Rietkerk handhaaft stakingsverbod voor groepen ambtenaren Gewapende roofoverval postagentschap Den Deijl Regen BON: gefeliciteerd leagan valt fel uit naar ^jMoskou tijdens rede in Peking ÏEMEN 20.000 rULDEN MEE BANDENSERVICE tS-AUTOWARENHUIS Chin A Sen niet tegen dialoog met Bouterse Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Peis. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V, Leiden. Directeur-hoofdredacteur: M.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijfeweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Loss* v rijdag 27 april 1984, 75e jaargang no. 22872 HET WEER Uit het noorden stroomt droge en vrij koude lucht naar onze omgeving. Het is zaterdag bij gevolg opnieuw zonnig, met temperaturen die rond de 16 graden blijven zweven. Zon op: 6.16, onder: 21.00 uur. Hoogwater Scheveningen: 1.23 en 13.39 uur, laagwaten 9.33 en 21.55 uur. Coi ]ount Basie overleden terda Mey [OLLYWOOD De Amerikaanse jazz-musicus 461 <n internationaal befaamd jazzbandleider Count asie is gisteren op 79-jarige leeftijd overleden in et Doctors' Hospital van Hollywood in Florida, l kilometer ten noorden van Miami. Hij was er ier weken geleden voor de behandeling van >n maagzweer opgenomen. Basie, die aan sui- erziekte leed, lag voor de tweede keer in drie taanden in het ziekenhuis. De eerste keer was februari, vijf dagen voor hij op 11 februari zou "1-. z< ptreden in twee shows in een plaatselijk thea- er. Hij miste de tweede show omdat hij toen oor drie dagen nazorg terug moest naar het zie- enhuis. Basie was een van de grote trekpleisters an het North Sea Jazz festival in Den Haag, ar hij drie keer is opgetreden. Dit jaar zou hij niet bij zijn. 'agina 9: Count Basie, 's werelds meest EENGjconomische pianist Doodstraf in Sovjet-Unie voor corrupte cheffin MOSKOU De cheffin van een aantal restau rants in de Russische stad Gelendzjik aan de Zwar te Zee is ter dood veroordeeld wegens corruptie. Het is voor het eerst sinds een jaar geleden werd besloten tot een hardere aanpak van de corruptie, dat een vrouw in Rusland door een vuurpeloton zal worden terechtgesteld Volgens een Russische krant heeft de vrouw, ter plaatse bekend als „IJze ren Bella", over een periode van tien jaar aan smeergeld en fraude een vermogen vergaard van ruim twee miljoen gulden. Gelendzjik ligt in de streek van Krasnodar in het zuiden van Rusland, die in de jaren zeventig be rucht was om de daar heersende corruptie. In de Russische pers hebben berichten gestaan over par tijbonzen en gangsters, die zich in de betere restau rants te goed deden aan weelderige diners met ka viaar en geïmporteerde delicatessen. Adviesraad wil „dienstrecht" voor vrouwen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vrouwen moeten het recht krijgen, sa men met mannelijke dienstplichtigen in militaire dienst te gaan. In principe moeten alle dienstplicht functies door vrouwen kunnen worden vervuld. Aan gezien er voor vrouwen geen sprake is van dienst plicht, kan in dit verband het best worden gesproken van „dienstrecht". Het ministerie van defensie zou hiermee spoedig een experiment moeten starten. Dit heeft de Maatschappelijke Raad voor de Krijgs macht geadviseerd aan staatssecretaris Hoekzema (per soneelszaken Defensie). Gisteren publiceerde-de Raad het rapport „De Vrouw in de Krijgsmacht", waarin tal van adviezen staan om de integratie van vrouwen in het leger te bevorderen. Tot nu toe kunnen vrouwen alleen als beroepsmilitair in het leger werkzaam zijn. Pagina 14: Militaire organisaties tegen voorkeurs behandeling vrouwen Vrouw drukt haar man dood NEW YORK Een zeer zware vrouw in de VS heeft een echtelijke ruzie beslecht door op de borstkas van haar man te gaan zitten. De man kon daardoor geen adem meer halen en zo drukte mrs. Weaver uit Elizabethville in Pennsylvania haar echtgenoot in vijf minu ten dood, stelde de lijk schouwer vast. Na het of ficiële onderzoek zal worden beslist of de vrouw wordt vervolgd. Nieuwe visdocumenten zijn weer verkrijgbaar DEN HAAG De nieuwe visdocumenten kunnen met ingang van vandaag in alle postkantoren worden afgehaald. De docu menten gelden voor de periode 1 juni 1984 tot en met 31 mei 1985. Inclusief de admini stratiekosten, is de prijs voor de grote vi- sakte op veertig gulden vastgesteld, de klei ne kost dertien gulden en voor het zogehe ten hengelbewijs moet zeven gulden uitge teld worden. Van deze bedragen is respec tievelijk 18,60, ƒ7,60 en ƒ5,60 gulden be stemd als bijdrage ter verbetering van de binnenvisserij. Tot en met 31 mei moeten gebruikers van de verleende vrijstelling voor het vissen met de gewone hengel, het visdocument voor het seizoen 1983-84 in hun bezit hebben, zo heeft het ministerie voor landbouw en visserij bekendgemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) houdt vast aan zijn voorne men, het stakingsrecht voor ambtenaren in een wet te re gelen. In die wet zullen be paalde categorieën van over heidspersoneel van het recht op staking worden uitgeslo ten, zoals politiefunctionaris sen, brandweerlieden, mili tairen, leden van de rechter lijke macht en mensen die een essentiële rol vervullen bij de energie- en watervoor ziening. De minister heeft dit vandaag geschreven 'aan de ambtenarencentrales. Vorig jaar juni had Rietkerk de centrales een voorlopig wetsont werp betreffende het stakings recht voorgelegd. De centrales wa ren daar niet enthousiast over. Met name de ACOP (FNV) en de CCOOP (CNV) vonden dat er he lemaal geen wettelijke regeling zou moeten komen. Naar hun me ning moet de rechter van geval tot geval maar uitmaken wanneer een stakingsactie van overheidsperso neel al dan niet geoorloofd is. Bo vendien vonden zij een aparte sta- kingswet voor ambtenaren niet nodig, gezien het streven om de rechtspositie van overheidsperso neel gelijk te stellen met die van werknemers in de particuliere sec tor. In zijn brief aan de ambtenaren- centrales wijst Rietkerk de naar voren gebrachte bezwaren tegen een stakingswet af. Hij benadrukt opnieuw dat het overheidsperso neel „in het algemeen een andere positie heeft dan de werknemers in het bedrijfsleven". „Er moet in derdaad naar gestreefd worden, dat er zoveel mogelijk gelijke be handeling komt, maar het zou on juist zijn elk onderscheid te ont kennen", aldus de bewindsman. Volgens hem zijn sommige taken van de overheid zo essentieel voor het functioneren van de maat schappij, dat de beslissing over de vraag of een staking van over heidspersoneel al dan niet gerecht vaardigd is „aan de overheid zelf dient toe te komen". Op 2 mei aanstaande zullen de ambtenarencentrales met de mi nister over zijn brief overleg voe ren. De centrales hebben inmid dels al teleurgesteld op de brief van Rietkerk gereageerd. De CMHA (centrale van middelbare en hogere ambtenaren) sprak van morgen van een „knevelwet". aen krant ontvangen Bel tussen .00 en 19,00 uur, zaterdags tussen 15.00 uur, telefoonnr.071- 2248 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. VWO BIJT SPITS AF VAN EINDEXAMENS DEN HAAG Met Nederlands stelop- dracht en Grieks, hebben 45.000 leerlin- leerlingen die, zoals het er nu naar uit gen van het vwo vandaag de spits afgebe- ziet, met stralend voorjaarsweer hun laat- ten van de eindexamens '84 voor middel- ste voorbereidingen kunnen treffen. On bare scholieren. Volgende week zijn ook der het vignet Eindexamens zal deze de anderen aan de beurt. Het gaat om krant een verslag brengen van elke eind- 60.000 havo-, 100.000 mavo- en 50.000 lbo- examendag. Van ganser harte feleciteerde Seth Gaaikema de bijna jarige prines Juliana gistermiddag tijdens een feestelijk optreden van artiesten in het Ned. Congresgebouw, waar de Koninklijke Familie een waaier van kleinkunstig vertier kreeg aangebo den. Dit alles op initiatief van AVRO-tv, die dit programma maan dagavond uitzendt. (Foto Milan Konvalinka). Pagina 14: Seth Gaaikema met mantel der liefde bij jarige prin- Lintjes DEN HAAG Ook dit jaar is een groot aantal Neder landers onderscheiden ter gelegenheid van Koningin nedag. De volledige lijst van koninklijke onder scheidingen is vandaag ge publiceerd in een buiten gewone editie van de Ne derlandse Staatscourant. Op pagina 6 van deze krant wordt een opsom ming gegeven van onder scheiden personen die lan delijk en in deze regio be kendheid genieten. EKING De Amerikaanse resident Reagan heeft de _ovjet-Unie vanochtend :herp veroordeeld wegens noedwillige daden", zoals het Teerhalen van een Zuidkore- fcns vliegtuig en de „onmen- relijke bezetting" van Afgha nistan. Hij deed dit in ëen rede (oor Chinese functionarissen de Grote Hal van het Volk Peking. Reagan arriveerde 'Isteren voor een zesdaags be- iek in China. De woordvoerder van presi dent Reagan,- Larry Speakes, heeft verklaard dat de VS en China vandaag bekend zullen maken, dat zij overeenstem ming hebben bereikt over hulp van Amerikaanse bedrij ven bij het ontwikkelen van kernenergie in China. Volgens Speakes zal het verdrag maan dag in aanwezigheid van Reagan en premier Zhao wor den geparafeerd. Een Ameri kaanse functionaris voegde er aan toe, dat het verdrag ziet in een uitwisseling van in formatie over kernenergie en de verkoop van kernreactoren aan China. Volgens hem voor ziet het verdrag niet in de overdracht van gevoelige nu cleaire technologie. Pag 15: VS willen samen werking met China verbete- President Reagan en zijn vrouw Nancy wuiven naar Chinese schoolkinderen tijdens hun aankomst in de Grote Hal van het Volk in Peking. V ASSENAAR Twee Wassenaar. De overvallers jribekende mannen heb- gistermiddag om- jreeks 12.40 uur een ge- Japende roofoverval ge- jleegd op het postagent- hap Den Deijl, hoek namen 20.000 gulden mee. De beheerster, de 60-jari- ge mevrouw Brak werd onder bedreiging van een revolver gedwongen voor- ijksstraatweg/Van Zuy- over op de grond te gaan n van Nijeveltstraat in liggen. ADVERTENTIE Bel voor de scherpste prijzen 1, HOGE RIJNDIJK 5. LEIDEN. TEL. 071-120248. (Dirckt naast Het Motorhuis). Een mannelijke en een vrou welijke klant, inwoners van Wassenaar die later binnen kwamen werden eveneens ge dwongen op de grond te gaan liggen. De overvallers namen alleen geld mee uit de kas. De kluis, waar zich aanzienlijk meer geld in bevond lieten zij ongemoeid. Nadat de overval lers waren verdwenen werd de politie gealarmeerd door de eerstvolgende klant. De die ven hebben weinig bruikbare sporen achtergelaten. Van hun uiterlijk is bekend dat ze er netjes uitzagen en vrij klein van stuk waren. Eén van de twee was gezet en droeg een zonnebril en overwegend blauwe kleding. Het duo reed weg in een kleine groene per sonenauto. Het is de derde den de daders worden gegre- keer dat het postagentschap pen. Eventuele getuigen wor- Den Deijl wordt overvallen, den verzocht de politie van De laatste keer was in 1979. Bij Wassenaar te bellen, tel. beide vorige overvallen kon- 01751-19244. ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. NISSAN Keuze uit 100 stuks. Alkemadelaan 1 Roelofarendsveen Telefoon 01713-2866-2070. Kwart van bevolking zou lintje weigeren DEN HAAG Een kwart van de Nederlanders van bo ven de achttien jaar zou een ridderorde weigeren als die hen zou worden toegekend. Bovendien zegt ruim 42 pro cent dat het hen niet kan sche len of ze al dan niet een lintje zouden krijgen. Dit blijkt uit een steekproef van het NIPO naar aanleiding van de jaar lijkse lintjesregen. Van de on dervraagden is 10 procent van mening dat zij eigenlijk een lintje hebben verdiend voor wat zij hebben gepresteerd in de maatschappij. Circa 100.000 Nederlanders bezitten op dit moment een ridderorde. Dat zijn bijna uitsluitend mannen. Vrouwelijke gedecoreerden vormen een minieme minder- Nederlandse bergers bij brandende tanker ROTTERDAM Nederlandse bergers houden de wacht bij de Saoedische supertanker „Safina el-Arab" (375.000 ton) in de Perzische Golf. Het schip is woensdag in de Golf in brand geschoten, nadat het een volle lading ruwe olie had ingenomen op het eiland Kharg. De brand is inmiddels geblust, maar de bemanning van de bergingsschepen wach ten verdere ontwikkelingen tijdens het afkoelingswerk af. Het zijn de sleepboot „Solano' van International Transport Contractors Holland en de „Drado" van Smit Internatio nale. Volgens Smit is een tank aan de stuurboord-achterzijde in brand gevlogen, nadat het schip was geraakt door een ra ket. i AMSTERDAM De Raad voor de Bevrijding van Suriname van ex-president Chin A Sen is niet principieel gekant tegen een dialoog met het regiem-Bouterse. De Bevrijdingsraad is be reid mee te doen aan een conferentie buiten Suriname met het militaire regiem en Surinaamse functionele en politieke groepe ringen. Dat heeft voorzitter Chin A Sen verklaard in een reactie op het initiatief van het Amsterdams Volks Verzet (AVV) onder lei ding van ex-minister Haakmat, die volgende week een delegatie naar Suriname stuurt om de mogelijkheden voor zo'n conferen tie te bekijken. Doel is via een dialoog een doorbraak te bewerk stelligen in de impasse waarin Suriname zowel politiek als eco nomisch is geraakt. Paramaribo heeft zich, aldus Haakmat, be reid getoond tot zo'n dialoog. Volgens Chin A Sen zijn de doeleinden die het AVV nastreeft praktisch dezelfde als die van de Bevrijdingsraad: herstel van de mensenrechten en de democratische rechtstaat in Suriname. Al leen in de aanpak zou men verschillen. Volgens Chin A Sen is echter zeer de vraag of het initiatief van Haakmat iets oplevert „Maar het is altijd beter aan de tafel overeenstemming te berei ken dan met wapens". Al geruime tijd valt er geen druppel regen en ongetwijfeld zijn er lieden, die levend van de (koude) grond smachtend naar een mals buitje uitzien. Voor hen is het nieuws van vandaag dan ook van betrekkelijke waarde. Want hoewel er geen wolkje aan de hemel is, ja zelfs de (Oranje-)zon schijnt, regent het vandaag toch. En wel: lintjes. Een weersverwachting, die niet alleen vijf dagen, maar zelfs een jaar vooruit te voorspellen is. De barometer met hoge en lage onderscheidingen vandaag als vanouds in de „Leidse Courant". De krant die zich De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag E§*£eidó<2 Qowuvnt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1