1 Britten zien vertrek Libiërsals nederlaag s Herlevend sikh-fundamentalisme verscheurt Poenjab China en VS sluiten akkoord over kernenergie Ramp in i kolenmijn Guerrila overvalt krant Paasdemonstraties in West-Duitsland vreedzaam verlopen ^BUITENLAND OeidMOowumt DINSDAG 24 APRIL 1984 PAGINA 7 ^RITSE SOLDATEN N HINDERLAAG iLFAST Een Britse soldaat is giste- n in Londonderry om het leven geko- en toen zijn patrouille door Noordierse (geren en sluipschutters werd aangeval- n. De patrouillewagen van de soldaten jfd eerst met molotov-cocktails be- ppokt. Toen de militairen uitstapten om t vuur te blussen werden zij vanuit een nderlaag beschoten, waarbij de militair B delijk werd getroffen. Vijf anderen lie- p brandwonden en kogelwonden op. et Ierse Republikeinse leger heeft de I rantwoordelijkheid voor de aanslag op- j eist. Zaterdag waren twee Britse militai- n gewond geraakt bij een aanslag, waar- e j de 20-jarige dader, IRA-aanhanger Ri- lard Quigley, zelf om het leven kwam. Een ontploffing in een Joegoslavische mijn bij Resavica, op 120 kilometer ten zuidoosten van Belgrado, heeft zaterdag het leven gekost aan 31 mijnwerkers. Elf anderen raakten gewond. De mijnwerkers raakten na een ontploffing van mijngas bedolven. Op de foto dragen de leden van een reddingsploeg een van de 31 slachtoffers uit de mijn naar buiten toe. Zoeken naar Bulgaar op Mount Everest opgegeven KATMANDOE Reddingsploegen in Nepal heb ben het zoeken naar de Bulgaarse bergbeklimmer Hristo Prodanov opgegeven. Aangenomen wordt dat de Bulgaar, die er juist in was geslaagd alleen en zonder extra zuurstof langs de moeilijke weste lijke helling de top van de Mount Everest (8848 m) te bereiken, tijdens de afdaling is omgekomen. De 41-jarige Prodanov werd vrijdag door de duis ternis vlak onder de top opgehouden, enkele uren nadat hij de hoogste top in de wereld had bedwon gen. Hij moest op ongeveer 8.300 meter hoogte op de riskante westelijke bergrug gaan bivakkeren. „Ik zie niemand om me te redden" zo waren de laatste opgevangen woorden van de ingenieur uit Sofia. Op een hoogte van ruim 8.000 meter is het volgens deskundigen vrijwel onmogelijk langer dan een dag zonder extra zuurstof en slechts met een beperkte uitrusting de koude te trotseren. Cubanen gedood bij aanslag in Angola LUANDA De bomaanslag met een autobom, die vorige week don derdag door de Angolese guerrilla beweging UNITA in Huambo in Angola werd gepleegd, heeft aan zeker 24 personen het leven gekost. Er werden dertig mensen gewond. Dat heeft de officiële Angolese ra dio bekendgemaakt. UNITA meld de eerder dat bij het ontploffen van de autobom zeker 200 slachtoffers zouden zijn gevallen. Onder de do den zijn veertien Cubaanse bur gers, die werkzaam waren in het onderwijs, de gezondheidszorg en de bouw. De overige tien zijn An- golezen. Amerikaanse afgevaardigden tegen mx-raket WASHINGTON Vierenzeventig le den van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden hebben president Reagan laten weten, dat zij zullen proberen de voor de intercontinentale MX-raket be stemde gelden uit de defensiebegroting te schrappen. Volgens de afgevaardig den, voornamelijke democraten, heeft de raket geen strategische waarde. Reagan is plan in het westen van de VS 100 MX-raketten te plaatsen. Na hefti ge debatten is het Amerikaanse Con gres vorig jaar akkoord gegaan met de bouw van 21 MX-raketten. Met de sta tionering moet voor het einde van '86 worden begonnen. I Vieuw - Chinees ^keizerrijk" en val gebracht jONG KONG De Chinese atoriteiten hebben in het zui- fen van China een opstandige toeging onderdrukt die haar igen keizer had, zich noemde keizerrijk Lo-Ping van Chi- p" en die tot een gewapende pstand aanspoorde tegen het laatselijke bestuur, e vier leiders van het „kei- irrijk", die sinds 1980 het bij- ploof van de bevolking van nangjiang in de provincie luangdong hadden aange wakkerd om haar het equiva- ht van 50.000 dollar af te frsen, zijn ter dood veroor- ield en terechtgesteld, e leiders, die tot hun aanhou- jig in januari van dit jaar op rote voet leefden, hadden de leuwsgierigheid van de auto- teiten opgewekt toen ze een hooi hadden opgedragen »or hen een vergaderzaal in richten. Jitgever server vil blad opdoeken 'NDEN De omstreden ritse ondernemer en uitgever an „The Observer", Tiny owland, heeft gedreigd met ;rkoop of sluiting van dit mdagsblad. Aanleiding rormt een artikel dat de lofdredacteur van de Obser- :r, Trelford, heeft geschre- >n en dat Rowland niet be- iIt. Trelford, een erkende 'ika-deskundige, had naar leiding van een reis naar babwe een artikel geschre- [n over gruweldaden en mas- moorden in de provincie atabeleland. Rowland, wiens rmogen voor een belangrijk el steunt op bedrijven in mbabwe, vond dat het arti- •1 zijn zakelijke belangen had schaad en heeft premier ugabe van Zimbabwe zijn irontschuldigingen aangebo- Van Trelford eist Row- id dat hij opnieuw naar mbabwe reist met het doel n eerdere artikel te rectifi- ren. De hoofdredacteur van Observer weigert dat, om- hij voldoende bewijzen te hebben zijn eerdere ar- ;el te kunnen staven. djilas 'M pgepakt en reer •ijgelaten RADO De Joegosla- veiligheidspolitie ft de dissident Milovan las (72) afgelopen zaterdag ijgelaten, nadat hij en 27 leren vrijdagavond waren »akt. Er is geen aan- icht ingediend tegen Dji- De autoriteiten voerden rechtvaardiging voor hun' tie aan, dat in Djilas' huis n bijeenkomst gaande was, - ellende ter voorbereiding „staatsvijandige activi- t". Djilas zei zelf dat de J lat „probeert vrije discus- Jtójjfs onder intellectuelen te fifi rhinderen". De laatste Vtaanden zijn steeds meer Ypcussieclubs ontstaan, aarbij kritische academici, I li identen en kunstenaars in ln privé-woningen van ge- chten wisselden over de r/ nnenlandse situatie. In een ntal interviews met wes- rse media, waaronder deze ant, heeft Djilas onlangs nstige kritiek geleverd op autoriteiten van zijn land. (Van onze correspondent) LONDEN „Zij stierf voor niets". Zo vatte een regeringsgezinde Britse krant gisteren de kritiek samen op het besluit van de regering-Thatcher alle Libiërs in de belegerde ambassade, onder wie de gene die afgelopen dins dag de 25-jarige agente Yvonne Fletcher heeft doodgeschoten, uiterlijk komende zondag het land uit te zetten. Veel Britten hebben het ge voel dat hun land in het con flict met Libië uiteindelijk aan het korste eind trekt. De pu blieke opinie vindt het hoogst onrechtvaardig, dat de Libi sche moordenaar van Yvonne Fletcher naar zijn land kan te rugkeren, zonder dat hem iets in de weg wordt gelegd. Vol gens het Conservatieve Lager huislid Griffiths is het „onge hoord dat een moord onbe recht kan blijven". Dit vernederende aspect van de Brits-Libische confrontatie wordt morgenmiddag bespro ken in het Lagerhuis. Het lijdt geen twijfel, dat ér dan harde woorden zullen vallen, vooral van de zijde van afgevaardig den die de nationale politie bond vertegenwoordigen. Sommige Lagerhuisleden heb ben de regering verweten, dat zij al veel eerder de betrekkin gen met Libië had moeten verbreken. Dat had, aldus deze kritiek, vier jaar geleden moe ten gebeuren, toen Khadaffy aankondigde dat hij dissiden ten in het buitenland zou laten vermoorden. De grote Britse belangen in Libië zouden dat besluit toen hebben voorko men. De regering-Thatcher weet echter al bij voorbaat dat ze morgen in het Lagerhuis door alle partijen zal worden ge steund. Want iedereen weet dat het gepraat over een be storming van de Libische am bassade of over stappen om haar te doorzoeken weinig zin heeft zolang de internationale afspraken inzake diplomatieke onschendbaarheid van kracht blijven. Het afbreken van de diplomatieke betrekkingen was daarom de enig mogelijke stap. Volgens de Londese politie zijn er aanwijzingen die doen vermoeden dat Libië de hand heeft gehad in de bomaanslag van afgelopen vrijdag op het vliegveld Heathrow. Er zou den „overeenkomsten" be staan tussen de bom van vrij dag en de bommen die in maart in Groot-Brittannië werden gebruikt bij aanslagen op tegenstanders van kolonel Khadaffy. Rond de belegerde Libische ambassade in Londen was het gisteren erg rustig. De politie mensen genoten van het lek kere zonnetje en er kwamen veel nieuwsgierige toeristen kijken. AMERIKAANSE FUNCTIONARISSEN:, HONOLULU De Verenigde Staten en China hebben na langdurige onderhandelingen een akkoord over het vreedzaam gebruik van kernenergie bereikt. Dit heb ben hoge Amerikaanse functionarissen gisteren in Ho nolulu gezegd. De doorbraak in de onderhandelingen zal waarschijnlijk deze week worden bekendgemaakt tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Reagan aan China. Amerikaanse functionarissen lieten doorschemeren dat het ver drag alleen nog maar behoeft te worden ondertekend, ondanks eerdere berichten over een impasse in het Chinees-Amerikaanse overleg over de opwerking van kernafval. Regeringswoordvoer der Robert Sims wilde een doorbraak in de Amerikaans-Chinese onderhandelingen over kernenergie niet bevestigen. President Reagan verblijft momenteel op Hawaï en zal morgen doorreizen naar het eiland Guam. Donderdag arriveert hij in Peking voor een bezoek van zes dagen aan de Chinese Volksre publiek. President Reagan en zijn vrouw Nancy genieten van het warme zeewater bij Hawaï, waar zij enkele dagen uitrusten om hun reis naar het Verre Oosten voor te bereiden. West-Duitsland wil vrouwen in leger HAMBURG De Westduitse strijdkrachten willen volgend jaar voor het eerst duizend tot vijftienhonderd vrouwen in dienst nemen. Het is de bedoe ling dat dit aantal in de loop der jaren zal toenemen tot vijf tienduizend. Dit heeft de Westduitse onderminister van defensie, Würzbach, gisteren tegenover het blad Bildzeitung bekend gemaakt. De Westduitse strijdkrachten hebben te maken met een ern stig tekort aan personeel. De Westduitse grondwet verbiedt dat vrouwen worden inge deeld bij een gevechtseenheid. In plaats daarvan zouden zij kunnen worden ingedeeld bij de verbindings- en bevoorra dingseenheden. Braziliaanse regering stelt weer censuur in BRASILIA De militaire lei ders in Brazilië hebben giste ren weer de censuur ingesteld voor het nieuws op radio en televisie. Woensdag wordt in het parlement gestemd over de wijze waarop een president moet worden gekozen. In Brasilia is een grote leger macht op de been gebracht, die ogenblikkelijk zal ingrij pen als zich ongeregeldheden gaan voordoen. De oppositie partijen, die deze maand meer dan een miljoen mensen op de been wisten te brengen in Rio de Janeiro en Sao Paulo tij dens hun campagne voor di recte presidentsverkiezingen, hebben voor morgen een alge mene staking en een „mars op Brasilia" aangekondigd. Met een revolver in de aanslag dwingt een vrouwelijk lid van de Colombiaanse guerrillabeweging M-19 een opmaker van het in de hoofdstad Bogota verschijnende dagblad El Bogotano tot het vervaardigen van pagina's met teksten, waarin de motieven van de guerrillabeweging uit de doeken worden gedaan. De krant verscheen gisteren met 12 pagi na's informatie over M-19. Voor de politie kon ingrijpen wa ren de guerrilla's al lang en breed uit het gebouw van El Bogotano verdwener. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN In West-Duitsland hebben tijdens de paasda gen naar schatting een half miljoen mensen meegedaan aan demonstraties en manifestaties voor de vrede. Er deden zich slechts enkele kleine incidenten voor. Op het terrein van de Amerikaanse basis in Mutlangen in Zuid- -Duitsland, waar inmiddels 18 Pershing Il-raketten staan opge steld, werden zaterdag 35 demonstranten aangehouden. Ze wa ren de zwaarbewaakte basis binnengedrongen, nadat ze het hek werk met een tang opengeknipt hadden. In een vraaggesprek haalde de veiligheidsexpert van de rege rende christen-democratische CDU, Todenhöfer, fel uit naar de vredesdemonstranten. Hij laakte het eenzijdige anti-Amerikaan se karakter van de demonstraties. „Er wordt voor de verkeerde kazernes gedemonstreerd", aldus Todenhöfer. Hij voegde eraan toe dat de demonstranten „slechts nuttige idioten voor de Sovjet- -Unie" zijn. DEN HAAG Het aan houdende sektarische ge weld tussen sikhs en hin does heeft de noordweste lijke Indiase deelstaat Punjab, die grenst aan Pa kistan, veranderd in een kruitvat. Tenminste 167 mensen zijn al om het le ven gekomen en er zijn weinig aanwijzingen dat er spoedig een eind zal komen aan het bloedver gieten. Veel hindoes en sikhs vragen zich verbijs terd af hoe het haat predi kende sikh-fundamenta- lisme vat heeft kunnen krijgen op de sikh-gelovi gen, die eeuwen vreed zaam met hun hindoe- -landgenoten hebben ge leefd. Het herlevend sikh-funda mentalisme komt voort uit een identiteitscrisis van de sikhs. Zij voelen zich achtergesteld bij de hindoes, die in India veruit de meerderheid vor men. Religieuze sikh-leiders, die hun greep op de gelovigen dreigden te verliezen, wijzen in dit verband op het groeien de materialisme en het proces van deconfessionalisering. „Ik zeg de sikhs al jaren dat ze geen televisies en ijskasten moeten kopen, maar vuurwa pens", zo verkondigt al we kenlang Sant Jarnail Singh Bhindranwale, de leider van de extreme sikhs. Bhindran wale, die door velen wordt ge zien als de „Indiase ayatollah UITENHEER Khomeini", wil niets minder dan een eigen sikh-staat. Volgens de sikh-historicus Khoeshwant Singh is het re cente sikh-extremisme echter in strijd met de traditie van het sikh-geloof, dat werd ge sticht om een brug te slaan tussen het hindoeïsme en de islam. Kastensysteem Het sikh-geloof werd rond 1500 gesticht door Nanak Chand, een hindoe die een eind wilde maken aan het dis criminerende kastensysteem en aan de verering van de vele goden. Goeroe (leraar) Nanak, zoals zijn volgelingen hem noemden, combineerde aspecten van het hindoeïsme en de islam en vond volgelin gen onder aanhangers van bei de godsdiensten. Aijoen, de vijfde goeroe, gaf het sikh-gewloof een hechtere basis. Hij stelde de Adi Granth het heilige boek van de sikhs samen. De Adi Grant bevat de leerstellingen van elke belangrijke hindoe en moslim heilige in India, aldus Khoeshwant Singh. Arjoen stichtte ook Amritsar, de heili ge stad van de sikhs van waar uit de huidige strijd voor vol ledige autonomie wordt ge voerd. De historicus Khoeshwant Singh wijst erop dat de relaties ti^sen sikhs en hindoes over het algemeen goed zijn ge weest. Hierin kwam verande ring door de opsplitsing van Poenjab in 1947, toen India en Pakistan onafhankelijk wer den. Elke hindoe-familie in West-Poenjab (nu Pakistan) voedde zijn oudste zoon op als sikh en tot op de dag van van daag houden hindoes gods dienstoefeningen in sikh-hei ligdommen. De enige keer voor 1947 dat het tot bloedige botsingen kwam tussen sikhs en hindoes was in de jaren twintig, toen de sikhs een campagne begon nen om de hindoes te verdrij ven uit de sikh-heiligdommen die traditioneel door hindoes werden bestuurd. Tenminste 400 sikhs kwamen daarbij om het leven en meer dan 30.000 verdwenen in de gevangenis voordat de Britten het bestuur over de heiligdommen over droegen aan een sikh-comité. De golf van anti-hindoe ge weld, die nu de Poenjab over spoelt, is deels een gevolg van het feit dat de sikhs in India een tweederangspositie inne men, terwijl zij in de Poenjab een meerderheid vormen. De sikh-furie in de POenjab be dreigt de positie van de sikhs in de overige Indiase deelsta ten. Velen hebben al moeten vluchten en zijn het niet eens met de opvattingen van hun extreme leiders. Vele sikh-ge lovigen voelen daarom weinig voor het extreme sikh-ideaal om een zelfstandige staat te stichten in de Poenjab. Ietwat politiek ook niet haal baar lijkt, omdat de Poenjab van groot economisch belang is voor India. Met een opper vlakte van 50.362 vierkante kilometer en een' inwonertal van 16,8 miljoen, is de Poenjab weliswaar de kleinste deel staat, maar de vruchtbare grond heeft deze deelstaat tot de „graanschuur van India" gemaakt. Autonomie In tegenstelling tot de extreme sikh-leiders willen vele sikhs, die zijn georganiseerd in de gematigde Akali Dal Partij, geen soevereine staat die geba seerd is op religieuze princi pes. De Akali Dal streeft naar meer autonomie op politiek, economisch en religieus gebied binnen het Indiase staatsver band. Daar komt bij dat de Akali Dal in de Poenjab nooit meer dan een kwart van de stemmen achter zich heeft gekregen. Veel sikhs zijn aanhangers van de regerende Congres Partij, die onder leiding staat van premier Indira Gandhi. Slechts een heel kleine min derheid van de sikhs loopt warm voor het idee van een onafhankelijke staat. Het sikh- geweld komt dan ook vrijwel geheel op rekening van deze minderheid, die in staat is ge weest de verschillen tussen sikhs en hindoes aan te wak keren tot een bijna onover brugbare kloof. Me^ name onder de jongeren heeft „ayatollah" Bhindranwa le grote invloed. „Bekeerde" studenten hebben bewezen in doodseskaders de opdrachten van hun goeroe uit te voeren om daarmee het ideaal van een eigen staat dichterbij te brengen. Er zijn twee factoren die Bhin dranwale in de kaart spelen. Ten eerste wil de Akali Dal de terreurdaden van de extreme sikhs niet veroordelen uit vrees dat ze wordt beschuldigd van een verhulde samenwer king met de Indiase regering. Ten tweede reageert de rege- ring-Gandhi op de crisis in de Poenjab met een voorzichtig afwachtend beleid. Er zijn in middels wel al ruim 50.000 man ordetroepen in deze deel staat gestationeerd, die ruime bevoegdheden hebben om ver dachten aan te houden en huiszoekingen te verrichten. Maar de broeinesten van het sikh-terrorisme zijn vrijplaat sen als de „heilige gouden tempel" van Amritsar en daar mag de politie niet binnen ko men. Het falen van de Indiase pre mier een politieke oplossing voor de eisen van de sikhs te vinden, moedigt de extremis ten aan en versterkt de ge- weldspiraal tussen sikhs en hindoes. De Indiase regering weet niet hoe zij deze patstel ling moet doorbreken, maar ook de oppositie die luidkeels het aftreden van Gandhi eist, heeft nog geen enkele con structieve oplossing aangedra gen.. Extreme sikhs neergeschoten, na doden gematigde leider NEW DELHI Paramili- taire troepen hebben giste ren in de Indiase deelstaat Poenjab zes sikhs-extre misten doodgeschoten. De extremisten hadden even daarvoor een gematigde sikh-leider gedood, die be reid was met de Indiase regering een compromis te sluiten over de positie van de sikhs. Het aantal slachtoffers van het sectarische geweld in Poenjab is de afgelopen twee maanden opgelopen tot 167. De meeste aansla gen komen op rekening van extreme sikhs, die een eigen staat nastreven in Poenjab, waar zij met 52 percent de meerderheid vormen van de bevolking. Premier Gandhi heeft la ten weten over „afdoende bewijs" te beschikken dat buitenlandse machten de hand hebben in het terro risme van de sikhs. De In diase onderminister van binnenlandse zaken kon digde aan de gewelddadige oppositie van de sikhs bin nen „binnen twee maan den te zullen breken".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7