TAFEL Speekseltankjes kunnen droge mond kunstmatig bevloeien Paus roept bij sluiting Heilig Jaar op f te kiezen voor vrede en gerechtigheid fïTïïTl ACHTERGROND kerk wereld KORTE METTEN CeidaeGomcwt DINSDAG 24 APRIL 1984 PAGIN] Europese ontmoeting „Gemeen schappen van christelijk leven" Een vierdaagse Europese ontmoeting van de Ge meenschappen van Christe lijk Leven (GCL) wordt eind de?e week te Amers foort gehouden. De ruim zeventig deelnemers uit twaaf landen komen bijeen rond het thema „Groeiende gemeenschap door onder linge ontmoeting." In meer dan vij" in alle werelddel 1974 ook in Nederland bestaan GCL-groepen: hooguit tien personen, die de weg van Christus zoeken in het dagelijks bestaan van gezin, beroep en samenle ving. De groep is een hech te gemeenschap, met een sterk accent op gebed en in zet. Na het verdwijnen van de Mariacongregaties, die vier eeuwen hebben bestaan, hebben de jezuïeten, aller eerst in Frankrijk, GCL-groepen opgericht. De methode is gebaseerd op de zogenaamde „Geestelijke oefeningen" van Ignatius van Loyola, de stichter van de orde der jezuïeten. In 1971 werden de GCL-groe pen pauseliik goedgekeurd. Een groep komt ten minste eenmaal per maand bijeen om ervaringen uit te wisse len en deze te toetsen aan het evangelie. De samen komsten worden besloten met gebed en soms met een eucharistieviering. Persoon lijke bezinning en gebed zijn wezenlijk voor de GCL-groep. Veel leden be horen tot het middenkader. In Nederland zijn er 26 groepen, verspreid over het hele land. Daartoe behoren echtparen, alleenstaanden, religieuzen en priesters. Paus Johannes Paulus II heeft op Paaszondag het Hei lig Jaar van de Verlossing af gesloten, dat op 25 maart vo rig jaar was begonnen. Hij sloot plechtig de bronzen- „Heilige Deur" van het rech ter voorportaal van de Sint- Pieter. Het thema van dit bij zondere Heilig Jaar was „Opent de poorten voor de Verlosser". De paus had dit Heilig Jaar uitgeroepen om te herdenken, dat 1950 jaar geleden Christus is gestorven en uit de doden is opgestaan. Het was de bedoeling, dat het Heilig Jaar niet zozeer in Rome, maar in de lokale pa rochies gevierd zou worden. Kardinaal Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse Congrega tie voor de geloofsleer, zei in een vraaggesprek dat dit nauwelijks het geval is ge weest. Daarentegen hebben tijdens de 394 dagen van het Heilig Jaar naar schatting elf miljoen pelgrims Rome be zocht, twee maal zo veel als in het vorige Heilige Jaar in 1975. In zijn Paaspreek heeft paus Johannes Paulus II de na druk gelegd op de toenemen de tegenstellingen in de hui dige beschaving. Hij noemde in dit verband de tegenstel ling tussen rijkdom en wel vaart enerzijds en de armoe en honger van miljoenen an derzijds; tussen het verlangen naar vrede en de „koortsach tige" voorbereiding op de oorlog; tussen de bescher ming van het menselijk le ven en de vernietiging van het ongeboren leven. Voor een kwart miljoen gelo vigen op het Sint Pieters plein riep de paus de wereld op in deze moeilijke tijd de deuren voor de Verlosser te openen door te kiezen voor vrede en gerechtigheid en te gen de vernietiging en de vertwijfeling. Na de preek sprak hij in vijf enveertig talen Paaswensen uit, waaronder in het Neder lands. De viering werd in ze sendertig landen door de te levisie uitgezonden, voor de eerste maal ook in de Vere nigde Staten. Op vele andere plaatsen in de wereld is zondag Pasen gevierd. In de Soviet-Unie viel niet alleen dit keer de datum van het Russisch-or- thodoxe Paasfeest samen met dat in het westen, maar viel Pasen ook nog op de verjaar dag van Lenin, uiteraard een officiële feestdag in de Sov jet-Unie. Reeds zaterdag avond bezochten duizenden gelovigen de dertig Russi- sch-orthodoxe kerken in Moskou. Patriarch Pimen, het hoofd van de Russisch-orthodoxé kerk, heeft in zijn Paasbood- schap een krachtig pleidoof voor de vrede gehouden. Hif wees vooral op de bedreiging van het menselijk leven door een nucleaire catastrofe. Zijn boodschap is in alle diensten voorgelezen. In Peking hebben meer dan tienduizend gelovigen de misvieringen in beide rooms- -katholieke kerkgebouwen bijgewoond. Ook in twee pro testantse kerken in de Chines se hoofdstad werden Paas- diensten gehouden, aldus het Chinese persbureau. Verrassende belangstelling voor Heilig Jaar wekt grote tevredenheid in Vaticaan Paus Johannes Paulus II sluit de „Heilige Deur" in de Sint- Pieter, symbolisch het einde aangevend van het „Buitengewo ne Heilig Jaar van de Verlossing". Om wat uit te rusten van de inspanningen van de afgelo pen weken heeft paus Johan nes Paulus II na de Paasvie ring zondag zich teruggetrok ken in zijn buitenverblijf in Castelgandolfo, ten zuiden van Rome, aldus meldt onze correspondent in Rome. Mor gen moet hij weer in Rome terug zijn voor zijn wekelijk se generale audiëntie en ook om zich voor te bereiden op zijn volgende grote buiten landse reis, naar het Verre Oosten, die volgende week begint. De afgelopen Paasdagen zijn voor het Vaticaan en voor Rome uitzonderlijk drukke dagen geweest, wellicht wel de drukste van dit pontifi caat. De sluiting van het bij zonder Heilig Jaar bracht enorme aantallen pelgrims en toeristen naar Rome, des te talrijker vanwege het on verwacht fraaie zomerweer. De officiële instanties op het gebied van het toerisme ge ven de onwaarschijnlijkste cijfers om aan te geven hoe veel toeristen Rome dezer dagen hebben bezocht. In elk geval hebben de Ro meinse en Vaticaanse musea continue moeten „draaien" om alle bezoekers te kunnen opvangen. In de Vaticaanse musea was de drukte het grootst. Voor de eerste keer in de lange geschiedenis van deze beroemde musea heeft de directie in bepaalde zalen eenrichtingsverkeer moeten instellen. Op en in de directe omgeving van het Sint-Pie tersplein bevonden zich eer ste Paasdag vierhonderddui zend mensen, van wie er honderdduizend deelnamen aan een betoging tegen de honger in de wereld, georga niseerd door enkele Italiaan se en andere Europese politi- Wat het afgesloten Heilig Jaar betreft is het volgens de organisatie nog veel te vroeg om nu al de balans op te ma ken. Maar geluiden elders uit het Vaticaan duiden op grote tevredenheid over de gang van zaken. Dat een gebeurte nis als het Heilig Jaar zoveel mensen uit vrijwel alle delen van de wereld op de been kan brengen en bij hen zo veel geestdrift kan losmaken heeft velen in het Vaticaan aangenaam verrast, niet het minst paus Johannes Paulus II. „De paus heeft mij gezegd dat deze dagen wellicht de mooiste zijn van zijn pontifi caat. Hij voelt zich elke dag jonger worden", zo heeft staatssecretaris Casaroli vori ge week in een toespraak verklaard. In commentaren wordt opge merkt, dat de katholieke kerk door het succes van het Heilig Jaar is verjongd, dat het Heilig Jaar aan de kerk nieuwe levenskrachten heeft onthuld. Het Vaticaan maak te zich zorgen over de ver vreemding van de jongeren van religieuze waarden, over de groeiende onverschillig heid van de jeugd, maar de afgelopen maanden en voor al, de afgelopen weken heb ben aangetoond, dat vele jon geren zich toch nog aange sproken kunnen voelen door het centrale thema van het Heilige Jaar, de Verlossing. Het volgende Heilige Jaar is volgens schema het jaar 2000, maar gezien het succes van het jaar, dat nu net is afgeslor ten is het niet waarschijnlijk» dat de paus zestien jaar zal wachten. Het aantal dienstdoende predikanten in de Gerefor meerde Kerken in Nederland is vorig jaar gestegen met 29 tot 1240. In 1982 bedroeg de stijging 34. Voor het eerst steeg het aantal predikanten werkzaam in het gemeente werk, tot boven de 900, name lijk van 884 naar 902. Het aantal predikantsvacatures liep vorig jaar met dertien te rug tot 242. Dit blijkt uit het zojuist verschenen Jaarboek 1984 van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Het aantal belijdende leden daalde met 1.165 naar 483.116. Alleen in Friesland-Zuid, Drenthe, Overijssel en Gelderland was er een lichte stijging. Het tota le zielental van de Gerefor meerde Kerken daalde met 9.006 naar 851.252. Het aantal plaatselijke kerken steeg met twee tot 836. In de Verenigde Staten en Canada is een omvangrijke enquête gehouden naar de re den waarom joden overgaan tot het christendom. Achtdui zend tot het christendom overgegane joden zijn onder vraagd. Het blijkt, dat een persoonlijke ervaring met uit het geloof levende christenen verreweg de belangrijkste aanleiding is om overgang tot het christendom te overwe gen. Niet minder dan 47 pro cent van de bekeerde joden houdt dit voor de belangrijk ste factor. Rond elf procent zegt tot het christendom te zijn gekomen door het zoeken naar waarheid. Acht procent is tot de nieuwe geloofsover tuiging gekomen door de bij bel. twee procent door chris telijke radio-uitzendingen en één procent door hun geboeid zijn door het leven na de dood. De in Argentinië geboren evangelist Luis Palau werkt deze week mee aan vier „Er is hoop"-avonden. Palau (49), was vorig jaar een van de sprekers op het evangelisatie congres van Billy Graham te Amsterdam. Tijdens zijn be zoek zal ook worden onder zocht of hij in 1985 kan mee werken aan een grote evange lisatiecampagne in Nederland. De ex-bankbediende heeft in achtendertig landen meer dan honderd campagnes gevoerd. Zijn gehoor via radio en tv wordt op 200 miljoen perso nen geschat. Tot vorig jaar juli zouden als gevolg hiervan 182.175 personen zich hebben bekeerd. Op het terrein van de volk sabdij OLV Ter Duinen in Os- sendrecht hebben zondag ruim zeshonderd mensen in een grote tent een zogenaam de opstandingsdienst bijge woond. Voorgangers in deze vredesdienst waren de secre taris van de r.k. vredesbewe ging Pax Christi, Jan ter Laak, en deken Vincent Schoenmakers uit Bergen op Zoom. De viering werd voor bereid door leden van de Vre desbeweging Woensdrecht en het koor van de kritische ge meente IJmond. De christenen in Zuid-Ko- rea verwachten belangrijke gasten bij hun eeuwvieringen. Behalve de rooms-katholieke Zuidkoreanen, die van drie tot zeven mei de paus aanwe zig weten bij de viering van het tweede eeuwfeest van het rooms-katholicisme in het land, zijn er de protestanten, die de Amerikaanse evange list Billy Graham hebben uit genodigd de viering van hon derd jaar protestantisme in Korea bij te wonen. Zij hopen, dat Graham wil meewerken aan een vierdaagse evangeli satiecampagne, die in augus tus te Seoel wordt gehouden. De Lutherse staatskerk in Zweden krijgt een nieuwe structuur om onafhankelijker van de staat te kunnen opere ren, zonder dat de banden worden doorgesneden. Zowel voor- als tegenstanders van verbreking van de band met de staat tonen zich tevreden met de oplossing. De kerk kan nu met grotere vrijheid ten opzichte van de staat haar eigen programma's uitvoeren De huidige algemene verga dering (te vergelijken met een synode) wordt gehandhaafd maar zal voortaan alleen za ken behartigen die te maker hebben met de staat en de af spraken met de regering Daarnaast wordt er een nieu we organisatie gevormd, d( representatieve vergadering die zich met strikt kerkelijk zaken zal bezig houden. D nieuwe structuur zal op 1 ja nuari 1985 in werking treden Krabbetjes met zuurkool en aardappelpuree vla met jambiscuits -Voor twee personen hebt u nodig: 500 g krabbetjes, 25 g boter, zout, peper, tijm, rozemarijn, uitje; 1 lepel rozijnen, 400 g zuur kool, 2 schijven ananas; Vt tot 1 kg aardappelen, zout, melkpeper, noot muskaat; Vt liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 4 droge bis buits, 2 lepels jam. Bak de krabbetjes in warme boter bruin, temper het vuur, leg het deksel schuin op de pan en voeg zoveel lauw wa ter toe, dat het erge bruisen minder wordt. Strooi zout en peper over het vlees en leg er tijm, rozemarijn en een stukje ui naast. Stoof de krabbetjes gaar in ruim een uur. Zeef de jus. Was de rozijnen en zet ze met de zuurkool en weinig water op. Laat de groente circa twintig minuten koken. Kook op het laatst de in stukjes gesneden ananas schijven met iets van hun sap mee. Probeer zo min mo gelijk kookvocht over te houden, laat er eventueel wat van verdampen door de groente de laatste minuten zonder deksel te laten koken. Bewaar overblijvende ananas tot overmorgen voor een vla- flip. Maak de aardappelpuree zonder er boter aan toe te voegen; de krabbetjes met jus zijn vet genoeg. Wie een gro te, wat diepe schotel heeft, kan krabbetjes, zuurkool en aardappelpuree bij elkaar op doen, dat staat feestelijk. Besmeer de biscuits met jam, duw ze met een mes in de schaal in stukjes en leg er een koude gele vla op. Gar neer de vla met jam. Dit toetje wordt smakelijker als het een paar uren kan blij ven staan, omdat de smaak jes dan goed kunnen door trekken. JEANNE GRONINGSE WETENSCHAPPERS LEVEREN TWEE WERELDPRIMEURS Doordat hun speekselklieren onvoldoende of helemaal niet meer werkzaam zijn, kampen tienduizenden Nederlanders dag in dag uit met een droge mond. Wetenschappers in Groningen zijn nu voor de dag gekomen met een novi teit die wordt aangeduid als het speekseltankje. Het wordt aangebracht in de mondholte en is voorzien van minuscule gaatjes. Via deze openingen kan de drager, steeds wan neer hij daaraan behoefte heeft, een beetje kunstspeek- sel aanzuigen. Ook de samen stelling van deze vloeistof is nieuw. Ondermeer doordat het eiwit bevat, voldoet het veel beter dan de traditionele kunstspeeksels. Een onzer verslaggevers sprak met de geestelijk vaders van twee wereldprimeurs. GRONINGEN Wel eens wakker geworden met een zware kater? De tong voelt aan als een uitgedroogd lapje leer. De mondholte lijkt van een fijn soort schuurpapier. „Wateris de eerste ge dachte van wie aldus de tol betaalt voor een al te gezelli ge avond. En inderdaad ge ven een paar slokjes water heel snel verlichting. De speekselklieren komen weer op gang en na een minuutje of tien is het ergste leed gele den. Bij nogal wat mensen func tioneren deze klieren onvol doende of helmaal niet. Ge volg is dat ze aan een chro nisch tekort aan speeksel lij den en hun mond voortdu rend droog aanvoelt. Wie in ernstige mate door deze stoornis is getroffen, ervaart tong, gehemelte en de bin nenkant van de wangen heel de dag door als een persoon lijke „Sahel". Dr. A.K. Panders, hoogleraar mondziekten en kaakchirur- gie, verbonden aan de Rijks universiteit van Groningen: „Ernstige beschadigingen zijn in de meeste gevallen het ge volg van stralingstherapie in het hoofd-/halsgebied. Af De geestelijk vaders van kunstspeeksel en speekseltankje. Van links naar rechts tandarts A. Vissink, prof. A.K. Panders en prof. E.J. 's-Gravenmade. hankelijk van de plaatsen waar de tumoren zich bevin den, moet de bestraling vaak zó worden gericht dat ze ook de speekselklieren raken. Deze zijn hiervoor uitermate gevoelig en worden dan in mindere of meerdere mate kapot gemaakt. Ook het langdurig gebruik van be paalde medicijnen kan de speekselklieren aantasten. Kalmerende middelen, bij voorbeeld, kunnen deze bij werking hebben en medicij nen die de bloeddruk verla gen. Tenslotte is het klim men der jaren op zichzelf eveneens een factor die de speekselproduktie afremt. Bij iedereen wordt de mondholte na het veertigste levensjaar geleidelijk aan droger. Men sen van zestig, zeventig jaar, die verder helemaal gezond zijn, kunnen hiervan flink hinder ondervinden. Maar het probleem speelt in deze leeftijdscategorie vaak dub belop, omdat juist ouderen veelvuldig gebruik maken van medicijnen". De gevolgen van een ernstig tekort aan speeksel zijn niet gering. Dat spreken, slikken en kauwen danig worden be moeilijkt, is duidelijk. De hechting van het kunstgebit kan eveneens moeilijkheden opleveren. Doordat heel het natuurlijk evenwicht in de mondholte is verstoord, kun nen echter ook andere com plicaties optreden. Zoals ont stekingen aan het mondslijm- vlies en/of een onwelrieken de geur uit de mond. Voor patiënten die hun natuurlijke gebit nog bezitten dreigt het gevaar van supersnelle tand- cariës. Dit laatste verschijnsel tracht men te voorkomen door tan den en kiezen steeds opnieuw van een laagje fluor te voor zien. Voor het overige zijn de gevolgen van een droge mond echter bijzonder moei lijk te bestrijden. Dr. E.J. 's- Gravenmade, hoogleraar in de biochemie van de mond holte: „Als de speekselklie ren nog wel een beetje wer ken, kan die restfunctie zo veel mogelijk worden gesti muleerd door bijvoorbeeld een zuurtje of een stukje kauwgum in de mond te ne men. Patiënten bij wie dit niet meer helpt, zie je einde loos water drinken. Elke keer dat ze een slokje nemen, brengt dat verlichting. Zij het voor heel korte tijd. Een mi nuutje hooguit. Vandaar dat men, al jaren geleden, op zoek is gegaan naar de sa menstelling van een kunst speeksel dat de mond gedu rende langere tijd vochtig zou kunnen houden. Dat bleek een enorme opgaaf. Enerzijds mag zo'n vloeistof niet te waterig zijn, want dan slikt de gebruiker het zo weer weg. Anderzijds heeft een te grote stroperigheid weer tot gevolg dat bijvoor beeld het praten wordt be moeilijkt. Ons natuurlijke speeksel combineert beide ei genschappen op een heel wonderlijxe manier. In rust, bijvoorbeeld tijdens de slaap, is het stroperiger dan keu kenstroop. Komt de mond in beweging, dan treedt er een verandering op waardoor het opeens uiterst vloeibaar wordt". Kwijlende koe Omdat de bestaande kunst speeksels (verkrijgbaar als spray) zo slecht voldeden, stortte ook 's-Gravenmade zich op de research. Daarbij liet hij zich inspireren door het in ons grassige land zo veelvuldig opdoemende beeld van een overvloedig kwijlen de koe. Door uit een speek selklier van de koe de eiwit component te isoleren en dit als basis te gebruiken voor kunstspeeksel, zou een sub stantie ontstaan, zo meende hij, die de eigenschappen van het natuurlijke speeksel veel dichter zou benaderen. Deze aanpak bleek inderdaad suc cesvol. Begin jaren zeventig slaagden hij en zijn mede werkers erin een wit poeder uit te zuiveren dat, in de mond genomen en vermengd met water, een kunstspeeksel opleverde dat aanzienlijk be ter werkte dan de tot dan toe bestaande, die geen eiwit be vatten. Sinds 1974 is dit poeder op kleine schaal vervaardigd in het laboratorium van de af deling tandheelkunde in Groningen en aan de patiën ten van deze afdeling ter be schikking gesteld. De resulta ten waren niet ongunstig, maar veel patiënten haakten na kortere of langere tijd toch af omdat ze het gebruik ervan veel te bewerkelijk vonden. Juist vanwege de kleinschaligheid van de pro ductie, was verwerking in een makkelijk te hanteren spray echter niet mogelijk. Een fabrikant die in staat en bereid was het materiaal in massa-productie te nemen, werd niet gevonden. Een ondergebit dat voorzien is van een speekseltankje. De kiezen kunnen naar achteren worden geschoven zodat men het tankje kan schoonspoelen en bijvullen. Prof. 's-Gravenmade: „Totdat ruim een jaar geleden de Deense televisie aan de pro blematiek van de droge mond een programma wijd de, waarin ons poeder werd genoemd. Dat leidde tot con tact met een Deense fabri kant die wèl over de midde len beschikte om ons kunst speeksel in massa-productie te nemen. Hoewel nog niet geregistreerd als officieel ge neesmiddel, is het inmiddels onder de naam Saliva Ortha- na sinds een half jaar vrij verkrijgbaar in de apotheek". Hoe lang en hoe goed werkt dit nieuwe product nu Naar ondermeer deze vraag stelt de Groningse tandarts A. Vissink een onderzoek in, waarop hij over enige tijd hoopt de promoveren. De in druk tot nu toe is dat het ten minste twee keer zo lang werkt als de traditionele kunstspeeksels. Vissink schat dat deze laatste bij de door snee patiënt, na inspuiting in de mondholte, circa tien mi nuten a een kwartier werk zaam zijn. Saliva Orthana werkt gemiddeld 20 minuten tot een half uur. Speurtocht Een aanzienlijke verbetering dus, die echter de werkelijk ernstige droge-mond-patiënt nog niet veel soelaas biedt. Hij of zij blijft immers ge noodzaakt de spray zeer veel vuldig te hanteren. Vandaar dat men in Groningen bleef zoeken naar een meer conti nue bevochtiging van de mond. Een speurtocht waar bij tandarts Vissink en tand- technicus M. Huisman een hoofdrol speelden en die leidde tot de vondst van de speekseltankjes. Reservoirs die worden aangebracht in de mondholte en die minus cule gaatjes bevatten, waar door de gebruiker, steeds wanneer hij daaraan behoef te heeft, wat kunstspeeksel kan aanzuigen. „Lang niet iedereen kunnen we hiermee helpen", zo waarschuwt Vissink, „de mondholte moet zo zijn ge bouwd dat er voldoende plaats is voor de tankjes. Wie bijvoorbeeld een laag gehe melte heeft, kan op die plek geen tankje verdragen. Tot nu toe schatten we dat onge veer de helft van de droge- mond-patiënten in aanmer king komt voor deze voorzie ning. In totaal hebben zich inmiddels vijftien patiënten een dergelijke prothese laten aanmeten. In het gunstigste geval hoefde de voorraad (Saliva Orthana) maar één keer per dag te worden bijge vuld. In het ongunstigste ge val was de voorraad speeksel na ongeveer twee uur ver bruikt". Vissink en zijn collega's heb ben speekseltankjes ontwor pen voor zowel patiënten dié nog over hun eigen gebit be schikken als voor dragers van een kunstgebit. In het eerste geval wordt het reser voirtje aangebracht tegen het gehemelte en opgehangen aan het bovengebit. Voor mensen die hun natuurlijke gebit niet meer hebben, ver vaardigt men een nieuwe prothese. De tankjes worden dan in deze nieuwe prothese ingebouwd. In het bovengebit wordt het tankje aangebracht in het ge hemelte van de prothese. In het ondergebit komt het om der de tanden en kiezen te zitten. Geen irritaties De ervaringen van de ge bruikers zijn tot nu toe posi tief. De protheses veroorza ken geen irritaties, terwijl het schoonspoelen en bijvul len van de tankjes een kar weitje van een paar minuten is. De kosten ervan worden door prof. Panders geschat op circa 1100 gulden per patiënt. Een grote fles kunstspeeksel, waarmee een doorsnee-pa tiënt 50 dagen toe kan, kost 65. Panders gaat er van uit dat de ziekenfondsen en par ticuliere ziektekostenverze keraars bereid zijn een ei ander volledig te vergoeden. Intussen waarschuwt hij wel tegen overspannen verwach tingen: „Patiënten met een droge mond zouden natuur lijk het liefst terug willen naar de situatie waarin het speeksel geen probleem ople verde. Ze moeten zich reali seren dat ook met het ge bruik van speekseltankjes die oorspronkelijke toestand niet terugkeert. Een betere be vochtiging, een betere be scherming van het monds- lijmvlies en een beter func tioneren van het spraakor gaan zijn objectief aantoon baar. Maar toch: het blijft be helpen. Men moet een zekere inspanning leveren. Of deze opweegt tegen de voordelen, is een persoonlijke afwe- ging". Wat niet wegneemt dat zowel het nieuwe kunstspeeksel als de tankjes hoogstwaarschijn lijk een grote toekomst tege moet gaan. Dezer dagen wordt de technische beschrij ving van de tankjes gepubli ceerd in een vaktijdschrift. Van dan af zullen ze beschik baar komen voor de hon derdduizenden die in binnen- en buitenland het wonder moeten ontberen van water dat zo maar in de mond loopt. WILLEM SCHEER

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2