Colombiaanse vrouwen gedwongen tot prostitutie en cocaïnegebruik Kluwer verwac it meer advertentie-inkomsten Plan SVV maakt geen schijn van kans SV Voorschoten en LFC bekeren verder Basketbaltoernooi Leiderdorp nu al een succes brieven Weer eerste plaats jeugdploeg IHCL Singel SPORTZAAL „OP DREEF" TE KLEIN Receptie Ju/De SPORT/BINNENLAND ÏMdviQowant WOENSDAG 25 APRIL 1984 PAGINA l) g ZES JAAR CEL GEEIST TEGEN HOOFDVERDACHTE DEN HAAG Zes jaar ge vangenisstraf luidde gisteren de eis van de Haagse officier van justitie, mr. H. Holthuis, tegen de 28-jarige Vilma uit Zoetermeer voor de handel in cocaïne en Colombiaanse vrouwen, die in Den Haag tot prostitutie werden gedwongen. De slachtoffers vier Colom biaanse vrouwen zouden eind vorig jaar onder valse voorwendsels door de Haagse onderwereld naar Nederland zijn gelokt en vervolgens ge prest als prostituée in de Poel- dijksestraat te gaan werken. Voordat ze daar achter het raam belandden, moesten de vrouwen in Denemarken eerst een schijnhuwelijk aangaan met een aantal Hagenaars voor het verkrijgen van een nieuw paspoort en een verblijfsver gunning. Hun „echtgenoten" ontvingen hiervoor bedragen rond de tweeduizend gulden en streken daarna bij de Socia le Dienst een uitkering op voor gehuwden. Officier van justitie mr. Hol thuis noemde de gewraakte feiten criminaliteit van het laagste niveau. „De vrouwen werden zowel financieel als li chamelijk en geestelijk volko men uitgeknepen. Hun be schermers onder wie Vilma, die als transsexueel zelf vrouw is geweest, red. putten hun inkomsten uit twee bronnen: de prostitutie en de cocaïne. De meisjes raakten daarvan afhankelijk en moesten er bo vendien apart voor betalen. Cocaïne stilt namelijk de hon ger en stimuleert de werk lust", aldus de officier Rechtbankpresident mr. S.F. Kootte, citerend uit het pro ces-verbaal van de Haagse ze denpolitie: „Als ze niet hard genoeg werkten, dreigde Vil ma hun gezicht te zullen ver minken. Per klant verdienden ze vijfentwintig tot dertig gul den. Het eerste jaar moesten de vrouwen ieder 75.000 gul den aan bordeelhouder Ton (37) betalen voor de huur van het raam en het aflossen van de overige schulden, zoals de vliegreis, die Vilma had voor geschoten". Ondergedoken Hoofdverdachte Ton was het met die berekening niet eens: de vrouwen stonden bij hem voor maar dertig mille in het krijt. De zaak tegen hem werd door de rechtbank aangehou den voor het horen van getui gen. Twee vrienden van de Hagenaar, Bébé (29) en Pim (32), hoorden vrijheidsstraffen tegen zich eisen van achttien' maanden. Eind januari zouden zij één van de jónge vrouwen met geweld uit de bar van een concurrerende sexbaas hebben gehaald, bij wie zij en een lot genote uit angst waren onder gedoken.- Mr. Kootte: „Het zijn toch feen honden die je zomaar unt meenemen?" Bébe: „Ik wou Ton niet laten steunen. Hij was bang voor het groepje Antillianen bij wie ze verzeild waren geraakt. De geruchten gingen dat ze zouden worden doorverkocht naar Maleisië en Australië. Ze stonden bij Ton onder contract. Dat is een re delijke en correcte zakenman. In mijn ogen is het een wel doener. Die meisjes leven in Colombia in de ellendigste om standigheden. Er staan daar nog honderden te wachten om hier te mogen werken. De meesten zijn prostituée". Stripverhaal De officier: „De heren praten over meisjes als over koop waar. Ze doen me denken aan Hiep Hieper en Bul Super, twee aan lager wal geraakte figuren uit de Bommel-strip van Marten Toonder". Mr. D. Huisman, de advocaat van verdachte Pim: „Deze hele zaak is ook net een strip verhaal. Het gaat gewoon om een stel malle grieten, die op een makkelijke manier veel geld wilden verdienen. De of ficier mag het wettige bewijs hebben geleverd, maar de overtuiging dat ze het .tegen hun wil deden ontbreekt. Om iemand daarvoor achttien maanden in de bajes te dou wen, vind ik veel te veel". Vilma ontkende de Colombi aanse vrouwen ooit te hebben bedreigd of gedwongen. Het verhaal dat hij/zij directeur was van een chocolade- en koekfabriek was alleen be doeld om de ouders ginds niet ongerust te maken. Die moch ten niet weten dat hun dochter als prostituée haar brood ging verdienen. De meisjes hadden vantevoren een foto in bikini naar Vilma opgestuurd. Een paar waren al eerder in het rosse leven op Aruba, in Japan en Venezuela gesignaleerd. Al dus deze hoofdverdachte, die bovendien in alle toonaarden ontkende cocaïne te hebben verhandeld. Tegen haar broer werd zestien maanden cel ge- 200 gram van dit „pepmiddel". Vilma: „Ik gebruikte het zelf ook, deelde het vaak uit en heb het zelfs een keer meege nomen naar de tandarts als verdoving". Uitspraak op 8 mei. Belastingaftrek Er zijn kamervragen gesteld over een extra belasting. Ja, voor ministers en staatssecre tarissen, voor ónze bewindslie den, voor ónze leiders van de regering. Zij mogen voor „moeilijk te benoemen be roepskosten" 9.000,- en hun secretaris 7.500,- aftrekken. Als deze heren „op reis" zijn kan al wat onkosten heet op de reisdeclaratie vermeld wor den en verrekend. Het zal dus inderdaad moeilijk zijn nog kosten te noemen, maar als be lastingbetaler hebben we daar RECHT op. Als de ministers resp. staatssecretarissen met de vakbonden over de minimum lonen, sociale lasten enz. zitten te „praten" om het regerings tekort zo min mogelijk te doen stijgen, waar hebben ze het dan over? ZIJ beslissen over óns wel en wee. maar wie zal hén laten zeggen: WIJ moeten deze en andere tegemoetko mingen van 9.000,- resp. f 7.500,- niet meer. Het is wel een drup op de gloeiende plaat, maar als ik dan in die zelfde krant van 6 april j.l. nog lees dat de commissaris van de koningin in Limburg Kremers dus ook een „leider" van de provincie een miljoenen- verbouwing aan z'n ambtswo ning heeft laten verrichten wat alle perken te buiten ging, dan vraag ik me af: worden wij wel goed „geleid". Finan cieel helemaal niet. Er moet een véél betere controle plaatsvinden betreffende de noodzaak en het nut van deze overheidsuitgaven vooral bij de hogere instanties vooraleer een toestemming tot realisering plaats vind. Zo zou ook de onnodige aanschaffing van een computersysteem door de Rijksgebouwendiensten niet gebeurd zijn. Dit zijn maar enkele posten die de Re kenkamer in de krant zet. maar oh als we alles eens wis- ten- Brouwer VOORBURG. Welzijns werkers Het artikel „Welzijnswerkers vliegen elkaar in de haren" dat in de krant van 20 april stond, is wel erg ongenuan ceerd. In dit artikel worden domweg alle welzijnswerkers afgeschilderd als figuren, die erop belust zijn om met zoveel mogelijk verdienste zo min mogelijk werk te verzetten. Dat zal zeker wel ééns het ge val zijn, maar wat ik in dit ar tikel zie is precies hetzelfde, wat je al in zoveel (sensatie- )blaadjes ziet: zaken worden uit hun verband gerukt en aan sommige kanten enorm opge blazen. De lezer komt niet achter de precieze situatie maar kan enorme vooroorde len vormen. Ook, als hij of zij dit artikel leest. Aangezien blijkbaar niet de moeite is genomen, eens te gaan praten met betrokkenen (Stichting Welzijn, Buurtvere niging Maredorp, bewoners van de Mirakelsteeg en omge ving, bewoners van Katten- poort en omgeving en bewo ners van de Camp, en met het Leids Volkshuis en de buurt opbouwwerker), wil ik probe ren uit te leggen, hoe het echt zit. a) De buurtopbouwwerker is niet naar bewoners(groepen) toegestapt om aan werk te ko men. Het is andersom gegaan. b) Het is ook niet zo, dat de buurtvereniging geen enkele consulent van de Stichting Welzijn wil!Alleen zijn er af spraken over gemaakt tussen de buurtvereniging en de Stichting Welzijn. Op heel wat andere fronten (bijvoorbeeld bij het experiment met de Technisch Bewoners Advi seurs) wordt gewoon samenge werkt. c) Stadsvernieuwingsklussen zijn soms aantrekkelijk, maar blijkbaar zijn de vele moeilijke kanten u niet bekend. Het soms jarenlang volhouden en dan vaak nog niets bereiken: het vele werk; het vaak Ge mangeld worden tussen belan gengroepen en instanties; het geestelijk en lijfelijk risico, d) Ook de buurtvereniging heeft de Stichting Welzijn ge steund, toen die gevaar liep, door bezuinigingen gekort wiekt te worden! e) Zowel de betrokken buurt opbouwwerker als verschillen de consulenten van de Stich ting Welzijn hebben wel Door dit sensatieartikel wordt het ware probleem verdoezeld: de bezuinigingen van bovenaf en het schreeuwende gebrek aan mensen, of het nu be roepskrachten zijn of vrijwilli gers. Ikzelf ben al 13 jaar vrij williger en woon ook al 13 jaar in Maredorp. Als er geen buurtopbouwwerkers of con sulenten geweest waren, was Maredorp een verloederde wijk geweest met grote kale stukken. Daarom begrijp ik dit uiterst ongenuanceerde artikel niet. Ik ben abonnee geworden van de Leidse Courant, des tijds, omdat ik de artikels vaak goed vond. Dit artikel vind ik ronduit slecht. Tenslotte wil ik nog stellen, dat ik van de buurtvereniging Maredorp ben, maar in de Stichting Wel zijn zeer veel positieve dingen zie. Ook, dat de bewoners niet „gemobiliseerd" zijn, door wie ook. Hockey Pakistan is in ropa gearriveerd voor een g te oefentrip. Het hockeyteam Handboogschieten Jacque line van Gerven uit Rosmalen heeft tijdens een internatio naal toernooi in Antibes vol daan aan de limiet van NOC. Om uitgezonden te w den naar de Spelen moet zij tweemaal voldoen aan Olympische eis. Schaken Na de achtste ron de in de strijd om het Neder lands schaakkampioenschap voor junioren gaat Jeroen Pi ket met 6,5 punt aan de lei- DEVENTER Het uitgevers concern Kluwer verwacht in 1984 meer inkomsten uit ad vertenties en drukwerk. Maar verder zal de economische op leving in West-Europa en de Verenigde Staten slechts be perkt doorwerken in de resul taten van het bedrijf, omdat de koopkracht van de particuliere consument in Nederland voor lopig niet zal verbeteren, zo staat te lezen in het jaarver slag. Kluwer heeft wel goede verwachtingen van haar we tenschappelijke, educatieve en professionele uitgeverijen. De scherpe concurrentie in de diepdruksector zal, gezien de binnenlandse overcapaciteit, moeten worden opgelost, het liefst in branche-verband, al dus het jaarverslag. Evenals vele uitgevers blijft ook Kluwer zoeken naar inte ressante overnemingen in het buitenland die de internatio nale positie van het concern kunnen versterken. Ten aan- media stelt het bedrijf zich terughoudend op. „Er zal nog heel wat moe ten worden geëxperimenteerd om met interessante aanbie dingen voor potentiële consu menten te komen. Er zullen grote investeringen moeten worden gedaan en het zal nog lange tijd duren voordat van rendabele nieuwe produktvor- men kan worden gesproken aldus Kluwer. Zoals eerder is bekendgemaakt steeg de winst over 1983 met 35 procent tot 33 miljoen. VOORSTEL AANTAL CONTRACTSPELERS TE VERMINDEREN TOT ELF DEN HAAG Het van SVV om volgend voetbalseizoen in te gaan met slechts elf contractspelers maakt geen schijn van kans. Voorzitter Cor de Vries van de armlastige Schiedamse eerste- divisieclub heeft een begroting ingediend met een totale loon- drag kan houden door het aan tal contractspelers met vier (tot elf) te verminderen. is overigens in strijd met de reglementen betaald voet bal van de KNVB en met de bepalingen in de CAO, volgens welke een betaald voetbal or ganisatie minstens vijftien contractspelers moet hebben. Volgens voorzitter Karei Jan sen van de VVCS, de spelers vakbond, kan SVV wel dis pensatie vragen voor een aan tal andere zaken zoals bijvoor beeld het uitkeren van een be paald percentage van het mi nimumloon. Een dergelijke aanvraag moet worden inge diend bij de FBO (werkgevers organisatie) en de VVCS. Over de handeling van de voorzitter van SVV zei Jansen desgevraagd: Ach, eigenijk is er niets nieuws onder de zon. Tegen de tijd, dat er moet wor den gepraat over de CAO doen zich die verschijnselen bij clubs in nood voor. Vorig jaar bond Eindhoven de kat de bel aan. Later echter, heb ik er niets meer van niets meer van gehoord. Neem nu Telstar. Die club heeft ook op de rand van een absoluut bestaansmini mum geleefd. Nu het met deze club van beter gaat, worden de problemen van zelf opgelost. Toch moet ik zeggen, dat SVV een bijzonder geval is. Deze club heeft de laatste jaren ge woon de pech, dat het steeds onderaan staat met de gevol gen van dien". FC Den Haag FC Den Haag, ook een club in financiële problemen, ziet niets in een voorstel zoals door SVV min of meer is gelan ceerd. Coördinator Eddie Hartmann wijst op de regle menten van de KNVB en de CAO. Waarnemend voorzitter Fred van Hal verklaarde des gevraagd: „De handelwijze, die SVV voorstaat, zou voor FC Den Haag zeker een soort ein de betekenen. Het is gewoo niet haalbaar, omdat minde dan vijftien spelers niet i gestaan". Voorzitter Cor de Vries va SVV ziet geen enkel heil teru te gaan naar 35 procent het minimumloon. Hij vr dan helemaal de slag met amateurclubs te verliezen. M< zo'n voorstel (afkomstig val de FBO) voorziet De Vries dal ook,dat de spelersvakbonl VVCS absoluut tegen zal zijn LEIDERDORP De toch niet bolwerken tegen klok had gisteravond nog een superieur spelend Lei- maar enkele seconden af- derdorp; 91-75. Daan van wijl Piket (afstandsknallers) en Zwikker (fraaie assists) het verschil verder hielpen uit bouwen: 59-47, 74-61 en uitein- wedstrijden. Vanavond om zes uur speelt het eerste team van Leiderdorp tegen de toernooi All Stars (aanvang 18.00 uur). j j uuuwcii. ja-li, it-ui en unein- «n oiars taanvang iö.uu uur» getikt in de openingswed- Egrnond zorgde met twee delijk 91-75. Een verdiende Morgen beginnen de kruisfi strijd van het internatio- spetters dat de stand ook overwinning voor de ploeg die nales om 9.00 uur en de finale- nale McDonalds jeugdbas- wat betreft de dunks in i entou ketbaltoernooi op het mo- het voordeel van Leider- ment dat de prijs voor de dorp werd beslist, eerste dunk al vergeven bleek. De Engelsman Menig eredivisieteam Mike Landell ontfutselde l°ers ziJn °P de sfeer e de bal aan Leiderdorp en r.a?e. biJ bet be8in joeg het leer keihard door de basket. De sterke start ten spijt, konden de Rain bows uit Birmingham het LEIDEN De jeugd van de Indoor Hardrij Club Leiden deed afgelopen paasweekeinde ook in het Belgische Brugge tijdens de traditionele short track wedstrijden weer van zich spreken. Niet alleen werd vier verschillende klassen lag gelegd op de eerste plaats in het individuele klas sement, ook werd de eerste prijs in het ploegenklassement veroverd. Uitslagen: Jongens junioren C: 1. Richard Suyten (Stomp- wijk), 3. Gert Hoogeveen (Woubrugge). Jongens junio ren D: 1. Jan Hoogeveen (Woubrugge). Jongens pupil len: 1. Marcel Bliek (Sassen- heim), 3. Frits Hoogeveen (Woubrugge), 5. Francesco Cortis (Warmond). Meisjes ju nioren D: 1. Monique Velze- boer (Oud Ade). PLoegenklas- sement: 1. IHCL, 2. Brugge, 3. Reims, 4. Amsterdam. driedaagse toptoernooi in de bomvolle (400 toeschouwers) en veel te kleine sportzaal „Op Dreef", 's Ochtends vroeg wa ren de tribunes al goed bezet toen de vijf gastploegen één voor één bezit van het speel veld namen voor een korte training. Indrukwekkend was het optreden van Beltistos en Opel Merksem, twee ploegen die elkaar vandaag in de pou lewedstrijd hebben getroffen. Leiderdorp bereidde zich on dertussen in alle rust voor op de ontmoeting met de Engelse atleten. Zes jaar noeste arbeid van de vertrekkende coach Cees fden Hollander, met als hoogtepunten een bronzen bekertitels culmineren in dit toernooi. Birmingham vond dan ook een zeer geconcen treerd en gemotiveerd Leider dorp tegenover zich. De En gelsen legden een ijzersterke verdediging op de mat waarte gen Leiderdorp aanvankelijk alleen van afstand (Piket, Rijs- bergen) iets kon uitricjiten. Het uitgebalanceerde spel van de thuisploeg, gekoppeld aan een gedurfde press bij het in gaan van de slotminuten van de eerste helft zorgde echter voor een doorbraak: van 26-29 naar 40-35 bij rust. Birming ham gaf niet op, maar Leider dorp had inmiddels vleugels gekregen. Daan van Egrnond kwam eindelijk goed uit de voeten onder de baskets, ter- bevrijd van competitie- kerzorgen basketbal klasse liet zien. Het toernooi gaat vandaag verder met de overige poule- Het zaalvoetbalteam Ju/De Singel werd kampioen van de hoofdklasl se Leiden. Om dit te viereij' hield de vereniging gister avond in het clubhuis van Unitas Leiden een roOQr«tiJ Op bovenstaande foto Iers en bestuur van de kamj pioensploeg, die de komendé weken met de titelhouder} van Rotterdam, Den Haag en Gouda strijden om promotie naar interregionale competitie, kampioen van Dordrecht vanavond de eerste stander. Henk Jan Piket passeert Mike Landell op weg naar een score in de van het Leiderdorp toernooi. gastheer na de rust echter goed. Voorschoten kon een licht overwicht opbouwen en trok met drie treffers alsnog de winst naar zich toe: Harm Holt nam de gelikmaker voor zijn rekening, terwijl een voorzet van Marcel Rosier door één der Katwijkers in het eigen doel werd gewerkt. Huib Klatt bepaalde de eindstand in de slotminuut op 3-1. LFC moest tot na de rust wachten voordat het kon over tuigen bij VNL, dat de eerste rondgang "slechts" één doel punt had moeten incasseren Daarna zag het publiek eet eenzijdige strijd, waarin de Kanaries nog viermaal raai schoten. Peter Verboom et Ron Brakshoven scoorde*! tweemaal, Ton Abspoel één maal. Het tegendoelpuni kwam van Hans van Dorp. In de derde klasse zondaf wonnen de dames van SJZ 3 de inhaalwedstrijd tegen UVS met 3-0. Corien Krogt maakte twee doelpunten, Carola Vink maakte het drietal vol. i Voorzitter Cor de Vries van SVV ziet geen andere mo gelijkheid dan met elf contractspelers te beginnen. LEIDEN SV Voorschoten en het zaterdagteam van LFC hebben zich gisteravond als laatste twee ploegen in de kwartfinales van het Leidse (afdelings)bekertoernooi ge speeld. Voorschoten won met 3-1 van KRV, LFC boekte een 1-5 zege bij VNL. KRV speelde een goede eerste helft bij Voorschoten en kwam op voorsprong toen spits Ge rard van Beelen een foute te rugspeelbal onderschepte en de bal vervolgens het doel in joeg. Twee wissels deden de

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14