Maffia-prinses klapt uit de school n 5? Veel doden bij voedselrellen in Dominicaanse republiek Rudolf Hess „viert" 90e verjaardag in eenzaamheid van Spandau-gevangenis Reagan wil samenwerking met China tegen Sovjet-expansionisme ranse erpleeg- jundigen aken gen litspraak i echter Libiërs in Londen voor ontruiming ambassade Hevige aardschok in N oord- Calif ornië üm JITENLAND EcidócSowicmt WOENSDAG 25 APRIL 1984 PAGINA 13 ederland neigt naar en tegen kernwapens' SHINGTON De Nederlandse ering neigt naar een „neen" te- i; de plaatsing van nieuwe Ameri- nse kernwapens, behalve in tij van internationale crisis. De ■4 erikaanse regering vreest dat dit ipromis de overeenstemming bin- de NAVO over de stationering nieuwe kernwapens voor de Updellange afstand in gevaar kan igen. Dit meldt vandaag het dag- de Washington Post. Volgens de hebben de Nederlandse minis- duidelijk gemaakt alleen voor isis-plaatsing" te zijn, waarmee de nraketten uit Nederland kunnen den geweerd en toch aan de NA- •verplichting wordt voldaan. nachi"' sbrui! vei vartg; n laimaj ihitol eei ilome de eerste n drie i. Z( I. hui stukje cindei goede /lucht n hel nam J lat de neisjt •htge- t nog dorj^ rtroui zei MILIEUMINISTERS BESPREKEN BESCHERMING KUSTGEBIEDEN ATHENE De ministers van milieu van de 21 lidstaten van de Raad van Europa, waaron der Nederland, zijn vanoch tend in Athene bijeengekomen om maatregelen te nemen voor een betere bescherming van kustgebieden en de oevers van rivieren en meren. On danks inspanningen van de Europese landen gedurende de afgelopen 14 jaar, dreigen deze gebieden steeds verder aange tast te worden door de ontwik keling van het toerisme, in dustrie en mijnbouw. Veroordeeld na verzoek om emigratie uit DDR OOST-BERLIJN Verscheidene Oostduitsers zijn gearresteerd en ver oordeeld nadat zij toestemming had den gevraag het land te mogen verla ten. De arrestaties worden gezien als onderdeel van een campagne om de vloed van verzoeken om emigratie in te dammen. Begin dit jaar hebben de Oostduitse autoriteiten meer mensen het land laten verlaten dan ooit na de bouw van de Berlijnse muur in 1961, maar daaraan zou nu een eind zijn ge komen. De arrestanten worden be schuldigd van „naar verraad zwemen de ontrouw" of het hebben van illega le contacten. Esquivel mag Polen niet in PARIJS De Argentijnse mensen rechtenactivist en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede Adolfo Perez Esquivel heeft zijn reis naar Polen moeten afzeggen. Hij heeft van de Poolse regering geen visum gekregen. Perez Esquivel bevindt zich momen teel in Parijs waar hij alsnog tracht een visum te krijgen. In de bekend making van de Argentijnse mensen rechtenorganisatie staat: „Wij conclu deren uit de moeilijkheden die rond het bezoek van Perez Esquivel zijn gemaakt, dat de Poolse regering zijn bezoek wil verhinderen. Polen voegt zich daarmee in de rij van dictaturen als Paraguay, Uruguay en Chili, die Perez ook weigerden toe te laten". Werknemers van bedrijven rondom de nog steeds belegerde Libische ambassade in Londen mochten gisteren weer aan het werk. Sommigen konden hun kantoor alleen via de daken bereiken. ONDEN Als kind eeft Antoinette Gianca- a zich menig keer afge- raagd wat haar vaders ennissen toch bedoelden ls ze het hadden over betonschoenen". Het eeft jaren geduurd voor- l at ze begreep dat de koeten van haar vaders xjlachtoffers in beton wer- :n gegoten om te voor- •men dat de in het wa- :r gedumpte lijken bo en kwamen drijven. Antoinette Giancana is de dochter van wijlen Sam Gian cana, een man die door de po litie van Chicago is omschre ven als de machtigste gang ster sinds Al Capone. In een met behulp van de Washing ton Post geschreven boek boek, dat onlangs is gepubli ceerd onder de titel „Mafia Princess, Growing Up in Sam Giancana's Family", schrijft Antoinette dat de broodwin ning van haar vader pas op de middelbare school tot haar door begon te dringen. hoorde ik iemand zeggen: Dat is de dochter van Sam Gian cana; hij is een moordenaar. Dat was een grote slag voor me". In de jaren veertig strekte de invloed van Giancana zich uit van Las Vegas en Hollywood tot de Domicaanse Republiek. In 1975, een week voordat hij moest getuigen voor een se naatscommissie in verband met een vermeend contract met de CIA om Fidel Castro te vermoorden, werd hij thuis dood aangetroffen met zes ko gels in zijn borst. Zijn dochter had hij toen in middels onterfd omdat zij te gen zijn zin een scheiding had aangevraagd. Toen ze zei dat ze er wel voor voelde haar memoires te schrijven, zou hij hebben gezegd: „Als je dat doet, vermoord ik je". Zes jaar geleden Antoinette financieel zo diep gezonken dat de stad Illinois, waar ze toen woonde, haar 40 dollar moest geven om boodschap pen te doen. Ten einde raad belde ze de Washington Post: „Ik ben de dochter van Sam Giancana en ik verdien be ter" zei ze. In navolging van haar vader heeft ze twee keer een zenu winstorting gehad, is ze een poosje alcoholiste geweest en heeft ze op het punt gestaan zelfmoord te plegen. Haar kinderen zijn haar afgeno men. „Terugziend kan ik me voorstellen hoe mijn vader met zijn temperament zo boos op mensen kon zijn dat hij op dracht gaf hen te executeren", zegt ze. Ze beschrijft hem als. gedisciplineerd, zuinig en ta melijk teder. Hij negeerde haar, kritiseerde haar en sloeg haar een keer met een riem toen ze als kind de deur open deed voor een vreemde. Vra gen van haar kant werden al tijd beantwoord met „dat gaat je niets aan". Dat betekent dat haar boek niet veel inzicht biedt in de maffia. De film The Godfa ther geeft de leefsituatie vol gens Antoinette echter niet goed weer. „Vrouwen werden niet vermoord; ze werden op handen gedragen". Antoinette Giancana woont nu in Chicago. Ze is getrouwd met een advocaat die ze jaren geleden voor het eerst ont moette toen hij haar een drankje aanbood. „Dat is de dochter van Sam", zei de bar keeper, waarop hij de benen nam. Toen ze elkaar vorig jaar opnieuw ontmoetten, wa ren ze binnen een week ge trouwd. Sinds haar huwelijk gebruikt ze de naam van haar man, maar niet uit angst voor wraakacties naar aanleiding van het boek. Oude collega's van mijn vader zijn vaak schatjes, zegt ze. „Een maand geleden heb ik Fat Tuna nog gezien in een kruidenierswinkel. Hij zei me vriendelijk gedag. Hij is al een tijdje ziek. Hij is nog maar een schim van de man die hij is geweest". STUART WAVELL Copyright The Guardiar RIJS Onder het ver- ïgend personeel in £3 JJ; ankrijk zijn gisteren p j^kingen uitgebroken, t hurakbondskringen schat- orenin het aantal staaksters stakers op ongeveer ).000. In Parijs, Lyon en irseille werden demon- nsen aties gehouden, ijgen, et van het conflict is de uit- pro. aak van een hof van beroep n Parijs, waarin een bepaling ir de wettelijke bevoegdhe- van het verplegend perso- eenfl ongedaan werd gemaakt, ■k. 1981 werd in een wettelijke de ding een nauwkeurige om- i ge.Jrijving gegeven van de sta- ,p de i van het verplegend perso- laslo-^ inclusief de bijbehorende inidische bescherming. ;n les organisatie van artsen, It errkzaam in laboratoria, ging en die bepaling in beroep werd onlangs door het hof kamJ» beroep in het gelijk ge- (omt'd. De artsen betwisten het r hel plegend personeel het recht deze een aantal laboratorium- door rrichtingen, zoals het on- ed te:z°eken van bloedmonsters. I verplegend personeel, het grootste deel vrou- [was.n, besloot in reactie daarop hool-teren het werk neer te leg- ian 1. De volgende dagen zullen el gzaam aan-acties worden oerd. bordl e, de een teriii idere idere Hel rtrek p de kten zich eden GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA -„v Grote ravage in de straten van Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek, waar voedselrellen zijn uitgebroken nadat de prijzen van levensmiddelen drastisch waren verhoogd. SANTO DOMINGO De voedselrellen die begin deze week in de Dominicaanse Republiek uitbraken, heb ben zich gisteren over het gehele land uitgebreid. Tij dens botsingen tussen betogers en ordetroepen zijn de afgelopen twee dagen ten minste 40 doden gevallen. Gisteren kwam het vooral in de hoofdstad Santo Domingo tot ernstige botsingen tussen betogers en oproerpolitie. Hierbij kwa men 19 personen om het leven. Betogers plunderden levensmid delenwinkels en staken gebouwen in brand en richtten wegver sperringen op. Ook uit de provinciesteden Santiago, San Fran cisco de Macoris, La Vega en Bani komen berichten over onge regeldheden. De ongeregeldheden braken uit nadat de regering vorige week de prijzen van de belangrijkste levensmiddelen sterk verhoogde; een van de voorwaarden waaronder het IMF het land een lening wilde verstrekken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Drie Libi sche ambtenaren, onder wie een kolonel, zijn gis teravond in Londen aan gekomen om toezicht te houden op de aangekon digde ontruiming van de ambassade van hun land. De drie zijn op verzoek van Groot-Brittannië overgekomen. Gehoopt wordt dat zij voldoende gezag hebben om de twin tig tot dertig diplomaten, employé's en „studenten" in de ambassade te vertel len wat ze moeten doen. De drie arriveerden met een vlucht vanuit Tripoli op het vliegveld Gattwick. Politiewa gens omsingelden het toestel onmiddellijk na aankomst. De Libiërs werden in een konvooi van politie-auto's naar de am bassade gebracht Sinds het doodschieten van agente Yvonne Fletcher wordt het zogeheten Volksbureau nu al ruim acht dagen belegerd door zwaar gewapende scherp schutters. Maar de Britse poli tie ontkende gisteren, dat zij van plan is geweld te gebrui ken. Ook werd tegengespro ken, dat de Libiërs bij het ver laten van hun ambassade ge fouilleerd zouden worden. De Britse autoriteiten verlangen niets anders meer dan een snel en vreedzaam einde van hun gevaarlijke confrontatie met de Libiërs. Groot-Brittannië wil verder tonen dat in Lon den geen enkel aspect van de diplomatieke conventie met voeten getreden wordt. Als de Libiërs dit feit accepteren, zul len zij ook de Britten die zich nog in Tripoli bevinden niets in de weg kunnen leggen. Gisteren wees de Britse politie wel Khadaffy's „persoonlijke vertegenwoordiger" in Groot- -Brittannië, Abdul Ghadir Baghdadi, het land uit. De 34-jarige Baghdadi is secretaris van het uit vier man bestaan de „revolutionaire comité", dat in februari van dit jaar het „Volksbureau" in Londen overnam. Hij was niet in de ambassade toen zich de schiet partij voordeed. In Libische kring werd vernomen dat Baghdadi, die als student naar Engeland kwam. in werkelijk heid tot taak had tegenstan ders van Khadaffy in de gaten te houden. WEST BERLIJN Ru- dolf Hess, de voormalige plaatsvervanger van Adolf Hitler en waar schijnlijk 's werelds oud ste en eenzaamste gevan gene, wordt morgen 90 jaar in de gevangenis van West-Berlijn-Spandau, die sinds 37 jaar zijn wo ning is. Hess mag uitzien naar een taart van zijn bewakers en een bezoek van zijn zoon Wolf-Rüdi- ger, maar naar weinig méér. Rudolf Hess werd op het pro ces in Neurenberg tot levens lang veroordeeld. Sindsdien verblijft hij in de 600 cellen tellende gevangenis. De laat ste achttien jaar woont hij daar moederziel alleen. Hess werd in 1941 gevangengeno men, nadat hij aan een para chute bungelend in Schotland was neergekomen, op een bi zarre vredeszending die nooit helemaal uit de doeken is ge daan. De gezondheid van Hess is zwak, maar geestelijk is hij volgens zijn zoon ongebroken. Hij mag één bezoek per maand van één uur hebben waarbij bewakers aanwezig zijn, en twee bezoeken in de cember. Hij heeft ook televi sie en de beschikking over vier kranten per dag. Maar gesprekken, programma's of artikelen over de periode van het Derde Rijk zijn verboden. Dat Hess nog steeds gevangen zit, komt omdat de Sovjet- Unie bij herhaling verzoeken van de drie andere geallieer den afwijst om hem vrij te la- Bewaking De bewaking en verzorging van Hess die de belasting plichtigen in West-Duitsland en West-Berlijn al meer dan 20 miljoen mark heeft ge kost is een zaak van de vroegere geallieerden: de VS, Sovjet-Unie, Frankrijk en Groot-Brittannië. Om de maand levert een van de vier mogendheden een nieuwe ploeg bewakers. Daarenboven zijn er 24 cipiers (zes per mo gendheid) die Hess bewaken en 24 leden van de huishou ding, onder wie een kok, schoonmakers, onderhouds monteurs en kantoorbedien den. Hun nationaliteit doet niet terzake, als ze maar niet Duits is. De gevangenis heeft vier di recteuren, die één keer per week binnen de gevangenis muren vergaderen over het wel en wee van hun gevange ne en de omstandigheden van zijn detentie. Elke verande ring in het regime of de ge vangenis moet eenstemmig worden goedgekeurd. Dit jaar stemde men in met de bouw van een lift van 130.000 mark, omdat Hess de oude wentel trap tussen zijn cel op de eer ste verdieping en de tuin niet meer kon lopen. Commissie van artsen In het Britse militaire hospi taal in West-Berlijn is een speciale vleugel, die beschik baar wordt gehouden voor de behandeling van Hess. Een commissie van vier artsen zal dan eensgezind moeten vast stellen welke behandeling no dig is. Dat gebeurde voor het laatst in 1982. De grote vraag, maar waaro ver helemaal niet gesproken mag worden, is wat er met Hess moet gebeuren wanneer hij dood is. De speculatie is dat Moskou erop zal staan dat zijn as wordt bijgezet op het gevangeniskerkhofje uit vrees dat een openbare begraaf plaats neo-nazi's zal aantrek ken. De gevangenis zou op die manier altijd bewaking nodig blijven hebben. De kwestie ligt zo gevoelig dat er maar twee plaatsen in West-Berlijn zijn die niet van uit de lucht gefotografeerd mogen worden: een zeer ge heime radarinstallatie en de gevangenis van Spandau. JSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL HONOLULU President Reagan meent dat de Ver enigde Staten, China en de Amerikaanse bondge noten in het gebied van de Stille Oceaan zich ge zamenlijk moeten verzet ten tegen de „expansionis tische agressie" van de Sovjet-Unie. Reagan zei dit gisteren voor zijn ver trek uit Hawaï. Hij is op weg naar China, waar hij morgen zal aankomen voor een staatsbezoek van zes dagen. De president ziet in het gebied van de Stille Oceaan een van de snelst groeiende markten. „Amerika en zijn buren aan de Stille Oceaan zijn landen met toekomst. We moeten samen werken met onze vrienden om het Pacifische gebied werke lijk vreedzaam te houden. Het is een gebied voor handel en niet voor conflict". Medewerkers van Reagan be nadrukten dat uit de woorden van de president niet mag worden afgeleid, dat de V5 een militair bondgenootschap met China willen sluiten. De Chinezen, die een onafhanke lijke buitenlandse politiek voe ren, „zouden de eersten zijn om te zeggen dat dit verkeerd zou zijn". Niettemin „hebben we op sommige gebieden de zelfde belangen", aldus een Amerikaanse functionaris. Hij wees in dit verband op de toe nemende economische banden, het verzet tegen de Sovjet-in val in Afghanistan en de aan wezigheid van Vietnamese troepen in Cambodja. Personeelsleden van een supermarkt in San José moesten giste ren aan het opruimen, nadat een hevige aardbeving een deel van de koopwaar uit de rekken had geslagen. SAN FRANCISCO Een groot deel van Noord-Californië is gisteren opgeschrikt door een hevige aardbeving. De materiële schade is aanziuenlijk, maar er zijn geen dodelijke slachtoffers. Voor zover bekend hebben twaalf mensen verwoningen opgelo pen. Het epicentrum van de beving lag in een gebied, zo'n 80 kilom- neter ten zuiden van San Francisco. Volgens seismologische in stituten had de bneving, die ook in de aangrezende staat nevada werd gevoeld, een kracht van 6,3 op de schaal van Richter. In het centrum van San Fransisco schudden de gebouwen op hun grondvesten. Elders stortten gebouwen in en brak brand

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13