„Handhaven zonder „degradatiecricket" te spelen" Cees Guyt: „Zo n jaar hoop ik nooit meer mee te maken 1 RECORD AANTAL DEELNEMERS AAN NKS ATLETIEKSTRIJD 0 x SPORT LEIDEN CeidacSou/tcwit ZATERDAG 28 APRIL 1984 PAGINA 1 LEIDEN Aan de morgen in Lisse te verwerken NKS titelstrijd atletiek, neemt een record aantal atletiek- ploegen deel. Nog nooit hebben 72 volledige teams in geschreven, zodat Spartaan al vroeg in het seizoen voor een enorme klus staat. De NKS bekerstrijd staat uiter aard slechts open voor verenigingen, aangesloten bij die Nederlandse Katholieke Sportfederatie. Omdat zowel bij bij de dames als bij de heren de restrictie geldt dat slechts op een onderdeel mag worden ingeschreven, nemen veel verenigingen met meerdere ploegen aan de strijd deel. Doordat de wedstrijden altijd aan het begin van het seizoen ge programmeerd staan, is er ook van de kant van de atleten veel animo, wat de Spartaan dit jaar voor het eerst in de NKS ge schiedenis heeft moeten doen besluiten de inschrijving te beper ken tot maximaal twee ploegen per vereniging. Tusen de ruim zeshonderd deelnemers bevinden zich altijd een groot aantal nationaal bekenden en recordhouders. Door de overgang van Els Vader en Marjan Olyslager naar respektieve- lijk Thor en Sprint, zullen zelfs enkele „WK gangers" op het Lisser kunststof te bewonderen zijn. De bij de NKS aangsloten verenigingen uit de regio, Spartaan en Bataven-Leiden, weten na hun onderlinge strijd nog lang niet voldoende voor de competitieploegen en proberen dus nog een aantal dingen uit in de tweede formaties. Bij de Spartaan heren lijken de kansen op een bijzonder goede klassering erg goed. Met misschien wat problemen op de middenafstand is rekening ge houden: de sprint en springnummers leveren de benodigde winst op. Bij Bataven liggen de problemen juist omgekeerd: de winst op de middenafstand behaald, gaat bijna geheel verloren op de spring nummers, zodat er voor de Bataven een middenmootpositie lijkt te zijn weggelegd. De Bataven dames lijken meer in hun mars te hebben. De bijna complete competitieploeg van vorig jaar zou wel eens voor een positieve verrassing kunnen zorgen. LEIDEN Frits.de Jongh verwoordt het doel dat het eerste team van Ajax, de cricketafdeling van ASC, l zich voor dit seizoen heeft gesteld met: „proberen te handhaven zonder degrada tiecricket te spelen". Een op gave die 33-jarige De Jongh, vanaf zijn vijftiende jaar on afgebroken actief in het keurkorps van Ajax, overi gens zelf als „haalbaar" ziet. Het gegeven dat de Leidse cricketers na de promotie van vorig jaar „voor het eerst sinds de jaren dertig" weer op het op een na hoog ste cricketniveau zullen acte ren, vormt voor hem in ieder geval geen aanleiding het verblijf in die eerste klasse als iets van tijdelijke aard te zien. De Jongh: „We zullen hoogst waarschijnlijk op sommige onderdelen te kort gaan schieten, maar dat bete kent beslist niet dat Ajax dit seizoen nu degradatiekandi daat nummer één zal zijn". Discipline De Jongh, behalve eerste elf talspeler ook woordvoerder van de cricketcommissie, verwacht met name dat de battingside van Ajax het in de komende cricketjaargang (de competitie gaat op 13 mei weer van start) lastig zal krijgen. „Batten is toch al niet het sterkste punt van ons team, wat dat betreft mag je op dat vlak tegen dui delijk sterkere tegenstanders problemen verwachten. Maar dat neemt niet weg dat Ajax komend seizoen toch mogelijkheden heeft leuk mee te doen. Zeker als de ploeg de discipline kan op brengen om geen „angstcric ket" te spelen". De Jongh zelf vervult als bowler al jaren een belang rijke, aanvallende rol voor zijn ploeg. Met Andy Jack man, Ton en Danny Eldering en Johan Gordinou staat hij ook in de eerste klasse com petitie voor de taak het to taal aantal runs van de te genstander binnen redelijke perken te houden. Een „licht vergrijzende" Leidse aanval (De Jongh: „Jeugdige opvol gers staan op dit moment nog niet direct klaar") waar De Jongh wel vertrouwen in heeft. „In het afgelopen sei zoen waren de bowlingcijfers gewoon goed. En als het team de bowlers net zo sterk steunt als vorig jaar geloof ik dat de aanval zich ook op eerste klasse niveau redelijk zal kunnen handhaven". Eenheid De eenheid binnen het team De Jongh, die in topseizoe- nen wel eens tot 70 verover de wickets kwam, maar het tegenwoordig door het geli miteerde aantal innings per boWler met „een kleine der tig" moet doen, wijst nog een oorzaak aan waarom hij ge looft in Ajax als eersteklas ser. Het feit dat trainers Andy Jackman en Rupert Gomes ook dit jaar weer uit Guyana zijn overgekomen. „Jackman is niet alleen als trainer, maar ook als speler zeer waardevol voor ons team en Gomes, die met Ex celsior Schiedam in de hoofdklasse speelt, is als trai ner gewoon erg goed. Na tuurlijk was het mij echt wel bekend dat ik ondanks mijn ervaring nog lang niet alles van het bowlen afwist. Maar Gomes is wel een van de weinige trainers geweest die mij de laatste jaren nog heel erg nuttige tips heeft kunnen geven." Te gast Ook in het komende cricket jaar zullen De Jongh cs de thuiswedstrijden op het com plex van de LMHC moeten afwerken. Negen jaar gele den al weer, belandde de „dakloos" geworden cricke tafdeling van ASC (De Jongh: „Op het veld aan de De Kempenaerstraat kon het gewoon niet langer meer") op dat complex aan de Hof- brouckerlaan. Bij die gast vrije hockeyclub heeft Ajax de beschikking over een tweetal, door de gemeente Oegstgeest goed onderhou den velden. „Dus wat dat be treft heeft Ajax het goed ge schoten", weet De Jongh. „Maar toch, hoe ideaal de veldensituatie ook is, voor de vereniging ASC is het na tuurlijk zeker geen ideale zaak. Je bent immers met de cricketafdeling in wezen ge woon te gast bij een andere club, waardoor ASC in de praktijk een verzamelnaam is geworden voor twee apar te verenigingen. Het is voor ASC dan ook te hopen dat er binnenkort duidelijkheid komt over een nieuw com plex, dat de veldenruil met de korfbalvereniging op de Voskuyl inderdaad een feit wordt." Ook De Jongh plaatst echter zijn vraagte kens bij het gegeven of die ruil inderdaad doorgang zal vinden. „Binnenkort zal de veldennota in de raad wor den behandeld, vanaf dat moment wordt het volledig een politieke zaak. En kan je als club eigenlijk alleen maar afwachten GERT-JAN ONVLEE FRITS DE JONGH OVER DEBUUT AJAX IN EERSTE KLASSE: Frits de Jongh: „Een hecht team is al vijftig procent van de winst". noemt De Jongh overigens toch een belangrijk ingre diënt van het Ajax succes. „Een hecht team is al vijftig procent van de winst. Als ie dereen bereid is voor elkaar te werken, bereid is fouten van anderen goed te maken, kan het resultaat bijna niet tegenvallen. Natuurlijk, ook door knappe individuele ac ties kan je cricketwedstrijden winnen, maar je bent verlo ren als het team niet functio neert. Neem nu een bowler. Je kan nog zo goed bowlen, nog zo accuraat bezig zijn, als de wicketkeeper ballen laat glippen, de fielders eenvou dige vangballen laten vallen, ben je toch helemaal ner gens..." pen weekeinde ten koste van Willem II verzeker de van nog weer een jaar eredivisie. Die geslaagde missie, de tussentijdse trainerswisselingen en zijn rol in het elftal vor men de belangrijkste on derwerpen van gesprek. Volendam begon onder lei ding van Cor van der Hart aan het seizoen '83-'84. Cees Guyt kreeg al in een vroeg stadium in de gaten dat het scheef zou lopen. „De hele voorbereiding was waarde loos. Normaal gesproken ben je de eerste zes weken met vrijwel louter conditietrai ningen bezig. Van der Hart deed daar erg weinig aan, met het gevolg dat we, een maal aan de competitie be gonnen, in het laatste half uur steeds lucht tekort kwa men en de boot ingingen". Om te voorkomen dat die boot de overbekende „Heen en Weer" zou worden (Guyt ging in acht jaar Volendam twee keer heen en één keer weer), greep het bestuur hal verwege de competitie in. „Op de nieuwjaarsreceptie hoorden we dat Van der Hart ondanks zijn twee-jarig con tract aan de dijk was gezet". Tweede trainer Joep Steur nam Van der Harts taak over. „De spelersgroep rea geerde positief op die trai nerswisseling. Bij ons leefde het idee; we moeten koste wat kost in de eredivisie blij ven en als dat met Steur kan dan is dat prima. En omdat ook Steur wel begreep waar om er zo vaak werd verloren, begonnen we weer helemaal OEGSTGEEST Mocht er enige waarheid schui len in het zegswijze dat drie maal scheepsrecht is dan gaat Cees Guyt een goede tijd tegemoet. Ge ruchten willen dat het naarstig naar ervaren de fensieve krachten speu rende Ajax belangstel ling heeft voor de lange blonde verdediger-met- aanvallende-kwaliteiten. En Ajax is nou net de club die al twee maal eerder bij huize Guyt aan de bel trok.... Maar om dat het hier slechts over een gerucht gaat, maakt Cees Guyt zich bepaald niet druk over een mo gelijke transfer waar dan ook naar toe. Zijn con tract loopt af, maar voor alsnog laat hij het alle maal nog maar even op zich afkomen. Hij puft uit van een loodzwaar (knokken tegen degrada tie) en bewogen (drie trainers in één jaar) sei zoen: „Zo'n jaar hoop ik nooit meer mee te ma ken". Een voetbaljaar gang waarin „zijn" Vo lendam zich het afgelo- Guyt aanlopen word je wel speel van voren af aan". Een paar weken later kon Volendam wéér opnieuw beginnen. Steur eiste kort voor de wed strijd tegen Ajax meer geld, ving bot bij de zich princi pieel opstellende Volendamse bestuurderen en pakte ver volgens zijn biezen. Op zoek naar een nieuwe trainer kwam Volendam op het spoor van Simon Kistemaker. Een tamelijk onbekende grootheid, die even over was uit Australië waar hij een amateurvereniging onder zijn hoede had. Kistemaker ver klaarde zich bereid dat alles achter zich te laten in ruil voor de taak Volendam te behouden voor de eredivisie. Een opdracht waaraan werd voldaan. Cees Guyt: „Kiste maker hamerde er steeds op dat we moesten buffelen. Vo- lendammers hebben nogal eens de neiging om het alle maal veel te mooi te doen. Hij maakte duidelijk dat we het met mooi voetbal niet zouden redden. En gelukkig werd er op het laatst ge knokt". Met het inmiddels bekende resultaat als gevolg. Cees Guyt wisselde zoals al vaker ook dit seizoen nogal eens van positie. Nadat Frits Korbach hem vorig jaar tot veel scorende (14 maal) spits had omgetoverd, belandde hij dit jaar onder Van der Hart weer op de vertrouwde voor- stopperplaats. Niet voor lang overigens, want toen het niet draaide werd Guyt naar het front gestuurd, om later weer naar de defensie te worden gehaald. „Zeven, acht jaar achter een vent aanlopen word je wel zat, dus vandaar dat ik liever voorin speel. En dat ik dat aardig kan, komt omdat ik natuurlijk precies weet wat je als spits moet doen om je man af te schud den. Maar ik besef terdege dat ik achterin beter tot mijn recht kom". Vooral de laatste tijd ver keert Guyt in prima vorm. Mede daardoor zijn er ge ruchten rond zijn persoon ontstaan. Dat de naam van Ajax in dat verband valt, is niet zo verwonderlijk. „Na mijn eerste jaar bij Volendam wilde Ajax me al hebben. Maar ik speelde eerste divisie en voelde me nog niet rijp. Na een jaartje eredivisie, klopte Ajax opnieuw aan en toen wilde ik wel, ik was zelfs al rond. Volendam hield een overgang toen tegen, door een waanzinnig trans ferbedrag te vragen. Zeven ton. En dat terwijl ik twee jaar eerder voor drie mille van Katwijk was overgeko men....". MAARTEN NOOTER Cheeren In Amerika Dallas Cheerleaders het absolute einde voor een beginnend Amerikaans cheermeisje. Cheeren bij de Cowboys, „America's team", dat is het sum- n, beter en mooier, dat kan echt niet. Ook in mindere, cheer- ende formaties is het i de overkant van de grote plas echter goed 'en. Cheermeisjes zijn daar immers niet weg te denken bij welk sportevenement dan ook. Of het nu op het kunstgrasveld sporthal. Zonder cheergirls red je het als modaal team niet, kom toeschouwers, maar 'ook spelers tekort. Cheeren is een begrip en talloze meisjes wensen dat begrip in stand te houden. Het aanbod zelfs vele malen groter dan de vraag en dus zijn i deze periode in Ame rika dan ook de „try outs" aan de gang, die liteindelijk moeten lei- Contract... den tot weer een nieuwe lichting van uitverkoren cheergi. Cheeren (2) Raak Tui s bi Konden Wij van Hutspo(r)t u vorige week nog een plaatje wezi aanbieden waarbij het overtuigend „mis" was, dit keer eenreve. foto die overduidelijk aantoont dat het echt „raak" is. Zelden uiti immers zal Roodenburg doelman Sjaak Nievaart zo kansloos en i zijn gepasseerd als afgelopen maandag tijdens de derby meip te Lugdunum. En dat nog wel door eigen verdediger Arno Lan-ljulii cel. Ljs rigst Een fraai in beeld gebrachte treffer met een dramatisch tinAriop, tje, die we bij deze graag in de aanbieding doen. \75.0 Stand-in Wethouder Dick Tésselaar bleek zaterdag verhinderd. De beft tnt baarde Leidse wethouder van sportzaken, die in de regel zijiwPPt hand niet omdraait voor de meest merkwaardige openings^rla handelingen, kende in de Leidse Hout evenwel een uitste-\ kend vervanger in Cees Waal. De huidige loco-burgemeester^ van Leiden, die begin mei in Deventer eindelijk echt als bur-\ gemeester aan de slag kan, trok er bij de officiële opening van de nieuwe accommodatie van de Leidse softbalclub de Volleffl i Bak zelfs zijn jasje voor uit om Tesselaar waardig te kunnen vervangen. fens Een poging die wonderwel slaagde, zo kunt u met de redacti&ners van Hutspo(r)t constateren. Sterker nog, bij het nader bezien) Cl van deze foto betreuren wij eigenlijk dat Waal de stad Leidewdsc zo snel zal gaan verlaten. Tot zaterdag zagen wij in W slechts een paal, na deze flitsende officiële openingsworp i talentvol softbal-pitcher. )hel Wij hopen u dan ook in de komende uitgave van deze rubrieWp, c te kunnen mededelen dat Cees Waal zijn enkele (trein)reisbitie Deventer heeft geannuleerd, omdat het hem vanzelfsprekenctdsoe onmiddellijk door het bestuur van de Volle Bak aangeboden het contract te aanlokkelijk bleek... In Nederland kende de basketbalformatie van dit seizoen de steun van een eigen groepje: Twentse die het publiek hielpen met aanmoedigen. Niets nieuws de zon overigens, want Leiden had ze iets meer dan tien geleden al. In het seizoen 73/74, toen Leiden nog naam BS (staat niet voor Bona Stars, maar voor Stad) Leiden actief was in de vaderlandse Heuts (vrouw van de toen populaire BS Leiden speler ste Leidse Nederlandse Amerikaan Bob) startte dat j een Leids cheerkoor. Het bleek toen geen succes. Het kon het maar matig waarderen, was waarschijnlijk nog rijp voor dit werk (volgens de landelijke basketbalpers het overigens andersom, maar dit terzijde). Cheeren (3) Waarom nu dit alles? Welnu, tijdens het jeugdbasketba nooi van Leiderdorp waren ze er weer: de cheergirls. jaar schuchter begonnen en voor elke ploeg juichend, dit nadrukkelijker aanwezig en uitsluitend vóór BVL (de bestond dan ook voor het grootste gedeelte uit speelsters). Een groep cheergirls die naar goede Amerikaa gewoonte uiteindelijk zelfs kwam tot de uitverkiezing een Mister-player Een sfeerverhogend initiatief dat toejuichen, ja zelfs willen aanbevelen aan die clubs die En bij deze dus met een plaatje waarderen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10