Vriesekoop mist coach Bakker 'opova breekt die records Van de Heuvel is eigen land reeds ontgroeid jannes van der Wal Vergroot voorsprong Vtario Deslauriers t^errast springtop DINSDAG 24 APRIL 1984 jubbele zege i^an Duimen ENGELO Boet van Duimen 11 ïhaalde gisteren een dubbele verwinning bij internationale regraces in het Gelderse Henge- i. In de 500 cc won de rijder uit mmerzoden beide manches, ijn leerling Rob Punt (Heiloo) >gde in de eerste manche beslag de tweede plaats en werd in tweede race vierde. De 250 cc erd gewonnen door de West- uitser Manfred Herweg, met g geen seconde voorsprong op ter Looijesteijn. De 80 cc ging ar de Italiaan Pier-Paolo Bian- i, de 125 cc naar de Zwitser runo Kneubühler. Wielrenner verongelukt T HARDE Tijdens de clubkampioenschap pen van de Salland-IJs- selstreek-combinatie in de legerplaats 't Harde is de 18-jarige wielren ner Chris Knul zater dag zo zwaar gewond geraakt, dat hij een dag later in een ziekenhuis in Zwolle overleed. De talentvolle junior reed kort na de start tegen een stilstaand leger voertuig aan en liep ernstig hersenletsel op. Roozenburg kandidaat penningmeester KNDB DEN HAAG Oud- -wereldkampioen Piet Roozenburg is door het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Dam Bond kandidaat gesteld voor de functie van penningmeester. Hij zal op 2 juni tij dens de algemene le denvergadering de tus sentijds aftredende Frits van Vloten op volgen. Squashploegen vijfde en zevende DUBLIN Zowel de Engelse heren- als dames- squashploeg heeft in Dublin de Europese titel ver overd. De heren versloegen in de finale titelver dediger Zweden met 5-0. De Engelse dames waren in de finale sterker dan het Ierse team, 2-1. Het Nederlands herenteam werd vijfde. Er namen 19 landen deel. Nederland, dat vorig jaar nog vierde werd, won de laatste wedstrijd met 3-2 van Schot land. Het Nederlands team werd gevormd door Erik van der Pluym, Raymond Scheffer, Hans Vrieling, Jan van Wijnen, Roel Maassen en Jacob Remijnse. De dames eindigden als zevende, een plaats hoger dan vorig jaar, door op de laatste dag Zwitserland met 2-1 de baas te blijven. De ploeg bestond uit Marietta Peters, Mariette Remijnse, Babette Hoogendoorn en Mandy Sommers. SCHAKERS ROTTERDAM IN HALVE FINALES ROTTERDAM De schaakvereniging Rotterdam heeft in het Paas-weekeinde de halve finales bereikt van de Europa Cup-competitie. In de dubbelrondige wedstrijd tegen de Westduitse kampioen SG Pörz uit Keulen namen de Rotterdammers een voorsprong van 7,5-3,5. In de ronde van zaterdag nam de thuis club een voorsprong van 3-2, terwijl die van zondag met de voorlopige cijfers van 4-1 werd gewonnen. Ook toen gistermiddag nog niet bekend was dat Schmidt de hangpartij tegen Rini Kuijf had opgege ven, was de kwalificatie van Rotterdam al een feit. In het geval van een uiteindelijk gelijkspel zou de winst aan de hogere borden zwaar hebben meegeteld. Daar bij stond tegenover het verlies van Timman gisteren aan het eerste bord tegen Hort, winstpartijen van Viktor Kortsjnoj (tegen Miles), John van der Wiel (Reefschlëger), Raymond Keene (Ostermeyer) en Hans Böhm (Gerusel). IOSKOU Valentina Popova heeft alle records in de geschie- aiujjenis van het Europese tafeltennis gebroken. De 24-jarige speel- a --*ter uit Soemgait (Georgië) behaalde met vier gouden medailles (et maximale aantal. Vier jaar geleden bij het EK in Bern vero verde zij er drie. .Popova heroverde de Europese titel op Vriesekoop door in een t'bninteressante finale haar landgenote Flioera Boelatova in vier £ames (15-21, 21-15, 21-17, 21-16) te verslaan. In het gemengd rahflubbel was ze voor de eerste keer gekoppeld aan de Fransman cte Jacques Secretin. De combinatie bleek al gelijk goud waard. In viede finale wonnen ze van de Tsjechen Pansky en Hrachova, die een ronde eerder de titelhouders, Vriesekoop en Grubba, had- ?mëden geëlimineerd. In het damesdubbelspel was Popova met An- at'Qtonjan overslaanbaar, al had het Sovjet-duo zich in de halve iecheindstrijd met enig fortuin ontdaan van Vriesekoop en Hracho- versva (22-20 in de derde game). In de eindstrijd ging het tegen het voegoslavische tweetal Batinic en Perkucin aanmerkelijk vlot er. De eerste gouden medaille had Popova dinsdag al veroverd n het landentoernooi. Jij de heren ging de titel in het enkelspel verrassend naar Ulf ïengtsson, de nummer vijf van Zweden, die geen familie is van 8e voormalige wereldkampioen Stellan* Bengtsson. De 24-jarige Jlf Bengtsson, woonachtig in het Zuidzweedse plaatsje Söder- isdi lammen en afkomstig uit Höganas, bleef in een spannende fina- e de Pool Andrezj Grubba juist de baas: 21-16, 15-21, 21-12, 4-21, 21-19. De Zweed, die op de Europese ranglijst de veertien- ïl'.'sle plaats bezet, was voor het kampioenschap in Moskou niet ge- ilaatst. Hij werd evenwel de beste Zweed door in de halve fina- e zijn als derde geplaatste landgenoot Erik Lindh te elimineren. an-Ove Waldner, tweede op de lijst, werd al in de tweede ron- le uitgeschakeld. Titelhouder Mikhael Appelgren bleef thuis susei ïcgcns een elleboogblessure. In het dubbelspel konden Waldner n Lindh het verlies in de singles niet goedmaken. Het Zweedse m iPPPel moest in twee games het goud aan de Joegoslaven Sur- en Kalinic laten. Europese jeugdkampioenschappen tafeltennis worden in 1985 n Nederland gehouden. De Nederlandse bond denkt erover de itelstrijd te houden in Zoetermeer, mits de daar te bouwen hote- raccommodatie op tijd gereed is. In het andere geval overweegt (v^e NTTB uit te wijken naar Papendal. MOSKOU Drie bron zen medailles konden de pijn van het verlies van de titel in het enkelspel niet verzachten. Teleurgesteld verliet Bettine Vriesekoop Eerste Paasdag het mach tige Lenin-sportcomplex in Moskou. Na de gol- drush van twee jaar gele den in Boedapest (twee maal goud en eenmaal zil ver) vormde het brons in het landentoernooi, het gemengd dubbelspel en dames dubbelspel op de veertiende Europese tafel tenniskampioenschappen voor de Hazerswoudse een ware ontgoocheling. „Alles ging mis", zei ze treurig direct na haar nederlaag zater dag in de kwartfinales enkel spel tegen de Hongaarse Ga- briella Szabo. „Alleen in de tweede game heb ik behoorlijk gespeeld. Verder ben ik niet echt in de wedstrijd geweest". Na het onheilspellende verlies in de eerste game (13-21) volg de in de tweede een opmerke lijk herstel. Dusan Tigerman, de privé-coach van Vriesekoop tijdens dit toernooi: „In die game was ze voortdurend ac tief. Ze schoof bewust, ver traagde bewust, bewoog veel. Szabo werd er gek van". Vrie sekoop haalde inderdaad in de tweede game vernietigend uit: 21-11. In de derde viel ze weer terug in haar op angst en on zekerheid gebaseerde passieve spelletje. Tigerman: „Tegen Szabo moet je het initiatief be houden. Als je haar de lengte geeft ben je onherroepelijk verloren". De 22-jarige Hazerwoudse kon de moed evenwel niet opbren gen. Ze werd beheerst door nervositeit. „Op dat moment miste ik Gerard (Bakker). Die zou me op mijn donder hebben gegeven. Dat had ik nodig. Dusan bleef te vriendelijk. Hij gaf goede aanwijzingen, maar kon me niet over de inzinking heenhelpen". Hoewel zij in de game een achterstand van 14-19 bijna uitwiste, greep Sza bo, een 24-jarige medewerk ster op het Centrale Bureau voor de Statistiek te Boeda pest, de game met 21-19. Dat verlies was dodelijk. In de vierde miste Vriesekoop, wit weggetrokken met met dikke wallen onder de ogen ten ge volge van vele slapeloze nach ten, alle fut. „Ik was uitgeput. Ik kon het lichamelijk en geestelijk niet meer opbren gen. Ik voelde me voor de wedstrijd al moe en in de par tij zelf werd dat gevoel steeds sterker". De moegestreden Vriesekoop was voor de Hon gaarse geen partij. Met 21-10 (via 12-2) maakte Szabo kor daat een einde aan de lijdens weg van Bettine. Echt pijn „Dit doet echt pijn", verzucht te Tigerman na afloop. „On danks die nederlaag ben ik er van overtuigd, dat Bettine nog haar in het zenuwslopende toernooi in Moskou opbrak, steeds de beste speelster van Europa is. Technisch en tac tisch is zij haar tijd ver voor uit. Hier werd zij het slachtof fer van alle intriges, die haar voorbereiding volledig in de war hebben geschopt". Tiger man doelde op de perikelen rond de verplichte deelneming aan het trainingskamp in Po len. Vriesekoop weigerde daaraan deel te nemen en werd on danks bijval van NFS-arts Van Beek aanvankelijk gepas seerd voor de landenwedstrij- den. De houding van de sport- commissie greep haar zo aan, dat ze kort daarop bedankte voor de invitatie voor Moskou en de training staakte. Pas na interventie van het ministerie van WVC kwam er een com promis, waarna Vriesekoop de trainingsarbeid hervatte. Ver volgens werd ze echter vijf da gen uitgeschakeld door griep. De geimproviseerde voorberei ding en de naweeën van de ziekte van Pfeiffer resulteer den in een conditietekort, dat „Ik kwam niet alleen kracht tekort. Ik miste door alle pro- Bezwaren tegen Van der Helm MOSKOU Vier van de vijf Nederlandse tafeltennissers in Moskou hebben bezwaar tegen de benoeming van Bert van der Helm tot bondscoach. Van der Helm treedt op 1 januari 1985 in dienst van de bond en heeft een verbintenis van ruim 3,5 jaar, tot 1 september 1988. De 35-jarige Amstelvener krijgt een volle dige baan bij de NTTB en volgt Milan Stencel op, die per 1 sep tember werkzaam zal zijn bij de Belgen. In de overbruggingspe riode van september tot januari worden de honneurs waargeno men door Jan Vlieg, die van de bond een aanbieding op zak heeft voor verlenging van zijn contract als damescoach met twee jaar. Vlieg heeft bedenktijd gevraagd. Het trio Van Spanje en Anne Vlieg hebben zich tegen de benoe ming van Van der Helm gekeerd. Zij vinden dat de sportcom-, missie procedurefouten bij de aanstelling heeft gemaakt en dat de spelers te weinig zijn gehoord. blemen vooraf ook de geeste lijke veerkracht om tegensla gen op te vangen. Dit is niet een van mijn leukste toernooi en geweest. Als dit nog eens gebeurt, haak ik direct af". Toekomst vaag Over haar toekomst bleef Bet tine vaag. In een eerste opwel ling verklaarde ze, dat Moskou haar laatste toernooi was ge weest. Die uitspraak zwakte ze later af: „Ik moet alles nog eens op een rijtje zetten". Ze wil de gesprekken met de NSF en WVC afwachten, instanties die bemiddelen in het al jaren heersende conflict tussen de NTTB en de combinatie Bak- ker/Vriesekoop. In dat gesprek zal de bond met het voorstel komen het con tract van damescoach Jan Vlieg met twee jaar te verlen gen en voor Gerard Bakker, wiens schorsing in september afloopt, een plaats als privé coach van Bettine Vriesekoop in te ruimen. Vriesekoop: „Vlieg alleen als damescoach accepteer ik nooit. Dan gooi ik mijn batje liever gelijk in de prullenbak. Ik kan niet met die man overweg. Hij doet veel te moeilijk". Met de com binatie Vlieg/Gerard Bakker is ze ook niet gelukkig. „Daar komen onherroepelijk proble men van. Die twee liggen el kaar niet. En wie coacht op welk moment? Open toernooi en, Top-12, Europese of we reldkampioenschappen, Euro pese competitie? Kan Gerard daar allemaal bij zijn of neemt Vlieg de helft voor zijn reke ning? In theorie mag het een leuke combinatie zijn. in de praktijk werkt het niet". Vriesekoop is wel bereid ver der te werken met Tigerman. „In Moskou heb ik lekker met hem gewerkt. Natuurlijk heb ik niet de relatie met hem, die ik met Gerard heb. Maar Ti german heeft mij goed gehol pen en juiste adviezen gege ven". WÊÊÊÊÊÊÊÊ Arie Ruitenbeek spint als koploper en raakt de latere winnaar Evert Bolderhey (rechts) tijdens de races op Zandvoort in de Toyota Corolla-klasse. ZANDVOORT Lammy van de Heuvel doet er goed aan zo snel mogelijk weer over de grens te gaan voor het etaleren van zijn autosporttalenten. In Nederland heeft de 25-jarige Eindhovenaar niet veel meer te zoe ken. Gisteren toonde Van de Heuvel zich weer domi nant in eigen land. Op het circuit van Zandvoort won hij het hoofdnummer van de Paasraces, de formule Ford 2000-race om de Golden Lion Trophy. Het was voor Van de Heuvel, die een nieuwe aanloop waagt naar de top van de internationale autosport, zijn vierde overwinning van het seizoen. Van de Heuvel won gisteren beide manches. In totaal pakte hij dertien seconden voorsprong op de geroutineerde Deen Villum- sen, de enige coureur die redelijk in de buurt van Van de Heu vel kon blijven. Peter Kox, vorig jaar winnaar van een nationa le talentenjacht, was de andere rijder die in de omgeving van Van de Heuvel werd verwacht. In de eerste manche kwam de 20-jarige Eindhovenaar echter al na twee kilometer tot stilstand met een gebroken schakelstang. In de tweede bewees Kox zijn talenten door van de laatste startrij naar de derde eindpositie te racen. De rest van het raceprogramma was voor de elfduizend kijkers van B-niveau een vergelijking met de helicopterlanding van het Amerikaanse A-team, voor wie de jeugd bijna de hekken plat liep. In de internationale formule Ford 1600-race bewees de Westduitser Uwe Schaffer zijn niet geringe capaciteiten. Op kop liggend spinde hij al na vierhonderd meter. In twaalf ronden verruilde Schaffer de staartpositie voor het hoogste trapje van het erepodium, waarop geen Nederlandse coureur viel te bewon deren. Ook de Sports 2000 leverde een buitenlandse overwinning op. De Zweed Hans Edvinsson bleef Charles Zwolsman tweetiende van een seconde voor. De toerwagenrace werd een overwinning voor Hans van de Beek. Bij de merkencompetities waren de ze ges voor Jan van Rijn (Austin Metro) en Evert Bolderheij (Toyo ta Corolla). Jan Lammers is gisteren met de Engelsman Jonathan Palmer als derde geëindigd in de 1000 kilometer-race van Monza, de eerste van acht wedstrijden voor het wereldkampioenschap uit- houdingsproef. De Westduitser Stefan Bellof en de Brit Derek Bell, die aanvankelijk met een Porsche als eerste waren geklas seerd. werden later gediskwalificeerd. Bij het nawegen bleek de wagen de vereiste grens van 850 kilogram niet te halen. Dit lot trof ook het koppel Mauro Baldi/Paolo Barilla uit Italië, die de derde plaats hadden behaald. Zo schoof Lammers van de vijfde naar de derde positie op. De Westduitser Jochen Mass en de Belg Jacky Ickx werden later tot winnaars uitgeroepen. Mike Thac- kwell (Nieuw Zeeland) heeft gisteren op het circuit van het En gelse Thruxton een formule 2 race, meetellend voor het Euro pees kampioenschap, gewonnen. 1UISSEN Oud-wereldkampioen Jannes van der Wal heeft '^n voorsPron6 het nationaal damkampioenschap dank zij ffen dubbele zege vergroot. Zijn naaste belagers verspeelden één f meer punten waardoor de afstand tussen de koploper en een wartet achtervolgers is gegroeid tot drie punten. )e Friese grootmeester stal dit weekeinde ondubbelzinnig de u~w. Eerst werd zijn goede vriend en „leermeester" Evert instring op hardhandige wijze naar een nederlaag gespeeld r een vleugelopsluiting waaruit de Leidenaar zich niet zon- er onherstelbare averij kon bevrijden. Ron Heusdens probeerde (Gr^an der Wal's scoringsdrift vervolgens tevergeefs in een klas- „J ek spelgenre af te stoppen. itelverdediger Rob Clerc leverde twee kostbare punten in. Te- ^en Bastiaannet bereikte hij met omsingelingsmanoeuvres niets ftsitiefs. Auke Scholma kreeg tegen Clerc makkelijker spel tot in tijdnood zijn kansen verspeelde. Gelukkig voor de Fries 8 jas die fase op het meest kritieke moment van de partij voorbij ie«n kon hij in het vijfde speluur rustig naar de remise opleveren- 9- e varianten zoeken. Jos Stokkel voegde zich bij de directe ach- vólgers van Van der Wal door zijn eerste overwinning (op lans Vermin) te laten aantekenen. r. Scf OTHENBURG De jongste deelnemer was tevens de beste 1 jdens de zesde finale van de strijd om de wereldbeker voor iringruiters in Gothenburg. De pas 19-jarige Canadees Mario eslauriers zegevierde gisteren voor ongeveer 11.000 toeschou- 'ers met het paard Aramis op sensationele wijze. 'e tweede plaats werd gedeeld door de Braziliaan Nelson Pessoa iet Larramy en de Amerikaanse winnaar van het vorig jaar, °2i orman Dello Joio met I Love You. De Westduitser Michael Üping werd met Silbersee als eerste Europeaan vierde. Nadat e Oostenrijker Hugo Simon in 1979 de eerste wereldbeker ver- ivS( verde, kwam er daarna geen Europeaan meer aan te pas. Vier- laal achtereen kwam de trofee bij een Amerikaanse deelnemer irecht: Conrad Homfeld, Michael Matz, Melanie Smith en Nor- Jtan Dello Joio. :°34 Je enige Nederlander, die de finale had gehaald, prof Albert foorn, kwam alleen vrijdag in het jachtspringen in actie. De 1 J olgende dag bleek zijn twaalfjarige paard Nimmerdor kreupel, odat Voorn verder aan de kant bleef. Het is ook nog maar de R raag of Nimmerdor beschikbaar wordt gesteld aan een ruiter, 1 ie hoopt op uitzending naar de Olympische Spelen, zoals aan- ip«fi'ankelijk de bedoeling was. Als Nimmerdor op de Olympische L°|, pelen start, dan doet hij dat waarschijnlijk met de Delftenaar »ert-Jan Mooy. De Paasda gen leverden weer fraaie zeilbeelden op. Deze start van de Finn-jollen werd gekiekt op de Loos- drechtse Plassen. Schermen Arwin Kardolus (Zoetermeer) eindigde als ze vende tijdens de WK voor ju nioren tot 20 jaar in Lenin grad. In de kwartfinales ver loor hij met 10-6 van de West duitser Reinhardt Berger. Speedway Henk Steman (Voorburg) heeft zich als re serve geplaatst voor de eerste ronde van het WK, op 6 mei in het Westduitse Landshut. In de kwalificatiewedstrijd in Slany (Tsj) eindigde Steman als negende. Zeilen Henri de Koning met bemanning Hans Schel ling heeft de vier wedstrijden Flying Dutchman in Loos- drecht gewonnen. Willy van Bladel heeft de eerste race van Sportwereld Tornado-wedstrijden voor Hy- ères gewonnen. Johan en Mi riam Pragt wonnen bij Parijs een wedstrijd in de Vaurien- Boksen De finale van de strijd om het NK halfzwaarge- wicht amateurs tussen Claren ce Dewberry (Heerlen) en Flo- ris Dekker (Dordrecht) zal maandag 30 april in Den Haag in Amicitia tijdens een pro gramma, van de vereniging Hoogenband worden gehou den. Voetbal Oost-Duitsland heeft, door een gelijkspel bij Polen-Denemarken, de eind ronden van het olympisch voetbaltoernooi bereikt. Volleybal Het jongensteam van Jong Oranje heeft afgelo pen weekeinde tweemaal (met 3-1 en 3-0) gewonnen van de Westduitse jeugd. Boksen De Amerikaan Do nald Curry heeft zijn wereldti tel weltergewicht (WBA-ver- sie) met succes verdedigd te gen Ellio Diaz uit Venezuela. Zaalhandbal Een damesin terland tussen Tsjecho Slowa kije onder 18 jaar en Neder land onder 20 jaar eindigde gisteren in Trencin onbeslist: 16-16. Wielrennen Connie Meijer (Vlaardingen) won in het Bel gische Ekeren een dameswed strijd over 60 kilometer voor landgenote Karina Griep. Henk Havik en Axel Hermans eindigden zondag in West-Ber- lijn respectievelijk als tweede en derde in een wedstrijd over 105 kilometer. Waterpolo Griekenland heeft zich als laatste land ge plaatst voor het olympisch toernooi in Los Angeles. In Rome werd Frankrijk met 6-5 verslagen. Basketbal In het toernooi om het EK voor jongens in Finland won Nederland met 69-65 van Ierland. Drie keer goud Nella Sapulette GLASGOW De uit twaalf personen bestaande Neder landse afvaardiging is tijdens de WK taekwondo in Glasgow succesvol geweest met zes gou den en vier bronzen medailles in de individuele wedstrijden. Nella Sapulette uit Krimpen aan de Lek veroverde drie keer goud en één keer brons. Haar echtgenoot Giel Rombout werd wereldkampioen speciale technieken. Het Nederlands team, bestaande uit Hoefman, Tapilatu, Van Nyendaal, Mey er en Rombout won ook de landenwedstrijd. Tweede plaats Karsmakers MAKKINGA André Vro- mans heeft de internationale motocross in de 500 cc-klasse, die tijdens de Paasdagen in Makkinga en Erp werd gehou den, gewonnen. Na drie man ches op de eerste dag stond de Belg al op de eerste plaats. De Nederlander Toon Karsma kers werd in het eindklasse ment over zes manches twee de. Gert-Jan van Doorn won gis teren in Oldebroek met over macht de nationale motocross in de 250 cc, die meetelt voor het Nederlands kampioen schap. De rijder uit Veghel won voor 8000 toeschouwers beide manches. Van Doorn vergrootte zijn voorsprong in het algemeen klassement op naaste concurrent Theo Eg- gens, die twee keer vierde werd. Dinand Zijlstra zegevierde zondag in Best tijdens een in ternationale motocross in de 125 cc. Zijlstra won één man che en finishte in de andere als tweede. Het 16-jarige talent Davy Strijbos had na zijn uit stekende prestaties van vorige week te kampen met een lich te terugslag. Hij werd in de eerste manche slechts zesde. De zijspancross in Best, de tweede van een reeks om de Holland-beker, eindigde in een overwinning voor de broers Jack en Ton Maessen. Mari Bens en Piet van Deute- kom werden door een mindere totaaltijd tweede. Deze combi natie breidde de voorsprong jn het algemeen klassement ieks uit op Jan Bakens, die bij de tweede confrontatie van dit seizoen in beide manches ge noegen moest nemen met de derde plaats.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19