inai< Van kleine en grote „stroomvreters" Kleine kinderen zijn niet egocentrisch ens per maand ZATERDAG 28 APRIL 1984 NIJMEGEN Gestaag blijft de wetenschap doorgaan met [paanders af te hakken van gevestigde waanwaarheden. Moet Be tere kinderziel bijvoorbeeld beschut worden tegen verdriet en narigheid, zoals de lentebloesem tegen nachtvorst? De oude ren zongen het en de jongen piepen het na. Maar is het ook zo? j,Nee", heeft dr. Michiel Wiggers (31) met behulp van de meest tooderne onderzoeksmethoden waarbij een soort leugende tector uitgevonden. Hij omkleedt zijn uitspraken, gelijk een bed wetenschapper betaamt, met de nodige reserves, maar waagt zich desondanks aan de vaststelling: „Ik ben tot de ont dekking gekomen dat kinderen meer begrijpen van bepaalde jituaties dan volwassenen veronderstellen. Dus kan het vaak beter zijn kinderen te vertellen waarom vader of moeder boos te of verdrietig, dan dat ze in het ongewisse gelaten worden, want onzekerheid is slecht voor een kind". Het gezicht, een spiegel die zich Gemakkelijk door arglist laat bewasemen ze het zelf zien en schrijven hun ei gen gevoelens en gedachten auto matisch ook aan anderen toe. Ze missen de gave des onderscheids". Sketches Om deze wijd verbreide theorie van het egocentrische kind op zijn juistheid te toetsen, zette dr. Wig gers een aantal sketches op video, waarin acteurs een scala van ge voelens uitbeelden: blijdschap, ver driet, woede, schaamte, minach ting, angst, verbazing, walging. Vervolgens stelde hij aan een proefgroep van 92 meisjes tussen 4 en 8 jaar (meisjes omdat het vrou welijke geslacht beter gebleken is in het herkennen van emoties dan het mannelijke) vragen over het geen ze meenden te hebben waar genomen. „Zo kwam ik er achter dat zelfs de jongste proefpersoon van vier jaar wel degelijk onder scheid wist te maken tussen haar eigen gevoelens, gedachten en be doelingen en die van anderen. Kin deren betrekken niet alles op zich zelf; ze gebruiken niet louter de si tuatie als bron voor hun informatie en denken dan: nu heeft de ander dezelfde gevoelens als ik gehad zou hebben. Ze benutten ook die twee de bron: de gelaatsuitdrukking". Voor ouders houdt deze ontdek king een les in. „Ze gaan er vaak ten onrechte van uit dat kinderen niet weten wat zich in huis af speelt", zegt dr. Wiggers, „terwijl kinderen blijkbaar best in staat zijn om heel subtiele dingen op te pik ken. Daar zit een gevaar in. Ik her inner het me uit mijn eigen jeugd. Vader komt thuis. Heeft een rotdag achter de rug. Blaast in de keuken stoom af bij moeder. Zegt later aan tafel niets, maar de donderwolken drijven als het ware door de kamer. Het gevaar bestaat dat een kind bij gebrek aan nadere informatie die donderwolken op zichzelf betrekt, zich er schuldig door gaat voelen. Wanneer dat consequent gebeurt en zulke milieus bestaan kan Jhet nadelige invloeden hebben op de geestelijke ontwikkeling van zo'n kind. Scheidingsproblemen. Er wordt niet over gepraat, maar het kind leest het af op de gezichten. Zo'n kind kan tijdelijk emotioneel ontredderd raken. Er wel over pra ten roept natuurlijk ook emoties op, maar andere. Verdriet Opstandig heid. Minder erg, vind ik, dan het gevoel van er niet bij te horen, het gevoel van verstoten te zijn, bui tengesloten. Want dan kan een kind ontredderd raken". Inzicht Op basis van dergelijke voorbeel den durft dr. Wiggers te zeggen, dat zijn onderzoek toepassingsmo gelijkheden biedt in de velden van opvoeding en onderwijs. „Mijn ge gevens kunnen ouders inzicht ver schaffen in wat hun kinderen al wel en nog niet kunnen begrijpen van hun emoties. Het kan hun le ren hoe ze hun gevoelens op een doeltreffende manier aan hun kin deren kunnen meedelen. Wat het onderwijs betreft: dit dient zich krachtens de wet van 1981 niet al leen te richten op de verstandelij ke, maar ook op de sociale en emo tionele ontwikkeling van het kind. Anders gezegd: kinderen moeten niet alleen leren rekenen en schrij ven, maar ook leren op een ade quate manier om te gaan met ande ren. Daartoe dienen ze de gevoe lens van anderen op een juiste ma nier in te kunnen schatten. Mijn onderzoek heeft dus onderwijskun dige betekenis, omdat het inzicht verschaft in wat kinderen weten van andermans gevoelens en in de factoren, die bij de herkenning van emoties een rol spelen. Volgens mij bestaan er in het onderwijs nog nauwelijks manieren om deze as pecten van de emotionele ontwik keling van kinderen te meten. Ik zou dus zeggen: gebruik mijn resul taten om de nodige meetinstrumen ten tot ontwikkeling te brengen". tie de ander precies heeft en waar om. Die opvatting strookt niet met de werkelijkheid. Uit mijn resulta ten van proeven met zelfs zeer jon ge kinderen vanaf vier jaar blijkt, dat er alleen maar sprake kan zijn van gevoelsmatig meebele ven, wanneer het kind de gevoe lens van de ander ook begrijpt. In feite ligt de tegenovergestelde op vatting meer voor de hand, name lijk dat jonge kinderen alleen emo tioneel meebeleven wanneer ze ook begrijpen wat de ander voelt". De tere kinderziel kent meer roer selen dan men algemeen geneigd is te denken, dat zal duidelijk zijn. En daarbij spelen de signalen die kin deren krijgen via de lichaamstaal, een belangrijke rol. Via de non- verbale communicatie, heet dat ge leerd. De dingen die niet gezegd, maar getoond worden. Tot de li chaamstaal behoren uiteraard de enorme hoeveelheden gebaren die de mens kan maken en die door ie dereen, waar ook ter wereld, hoe primitief ook zijn ontwikkeling, worden verstaan. Wanneer een ontdekkingsreiziger op een vrucht wees en vervolgens drie vingers opstak, had een Papoea geen woord nodig om te begrijpen wat hij be doelde. Het is een taal die bij de mens zit ingeschapen. En van alle instrumenten die de lichaamstaal tot zijn beschikking heeft, is de ge laatsuitdrukking ongetwijfeld de meest welsprekende. Van alle levende wezens heeft de mens verreweg de meeste gelaats spieren. Niet voor niets uiteraard. Om te eten en te drinken zou hij er nauwelijks meer nodig hebben ge had dan een schaap. Het hangt sa men met de ontwikkeling van het leven in de richting van sociaal le vende soorten. Om in een groep te kunnen leven en om als groep te kunnen overleven, is het een eerste vereiste dat men begrijpt wat de anderen willen. Daartoe zijn signa len nodig en het gezicht is geëvo lueerd tot een werktuig bij uitstek voor het geven van signalen. Apen hebben dat al een beetje. Zo kan het onderscheid tussen een speelse of angstige stemming van een chimpansee worden afgeleid uit de mate, waarin de tanden ontbloot zijn. Bij angst en verontrusting ont bloten deze mensapen hun tanden veel verder dan tijdens het spel. „Maar hier stond het uitdrukken van emoties nog ten dienste van de overleving van de soort", zegt dr. Wiggers. „Angst op het gezicht van zijn moeder was voor het jonge aapje eenvoudig een signaal dat het moest vluchten. Bij de mens is deze biologisch aangepaste functie van de gelaatsuitdrukking verloren ge gaan en geworden tot een middel om sociale signalen af te geven om met elkaar te communiceren. En dat is gebleven, ook in een later stadium, na het ontstaan van de taal als communicatiemiddel". Ontelbaar Een zeldzaam fijnbesnaard instru ment werd het. Dr. Wiggers heeft zich bii zijn onderzoek bediend van een geheel nieuw systeem, dat twee Amerikaanse wetenschappers heb ben uitgedokterd om elke voorko mende gelaatsuitdrukking nauw keurig en tot in detail te kunnen beschrijven. „Dit zogenaamde FACS-systeem dat ik als een van de eersten ter wereld heb toege past, onderscheidt 44 verschillende categorieën gezichtsgedrag die ge baseerd zijn op waarneembare spierbewegingen. In theorie bete kent het dat het menselijk gezicht alle combinaties van 44 kan verto nen - een ontelbaar aantal dus. Al leen met het FACS-systeem zijn we al tot ruim 7.000 verschillende combinaties gekomen die allemaal iets anders uitdrukken, en daarmee hebben we nog maar een fractie te pakken van de mogelijkheden, die net menselijk gelaat biedt. Het valt eenvoudig niet te beschrijven". Hoe herkennen mensen, van klein tot groot, andermans gevoelens en welke factoren spelen daarbij een rol? Dat wilde dr. Wiggers weten en daarom moest hij, behalve gelaats uitdrukkingen en reacties daarop, nog een ander gebied onderzoeken. „Je kunt andermans gevoelens im mers niet alleen afleiden uit diens emotionele uiting, maar ook uit datgene wat de gevoelens heeft veroorzaakt, uit de situatie. Dus heb ik geprobeerd na te gaan in hoeverre kinderen beide typen in formatie gelaatsuitdrukking en situatie gebruiken bij het her kennen van andermans gevoelens. Er bestaat in dit verband een theo rie die stelt: jonge kinderen kun nen nog geen onderscheid maken tussen hun eigen gevoelens en die van anderen; jonge kinderen gaan ervan uit dat iemand anders in een bepaalde situatie precies hetzelfde gevoel heeft als zijzelf in die situa tie zouden hebben. Met andere woorden: ze schrijven het gevoel dat de situatie bij hen oproept, klakkeloos toe aan de ander, zon der in acht te nemen of de emotie die de ander uitdrukt, daarmee wel in overeenstemming is. Ze kunnen zichzelf niet verplaatsen in de an der, maar interpreteren alles zoals citeitsbedrijf binnengekregen. „Fijn, nog vijfenvijftig gulden te goed", zegt Betty, „Dat betekent dat we 522 plus vijfenvijftig, is 577 gulden boven de streep staan". De familie gaat met vakantie. En niemand doet dat, gehuld in dikke winterjassen, met sjaals, dus wordt er begroot op een aankoop van voorjaarskleding die ook als vakan- tiekleding dienen kan. Totale aan koop zoon Henk heeft de dure pofbroek maar laten vallen, en dochter Tineke neemt genoegen met een iets goedkopere combina tie bedraagt 450,-. Helaas hebben ze geen rekening gehouden met de paasdagen. Daar is aan extra huishoudgeld („een rollade is wel goedkoop, maar hij hakt er toch in nog veertig gul den aan opgegaan. En dan blijkt er van het resterende plus-bedrag nog maar 87 gulden over te zijn Wat moet er in mei worden be taald? Betty gaat rekenen: Huur 350,-. Gas en elektra 315,-. Water- en reinigingsrecht 28,70 Centrale antenne 14,-. WA-verzekering auto 210,-. Krant (kwartaal) 20,-. Vakbond 18,50 Totaal 956,20 Inkomen voor mei 2300,-. Restant van april 87,-. totaal te besteden 2387,-. vaste lasten (afgerond) 957,-. huishoudgeld (gem.) 1170,-. dio, stofzuiger, de geluidsinstallatie van Henk. En dan nog een droog- trommel? Kost minimaal 700 kilo watt per jaar. En als je rekent dat we gemiddeld aan verlichting 600 kilowatt per jaar „verstoken", bete- kent dat dat we het hele jaar alle lampen in huis kunnen laten bran den voor alle keren, zeg twee maaL per week, dat jij de droogtrommel laat draaien". Uit onderzoeken blijkt dat de lam-, pen niet de grootste „stroomvre- ters" zijn. Ze vergen maar onge veer een vijfde van de totale ener gierekening. Op een eerder gedane' suggestie van echtgenote Betty om dan maar energiebesparende lam-, pen aan te schaffen, die met 17 watt net zoveel licht geven als 75- watts-lampen zegt Bert: „Ze zijn ze ker vijftien keer zo duur als gewo ne lampen. Als je die prijs nu zet tegenover onze totale energiekos ten, weet ik niet of je nu wel goed koper uit bent. Ik denk van niet". „Dan komt er nog de laatste aanbe taling van de Romeinse schoolreis van dochterlief, ze moet zeker zo'n vijftig gulden zakgeld mee hebben. Plus het feit dat we er ook nog wel eens een keertje met de auto op uit' willen. Meid, ik zie het somber in, zeker als je nog wat geld aan de moestuin wilt besteden, want dat is ook niet zo'n goedkope hobby. Bij' de groenteman ben je goedkoper uit, want je moet de huur van de grond, de kosten van het zaad, de bemesting, en je werkuren meere kenen. En wat moet je met twintig kroppen sla beginnen? Je bent toch geen konijn?" pr. Wiggers: „Kinderen be grijpen meer van bepaalde pituaties dan volwassenen veronderstellen". Dr. Wiggers is als ontwikkelings psycholoog verbonden aan het psy chologisch laboratorium van de Universiteit te Nijmegen. Hij pro moveerde onlangs op een proef schrift over „Herkenning van emo- ies door kinderen en volwasse- len". Dat onderzoek werd gesubsi- liëerd door de Nederlandse Orga- >cn<iisatie voor Zuiver Wetenschappe- :odtijk Onderzoek waaruit moge blij- cen, dat de resultaten niet van be- ht&ng ontbloot werden geacht. Op let ogenblik doet hij, met geldelij- ilfe steun van het ministerie van lt l^VVC, speurwerk naar de vraag: at i(fan de verstoring van de vroegkin- aietierlijke wisselwerking tussen ver- laa(iorger en kind op latere leeftijd lei- tijjen tot een onevenwichtig gevoels- ven? Daarover hoopt hij midden tlgend jaar meer te kunnen zeg- in en hij acht de uitkomsten bij [oorbaat van belang voor opvoe- (ers en therapeuten. vier echter is zijn onderzoek naar |e herkenning van emoties aan de gggrde, waarmee hij zijn doctorsbul jehaalde. Hoe kwam hij tot zijn be- o^indingen die gevestigde theorieën 'nd^oen wankelen? De theorie met ^lame dat kleine kinderen egocen trisch zouden zijn in die zin, dat ze ïehjUg geen onderscheid kunnen ma- m!jen tussen bun eigen gevoelens en ie van anderen? Hij kwam ertoe èervolgverhaal van de familie De root: uit het leven gegrepen, het ven van een modaal gezin met Ue lief en leed, vooral financieel. raf kunnen zij, uitgaande van hun Duitiuidige inkomen, in de komende oreihaand doen en wat moeten zij la- i hp. Het Nationaal Instituut voor s Sudgetvoorlichting (Nibud, postbus jl hta, 2500 CG Den Haag) helpt mpijen en u daarbij. Hoe de ia- ijk jp/e De Groot (vader Bert, Moeder 'tty en de kinderen Henk en Ti ke) met het inkomen uitkomen, de eventuele „klappen" wor- •n opgevangen, daarover gaan de irhalen in deze serie. dertja, daar ging dan de familie De met een geldelijk overschot Tocpn 855,- de maand april in. De in djjnderen hadden al laten weten dat kenlit bedrag de kinderbijslag mi- Wjj#s twintig gulden, het restant van n. let vorig tekort hun ten goede ■d Jjoest komen. Dat gebeurde ook, zij té hF gedeeltelijk. Want elk gezin re- aatfent af en toe wel eens buiten de g ujtaard. Toen Betty over het huis- ;t döudboekje zat gebogen, werd ze i aalPor haar dochter op discrete wijze ageffaan herinnerd dat nog honderd •vaiiMden betaald moest worden voor sporfet schoolreisje van medio mei. DejKind, waar blijft dat geld? Toen ik d h<£8 °P school zat betaalden we het ;k tjfboolreisie met een gulden per ij (fek Tineke: „Mam, doe alsje- aak!ieft niet zo ouderwets. Wou jij keef90 een gulden per week naar nrfome toe? Daar haal je hoogstens oi# Hoge Veluwe mee. Na deze keer >e «°g één keer betalen, en je bent er add|an af", laag' t nflleef er dus nog 755,- over. je «laartoen de moeder aan de ullefas was, zag ze geen zeven vliegen n, wiegen, maar begaf de wasmachine ijet. Reparateur gebeld. De goede door de menselijke gelaatsuitdruk king als vertrekpunt te nemen. Het gezicht spreekt boekdelen. Het is de spiegel van de ziel. Zeker, maar het is tevens een spiegel die zich, denkt dr. Wiggers, gemakkelijk door arglist laat bewasemen. „Met ie gezichtsuitdrukking kun je beter bepaalde gevoelens maskeren dan met de rest van je lichaamstaal. Ik npem het voorbeeld van iemand, die zou willen huilen, maar het niet doet. Hoezeer hij zijn ware gevoe lens ook achter een glimlach ver bergt, aan zijn adamsappel zie je dat hij een traan wegslikt". Signalen In aanwezigheid van kinderen ech ter zullen volwassenen minder snel de spiegel van hun gezicht laten liegen. Dan mag de gelaatsuit drukking boekdelen spreken, want kinderen kunnen dat boek toch niet lezen. Alweer onjuist, heeft dr. Wiggers ontdekt. „Je hoort vaak de opvatting dat jonge kinde ren wel de gevoelens van een an der aanvoelen, maar niet begrijpen. Met andere woorden: ze kunnen gevoelsmatig een emotie van een ander meebeleven zonder dat ze zich ervan bewust zijn welke emo- man kwam, verhielp het defect, maar presenteerde een rekening van 233,-. „Nou ja", zei Bert, re pareren is uitstekend, maar dat ze dan voor het voorrijden nog vijftig gulden berekenen, is me een beetje te gortig". Betty voegde eraan toe: „Hij wast nou wel weer goed, maar de centrifuge deugt nog steeds niet. Die laat het vandaag of morgen af weten. Ik wil nou zo langzamer hand wel eens een droogtrommel hebben Maar die dingen kosten nogal wat. Zullen we daar een le ning voor afsluiten?" „Laten we eerst even kijken wat we deze maand overhouden", is de reactie van vader Bert. Overschot april zou zijn 855,-. Daar gaat vanaf tweede betaling schoolreisje 100,-. Plus de reparatie van de wasmachi ne 233,-. lijft over: 522,-. De familie De Groot heeft ook nog de eindafrekening van het elektri „Als dat er allemaal af is, blijft er nog zo'n tweehonderdzestig gulden over", zegt Bert. Betty, die eerst over de aankoop van een wasdroger heeft gepraat, omdat ze al die natte lappen boven aan de trap (de centrifuge is een beetje kaduuk) een bron van voort durende ergernis vindt, wordt er een beetje stil van, vooral omdat Bert haar voorrekent wat zo'n ding verbruikt: „Liefje, de huishoudelij- Betty wordt er een beetje stil van als Bert haar voorrekent wat zo'n droog trommel aan stroom verbruikt. ke apparaten kosten je het meeste geld. We hebben een kleuren-tee- vee van tweehonderd kilowatt per jaar, een koelkast van vijfhonderd, een koffieapparaat van honderd, net zoveel als de afzuigkap, een ra

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17