Kust en bollenstreek de grote trekpleisters Lotto:.elke week de kans van - 1 uw leven nfiltrant evraagd valse ekentenisaf te ggen ADB onderstreept betekenis van Amsterdam als „financieel hart" Bezoek A-team brengt Nederlandse jeugd vrolijk van de kook ZNNENLAND Êcidóc Qowiant DINSDAG 24 APRIL 1984 PAGINA S ont doet inval bij lshandel ^hLO Het Dierenbevrijdingsfront ^■Tgisteravond een inval gedaan bij een ^Hjyidelaar in Venlo. Volgens een ^Mflvoerder van het front is deze han- t, R. Schiewer, het brein achter de fokkerij van moerasbevers in ons Geïnteresseerden zouden bij de han- ir fokdieren kunnen kopen en later elzen aan hem verkopen. Bij het fokken worden de dieren vaak slecht isvest en bovendien worden de be- doodgeknuppeld om hun huid af te an-'fcen stropen. Het gaat volgens het om een „ondoorzichtige handel, bij veel dieren enorm leed wordt be- end". Het front heeft documenten in ig genomen en wil die aan alle die- -• eschermingsorganisaties toezenden. LUBBERS EN VAN DEN BROEK OP BEZOEK IN JOEGOSLAVIË DEN HAAG Premier Lubbers en minister Van den Broek (buiten landse zaken) brengen tot en met donderdag een officieel bezoek aan Joegoslavië. Ze zullen daar onder meer gesprekken voeren met hun respectieve ambtgenoten mevrouw Milka Planinc en Lazar Mojsov. Lubbers en Van den Broek zullen in Belgrado onder meer praten over de economische betrekkingen. De wederzijdse handel is de afge lopen jaren aanzienlijk teruggelopen. De Nederlandse invoer (vooral textiel en schoeisel) liep terug van 578 miljoen gulden in 1979 naar 346 miljoen gulden vorig jaar. De uitvoer naar Joegoslavië (met name chemicaliën en farmaceutische produkten) daalde van 544 naar 475 miljoen gulden. Er zijn plannen om in oktober van dit jaar een han delsmissie uit het bedrijfsleven naar Joegoslavië te sturen. De banden die Joegoslavië sinds 1970 heeft met de Europese Gemeen schap hebben vorig jaar geleid tot een samenwerkingsovereenkomst. De toetreding van Griekenland tot de Gemeenschap schept voor de Joegoslaven de nodige problemen op handelspolitiek gebied. Wegenwacht doodgereden WERKENDAM Een 28-jarige wegenwacht van de ANWB uit Raamsdonksveer is zaterdag bij het helpen van een gestrande automobi list door een passerende auto aange reden. Volgens de rijkspolitie is de man ter plekke aan zijn verwondin gen overleden. De automobilist wiens auto werd gerpareerd, liep slechts een lichte verwonding aan een arm op. De chauffeur van de auto die de wegenwacht aanreed, heeft volgens de politie gedeeltelijk over de vluchtstrook gereden. De te reparen auto, de eigenaar daarvan en de wegenwacht stonden volgens de politie geheel op die vlucht strook. Twee broers gedood bij steekpartij AMSTERDAM In het flatge bouw Geinwijk in Amsterdam Zuid-Oost (Bijlmermeer) zijn in de nacht van zondag op maan dag twee broers van 37 en 39 jaar omgekomen als gevolg van een steekpartij. De politie heeft in verband daarmee vier perso nen aangehouden, onder wie één vrouw. De steekpartij volg de op een hevige ruzie in de col lectieve ruimte van het flatge bouw, waarin op dat moment 40 tot 50 mensen zaten. Waar schijnlijk is de ruzie ontstaan om een vrouw. Internationaal succes voor brooddieet ZWOLLE Het brood-wis- seldieet van dr. Cees de Vos lijkt internationale erken ning te krijgen. Een Nieuw- zeelandse broodfabrikant heeft dr. De Vos gevraagd een aantal lezingen te komen houden over dit dieet, dat in Nederland zoveel navolging heeft gekregen. Het brood-wisseldieet bestaat eruit dat men om de dag uit sluitend volkorenbrood eet. De andere dagen hoeft men van het gebruyikelijke con- cumptiepatroon niet af te Van Thijn tegen „politiewinkel" AMSTERDAM Burgemeester Van Thijn van Amsterdam is tegen het opzet ten van een winkel waar politie tegen kortingen kan kopen, als het de bedoeling zo het „dalven" tegen te gaan. „Dalven" is het bedingen van kortingen bij winkeliers door politiemannen. Het plan tot het op zetten van een politiewinkel, dat alom wrevel heeft gewekt, is nog niet officieel aan hem voorgelegd. Dat gebeurt na 1 mei, waarna Van Thijn het plan bespreekt in de raadscommissie voor politiezaken. Van Thijn wil het opzetten van een coö peratief inkoopbureau wel bekijken, maar elke relatie met het dalven wijst hij af. Dalven hoort volgens de burgemeester niet thuis in een politiekorps. NADERD DOOR GEHEIME ENST ENSDRECHT De erikaanse ex-geheim nt John Paul Gardiner heeft verklaard dit ;keinde in een trein op traject Keulen-Frank- te zijn benaderd door hem bekende agent de National Securtity ncy, genaamd Martin ion. Deze agent zou een overeenkomst ben voorgesteld, waar- Gardiner met rust ge- n zou worden als hij iliekelijk verklaart dat eerdere bekentenis opgezet door het vre- ictiekamp. Gardiner gerde op het voorstel ;e gaan. Idiner, die naar eigen zeg- 23 jaar deel uitmaakte van Amerikaanse inlichtingen- ist, verklaarde eind vorige k tegenover leden van het ieskamp gedurende een :al maanden informatie te ben doorgespeeld over de jesbeweging aan de Bin- Jandse Veiligheidsdienst en Amerikaanse inlichtin- ienst. diner maakte verder be- van de Amerikaanse au- eiten tot vanavond de tijd •egen zich te melden bij Amerikaanse ambassade en Amerikaans consulaat. ik dat niet. dan start de onal Security Agency A) een campagne waarbij alle mogelijke manieren i eerdere verklaringen zul- worden ondermijnd", ontmaskerde geheim agent imiddels weer ondergedo- omdat hij vreest voor een minate with extreme pre dacious". Dit staat in kringen van inlichtingendiensten voor „kwijtraken op welke manier dan ook". Hij heeft een vrien din ingeschakeld die de pers moet inlichten op het moment dat zij een maand lang niets meer van hem heeft verno men. Nadat Gardiner zaterdag uit het vredeskamp was vertrok ken haalden vaste kampbewo ners dertien granaten uit zijn achtergebleven caravan, af komstig van een, naar zijn zeggen, door hem gepleegde diefstal uit een munitiedepot in het Belgische Florennes. Met het wapentuig toog het vredesgezelschap Eerste Paas dag naar Hoogerheide. waar het spul op de stoep van het rijkspolitiebureau werd neer gelegd. Ze deden dat omdat ze vreesden dat de vredesbewe ging door de aanwezigheid van wapens in discrediet zou worden gebracht. De vredeskampen bij de vlieg- bases Volkel en Woensdrecht hebben een paasweekeinde van acties achter de rug. In het Brabantse plaatsje Zeeland werd door het vrouwenvredes- kamp in Volkel een nieuw vredeskampje ingericht dat vervolgens werd ontruimd. Bij de vliegbasis Woensdrecht kwam het Tweede Paasdag tot wat schermutselingen waar volgens een woordvoerder van de basis ongeveer tien man van de circa 100 aan een actie deelnemende vredesdemon- stranten deel aan hadden. Voor zover bekend werd tij dens het weekeinde één aan houding verricht: een man die bij de basis Woensdrecht mili taire objecten fotografeerde wat niet mocht. Nadat de film in beslag was genomen werd hij weer in vrijheid gesteld. tssecretaris Van Houwelingen van defensie (links) kreeg dit (einde van leden van de vredesgroep „Vasten voor het le- een manifest angeboden. De groep, bestaande uit 10 men- bracht 24 uur vastend door voor het huis van de staatsse- aris. Met de actie wilde men het verband tussen honger en apening aangeven. Van Houwelingen verklaarde gezien de lasting van de privacy, enige moeite met de actie te hebben. Drukte in Madurodam: Het miniatuurstadje kreeg maar liefst Als in Nederland de zon schijnt, moet je er van genieten 54.000 (lijdelijke) inwoners. ook (vervolg van de voorpagina) LISSE De kust en de Bollenstreek kunnen te rugzien op een uitzon derlijk goed weekeinde. De Keukenhof was de (verwachte) uitschieter. De Nationale Bloemen tentoonstelling in Lisse was na het paasweekein de dan ook zeer tevre den. Maar liefst 133.000 bezoekers passeerden de hekken voor de in bloei staande narcissen, vroege/ tulpen, fruitbomen, hees ters, forsitia's en dergelij ke. De openlucht-tuin toonde zeer veel in volle bloei. Het aantal bezoe kers was ongeveer het zelfde als in 1981. Vorig jaar kende de Keuken hof een triest dieptepunt met maar 60.000 bloe- menkijkers. Naast grote drukte in hotels en pensions in de attractie parken was er ook grote be langstelling voor de kam peerterreinen, die overal goed bezet, maar nergens vol waren. In de attractieparken was het tijdens de paasdagen steeds druk tot zeer druk. Daarmee maakten de eige naars de beste recette sinds Datzelfde geldt overigens voor alle bezienswaardighe den die het moeten hebben van het goede weer, zoals de pretparken, de dierentuinen, openluchtmusea en rond- vaartbedrijven. Amsterdam's nieuwste toeris tische attractie, de „grachten- fiets", trok zeer veel belang stelling. Per dag zijn de wa terfietsen meer dan 500 keer verhuurd. De Nederlandse musea hebben begrijpelij kerwijs wat minder bezoe kers getrokken dan vorig jaar als gevolg van het mooie weer. Vanaf vrijdagmiddag hebben de VVV's van Amsterdam en in en rond de Bollenstreek veel vakantiegangers voor lo gies moeten doorverwijzen naar Utrecht, het Gooi. Den De wegen naar de kust: In Scheveningen (foto) en in Hoek van Holland, Noordwijk en alle andere badplaatsen: overal hetzelf de overvolle beeld. Haag en de Veluwe. Zaterdag in de loop van de dag moest zelfs worden uitgeweken naar hotel- en pensionka mers in het noorden of zui den van het land. De "beddenoorlog" in de Bol lenstreek, waarvan vorige week melding werd gemaakt, is volgens de Noord wijks VVV-voorzitter Rovers met een sisser afgelopen. Dankzij de oorlogsperikelen boden echter veel particulieren, die anders nooit verhuren, de VVV kamers aan. Bij de pretparken en speciale attracties trok Madurodam 54.000 bezoekers (60 procent meer dan vorig jaar), de Beekse Bergen 34.000 (50 procent meer dan vorig jaar), de Efteling 50.000 (80 procent meer dan vorig jaar), Duin- rell 21.000 (100 procent meer), de Pier in Schevenin gen 17.500 (10 procent meer). Euromast 11.000 (35 procent meer) en de Flevohof 50.000 (30 procent meer dan vorig jaar). Bij de dierentuinen trok Ar- tis 16.000 bezoekers (net zo veel als vorig jaar), Avifauna 22.000 (400 procent meer), Burger's Dierenpark 22.000 (30 procent meer) en Blijdorp 26.000 (60 procent meer). foto's: Milan Konvalinka Lijkje van baby gevonden BENNEKOM In een droog- staande sloot langs de Rijks weg 12 in Bennekom is gister avond het lijkje gevonden van een pasgeboren baby. Het kind, een jongetje, is door wurging om het leven ge bracht, aldus een politiewoord voerder. Het stoffelijk over schot van de baby was verpakt in een plastic tas, die gedeelte lijk was ingegraven. Het lijkje werd gevonden door een voor bijganger. Volgens de politie heeft de baby ongeveer drie weken in de sloot ADVERTENTIE EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. 5US DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN. Lotto-inleve'radressen staan in de Gouden Gids. (AC+JjWAr HEET U/xE HC XhM...£V)t HBBiK 2 IE MET 2D. HOSTGEVtlA^ 'SGepPfiU yilg> U'T JET-V- HALEN vW€N TDEN ogEp -,00. INI 2IT- /\e T NieTMEER (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De wereld moet weten dat Nederland een internationaal financieel cen trum is. Voornamelijk om die reden hebben minister Ruding van financiën en de Algemene Banb Nederland (ABN) kun nen bewerkstelligen dat de jaarvergadering van de Aziati sche Ontwikkelingsbank (ADB) morgen tot en met vrij dag in het Amsterdamse RAI- -congrescentrum wordt gehou den. Het is een vrij unieke aangelegenheid dat de verga dering in ons land gehouden wordt. Het is voor het eerst dat de ADB haare jaarverga dering in Europa houdt. Met rond de 1.200 deelnemers wordt de ADB-jaarvergade- ring waarschijnlijk de grootste conferentie die ooit in ons land is gehouden. Bovendien ko men er niet alleen delegaties met zo'n dertig ministers van financiën naar Amsterdam, maar ook naar schatting dui zend bankiers. Minister Ruding is dit jaar voorzitter van de raad van gouverneurs van de ADB, waarin 31 landen uit de regio en veertien rijke landen deel nemen en fungeert als voorzit ter van de jaarvergadering. Mede met het oog op ons land als internationaal financieel centrum heeft hij Amsterdam naar voren geschoven als kan didaat voor de Europese vesti ging van de ADB. Daarover wordt volgend jaar beslist. De ADB verschaft leningen en technische hulp aan ontwikke lingslanden in Azië en het ge bied van de Stille Oceaan. Voor de armste ontwikke lingslanden zijn dat leningen op zeer gunstige voorwaarden (geen rente, een looptijd van veertig jaar met de eerste tien jaar geen aflossingsverplich ting). De landen die er beter aan toe zijn moeten voor de le ningen een marktrente beta len die thans op ruim tien pro cent ligt. Met de economische ontwik keling in Zuidoost-Azië en het gebied van de Stille Oceaan gaat het niet slecht, zeker niet als men de vergelijking treft met Latijns-Amerika en Afri ka. Azië loopt voorop met haar economische groeicijfers. In Amsterdam zal ter discussie staan of de bank haar kapitaal moet verhogen. Bij dit onder werp wordt maar al te duide lijk dat ook bij de ADB poli tiek een belangrijke rol speelt, al afficheren vooral zij die rechtstreeks bij de bank be trokken zijn de ADB graag als een niet-politieke instelling. Het kapitaal van de bank wordt voor ongeveer twee derde door rijke landen, waar onder Nederland, bijeenge bracht en voor een derde door ontwikkelingslanden uit de re gio. Een aantal landen heeft zijn bijdrage aan het ontwik kelingsfonds verhoogd en vindt daarom dat zij meer in vloed moeten krijgen. Neder land is één van de Westeuro- pese landen die hiervoor pleit en ook Japan, dat meer ge wicht in de schaal legt, wil dat. Een verhoging van het kapi taal van de bank is daartoe het middel. De VS willen echter onder geen beding dat hun stemmenaantal minder wordt dan dat van Japan. De agenda voor de leden van het Koninklijk Huis is als volgt: 25 april Koningin Beatrix en prins Claus wonen in het RAI- Congrescentrum in Am sterdam de officiële ope ning van de jaarvergade ring van de Aziatische Ont wikkelingsbank bij. Prins Claus zal er een korte toe spraak houden. Prinses Juliana woont in theater 't Spant in Bussum de opnamen bij van het op 28 april door de TROS-te- levisie uit te zenden pro gramma „Prinses Juliana 75 jaar". De prinses zal worden vergezeld door prins Bernhard, prinses Margriet en P. van Vollen hoven. NOORDWIJKERHOUT- HOEVELAKEN Het be zoek van het A-team aan ons land heeft de Nederlandse jeugd het afgelopen paasweek einde op uiterst vrolijke wijze van de kook gebracht. Met een helikopter rondtoerend, ver wekten de hoofdrolspelers uit de Amerikaanse televisieserie, steeds wanneer ze ergens voet aan land zetten, prettig-hyste- rische taferelen. Iedereen pro beerde een handtekening te bemachtigen van de helden: Dwight Schultz (Murdock), Dirk Benedict (Face) en La wrence Tureaud (mr. T.) Toen ze gisteravond op paleis Het Loo arriveerden om van hun toernee uit te rusten tij dens een ontvangst door prin ses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en hun kinderen. bleek vooral mr. T. een reeks schrammen aan de handen te hebben opgelopen; souvenirs van de talloze fans die ver geefs hadden geprobeerd hem aan te raken. Het spectaculaire bezoek was georganiseerd door de Tros, die alleen al ter bestrijding van de reiskosten ruim een ton had opgehoest om deze klantenbinding mogelijk te maken. Al bij aankomst op Schiphol, zaterdagavond, werden de sterren toegegild door een me nigte van ongeveer 12.000 jon geren. Zondag begonnen ze aan hun eigenlijke triomftocht die hen voerde naar onder meer Hilversum, Hoevelaken, Harderwijk. Sneek, Texel, Ar- nemuiden, Zandvoort, Val- kenswaard, Lisse, Sassenheim. De schouders be hangen met vijf kilo kettingen, een crucifix en een Da vidsster, poseert B.A. opgewekt grommend voor zijn fans in Rijpwe- tering. Zijn jeugdi ge vriend op de voorgrond laat blijken dat hij zich van de ernst van het moment ter dege bewust is. Rijpwetering en Noordwijker- hout. Vaak was de belangstel ling zó groot dat de acteurs hun helikopter maar enkele minuten durfden verlaten. Mr. T., alias B.A., mag dan ex-lijf wacht van de bokser Cassius Clay zijn tegen zoveel en thousiasme was ook deze zwaargewicht niet opgewas sen. In Noordwijkerhout had de jeugd zich zaterdagavond ge posteerd bij de hoofdingang van gebouw De Schelft, waar Murdock, Face en vooral B.A. zich te goed deden aan een koud buffet ter voorbereiding op de televisieshow van Ivo Niehe. „Het zijn heel gewone men sen", meldde de beheerder van De Schelft tot ieders verbijste ring. Maar de beheerder had gelijk. Alleen bleek B.A in werkelijkheid veel vrolijker en wat minder fors dan ver wacht mocht worden. Dat hij zo sterk is, is te danken aan goed voedsel, veel training en veel bidden, aldus mr. T. Vrouwenversierder Face bleek in werkelijkheid een vaste vriendin te hebben. Charlotte Clay heette ze en ze stond zenuwachtig achter de coulissen te lachen toen de drie A-teamleden in een jeep de TV-show binnenreden. Handtekeningenjagers kregen na afloop van de show weinig kans. De TROS had een eigen „A-team" ingeschakeld en deze ordedienst voerdë het be roemde trio snel af naar enke le gereedstaande auto's. Toch wisten Murdock, B.A en Face in alle haast nog een aantal jongens en meisjes tevreden te stellen. De rest moest genoe gen nemen met een A-team petje voor een tientje. Maar dan was je ook wel gelijk

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5