ÏTÏT71 TAFEL Italiaanse „Vaticanist" Lai zet geheimen Vaticaan op een rijtje HüüSUe Bisschoppen bepleiten landbouwhervorming N oordoost-Brazilië Nazaat van Confucius bezoekt Nederland Vaticaan distantieert zich van Amerikaanse katechismus kerk wereld brieven lezers ACHTERGROND SaidMOowuvnt WOENSDAG 25 APRIL 1984 PAGINATE Episcopaat Nicaragua wil nationaal overleg De bisschoppenconferentie van Nicaragua heeft gepleit voor een nationale dialoog over de problemen waarmee het land worstelt. Volgens de bisschoppen moet ook het ge wapend verzet aan zo'n gesprek deelnemen. In een door alle negen bisschoppen van Nicaragua onderte kend herderlijk schrijven pleiten deze voor een dialoog .zonder enige discriminatie van ideologie, klasse of partij". Naar hun mening is dit de enige mogelijkheid om de natio nale problemen op te lossen. Zij eisen in hun brief erken ning van het recht op vrije meningsuiting en veroordelen de „materialistische en atheïstische opvoeding, die de jeugd van Nicaragua ondermijnt". Tenslotte wijzen de bisschop pen opnieuw op de aanwezigheid van buitenlandse krach ten in Nicaragua, die „in het belang van hun eigen econo mische en ideologische doeleinden van onze situatie profi- Voor een bezoek van vier dagen aan ons land is gis teren op Schiphol aange komen prof. Kung Teh- -Cheng, de zevenenzeven tigste afstammeling van de grote Chinese wijsgeer en politicus Confucius. Morgen zal hij een lezing houden aan de universi teit van Amsterdam. Prof. Kung heeft in het Verre Oosten naam gemaakt als filosoof en opvoedkundi ge. Op Taiwan doceert hij sinds 1955 aan de National Taiwan University, de Chung Hsin University en de Fujen Catholic Univer sity. Hij onderwijst onder meer „Li Chi" (boek der rituelen), een leer over oude gebruiken en litera tuur. De in 1920 in de Chinese pro vincie Shan-Tung geboren hoogleraar is „honorary rese archer" van de Amerikaanse Yale-universiteit en eredoctor van de Chen-Chin-Kuan uni versiteit van Zuid-Korea. Onderzoekers van naam, on der wie de Amerikaanse eco noom Herman Kahn, zijn van mening dat de opmerkelijke economische prestaties in lan den als Japan, Zuid-Korea en Taiwan, zijn toe te schrijven aan de denkbeelden van Con fucius, die tweeduizend jaar hebben overleefd. Zij zijn vooral van belang op het ter rein van de ethiek, de inter- Een onverwijlde en uitge breide landbouwhervorming is noodzakelijk om de situatie in het noordoosten van Bra zilië te verbeteren. Dat staat in een omvangrijk document over de situatie in het noord oosten van Brazilië, dat zal worden besproken tijdens de 22e algemene vergadering van de Braziliaanse Bisschop penconferentie (CNBB) die vandaag in Itaici in de staat Sao Paulo is begonnen en zal duren tot 4 mei. De belang rijkste schrijver van het do cument is de aartsbisschop van Fortaleza, kardinaal Aloisio Lorscheider, een der belangrijkste vertegenwoor digers van de progressieve vleugel in de Braziliaanse ka tholieke kerk. Volgens de onafhankelijke Braziliaanse vereniging voor landbouwhervorming heeft de droogte in het noordoos ten van Brazilië, waar 36 van de 120 miljoen Brazilianen wonen, sinds 1979 tien mil joen mensen het leven ge kost. De bisschoppen in Noordoost-Brazilië schatten in maart van dit jaar het aan tal slachtoffers op 3,5 miljoen In hun document, dat zich van andere over hetzelfde onderwerp onderscheidt door zijn krachtige taal, wordt er de nadruk op gelegd, dat de problemen in het noordoos ten het resultaat zijn van het politieke gedrag van de heer sende klassen aldaar. De pro blemen worden niet opgelost met water, subsidies, openba re werken, aalmoezen en ur gentieprogramma's, maar al leen door gezamenlijk over leg en participatie. Een en ander dient te beginnen met een landbouwhervorming, aldus het document, dat het zoeken naar een verklaring voor de problemen op grond van de droogte een uitvlucht willen i 1, dat het noord oosten een streek is waar zich op wrede wijze over heersing en ellende manifes teren. Deze zijn niet uit de lucht komen vallen i t de ko- van land in handen van een minderheid. Het document zal ongetwij feld bij vele gematigde en conservatieve bisschoppen op kritiek stuiten, vooral omdat het een aanval doet op de heersende klassen in het noordoosten en omdat het ab solute voorrang geeft aan landbouwhervorming. Volgens het document zijn de ellende in het noordoosten en de voortgaande verslechte ring van het leven van de mensen in dat gebied veel meer een gevolg van de on rechtvaardige sociaal-econo mische en politieke verhou dingen dan van de droogte. Het wijst erop, dat sinds de eerste geregistreerde droogte in 1583 alles erop gericht is geweest om de handhaving van de lokale machtsstruc tuur te garanderen. Deze structuur is in stand gehou den door fraude bij verkie zingen, onderdrukking door de politie en geweld. De rij ken en allen die baat hadden bij het huidige systeem, kun nen zeer goed met de droogte leven. Sommigen worden er zelfs rijker van, aldus het do cument, dat constateert dat vierentwinig miljoen Brazili anen in het noordoosten van Brazilië arm zijn of in absolu te ellende leven. Deze men sen hebben geen enkel mid del om verbetering te berei ken van hun situatie, die ge kenmerkt wordt door hon ger, afhankelijkheid van aal moezen, wonen in krotten wijken, prostitutie, culturele en sociale ondergeschiktheid, onveiligheid en geweld, aldus het document. Op aanwijzing van de Vati caanse congregatie voor de geloofsleer heeft aartsbis schop Peter L. Gerety van Newark zijn imprimatur ont trokken aan een katechis mus, die een bestseller is ge bleken. Er zijn in totaal 1,6 miljoen exemplaren van ver kocht. Alle vier de sinds 1967 verschenen edities dragen de imprimatur van de aartsbis schop, zoals voorgeschreven voor een katechismus. Eer der had de congregatie voor de geloofsleer, die onder lei ding staat van de Westduitse kardinaal Joseph Ratzinger, alleen in 1982 aan de aarts bisschop enkele suggesties gedaan voor tekstcorrectie, die in de vierde editie zijn verwerkt. Uitgever van de katechismus die de titel „Christ Among Us" (Christus temidden van ons) draagt, is de uitgeverij van de congregatie van de paters Paulijnen. Auteur is het voormalig lid van de con gregatie, Anthony T. Wil helm, die is uitgetreden en nu een huwelijksbureau drijft in Berkeley, Californië. De katechismus was bedoeld voor godsdienstonderwijs aan volwassenen, maar verwierf door zijn grote toegankelijk heid wegens de vlotte tekst grote populariteit op middel bare scholen en universitei ten, mede omdat het 490 pa gina's tellende boek nog geen vijf dollar kostte. Kardinaal Ratzinger zegt nu, dat zelfs aanzienlijke correcties er nog geen aanvaardbare katechis mus van kunnen maken, zo dat de uitgeverij der Paulij nen heeft moeten besluiten af te zien van voorgenomen herdrukken. De strijd tegen deze katechis mus is gevoerd door een con servatieve lekenorganisatie, „Catholics United For the Faith", in 1967 opgericht en nu met afdelingen in de Ver enigde Staten, Canada, Au stralië, Nieuw-Zeeland en Sri Lanka. In totaal telt de orga nisatie vijftienduizend leden. De voorzitter James Likoudis heeft verklaard, dat CUF on overkomelijke bezwaren heeft tegen het feit, dat de rooms-katholieke officiële sexuele ethiek niet duidelijk uit de verf is gekomen. Ook heeft CUF bezwaren tegen het niet duidelijk doen uitko men van de maagdelijkheid van Maria, het niet aan de kaak stellen van „ketters christendom" en het veron achtzamen van het bestaan van engelen. menselijke relaties en verde ling van de welvaart. Daar door is een sterk plichtsbesef gekweekt en openheid be waard tegenover nieuwe denkbeelden en werkwijzen. Sociale conflicten zijn, aldus deze zienswijze, mede hierdoor tot een minimum beperkt ge bleven, waardoor een krachti ge economische vooruitgang mogelijk is gemaakt. Prof. Kung, die ook voorzitter is van de nationale assemblee op Taiwan, wordt vergezeld door drie collega-hoogleraren. Hij zal verder bezoeken bren gen aan Engeland, Duitsland, Frankrijk, België, Oostenrijk, Italië en Spanje. Priesterwijding Benedict Banning De bisschop van Rotterdam, mgr. R. Philippe Bar, zal zaterdag in de kathedrale kerk van de Heilige Lau- rentius en Elisabeth aan de Mathenesserlaan in Rotter dam de priesterwijding toe dienen aan de 25-jarige Be nedict W. J. M. Banning. De plechtigheid begint om elf uur. Benedict Banning is in Zed- dam geboren. Na zijn gym nasiale studie aan het Lud- ger College te Doetichem volgde hij de studies filoso fie en theologie aan het semninarie Rolduc. Sinds september 1982 is hij werk zaam in de pastoraal in het bisdom Rotterdam, eerst als stagiair en later als diaken in de parochie van de Heili ge Lambertus te Rotterdam. Sinds 1 januari is hij diaken in de parochie van St.-Vic- tor in Waddinxveen. Stamppot rauwe raapstelen met ham en gebakken spek vla-flip Voor twee personen hebt u nodigr; V: tot 1 kg aardap pelen, zout, peper, melk, 250 g raapstelen, 1 plak ge kookte (schouder)ham van 100 g; 150 g vet rookspek; 2,5 dl yoghurt, 2 schijven ananas, 2 lepels limonade siroop, 2,5 dl koffievla (2,5 dl melk, 12 g maizena, 15 g suiker, 1 theelepel op- loskoffie). Kook de aardappelen gaar met weinig water en zout in circa 20 minuten. Giet ze af en stamp ze fijn. Roer er met I een houten lepel zo veel melk door, dat het een stevi ge puree wordt. Roer de pu ree in een paar minuten luchtig. Was de raapstelen schoon in de tijd dat de aardappelen koken. Leg de groente netjes naast elkaar en snijd ze zo fijn mogelijk. Begin met het snijden aan de bladkant en doe het laatste, grove stukje weg. Warm de aardappelpuree sa men met de gesneden raap stelen al roerende, op een grote pit, een paar minuten door. Doe de stamppot in een warme schaal, strooi er peper over en leg er in porties de in blokjes gesneden ham op. Snijd het spek in dobbelste nen en bak die in een geslo ten braadpan op een kleine pit uit. Er hoeft geen vet toe gevoegd te worden, al bak kende komt er genoeg uit het spek. Reken voor dat rustige uithakken een half uur en bak het spek dan, zonder deksel en op een gro ter vuur, goudbruin en knap pend. Geef de spekjes met het vet als jus bij de stamp pot. Verdeel de yoghurt over hoge glazen, leg er stukjes ananas met iets sap en de li monadesiroop op en vervol gens de koffievla. Wie hoge glazen vervelend vindt om af te wassen, kan een horizon tale vla-flip maken door de verschillende lagen op een bordje op elkaar te leggen. JEANNE 'pi Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Interne discussie Het comité „CDA'ers tegen plaatsing" heeft gereageerd op een beroep van het partijbe stuur van het CDA op het co mité om zijn actie te kanalise ren via de mogelijkheden die het CDA biedt. Het comité vraagt zich af welke effectieve mogelijkheden het partijbe stuur op zo korte termijn nog ziet om een werkelijke discus sie op gang te brengen die snel genoeg tot resultaten leidt. Het comité wil hierover echter gaarne van gedachten wisse len. In de aankondiging in CDA-aktueel van 7 april j.l. van de agenda van de Partij raad, die op 18 en 19 mei a.s. zal worden gehouden, komt de plaatsingskwestie in het geheel niet voor. In zijn reactie wijst het comité er op dat het stre ven van het CDA de rol van nucleaire wapens terug te dringen een hoofdpunt is, dat samenhangt met de grondslag en het karakter van deze par tij. Daarom dient toetsing plaats te vinden waarbij de partij in brede zin dient mee te spelen. Dit geldt des te meer nu er nieuwe feiten zijn, zoals het mislukken van de Geneef- se onderhandelingen en het toaal ontbreken van elke aan zet of impuls om tot een betere aanpak te komen. Namens het comité: Mr. C. van de Wetering BLEISWIJK Kerktocht Voor het behoud van de vrede dien je als mens veel over te hebben. Gelovige mensen zul len daarbij God aanroepen en Hem Zijn bescherming afsme ken tegen het onheil van oor log. Op zondag 6 mei wordt er in Rijswijk een tocht gehouden voor vrede en gerechtigheid, die loopt langs alle kerken van Rijswijk. Het vragen van Gods bescherming wordt dus niet vergeten. Maar met welke in tentie? Wordt de vredestocht werkelijk gehouden voor het behoud van de vrede of is de vredestocht een politiek in strument om onze regering te dwingen het plaatsen van kernwapens op te geven? In een brief aan de pastores en kerkbesturen van de RK ker- (Van onze correspondent) ROME Het Vaticaan, cen trum van de wereldkerk, is geen democratie zoals in het Westen gebruikelijk is. Za ken als inspraak, parlement en openbaarheid van bestuur zijn in het Vaticaan dan ook niet gauw aan te treffen. De perszaal (gehuisvest in een van de gebouwen rond het St. Pietersplein) is wellicht de meest vergaande concessie die de paus aan de openbaar heid van zijn bestuur heeft willen doen. Maar echte voorlichting wordt er niet bedreven. De journalisten die het Vaticaan „doen" moeten genoegen nemen met bulle tins boordevol oud nieuws, bijvoorbeeld over de bis schopsbenoemingen die al lang hebben plaatsgehad, over de „open brief "die de paus vorige week al heeft verstuurd, over een rede die de paus kort daarvoor in het openbaar heeft uitgesproken. De sfeer van „voorlichting" produceert veel speculatie, veel roddel, veel geheimen. Journalisten die meer willen dan het oudbakken nieuws van de Vaticaanse voorlich ters zijn aangewezen op hun eigen fantasie, op horen zeg gen, op hun „contacten" met prelaten en ambtenaren ach ter de hoge Vaticaanse mu ren. Vooral dit laatste is een kwestie van geduld en erg veel tijd. De Italiaanse journalist Ben ny Lai (59), Vaticaans corres pondent voor twee regionale Italiaanse dagbladen, gaat door voor een van de meest gezaghebbende „Vaticanis- ten". Hij had al zes boeken over het fenomeen Vaticaan op zijn naam staan en de af gelopen maand is er in Frankrijk en Italië een nieuw boek van hem uitge komen. Het heet (dat zal nie mand verbazen): „De Gehei men van het Vaticaan, van Pius XII tot paus Wojtyla". Contacten Lai verslaat het Vaticaan al 34 jaar, en dank zij de contac ten die hij in de loop van die jaren heeft opgebouwd, lijkt het Vaticaan voor hem wei nig geheimen meer te heb ben. De machtigste prelaten, ook zij die overeenkomstig de Vaticaanse traditie weinig ophebben met de pers, ko men voor in het afspraken- boekje van Lai. Wilde een kardinaal niet praten, dan zette Lai de eminentie ge woon even onder druk: „Eminentie, als u mij geen interview toestaat, dwingt u mij ertoe in mijn krant de verhalen te publiceren die in het Vaticaan de ronde doen". De geheimen van Lai zijn onthullend, vooral voor die genen die ervan uitgaan dat de top van de katholieke kerk een gaaf model is van naastenliefde, offervaardig heid en van andere chrtiste- lijke deugden. Er wordt be stuurd in het Vaticaan, en zo als elders kunnen ook daar de gebruikelijke intriges en rivaliteiten niet ontbreken. Lai: „Het Vaticaan is een we reld bevolkt door mensen ge speend van de affecties van gezin en familie. Deze affec ties worden vervangen door banden die voortkomen uit de omgang met bepaalde per sonen of uit het ontvangen en verlenen van gunsten en protecties". Zakelijk Opvallend zakelijk gaat het eraan toe in het Vaticaan (zo blijkt uit Lai's boek) wanneer de zetel van de paus vacant is of er hoge Curie-posten te vergeven zijn. Dè kardinalen vormen kongsi's, belangen groepen, die op particuliere ;ssen bij elkaar komen de tactiek te beramen, de gebeurtenissen naar hun hand moeten wor den gezet. Via „toevallige" contacten met de media wor den de gebrekkige kwalitei ten van de tegenstanders zonder veel mededogen we reldkundig gemaakt. De pre laten trachten zo met inzet van al hun krachten de in spiratie van de H. Geest in bepaalde door hen gewenste richting in te sturen. De verkiezingen van Johan nes XXIII, Paulus VI, Johan nes Paulus I en Johannes handen terecht te zijn geko men, en het gevaar was niet denkbeeldig dat de interna tionale pers zich er meester van zou maken. Zo'n schan daal moest kost wat kost ver meden worden. Johannes XXIII, onder wiens pontifi caat deze zaak speelde, nam de Italiaanse geheime dienst in de arm om de brieven aan de circulatie te onttrekken. De Italiaanse geheime dienst spoorde de bezitter van de corespondentie op in Marok ko en tegen overhandiging van een niet nader genoemde som gelds kon het gevaar van publikatie worden be- Paus Johannes Paulus I (Albino Luciani), die zich „de lachende paus" als bijnaam verwierf, had al enkele zware opraties achter de rug voordat hij tot het paus schap werd geroepen. Maar de medische dienst van het Vaticaan wist daar niets van. Paulus II blijken geen van alle voorbeelden van eensge zindheid onder de kardina len-kiezers geweest te zijn, noch van hun vastbesloten heid de kerk de beste leider te geven. Na de dood van Pius XII ging de strijd tussen Roncalli en Agagianian. Ron- calli werd paus (Johannes XXIII) omdat hij een Italiaan was. Na zijn dood mochten Montini en weer Agagianian het uitvechten. En opnieuw gaf de wens een Italiaanse opvolger van Petrus te heb ben, de doorslag. Montini werd Paulus VI. De volgende paus Johannes Paulus I, de „lachende paus" was totaal ongeschikt voor dit zware ambt, maar hij werd het toch omdat zijn eni ge tegenkandidaat de aarts bisschop van Genua Siri te conservatief werd bevonden. Er waren overigens genoeg bekwame niet-Italiaanse kandidaten (onder wie kardi naal Willebrands) maar „de slechtste Italiaan is nog beter dan niet-Italiaan" (de Nederlander) Alfrink ge zegd hebben. Enkele maanden later werd de Pool Wojtyla de volgende paus, alleen omdat de kardi nalen verdeeld waren en een meerderheid niet wenste te kiezen tussen de twee be langrijkste kandidaten: Siri uit Genua en Benelli uit Flo rence. Al deze conclaven wa ren uiteraard geheim, maar niet voor de journalist Benny Lai, die vele deelnemers wist te interviewen op voorwaar de dat het interview pas zou worden gepubliceerd na aan vang van het conclaaf, wan neer de verkiezingen dus niet meer zouden kunnen worden beïnvloed. Geheime dienst In zijn boek beschrijft Lai de contacten tussen de Italiaanse geheime dienst en het Vati caan. Paus Pius XII had zich gewaagd aan een (overigens onschuldige) correspondentie met een vrouwspersoon. De brieven bleken in verkeerde Ook paus Paulus VI bediende zich van de Italiaanse gehei me dienst. Toen hij voor de eerste keer naar net buiten land vertrok, naar het Heili ge Land, vroeg hij de Ita liaanse geheime dienst om over zijn persoonlijke veilig heid te waken. De Italianen waren maar wat vereerd met dit verzoek en zetten liefst 60 man in, zonder dat het parle ment daarvoor toestemming had verleend. Toen het be kend werd, brak er in Italië een grote storm los en de ge heime dienst moest zijn Vati caanse nevenwerkzaamhe den definitief staken. Schrijnend is tenslotte wat de pauselijke lijfarts Fontana te gen Lai zei na de dood van paus Paulus VI. Paulus VI stierf onverwacht na een hartaanval in Castelgandolfo. Als Paulus VI gewoon me neer Montini was geweest, zou dan niet elke dokter hem bij het uitbreken van de cri sis zo snel mogelijk naar een ziekenhuis hebben laten overbrengen?, vroeg Lai aan de Vaticaanse medicus. „Natuurlijk als hij meneer Montini was geweest. Maar hij was paus Paulus VI. Een paus kun je niet als de eerste de beste in een intensive ca- re-afdeling van een zieken huis laten opnemen". Dat het Vaticaan zich geen raad wist met zieke pausen, bleek ook toen Luciani paus Johannes Paulus I werd. De medische dienst van het Va ticaan had nooit inzage gehad in zijn medische anteceden ten. Dat de lachende paus al vele keren geopereerd was, werd pas bekend toen hij dat zelf in een gesprek met enke le zieken op het St. Pieters plein onthulde. Had de Vati caanse medische dienst meer geweten over de gezondheid van de paus, dan zou zij maatregelen hebben kunnen nemen. Dan zou die paus waarschijnlijk niet zo vroeg gestorven zijn. Paus Johan nes Paulus I was al een hele nacht dood, voordat hij 's- ochtends werd gevonden. Paus Johannes Paulus II heeft daarvan geleerd, aan gezien voor hem permanent een afdeling gereed wordt gehouden in een Römeins ziekenhuis. Financiën Het boek van Laï gaat uit voerig in op de financiële problemen die het Vaticaan sinds de oorlog heeft onder vonden. (Lai is ook de schrij ver van een specifieke studie op dit terrein). Voortdurende geldzorgen dreven de prela ten de de vreemdste en verdachtste Italiaanse financiers. Daaruit kwamen schandalen voort, die nu nog spelen. Andreotti, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken en een groot Vaticaan-kenner, heeft bij de presentatie van Lai's boek gepleit voor wat meer begrip voor de positie van de kerk. Als het Vaticaan fouten heeft gemaakt, zegt Andreot ti, dan is dat geen kwestie van de kwaadwilligheid van het Vaticaan, maar eerder een kwestie van niet sluw ge noeg zijn. „Het Vaticaan heeft geld nodig, die econo mische noodzaak bestaat nu eenmaal. En dan krijg je te maken met instellingen die erg precies zijn, de banken, de beurs, de vennootschap pen. Wellicht dat je in het contact daarmee nog uitge kookter moet zijn". De Vaticaanse geheimen van Lai worden uitgegeven door Hachette in Parijs en volgens de schrijver behoort de Ne derlandse vertaling niet tot de onmogelijkheden. CEES MANDERS ken (Bonifatius, Bernadettefp Benedictus) en de Paters Saf sianen van het Jongerenc( trum Don Bosco, heb ik gewezen, dat de kerktoj voor vrede en gerechtighis' wordt georganiseerd door lp ganisaties, die zich „VredesF' wegingen" laten noemen P' ervan uitgaan dat de vrede F leen gered worden als Westen geen kruisraket! plaatst. Over de uiterst geval lijke, want labiele situatie daardoor ontstaat, zwijgen <PP' vredesbewegingen in alle len. De gedachtengang deze groeperingen, dat je di een militair zwakkere opsl ling anderen aanzet je v beeld te volgen, is helaas idee-fix. Realistischer is om te stellen, dat een zwakl re houding van de aanzet is tot een dominai opstelling van de ander. Oi wapening moet dan ook gelij tijdig en vooral evenwichj gebeuren. Eenzijdige ning zal averechts werken. De vredesbewegingen nen zich van de ehtische zwaren die tegen wapenl zijn in te brengen. De wel ónetische bezwaren volgeh van onderbewapeni verzwijgen zij hardnekkig. Kerken nu, hebben de sche bezwaren tegen wapenl zit overgenomen, evenals daarbij aansluitende ontwajfch ningsgedachte. Het was dsn zelfde ontwapeningsgedaclko] die het ons onmogelijk maakt heeft de tweei' reldoorlog te voorkomen, gevolgen zijn bekend. De Raad van Kerken, waai onder meer zijn aangesloten Gereformeerde en Protestai w se Kerken, heeft afwijzend reageerd op de plaatsing kernwapens in ons land. een onderzoek door de NC blijkt dat ruim de helft het aantal kerkleden noemde kerken het uitspraak van de Raad eens is. Vooral ouderen bo' de vijfendertig jaar oudere met hun oorlogsenl ringen zien de uitspraak de Raad van Kerken als kol zichtig en levensgevaarlil Met name deze personen h® ben zich verenigd ICTO, het Interkerkelijk mite Tweezijdige Ontwajf ning, dat échter ondanks aantal leden en sypathisantl door de Raad van Kerken l ten spel is gezet. De gevolgl van deze eenzijdige politiel stellingname zijn niet I zien. Vele gelovigen gen de Kerken te verlatf daar zij deze niet me het huis van Gods W01 maar als het huis van politieS actiegroepen. In de Rooms» tholieke Kerken zullen dezelfde taferelen gaan len wanneer ook zij tot eenzijdige uitspraak korr En is het openstellen Roomskatholieke Kerken Rijswijk op 6 mei nu delijke aanwijzing v dig denken? Het misbruilf van onze Kerken t van een idee-fix dat zoveel 4 menselijkheid ten gevolg 1 hebben is afkeurenswaard en zal ook in onze Roomsl| tholieke Kerken tot wenste spanningen 1 Daarom moeten wij dringef aan de Rijswijkse Pastores f Kerkbesturen verzoeken zes mei onze kerken niet c te stellen voor een vredestot omdat de intentie tot tocht ondoordacht of is. Te veel Roomskatholiekj zullen door het open stellj van de Kerken op voor een „vredestocht in et! vreselijke gewetensnood wd den gebracht. Th.F. Trompë TDT TC\*7T TV LI Weinig verandering DE BILT Het blijft aanho dend droog en zonnig, weer wordt bewerkstelli door een hogedrukzone, w van het centrum boven noordelijk gedeelte van Noordzee aanwezig blijft. E uitloper ervan naar Pc" neemt tijdelijk in kracht maar wordt in de loop v morgen versterkt door vers hogedrukgebied, dat de Noorse zee via Zuid-Nod' wegen naar het zuidoost koerst. De temperatuur loopt middag tot ongeveer 20 grad op. Op de Waddeneiland blijft de temperatuur een graden lager. In de loop de middag kan door wind de Noordzee de temperatu een vijftal graden dalen. Ovtj rigens is de wind matig, ongl; veer kracht 4 uit oostelij richtingen. Bloeiende bollen LISSE Dankzij het n voorjaarsweer bloeien de len velden in Noord- en 2 -Holland nu volop. Bij Helder, Julianadorp, An 1 Paulowna, de Zijpe staan narcissen, tulipas en hyac\ then in bloei. De vroege tulpen beginnen ook hier te bloeien. Iets zuii lijker, in de buurt van Ber± tot Egmond, Castricum, E kum, Haarlem en Leiden sü de vroege tulpen overal bloei. De Keukenhof is het komt 1 weekend op haar mooist. Vi wel alle bolgewassen zullen bloei staan, evenals de

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2