Portugese revolutie loopt vast op economische crisis Interpol ingeschakeld bij onderzoek naar Surinamers „Vrouwen in Groene partij gedragen zich als mannen" „VS moeten rechtsmacht Haags Hof respecteren' DOMINICAANS LEGER VUURT OP BETOGERS Portugal viert Anjerrevolutie Mondale in financiële problemen -BINNENLAND/BUITENLAND GaidUaQowuwt DONDERDAG 26 APRIL 1984 PAGINA 15 nspectie onderzoekt mstreden psychotherapie MSTERDAM De Inspectie voor de Geestelijke olksgezondheid in Haarlem begint volgende week in onderzoek naar het Psychotherapeutisch Cen- um „Pakhuis Amerika" in Amsterdam. Dat bleek steren in de hoofdstad tijdens een kort geding van »t centrum tegen het weekblad Nieuwe Revu. Het ikhuis verlangt van Nieuwe Revu rectificatie van in „grievend en onwaar" artikel (door konsumen- nman Frits Bom) over de praktijken van het cen- um. Pakhuis Amerika (genoemd naar het eerste iderdak van het centrum) wil, aldus zijn woord- >erders, een einde maken aan jarenlange negatieve ibliciteit. Ex-patiënten klagen nogal eens in het >enbaar over bij voorbeeld geweld tijdens groeps- jeenkomsten. Ongeveer een half jaar geleden had inister Van der Reijden (WVC) al ingestemd met >n onderzoek naar de instelling. Door verschillende irzaken kan dat nu pas beginnen. Totaal weigeraar hoort jaar cel tegen zich eisen DEN HAAG De 19-jarige „totaalweige raar" Dirk van Donselaar uit Bilthoven heeft woensdag voor het Hoog Militair Ge rechtshof in Den Haag één jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf tegen zich ho ren eisen. De advocaat-fiscaal, mr H.A. van Ee, vroeg bevestiging van het vonnis van de Krijgsraad, omdat dienstweigeren in zijn ogen onaantrekkelijk moet blijven. Vijf ge- tuige-deskundigen, onder wie de theoloog Wessel Verdonk en de secretaris van Pax Christi, Jan ter Laak, onderstreepten dat overheid en rechters niet met hoge straffen mogen reageren op gewetensvolle burger lijke ongehoorzaamheid. Volgens Verdonk heeft Van Donselaars houding een sterk ra tioneel gehalté, dat vraagt om toetsing. De uitspraak is op 9 mei. Zuid-Afrika en Angola wisselen gevangenen uit JOHANNESBURG Zuid-Afrika en Angola zijn in de Zambiaanse hoofd stad Loesaka overeengekomen gevan genen uit te wisselen. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken, Botha, gisteren bekend gemaakt. Beide landen voerden in Loesaka ge heime besprekingen over het in februa ri bereikte akkoord over een wapen stilstand en de terugtrekking van Zuid afrikaanse troepen uit Angola. Botha verklaarde dat overleg met Angola noodzakelijk was geworden omdat het akkoord op verschillende manieren werd geïnterpreteerd. Deze problemen zijn nu „min of meer opgelost", zo zei Botha. Afghaanse verzets leider gearresteerd NEW DELHI Eén van de belangrijkste leiders van het Afghaanse verzet, Ahmad Sjah Masoed, is gevangen genomen door Afghaanse veiligheidstroepen tijdens de recente gevechten in de strategisch be langrijke Pansjir-vallei. Dit heeft een hoge Afghaanse functionaris gisteren in de Indiase hoofdstad New Delhi meege deeld. Hadi Abawi, de Afghaanse ambas saderaad in New Delhi, verklaarde dat Masoed werd gevangengenomen toen het regeringsleger zijn basis in de Pansjir-val lei bestormde. Radio-Kaboel meldde giste ren dat de vallei, ongeveer 90 kilometer ten noorden van de Afghaanse hoofdstad, in handen van het regeringsleger is geko- Voedselrellen houden aan SANTO DOMINGO Op de derde dag van de bloedige voedselrellen in de Dominicaanse Republiek zijn gisteren nog eens 12 mensen om het le ven gekomen. Het totaal aantal slachtoffers in de protesten tegen de ver hogingen van voedselprijzen is hiermee op 54 gekomen. De voedselop- stand brak maandag uit in de hoofdstad San José en verspreidde zich snel over het gehele land. Gisteren werden hevige rellen gemeld uit 20 steden in de Dominicaanse Republiek. Verslaggevers in San José zeiden dat mili tairen gisteravond met automatische wapens op demonstrerende jongeren had geschoten en dat daarbij diverse slachtoffers zijn gevallen. De vak bonden, die dinsdag een staking van een dag afkondigden, hebben hun leden weer opgeroepen aan het werk te gaan. Zij hebben de regering een week de tijd gegeven om de voedselprijzen te verlagen en het minimum loon te verhogen. ISSABON Het dicta- jriale regime van gene- lal Salazar was het eerste at verdween. Terwijl de riekse kolonels en Fran- standhielden, was de ortugese revolutie, deze ïaand precies tien jaar ileden, een symbool van oop, zowel voor de Por- igezen zelf als voor de ezielde linkse beweging Europa. De lachende ildaten met anjers in hun eweerlopen en de feest- ierende mensen liggen niet zo ver in het ge- eugen. Dat er geen dui- elijk plan was voor de lekomst leek zelfs een oordeel. u, tien jaar later, heeft Por- igal een centrum-linkse rege- ng bestaande uit sociaal-de- ocraten en socialisten, onder iding van de socialistische •emier Mario Soares. De immunisten vormen een sta- ele minderheid; bij de ver- iezingen van vorig jaar kre- in ze 18 procent van de stem- et als de meeste Westeurope- regeringen probeert de Por tugese coalitie het land uit het économisch slop te halen. Haar doelstellingen zijn het bedwin- 'ep van de inflatie, het ver- linderen van het begrotings- kort, het reorganiseren van ït overheidsapparaat en de idustrie en het aantrekken an nieuwe investeringen. De regering-Soares moet daar bij constant rekening houden met het Internationaal Mone tair Fonds, dat het land pijnlij ke bezuinigingsmaatregelen heeft opgelegd. „Het IMF is al leen geïnteresseerd in resulta ten op korte termijn", zei een zakenman, „net zoals een ban kier, of liever gezegd een kleinsteedse bankier. De mooie idealen uit de jaren ze ventig zijn vastgelopen op be zuinigingsargumenten". Terug van weg Een van de figuren die een doorslaggevende rol heeft ge speeld in de Anjer-revolutie is maarschalk Antonio de Spino- la. Na zich jaren op de achter grond te hebben gehouden, verscheen hij bij de feestelijk heden gisteren voor het eerst weer in het openbaar. Spinola, die tijdens de Spaanse burger oorlog aan de kant van Franco vocht, was er door zijn erva ringen als gouverneur-gene raal van Guinee-Bissau, vlak voor de revolutie van 1974, van overtuigd geraakt dat de oorlog om de koloniën niet ge wonnen kon worden. Op 22 februari 1974 publiceer de de toenmalige generaal zijn boek „Portugal en de toe komst". In dit boek pleitte hij voor een politieke oplossing. Hij stelde voor de koloniën on der te brengen in een Portuge se statenbond. Toen Marcelo Caetano, die toen premier was, dit boek onder ogen kreeg, be sefte hij dat een revolutie on vermijdelijk was. Spinola's carrière is nogal op merkelijk verlopen. Hij was de eerste president na de revolu tie, van april tot september 1974. Na het te hebben afge legd tegen de radicale stro ming in de strijdkrachten volgde zijn aftreden. In maart 1975 vluchtte hij naar het bui tenland uit angst voor repre sailles wegens zijn vermeende aandeel in een rechtse staats greep. Eind 1976 keerde hij te rug waarna hij al snel tot maarschalk werd gepromo veerd. De carrière van Otelo Saraiva de Carvalho, samen met Spi nola een van de belangrijkste figuren achter de revolutie, had een bijna even vreemd verloop. Otelo verloor zijn in vloed eind 1975 en het nieuwe revolutionaire vuur doofde langzaam uit. Landonteigenin- gen, culturele manifestaties georganiseerd door de militai re elite en theorieën met be trekking tot een directe demo cratie moesten wijken voor meer conventionele plannen. Toch gelooft Otelo nog steeds dat de toekomst te kneden valt. „Wat vandaag een utopie lijkt kan morgen werkelijk heid zijn", zei hij tegen het tijdschrift Expresso. Niet voor de wind Op het economische front gaat het Portugal sinds de revolutie nog steeds niet voor de wind. In de tien jaar die zijn verstre ken heeft Portugal nagelaten te investeren en te modernise ren om de gevolgen op te van gen van de verloren koloniën, LISSABON Met popconcerten, parades, emotionele toe spraken en militair vertoon wordt in Portugal de tiende ver jaardag van de Anjerrevolutie (25 april 1974) gevierd. De festiviteiten worden echter overschaduwd door de slechte economische situatie van dit moment en verschillen van mening over- de wijze van de viering. Zo zijn linkse groeperingen, zoals de communistische partij, boos dat de regering militaire muziekkorpsen en luchtmach teenheden van NAVO-landen heeft uitgenodigd om aan de viering meer luister te verlenen. Ook in Nederland werd, met name voor de hier verblijven de Portugezen, de tiende veijaardag van de revolutie her dacht. Maarschalk Francisco Costa Gomes, -één van de lei ders van de Beweging van de Strijdkrachten en oud-presi dent van Portugal, verklaarde op een bijeenkomst in Am sterdam dat „de idealen van de Anjerrevolutie moeten wor den hersteld en de hoop niet moet worden opgeven dat ons werk uiteindelijk leidt tot een samenleving die rechtvaardi ger zal zijn". De Portugese Anjerrevolutie dreigt, tien. jaar na dato, vooral als gevolg van de economische crisis te verwelken. Deze man, die gisteren de parade in het centrum van Lissabon bijwoonde, gaf echter blijk van zijn rotsvaste vertrouwen in de Portugese democratie. De verse rode anjer in zijn hand was het symbool van zijn vaste hoop op een betere toekomst. de gestegen olieprijzen en de internationale recessie. Het terugbrengen van het te kort op de betalingsbalans van 3,2 miljard dollar naar 1,68 miljard dollar is voor de bevol king niet zonder gevolgen ge weest. De voedselprijzen zijn als gevolg van het afschaffen van de subsidies enorm opge lopen. Volgens de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) bedroeg de inflatie vorig jaar meer dan 30 procent en de werkloosheid nadert de 10 procent. De regering zelf zit krap bij kas, wat tot gevolg heeft dat sommige particuliere bedrij ven niet meer voor hun dien sten worden betaald. In de stokkende economie krijgen 165.000 arbeiders nauwelijks of geheel geen loon. Het over heidsapparaat is overbemand: er zijn 460.000 ambtenaren op nog geen 10 miljoen inwoners. In de EG Critici zeggen dat de ministers ieder hun gang gaan zonder met elkaar te overleggen. Maar men verwacht dat het toetreden tot de EG waar schijnlijk in 1986 een betere samenwerking met zich mee zal brengen en Portugal zal aanmoedigen zijn landbouw te ontwikkelen zodat er minder voedsel geïmporteerd hoeft te worden. De meeste waarnemers gelo ven dat de sociale harmonie zal standhouden. De arbeiders zien in dat het noodzakelijk is de inflatie te bestrijden en de nationale schuld te verminde ren. Een kleine minderheid is bang dat een te rigoreuze be zuinigingsbeleid in het armste land van West-Europa de poli tiek terug zal brengen naar de straat. Een terugkeer naar de tijd onder generaal Salazar valt echter niet te verwachten. Na de ineenstorting van de dictatoriale regimes in Portu gal, Griekenland en Spanje in de jaren zeventig is een terug keer naar een dictatuur oude stijl voor niemand in West-Eu ropa nog aanvaardbaar. CAMPBELL PAGE Copyright The Guardian FELLE AANVAL PETRA KELLY: BONN Petra Kelly, tot roor kort een van de drie /oordvoerders van de Iroenen in het Duitse larlement, heeft een bit- ere aanval gedaan op de- enen die haar hebben pgevolgd. Zij beschuldig de de vrouwen achter de „machtswisseling" ervan, dat zij optreden als man nen. Volgens Kelly (36) is de partij een debatclub ge worden, waarin wezenlij ke problemen worden te ruggebracht tot brabbel- theorieën. Een opstandige beweging van vrouwelijke leden van de Groene partij verving onlangs de drie woordvoerders in het parlement en de drie zakelijke leiders en koos zes vrouwen in hun plaats. Zij (de vrouwen) traden op als mannen, aldus Kelly, die door andere partijle den ervan werd beschuldigd dat zij de publiciteit zocht. „Zij denken alleen aan zichzelf en doen niets. Ik krijg kippe- vel als ik hoor spreken over een coalitie met de sociaal-de mocraten na de volgende ver kiezingen in 1987. Sommige le den dromen van de portefeuil les die zij zouden kunnen krij gen als zij een regering met de sociaal-democraten zouden vormen", aldus Kelly, die vindt dat de Groenen een anti- -partij moeten blijven. Zij ver zet zich dan ook tegen samen werking met de sociaal-demo craten. De verklaring van Kelly wordt beschouwd als aanwij zing dat zij haar vriend Gerd Bastians (61), een voormalig generaal die uit de partij stap te, zou volgen. Hij verliet de partij twee maanden geleden maar behield zijn parlements zetel. Hij klaagde over kuiperijen en machtsstrijd en de groeiende invloed van communisten. Verlaging (asprijs uinbouw mvoldoende" )EN HAAG Het Land- louwschap gaat niet ak- [oord met een plan van Ie Gasunie de prijs van tookgas voor tuinders op en andere manier te be ekenen waardoor het gas oor het tweede kwartaal an dit jaar 0,24 ct per m3 oedkoper wordt. )at zou de tuinbouw onder las als geheel vijf miljoen gul- en besparing opleveren. Het :hap heeft gisteren gezegd dat e berekening voor het tuin- ersgas zo moet worden ver- nderd, dat de prijs per m3 1,7 :ent lager uitvalt, en zo een «sparing van 35 miljoen op- 5vert. Daartoe zou de Gasunie e gasprijs moeten koppelen an die van stookolie met een wavelgehalte van twee pro ent. De Gasunie wil een kóp- ding maken met de duurdere tookolie met een zwavelge- lalte van één procent. BEHANDELING KLACHT NICARAGUA DEN HAAG De Vere- nigde Staten, die door Ni caragua voor het Interna tionale Gerechtshof in Den Haag zijn gedaagd, zullen morgen hun zaak kunnen bepleiten. Nicara gua heeft gisteren tijdens de eerste 'openbare hoor zitting in deze zaak zijn verzoek aan het Hof ver dedigd,. om de onmiddel lijke stopzetting te gelas ten van alle Amerikaanse steun aan de opstandelin gen. De Britse hoogleraar Ian Brownlie besloot gistermiddag het Nicaraguaanse pleidooi. Hij bestreed de Amerikaanse opvatting dat het Internatio nale Hof niet langer recht smacht heeft in geschillen tus sen de VS en Middenameri- kaanse landen. Eerder had ook de Nicaraguaanse ambassadeur in Nederland. Arguello, er bij het Hof op aangedrongen om de Amerikaanse acties in Mid- den-Amerika als schendingen van het internationale recht te veroordelen. Voor de openbare hoorzitting van gisteren in het Vredespa leis, de zetel van het Hof, was grote belangstelling. Onder de toehoorders bevonden zich ook de ambassadeurs van en kele Latijnsamerikaanse lan den als Cuba, Brazilië en Ve nezuela. Gelijktijdig met het begin van de behandeling van de Nicara guaanse klacht door het Inter nationale Gerechtshof, zijn Amerikaanse vlootoefeningen in de oceanen aan beide zijden van Midden-Amerika begon nen. Vissers uit Puerto Rico spra ken van „voorbereidingen voor een invasie in Nicaragua naar voorbeeld van de inval in Grenada in oktober vorig". B-52-bommenwerpers voerden in het kader van de legeroefe- ning bomaanvallen uit op een onbewoond deel van het eiland Vieques ten noordoos ten van Puerto Rico. Puertori- caanse vissers die zich niets wensen aan te trekken van het feit dat de wateren in het oefengebied verboden zijn ver klaard, werden verwijderd door gewapende snelle boten van de Amerikaanse marine. De Nicaraguaanse delegatie bij het Internationale Gerechtshof. Op de voorgrond rechts de Nicara guaanse ambassadeur in Nederland, Arguello. RUITENHEER DEN HAAG De Neder landse regering wil meer informatie over de activi teit die een aantal Neder landers van Surinaamse afkomst vorige maand in Frans-Guyana ondernam. Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft daarom opdracht gegeven de be middeling van Interpol in te roepen om nadere ge gevens in deze zaak te verkrijgen. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie van justitie in Den Haag bekendge maakt. Het gaat om de groep van zes tien Nederlanders van Suri naamse afkomst, die eind maart door de Franse autori teiten uit Frans-Guyana werd uitgewezen omdat zij in dat land een staatsgreep tegen het bewind Bouterse in Paramari bo zou hebben voorbereid. De Nederlandse justitie kon toen niet tot vervolging overgaan omdat onvoldoende bewijsma teriaal voorhanden was. Suri name heeft bij Nederland ge protesteerd tegen de beslissing geen vervolging in te stellen. Twee PvdA-economen, die op persoonlijke titel een bezoek aan Suriname hebben ge bracht, zijn van mening dat Nederland nog lopende ont wikkelingsprojecten in Surina me weer moet gaan financie ren. Die hulp zou buiten de militaire machthebbers om moeten lopen via een orgaan dat het vertrouwen heeft van de Surinaamse bevolking. Door een gedeeltelijke hervat ting van de Nederlandse hulp kan een „onbeheersbare spi raal" van nog meer economi sche, sociale, politieke en mili taire instabiliteit in Suriname worden voorkomen, aldus de twee economen. Zoals bekend heeft Nederland na de moor den in december '82 alle ont wikkelingshulp aan Suriname opgeschort. WASHINGTON Walter Mondale heeft zijn aan hangers opgeroepen geen geld meer via de zogehe ten „verkiezingscomités" beschikbaar te stellen voor zijn campagne. Mon- dale's belangrijkste rivaal in de Democratische ver kiezingsstrijd, Gary Hart, had de voormalig vice- -president er van beschul digd geld van de „verkie zingscomités" voor diens eigen campagne te gebrui ken. De Amerikaanse wet verbiedt „verkiezingscomités" namelijk hun activiteiten af te stemmen op de totale campagne van een kandidaat. Een comité mag wel geld inzamelen voor een specifieke activiteit. De Was hington Post had gisteren ge meld dat er een duidelijk „staaltje van coördinatie" was ontdekt in de activiteiten van een reeks „verkiezingscomi tés" en de nationale campag neleiding van Mondale. Een en ander zou gebleken zijn uit een onderzoek van de federale verkiezingscommissie. Mondale verklaarde daarop dat hij de'activiteiten van de „verkiezingscomités" niet als onwettig beschouwt, maar dat hij geen enkele onduidelijk heid wenst te laten bestaan over zijn financiële activitei ten. Mondale was in financiële pro blemen gekomen toen hij in de eerste fase van de Democrati sche voorverkiezingen plotse ling geconfronteerd werd met het succes van Gary Hart. Het noodzaakte hem meer geld aan reclame uit te geven dan was begroot. Volgens de Ame rikaanse verkiezingswetten mag Mondale in totaal niet meer dan 24 miljoen dollar aan zijn campagne besteden. Het meeste geld daarvan is thans op. Gary Hart heeft een veel grotere financiële reserve. Hij startte met nagenoeg niets maar na zijn opmerkelijke suc cessen in de beginfase begon veel geld binnen te stromen, ook al is daar, sinds een anatal nederlagen, weer enige stagna tie in gekomen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15