„Diplomatieke post" uitgelezen smokkelroute ■f Chinese leiders sparen Reagan hun kritiek niet Meerderheid SER voor harde bezuinigingen Hl Veel vochtplekken door zuinig stoken Commissie Israëlisch leger onderzoekt dood buskapers Specialist in sv/5Y OOSTENRIJK - TIROL 595.- SIJTHOFFPERS BINNENLAND/BUITENLAND Ceidoe Sou/tont ZATERDAG 28 APRIL 1984 PAG A 5 ALMERE Zuinig stoken in oudere woningen die na-geïsoleerd zijn kan leiden tot vochtplekken, rot tend hout, schimmels en afschilferende dakpannen. Dit is een van de voorlopige conclusies die de Natio nale Woningraad trekt uit een onderzoek naar onge makken die in woningen ontstaan na isolatie daar van. Uit de gisteren bekendgemaakte enquêteresul taten blijkt dat 67 procent van de ondervraagde wo ningbouwverenigingen klachten heeft ontvangen over deze kwestie. Ruim de helft van woningbouw verenigingen die ermee kampen, noemt het vocht- probleem ernstig. Opvallend hierbij is dat het in driekwart van de gevallen eengezinswoningen be treft. Vocht wordt het meest aangetroffen in de ge- J veis, maar ook tussen vloer en gevel. Verbod op tv-reclamepot van kleefmiddel Kukident HAARLEM De tv-spot waarin het kleefmiddel Kukident wordt aangeprezen als middel tegen loszit tende kunstgebitten mag niet meer op de buis worden vertoond. Dit heeft de reclameraad deze week be paald naar aanleiding van een klacht van de Neder landse Maatschappij tot bevordering der Tandheel kunde (NMT). Volgens de raad is de reclame mislei dend en een bedreiging voor de volksgezondheid, om dat het kleefmiddel wel de symptomen (het gebit klappert niet meer) bestrijdt, maar geenszins het slinkproces van de kaak. Dit proces gaat gestaag ver der en maakt het dragen van een kunstgebit onmoge lijk als het niet op tijd aan de kaak wordt aangepast. De spot had wel door de beugel, aldus de raad, indien de producent in de reclame melding zou maken van een toevoeging: Blijft uw kunstgebit niet goed zitten, raadpleeg dan eerst uw tandarts. Hof beraadt zich over maatregelen tegen VS DEN HAAG De Verenigde Staten en Nicaragua hebben gistermiddag nogmaals geprobeerd voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag eikaars ar gumenten overtuigend te weerleggen. De vijftien rechters hebben zich teruggetrokken voor beraad en naar verwachting zal binnen een week hun besluit bekend worden of wel of niet voorlopige maatrege len tegen de Verenigde Staten moeten worden uit gevaardigd. Nicaragua heeft het Hof gevraagd voor lopige maatregelen uit te vaardigen en de onmiddel lijke stopzetting te gelasten van alle Amerikaanse steun aan het verzet tegen de regering in Managua. Mocht het Hof zich bevoegd achten voorlopige maatregelen uit te vaardigen, dan heeft het besluit de vorm van een .order" en niet van een vonnis. Een definitief vonnis volgt later en zal aanzienlijk meer tijd in beslag nemen. TEL AVIV De Israëlische minister van defensie, Moshe Arens, heeft een commissie ingesteld die de dood gaat onder zoeken van twee van de vier Palestijnen die op 12 april een autobus kaapten en de 35 passagiers gijzelden. In Israël is twijfel gerezen aan de officiële lezing dat alle vier Palestijnen bij de actie omkwamen, nadat in buitenlandse persberichten de verdenking was geuit dat twee van de kapers mogelijk na de actie standrechtelijk zijn geëxecuteerd. Volgens enkele verslaggevers werden uit de bus niet vier. maar drie lijken gehaald. Op onduidelijke foto's die na de bevrijdingso peratie werden genomen, lijkt het of een van de kapers door veiligheidsmensen wordt weggevoerd. Het Israëlische leger liet vorige week weten dat de zaak zou worden ondrozcht, maar de binnenlandse druk werd zo groot, dat de minister nu een volledige onderzoekscommissie heft ingesteld. President Reagan heeft kennelijk weinig moeite met het eten met stokjes tijdens een banket, gisteren in de Grote Hal in Peking. Het zullen ongetwijfeld geen stokjes zijn waarop staat Made in Taiwan, waarmee de Amerikaanse delegatie volgens eerdere berichten gedurende de heenreis geoefend zou hebben. j PEKING De Chinese premier Zhao Ziyang heeft de 1 Amerikaanse president Reagan gisteren opgeroepen „zo snel mogelijk" weer met de Sovjet-Unie te gaan on derhandelen over vermindering van de wederzijdse 1 nucleaire bewapening. Over Midden-Amerika zei Zhao dat China „tegen elke inmen- ging is van een grote mogenheid in interne zaken in dit gebied". Hier voegde hij aan toe dat Peking tegenstander is van bepaalde Amerikaanse praktijken in deze regio". Zhao riep Reagan er verder toe op dat de VS de „legitieme rechten" van de Palestij- j nen in het Midden-Oosten erkennen. De oproepen van de Amerikaanse president, die sinds hij in Pe king is, al herhaaldelijk het „Sovjet-expansionisme" heeft ge laakt, lijken een slechte weerklank te hebben gevonden bij zijn Chinese gastheren. Zhoa herhaalde de Chinese wens te komen tot normalisering van de betrekkingen met de Sovjet-Unie. Hij I deelde Reagan mee dat de eerste Russische vice-premier Ivan Archipov, volgende maand een bezoek brengt aan de Volksre- i publiek. Archipov zal daarmee de hoogst geplaatste Sovjet-func tionaris zijn die China de afgelopen twinitg jaar heeft bezocht. Het lijkt erop dat Peking met dit bezoek wil bewijzen, dat het de ene mogendheid niet boven de andere wil voortrekken. De Chinese partijleider Hu Yaobang zal binnenkort op uitnodi ging van Reagan een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Het zal het eerste officiële bezoek zijn van een partijleider van een communistisch land aan de VS. De Chinese premier heeft zijn bezorgdheid geuit over pogingen in de VS de betrekkingen met Taiwan op te waarderen of zelfs officieel te herstellen Hij hield Reagan voor dat Peking ver wacht dat de VS ernst maken met de tenuitvoerlegging van een uit augustus '82 daterend communiqué dat de VS ertoe verplicht hun verkoop van militair materieel aan Taiwan aanzienlijk te verminderen. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie verklaarde, dat er tenminste geen „schreeuwpartij" was ont staan rond deze gevoelige kwestie. Postbank wordt particuliere NV DEN HAAG Het kabinet heeft definitief besloten tot op richting van de Postbank, een bankinstelling die ontstaat door samenvoeging van de. Rijkspostspaarbank en de post cheque- en girodienst. Gisteren ontving de Tweede Kamer het langverwachte wetsontwerp tot instelling van de Postbank. De bank, die zich vooral zal richten op zakelijke kredietverlening en transac ties, wordt een particuliere NV zonder staatsbemoeienis. De giro voor gewone rekening houders blijft ongewijzigd be staan. Zoals al bekend was wordt het hoofdkantoor van de Postbank in Amsterdam ge vestigd. Voorlopig zal de staat nog wel enige bemoeienis met de Post bank hebben omdat het kabi net bij de oprichting de direc tie en de Raad van Commissa rissen zal benoemen. Ook zal het aandelenkapitaal voorlopig door de staat worden ver strekt. Op den duur kunnen anderen echter ook aandeel houder worden. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De Libische ambassade in Londen is gisteren, na een belege ring van elf dagen, door de diplomaten en „studen ten" verlaten. Op hun te rugreis naar Libië namen ze in totaal achttien zak ken met „diplomatieke post" met zich mee. Het is bijna zeker dat het wapen waarmee politieagente Yvonne Fletcher vorige week werd gedood, met deze zending, die diplo matieke onschendbaar heid geniet, het land heeft verlaten. Het wapen is Groot-Brittannië waar schijnlijk op dezelfde ma nier binnengekomen. De controle op dit soort smok- kelactiviteiten is een zaak van de hoogste prioriteit geworden voor de Britse regering. Minis ter van binnenlandse zaken Brittan verklaarde eerder deze week dat de regering-That- cher inmiddels contact heeft opgenomen met andere wes terse landen. Londen is name lijk van mening dat de inter nationale verdragen waarin de onschendbaarheid van ambas sadepersoneel en hun bezittin gen is geregeld, aangepast zou den moeten worden. Geen definitie De veelbesproken term „diplo matieke post" vindt men in de Conventie van Wenen over di plomatieke betrekkingen van 1961. Artikel 27 van de Con ventie houdt in, dat diploma tieke post niet door anderen geopend of vastgehouden mag worden. Maar een nauwkeuri ge definitie van de term „post" wordt niet gegeven. Stukken die onder deze term vallen hebben als enige vereiste, dat ze voor officiële doeleinden gebruikt moeten worden en dat ze als zodanig herkenbaar moeten zijn. Het resultaat hiervan is, dat praktisch alles opgevat kan worden als diplo matieke post hutkoffers, vrachtvliegtuig en ook wa pens zolang de zending maar officieel verzegeld is. In de prakijk bestaat de mees te diplomatieke post echter uit canvaszakken, die met touw dichtgebonden worden en van de conventionele was- of lood- zegels voorzien zijn. Deze zak ken bevatten meestal vertrou welijke documenten en wor den door speciale koeriers meegenomen, die op hun beurt ook weer bescherming genie- Drugs Het diplomatiek personeel zelf heeft een nog grotere mate van politieke immuniteit wat het smokkelen aangaat. Arti kelen 29 en 30 van de Conven tie van Wenen stellen dat een diplomaat onschendbaar is. Ook het ambassadeterrein, de correspondentie en in zeke re mate de persoonlijke be zittingen van de diplomaat, vallen onder deze onschend baarheid. Voor de diplomaat die een smokkelkansje wil wa gen, staan er dus vele wegen open. Een markant voorbeeld hier van vond plaats in 1980, toen in Londen een Marokkaans „postpakket" een grote kist van een vorkheftruck viel en openbarstte en er een partij drugs tevoorschijn kwam ter waarde van een half miljoen pond (ruim twee mil joen gulden). In dit geval was de schuldige echter niet offi cieel in diplomatieke dienst en kon hij gearresteerd worden. Een mogelijke oplossing voor dit veelbesproken probleem is het gebruik van röntgenstra len om diplomatieke post en bagage door te lichten. Maar het is de vraag of dit werkelijk zijn effect zou hebben, aange zien wapens, vooral in gede monteerde toestand, moeilijk te herkennen zijn. Bovendien zijn veel landen van mening dat een dergelijke controle in tegenspraak zou zijn met de onschendbaarheid zoals die is vastgelegd in het internatio naal recht. Slinkse wijze Natuurlijk zijn er wel vermoe dens dat veiligheidsdiensten op slinkse wijze diplomatieke post en bagage doorzoeken. Enig bewijs hiervoor leverde Kim Philby in zijn mémoires „My Secret War". Philby, die vanaf 1933 spion was voor de Sovjet-Unie en een hoge func tie had bij de Britse inlichtin gendienst, vluchtte in 1963 naar Moskou. In zijn boek be schrijft hij hoe Britse geheima genten er in de Tweede We reldoorlog in slaagden diplo matieke post uit de neutrale landen in handen te krijgen. „De speciale koeriers werden afgeleid en vervolgens werd elke knoop of zegel gemeten, gecopiëerd en waar nodig ge fotografeerd. Ook gebruikte men chemische middelen. Dan volgde het losmaken van de knopen, het verbreken van de verzegeling en werd de inhoud uit de zak gehaald en gefoto grafeerd. Het moeilijkste werk kwam echter op het eind wan neer elke knoop of verzegeling met eindeloos geduld weer in de oorspronkelijke staat moest worden teruggebracht". Volgens Philby onsnapte de Russische post aan dit soort behandeling, omdat men bang was voor booby-traps (bom- pakketten). Ook gebeurde het een keer dat de rode verzege ling van een Poolse tas als ge volg van een behandeling een paarse kleur kreeg. In dit ge val werd de Polen veront schuldigend verteld dat de tas was „zoekgeraakt". Lang wachten Een verandering in de con ventie van Wenen om diplo matieke smokkel te voorko men zal waarschijnlijk nog vele jaren op zich laten wach ten. In afwachting daarvan zal men moeten vertrouwen op een goed werkende veilig heidsdienst. Verdacht uitzien de kisten kunnen misschien „per ongeluk" een duwtje in de goede richting krijgen. DAVIS BERESFORD Copyright the Guardian. KROONLEDEN STEUNEN OPVATTINGEN WERKGEVERS DEN HAAG Dankzij de steun van tien van de dertien aanwezige kroon- leden in de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) heeft deze zich gisteren in meerderheid uitgesproken voor de opvattingen zoals die in werkgeverskring leven ten aanzien van het te voeren sociaal-economi sche beleid op de middel lange termijn, waaronder een bezuiniging van mini maal 16 tot 18 miljard gul den in 1985 en 1986. "Vlaggen. Hollandse. Europese en Amerikaanse in alle denkbare maten. Stokken, houders, wimpels... alles. Speciaal voor Koninginnedag: komplete set van: stok 2 m. houder, vlag 100 x 150. en 'By de waterspon specialist wimpel van f 68.50 i feestprijsf 59,50 i FRIEMELS SOUfiy HC0G..D8TIK (MIE -(KCUOWC Een i/EftsereN HET "KJlkS "ThS" IBMfiiHO fits JOU H?c IK Bu\Z')H Dtfy nog ugrpnrjS NEfcge^éteiDuuP J Pleidooien van de vakbewe ging om minder stringent door te bezuinigen en lastenverlich tingen vooral ten goede te la ten komen aan de binnenland se consumptieve bestedingen in plaats van aan de bedrijven kregen onvoldoende bijval. Slechts drie kroonleden steun den dit pleidooi. FN V-woord voerder Drabbe vroeg met name aandacht voor de positie van de binnen landse markt en de gevolgen die het achterblijven hiervan op de veel rooskleuriger ont wikkeling van de exportsector zou kunnen hebben. Deze situ atie gaat onontkoombaar tot spanningen leiden, zeker als het kabinet ook nog eens door gaat met snoeien op de sociale zekerheid en de salarissen van ambtenaren en trendvolgers, zo waarschuwdde de FNV- vertegenwoordiger. „Als de winsten gaan toenemen, zon der dat er bij gebrek aan afzet- perspectieven in een groot deel van het bedrijfsleven echt iets mee kan worden gedaan, dan is het op z'n minst naief om te veronderstellen dat werknemers jaar na jaar zul len doorgaan met loonmati ging", waarschude Drabbe. Hij zij er allerminst gerust op te zijn dat het in die omstandig heden niet tot een loonexplosie zou kunnen komen. Om dat te voorkomen zou de binnen landse markt snel moeten worden gestimuleerd en zou daaraan de door het kabinet gereserveerde lastenverlich ting moeten worden besteed, aldus de FNV. De meerderheid van de kroon leden in de SER wezen met de werkgevers dat standpunt ech ter af. Hoewel ook onder de Kroonleden hier en daar angst door klonk voor looneisen van de werknemers, blijven zij in meerderheid met de werkge vers van mening dat de lasten verlichting vooral de bedrij ven ten goede moet komen. Jackie Senator Ed ward Kennedy praat met Jac kie Kennedy Onassls na het bijwonen van een herden kingsplechtig heid ten huize van Ethel Ken nedy, de moe der van de deze week overleden Da vid Kennedy en weduwe van Robert F. Kennedy. jn mem 11?. WÊÊMM ISP1? -L ui Minimin id WÊÊÊÉÊ WM Ontsnapte gevangene vrij wegens plotseling celgebrek VOERENDAAL Een 25-ia- rige man die vier dagen gele den uit de strafinrichting „Ter Peel" in het Noordlimburgse Horst ontsnapte, is gistermid dag na zijn aanhouding in zijn woonplaats Voerendaal, weer op vrije voeten gesteld. Een woordvoerder van de rijkspo litie in Voerendaal zei er niets meer van te begrijpen. „Op verzoek van de directie van de strafinrichting in Horst sporen wii de man op en krijgen ver volgens te horen dat er voor hem intussen geen plaats meer is". Nadat pogingen om de ar restant tijdelijk onder te bren gen in Huizen van Bewaring in Maastricht en Roermond mislukten, liet de rijksdpolitie van Voerendaal de jongeman maar gaan. ADVERTENTIE VASTENAKTIE 1 707070147 Stopzetting geëist subsidie Centrumpartij AMSTERDAM Als minister Rietkerk van binnenlandse za ken niet binnen dertig dagen de subsidie aan het weten schappelijk bureau van de Centrumpartij stopzet, zal een honderdtal organisaties van onder meer buitenlanders zich wenden tot de Commissie voor de Uitbanning van Rassendis criminatie van de Verenigde Naties in Genève. Dit staat in een brief, die giste ren aan de minister is verzon den. Het initiatief ervoor is ge nomen door ondermeer het Samenwerkingsverband van het Platform van Democrati sche Organisaties van Buiten landers. Ongeveer honderd andere organisaties uit het hele land, waaronder CNV en FNV, hebben de brief mede ondertekend. Aanleiding voor deze stap is de onlangs in de publiciteit ge komen nota „Nederland voor de Nederlanders" van het we tenschappelijk bureau van de Centrumpartij, waarin .juridi sche" argumenten worden ge zocht om geweld tegen buiten landers ongestraft te laten. De subsidie aan de Centrumpartij bedraagt bijna 85.000 gulden per jaar. Advies over uitlevering Rienk Kamer blijft geheim ANTWERPEN De presi- dent van het hof van beroep in Antwerpen heeft gisteren geweigerd zich in het open baar uit te spreken over de uitlevering van de Nederland se zakenman Rienk Kamer. De rechter, J. Gepts, moet de Belgische minister van justitie adviseren over de toelaatbaar heid van uitlevering van de 41-jarige, van oplichting ver dachte Nederlander aan de Verenigde Staten. Volgens een woordvoerder van het Ant werpse parket is het in België niet de gewoonte uitleverings adviezen openbaar te maken, ook niet na het uitbrengen van het advies. Kamer heeft zijn advocaten nu gevraagd België opnieuw aan te klagen bij de Europese Commissie voor de rechten van de mens. Als Kamer wordt uitgeleverd, zal hii op 18 september in Los Angeles te rechtstaan, zo heeft de officier van justitie in die stad, Henri Rossbacher, al enige tijd gele den laten weten. Irak vernietigt drie Iraanse schepen BAGDAD Irak heeft giste ren meegedeeld dat zijn mari ne en luchtmacht in het gebied van de Golf, tussen het eiland Kharg en de Iraanse haven Bushire, drie vijandelijke sche pen hebben vernietigd. De drie schepen werden in brand geschoten. De Iraanse doelen zouden deel hebben uitge maakt van een groter konvooi dat was waargenomen bij Kharg (het belangrijkste Iraanse olielaadstation). Het bergingsbedrijf Smit In ternationale in Rotterdam heeft van de kapitein van haar sleepboot Drado het bericht gekregen dat de brand aan boord van supertanker Safina El Arab onder controle is. Dit Saoedi-Arabische schip werd woensdag in de Perzische Golf in brand geschoten nadat het een ruwe olie had ingenomen op Kharg. Volgens Smit werd gisteren al een Nederlandse bergingsploeg van tien man bij de supertanker verwacht. ADVERTENTIE 10 dagen met Uw krant naar vertrek maandag 28 mei a.s. In het noordwesten van Tirol ligt het prachtige zestig kilometer lange LECHTAL. Hier vindt de rivier de Lech in sierlijke bochten een weg door de bijna ongerepte natuur. Vanuit de gast vrije dorpen in het dal kan men heerlijke wandelingen ondernemen door bergweiden en dennenbossen langs watervallen en bergbeekjes. U verblijft dichtbij het karakteristieke plaatsje HOLZGAU waar de beschilderde gevels van de hulzen en het kunstige houtsnijwerk u zullen boeien. Er zijn schilderingen bij uit de 18e en 19e eeuw, een periode waarin de welgestelde handelaren uit dit plaatsje hun huizen uitbundig verfraaiden. Tijdens uw verblijf in het Lechtal zullen middag- en dagtochten worden ondernomen. Zoals o.m. naar Lech. de hoofdplaats van het Tannenberggebied waar onze koninklijke familie de wintervakanties door brengt. Eveneens dagtochten naar de Bodensee en naar het vorstendom Liechtenstein en een indruk wekkende passentocht. Ons verblijfshotel is TANNENHOF een geheel nieuw herbouwd vriendelijk familiehotel met vele mogelijk heden. Voor de gasten is er een leeszaal, een zaal voor geweerschieten. biljart, tafeltennis, t.v. en een lig- weide. In de eetzaal wordt 's ochtends het ontbijtbuffet geserveerd en 's avonds het diner. De heen- en terugreis worden In twee dagen met overnachting gemaakt. m e A 0 De prijs voor deze zeer fraaie vakantietrip bedraagt slechts J vvwia per persoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet en halfpension. Inclusief de ex cursies en het afscheidsdiner op de terugreis. Toeslag eenpersoonskamer 60 - per persoon Gecombineerde reisverzekering 20 - per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6 - poliskosten Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nr 070-190882 van maandag l/m vrijdag van 9 lot 13 uur (ot persoonh/k in ome vestiging Spui straat 71. Den Haag op de hoek van het Spui. POSTBUS 16050 2500 AA a-GRAVENHAGE TEl 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5