£eicUe 0omcwit steun voor IMF en Wereldbank Duisenberg wil olgend weekeinde weer kans Khadaffy dreigt met wraak Groen en rood in levenden lijve PARTICULIERE BANKEN TE HULP GEROEPEN Uitgave Westerpers. behorende totSijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 p>er mm. kleinties f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitslaut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. Dinsdag 24 april 1984, 75e jaargang no. 22869 Aanhoudend zonnig. Mini mumtemperatuur omstreeks 5 graden, middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige oostelijke wind. Zon op: 6.26: onder: 20.52; hoog water Schev.: 9.28 en 22.09; laag w.: 4.37 en 17.15. fraaie lenteweer lokte het paasweekeinde tallozen naar buiten. Langs de hele kust deden, zoals hier in Scheveningen, de strandtenthouders goede zaken. EN HAAG Er bestaat "ote kans dat de toeristi- he topdrukte van de agen, zich komend eekeinde herhaalt. De eersvooruitzichten zijn •nder meer gunstig te 5emen, maar dat niet al- in. Want Koninginne- g en 1 mei betekenen ter Nederlandse, West- uitse, Franse en Belgi- he vakantiegangers de kans op een lang week einde met vier of vijf vrije dagen, zodat wellicht het aantal van 800.000 buiten landse „Paas"-bezoekers weer gehaald of zelfs overtroffen kan worden. Op Goede Vrijdag en Paasza terdag kwamen zoveel buiten landse toeristen naar ons land, dat het enige moeite heeft ge kost hen in de hotels, pensions en op de particuliere verhuur- adressen onderdak te ver schaffen, aldus het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT). Het aantal van 800.000 buiten landse toeristen betekent een stijging van 200.000 ten opzich te van vorig jaar, toen Pasen op 4 en 5 april viel en de weersomstandigheden bar en boos waren. Hoewel de Westduitsers (der traditie getrouw) het leeuwen deel van het buitenlands be zoek vormden, was er toch ook duidelijk sprake van meer Fransen en Scandinavische vakantiegangers dan voor gaande jaren. En wat met het mooie weer te verwachten viel, trok ook een bijna ongekend groot aantal Nederlanders naar buiten voor een korte vakantie of dagje uit in eigen land. In het hele land heeft met name de horecasec- tor sterk geprofiteerd van dit dagtoerisme. Pag. 5: Kust en Bollenstreek de grote trekpleisters LONDEN/TRIPOLI Libië zal „samen met Ierse guerrilla strijders van het IRA pijnlijke slagen toebrengen aan Groot- Brittannië". Met dit dreige ment reageerde de Libische leider kolonel Khadaffy giste ren op het besluit van de Brit se regering, om na zes dagen van vruchteloos onderhande len alle diplomatieke betrek kingen met Libië te verbre ken. De diplomaten en „stu denten" in de belegerde Libi sche ambassade in Londen hebben laten weten dat zij pas enkele uren voordat komende zondag het ultimatum van de Britse regering afloopt, de am bassade zullen verlaten. Het Libische dreigement was gisteren vervat in een com mentaar in het tijdschrift „Groene Mars", dat doorgaans in grote trekken de gedachten van kolonel Khadaffy weer geeft. Officieel heeft Libië echter geen tegenmaatregelen aangekondigd. Het persbureau Jana uitte „verbazing en ver ontwaardiging" over het Britse besluit. „Hiermee geeft Groot- Brittannië toe aan zionistische en Amerikaanse druk". Tripoli herhaalde de beschuldiging dat Groot-Brittannië verant woordelijk is voor de dood van de politie-agente afgelopen dinsdag tijdens een demonstra tie van Khadaffy-tegenstan- ders. Het persburea Jana ver klaarde verder dat Libië de veiligheid van de ongeveer 8.000 Britten in het land zal garanderen. De Britse regering is steeds op haar eis blijven staan, dat de Libische ambassade moet wor den doorzocht op wapens en explosie ven. Dat zal mogelijk zijn zodra de Libiërs komende zondag zijn verdwenen. Dan is de diplomatieke onschend baarheid van de gebouwen op geheven. Wanneer de Libiërs hun am bassade verlaten, zal alleen de persoonlijke bagage door de politie geïnspecteerd worden. Alle diplomatieke vrachtjes genieten vrije doortocht. Ie dereen zal zich evenwel moe ten identificeren, want de Britse autoriteiten willen pre cies aan de weet komen hoe veel diplomaten en hoeveel „revolutionaire studenten" zich in de ambassade bevon den. Intussen hëeft het Britse am bassadepersoneel in Tripoli de koffers gepakt. Zij zullen Libië deze week verlaten. De Britse belangen in Libië zullen voort aan door Italië worden behar tigd. De Verenigde Staten, die in mei 1981 alle contacten met Libië hebben verbroken en kolonel Khadaffy als stuwen de kracht achter het interna tionale terrorisme beschou wen, hebben de Britse actie als „volledig passend" verwel komd. Pagina 7: Britten zien ver trek Libiërs als nederlaag. Meisje (4) verdronken NIEUWKOOP De 4-jarige Hakima Chemlali uit Nieuw koop is gistermiddag om het leven gekomen. Het meisje is uit een rubberbootje gevallen en verdronken. Het slachtoffertje en enkele vriendinnetjes hadden uit een tuin een onbeheerd liggende rubberboot gehaald en deze in een sloot naast de Aarlander- veenseweg gelegd. Tijdens het varen is het vierjarige meisje omstreeks vier uur gistermid dag overboord geslagen. Een ander meisje ging haar moeder halen, maar toen deze bij de sloot was aangekomen, was het meisje al verdronken. (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST Een vol Jaar garantie mogelijk. IMISSAN Keuze uit 100 stuks. Alkemadelaan 1 - Roelofarendsveen Telefoon 01713-2866-2073. Hei zal de gemiddelde lezer niet zijn opgevallen, maar er zijn de laatste tijd steeds meer paprika's op de groentemarkt verschenen en dat heeft weer gevolgen voor de prijs. Zowel de groene als de rode werden daardoor goedkoper. Leuk voor de consument, minder prettig voor de kweker. Lees het allemaal maar na in de barometer van de glastuinbouw, die weer staat in de rubriek „In en om de kas". In de Leidse Courant natuurlijk. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend nf £ckk>c (Souuwt van promotie. FC Twente speelde gisteren met 1-1 ge lijk bij SC Cambuur en MVV verloor gisteravond met 4-1 van NAC. Zaterdag was de Limburgse ploeg al zeker van promotie naar de eredivisie door de winst van 1-0 bij NEC. FC Den Haag boekte andermaal winst: in het Zuiderpark werd NEC met 3-1 (twee treffers van John Linford) verslagen. AMSTERDAM De in ternationale monetaire in stellingen en de particu liere banken moeten nog meer gaan samenwerken dan nu al het geval is. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de We reldbank hebben de gren zen van hun mogelijkhe den bereikt bij het oplos sen van de miljarden schuld van een groot aan tal ontwikkelingslanden. Dit heeft dr. W.F. Duisenberg, president van De Nederland- sche Bank, vanmiddag gezegd in zijn toespraak op een stu diebijeenkomst over „Euro pees ondernemerschap en de Aziatische uitdaging" in Am sterdam. Dat symposium is ge houden ter gelegenheid vanide jaarvergadering van de Aziati sche Ontwikkelingsbank (ADB) die van morgen tot en met vrijdag haar jaarvergade ring houdt in Amsterdam Gezamenlijke financiering biedt de handelsbanken een uitstekende gelegenheid te profiteren van de deskundig heid van deze instellingen, al dus Duisenberg. Bovendien kunnen de banken er tot op zekere hoogte gerust op zijn dat de betaling van de rente op de leningen punctueel wordt uitgevoerd. Het kredietbedrag van het IMF is de laatste jaren groten deels bepaald door de zeer gro te tekorten op de betalingsba lansen van ontwikkelingslan den en door de beslissing van 1980 om de toegang tot de middelen van het IMF te ver drievoudigen zonder evenwel tegelijkertijd de eigen midde- len van het fonds te verrui men. Dat heeft geleid tot een ernstige verslechtering van de liquiditeitspositie van het fonds, waardoor de verstrek king van nieuwe kredieten voorig jaar gedurende kort moest worden opgeschort. Pag. 5: ADB-jaarvergade- ring in Amsterdam Marco van Basten nam de treffer van Ajax tegen PSV voor zijn rekening. Verder onder meer in Sporttribune: Feyenoord heeft Cruijff nog steeds hard nodig Bayern München doet afstand van koppositie Ajax verspeelt tweede plaats weer Hockeyheren op achterstand Vriesekoop mist coach Bakker Roodenburg levert in Moeizame winst dames Alkmania Noordwijk zonder overtuiging Komst Michels naar KNVB lijkt zeker DEN HAAG De sollicita tie-commissie van de KNVB zal vanavond een unanieme voordracht doen aan het bondsbestuur over de bezet ting van de functie van technisch coördinator van de vbetbalbond. Van de zes ge gadigden zijn eigenlijk al leen Rinus Michels en Jan Zwartkruis overgebleven en van dat tweetal is Michels dé grote kanshebber om straks de „sterke man" in Zeist te worden. In de eredivisie zijn na het dubbelprogramma van het afgelopen weekeinde nog al wat beslissingen gevallen. Willem II, Helmond Sport en DS '79 zijn zeker van de gradatie. Feyenoord lijkt de titel niet meer te kunnen ontgaan na de duels tegen Sparta (0-0) en DS '79 (3-0). In de eerste divisie zijn MVV en FC Twente zeker Nederlandse jongeren hebben Lawren- Tureaud, beter bekend als „B.A." uit de Ameri- televisie-serie het A-team, het afgelopen paas- lijve mogen aanschouwen. Hun die en zijn vrienden „Murdock" en „Face" per heli- bezochten, tot dol-chaotische taferelen. Op de keert de zwaargewicht juist terug van een be- aan een heuse Hollandse molen in Rijpwete- waar de jeugd zich overigens nog tamelijk rustig 1.5: Nederlandse jeugd vrolijk van dè kook in piramide mysterieus gedacht Het gas dat ontsnapte de koninklijke grafkamer van piramide van Chefren en dat leidde tot de tijdelijke slui- van de piramide voor het pu- blijkt minder mysterieus dan Onderzoek heeft uitgewe- om traangas dat is uit een een toerist verloren. Volgens een jmisch laboratorium gaat het om „dat mensen in sommige Euro- ;e landen gebruiken uit zelfver- liging". Oorzaak AIDS mogelijk gevonden WASHINGTON Amerikaanse onderzoekers hebben de „mogelijke oorzaak" van de gevreesde ziekte AIDS ontdekt. Alleen al in de VS zijn voor zover bekend 1758 personen aan deze ziekte overleden. De mogelijke oorzaak is een variant van het menselijke kankervirus, dat t-cellen aantast. T-cellen vormen een essentieel onderdeel van het menselijke immuniteitssysteem, dat door AIDS zodanig wordt verzwakt, dat het slachtoffers weerloos wordt tegen infecties. De ziekte kwomt vooral voor bij homoseksuelen, biseksuelen, drugsge bruikers en bloederziekte-patiënten. Eerder werd aange toond dat AIDS kan worden overgedragen door bloedtrans fusies. Het Amerikaanse onderzoek is onder meer gericht op een speciale bloedproef voor AIDS, zodat kan worden voor komen dat besmet bloed gebruikt wordt bij transfusies. Ver der zal het naar verwachting mogelijk zijn dat binnen twee jaar een vaccin tegen AIDS wordt ontwikkeld. Guus Oster (68) overleden AMSTERDAM - Theaterleider Guus Oster is donderdag j.l. op 68-jarige leeftijd overleden. Dinsdag wordt hij in alle stilte begraven. Hij was al enige tijd ernstig ziek, en had in september vorig jaar afscheid genomen als directeur van het Amsterdamse theater Carré. Oster stond aan de wieg van de gezelschappen Comoedia ('47) en de Nederlandse Comedie, die hij vanaf 1950 tot een bolwerk in theaterland maakte. De Actie Tomaat in '69 maakte een abrupt einde aan Osters bewind en zijn gezelschap. Hij handhaafde zich in tegenstelling tot andere collega's. Als directeur maakte hij van Carré via een zeer gevarieerde programmering weer een van de belangrijkste theaters van ons land. Oster werd bij het grote publiek bekend als acteur in een lichte komedies, door tv-werk als „Sterallures", waarin Sonja Ba rend voor het eerst kwam kijken, en een spelletje als „Wie van de drie". Hij was ridder in de orde van Oranje. Nassau en drager van de zilveren Bouwmeesterpenning die hij kreeg voor zijn rol in „Het ei" van Felicien Marceau.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1