Berichten over [raanse atoombom Q jn onzinnig Jnita laat gijzelaars vrij Brits initiatief voor wijziging diplomatieke onschendbaarheid Ruimte wapen VS moet ook West-Europa beschermen ®pringende "angeroe Amerikanen tegen'crisis-variant' in raketten-kwestie Demonstratie voor openbaar onderwijs ÜJUITENLAND SleidóeQowiarit DONDERDAG 26 APRIL 1984 PAGINA 17 jrzorgers van de dierentuin Philadelphia zijn bezig om n kangeroe over te bren- n naar een andere verblijf- aats. De kangeroe krijgt et nog zeven anderen meer imte in de dierentuin om ;h wat „vrijer" te kunnen iwegen. Britse politie zoekt naar valsemunters LONDEN De Britse politie probeert met hulp van de politie in Frankrijk, Spanje en Nederland de stroom te stoppen van valse biljetten van 50 pond sterling, waarvan zij er al 4.000 met een nominale waarde van een kleine 1 miljoen gulden heeft achterhaald. Meer dan 100 Britten zijn aangehouden omdat zij valse bankbil jetten probeerden uit te geven. Er is ech ter nog niemand gearresteerd die ver dacht wordt van rechtstreekse betrokken heid bij dé vervalsingen. Volgens een Conservatief lid van het Lagerhuis moe ten alle biljetten van 50 pond uit de circu latie worden genomen, omdat het publiek zich ernstig zorgen maakt over de valse briefjes. Kohl vraagt opnieuw om vrijlating Hess BONN Bondskanselier Helmut Kohl van West-Duitsland heeft zich deze week opnieuw gewend tot de ge allieerden uit de Tweede Wereldoor log met het verzoek Rudolf Hess, de laatste inwoner van de gevangenis voor oorlogsmisdadigers in West-Ber- lijn-Spandau, in vrijheid te stellen. Naar aanleiding van de 90e verjaar dag van Hess (vandaag) heeft Kohl zijn verzoek vervat in persoonlijke brieven gericht tot de regeringshoof den van de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Zoals bekend gaan de westerse landen ak koord met de vrijlating van Hess, maar is de Sovjet-Unie er fel tegen. Laatste poging gifvaten in Noordzee te bergen KOPENHAGEN De Deense minis ter van milieuzaken Christensen heeft verklaard dat binnenkort een laatste poging zal worden ondernomen om 14 vaten met het gevaarlijke landbouw gif dinoseb, die nog steeds vermist worden nadat een vrachtboot in janu ari tachtig van deze vaten verloor op de Noordzee, te bergen. Zoals bekend hebben Urker vissers in totaal dertien vaten in hun netten gekregen. De Ne derlandse marine lokaliseerde daarna de rest van de vaten. Maar de Denen, die die de afgelopen weken druk doende geweest de vaten naar boven te halen, zeggen dat ze er nog veertien missen. Stroper gedood in eigen val WARSCHAU De val die een stroper in Miroslawiec in Polen had uitgedacht om wild te vangen, is hem zelf nood lottig geworden. Hij had met behulp van een niet geïsoleer de, aan een hoogspanningska bel bevestigde draad twee ha zen en een wild zwijn „ge schoten". Toen hij de draad samen met een medeplichtige wilde weghalen, liep hij een dodelijke elektrische schok op. IEDEWERKSTER INSTITUUT CLINGENDAEL: >9 EN HAAG „Voor zo- r ik kan nagaan zijn er en aanwijzingen dat binnen afzienbare d over een atoombom in beschikken. Ten tijde n de sjah is er wel een Tnenergie-programma start in Iran. Dit pro- amma was echter alleen richt op het verkrijgen n kernenergie voor ci- ele doeleinden. Het ird in 1979 stopgezet na- it de sjah uit Iran was irdreven. Ayatollah homeiny omschreef het ernenergieprogfamma oen als decadent, een !*e die alleen thuishoort westerse landen". it deze woorden reageert vrouw drs. M. van Leeu- in op het bericht dat giste- in de persmedia ver- n, als zou Iran binnen ee jaar over een atoombom nnen beschikken. Mevrouw in Leeuwen is als deskundi- op het terrein van de proli- •atie (verspreiding van de rnwapens) en het Midden sten verbonden aan het Ne- rlands Instituut voor Inter- tionale Betrekkingen (Clin- idea'l) in Den Haag. iruchten t bericht over de Iraanse ombom kwam uit het Britse Eaghebbende militaire tijd- irift Jane's Defence Weekly, ïe's meldde dat het werk de kerncentrale in de idiraanse stad Boeshahar er is hervat en beriep zich' rbij op „persberichten uit Arabische Golf". Volgens deze berichten zou Iran aan een eigen atoombom werken en binnen enkele jaren dat wapen in bezit hebben. Jane's voegde er in haar jongste uit gave aan toe, dat een West duitse firma onlangs 40 des kundigen naar de in aanbouw zijnde kerncentrale in Boesha har had gestuurd om het Iraanse atoomplan af te ma ken. Hoewel mevrouw Van Leeu wen het bericht in Jane's niet zelf onder ogen heeft gehad, kwam het haar toch als „on zinnig" voor. Zij beschikt over geen enkele informatie die erop wijst, dat in Iran de ken nis en techniek voor handen is om uranium te verrijken of plutonium op te werken. „Al leen via verrijkt uranium of opgewerkt plutonium kan een atoombom worden gemaakt en voor zover ik weet bestaan er in Iran geep uitgewerkte plan nen om deze stoffen eigenhan dig te maken". Ook wijst zij erop dat als Ja ne's zich alleen baseert op be richten uit de Arabische Golfs taten, er misschien eerder sprake is van een Arabische propagandastunt, dan dat Iran werkelijk atoomplannen aan het uitwerken is. Wel herinnert zij eraan dat de sjah in- 1974 begonnen is met een ambitieus kernenergie programma. „Met onder ande re de Westduitse firma Kraft- werk Union (KWU), onder deel van het Siemensconcern, is toen een contract overeen gekomen om in Boeshahar twee kerncentrales te bouwen. In mei 1974 ondertekende de sjah het non-proliferatie ver drag, dat de uitbreiding over het aantal over kernwapens beschikkende landen tegen gaat. Tegelijkertijd verplichtte ook KWU zich tegenover het Internationaal Atoom Agent schap (IAEA) niet die kennis en middelen aan Iran over te dragen, die zouden kunnen dienen voor de bouw van een atoombom", aldus mevrouw Van Leeuwen. De vraag is of de huidige VS geloven niet in Iraanse atoombom WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft het bericht uit het Britse tijdschrift Jane's Defence Weekly in twijfel getrokken, dat Iran in staat is binnen twee jaar een atoombom te maken. Volgens de woordvoerder van het ministerie is het bericht uit Ja ne's onjuist. De woordvoerder van het State Department wees erop, dat de Westduitse firma Kraftwerk Union pas de bouw van de Iraanse kerncentrale, waar de bom zou worden gemaakt, zal afmaken, als de Iraans-Iraakse oorlog voorbii is. Kraftwerke Union (KWU) heeft gisteren de Amerikaanse verklaring bevestigd. Wel is een veertigtal deskundigen van de Westduitse firma sinds januari in Iran om de mogelijkheid van afbouw van de kerncentrale te be studeren. KWU liet verder weten voorlopig niet van plan te zijn om meer mensen naar Iran te sturen. Dit betekent dat de kerncentrale niet kan worden afgebouwd. Iraanse leiders, mede in ver band met de voortslepende oorlog tegen Irak, toch niet het plan hebben uitgewerkt om een eigen atoombom te maken. Gezien de gebrekkige en onbetrouwbare informatie uit Iran kan deze vraag slechts met vermoedens worden wor den beantwoord. Anderhalf jaar geleden ging onder Iraniërs in het buiten land het gerucht, dat Iran be zig was met de produktie van de atoombom. In een inter view met deze krant reageerde de oud-president van Iran, Abdolhassan Bani-Sadr, daar op met de verklaring dat „het Iran van Khomeiny noch de kennis noch de middelen heeft om de atoombom te maken. Om de atoombom te kunnen produceren hééft men hoogge schoold personeel nodig en daarover beschikt dit regime niet", aldus Bani-Sadr, die de eerste president van Iran was, maar in juli 1981 uit zijn land vluchtte en sindsdien in Parijs verblijft. Irak gevaarlijker Mevrouw Van Leeuwen wijst ten slotte nog op het Iraakse kernenergie-programma, dat met het Israëlische bombarde ment in juni 1981 van de kern reactor bij Bagdad jarenlang werd teruggedraaid. „In we zen is het Iraakse programma veel gevaarlijker dan het Iraanse. omdat de kerncentra le bij Bagdad een onderzoeks reactor betrof. In deze reactor kon plutonium 239 opgewerkt worden, waarmee een atoom bom kan worden gemaakt. In de Iraanse centrale in Boesha har wordt voor zover ik weet slechts met licht verrijkt ura nium gewerkt". RICK KERSJES IETORIA De Ango- guerrillabeweging lita heeft vanochtend n negentigtal gijzelaars, or het merendeel Por- gezen en Filipijnen, vrij laten. Zij zullen in de Dp van de dag naar Jo hannesburg worden over gebracht. Dit heeft een woordvoerder van het In ternationaal Comté van het Rode Kruis in Pretoria meegedeeld. Na aankomst op het vliegveld van Johannesburg zullen de vrijgelaten gevangenen naar hun vaderland terugkeren. Er zijn nu nog 16 Britten en een twintigal Tsjechoslowaken in handen van Unita. De Unita streeft met steun van Zuid- Afrika naar de val van de An golese regering. USKE EN WISKE HET DELTA-DUEL De belegering van de Libische ambassade in Londen duurt nog steeds voort. Maar omdat er van grote spanning nauwelijks sprake is, hebben de agenten alle tijd om van het mooie weer te genieten. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brit tannië zal voorstellen doen om de internationale conventie inzake diploma tieke onschendbaarheid grondig te herzien. Pre mier Thatcher heeft al en kele landen, waaronder de Verenigde Staten, ver zocht de Britse plannen te steunen. Dat heeft de Britse minister van bin nenlandse zaken en justi tie, Brittan, gisteren in het Lagerhuis verklaard. Een en ander is het gevolg van de schietpartij vanuit de Libische ambassade in Londen, waarbij agente Yvonne Fletcher door ko gels uit de ambassade do delijk werd getroffen. Zoals bekend wil Groot-Brit tannië de ambassade doorzoe ken op wapens en explosieven. Bovendien zint het de Engel sen in het geheel niet, dat de schutter het land ongestraft zal kunnen verlaten. Maar de Britse regering heeft zich te houden aan de Conventie van Wenen, waarin de onschend baarheid van ambassades en diplomaten is geregeld. Lager huisleden waren erg pessimis tisch over de kansen de con ventie snel te wijzigen. „Een dergelijke herziening kan tien laar in beslag nemen". Minister Brittan wees erop, dat zolang de Britse diplomaten niet teruggekeerd zijn uit Tri poli (een eerste groep vrouwen en kinderen hoopt daar van middag te kunnen vertrekken) en de Libiërs Engeland niet verlaten hebben, de situatie buitengewoon delicaat blijft. De drie Libische ambtenaren, die door kolonel Khadaffy naar Londen zijn gestuurd om de ontruiming van hun bele gerde ambassade te bespoedi gen, pleegden gisteren twee maal overleg op het Britse mi nisterie van buitenlandse za- Onder de leiding van hun chef, kolonel Abdal Rahman Sjaibi, bezochten zij ook het omsingelde Volksbureau, waarin zich niet alleen diplo maten maar ook een aantal zo geheten studenten schuilhou den. Het gerucht doet de ron de, dat de meeste Libische di plomaten zo snel mogelijk wensen te vertrekken, maar dat sommige „studenten" hun confrontatie met de Britten willen voortzetten. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Het kabinet Lubbers heeft volgens de Amerikaanse krant The Washington Post aan de Amerikaanse autoriteiten laten weten, dat de Nederlandse rege ring de voorkeur geeft aan het niet plaatsen van kruisraketten in ons land, behalve in tijden van in ternationale crisis. In Parijs en in alle Franse provinciehoofdsteden is gisteren op massale wijze gedemonstreerd voor het openbaar onderwijs. Al leen al in Parijs werd door een half miljoen Fransen gedemon streerd. De betogingen waren een antwoord op de protestmar sen, die de afgelopen tijd onder druk van een machtige katholie ke lobby in Frankrijk zijn gehouden. De aanleiding voor deze „schoolstrijd" is een wetsontwerp van de regering-Mitterrand dat beoogt de overwegend katholieke particuliere scholen onder nauwer staatstoezicht te plaatsen. Volgens de Washington Post heeft de Amerikaanse rege ring niet formeel geantwoord op deze Nederlandse medede ling, maar hebben regerings functionarissen in Washington er afwijzend op gereageerd. Washington meent dat Neder land met 'crisisplaatsing' zijn in 1979 binnen de NAVO ge maakte afspraak breekt en dat een dergelijke Nederlandse variant de breekbare eensge zindheid binnen de NAVO over de Euroraketten kapot kan maken. In de andere Eu ropese NAVO-landen waar de rakettenplaatsing al gaande is of nog moet beginnen, zouden er nieuwe politieke problemen door kunnen ontstaan. Ook uit een oogpunt van cri sisbeheersing acht de Ameri kaanse regering de 'crisis-va- riant' ongewenst, omdat een spoedzending van kruisraket ten naar een basis in Neder land op zichzelf de ontvlam baarheid van de internationale spanning zou verhogen. De Washington Post herinnert eraan dat Amerikaans minis ter van defensie Weinburger vorige maand tijdens zijn be zoek aan ons land uitvoering van het volledige plaatsings schema 'vitaal' heeft genoemd. De Nederlandse regering zou bij die gelegenheid het idee van 'crisisplaatsing' nog niet met Weinburger hebben be sproken. Woordvoerders van de Amerikaanse ministeries van buitenlandse zaken en van het Pentagon (defensie) wilden het krantenbericht niet bevestigen. Officials in de Reaganregering plegen zich in het openbaar niet te mengen in wat formeel een binnenlandse Nederlandse discussie is. Bovendien reali seert Washington zich dat te veel Amerikaanse druk de kans vergroot op een kabinets crisis in Nederland, die zou kunnen leiden tot een socialis tische regering welke de kruisraketten nog definitiever zou weigeren. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De Amerikaanse Reagan-re- gering is van plan om ook West-Europa te bescher men met zogenaamde „Starwars-wapens" tegen Russische middenafs- tands-kernwapens. Direc teur van Reagan's „pro gramma voor ruimtede fensie", generaal James Abrahamson, heeft dat gisteren voor de vaste de fensiecommissie van de Amerikaanse Senaat ver klaard. President Reagan hield in maart 1983 zijn inmiddels ver maarde „Starwars-toespraak", waarin hij aankondigde dat de Verenigde Staten met de nieuwste ruimtevaart- en stra lingstechnologie een verdedi gingssysteem zou proberen te ontwikkelen, „dat het bezit van kernraketten overbodig en verouderd zal maken". Nu voor het eerst nadrukkelijk is verklaard dat ook West-Euro pa door de Starwars-wapens verdedigd zal worden, lijkt volgens sommigen de conclu sie gewettigd dat de regering- Reagan.de bedoeling heeft om met de nieuwe technologie in de verre toekomst ook een deel van de NAVO-raketten in West-Europa overbodig te ma ken als vergeldingswapens te gen de Russische SS-20. Hoewel vroege signalering vanuit de ruimte van een afge vuurd projektiel thans reeds zeer ver gevorderd is, zal de mogelijkheid dat een vijande lijke raket tot het eigen gebied doordringt, altijd aanwezig blijven, ondanks de aanwezig heid van de door de regering- Reagan bepleite ruimtedefen sie. Sceptici van deze plannen menen dan ook, dat de ruimte- wapens alleen maar een zo veelste toevoeging zullen zijn aan het internationale wapen arsenaal, waarin immers ook de kernraket niet de tank, de tank niet het geweer, en het geweer niet het mes heeft doen verdwijnen. Het Pentagon (ministerie van defensie) is thans op grote schaal met research bezig naar laserwapens, die vanaf satel lieten, maar eventueel ook vanaf de grond, op afgevuurde vijandelijke kernraketten kunnen worden gericht en die vernietigen. Dergelijke stra lingswapens zouden ook ande re satellieten kunnen uitscha kelen. Tegelijk ontwikkelt het Pentagon grondraketten (ASAT's) die kunstmanen kunnen treffen. Hoewel het Amerikaanse Con gres zeer argwanend staat te genover de plannen, heeft het Pentagon dit jaar drie miljard gulden ter beschikking gekre gen voor het onderzoek naar het ruimtedefensie-project. Voor volgend jaar heeft Reagan vijf miljard gulden ge vraagd en tegen 1990 wil hij er 75 miljard in hebben gestoken, opdat zijn ideaal „voor het eind van deze eeuw" werke lijkheid kan worden. Het non-politieke wetenschap pelijk bureau van het Ameri kaanse Congres, heeft gisteren een studie over de „Starwars" gepubliceerd, met als conclusie dat de realiteit daarvan „zo ver verwijderd is, dat het pu bliek er geen verwachtingen en de regering er g.een beleid op mag baseren". De Demo cratische presidentskandidaat Walter Mondale pleitte giste ren voor een Russisch-Ameri- kaanse bevriezing (freeze) van de wapenrace in de ruimte. „De presidentsverkiezingen van november moeten de keu ze worden tussen Starwars en Space-freeze", aldus Mondale

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17