Congres moet discussie over werkloze jurist losmaken 1 Voor Pietje Precies. la A' CeitLc Sourtrnt Weinig belangstelling voor old timersshow Al voor f395,- 'n kroon-ofbrugdeel! Cl Rehadent b.v. Paasweekeinde vol mishandelingen LEIDEN QeidóaOowumt DINSDAG 24 APRIL 1984 PAGINA Meubelshows geen succes LEIDEN De meubelshows op Tweede Paas dag zijn geen succes geworden. Vooral de win keliers ih de Leidse binnenstad zijn niet van plan hun inspanningen op één van de komende feestdagen te herhalen. Als oorzaak van de slechte belangstelling noemen verschillende meubelhandelaren het mooie weer van giste ren. Veel winkeliers menen dat alleen meubel boulevards kunnen profiteren van meubel shows op feestdagen als Tweede Paasdag. Bij Leski in Zoeterwoude vindt men de geza menlijke actie van veel winkeliers in de meu belbranche wel een succes. In Zoeterwoude zouden zich voldoende klanten hebben gemeld om de meubelshow op één van de komende feestdagen te herhalen. Of dat inderdaad zal gebeuren hangt af van wat de collegae willen, wordt gezegd. Bij Mijnders in Leiderdorp zegt men daarentegen: „Geen succes". De politie heeft gisteren niet opgetreden tegen meubelhandelaren die hun winkel openstelden. De politie controleerde hier en daar wel, maar als men constateerde dat een winkel open was, werd niet ingegrepen. Volgens een woordvoer der van de Leidse politie is tegen geen enkele winkelier proces verbaal opgemaakt wegens overtreden van de winkelsluitingswet. „Daar was geen tijd voor". Veel winkeliers besloten eind vorige week de bepalingen in de winkelsluitingswet ten aan zien van Tweede Paasdag te negeren, nadat de Eerste Kamer afgelopen dinsdag besloot de ge meenten voortaan de bevoegdheid te geven winkels toestemming te verlenen vier maal per jaar op zon en feestdagen open te zijn. Die wetswijziging is echter nog niet van kracht. Het openbaar ministerie liet weten soepel te zullen optreden in de gemeenten die in prinicpe ont heffing zouden hebben willen verlenen. Het Leidse college van B en W weigerde een stand punt in te nemen en verwees naar de politie. Ambulance ramt auto Een ambulance was gister avond omstreeks zes uur be trokken bij een ongeluk op de kruising van het Stations plein en de Schipholweg. De auto reed met zwaailicht en sirene in werking door het rode licht en kreeg geen voorrang van een auto die bestuurd door een 24-jarige man uit Voorschoten. Een 26-jarige vrouw die bij hem in de auto zat, werd met onbe kend letsel naar het AZL overgebracht. De bestuurder van de personenauto ver klaarde later tegenover de politie dat hij de de ambulan ce niet had gehoord en niet had gezien. LEIDEN „Het wordt tijd dat juristen zich eens gaan bezighouden met de werkloosheid in eigen kring en het congres dat wij organiseren is een eer ste poging daartoe. Het congres moet de studen ten inzicht geven in de mogelijkheden die er wél zijn. Bovendien beoogt het de discussie in de juridi sche wereld over de werkloosheid onder juris ten los te maken. Iedereen roept maar dat rechten studeren automatisch tot werkloosheid leidt, maar verder gebeurt er niets. Het congres moet een in ventarisering van het pro bleem geven. We willen de student rechten voor lichten over de verslech terende arbeidsmarkt en over de beste manier om naar een baan te zoeken". Digna de Bruin, de voorzitter van de VJSL, (Vereniging voor Juridische Studenten te Leiden) is één van de intiatief- nemers van het congres over werkloosheid onder juristen dat 18 mei in de Stadsgehoor zaal wordt gehouden. Dat con gres „Jurist en werk" wordt door de VJSL georganiseerd. In 1982 ontstond binnen de VJSL al het idee een congres te houden over de werkloos heid onder juristen, maar de voorbereiding zou uiteindelijk een stuk langer duren dan aanvankelijk werd gedacht. Het programma meldt een groot aantal sprekers vanuit de universitaire wereld, de overheid en het bedrijfsleven. Drie fora moet er voor zorgen dat de discussie loskomt. De bedoeling is dat bij de opening van het congres de congres bundel wordt aangeboden aan minister J. de Koning van so ciale zaken en werkgelegen heid. Digna de Bruin en Eddie Folten: de werkloosheid onder de juristen neemt hard toe. Tot een paar jaar geleden was het voor de jonge jurist niet moeilijk een passende baan te vinden. Een doctoraal examen stondL veelal garant voor een baan met een stevig salaris. De laatste jaren ziet de toekomst er voor de toekomstige jurist echter wat minder florrisant uit. Waren er in 1980 nog maar 381 werkloze juristen eind vorig jaar waren dat er al 1393. Alleen de Leidse juridische fa culteit telt al zo'n 4.500 studen ten. Rechten is weliswaar een studie waarvoor (nog) geen numerus fixus geldt, maar wel bepaalt een plaatsingscommis sie wie aan welke universiteit mag gaan studeren. De over heid probeert dus de werkloos heid onder de de jonge juristen terug te dringen door het aan tal studieplaatsen niet meer ongelimiteerd te laten groeien. Vraag is wel of dit niet meer te maken heeft met een nood zakelijke geachte bezuinigings- politiek dan met een poging vraag en aanbod op de ar beidsmarkt voor juristen met elkaar in evenwicht te bren gen. Binnen de VJSL blijkt men in elk geval van mening dat de behoefte aan goede ju risten momenteel groter is dan de werkloosheidscijfers doen vermoeden. En de overheid is de grootste boosdoener, want ondanks die werkloosheid lijkt het kabinet niet bereid er iets aan te doen. „Vooral in de advocatuur en de magistratuur blijft veel werk liggen", zegt Eddie Fol ten, de voorzitter van de con grescommissie. „Rechters zijn overbelast en verdachten moe ten maanden wachten voordat ze voor moeten komen". On danks dat, neemt de capaciteit van justitie en de rechterlijke macht maar zeer mondjesmaat toe. Tot de opleiding ter worden maar zeer weini gen toegelaten en in de prak tijk blijkt er ook nauwelijks plaats voor juristen om als rechter aan het werk te gaan. Uit een vergelijking met het buitenland blijkt volgens de VJSL dat het aantal advocaten in Nederlands relatief erg laag is. Er wordt gewezen op wat in vakkringen het „togatarief" lijkt te heten. Iedereen die een advocaat zoekt al was het maar om een conflict met de ïr de overhangen- an het weelderig tuin uit te vech- en reiskostenver goeding van de werkgever los te krijgen, omdat de rest van het bedrijf dat ook blijkt te krijgen en de kosten van de juridische hulp niet zelf kan betalen, kan bijvoorbeeld ge bruik maken van een advocaat buurman o de takken groen in z: van een advocatencollectief Daarvoor dient wel eerst vijf tig gulden op tafel te worden gelegd, wellicht om te verne men dat procederen geen en kele kans van slagen heeft. Die een paar jaar geleden in gevoerde eigen bijdrage werkt in de praktjk dus niet alleen als een directe bezuiniging, ook de vraag naar juridische hulp blijkt af te nemen. „Men sen zijn sinds de invoering van die eigen bijdrage minder ge neigd om juridische hulp te zoeken. Het gevolg is wel rechtsongelijheid, want wie een hoog inkomen heeft, kan wél een advocaat in de arm nemen. Het is ook niet voor niets dat vanuit de juridische wereld zoveel protesten tegen de eigen bijdrage zijn geko- Collegebanken Bij de overheid zelf liggen de banen ook al niet voor het op scheppen. De bezuinigingen hebben hier geleid tot een per soneelsstop en als er al een ju rist wordt gevraagd, blijkt men de voorkeur te geven aan een jurist die zoveel ervaring heeft opgedaan, dat het al heel jaren geleden op zij de col) iet laatst zag. Ook het bedrijfsleven speelt een rol bij de stijgende werkloosheid on der juristen. Folten: „Neder landse multinationals gebrui ken in het buitenland steeds vaker juristen uit de land waar men vestigingen heeft. Dat is goedkoper en een Indiër weet nu eenmaal beter de weg in India dan een Nederlan der". Het binnenlandse midden- en kleinbedrijf zou er steeds va ker over gaan tot het inhuren van een jurist op tijdelijk basis. Ook de concurrentie van HEAO'ers en van degenen, die bedrijfskunde aan de TH heb ben gestudeerd doet zich voe- Tijdens het congres zal ook in gegaan worden op de positie van de vrouwelijke jurist, die een baan zoekt. Terwijl net zo veel vrouwen als mannen rechten studeren, is het aantal vrouwen dat uiteindelijk een baan vindt veel en veel lager. Zowel in de advocatuur als bij de belasting wordt nadrukke lijk gevraagd naar de toe komstplannen op het gebied van mogelijke gezinsuitbrei ding als de sollicitant een vrouw is. De kans op een baan zou daardoor nog kleiner zijn dan bij een man, vindt men bij de VJSL. Toch zijn er ook lichtpuntjes voor de student rechten. Wie notarieel recht of fiscaal recht gaat studeren, heeft momen teel goede kansen op een baan. Vooral in het fiscaal recht is nog een goede boterham te verdienen, meent Folten. De student rechten bjijkt ook meer bereid zich aan te passen bij de verslechterende kansen op een baan. „Het komt steeds vaker voor dat studenten in meerdere richtingen afstude ren in de hoop door de aldus opgedane extra kennis toch een baan te krijgen", aldus Digna de Bruin. Arbeidstijdverkorting wordt wel als een wenselijke maar niet als een haalbare oplossing gezien. Bij de overheid of bij de belastingen zou het nog kunnen omdat de mogelijk heid bestaat om dwingend op te leggen. De moeilijkheid zit meer bij de advocaten, vindt men bij de VJSL: „Advocaten zijn allemaal vrije jongens, dus ze kunnen moeilijk gedwon gen worden. Ze werken vaak veel meer dan veertig uur per week. In theorie zou daar veel werk voor jonge juristen ge vonden kunnen worden, maar in de praktijk zal dat niet mee vallen". Wie interesse in het congres heeft, kan zich tot 11 mei bij de VJSL. gevestigd aan de Hugo de Grootstraat 27 tele- ADVERTENTIES Uw natuurlijk gebit behouden: Ier» Rehadent BV le Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite v< aanbrengen van een nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres. I Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres I Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, J 2500 VG Den Haag Een van de tentoongestelde auto's LEIDEN De oude, trouwe automobielen, old-timers ge noemd, mochten zich dit weekeinde in de Leidse Groenoordhallen niet in al te veel belangstelling verheu gen. De op verzoek van Groenoordhallen-directeur De Jong georganiseerde show was weliswaar prachtig, maar kon niet concurreren tegen het mooie weer. De paaskermis op het parkeer terrein lokte sterker onder het stralende zonnetje dan de primeur van de zwaarbe waakte Cadillac van Elvis Presley binnen. Binnen trokken alle glim mende oudjes zoals Bugattis, T-Fords. Lancesters. Ci- troëns, Mercedessen en MG's zich daar niets van aan. De echte liefhebbers mochten onbeschaamd onder hun mo torkappen kijken. Een enke ling had voor de show nog wat pech onderweg. De meeste old-timers komen op eigen kracht en wielen naar de show en twee van hen moesten zaterdag op de rijks weg 4 de Wegenwacht te hulp roepen. De organisatoren zien na deze teleurstellende dagen uit naar de custom carshow die zij op 6 en 7 oktober in de Groenoordhallen houden en die hopelijk meer publiek trekt. Daarmee moet het ver lies van deze show gecom penseerd worden. Er waren namelijk 12.000 bezoekers nodig om de kosten van de old-timersshow te dekken en er passeerden slechts zes- tot zevenduizend bezoekers de deuren van de Groenoord hallen. Of er volgend jaar weer een old-timershow komt, is nog de vraag. Als die er komt zullen de organisato ren in ieder geval flink gaan beknibbelen op de artiesten (nu waren er onder meer de Star Sisters), de geluidsinstal latie en de attracties. Die laatste worden vooral aange trokken om hele gezinnen naar de show te lokken. „Va der komt voor de auto's en moeder en de kinderen voor de artiesten en attracties", is daarbij het uitgangspunt. Economisch wel en wee „Hoki Poki". expl. van een snackbar, gevestigd aan het Noordeinde 23 is opgeheven. Schoenherstellersbedrijf A. J. van Oosten, gevestigd aan de Magd. Moonstr. 46, is opge heven. Aan de Koekoeksplaats 2 is „Iterial Montage", interieur- montagebedrijf, gevestigd. Antiekhuis „Leythen", ge vestigd aan het Levendaal 85, is verplaatst naar de Lammer markt 59. Aan de Oude Singel 58 is „Van Nieuwburg Adviesbu- Aan de Warmonderweg 9 is „Skylla", graf. ontwerpbureau gevestigd. „Chomff Design", ontwerp bureau, gevestigd aan de van Assendelftshof 5 is verplaatst naar Alphen a.d. Rijn. Aan de Breestraat 52 is „Concours Car Books" (b.v. i.o.) imp. en exp. alsmede (pos- torderbedr.) in boeken, geves tigd: komt van Beestenmarkt 11. 32 aanrijdingen, 6 gewonden LEIDEN De politie noteer de in het paasweekeinde 32 aanrijdingen, 6 personen raak ten daarbij gewond. Op de Rijnsburgerweg liep een 20-ja- rige Leidse vrouw zondag een hersenschudding op toen zij met haar bromfiets tegen een 18-jarige man uit Den Hoorn opreed. Deze man, die geen letsel opliep, stak zonder te kijken het fietspad over. De vrouw is naar het AZL ge bracht. Bij een frontale botsing tussen twee fietsen op de fiet- soversteekplaats op de Gooi meerlaan scheurde een 50-jari- ge Leidse vrouw haar bekken. De kwam met jongetje, is bracht die botsing 12-jarig Leids r het AZL ge- Schrijfavond De Leidse werkgroep van Amnesty International houdt weer schrijfavonden voor gewetensgevangenen. >elz6 Dit maal wordt geschreven voor een onderwijzer uit Turkije, een dichter uit Vietnam en een voormalig mi nister uit Mauretanië. Vanavond kan men vanaf half acht terecht in de Bevrijdingskerk aan de A. Bruun- ier straat en vanaf acht uur in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Donderdag 26 april kan men brieven schrijven in het gebouw van de Ekklesia aan het Ra penburg 100. Concert Het Leids Studentenkoor en -orkest Collegium Musicum geeft morgenavond een concert in De Waag aan de Aal-2 markt. Op het programma staan werken van Rossini. Hin- demith, Brunner, Clemens, Mendelssohn en Roussel. De muzikale leiding is in handen van dirigent Bruno de Gree- ve. Het concert begint om half negen, de toegangsprijs be- I draagt een rijksdaalder J Lazarus De Leidse acrobatiekgroep Lazarus geeft donderdag avond 26 april een voorstelling op bet Stadhuisplein. Het optreden, dat wordt gehouden in bet kader van het Waagfestival, begint om acht uur. In forma tiemark t De Diabetes Vereniging Nederland, afdeling Leiden e.o. houdt zaterdag 28 april in De Waag aan de Aalmarkt een informatiemarkt. Men kan inlichtingen krijgen over dieet, dieetartikelen. spuiten en hulpmiddelen voor zelfcontrole. Ook zijn er allerlei boeken t te koop. De nazorgzuster v over de insulinepomp. Komedie De Nieuwe Komedie speelt vrijdag 27 en zaterdag 28 april het stuk „Broeder Eichmann" van Heinar Kipp- hardt in het LAK-Theater aan de Cleveringaplaats. oorlogsmisdadiger Eichman: het leven van Eichmann geeft geen verklaring voor de gruwelijkheden die hij heeft begaan. De spelers zijn: Marie Christine de Both, Ine Kuhr, Herman Naber, Bart Scheepkens, Rik van Uffelen en Cees Wijn. De regie is van Han Romer. De voorstellingen beginnen om half negen. Broeder Eichman. Lord Wanhoop Kinderen kunnen zondagmiddag 29 april terecht in LAK-Theater voor de voorstelling „Lord Wanhoop" het poppentheater van Damiet van Dalsum. Lord Wan hoop is zijn hoofd kwijt en gaat er naar op zoek. De stelling begint om drie uur rbij acti gei Moederdag Wie een cadeau voor moederdag zoekt kan eventueel terecht bij Unicef. De opbrengst is bestemd voor de Unicef-kinderen. Men kan terecht bij De Zaailing aan de Hooigracht 41, bij Verbum Dei aan de Plantage 16 en op de Apollolaan 442. Unicef kan nog medewerkers gebruiken (7635351 Nicaragua Het Nicaragua-comité houdt morgen vanaf twee uur een manifestatie op het Leidse Stadhuisplein. Aanleiding is volgens het comité de steeds verdergaande Amerikaanse inmenging in Sandinistiche zaken, 's Avonds om zeven uur is er een protestmars die om acht uur weer terugkomt op het Stadhuisplein waar verder gedemonstreerd wordt. LEIDEN Drie Leidse jongens, van 16, 17 en 18 jaar oud, vrijdagavond in en bij clubhuis In de Vroolijcke Arke in de terskerkchoorsteeg door een groep van ongeveer 12 jongens handeld. De 17-jarige jongen moest zich laten behandelen In H Elisabethziekenhuis. Het drietal werd plotseling aangevall*— door de groep, die vermoedelijk afkomstig is uit Den Haag. 1 ill gjlitie heeft geen aanhoudingen kunnen verrichten. ij het clubgebouw in de Stevenshof kreeg een 18-jarige Leid L jongen vrijdagavond zonder enige aanleiding een paar klapp )M in het gezicht van een onbekende man. De jongen liep een blo M( duitstorting onder het oog op. Een 55-jarige Leidenaar kreeg zondagavond een paar klap$ op zijn hoofd met een telefoonhoorn. De man had gegeten in ee eethuisje aan de Haarlemmerstraat en weigerde te betalen on dat de eigenaar nog bij hem in het krijt stond. De eigenaar 66 28-jarige Leidenaar, sloeg de man daarop op het hoofd. Een 53-jarige Leidenaar werd gisteren mishandeld op dé Maft dijk. De man reed daar met zijn auto en kon niet meer verdt omdat een auto de weg blokkeerde. De Leidenaar claxonneen) waarop de eigenaar van de auto zijn voertuig aan de kant zeil en vervolgens op de auto van de 53-jarige Leidenaar afstap» Hij trok de deur open en gaf de man een paar klappen in H gezicht. Het kenteken van <y> auto van de dader is bekend I

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4