Winnen is nu voor mij van levensbelang" finale Olympische Spelen vraagteken voor Annemarie Verstappen Warwick blijft Prost voor in training Ster TT "i ZATERDAG 28 APRIL 1984 ZOLDER - De Brit Derek War wick heeft bij de eerste training voor de Grote Prijs van België de formule-l-overheersing van de McLaren-stal enigszins ondermijnd. In de laatste minuut van de eerste tijdtraining stuurde Warwick zijn Renault op het circuit van Zolder nog juist (1.16,311) sneller rond dan leider in de wereldtitelstrijd, Alain Prost (1.16,587). De derde po sitie na de eerste sessie is voor we reldkampioen Nelson Piquet: 1.16,604. Dat de door Porsche-motoren aan gedreven McLarens van Prost en Lauda (14e) langzamer waren dan de Renault van Warwick is gemak kelijk te verklaren. De Britse ren stal, die de eerste twee Grand-Prix- taces van dit seizoen (Brazilië en Zuid-Afrika) door zijn beide kop mannen gewonnen zag, gebruikt voor de training geen speciale mo torblokken. De concurrentie heeft Voor de training krachtbronnen, die slechts korte periodes meer dan het gebruikelijke vermogen van 700 pk op de achterwielen geven. De rijders toonden in Zolder hun ontevredenheid over het circuit. De baan is volgens de rijders te smal, terwijl ook het eind van het star- t-en-finishdeel, waar de uitrit van de pitstraat is, als zeer gevaarlijk wordt gekwalificeerd. Het parkoers deze 's Belgisch Limburg heeft de laatste t jij jaren een slechte naam gekregen in vee| de formule-l-wereld. In 1981 nge- kwam een mecanicien om het le- iver-ven- toen hij door de Argentijn ?1 jn Carlos Reutemann werd geschept 2.25 m de nauwe pitstraat. In 1982 vond 3lpa. de Canadees Gilles Villeneuve bij 0p de slottraining de dood. toen hij egeu met zijn Ferrari in botsing kwam illen met de bolide van de Westduitser jwej Mass. Vorig jaar werd de formule- )0gd *l*race om de Grote Prijs van Bei- at er °P baan van Francorchamps gehouden. kge- Met de eerste Grand Prix van 1984 n ze- in Europa lijkt het seizoen pas echt v.kr. begonnen. In totaal verschenen in ko- Zolder acht nieuwe wagens op het ■ood) asfalt. Van het veld van 27 rijders van kwalificeren zich er 26 voor de rtret race van morgen, uin) on. De eerste training om de Grote vat Prijs van België, de derde race om jj( het wereldkampioenschap formule I ujt. 1, leverde over een ronde van 4,262 hee, km het volgende resultaat op: c de 5gel 1 Derek Warwick (Gbr) Renault 1.16.311 (201,061 Nkl km/u). Vc 2 Alain Prost (Fra) McLaren/Porsche 1 16.587 «ï-51 3 Nelson Piquet (Bra) Brabham/BMW 1 16,604 ■en' "'gel Mansell (Cbr) Lotus'Ri-nault 1 17,433 ^jpf 5. EUo de Angehs (Ita) Lotus/Renault 1 17.705 'I 9. de Cesaris (Ita) Ligicr/Rer >r dé 10. Michele Alboreto (Ita) Fer e af.; 14. Nik. Lauda (Oos) McLarer Foto boven: Niki Lauda overleefde in 1976 één van de zwaarste cras hes uit de autosport op de Nürbur- gring, nadat hij was gespind en zijn bolide in brand was geraakt. Foto rechts: Niki Laua werd giste^ ren onaangenaam verrast toen er plotseling materiaalpech ontstond en de vlammen uit zijn bolide sloe gen. Foto links: Aandacht voor zijn vlieg maatschappij deed Niki Lauda eni ge jaren geleden besluiten met ra cen te stoppen. Inmiddels is hij te rug en niet zonder resultaten. NIKI LAUDA NA SUCCESVOLLE COME-BACK: ZOLDER „Een kleine ge stalte en een gevoelig zitvlak, dat is", aldus Niki Lauda's be kende tekst, „wat een goede autocoureur nodig heeft". De Oostenrijker voldoet zelf moeiteloos aan die omschrij ving als hij op Zolder na zijn door brand mislukte tweede training vrolijk doch slechts één tel lang plaatsneemt op zijn praatstoel, die - zowel let terlijk als figuurlijk - van veel bescheidenheid getuigt. „Een goede teamgenoot is ook be langrijk, maar Prost is te goed en heeft bovendien dezelfde goede afstelling in zijn wagen als ik. Ik moet dus meer risico te nemen om te winnen. En winnen is in dit stadium van mijn loopbaan van levensbe- lang". Grote woorden van een middel kleine Lauda, die zo licht is als een jockey. Het berijden van een paard betekent echter dat slechts 1 pk in bedwang hoeft te worden gehou den,s waarbij het voor de weglig- ging voldoende is dat een ongedi plomeerde hoefsmid vrolijk neu riënd de onderdanen van zo'n trou we viervoeter van ijzers voorziet. Maar als Lauda in zijn McLaren MP4-2 kruipt, zitten daar banden onder, waarin miljoenen guldens aan onderzoek ziin gepompt en waarvan de ontwikkeling per pit stop doorgaat. En wanneer de we reldkampioen van 1975 en 1977 zijn turbo gedreven vierwieler met het „rugnummer" 8 de sporen geeft, komen er krachten vrij, die slechts de betere rijders onder controle kunnen houden. De 700 paardek- rachten ook nog zo aanwenden, dat alle concurrenten tot en met de fi nish het nakijken hebben, is slechts weggelegd voor de allergrootsten. Kleine Niki En dan zijn we weer bij die kleine Niki. En hij heeft er weer zin in. Volgens eigen zeggen de enige re den dat hij na twee keer stoppen opnieuw is begonnen. Of hij mor gen in de Grand-Prix van België zal gaan winnen zoals hij dat in 1975 en 1976 deed met Ferrari, valt nooit te voorspellen. Ruim 300 kilo meter moet 71 ronden lang veel bochtenwerk worden verricht, waarbij zeker de conditie een grote rol kan gaan spelen. En Lauda is al een mid-dertiger met weinig grove spierkracht en halswervels die vo rig jaar bij een val van een brug werden beschadigd. Juist de hals en het hoofd komen door de krach ten bij het versnellen en bochten nemen onder enorme druk te staan. Lauda's triomf in de meest recente Grand Prix, die op Kyala- mi, belooft echter het nodige voor de Europese reeks, waarvan Zolder de eerste Grote Prijs is. Geen rook zonder vuur, maar die woordcombinatie is niet de reden van het hechte cont(r)act dat be staat tussen Niki Lauda en het Marlboro McLaren-team De door de sigarettengigant geholpen ren stal wist pas eind 1981 topcoureur Niki Lauda te strikken. Dat was dus vijf jaar nadat de Oostenrijker zijn hoop op een tweede achtereen volgende wereldtitel in rook had zien opgaan, toen hij op de Nürbur- gring met een bijna te verwaarlo zen overlevingskans uit de vlam menzee rond zijn verongelukte Ferrari was gehaald. Karaktervol zond hij Magere Hein terug naar af, maakte met een verminkt gezicht het seizoen af en reed een jaar later toch zijn volgende wereldkampi oenschap de stal van Ferrari bin nen. Niki Lauda begon zijn loopbaan in de formule I met grote schulden via March en BRM en werd ver volgens door Ferrari weggehaald. De oude Italiaan liet zijn vedette, die hij te veeleisend vond worden, in 1978 met graagte vertrekken ten gunste van Brabham. „Lauda is bang geworden", klonk het al snel, toen echte successen bij de stal van Bernie Ecclestone uitbleven en de Oostenrijker in 1979 zelfs stopte. Het rondjes rijden zou hem niet meer bevallen, Lauda Air daaren tegen was de vliegmaatschappij die grotere aandacht opeiste. Geldnood Niki Lauda keerde voor het seizen 1982 weer terug op het circuit. „Geldnood", monkelden velen, maar zijn vliegbedrijfje had Lauda via medewerkers goed onder con trole en de baas was zich weer gaan vervelen. Met hem keerde na twin tig jaar ook Porsche weer terug in het Grand-Prix circus. De TAG- turbo wordt in Stuttgart gemaakt onder exclusief contract met de be roemde Duitse autofabrikant. Het roemrijke McLaren-team kreeg met Lauda, die veel waarde hecht aan degelijke techniek en zelfs pri vé zo'n Duitse wagen berijdt, en Porsche weer sterke troeven in handen. Ook de andere rijder, John Watson, ging plotseling winnen. De Noordier zegevierde o.a. in 1982 op Zolder, terwijl de dit seizoen van Renault overgestapte Alain Prost nu zelfs eerste is in de stand voor het wereldkampioenschap. Prost was vorig jaar met Renault win naar van de Belgische Grand-Prix, die toen bij Spa werd gereden. Voor McLaren won hij dit jaar de eerste race in Rio de Janeiro en werd hij tweede op Kyulami achter Lauda. Laatstgenoemde lijkt mor gen echter in het nadeel ten op zichte van zijn Franse stalgenoot, omdat zijn eerste wagen zoals ge zegd gisteren gebarbecued is. Maar, brandschade of niet: Niki Lauda is nooit bij voorbaat kansloos. Hij heeft wel voor hetere vuren ge staan! En als het hem niet meer lukt de successen van zijn veronge lukte landgenoot Jochen Rindt voort te zetten, kan Oostenrijk al weer op een nieuwe man hopen. Na Zolder maakt ene Jo Gartner in een Ocella zijn debuut. HERMAN JANSEN ROSMALEN Een verkla ring hoe het eigenlijk moge lijk is, wordt door niemand gegeven. Toch zorgt Annema- rie Verstappen voor een uniek verschijnsel. Hoewel Neder lands grootste zwemtalent duidelijk in het nadeel is wan neer wordt gekeken naar de omstandigheden waaronder de internationale concurrentie zich op de grote toernooien kan voorbereiden, is de Bra bantse haar tijd, vooral tech nisch gezien, toch ver vooruit. Zij demonstreert voorts een veelzijdigheid die vele des kundigen soms sprakeloos doen toekijken. Ook ten aanzien van de begeleiding is die parallel van toepassing. Waar ij de buitenlandse vedetten terug kunnen vallen op duur betaalde coaches, daar heeft Verstappen een „hobbyist" aan haar zijde. Toch 13.1) dwingen ook de door trainer Honk Veltman geleverde prestaties res pect af. De gepensioneerde be roepsmilitair stopt gemiddeld per week 45 uur van zijn vrije tijd in zijn hobby. Hij doet dat gratis. De grote man achter Annemarie Ver stappen laat zich daarop evenwel niet voorstaan. Voor hem telt slechts één belang. Hij wil alles doen om zijn pupil aSn de interna tionale top terug te brengen. Tij dens de Europese titelstrijd, vorig jaar augustus in Rome, bezweek de Brabantse wereldkampioene op de ?00 meter vrije slag onder de druk. Een zware domper, die lang nawer kingen kende. De laatste proeve van bekwaamheid, tijdens de inter land tegen Groot-Brittannië in Blackpool, bracht echter alweer enige hoop boven met een scherpe tijd van 56,88 op de gehalveerde af stand. Veltman wil niet al te moeilijk doen, maar het moet hem toch van het hart dat hij af en toe misselijk wordt van de manier waarop de prestaties van wereldkampioene Annemarie Verstappen recentelijk werden belicht. Twijfels rond op de klokken gebrachte cijfertjes zijn volgens hem misplaatst. „Annema rie zit op topniveau. Dat moet zij alleen maar vast houden. Er wordt te dikwijls vergeten dat de progres sie aan de absolute top afvlakt. Bo vendien kan een topvorm niet ge durende een onbeperkte tijd wor den vastgehouden. Pieken is nood zakelijk". Terugval De coach heeft het vertrouwen in zijn pupil niet verloren. Na het Trainer Honk Veltman instrueert zijn pupil Annemarie Verstappen, die na een magere periode weer successen begint te boeken. échec in Rome, waar Verstappen volledig faalde, heeft Veltman alle zaken eens op een rijtje gezet. Hij ontkent niet dat de klap hard is aangekomen. Toch was Veltman door deze ontwikkelingen niet ver rast. „De terugval moest onherroe pelijk komen. Misschien is het wel goed dat het zich op de EK heeft voltrokken. Annemarie is nu beter bewapend voor de Olympische Spelen". Veltman beseft evenwel dat het koesteren van verwachtingen en het bereiken van toptijden twee ge heel verschillende zaken zijn. En vooral wat de gevolgen zijn, wan neer - zoals tijdens de mondiale ti telstrijd - de grote triomf wordt verwezenlijkt. „Na de WK heeft Annemarie tal van uitnodigingen gekregen. Ze heeft winkels geo pend, diploma's uitgereikt, moest concoursen bijwonen. Een volwas sene met levenservaring reageert daarop anders dan een kind. Want dat mag niet worden vergeten: we werken in principe met kinderen. Kijk, een Michael Gross is iets heel anders. Die heeft zelfs een invitatie om aanwezig te zijn bij een receptie van de bondskanselier afgewim peld. Die jongen wil alleen maar met zijn sport bezig zijn. Annema rie is veel kwetsbaarder. Ook al omdat het een meisje is en omdat zij uit een ander milieu komt". Annemarie Verstappen is een type dat steun nodig heeft. Terugkij kend op de Europese kampioen schappen concludeert Veltman dat de voorbereiding op papier goed is geweest, maar dat in de praktijk de gevolgde aanpak niet heeft aange slagen. Het favoriet zijn is kenne lijk een te grote belasting geweest. „Zij is in Rome veel zelfvertrou wen kwijt geraakt. Het heeft veel moeite gekost om de rem weer los te krijgen. Het is nu dan ook moei lijk te zeggen waar zij precies staat. Er moet met veel factoren reke ning worden gehouden. Wat doet de concurrentie bijvoorbeeld in de voorbereidingstijd? Hoe houdt An nemarie zich en hoe wordt haar mentale instelling? Ik durf wel te beweren dat zij normaliter bij de kanshebbers zit, maar het kan uit eindelijk ook tegenvallen". „In Zuid-Amerika heeft zij voor een onverwachte coupe gezorgd. Maar ook de Europese titelstrijd is een aparte ervaring geweest. De Olympische Spelen zijn dan ook ei genlijk een vraagteken. Gelukkig is Annemarie enorm veelzijdig en kunnen we de vrije slag voorlopig een beetje los laten. Ook op de vlinderslag zwemt zij op wereldni veau. De prikkel om die vrije slag hard te zwemmen, moet weer te rugkomen. Dat kost wat tijd". Begeleiding Duidelijk is wel dat Annemarie Verstappen alleen tot successen kan komen wanneer de begeleiding optimaal is. Die steun moet niet al leen verleend worden door de ei gen trainer, maar ook door de bondscoach. Met Bert Sitters had ze een goede relatie. Opvolger Ruud Beele moet trachten die lijn door te trekken. Honk Veltmari* heeft er wel vertrouwen in. „Het moet na tuurlijk groeien, maar ik denk dat het wel zal lukken. Zeker wanneer ook de zogenaamde kleine, maar soms zo belangrijke dingetjes naar de bondscoach worden doorge speeld. Die zal er tevens voor moe ten zorgen dat de trainers op één lijn zitten, dat tijdig aanpassingen worden doorgevoerd wanneer het systeem verandert. Als je bijvoor beeld een trainingsopbouw hebt van kort naar lang werk en tijdens de centrale training gaat het net andersom, dan kan zoiets uiteraard verkeerd uitpakken". Met andere woorden: via goed overleg verwacht Honk Veltman dat alles ook met Ruud Beele best zal verlopen. Hij tilt evenmin zwaar aan het feit dat er aanvanke lijk enig verzet tegen de benoeming van de opvolger van de succesvolle Sitters is geweest: „Een deel van de afkeer is te wijten geweest aan de opstelling van de zwemmers zelf. Zij willen graag een figuur als Sit ters terug. Beele heeft een aantal iaren de jeugd onder zijn hoede ge had. In die periode heeft hij ge werkt met 12- en 13-jarigen, die je nu eenmaal minder vrijheid kunt geven dan 17- en 18-jarigen Beele is toen meer oppas dan adviseur ge weest. De leden van de huidige A- ploeg hebben dat natuurlijk nog een beetje in het achterhoofd. Zij onderkennen niet dat Ruud Beele toen een andere figuur was dan nu". Honk Veltman kan zich over dit soort zaken niet al te druk maken. Hij blijft naarstig naar talent speu ren in het besef dat de weg naar de top lang is. „Een topzwemmer heb ben is mede een kwestie van een beetje geluk. Soms heb je er twee en soms niet één. De trainer, die dat overkomt, hoeft beslistniet slechter te zijn. Je bent afhankelijk als trainer. Een club met veel mo gelijkheden om de zwemmers te la ten trainen, heeft meer kans op re sultaat. Dan kun je iets uit het ta lent halen". Improvisatie „In Amerika en in het Oostblok is het geen probleem om vier uur lang te trainen. Daar wordt de ver dere opleiding helemaal rond het zwempatroon opgebouwd. In ons land is dat anders. In de belangrijk ste periode hebben onze zwemmers een proefwerk of een examen. Er is hier geen enkele school die reke ning houdt met de zwembelangen. In de baden kom je dat ook tegen. Het publiek- en schoolzwemmen gaat voor. Je zoekt hier constant naar een evenwicht. Het gekke is dat je met die improvisatie toch op wereldniveau kunt meedoen. Met de meisjes beter dan met de jon gens, maar dat komt vermoedelijk vooral omdat de zwemmers kenne lijk onder de druk staan ook aan hun toekomst te moeten denken. Voor de meisjes ligt dat doorgaans wat gemakkelijker", aldus Honk Veltman. Ook voor de trainers zijn de werk omstandigheden dikwijls niet bij ster imponerend. Slechts zelden kan worden teruggevallen op door wetenschappelijke onderzoeken verkregen kennis. Veltman grijpt echter elke strohalm, die voorhan den is. De laatste jaren is hij een vast bezoeker van drie tot vier da gen durende bijeenkomsten in West-Duitsland, waar andere topt- rainers hun kennis uitdragen. „Na tuurlijk laat iedereen tijdens die clinics niet het achterste van zijn tong zien, maar tussen de regels door kun je er veel nuttige zaken uithalen. Ook visueel kun je kennis opdoen. Tijdens de Europa Cup in Ankara zag ik bij het inzwemmen van de Oostduitse ploeg iets nieuws. Over dat soort dingen is men vrij open. Aan de andere kant staat een een wetenschappelijke be nadering niet beslist garant voor een goed resultaat. Neem Frank rijk. Daar is veel geld vrij gemaakt om betaalde trainers te kunnen aanstellen. Toch zijn er geen top pers". „Het is kennelijk ook een mentali- teitskwestie. De jeugd kan het daar niet opbrengen zich alles te ontzeg gen. Iemand die in de zwemsport iets wil bereiken, moet vaak trai nen op de onmogelijkste uren. Je moet elke ochtend rond kwart over vijf opstaan. Dat betekent vroeg naar bed. Feestjes kun je vergeten. Eén keer in het weekeinde tot twaalf uur doorgaan, betekent drie dagen extra trainen Een topper moet twee keer per dag in het wa- ter liggen. Dat gaat continu door. Velen knappen er op af als ze ou der worden. Daarom is de top ook zo smal. Alleen de echte doorzetters blijven". PETER VAN PUTTEN Van de week ook weer naar drie keer anderhalf uur voetbal op tele visie zitten kijkenOok genoten van die fraaie goal van Pruzzo? Ook met bewondering die passes over grote afstand van Platini ga degeslagen9 En ook met stijgende verbazing die net achttien jaar ge worden Scifo gezienDat waren de hoogtepunten van een in beeld ge bracht dagje Europa-Cupvoetbal van Rome via Turijn naar Brussel. Een onthullende kijk ook op de top van het Europese voetbal, die op nieuw bewees dat het beste Neder landse clubspel daar nog mijlen ver van is verwijderd. Hoewel ooit ja renlang vaderlandse clubs op dat internationale podium de toon aan gaven. Het was een beetje wennen, maar inmiddels weten we niet beter. Hoewel het tóch immer pijnlijk blijft om die conclusie te moeten trekken. Want het lijkt nog maar zo kort geleden dat Feyenoord de Europa Cup en de wereldbeker veroverde. Het ligt nog zo vers in het geheugen dat Ajax driemaal achtereen de beste ploeg van dit continent was. Toch is het al meer dan tien jaar terug, dat dit allemaal gebeurde. En gevreesd moet wor den dat het misschien wel weer tien jaar duurt voor ons land weer ploeg op de been brengt die miljoenen op zo'n Europa-Cupa vond aan de buis gekluisterd houdt. Ach, er is één troost. Italië en En-' geland mochten dan in de halve fi- - nales van de Europese toernooien van dit jaar de boventoon voeren, een gereputeerde natie in interna tionaal verband als Spanje is ook niet meer wat het is geweest. Nee. dan België. Vorig jaar nog twee vertegenwoordigers in de semi-eindstrijd en Anderlecht als uiteindelijke winnaar van het UEFA-Cuptoernooi. Dit jaar weer met Anderlecht als gegadigde voor een hoofdprijs in de voetbaltombo la. En twee jaar geleden toch maar mooi bij het WK in Spanje aanwe zig. waar alle Nederlandse topvoet- ballers tot buiskijken waren ge doemd. Ooit was er een tijd dat door ons vaderlandse voetbal afge dankte spelers over onze zuidelijke landsgrens furore maakten. Of dat middelmatig begaafde voetballers daar zelfs tot toonaangevende figu- ren konden uitgroeien. Die tijd is', niet meer. Nu is er zelfs vraag naar- Belgen. Zeker nu die voor een prikje op de kop kunnen worden getikt door die affaire bij Standard Luik. Zoals Walter Meeuws, die even door Ajax werd begeerd. Of Jos Daerden die bij Roda JC in de be- langsteling stond. Of Frankie Ver-. cauteren die zich ook al in de gunst van Ajax mocht verheugen. Het kan verkeren. En dan laat ik Si-, mon Tahamata, die ooit werd afge dankt aan onze zuiderburen, maar even buiten beschouwing. Die is Nederlander tenslotte. En is, laat daarover geen misverstand bestaan, iemand die nog in staat is om zo af en toe wat hoogstandjes te laten zien. Maar die omkoopzaak van Standard heeft zijn eventuele te rugkeer naar ons land danig ver stoord. Tahamata zien we voorlopig niet in actie. We zullen ons moeten behelpen met wat Johan Cruijff als zevenen- dertigjarige nog in huis heeft Dat is, zo bewijst hij bijna wekelijks, nog heel wat. Maar misschien dat Cruijff het nog een jaartje vol houdt. Dan is het echt wel afgelo pen. En wat danEn wie danGe rald VanenburgTuurlijk, die kan ook best aardig tegen een balletje trappen. Alleen moet-ie geen be langrijke wedstrijd behoeven te spelen, dan gaat het mis en zie je Vanenburg niet. Het is jammer dat circus Boltini niet meer bestaat.. Daar was Vanenburg uitgegroeid tot een jongleur van absolute we reldklasse. Maar een redder van het vaderlandse voetbal? Nee, daar voor heeft hij al te lang het etiket veelbelovend opgeplakt zitten. Ja, in een wedstrijd waarin Ajax met een nulletje of vier voorstaat, daar in wil Vanenburg nog wel eens een frivole parade presenteren. Maar de oorlog met hem winnen is wat anders. Dan ziet het er met Enzo Scifo veel beter uit. Net achttien geworden en nu al één van de belangrijkste spe lers van Anderlecht. Eerst een hoofdrol tegen Spartak Moskou en afgelopen woensdag idem dito te gen Nottingham Forest. Die jongen straalt iets uit, dat de aanstaande vedette typeert. Maar daarbij is-ie ook niet te beroerd om een partijtje mee te verdedigen op een manier die naast talent ook karakter ver raadt. En doordat Enzo Scifo daar bij ook nog eens over een voor een net de juniorenschoenen ontgroeide voetballer opmerkelijk fysiek ver mogen beschikt, heeft de televisie kijker dit seizoen een ster zien op staan. Een échte wel te verstaan. Dat heeft één van die drie keer an derhalf uur voetbal bekijken eer der deze week wel bewezen. Het is te hopen dat Gerald Vanenburg het óók heeft gezien. Misschien heeft hij er iets van opgestoken. BUYS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21