weer bezorgt Éjax verspeelt tweede plaats eerste winst RONDE VAN SPANJE BELGISCH ONDERONSJE Erik de Bruin voorbij record discus 1962 Hennie Kuiper, de beste man van ke band de Keutenberg. drie minuten en vijftig secon den gevorderd, toen de lucht uit zijn achterband siste. Lekke band De algemene materiaalwagen, die achter hem hoorde te rij den, was nergens te bekennen. Kuiper heeft toen de steilste helling van het parcours, de Keutenberg, op een lekke band beklommen. Op de top ruilde hij zijn wiel met een fietstoerist. Hij had er niet veel aan, want daar zaten niet de voor profs geschikte tandwie len op. Kuiper trapte ongeveer in het luchtledige met de lich te versnelling voor trimmers. De uitblinker was op slag kansloos. Kansloos waren ook Theo de Rooy en Peter Winnen. De ronderenners van Peter Post zijn, door het ontbreken van sprintsnelheid, geen afmakers. Bovendien bleek al snel, dat zij met zijn tweeën tegenover een overmacht van acht (Van Oyen werd gelost) stonden. Versluys en Dhaenens hielden zich aan de opdracht van hun ploegleider De Kimpe. Zij za ten de renners van Post dwars, omdat Vanderaerden bij de ploeg was weggekaapt. Dat zij bij dit negativisme hun eigen kansen verspeelden, deerde hen kennelijk niet. Zij rea geerden op elke beweging van De Rooy en Winnen, zoals ook Andersen dat deed. Ruim baan Wijnands en Hanegraaf kre gen in de kopgroep ruim baan. Ze demarreerden om beurten. Winnen en De Rooy stonden voor een ondankbare en hope loze taak. Vooral De Rooy deed wat hij kon. Soms met het zwart voor ogen joeg hij achter Wijnands en Hanegraaf aan. Wijnands klapte op de Cauberg in elkaar, waarna op Hanegraafs demarrage geen directe reactie meer volgde. de koers, beklom met een lek- Kelly blijft prestigeleider MEERSSEN Na de Goldrace ziet het klasse ment om de Super Presti- ge-trofee er als volgt uit: 1. Sean Kelly (Ier) 260 punten 2. Kim Andersen (Den) 85 3. Jean-Luc van den Broucke (Bel) 70 4. Phil Anderson (Aus) 60 Johan Lammerts (Ned) 60 Francesco Moser (Ita) 60 7. Jacques Hanegraaf (Ned) 55 8. Eric Vanderaerden (Bel) 54 9. Eddy Planckaert (Bel) 53 10. Tommi Prim (Zwe) 50 Rudy Rogiers (Bel) 50. Zoals er ook niets gebeurde, toen de Deen Andersen tijdens de laatste kilometer op zoek ging naar de tweede plaats. In de kleedkamer zei winnaar Jacques Hanegraaf tegen ploeggenoot Leo van Vliet: „Wat heeft die Andersen ge weldig gereden". Waarop Van Vliet antwoordde: „Dan moe ten we hem maar in de ploeg nemen". „Dit is ook een re vanche op Post", zei Hane graaf ook nog. Zijn overwin ning mocht voor de jonge Bra bander best een persoonlijke genoegdoening zijn, maar mede door de rivaliteit tussen de Nederlandse ploegen werd bij de enige Nederlandse klas sieker, nota bene voor een half miljoen toeschouwers, een rot te appel tussen de golden deli cious gelegd. nerikaanse QDsketbalIers iog verzekerd De Amerikaanse \etbal Bond heeft de 72 spelers, die uitmaken van de voorlopige selectie de Olympische Spelen in Los Ange- bij de Britse maatschappij Lloyds een bedrag van ongeveer 700.000 >n per speler laten verzekeren tegen tuele blessures tijdens het trainings- treffta in Bloomington. De twaalf spelers, ater worden uitverkoren hun land ,os Angeles te vertegenwoordigen, voor bijna drie miljoen gulden per [en. on verzekerd. De Amerikaanse eef r 1 is tot deze maatregelen overgegaan Hel at de meeste spelers na de Spelen ssional zullen worden. pit SANT-QUIRZE-DEL-VALLES De profronde van Spanje heeft veel weg van een Belgisch on deronsje. Na de proloogzege van de Italiaan Francesco Mo ser wonnen onze zuiderburen zes etappes achter elkaar. Na tweemaal Noël de Jonckheere, Guido van Calster en tweemaal Jef Lieckens was het gis teren de beurt aan Michel Pollentier. Moser be hield de leiding in het algemeen klassement. Wereldkampioen Greg Lemond heeft de leiding in de Ronde van Colombia. In het algemeen klas sement staat Tour-winnaar Laurent Fignon met twee seconden achterstand tweede. De proloog werd zondag gewonnen door de Colombiaanse amateur Martin Ramirez voor diens landgenoot Fabio Parra. De ploeg van Lemond en Fignon was daarna de sterkste in de ploegentijdrit. De Fransman Claude Moreau won het circuit van de Sarthe. De Nederlander Bart van Est legde in het algemeen klassement beslag op de negende plaats, op ruim één minuut van de winnaar. Fons van Katwijk heeft gisteren in Galder het eerste criterium voor beroepsrenners van dit sei zoen gewonnen. Van Katwijk versloeg in de eind sprint medevluchter Gerrie Knetemann. De Drentse Dorpenomloop, een B-klassieker voor amateurs met start en finish in Assen, werd zater dag gewonnen door Jan-Geert Schipper (Ruinen) voor Matthieu Hendriks (Berkel Rodenrijs) en Henk Abbink (Vriezenveen). Lentebeker weinig leerzaam voor volleybaldames WEST-BERLIJN Zonder in zes wedstrijden ook maar één set te verliezen, heeft het West- duitse damesvolleybalteam op nieuw het toernooi om de Len tebeker gewonnen. De bijna traditionele finale tegen Neder land eindigde zaterdagavond na nog geen uur spelen in een overwinning van 3-0 voor de Westduitse dames via de set standen 15-7, 15-6, 15-4. De eindstrijd in West-Berlijn leverde ten overvloede het bewijs dat West- -Duitland in West-Europa momen teel superieur is. Het winnen van de Lentebeker werd door de Westduitse ploeg dan ook als een verplichting gezien. Nederland legde zich gemak kelijk bij de superioriteit van de oos terburen neer. Het bereiken van de finale werd als het maximaal haal bare beschouwd. Ondanks de tweede plaats kan Ne derland niet terugzien op een gewel dig toernooi. De vorm is er niet. Murphy wijt dat aan de opbouwfase in de training, die topprestaties op dit moment niet mogelijk maakt en aan de vele veranderingen die hij de afgelopen week telkens noodge dwongen in het team heeft moeten aanbrengen door afwezigheid van diverse speelsters. Weinig inspire rend heeft ook de tegenstand tijdens dit toernooi op Nederland gewerkt. Voor de finale trof Nederland de jeugdteams van West-Duitsland, Ita lië, de tweederangs volleybalnaties Spanje en Oostenrijk en als enige volwaardige tegenstander Frankrijk. Daarmee is het toernooi al met al weinig leerzaam, maar wel duur ge weest, omdat de buitenlandse ploe gen zelf de eigen reis- en verblijfkos ten moesten betalen. Er wordt dan ook in het Nederlands kamp sterk aan gedacht om het 13e toernooi om de Lentebeker, dat volgend jaar voor de dames in Israël wordt gehouden, maar te laten schieten. ke was van voetbal op hoog niveau. Ajax toonde weer eens de grote kwaliteiten die in deze ploeg huizen. PSV werd in de eerste fase overdonderd door een enorme elan waar mee Ajax zich in de strijd wierp. De Eindhovenaren moesten alles doen om het ge vaar te keren. Ajax verwierf zich dan wel een veldmeerder- heid, tot scoren kwam de aan val die bij vlagen sprankelend voetbal etaleerde, niet. Doel man Segers behoefde slechts zelden in actie te komen. Sprankelend was het inder daad. Oogstrelend ook bij vla gen, maar effectief niet. Het scheelde maar weinig of Ajax had bij rust een achterstand gehad. Op spectaculaire wijze stond Menzo echter pogingen van Koolhof en Valke in de weg. Ook in de tweede helft hield Ajax de teugels strak, waar door PSV geen gelegenheid kreeg zich te ontplooien. Het werkvoetbal dat de Eindho- vense brigade moest ontwik kelen kostte kracht en daar door de overwinning. Negen minuten na rust voltrok Marco van Basten het vonnis over de equipe van Jan Reker toen hij een vrije trap van Vanenburg die hem via Schoenaker be reikte, volgens de regels af werkte: 1-0. PSV moest daarop een antwoord geven, maar verschafte daarmee ook Ajax meer kansen. Zowel Van Bas ten als Rijkaard, die een sterke wedstrijd op het middenveld STALMAN HAALT LIMIET UTRECHT Erik de Bruin (Sparta) heeft giste ren bij atletiekwedstrijden in Utrecht de nationale records kogelstoten en discuswerpen verbeterd. De 20-jarige atleet uit Hardinxveld-Giessendam kwam met de 7,250 kilo gram wegende kogel tot een afstand van 19,67 me ter. Met de discus haalde De Bruin een afstand van 59,44 meter. Het Neder landse record discuswer pen stond sedert 20 mei 1962 (Rotterdam) met 58,05 meter op naam van Cees Koch. De Bruin stelde zijn eigen ko gelrecord, dat sedert 20 sep tember van het vorig jaar (Lis- se) op 18,95 meter stond, drie maal scherper. Hij begon de wedstrijd met een ongeldige poging en stootte flaarna 19,67 meter. Na een nieuwe ongel dige poging werd 19,28 meter gemeten, waarna opnieuw een ongeldige volgde. De Bruin be sloot zijn serie van zes pogin gen met een afstand van 19,38 meter. Erik de Bruin was met zijn prestaties bij het kogelsto ten niet helemaal tevreden. „Ik had een Nederlands record verwacht omdat de trainings resultaten gewoon goed zijn. De uiteindelijke afstand valt mij iets tegen". Het afgelopen indoorseizoen passeerde De Bruin reeds de grens van 20,00 meter, die door het NOC als li miet voor uitzending naar Los Angeles is gesteld, door zijn nationale record indoor op 20,11 meter te brengen. De Bruin die niet van plan is op de NOC-limieten (discus 63,50 m en kogel 20,00 m) voor de Olympische Spelen te gaan jagen, was wel uitermate ver heugd over zijn record met de twee kilo discus. „Dat record van Cees Koch stond bijna 22 jaar. De afgelopen jaren ben ik er een paar maal dicht bij ge weest maar ik kon het niet pakken. Daarom ben ik blij dat het nu in de eerste wed strijd in de open lucht wel ge lukt is". Bij de eerste poging sneuvelde gisteren de prestatie van Cees Koch reeds. De Bruin begon de wedstrijd met 58,40 meter en liet in zijn tweede poging 59,44 meter me ten. De resterende vier pogin gen waren ongeldig. Ria Stalman Ria Stalman heeft zaterdag tij dens wedstrijden in Tempe de discus 66,34 meter ver gewor pen. Het is de beste seizoen prestatie van de Nederlandse, die kwam tot een serie van 64,70 meter, 66,34 meter, on geldig, ongeldig. 62,12 meter en 66,30 meter. Bij het kogel stoten overbrugde Ria Stalman een afstand van 16,86 meter. Ria Stalman, die haar nationa le record van 67,20 meter dat zij op 24 april van het vorig jaar in Walnut vestigde tot op minder dan een meter bena derde, verzekerde zich in Tempe van het ticket voor de Olympische Spelen in Los An geles. De nationale record- houdster, die vorig jaar bij de wereldkampioenschappen at letiek in Helsinki zevende werd, dient dit seizoen alleen vormbehoud te tonen. Daartoe moest zij twee maal voldoen aan de IAAF-limiet, die voor deelneming aan de Olympi sche Spelen is gesteld en op 57,00 meter staat. Het Neder lands Olympisch Comité stelde als eis een finaleplaats bij de wereldkampioenschappen in Helsinki of 62,50 meter. Aan alle eisen heeft Ria Stalman nu voldaan. Zij wierp in Tem pe zelfs vier maal over de 57,00 meter. Van der Lans zwemt record DEN HAAG.Tijdens jeugdwedstrijden in Hamburg stelde Bri gitte van der Lans als startzwemster van de 4x100 meter wissel slag estafetteploeg zondag het Nederlands aspirantenrecord op de 100 meter rugslag scherper. Ze bracht het op 1.04,72. Daags tevoren was zij tot 1.04,9 gekomen, een evenaring van het re cord, dat sedert 15 april (Blackpool) met 1.04,91 in haar bezit is. De Nederlandse jeugdploeg eindigde met 348 punten als zesde in het achtlandentoernooi in het Franse Duinkerken, dat werd ge wonnen door Italië met een totaal van 746 punten. Nederland won één nummer: de estafette 4x100 meter vrije slag. Verder waren er twee tweede plaatsen; voor Margriet van Staveren (100 meter schoolslag in 1.16,26) en Erno Smits (100 meter rugslag in 1.01,66). Karin Brienesse werd in 59,67 seconden derde op de 100 meter vrije slag. Vincent Bekhuis, Patrick Braam, John Ma- chielsen en Mare Weijtmans brachten het Nederlands aspiran tenrecord op de 4x100 meter wisselslag estafette jongens od 4.0R.81. een René Hofman scoort koppend de gelijkmaker voor Roda JC te gen Ajax. speelde waardoor PSV de slag verloor, faalde in doelrijpe si tuaties en PSV zag iedere kans gesmoord door het schitteren de en vooral gedurfde doel- manswerk van de bejubelde Stanley Menzo, die Hans Galjé naar de transfermarkt lijkt te hebben verdreven. Ajax - PSV 1-0 (0-0) 54. Van Basten 1-0. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toeschouwers: 26.000. Ajax: Menzo; Ophof, Silooy, Boeve, Koeman; Rijkaard, Gasselich (Möl- by), Schoenaker; Vanenburg, Van Basten, Van 't Schip. PSV: Segers; Van Aerle; Stevens, Brandts. Hysen; Heintze. Koolhof, Valke; Wildschut (Van den Boo gaard), Lokhoff (Van Duuren). Tho- Roda JC - Ajax 1-1 (1-1): 14 Koe man 0-1. 39 Hofman 1-1. Scheids rechter: Bakker. Toeschouwers: 7.000. Gele kaart voor Degens (Roda JC). Roda JC: Smits; Hanssen. Degens, Ehlen, Van de Ven; Poortvliet, Marij- nissen. Van Geel; Eriksen, Guthrie, Hofman. Ajax: Menzo; Ophof (Molenaar). Si looy, Koeman. Boeve; Schoenaker. Gasselich (Bosman), Rijkaard; Van 't Schip, Van Basten, Vanenburg. IKRADE Twee da- heeft Ajax de tweede tie in de eredivisie in den kunnen houden, de zege van zaterdag 1-0 op PSV, waardoor weede plaats werd be- t, volgde Paasmaan- I in Kerkrade een ge- pel met 1-1. PSV stap- I I aardoor opnieuw over heen. „De krachtsex- i5fie van zaterdag, die in S beslissend was over kampioenschap van noord, heeft toch te krachten gekost", de trainer Aad de j|l van Ajax gistermid- ||Êfe in Kerkrade. „Je zag ^Rdelijk dat de jongste ers erdoor zaten. De ste wedstrijden van de ipetitie gaan we ons e beperken de derde ats vast te houden. er zit er voor ons toch -i meer in". iet enerverende duel voor n publiek, maakte Ajax ffïrmiddag op Kaalheide een te indruk. Met name op -middenveld lieten de spe- i|I| het afweten, zodat de Vinisch bekwame spitsen .s--h 't Schip en Van Basten, |pi| hun tegenstanders voor ^^plemen stelden, te weinig 33l j^in kregen en geïsoleerd amen te staan. Qua spelpeil aide de ontmoeting geen voldoende. De 7.000 bezoekers, veel minder dan in voorgaan de seizoenen toen in die ont moetingen nog iets op het spel stond, werden dan ook nauwe lijks enthousiast. Zeker niet nadat Ronald Koeman al na veertien minuten Ajax, kop pend na een vrije trap van Van 't Schip, aan de leiding kon brengen. De Kerkraadse supporters maakten zich op voor de zesde nederlaag in successie van hun favorieten, maar zover kwam het niet. Ajax verzuimde door te drukken en bood Roda JC de gelegenheid iets terug te doen. Met name Eriksen was in de eerste helft drie keer dichtbij de gelijkmaker, maar hij kende weinig geluk met zijn schoten. Toch viel zes mi nuten voor rust nog de gelijk maker. Na een voorzet van Marijnissen kopte Guthrie de bal terug naar de eerste paal, waar Hofman, de kleinste Ro- da-aanvaller nota bene, kop pend voor 1-1 kon zorgen. Direct na de hervatting dreig de de wedstrijd helemaal in het moeras te verzinken. Veel acties op het middenveld, maar weinig spectaculaire mo menten voor beide doelen be zorgden de supporters een ver velende periode. Pas in de laatste tien minuten ontstond er enige deining. Nadat Hof man keihard over het doel van Menzo had geschoten, kreeg Ajax aan de andere kant enke le uitstekende mogelijkheden om alsnog de volle winst te grijpen. Bosman en Van Bas - De beste derslner in de 19e Amstel o.Jdrace eindigde op drie en na acht minuten i-iter de kopgroep. Met èlfde; plaats, goed voor ^ehonderd gulden, Hennie Kuiper veel Verjveel te weinig. Hij had boosheid zijn fiets in kunnen trappen, [een te begrijpen was eest. Kuiper stapte Iter breed lachend on- de douche en stond later zingend zijn (Vajr te droëen- reden voor zijn goede was de overwinning Jacques Hanegraaf in de Eyeijjerian(jse wielerklassieker, jonge strijdmakker uit de (tfg van Jan Gisbers, die dit rjaar met de val van Raas ^chorsing van Van der Poel 'eel te verduren kreeg. De rvvinning was bovendien aald in een rechtstreeks With 1 met de nog niet zo lang xlen onklopbare mannen Peter Post. Het kon haast Toul mooier, zo leek het. legraaf heeft bijzonder gereden. De ex-kampioen Nederland behaalde na .s-Brussel van 1982 zijn ede klassieker-overwin- op zo'n zeldzame dag dat ïeel veel kon. De Braban- buitte handig de omstan- I leden uit. Toch was hij een 'alswinnaar in een wed- d, die geen echte wedstrijd Aic De gebodene wielersport zaterdag was een klassie- en de erestatus 'hors cate- ie' onwaardig. k. L Jacques Hanegraaf (links) gaat nog schuil in een kopgroepje met Ad Wijnands op kop. zamenlijk schuld ;n; 1 [anisatoren, ploegleiders en ynners droegen gezamen- de schuld. De organisato- hadden verzuimd, met de us 'hors categorie' op zak zich af te bijten naar ren- Brers, die liever voor een hoog elders wilden rijden, was alleen een afspraak de organisatoren van de van Spanje, dat zij vijf ■Spaanse ploegen mochten tracteren. De rest van de enaamde A-renners, zijnde vesten ter wereld, was ver tot in de Goldrace te star ten. Technisch-directeur Her man Krott stelde zich coulant op. Hij riep wel het woord „maffia" naar Cyrille Gui- mard, zelfs nog voordat de tweede garnituur uit de ploeg van wereldkampioen Lemond en Tourwinnaar Fignon werd teruggetrokken, maar toen was het te laat. Om niet al te veel reis- en verblijfkosten voor de ploegen te maken, werd genoegen genomen met een niet zo sterk deelnemers veld. Daar kwamen aan de vooravond van de start nog af- meldigen van drie ploegen overheen, waardoor de vecht jassen Van der Velde en Pi- rard niet meededen. Er was te veel hoop gevestigd op Sean Kelly. De Ier was met overwinningen in Parijs-Nice, het Criterium International, Parijs-Roubaix en Luik-Baste naken-Luik de grote man van het voorjaar. In Nederland was Kelly moe. De nieuwe ve dette was slechts een meerij der en omdat hij zich niet ver roerde deden andere „groten" als Anderson, Vanderaerden, Knetemann, Zoetemelk, Van den Broucke en Roche dat ook niet. Genoegen mee Honderd kilometer voor het einde nam het peloton, uitge zonderd Hennie Kuiper, er ge noegen mee dat elf renners uit de tweede garnituur om de Theo Koomen-trofee gingen knokken. Er leek één grote bij te zitten in de persoon van Waalse Pijl-winnaar Kim An dersen. Hij was ook de sterkste man in de kopgroep, maar de Deen bleek nog steeds een „kleintje" te zijn, omdat hij ook inging op voorstellen van de ploeg, die de overwinning het dringendst nodig had. In een mum van tijd hadden de elf vluchters zeven minu ten voorsprong. Op het mo ment dat het er zeven waren, zette Hennie Kuiper de ach tervolging in. Hij vond het aan zijn stand verplicht zich te la ten zien. Kuiper leek voor een hopeloze opgave te staan. Dat was niet zo. De zwaarste ver snelling malend knabbelde hij minuut na- minuut van zijn achterstand af en hij was al tot Stanley Menzo vestigde nadrukkelijk de aandacht op zich met een aantal erg fraaie reddingen tegen PSV. ten schoten echter naast, ter wijl doelman Smits knap red de op schoten van Van 't Schip en Vanenburg. Na afloop toon de geen van beide partijen zich ongelukkig over het re sultaat. „We weten dat we het hier altijd moeilijk hebben", aldus Aad de Mos, „en met de ontmoeting tegen PSV nog in de benen was het extra moei lijk. De scherpte is er af ook bij de toeschouwers. Dat merk je aan de entourage, daar kun nen de spelers zich ook niet meer aan optrekken". Schril Dit duel stak schril af tegen de wedstrijd van Ajax zaterdag avond tegen PSV. Na afloop daarvan ging doelman Stanley Menzo van Ajax hoog op de schouders als de absolute uit blinker. De wijze waarop Men zo en zijn achterhoede zich in dit boeiend duel hadden ge presenteerd, was inderdaad knap. Ajax won (1-0) na een wed strijd, die tot het laatste mo ment spannend en aantrekke lijk bleef hoewel er geen spra-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17