaande plaats in de wereld innamen. Door de nationalisaties onder de vroegere president van In donesië, Soekarno, moest Roh te en Jiskoot haar heil elders zoeken. Het bedrijf vond een nieuw toevluchtsoord in Rho- desië, maar gaf dit na de machtswisseling op. Ook Co lumbia en Domingo werden verlaten. De inlandse verpak kers deden het bedrijf concur rentie aan. Bovendien wordt de tabak steeds meer direct vanuit de oorsprongslanden verkocht aan de sigarenprodu- i Jis- Mata Sul Thans werken er nog drie mensen bij Rohte en Jiskoot in Amsterdam. In Brazilië werd uitsluitend gebruikt gemaakt van seizoenarbeiders. Na het plukken van de oogst werd deze gedroogd, bewerkt en in balen verpakt. Rohte en Jis koot was onder meer gespecia liseerd in de soorten Mata Fina, Mata Sul en Mata Norte. In 1983 werd een verlies gele den van ongeveer 750.000. De omzet is nog niet bekend gemaakt maar in ieder geval aanmerkelijk lager dan de 9,3 miljoen in 1982. Een en ander heeft te maken met de achteruitgang van het roken van sigaren. Er zijn nog twee sigarenfabrieken in Neder landse handen, Agio en Wil lem II. In de gehele sigarenin- dustrie in ons land vinden nog enkele duizenden werk. ROTTERDAM Volgens het Nederlands Econo misch Instituut is de con currentiepositie van de Nederlandse scheepsbouw op het gebied van produk- tiviteit en kostenontwik keling gunstig. Dat blijkt uit een onderzoek dat het instituut heeft verricht in opdracht van de Stichting Coördinatie Maritiem On derzoek. Die betrekkelijk gunstige concurrentiepos- tie gaat alleen op als er een vergelijking wordt ge maakt met de scheeps- nieuwbouw in de andere EG-landen en met de Scandinavische werven. Ten opzichte van landen als Zuid-Korea en Japan is de situatie ongunstiger. In een commentaar op de on derzoeksresultaten, die overi gens betrekking hadden op het iaar 1982, schrijft de Neder landse Vereniging van Scheepsbouwers Cebosine dat de Nederlandse scheepsbouw in een niet door concurrentie vervalsing en protectionisme verstoorde markt haar positie zou kunnen handhaven en zelfs versterken, mits met name Zuid-Korea zich beper kingen oplegt wat betreft de werfcapaciteit. De scheepsbouwers blijven pleiten voor een zodanige overheidssteun, dat de uit gangspositie van de Neder landse werven in de interna tionale concurrentiestrijd ten minste gelijkwaardig is aan die van andere Westeuropese con currenten. Bij het aantrekken van de we reldvraag naar schepen, dat tegen het eind van de jaren tachtig wordt verwacht, zal de Nederlandse scheepsbouw vol gens de Cebosine in staat moe ten worden geacht weer een belangrijke positie als scheeps- bouwnatie in te nemen. SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL MARKTEN KAASMARKT ALKMAAR (27-4) Commissienoteringen In gulden per kg: fabrieksedammer 6,42, middelba re 6,52, Goudse volvette 6,54. Aan voer 35.000 kg. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Weinig inspiratie AMSTERDAM De beurs liet zich gisteren maar weinig inspireren door de flinke stij ging op de Amerikaanse markt waar de Dow Jones-in- dex ongeveer 12 punten steeg. Het Damrak stelde zich met het extra lange weekeinde voor de boeg (maandag blijft de beurs gesloten) terughou dend op. Hoewel de ondertoon zeker niet slecht werd ge noemd brokkelde het koer- speil na de officiële opening voor het merendeel wat af. Philips en de verzekerings waarden waren echter wat ho ger. Aandelen Philips werden vrij dag voor het eerst minus 1,20 contant dividend verhandeld en bovendien werd de uiter- king van tien procent in aan delen van de koers afgetrok ken. Hiermee rekening gehou den trad een lichte stijging in tot 44,80. Ook Unilever was beter en wel 1 op 257,50. De andere internationals konden zich niet handhaven. KLM liep terug tot iets beneden 170 en Koninklijke Olie brokkelde 1 af tot 157. Akzo leverde twintig cent in op 92,40 en Hoogovens ging vier dubbeltjes achteruit tot ƒ49,70. De verzekeringswaarden wa ren vriendelijk gestemd. Na- tionale-Nederland steeg om en nabij 2 tot 220 en AEGON werd beleggers 2,30 meer waard op 127,50. AMEV ging 0,70 vooruit tot 155,70. Ahold werd ex 5 dividend verhandeld en hiermee reke ning houdend trok de prijs zich weinig aan van de betere gang van zaken in de eerste vijftien weken van dit jaar. Het fonds was nauwelijks prijshoudend op 188. Van de uitgevers noteerde Elsevier krap 1 hoger en hiermee werd de grens van ƒ90 over schreden. Océ-van der Grin ten werd 1,50 duurder op 239,50. De lokale markt gedroeg zich erg rustig en grote koersver schillen vielen slechts spora disch waar te nemen. Beers was 3,50 in herstel op 143 en Mulder won nog f 15 op ƒ965. In- en uitvoer opnieuw gestegen DEN HAAG In februari 1984 werd in Nederland voor 16,7 miljard gulden aan goede ren ingevoerd, dat is een stij ging van 27 procent ten op zichte van februari 1983 (in voerwaarde februari 1983: 13,2 miljard gulden). De uitvoer be reikte in februari 1984 een waarde van 17,6 miljard gul den, een toename met 23 pro-i cent in vergelijking met de overeenkomstige maand in 1983 (uitvoerwaarde februari 1983: 14,3 miljard gulden). Gecorrigeerd voor seizoensin vloeden, overloop en enkele aan sterke fluctuaties onderhe vige goederensoorten, vertoon den zowel de invoer als de uit voer gedurende de vooraf gaande zes maanden een stij gende ontwikkeling. Deze trendmatige groei in de in- en uitvoer zette zich voort in de maand februari 1984. Cees van de Ham beoefende zijn leven lang het slagersvak. Hij heeft al die tijd een goedlopende zaak gedreven. On danks het feit, dat het lang niet altijd even makkelijk was. Zo moest hij in 1966 het pand, waarin hij oorspronkelijk zijn vak uitoefende, verkopen aan de gemeente als gevolg van een onteigeningsprocedure. Omdat hij niet zonder brood winning wilde komen, kocht hij toen een bouwterrein dicht bij een groot winkelcentrum. Daar liet hij een grote eigen tijdse slagerij neerzetten. De verkoper van de grond, die te vens de aannemer voor de bouw was, stelde wel de eis, dat als Cees de winkel zou verkopen, hij die allereerst aan hem zou aanbieden. Deskundigen zouden dan de verkoopprijs vaststellen. Per 1 januari 1974 besloot Cees het wat rustiger aan te gaan doen. Hij beëindigde zijn aktiviteiten als slager. Zijn zoon Wim volgde hem op. Wim kocht van z'n vader de personen auto, de inventaris en de winkelvoorraad. De winkel huurde hij van pa voor 9.900 gulden per jaar. Omdat pa gestopt was met de slagerij, moest hij inkomstenbelasting betalen over het financiële voordeel, dat gepaard ging met de verkoop van de zaak aan zoon Wim. Dit bedrag noemen we de sta kingswinst. In het geval van Cees bestond deze winst o.m. uit het verschil tussen de waarde van het bedrijfspand en het bedrag waarvoor het op de balans stond, de boekwaarde. Wim had zijn vader geen goodwillsom hoeven te betalen. Om er achter te komen hoeveel het pand waard was, liet Cees het taxeren. De taxateur kwam uit op een bedrag verplichtingen met zich meedracht als het plegen derhoud en het betalen van onroerend-goedbelasting en in komstenbelasting over de huur, die hij ontving. De inspecteur van belastingen accepteerde de aangifte van Cees niet. Hij liet het pand nogmaals taxeren. De inspecteur kwam toen uit op een bedrag van 145.000. Hij hield geen rekening met de verhuur. Cees kreeg een belastingaanslag naar een inkomen, dat 45.000 gulden hoger was dan de inge diende aangifte. Hier was Cees het in het geheel niet mee eens. Nadat hij geen succes boekte in de bezwaarprocedure, zette hij door en ging in beroep. Van het gerechtshof kreeg Cees gelijk. Als argument voerde het Hof aan, dat de zoon van Cees slechts wiide doorgaan met de slagerij, als hij ook zou kunnen beschikken over het bedrijfspand. De verhuur van het pand berustte dan ook op overwegingen van ondernemersbeleid en niet op persoonlij ke overwegingen. Het Hof kwam tot de conclusie dat der halve wel met de verhuur rekening gehouden moest worden bij de vaststelling van de waarde van het winkelpand. Een waarde van afgerond 100.000 gulden achtte het Hof daarom juist. MR. P.R.M.HAMERS Werkzaam bij De Boer en Van Keulen Belastingadviseurs hoofdfondsen 93,20 Nedlloyd G 378,50 NMB 155,00 Oce v. Gril 68,80 v. Ommere ,80 146,00 00 Philips 40 ld. dlv 8 overige aandelen Slot- Slot- acf 182,50 Asd Rijt. 277^00 278.00 BAMS' N 111.00 112.50 ^66,00 64,00 Batenburg BeNndo"" J!'! 37880 cIm crt ?2e|o f 125.50 Chamotte 'is^o 118$! ciaS 37o!oO 370,00 Oeli My Van Dorp en C 163i00 64!00 Es* iliio 37,20 Gerotobf0 165;°0 65.20 62i00 62,00 200!00 - isr5* Landr|PG|SkyP 143 50 143.50 8150!00 8350!00 1705.00 1750.00 Stol- Slot- 26-04 27-04 775,00 ?64:°o°oB 38,60d 27,20 Scheep 173ioo Nedap Ned. Si Ned. Spring's 110,00 248,00 88,00 78,00 kreek 107,80 Wegener c 34,00 123,00 278,00 34,70 153,20 So 74,40 67,50 I 133,50 Beleggingsfondsen ABN. aand. fonds. 223.00

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8