- -jx IN EN OM DE KAS Ri jnsburgse zomerbloemen: ongelooflijke schakering in soorten, geuren en kleuren Macht multinationals meestal overschat Concurrentie op paprika-markt stijgt conomie binnenland „Kosten bestrijding zure regen in geen verhouding tot effect" NA jand en tuinbouw DINSDAG 24 APRIL 1984 PAGINA 9 'a J Onderzoek naar verkoop en gebruik alternatieve groenten in Wageningen r?n De Landbouwhogeschool in Wageningen begint binnen- een onderzoek naar het gedrag van de consumenten reen] van alternatief geproduceerde voedingsmiddelen. Waar- ietiió-Sehijnlijk wordt eerst gekeken naar verkoop en gebruik t /jj van verse groenten. Het onderzoek wordt uitgevoerd door tol al een werkgroep consumentengedrag waarin de vakgroepen n elk,Voeding, Huishoudkunde en Marktkunde samenwerken, .ptflflet project zal ongeveer vier jaar duren. Met dit onder- vari ^oek wordt een poging gedaan inzicht te krijgen in de om- e onj vang van het gebruik van alternatieve groenten en in de vajfactoren die het verschijnsel beïnvloeden. aL ujhJEr zijn al eerder enquêtes over het gebruik van alternatie- ederlve voedingsmiddelen gehouden. Die hadden grotendeels g ge\ een beschrijvend karakter. Het onderzoek dat nu van start jroel gaat richt zich vooral op de motieven voor het gebruik wor\ van deze produkten. Ook zal een poging worden gedaan Mom het begrip „alternatieve produkten" nader af te bake- t dfnen. Want hoewel bepaalde voedingsmiddelen zonder ?roei meer als „alternatief geproduceerd" kunnen worden aan- rmejj gemerkt, bestaan daarnaast allerlei vormen en intensitei- ten van alternatief produceren. SrGepoogd wordt een classificatieschema voor de mate van „alternatief geproduceerd" te ontwikkelen. Ook moet de markt voor alternatief geproduceerde voedingsmiddelen worden beschreven, zoals grootte, groei, soort produkten, aar afzetkanalen. moé^n eerste instantie kozen de onderzoekers voor twee pro- ,_on;duktgroepen, namelijk verse groenten en vlees, inclusief ^.vleeswaren. Maar uit contacten met de praktijk bleek dat Jjefej onderzoek naar groenten meer kans op succes zou bieden iebu dan naar vlees. De motieven voor de aankoop van alterna te tief geproduceerde groenten kunnen zeer uiteenlopend zijn: aversie tegen moderne massaproduktie en -distribu ter tie, streven naar gezond eten, hang naar het natuurlijke, stel of ideologische overwegingen. Onderzocht wordt welke werkelijk een rol spelen. onderzoekers proberen te achterhalen of de consumen- ï£ü-ten in duidelijke groepen met een bepaalde voorkeur te ifter, verdelen zijn, dus consumenten die louter alternatieve ms-produkten kopen, consumenten die slechts voor een deel fij£van kun voedingspakket die produkten kopen en consu- "e^menten die geen alternatieve produkten consumeren. Ver- zal bekeken worden hoe de consument aankijkt tegen begrippen als voedingswaarde, gezondheid, natuur, duur sp( of goedkoop als het om alternatieve produkten gaat. zu Vaak wordt van alternatieve produkten gezegd dat die be- ter smaken. Ook dat aspect wordt in het onderzoek be- trokken via smaak- en reuktesten. Het uiterlijk van de produkten zal daarbij vergeleken worden met produkten 0f uit het gangbare levensmiddelenpakket. Dan wil men nog ndei na8aan 'n welke mate bepaalde groeperingen het verbruik lelii. van alternatief geteelde produkten stimuleren. Ten slotte geeu zal 6eP006d worden conclusies te trekken over het toe- p dfkomstig gebruik van alternatief geproduceerde groenten. Het bolbloemenseizoen is nog niet geheel achter de rug en naar het zich laat aanzien wordt het voor de tulpenkwekers een goed beloond slot. Het voorjaar maakt de vraag naar tulpen en narcissen groter. De kwekers in Rijnsburg hebben nu alweer volop zomerbloemen gezaaid. „De zaadboer is bijna uit verkocht", hoorden wij kwekers zeggen. Zomer bloemen zijn nog steeds „groeiers" in de interna tionale bloemenmarkt. Vanaf 1978 ging de vei- lingomzet van zomer bloemen omhoog van 33 miljoen guldens naar 88 miljoen in. 1983. Dat was in de afgelopen zes jaar een gemiddelde omzestij- ging van 22 procent per jaar. Daarbij moet nog ongeveer 30 miljoen gulden worden opgeteld, van bloemen die di rect aan droogbloemenbedrij- ven werden geleverd. Daar mee komt de totale produktie van Nederlandse zomerbloe men (inclusief Gysophila en statice) op ongeveer 118 mil joen gulden. Maar u heeft ge lijk... bloemen laten zich moeilijk in geld uitdrukken. Maar kwekers willen ook een boterham verdienen. De grote belangstelling van de klanten voor deze bloe- Het bolbloemenseizoen is nog niet helemaal voorbij. De vraag naar tulpen is groot, dus gaat het de kwekers voor de wind. men houdt niet alleen ver band met de veelgenoemde opleving van nostalgie. Dat naar kamferballen smakende woord zal zeker een klein deel van hde publieke gevoe lens dekken, maar er zijn an dere belangrijke factoren. Dat zijn de ongelooflijk grote schakering en afwisseling van soorten, geuren en kleu ren. Ongeveer 125 soorten zomerbloemen komen in een snel tempo in de winkels. Het kwekersgebied Rijnsburg is al eeuwen lang het Mekka van zomerbloemen. Langs het Haagse Voorhout, de Prinsegracht en de Scheve- ningse Bosjes liepen al Rijns- burgers met mandjes zomer bloemen in de tijd van Cou perus en Jozef Israels. Op de Rijnsburgse veiling Flora wordt straks een enor me sortering aangevoerd waaronder zeer uitzonderlij ke soorten. Van vader op zoon hebben kwekers de teeltkennis overgedragen. Sommige bloemen als Statice, Gypsophila, Violieren en Duizendschoon zijn eigenlijk niet meer aan het zomersei zoen gebonden. Ze worden steeds vroeger of ook wel la ter geteeld. De sprankelende Nederlandse Gypsophila is met een veilingaanvoer van 23 miljoen gulden per jaar een toer in de zomerhitpara de. Deze uitbundige witte bloeier heeft het ouderwetse Aspara gus groen dat vroeger veel werd gebruikt, geheel ver drongen. Nu wordt negentig procent van de Gyps voor het opvrolijken van boeket ten en bloemstukken ge bruikt. Aan de meeste andere bloemen geeft een tak van die witte waas iets levendigs. Naar het zich laat aanzien zal ook in 1984 de zomerbloeme- naanvoer weer toenemen. Veel soorten worden buiten in de openlucht geteeld. Maar het weer speelt een grote rol. De teelt is van goed weer af hankelijk, maar vraagt bijna geen energiegebruik. Dat is mooi meegenomen, maar wel vragen deze bloemen veel ar beid. Toch gaan de kwekers het weer proberen. Ze hopen op redelijk zomerweer en daarmee bedoelen ze niet te veel regen, maar ook niet te warm. Voor deze ouderwetse bloe men, gekweekt, met oude de gelijke vakkennis hebben de klanten wel wat over. En sinds enkele jaren is er een nieuwe klant op de markt. Dat is New York New York en omstreken. Een creatieve stad die voor deze frisse zomerbloemen-water- val uit Holland vorig jaar al door de knieën ging. Op Ma dison Square en Fifth Ave nue... in Detroit en Washing ton zijn in juni al Hollandse zomerboeketten te koop. De wereld leeft nog...! De concurrentie op de papri- kamarkt nam verder toe. Het aanbod van zowel rode als groene paprika's werd groter, maar bleef toch nog steeds kleiner dan vorig seizoen. Een en ander had tot gevolg dat de prijzen voor beide sor teringen dalende waren. Bij de groene sorteringen was het prijsverval het grootst. In de loop van de week dook de prijs met 4,95 per kilo on der die van vorig seizoen. Bij de rode sorteringen bleef de prijs gunstig afsteken bij die van vorig seizoen. Voor een kilo rood werd er gemiddeld f 7,65 betaald. Gezien het grote prijsverschil tussen bij voorbeeld Italiaanse (41% la ger) en Hollandse paprika's, dat er op de groothandels markten in West-Duitsland bestaat, zijn de verwachtin gen voor deze week toch re delijk optimistisch. Het Hol landse aanbod zal verder groeien, de concurrentie wordt naar alle waarschijn lijkheid kleiner. Er wordt daarom op gelijke of hogere prijzen voor groen gerekend en de rode sorteringen blij ven gelijk of dalen licht in prijs. Aan het begin van de week sla zelfs op 64 cent per stuk. In de loop van de week kwam hier geleidelijk veran dering in, er moest toch al gauw een dubbeltje per stuk ingeleverd worden. Gemid deld kwam de prijs in de loop van de week uit op 35 cent per stuk. De buitenlandse concurrentie is op het ogen blik gering en er wordt op een kleiner aanbod van sla gerekend. De aanvoer van ijsbergsla werd groter, maar bleef wel kleiner dan vorig seizoen. Er werd gemiddeld f 1,10 per stuk betaald. De prijs blijft dalen door een groter wordend aanbod. Er zal wel een gunstig prijsver schil blijven bestaan in ver gelijking met vorig seizoen, toen lag de prijs in de laatste week van april op 47 cent per stuk. Aubergines moesten de afgelopen week flink inleve ren, de gemiddelde prijs daal de naar 3,25 per kilo. Dit lijkt op het moment wel een dieptepunt, er wordt daarom op gelijke of iets hogere prij zen gerekend. Het aanbod van koolrabi werd wel groter maar bleef kleiner dan vorig seizoen. Er kwamen uitste kende prijzen tot stand, de gemiddelde prijs bedroeg f 1,09 per stuk (vorig jaar 79 cent). Rettich duikelde een heel stuk in prijs en kwam op 45 cent per stuk terecht. Het aanbod neemt af en de prijs loopt weer op. De be langstelling voor andijvie nam af, er werd 1,77 per kilo betaald. Voor deze week is op een afnemende vraag gerekend waardoor de prijs verder daalt. De aanvoer van Chinese kool nam sterk toe, de prijs halveerde zich en kwam op 75 cent per kilo uit. De aanvoer groeit verder met als gevolg lagere prijzen. Het Superheffing: Landbouwschap teleurgesteld in Braks Het Landbouwschap is te leurgesteld in minister Braks omdat hij geen enkele harde toezegging wil doen over fi nanciële regelingen voor melkveehouders die als ge volg van de superheffing te maken krijgen met „een enorme lastendruk". Het schap heeft dit meegedeeld in reactie op de maatregelen die de bewindsman van Landbouw heeft opgesteld in het kader van de superhef fing die onder meer bepaalt dat de meeste boeren hun melkproduktie in het seizoerr '84-'85 met 8,65 procent moe ten verlagen. De teleurstelling geldt ook de vaste kamercommissie van Landbouw, die vorige week met de minister over de su perheffing heeft gedebat teerd. Het schap vindt dat die Kamerleden zich niet sterk genoeg hebben gemaakt voor aanvullende steunmaatrege len. Een produktievermindering van 7,5 procent had het Landbouwschap minder rauw op de maag gelegen. Het wil dat Braks alsnog een regeling maakt volgens wel ke boeren die hun melkpro duktie willen beëindigen een aanmoedigingspremie krij gen. Hoe groot die premie moet zijn, staat het schap nog niet voor ogen. De Europese Gemeenschap heeft geen bezwaren tegen zo'n regeling, omdat het de totale melkproduktie doet verminderen. De Bondsrepu bliek maakt wel zo'n rege ling. Het Landbouwschap zal er bij de minister op blijven aandringen het Duitse voor beeld te volgen. De Neder landse landbouwtop wil bo vendien een regeling die er- "voor kan zorgen dat het aan tal melkveehouderijen niet al te zeer daalt. Door de super heffing zullen nogal wat boe renbedrijven in grote moei lijkheden kunnen komen w meent het schap. ge^ct, 6C..UUUC1U Fweiu c» cent per bos betaald. De prijs daling lijkt zich deze week door te zetten. Voor een aan tal toch wel speciale groente soorten werden er zeer hoge prijzen betaald. Zo bracht de eerste soort witlof prijzen op van ruim 5 gulden per kilo. per kilo verhandeld. Snijbo nen liepen in prijs op naar f 14,95 per kilo. Sperziebo nen vonden voor niet minder dan 19,80 per kilo een ko per. CeidoeSou/imit eleii Z/<fteineken- v?erdachte óverweegt proces 1 "tegen regering j3mSTERDAM Eeén van de chït ee 'n ParÜs vastzittende ^a. irdachten van de Heinkene- ïtvoering, de 26-jarige Cor j roverweegt te gaan procede- janl n tegen de Nederlandse £r aat. De pogingen die de rege- rZ0Jng heeft gedaan om bij de 3nt anse regering alsnog uitle- :ring van de verdachten te agen, hoewel dit op basis in een uit 1895 daterend ver- jyk( aS n'et kan- zouden name- k "onrechtmatig zijn. De ad- ,rs^>caat van Cor H., mr. Mosz- aa[ iwicz, meent dat dergelijke cftrj irzoeken van de Nederlandse Jecye gering via een kort geding s va innen worden verboden. •hte middels heeft rechercheur- oofdagent B. S. uit Amster- yeni im bekend informatie over Heineken-ontvoeringszaak hebben doorgespeeld naar krat dan 't weekblad Panorama. Hij j ïtkende echter daarvoor geld hebben gekregen. Zaterdag- iddag werd hij op vrije voe rt gesteld, nadat hij tegen- „é'er de rechter-commissaris fruvi n verklaring had afgelegd. /;0/aaruit zouden voldoende nwijzingen voor ambtelijke £oenkoping naar voren zijn ge- nu,men- TOPMAN AKZO: ARNHEM Bij het ontbreken van een werkelijke internatio nale Europese aanpak van de zure regen staan de lasten (bijna f 2 miljard) die met name het bedrijfsleven worden opgelegd als de regering de maatregelen die zij overweegt uitvoert, in geen verhouding tot het effect. Dat zei de voorzitter van de raad van bestuur van Akzo, jhr. mr. A. A. Loudon, vanmorgen in Arnhem tijdens de algemene aan deelhoudersvergadering van het zout-en chemieconcern. Akzo staat achter het streven van de overheid naar oplossingen voor het milieuprobleem, maar tegelijk is duidelijk dat Nederland geen begrensd luchtruim heeft, zo zei Loudon. De kwaliteit van de lucht wordt voor een groot deel bepaald door uit het buiten land afkomstige vervuiling. Driekwart van de stoffen die waar schijnlijk de zure regen veroorzaken is afkomstig van ons om ringende landen, aldus de topman van Akzo. De uitstoot van Nederland zelf is volgens hem betrekkelijk laag omdat het aard gas in het Nederlandse energiepakket een dominerende rol speelt. Alleen een internationale aanpak kan daarom volgens Loudon een oplossing bieden. De maatregelen die de regering nu overweegt om de uitworp van stikstof-en zwaveloxyden in Nederland drastisch te beper ken zullen in de visie van de bestuursvoorzitter van Akzo dan ook wel zeer veel geld kosten maar slechts een gering effect op leveren, dat in geen enkele verhouding staat tot de lastenver zwaring die daarmee voor de industrie gepaard zou gaan. J 5USKE EN WISKE HET DELTA-DUEL Hm. pardonJerom in $elooj)( Ion het loietfm )y Qfi mwiom f (ddt Bofir weerbeu$ iy nmni meh de 04 uonn hei gebiedI m de oobler ME moet onrust in Gorinchemse binnenstad herstellen GORINCHEM De politie van Gorinchem heeft gister avond met assistentie van een peloton ME'ers uit Rotterdam enkele charges in het centrum van Gorinchem moeten uit voeren, nadat het aan het eind van de middag al tot enkele vechtpartijen tussen politiea genten en publiek was geko men. Alle horecagelegenheden in het centrum hebben maan dagavond op last van de bur gemeester hun deuren moeten sluiten. De politie heeft ten minste elf jongeren aangehou den, die verdacht worden van openlijke geweldpleging. De onrust begon volgens de politie toen zich na afloop van de Paasmarkt grote groepen jeugdigen, die zich voorname lijk in café's op de Westwagen straat hadden verzameld, met elkaar slaags raakten. Toen tien politieagenten hiertegen wilden optreden kregen zij de hele menigte tegen zich en moesten ze halsoverkop de be nen nemen. Eén agent raakte in het gewoel gewond, toen hij met een kapot bierglas in zijn arm werd gestoken. De politie waagde daarop met veertien man en een brand weerwagen met waterkanon opnieuw een poging de orde te herstellen. Ze moest echter weer de aftocht blazen toen er met straatstenen werd gegooid. De burgemeester van Gorin chem besloot aan het einde van de middag assistentie van andere politiekorpsen in te roepen. Hij kreeg onder meer hulp van de mobiele eenheid uit Rotterdam, die 's middags bij de eredivisievoetbalwed strijd DS'79-Feyenoord in Dor drecht bezig was geweest. Een legertje van in totaal ze ventig politiemensen begon om zeven uur met het schoon vegen van de binnenstad, waarbij er enkele rake klap pen zijn gevallen. Onder de politie raakte niemand ge wond. Voor zover de politie weet ook onder het publiek niet. VERTREKKENDE UNILEVER-BAAS: ROTTERDAM De macht die aan de multinationale on dernemingen in de wereld wordt toegedicht is veel klei ner dan velen denken. Zij wordt beperkt door de invloed van de nationale regeringen. Het is onmogelijk voor een concern als Unilever deze re geringen in een richting te sturen, die ze niet willen. Dit zegt de scheidende topman van Unilever, de heer H F. van den Hoven in een gesprek met het ANP. „Amerikaanse" carrière Als veertienjarige stapte Frans van den Hoven stapte het hoofdkantoor van Unilever in Rotterdam binnen als jongste bediende. Hij wilde wel voor uit in de wereld, maar door fa milieomstandigheden was er geen kans op studeren. Des tijds was Unilever nog bezig met het verwerken van de ge volgen van de grote fusies, waaruit het was ontstaan (Van den Bergh, Jurgens, de Britse Lever). Het dieptepunt van de grote crisis was voorbij en Unilever-mensen gingen het land door om lezingen te hou den over het concern. Unile ver had als werkgever een goede reputatie, maar er moest hard aangepakt worden. De eerste stap was Londen, de eerste belangrijke stap was het kwartiermaken in Turkije. In 1962 volgde de benoeming tot directievoorzitter van Van den Bergh en Jurgens. In 1970 kwan hij in de raden van be stuur van Unilever, waarna de hoogste sport werd genomen in 1975. De heer Van den Ho ven is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Ho norary Knight Commander of the Order of de British Empi re. Een 46-jarige carrière zoals die van hem, is volgens de heer Van den Hoven nog wel mogelijk, maar de kansen erop acht hij wel kleiner dan vroe ger. Hij zegt niet zozeer aan de top te zijn gekomen door ambitie. „Je moet je werk zo goed mo gelijk doen, liefst nog wat be ter dan mogelijk lijkt. Ver trouwen in jezelf en in je be- H. F. van den Hoven, top man van Unilever, vertrekt binnenkort na een 46-jari- ge carrière bij het con cern. De tijd van Van den Hoven aan de top van Unilever stond sterk in het teken van de ge volgen van de oliecries van 1973 en 1976. Het groeitempo werd minder. „Unilever is er goed doorheen gekomen, en dat geeft voldoening aldus de heer Van den Hoven. Marktaandelen konden wor den behouden of zelfs nog wat vergroot. De basis in Amerika, de thuismarkt van de grote concurrenten en het land van de gote innovaties, werd ver sterkt door bijvoorbeeld de overneming van National Starch. Ook de research werd opgevoerd. „Eigenlijk is Unile ver sterker uit de crisis geko men dan zij erin terecht kwam", zegt de vertrekkende topman tevreden. Er waren ook andere tegensla gen. De Iglo-affaire deed flink wat stof opwaaien. In tegen stelling tot Planta, welk merk in Nederland verdween na de .Jeukaffaire", werd het merk gehandhaafd. „Het sluiten van Iglo zou bij veel concerns lo gisch zijn geweest, maar wij kunnen zulke veranderingen opvangen", aldus Van den Ho ven, die zegt dat de aanpassing van het bedrijf aan de nieuwe omstandigheden de afron dingsfase nadert. Hoewel het in Nederland soms moeilijk werken is, blijft ons land de basis voor het concern. Voor een houdstermaatschap pij van een internationale groep bedrijven is Nederland een goéd land. Er is volgens de heer Van den Hoven sprake van een goed financieel beleid, een sterke munt en dat soort belangrijke dingen meer. Naar het aandeel in de totale omzet (8 procent) zijn alleen Duits land, Engeland en de VS be langrijker voor het concern. Opvolger Maljers neemt in mei het roer over van een geo grafisch sterk gespreid con cern, dat krachtig genoeg is om voorkomende problemen binnenshuis zelf op te lossen. Flink hogere investeringen Unilever ROTTERDAM Het Untie- ver-concern heeft vorig jaar de investeringen flink opge voerd, namelijk met147 mil joen tot 2180 miljoen. Vooral in Europa en de VS namen de investeringen toe. In de VS stegen zij zelfs van f254 mil joen tot 443 miljoen. Hier werd bijvoorbeeld een fabriek voor toiletzeep vervangen en uitgebreid en een proeffabriek voor wasmiddelen verbeterd. Een daling trad op in Latijns- -Amerika en Afrika, zo blijkt uit het jaarverslag. Juist in de VS was bij Unile ver in 1983 sprake van een voortreffelijk jaar. De netto winst steeg met 7 procent van 1579 miljoen tot 1697 mil joen. In totaal verkocht het concern in de wereld vorig jaar voor 6 procent meer aan produkten, waardoor de omzet toenam tot bijna f60 miljard. Voorgesteld wordt het slotdi- vidend te verhogen van 7,60 tot 8,58 per aandeel. y Beurs van Amsterdam 191.50 96,30 94.20 beurs van New York Beth. Steel Boeing Co. Canadian Pacific Chrysler Cons. Edison Du pont Nemours General Electric Gen. Motors Hewlett-Pack. 52 1/8 52 1/4 50 1/2 50 1/2 54 5/8 54 3/4 46 3/8 45 1/4 4 5/8 4 5/8 15 3/8 15 1/8 31 3/8 30 3/4 26 1/4 26 1/8 37 5/8 37 7/8 33 5/8 33 3/4 25 5/8 24 1/2 33 7/8 33 3/4 24 1/2 24 1/2 49 3/8 47 5/8 61 1/2 61 5/8 40 1/4 40 3/4 35 34 5/8 54 1/8 53 3/4 64 5/8 64 1/8 25 1/2 26 34 7/8 34 5/8 431/2 42 3/4 13 1/8 13 1/8 Nabisco Brands RCA Corp. Shell Oil Co. St. Oil Ohio Texaco Inc. Un. Brands United Technolog 110 1/2 109 5/8 7 3/4 7 5/8 37 1/8 35 5/8 58 1/2 50 1/4 50 1/8 96 7/8 95 1/2 31 1/8 31 1/2 41 1/8 40 1/2 32 5/8 32 3/4 23 1/8 22 3/4 57 1/2 57 1/2 49 48 3/4 40 1/8 39 3/4 84 1/2 84 3/8 13 28 1/2 28 1/4 18 1/2 18 1/4 64 5/8 64 7/8 Amro-bank ld. div 84 Boskalis Westm Idem petr pref Heineken Hold. Hoogovens Pakhoed Holding Pakh. Hold, carl Philips 380.00 155,00 70,50 30,50 144,00 143.30 515,00 128,00 119.00 111.50 47.70 174,00 155.10 217.00 119,50 151.00 237,00 29,50 Unilever Ver.Bez.VNU 48.20 47.30 322.50 134.50 315.50 203.20 254.20 151.50 32.40 30,20 143.50 143,00 88.00 54.90 173.50 154.50 217,00 29.50 61.40 61,30 48.00 253.60 152.50 32.80 92.90 MARKTEN KAASMARKT ALKMAAR (20-4) Commissienoteringen in gulden per kg: fabrieksedammer 6.42. middelba re 6,52 en Goudse volvette 6,54. Aan voer 34.000 kg.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9