aat de PvdA Lubbers rechts inhalen? \dvocaat Heineken-ontvoerder alt over „glibberige" brief Opsteltitels weinig speels 550. Duitsers blijven staken voor korter werken in.. V Geen gevaar voor instorten door betonrot >EN UYL SCHRIKT ZICH LAM Politiek Partij Parlement ZWITSERLAND 'SIJTHOFF PERS Smmf INNENLAND ficidócSouocmt ZATERDAG 28 APRIL 1984 PAGIkl pnderen Margriet „voorlopig' )g lid Koninklijk Huis jllenhoven dienen lid van het Koninklijk Huis te zijn, totdat hingin Beatrix wordt opgevolgd door een van haar kinderen. is de kern van de wijziging die het kabinet heeft aange- >cht in het wetsontwerp aangaande het lidmaatschap van het ininklijk Huis. t kabinet komt daarmee deels tegemoet aan de wens van de ieede Kamer, die een beperking van het aantal leden van het ininklijk Huis voorstaat. Het vorige ontwerp werd door het binet ingetrokken, nadat door de Kamer een wetswijziging js ingediend die tot gevolg had dat de kinderen van prinses krgriet en Pieter niet tot de leden van het Koninklijk Huis rekend zouden worden. ferigens is het „louter toeval" dat de indiening van het nieuwe tsontwerp samenvalt met de viering van het de veijaardag u de koningin. „We wilden het nu gewoon eens afronden", zo i premier Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad. Gasprijs tuinbouw ongewijzigd DEN HAAG De prijs van aardgas voor tuinders blijft voor lopig ongewijzigd op ruim 43 cent per kubieke meter. Voor huis houdelijk gebruik kost aardgas een dubbeltje per kuub meer. De Gasunie wilde de prijs per 1 april met 1,7 cent verhogen, maar het Landbouwschap is hiermee niet akkoord gegaan, aldus een mededeling van het schap giste ren. De prijsverhoging zou het gevolg geweest zijn van een andere be rekeningsmethode van de Gasu nie. De besprekingen worden voortgezet. BONN De Duitse grafische bond Druk en Papier blijft met korte stakingsacties het verschijnen van kranten en tijdschriften verhinderen. De bond wil daarmee doorgaan totdat de werkgevers bereid zijn over een verkorting van de werkweek tot 35 uur te praten. Meer dan 13.000 grafici in 61 bedrijven legden gisteren het werk neer, zodat ook vandaag tal van kranten niet of in geringere omvang dan anders zullen verschijnen. Druk en Papier heeft gekozen voor flexibele acties. Er worden slechts korte stakingsacties gehouden in de bedrijven, waarna de fakkel wordt doorgegeven aan grafici in ande re ondernemingen. Terwijl vorige week vooral het uitko men van de landelijke dagbladen belemmerd werd, ligt het zwaartepunt deze week bij de regionale kranten. Volgende week zal ook in de metaal gestaakt worden voor de 35-urige werkweek. EN HAAG „De Ne- rlandse ambassade in trijs heeft het Franse inisterie van justitie in ontvoeringszaak-Hei- iNETRt ken moedwillig misleid et een diplomatieke «rvTarnief die modderig en jdviespibberig aanvoelt als een u'. Dat is de rotsvaste ertuiging van de Maas- ichtse advocaat mr. M. tszkowicz sr. m H. (26) die sinds 29 februari samen met mede-hoofdver dachte Wim H. (25) vastzit in de Franse Santé-gevange- nis verdedigde die stelling gisteren voor de Haagse recht bankpresident, mr. M.R. Wijn- holt, in een kort geding tegen de Staat der Nederlanden. De strafpleiter verweet de Staat opzettelijk schending van het uit 1895 daterende uit- leveringsverdag met Frank rijk. Een en ander zou zijn ge beurd in een recente brief aan de Franse autoriteiten, waarin volgens hem een valse uitleg wordt gegeven van het trac- taat. De advocaat eiste dat het epistel wordt ingetrokken, om dat er ten onrechte in wordt gesteld dat de twee ontvoer ders ook buiten het verdrag om aan Nederland kunnen worden uitgeleverd. De Fran se rechter zou hierdoor licht op het verkeerde been kunnen worden gezet, vreest de raads man. In het bijna een eeuw oude verdrag worden wederrechte lijke vrijheidsberoving en af persing niet genoemd als gron den die uitlevering rechtvaar digen. Hetgeen volgens mr. Moszkowicz betekent dat zijn cliënt en diens mededader op basis hiervan ook niet mogen worden uitgeleverd en ver volgd. De Amsterdammers zouden zich mettertijd alleen voor bedreiging met geweld hoeven te verantwoorden. Wat hun jaren gevangenisstraf kan schelen. Landsadvocaat mr. H. A. Groen betoogde dat de Parijse rechter in geval het bilaterale verdrag niet voldoet de Neder landers ook over de grens kan zetten op grond van de Franse Uitleveringswet. Hieraan kan de regering aldaar overigens de voorwaarde verbinden dat ons land als tegenprestatie soe pel optreedt ten aanzien van Franse uitleveringsverzoeken. In de diplomatieke nota is deze belofte expliciet vermeld. Verder betoogde mr. Groen dat delicten die niet in het verdrag zijn opgenomen toch in Nederland kunnen worden vervolgd, mits Frankrijk daar zijn aanvullende toestemming voor geeft. De landsadvocaat putte zijn verweer uit een ar rest van de Hoge Raad uit 1977, dat ook op de Heineken- zaak van toepassing is. Mr. Wijnholt doet op dinsdag 1 mei uitspraak. De volgende dag hervat de Parijse recht bank de behandeling van het uitleveringsverzoek. Zonneschijn \oudt Belgische \amerleden thuis Tan onze correspondent) IRUSSEL Het aanhouden- p mooie weer heeft er voor zorgd dat het merendeel van 212 Belgische volksverte- inwoordigers eenvoudig niet in Paasreces is teruggekeerd. latie et gevolg daarvan is dat een erk«foot aantal stemmingen, die etatiev !Ze week gehouden hadden oeten worden, uitgesteld zijn ieterm 1 volgende week. Bij de eer- 0 e stemmingenreeks bleek dat efdslechts 102 kamerleden aan- HVezig waren, vijf te weinig, Smdat voor een stemming de helft plus één van de leden (Q present dient te zijn. Na een horsing, waarbij iedereen die i de buurt was, opgetrom- iraie p|e^ werd. bleken er toch nog i. vrijtfaar 106 leden aanwezig te wijze pn. een te weinig. Volgende het lajeek zal een nieuwe poging n. Ooit stemmen worden gedaan. 4199L Scheepsdoop in Rotterdam Alle malaise in de scheepvaart ten spijt, beleef de de firma Smit Internationale gisteren in Rot terdam weer een scheepsdoop. De Smit Singa pore werd in ge bruik genomen, een zeesleper van 22.000 pk die als eerste opdracht krijgt het verslepen van een boorei land vanuit Noorwegen naar een werklokatie op de Noordzee. VWO bijt spits af bij centraal schriftelijk eindexamen Veel vwo'ers zullen giste ren heel wat te stellen hebben gehad met een goede keuze uit de tien stelopdrachten. In tegen stelling tot bijvoorbeeld het vorig jaar werd er weinig gelegenheid gege ven om een lekker ver haal op te hangen. Bij elk onderwerp werd een vrij nauw omschreven kader aangegeven, zodat de leer lingen niet zoveel kanten op konden en vast werden gepind op het geven van een over het algemeen ernstige beschouwing. Misschien is het daarom dat zoveel leerlingen hebben ge grepen naar het onderwerp „Leren op school, leren van de school", een mogelijkheid om wat verhalende ervaringen kwijt te kunnen. Maar juist in zo'n titel schuilt, aldus een le raar Nederlands, het gevaar van een oeverloos gezwam. In tegenstelling tot de leerlingen vond hij dit onderwerp daar om zeker niet gemakkelijk. Reageerbuisbaby Een tweede topper, die is ge kozen, was de „reageerbuisba by", waarbij met het oog op de eerste in Nederland geboren reageerbuisbaby, een persoon lijke visie werd gevraagd op deze nieuwe medische ontwik keling. Een leerling vertelde een programma op de televisie daarover gezien te hebben en dat te hebben beschreven. Maar dat was niet zozeer de vraag. Een ander had zich beter aan het onderwerp gehouden door te schrijven over het gebruik en misbruik van voortschrij dende (medische) ontwikke lingen. Andere onderwerpen die nog zijn gekozen waren een zin van Han Fortmann over „het hebben" en „het zijn" („Bij ons is het zijn vaak minder in trek dan het hebben") en een tekst uit De kleine Johannes van Frederik van Eeden over de strijdmieren en de vredemie ren. Een enkeling heeft zich gebogen over „de terugkeer van de goede manieren", waarover de journaliste Tessel Pollmann een klein jaar gele den in Vrij Nederland rappor teerde. Ik-tijdperk Nauweiijks belangstelling was er voor de (schijnbare?) tegen strijdigheid tussen de vaak rammelende collectebus en het ik-tijdperk; een beschrijving van de laatste tien jaar (van matheid en neo-truttigheid naar het nieuwe realisme); Earlementaire democratie en et optreden van een partij die te kennen geeft daartegen te zijn; een betoog over culturele activiteiten in verband met de bezuinigingspolitiek. Volgens de leerlingen was de keus op deze zonnige dag bin nen vijf tot tien minuten be paald en had men de indruk een zee van tijd te hebben. Ve len waren in tweederde van de tijd (er stond drie uur voor) klaar. Bovendien overheerste de lichtvoetigheid van een Paasvakantiedag en sommigen spraken uit zich nauwelijks bewust te zijn van de „ernst" van een centraal schriftelijk. Voor de leraar was die ernst er wel en hij gaf uiting aan zijn vrees dat sommigen zich ver keken zullen hebben op de op gaven die in zijn ogen nogal wat (voor)kennis veronderstel den en zeker niet direct aan sloten bij het interessegebied van deze jongeren. Volgens een andere leraar Ne derlands prikkelden de op drachten tot nadenken en tot kleur bekennen op gebieden als levensbeschouwing, ethiek, Door Jan Hooyman on f-'nts Stommels sociologie, politiek en cultuur. Met een helder hoofd en een goede pen moest er iets goeds van te maken zijn, was zijn mening. Grieks Een klein aantal, zo'n 2500 van de 45.000 vwo-kandidaten, moest gistermiddag opnieuw in de examenslag en wel met Grieks. Gevraagd werd de vertaling en de beantwoording van zes (open) vragen over een tekst van de grote rede naar Demosthenes uit de vier de eeuw véoéor Christus. De tekst behandelde een aan klacht tegen de Athener Ti- mokrates die ervan wordt be schuldigd dat hij in de volks vergadering een wetsvoorstel heeft ingediend dat in strijd is met een al bestaande en van oudsher geldende wet. De in de gegeven Griekse tekst aan het woord zijnde aanklager stelt de rechters de niet te onderschatten zorg ten voorbeeld, waarmee de wetten bij de Lokriërs (een volk in Midden-Griekenland) op straf fe van de strop worden om ringd. Dit opdat de rechters de ernst van zo'n onwettig voor stel niet onderschatten. In 200 jaar was er slechts éeéen keer een nieuwe wet voorgesteld en dan nog in een absurd geval als het uitslaan van een oog bij een eenogig persoon. De dader zou dan ge straft moeten worden met het uitslaan van twee ogen. Volgens de leraar klassieken was de moeilijkheidsgraad ze ker niet te hoog maar zeker ook niet te laag. Voorkomende constructies en zinsbouw eis ten wel een nauwkeurige be handeling, maar moesten toch echt wel behoren tot de bagage van de leerling. De vragen la gen op een niveau dat niet verder ging dan op de aange geven plaats goed in de tekst te kijken. FRITS STOMMELS DEN HAAG Nergens in vesting heeft dit gisteren ver- Nederland bestaat gevaar voor klaard. Uit een onderzoek van instorting als gevolg van be- het departement is gebleken tonrot, de schade die ontstaat dat twee procent van de vloe- doordat het staal in het beton ren van balcons en flatgalerij- is gaan roesten. en in slechte staat verkeert en Het ministerie van volkshuis- dat bijna een kwart er „ver dacht" uitziet. De rest is goed. De totale herstelschade, die wordt geschat op 383 miljoen gulden, komt voor rekening van de eigenaren, meestal wo ningbouwverenigingen. IW EN HAAG Van de ?ventien jaar dat de vdA onder leiding staat n drs. J.M. den Uyl, eeft zij slechts een kleine ?s jaar kunnen regeren, 'oorwaar, geen indruk- 'ekkend resultaat. Vol- ens ingewijden is dat de •rnaamste reden, waar- ij m Den Uyl, hoewel hij 3 9 augustus van dit jaar .OW krijgt, geen aanstal- ?n maakt zich terug, te ekken. De kleine eco- oom uit Buitenveldert ril niet de geschiedenis ingaan als de man, die de PvdA in een machteloos isolement heeft gebracht. Wanneer hij vertrekt, dan zal de partij sterker en machtiger zijn dan ooit. Vandaar zijn proclamatie dat de PvdA „een 40-procentpartij moet worden, zonder welke in feite in dit land niet geregeerd kan wor den". Den Uyl zei dit op een congres vorig jaar april en sindsdien is het erop gaan lij ken dat hij zijn zin krijgt. Als er nu verkiezingen gehouden zouden worden, dan zoü de PvdA zo'n 54 zetels veroveren in de Tweede Kamer ofwel DUS BIJ HET AFMEREN LAG HET ANKER AAN ZN BOOT TE KRABBEN? Zorg voor een GOED anker, van het juiste type. Dat bespaart veel ergernis. Nautilus Watersport biedt goede ankers. Paraplu-ankers van iy2 tot 8 kilo. Poolankers tot 20 kilo Britanny klapankers. Kies uit meer dan 50 typen. Ook zwaardere, vanaf 26,75. NAUTILUS WATERSPORT B.V. Treilerweg65 2583 DB Scheveningen Tel. 070-547171 f tien meer dan zij er nu heeft. Onderzoekers menen dat de sociaal-democraten deze „winst" te danken hebben aan hun rustige optreden in de Tweede Kamer. Na de drammerige oppositie tegen het kabinet-Van Agt-1. die leidde tot een flinke ver kiezingsnederlaag in 1981, heeft de PvdA nu voor de te genovergestelde strategie ge kozen; niet schreeuwen dat de ander vreselijk ongelijk heeft, maar bereid zijn met hem mee te denken en zelf ook oplossin gen aandragen. Vooral dit laatste blijkt niet tegen dove mansoren gezegd. In de PvdA is een ontwikkeling op gang gekomen, die zeer weinigen voor mogelijk zullen hebben gehouden. Het weekblad HP komt de eer toe dit te onthullen. In een on derzoek naar wat er toch te recht is gekomen van al die Nieuw-Linkse mensen uit de jaren zestig, is het blad gesto ten op iets wat een complot lijkt om de partij naar rechts te dwingen. De een na de an dere PvdA-coryfee doet zijn best Lubbers en Nijpels rechts te passeren. Daarbij valt het op. dat niemand van hen het aan zichzelf wijt dat de partij steeds maar in de oppositie bankjes belandt. Nee. al deze voormalige Nieuw-Linksers schuiven de schuld op het middenkader (partijraad en congres), dat veel te benauwd zou zijn voor veranderingen. UITENHEER Marcel van Dam: „Sommige dingen mócht je niet zeggen. Het verhaal dat we de koop kracht van de minima wel even zouden garanderen...Ter wijl je gewoon kon uitrekenen dat het niet lukte, hoe graag je het ook wilde en hoe terecht dat verlangen op zichzelf ook was. Als je niks anders doet in de samenleving dan te gen de stroom in houden wat je hebt, ontstaat er altijd een rechtse maatschappij. Per defi nitie. Onvermijdelijk. Want als je niks doet, dan wint de sterkste en dan gaat links naar de bliksem. Zo simpel is dat", aldus Van Dam, waarmee hij in elk geval aantoont dat ook het gelijk van de PvdA een achterkant heeft. Maar heeft Van Dam zich dan niet verzet? „Natuurlijk heb ik geroepen dat het onzin was. Nagenoeg de hele fractie vond het onzin. Mensen als Kom brink, Den Uyl, Van Kemena- de. En toch kwam het in het verkiezingsprogram". Zijn fractiegenoot Arie van der Hek probeert uit te leggen hoe dat mogelijk was. „Men dacht lange tijd in de PvdA dat de verzorgingsstaat een econo misch mechanisme was, waar mee je alles kon realiseren. Het was goed voor werkgele genheid. Het was goed voor democratisering. Het was goed voor sociale zekerheid. De verzorgingsstaat was eigenlijk goed voor alles. Behalve voor de kassa". „Potver-de-potver" Vice-fractie voorzitter Wim Meijer vertelt waar dit misver stand toe heeft geleid. Toen hij als staatssecretaris (van CRM) in het kabinet-Den Uyl inzag dat er een einde moest komen aan de uitbreiding van de soci aal-culturele sector, „was de samenleving, en met name links, daartoe nog helemaal niet toe bereid. En dus kreeg je de clash, de grote demon straties op het Binnenhof. Ter wijl we nog niet eens écht aan het bezuinigen waren". Het onbegrip bij de massa's kan prof. Jo Ritzen, rechter hand van Den Uyl, toen deze minister was van Sociale Za ken in het kabinet-Van Agt II, zelfs in een staat van opwin ding brengen. „Potver-de-pot- ver. Als ik nog eens terugdenk aan die toestanden rond de (voorgenomen ingrepen van Den Uyl) in de Ziektewet, kan ik me nog kwaad maken! En zeker over de rol. die de vak beweging toen gespeeld heeL. Het verzet paste natuurlijk in het tijdsgewricht, maar het was toch absurd. De sociale zekerheid is prettig. Als we het in stand zouden kunnen houden, zou ik zeggen: nou vooruit maar, al blijf ik het een rotsysteem vinden. Maar zover kom ik niet eens, want het is gewoon absoluut uitge sloten dat we de sociale zeker heid in zijn huidige vorm en op zijn huidige niveau kunnen handhaven". Dat het Ritzen ernst is, blijkt wel uit zijn antwoord op de vraag wat hij dan wil verande ren aan het stelsel van sociale wetten. In alle rust stelt de professor voor de WWV af te schaffen ofwel de wet, die er voor zorgt dat een werkloze, na de WW nog twee jaar een uitkering krijgt, die afgeleid is van het daarvoor genoten in komen uit arbeid. Ritzen blijkt zich de enorme gevolgen te hebben gerealiseerd: een werkloze komt na een half jaar gelijk in de bijstand. „Dat klinkt ontzettend hard. Maar ik geloof dat ie heel duidelijk moet stellen als mensen werk loos worden: zorg dat je bin nen een half jaar een baan hebt. Zorg daarvoor!". Macht De verleiding is groot te den ken dat Ritzen een zonnesteek heeft opgelopen. Ed Nijpels zou dergelijke dingen niet hardop durven zeggen. Maar de professor blijkt bij zijn volle verstand en wat nog meer zegt: hij komt tot zijn conlusies als lid van een officiële werk groep in de PvdA. Samen met de Kamerleden Wöltgens en Van Kemenade is hij bezig de sociaal-economische uitgangs punten van zijn partij tegen het licht te houden. Geloven deze nieuw-realisten nu werkelijk dat Partijraad en congres dit soort ideeën zullen aanvaarden? Vice-fractievoor- zitter Wim Meijer gelooft dat inderdaad, mits „de discussie geplaatst wordt in zijn per spectief". Hij bedoelt daarmee dat een drastische bezuiniging op de sociale zekerheid gekop peld wordt aan een rigoureuze arbeidstijdverkorting, zoals be pleit door Marcel van Dam: zo snel mogelijk invoering van de 25-urige werkweek. Joop van den Berg, directeur van de Wiardi Beekman Stich ting, het wetenschappelijk bu reau van de PvdA, zegt het wat directer. „Het overgrote deel van de partij, ook van het kader, zal weer vat willen krijgen op de politieke ontwik keling". De PvdA is de oppositie dus beu. Zij wil weer aan de macht en velen van haar voorlieden zijn zo ongeveer tot alles be reid om weer aanvaardbare partners te worden voor het CDA of wellicht zelfs de VVD. Lam Politiek leider Joop den Uyl is zich intussen wel lam ge schrokken, zo blijkt uit een zelfgeschreven artikel in HP. Hij meent dat sommigen in zijn partij „in een zekere ver slagenheid soms niet meer we ten waar het te zoeken". Geen wonder dat hij het nodig vindt een zeer krachtige waarschu wing te laten horen tegen „overdrijving en fanatisme". De denkbeelden die hij nu om zich heen bespeurt, herinne ren hem aan de tijd van Nieuw Links. Werd er toen geëist dat de successierechten op erfenissen boven een ton tot 99 procent zouden worden opgevoerd, nu wordt de on middellijke invoering van de 25-urige werkweek bepleit en de afschaffing van de WWV. Maar zoals het ene uiterste niet te realiseren bleek, zo zal dit vermoedelijk ook gelden voor het andere uiterste. „Po litiek is nu eenmaal vooral een zaak van maat houden". RIK IN 'T HOUT (ADVERTENTIE) 8 dagen met Uw krant naar vertrek zondag 13 mei a.s. a. de componist Brahms. Aan de zonzijde van do imposante RIGI, beschut tegen het noorden en open voorzien van een prachtige zuidelijke flora (met o.a, fraaie vijgebomen) ligt a tieke plaatsje GERSAU. waar we verblijven. Reeds sinds 1850 bekend bij toeristen en meerdere jaren als vakantieoord verkozen door Het programma omvat behalve een bezoek aan Brunnen. een volle dagtocht door het imposante I Grindelwald met een bezoek aan een houtsnijwerkplaats, alsmede een dagtocht rond het gehele Vlerwoudstedenmeer met bezoek aan diverse bekende toeristenoorden waaronder Interlaken. Voorts wordt een bezoek gebracht aan de stad Luzern met een rondrit langs de markante stadspunten. gelegenheid tot winkelen en een bezoek aan o a. het grootste automuseum van Zwitserland. Het programma biedt ruime mogelijkheid om op eigen gelegenheid bijzonder fraaie wan delingen te maken alsmede voor een eventuele romantische boottocht over het Vierwoudstedenmeer. Het verblijf Is gedurende 6 volle dagen In het centraal gelegen hotel llge of In hotel Mimosa Het laatstgenoemde is de nieuwgebouwde moderne dependance van hotel llge en ligt op enkele minuten loopafstand van het hoofdgebouw. Hotel llge is vanzelfsprekend voor alle gasten toegankelijk en heetl een heerlijk dakterras met geriefelijke ligstoelen en zitjes. Alle gasten dineren In hotel llge terwijl het ontbijt geserveerd wordt In het hotel waar men de kamer heeft. De twee persoonskamers hebben douche en tollet. Bij de eenpersoonskamers is een douche, en direct naast de kamerdeur een tollet. De prijs voor deze mooie 0 C C O vakantietrip bedraagt slechts T DDU«" per persoon op basis van halfpenslon (- logies, ontbijt en diner) en een 2-persoonskamer met douche en tollet als boven Toeslag voor een 1-persoonskamer 75- Inlichtingen er» boekingen: telefonisch onder nr. 070-190432 (ven maandag t/m vrijdag van 9 tol 13 uurof peraoonlijk in onze veatiging Spuiatraal 71, Den Haag. POSTBUS 16050 2500 AA 'e-GRAVENHAGE TEL. 070-190662 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7