„Elektronische kerk" in VS stelt minder voor dan gedacht I; Korter werken nieuw gevaar voor ecènomie KORTE METTEN kerk wereld ÊeidócSomatit EX-MINISTER P. LIEFTINCK: DE TIJD deHHbENE zeepost ACHTERGROND Lcidóc Somatit DONDERDAG 26 APRIL 1984 PAGINA 2 .Religieuze programma's op de televisie hebben geen in- vloed op dalend kerkbezoek in de Verenigde Staten. Dat is één van de uitkomsten van •een groots opgezet onderzoek naar de invloed van dat soort programma's op de kijker Aangetoond is. dat de „elek tronische kerk" veel minder voorstelt dan werd gedacht. •De kijkersgroep is verhou dingsgewijs klein, uiterst sta biel en bestaat voornamelijk conservatief ingestelde kerkgangers. Aan geregelde kijkers dat zijn mensen die per week ten minste een kwartier naar re ligieuze tv-programma's kij ken is een gemiddelde vastgesteld van 13.3 miljoen mensen, ongeveer 6,2 procent van de huishoudingen met tv in de Verenigde Staten. Eer dere ramingen gingen tot ge tallen van wel 130 miljoen. Als wordt gekeken naar de die groep langer per week gieuze tv-programma's kijkt, slinkt de kijkersgroep tot 3,14 procent van de bevolking, of minder dan zeven miljoen tint, geneigd tot godsdienstig fundamentalisme, voorname lijk wonend op het platteland en met een oververtegen woordiging van met-blanken Wat nader gepreciseerd is de groep geregelde kijkers te omschrijven als oudere men sen met een verhoudingsge wijs geringe schoolopleiding, uit de lagere bevolkingsgroe pen, politiek conservatief ge- In sterke tegenstelling daar mee staat het feit. dat in de programma's zelf blanken van middelbare leeftijd de belangrijkste rol spelen. Ge pensioneerden en huisvrou wen komen er praktisch niet Dr. Ben Amstrong, directeur van „National Religious Broadcasters" is gesterkt in zijn overtuiging, dat de „elektronische kerk" niet in de plaatselijke kerk te ont trekken. Dr. William F. Fore, deskundige voor communica tiezaken van de landelijke raad van kerken, vond dat uit een en ander bleek, dat religieuze televisie geen goed instrument is om me bekering te brengen. Gereformeerde predikanten samen met CNV De Vereniging van Predi kanten van de Gereformeer de Kerken in Nederland gaat de komende vier jaar een sa menwerkingsverband aan met het CNV. Zij zal niet tot het vakverbond toetreden. Na vier jaar zal worden be slist of, en hoe, de samenwer king met het CNV wordt voortgezet. Dat werd beslo- ten tijdens de jaarvergade ring woensdag in Amers foort. De ongeveer 850 leden tellende vereniging volgde daarmee een voorstel van .haar werkgroep „Rechtsposi tie en arbeidsvoorwaarden •van predikanten". -De vereniging zal zich op verzoek van het synodebe- stuur met ingang van 1985 ;gaan bezighouden met de be- 'hartiging van de arbeids voorwaarden van gerefor meerde predikanten. De werkgroep meent, dat de 'steun van het CNV bij onder handelingen een aantrekke lijke zaak is, onder meer om de zakelijkheid van het over leg te bevorderen en de ar beidsvoorwaarden van predi kanten met die van andere beroepsgroepen te kunnen vergelijken. Tegen toetreding van de predikantenvereni ging tot het CNV voerde de werkgroep als bezwaren aan, dat sommige predikanten meer voor aansluitng bij de FNV voelen en dat anderen tegen een te sterke binding tussen predikanten van één kerk en vakverbond zijn. Dallas in Vaticaanstad Bij de wekelijkse audiëntie van paus Johannes Paulus II bleek op het plein voor de Sint-Pieter ook de Amerikaanse actrice Charlene Tilton, die in de tv-serie Dallas de rol van Lucy speelt, aanwezig te zijn. De bisschop van Bandung, Pierre Martin Arntz o.s.cr., is dinsdag op 73-jarige leeftijd overleden. Mgr. Arntz werd op 31 juli 1910 in Beers in Noord-Brabant geboren en was sinds 1961 bisschop van Bandung op West-Java. Ds. S. Kooistra, hervormd predikant te Menaldum (Friesland), zal zondag met emeritaat gaan. Ds. Kooistra (65), die onder meer predi kant is geweest in Lisse en Delfshaven, heeft grote be kendheid gekregen als lid van de hervormde synode, hij ook Hij heeft veel artikelen ge schreven in het Hervormd Weekblad, orgaan van de Confessionele Vereniging binnen de NHK. Hij is acht jaar eindredacteur van dit blad geweest. Nu is hij nog voorzitter van de redactie. In scherpe bewoordingen heeft paus Johannes Paulus II op zijn audiëntie gisteren ten overstaan van veertigdui zend pelgrims op het Sint- Pietersplein „één van de pla gen van onze tijd, dramati sche ontvoeringen en gijze lingen", gehekeld. Hij riep de pelgrims op, te bidden voor de talrijke ontvoerde mensen en hun familieleden. De vreugde van Pasen mag ons niet doen vergeten, dat Paus hekelt ontvoeringen talrijke mensen in onze da gen in angst leven en in rouw zijn gedompeld. Hij noemde het onbekende lot van de sinds juni vorig jaar uit Vaticaanstad verdwenen Emanuela Orlandi. De ou ders van het zestienjarige meisje hopen nog altijd op haar terugkeer. De paus zekerheid" van de ouders. Ook tot de ontvoerders van andere verdwenen personen deed de paus de oproep uit gaan, te luisteren naar de stem van hun geweten. „Eens zullen zij voor God verant woording moeten afleggen voor hun daden", aldus de paus. Zaterdag 26 mei wordt voor de tiende keer sinds de ver schijning van het Liedboek der Kerken, de „Liedboek- dag" gehouden. Dat gebeurt in de Grote of Lebuinuskerk te Deventer. Voor de eerste maal staat de dag onder ver antwoordelijkheid van de ge combineerde commissie voor de kerkmuziek van de her vormde kerk en de Gerefor meerde Kerken in Neder land. Behalve het Liedboek komt ook de vervolgbundel „Zingend Geloven" aan de orde, evenals de bundel „Ge zangen voor liturgie", het nieuwe liedboek van de r.-k. kerk. Medewerking verlenen' het koor van de Lebuinus kerk, het studentenkoor van het Nederlands Instituut voor Kerkmuziek te Utrecht en een groep koperblazers. •De Raad voor de Zending van de hervormde kerk heeft opdracht gegeven tot een grondige verbouwing en mo dernisering van het zen dingsbureau en het Hendrik Kraemer Instituut te Oegst- geest. Het werk moet in juli 1985 zijn voltooid. In de tota le kosten van 5,5 miljoen gul den dragen de Gereformeer de Kerken in Nederland 1.5 miljoen gulden bij. Tijdens de verbouwing blijft het zen dingsbureau in een deel van het uit 1917 daterende ge bouw functioneren. Het HKI verhuist naar enkele huizen op en bij het terrein. De cur sussen gaan gewoon door. Pausbezoek f aan Engeland geen commercieel! succes Het ziet er naar uit, dat jiet zesdaagse bezoek dat paus'Jo- hannes Paulus II in 1982 $an Groot-Brittannië heeft ge bracht, geen commercieel succes is geworden. De orga nisatie, die het bezoek in" fi nanciële zin heeft voorbereid en begeleid, „Papal Visit Ltd", is bezig haar boekerjj af te sluiten. Serieuze wadi<ne- mers verwachten, dat deze zomer een verlies van zefcer een miljoeq gulden zal nie ten worden afgeboekt. De grootste verliezen werden geleden op officieel goedge keurde souvenirs, zoals ber gen pauslepëltjes en aqto- klokjes, alsmede een dpor een Ierse firma in de handel gebracht pausdagboek, waar in het jaar met april begiht. Volgens katholieke zegslie den hebben souvenirhandëla- ren veel te grote verwachtin gen gekoesterd, na hun erior- me winsteh bij de koninklij ke bruiloft in 1981. De Éaï- klandoorlog bracht zovfeel onzekerheid, dat de belang stelling bi/ veel gebeurtenis sen tijdens het pausbezoek sterk is achtergebleven bij:de verwachtingen. Bekend is geworden, dat ver scheidene souvenirbedrijyen de r.-k. kerk hebben tge- dreigd met een proces «Dm schadevergoeding. De Mal- theser Ridders, een kathoKke lekenorganisatie, heeft daar op een jaar lang getracht pog zoveel mogelijk souvenirs,te verkopen, leverde niet mtëer op dan 360.000 gulden. '!jDe helft van de restanten bleef onverkocht. i. Iran en de bom OPNIEUW dook gisteren het bericht op, dat in Iran koorts achtig wordt gewerkt aan de vervaardiging van een atoom bom.. Anderhalf jaar geleden werd in Iraanse oppositiekrin gen al beweerd, dat het regime van de ayatollah Khomeiny aan een atoombom sleutelde in nauwe samenwerking met de Libische leider Khadaffy. Gisteren meldde het gezaghebben de Engelse militaire vaktijdschrift Jane's Defence Weekly, dat het karwei mogelijk binnen twee jaar geklaard zou kun nen zijn, nu met (indirecte) hulp van een Duits bedrijf. DESKUNDIGEN in binnen- en buitenland hebben inmid dels verzekerd, dat ook dit jongste bericht hoogst onwaar schijnlijk is. Het zal in de wereld zijn gekomen, doordat veer tig deskundigen van een Duits bedrijf sinds enkele maanden in Iran de mogelijkheid onderzoeken om een kernenergie centrale af te bouwen, waarmee in 1974 in opdracht van de Sjdh werd begonnen, maar waar de werkzaamheden werden gestaakt toen de ayatollah Khomeiny vijf jaar later aan de macht kwam. Het Duitse bedrijf heeft inmiddels verzekerd dat het de kerncentrale niet afbouwt zolang de oorlog tussen Iran en Irak voortduurt. DAARNAAST heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken er evenwel op gewezen, dat Iran het ver-1 drag tegen verspreiding van kernwapens weliswaar heeft L ondertekend, maar het heeft er zelf aan toegevoegd dat het I; huidige bewind in Teheran inmiddels heeft laten blijken li „dat het zich niet altijd houdt aan internationale verplichtin gen". HeT bericht van het Britse vakblad zal dus wel onjuist zijn, I miar dat behoeft niet vèel meer te betekenen dan uitstel van |1 executie. Dat is verontrustend, maar niet verrassend. Het is ii altijd al te voorzien geweest, dat ook minder ontwikkelden landen gaandeweg over de mogelijkheid zouden beschikken atoomwapens te vervaardigen. Behalve Iran zijn Pakistan Irak voorbeelden van landen die in die richting werken. SEDERT de allereerste atoombom is gevallen, even later ge-f volgd door een tweede, waardoor een einde kwam aan Tweede Wereldoorlog, zijn de kernwapens nog alleen bruikt voor afschrikking. De grootmachten die ze in hun be- f zit hebben, zullen deze wapens niet „zomaar" gebruiken, z ke.r niet zolang de bewapening over en weer enigszins evenwicht is. Maar betwijfeld moet worden of die wijsheid f ook mag worden toegeschreven aan landen, die bijvoorbeeld f gewikkeld zijn in een bloedige godsdienstoorlog, beredeneerd fanatisme een grote rol speelt. De geruchten uit Iran hebben opnieuw bewezen, dat hetL atoomgevaar in de wereld ondanks de goede bedoelingen I van velen, niet meer is weg te denken sinds de mens de ken-f nis heeft atoomwapens te vervaardigen. En daarmee is we-r derom aangetoond, dat men met de slagzin „Help de kernwa-| pens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland" in al zijn" simpelheid zichzelf voorbij holt. Gestoofde vis met mosterdsaus, prei en aardappelen citroenrijst met vla Voor twee personen hebt u nodig: 300 g gefileerde schelvis of kabeljauw, zout, 1 lepel citroensap, 1 dl water; 2 dl viskooknat met water aangevuld, 10 g boter, 10 g bloem, halve lepel mos terd, 15 g boter; 750 g prei, zout, peper, sel derij, aroma, 5 g boter; 'e tot 1 kg aardappelen; 2,5 dl water, 50 g rijst, 1 ci troen, 45 g suiker 2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker. Spoel de vis af met koud wa ter, laat hem een paar minu ten uitlekken en strooi er zout over. Leg de vis na vijf minuten in het kokende wa ter, druppel er het citroensap over en laat hem in acht a tien minuten zacht koken gaar worden. Leg de vis voorzichtig in een warme scfiaal en gebruik het kook nat voor de saus. Lapt voor de saus de eerste p of tie boter smelten, roer er de-, bloem door en vervolgens in-gedeelten het vocht. Laat de saus een paar minuten zacht koken, doe er de mos terd bij en van het vuur (an ders komt er vet op de saus drijven) de tweede portie bo- Snjjd de prei in de lengte dopr en vervolgens in stuk ken van drie a vier centime ter. Doe alleen de donker groene delen weg. Zet de prei op met aanhangend wa ter en zout en kook haar gaar in acht a tien minuten. Maak de groente af met pe per, fijngeknipte selderij, aroma en boter. Was de rijst, laat hem uitlek- kdp, strooi hem al roerende in] het komende water, blijf roeren tot het water weer kookt en laat de rijst zo een half uur zacht koken. Voeg van het vuur citroensap en suiker toe. Laat de citroen- rijst koud worden en leg er een koude gele vla op. JEANNE De Tijd portretteert CDA- Kamerlid Van Dijk, die de parlementaire enquete naar de RSV-affaire voorzit. Col lega's: „Voorzitter van de Re kenkamer, dat lijkt me straks echt iets voor Cees. Maar door dit werk zouden er wel eens mensen bang van hem kunnen worden. Ik weet daarom niet of zijn loopbaan bij dit werk veel garen zal spinnen. Bij politieke benoe mingen geeft de kwaliteit van de mensen nu eenmaal niet altijd de doorslag". Een gesprek ook met oud-minis ter van Financiën Piet Lief- tinck. „Ik voorspelde al in 1968 dat de arbeidskosten te hoog werden. Dat is gebeurd, maar het wordt nu rechtge trokken. En nu komen weer gevaarlijke tendenzen opzet ten om. sneller dan in welk ander land ook. de arbeidstijd te bekorten. Nu waarschuw ik, dat men niet moet begin nen aan zulke gevaarlijke ex perimenten die een nieuw gevaar vormen voor de Ne derlandse economie". Voorts wordt gepraat met de Franse generaal Copel, die ontslag heeft genomen uit onvrede met de strategie van de NAVO. „De Sovjet-top is niet zo gek dat ze een kernoorlog zal beginnen. Maar als de Sovjets ons met hun over macht aan conventioneel oorlogstuig en met hun che mische wapens aanvallen, dan is het pas goed mis. In zo'n oorlog zal Amerika ons niet met kernwapens te hulp schieten. Dus dan pakt Rus land Frankrijk gewoon. Of Nederland, of welk land dan ook". Een interview tenslotte met misdaadverslaggever Leon de Galan van Panora ma. „Het is ongelooflijk link waarmee ik bezig ben. Ik zit niet tegenover een vriendelij ke ouwe heer, ik zit tegen over mensen, die met een re volver kunnen omgaan, die er soms eentje tegen mijn borst gedrukt houden. Waar om stel je geen kritische vra gen?, roepen mensen dan. So demieter op, zeg". In Elsevier de vraag of Ne derland deel moet blijven ne men aan het peperdure pres tigeproject van de snelle kweekreactor in Kalkar. „De regels vermelden zelfs dat, 1985 Ex-minister Lieftinck: „Ik voorspelde al in 1968 dat de arbeidskosten te hoog wer den..." als twee deelnemers door gaan, het derde land dat er mee stopt, daarvoor moet worden tegemoet gekomen in de vorm van compensaties. Dus geen schadevergoeding dóór Nederland, maar een vergoeding van de gemaakte kosten". Het blad publiceert een enquete onder Ameri kaanse studenten. Ruim 29 procent verwacht tijdens zijn leven een atoomoorlog. De helft daarvan denkt zelfs dat die oorlog zal uitbreken voor het einde van de eeuw. „Een grote meerderheid 75 pro cent verklaarde echter dat die angst niet heeft geleid tot een verandering in leef gewoonte, ambitie of werkge- woonte". Voorts een gesprek met minister Rietkerk. „Een heel belangrijk punt is het vergroten van de mobiliteit van de ambtenaren. Er zijn veel te veel ambtenaren die vastgeroest zitten op één functie en daar eigenlijk ook qua carrière weinig perspec tief hebben. Wij streven er naar de beweeglijkheid te vergroten. Wanneer ambte naren van tijd tot tijd van functie moeten wisselen, worden ze op een veel breder terrein inzetbaar". Elders deze uitspraak van president- directeur Van der Zwan van de Nationale Investerings bank: „Wat de investeringen betreft, wordt 1984 het jaar van de waarheid. Bij aan trekkende groei zal ook in 1985 en 1986 sprake kunnen zijn van verdere expansie. Zou de opleving verflauwen, i de kans gering dat in weer spontaan een herstel zal optreden". Het blad wijdt een bijlage aan 75 jaar prinses Juliana. In de Haagse Post aandacht voor de Amerikaanse agent in het Woensdrechtse vredes- kamp. „Aan mij heeft hij ge vraagd of ik mee wilde doen aan een actie om een straalja ger op- te blazen. Dat soort extremiteiten, daar was hij op uit. Had hij mensen ge troffen die wat labieler wa ren geweest, dan zou het ook gebeurd zijn. Ze zouden het op de basis wel geweten heb ben hij zal wel lekken maar ze zouden het niet voorkomen hebben. Integen deel, juist niet. Ze hadden in één klap de vredesbeweging kunnen wegvagen". Het blad voorspelt dat de PTT-verhui- zing naar Groningen niet zal doorgaan. „De spreiding is een politieke beslissing, dus de politici moeten het uitvoe ren, zeggen de PTT'ers in Groningen. Het resultaat is dat de verhuizing eindeloos gerekt wordt. Ervaren werk krachten maken ondertussen na hun dure PTT-opleiding zelf een einde aan de onze kerheid. Ze verlaten de PTT en zoeken elders emplooi". Een grote reportage ook over „ons laatste christelijke bol werk" Kampen. Er zijn zes instituten voor hoger onder wijs op christelijke grondslag, maar „onzekerheid, wazig heid, dat is een wezensken merk van de kerken van nu. Je vindt ze op al die opleidin gen hier, vooral onder de do centen die godsdienst en geestelijke stromingen moe ten geven. Is het wel ver standig zulke wazige zoekers jonge adolescenten les te la ten geven?" Een gesprek ten slotte met Ab 's-Gravesande van de VPRO die het Hol land Festival gaat leiden. „Ik vind niet dat je elke pu blieksgroep per se moet wil len bereiken. Ook moet je je niet storten op de categorie populair en volks, maar ik vind ook niet dat je het bij PvdA-voorzitter Max van den Berg: „De mensen moeten zelf dingen leren, zelf dingen veranderen" voorbaat uit moet sluiten. Zo'n Johann-Straussconcert door het Concertgebouwor kest, zoiets kan er zijn". langdurige periode (van hygiënisering nodig blijken om het politieke gedacht^le- Een absolute voorwö P daarbij is dat het leger „geli quideerd wordt, niet aai/ge past, maar weggemaakt". |£en vraaggesprek tenslotte ifriet de schilder Karei Appel. „Laatst is er nog een doek", uit 1953 weggegaan voor 10(7,000 dollar. Dat is de prijs. Erf. ei genlijk is dat nog te léag. Geld is voor mij het materi aal waarmee ik uitdrukking kan geven aan mijn leifen, want ik kan er verf voorko pen. Ik geef 100.000 dollar materiaal'. Vrij Nederland praat uit voerig met oud-Kamerlid Nel Barendregt, nu bestuurslid van de PvdA. „Het verschil tussen het kabinet-Lubbers en dat waarin de PvdA zou zitten, is veel minder groot dan wordt gesuggereerd. Al thans wat de centen betreft. Joop heeft al eens gezegd, dat men niet moet denken dat veel besluiten, genomen over de verlaging van het besteed baar inkomen, in een kabinet met socialisten terug te schroeven zijn. Geen partij genoot zei: wat schuift Joop me nou in de schoenen? Dat vind ik ontzettend eigenaar dig. Soms denk ik: waar hoor ik nou bij?" Elders een inter view met Anja S., die 12.000 gulden kreeg als schadever goeding voor ongewenste in timiteiten. „Het begon al tij dens het sollicitatiegesprek. Op een gegeven, moment kwam de directeur naast me staan en begon meteen over mijn bloesje. Hij trok mijn jas weg en vroeg wat er op mijn borstzak stond: Laat eens kij ken met zo'n vette knip oog". Ook wordt gesproken met Rudie Kross, ooit poli tiek adviseur van de Suri naamse legerleider Bouterse. „De slotfase van het militaire bewind markeert de histori sche schuld van links. Er zal per jaar Hervormd noemt de bewoners van :.het Woensdrechtse vredeskamp niet representatief voórjj'de vredesbeweging. „Ze zijjen op de anarchistische lijn. jEen strategie opi de vredesbewe ging in diskrediet te brengen, kan zijn déze activisten têjge- leiden op operaties die g/ote delen van de bevolking'te gortig worden. Het heeft' er de schijn van dat de Ameri kaanse inlichtingendienst t zijn agent dit spoor heeft Voorts een inier- et de Nederlandse correspondent Moltsjaftov van het Russische Staatsp^rs- bureau. „Jullie kunnen'Via de media alles weten cfver wat er aan de hand isj in Amerika en 'Engeland. Maar over de Sovjet Unie wetefyde mensen hiér erg weinig. Niet meer dan:1 een enormland met dictatuur, dissiderüten, gevangenen, ruimtevaart.-' en een enorme macht. l£ Vdat gunstig vocir toenadering wan mensen? Nee, integendeel, dat is gevaarlijk". Een ander artikel beschrijft de opkomst en ondergang van de •Be scherming' Burgerbevolking. „Waar je koffie kreeg en Éiog een gulden toe". Conclusie: „Het bestaansrecht van:', de nooit op de proefj,'g< steld. Wanm dat wel het geweest, tian pijnlijke mapier Karei Appel: „Ik geef 100.000 dollarper jaar uit aan materi aal" duidelijk geworden dat de BB nooit bestaansrecht heeft gehad". Mart Smeets van Studio Sport zegt in een in terview: „Ik zou het best an ders willen. Ik zou het be schaafder willen. Het hoeft niet altijd schreeuwend en zwaaiend met de oranje wim pel. Het taalgebruik van de meeste verslaggevers vind ik verschrikkelijk. Het hoeft al lemaal niet zo plat, zo ordi- De Groene Amsterdammer heeft een themanummer over 1 mei, de dag van de ar beid. Vanuit allerlei kritische invalshoeken wordt naar het huidige socialisme gekeken. PvdA-voorzitter Max van den Berg vat samen: „Deze tijd vraagt om een principieel soort socialisme. Zonder fan tasie en scheppend vermo gen, waar blijf je dan? Maar daar mag je geen blauwdruk, geen einddoel uit gaan aflei den. Dat is een sprookje dat dictatoriaal werkt. De men sen moeten zelf dingen leren, zelf dingen veranderen, maar ook weten dat er onder ande re machtsverhoudingen veel tegenstellingen en problemen blijven bestaan". Daarnaast nog een gesprek met de Is raëlische scrhijver en politie ke activist Abraham Jehos- hua. „Ik denk dat de veilig heid van Israel het best ge diend is met een kleine Pale stijnse staat. Een staat met een vlag, een volkslied, een president.... en zij zullen met dat speelgoed spelen en wij zullen hier complete vrede hebben. Maar geen eigen le ger. Dat is de enige voor waarde. Ook zonder dat kun nen ze hun recht op zelfbe schikking uitoefenen en hun Palestijnse identiteit bele- Zonnig DE BILT Een hogedrukge- bied ten noorden van Schot land blijft het weerbeeld in onze omgeving bepalen. Droge en vrij koude lucht uit de Poolstreken stroomt over Noord-Europa naar lagere breedten. De voorste begren zing van deze lucht zal onze omgeving vannacht bereiken. Er kan dan in de hogere ni- veau's- van de atmosfeer be wolking voorkomen. Morgen overdag zal er van deze bewolking al niet veel meer te zien zijn. Het is daar om overwegend zonnig. De temperatuur loopt in de mid dag op tot circa zeventien gra den. De wind is matig en waait uit het oosten. In de ko mende nacht daalt de tempe ratuur tot omstreeks vier gra den. Met de volgende schepen I mei; Canada wekelijkse India ms „Isar Express" 3 mei; Israël .Nahost Klipper" 1 mei; Japan ms Zuid Afrika (Rep.) r i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2